Bouw stormvloedkering houdt Nederland aan top Monument zaterdag in Belgische Domburg bevrijders onthuld SLAGER SLAAT GOEDE SLAG Acht jongelui bij vechtpartij in Vlissingse bar gewond almanak ZEEUWSE HOOFD DELTADIENST BIJ OVERDRACHT 'OSTREA Middelburg knelpunt bij uittocht IN AANWEZIGHEID VAN OUD-STRIJDERS MAANDAG 17 MEI 1982 PZC/provincie ADVERTENTIE /iIIN Drukkerij Hersdman bv Posbus 8 4420 AA Kapelle- Teleloon 1102-3210 als het om drukwerk gaat! Politiek Steen en been kon je onlangs de mensen uit de provinciale politiek horen klagen. Op hun daden zou te weinig gelet worden en de staten verkiezingen zouden overheerst worden door de ontwikkelingen in politiek Den Haag.... Sinds vrijdag dreigt ook de cam pagne voor de raadsverkiezingen overstemd te worden door Den Haag. Een CD A-raadslid sprak in Middelburg namelijk doorlopend over 'de demarrage' terwijl hij het over het in die plaats zeer onlangs geopende ambachtencentrum 'De- merary' had. Nu is het algemeen bekend dat de lijsttrekker van de grootste partij in ons land zich intensief bezig houdt met de wielersport. Dat deze hobby van de heer Van Agt echter tol tn kleine verkiezingszaaltjes toe zo'n uitstralingseffect zou hebben, hadden loij eerlijk gezegd niet ver wacht. MIDDELBURG - De gemeentepo litie van Middelburg is zondag avond tussen vijf uur cn kwart voor zeven bezig geweest met het wegwerken van kilometers lange file's. Die ontstonden nadat het pu bliek massaal de Walcherse stran den verliet. Daarbij hebben zich rond de stad overigens geen onge vallen voorgedaan. Vanaf het centrum stond er via de Poelendaeleweg en de Koudekerk- seweg een file tot aan Koudekerke. Over de Leliëndaalseweg strekte een file zich uit tot voorbij Sint- Laurens. De problemen werden volgens een woordvoerder van de politie versterkt doordat de ver keerslichtinstallaties niet in staat waren de lange file's adequaat te verwerken. Ook elders in de provincie hebben zich zondag op het eind van de mid dag opstoppingen voorgedaan, waarbij de rijkspolitie verkeersre gelend moest optreden. Tussen de Vlaketunnel en de Kreekrak op rijksweg 58 ontstond een even stil staande en later langzaam rijdende file door het invoegen van auto's die van het veer Kruiningen-Perk- polder kwamen. Op de provinciale weg 7. naar de Zeelandbrug, deden zich problemen voor bij de Zand- kreeksluis en ook op de weg van Zierikzee naar de Grevelingendam ontstond een file. Zondagavond omstreeks negen uur stond de staart van deze file in de richting Rotterdam nog bij Bruinisse. RENESSE - „De bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde houdt Nederland aan de top als waterbouwkundige natie. En de wereld mag best zien dat we dit kunnen". Deze opmerkingen plaatste ir H. Engel, hoofd van de Deltadienst van rijkswaterstaat, zaterdagmorgen bij gelegen heid van de officiële overdracht in Renesse van het hefschip Ostrea (oester). Ir Engel merkte het nieuwe werkschip van de Deltavloot aan 'als geschapen om de zo onverzettelijk ogende pijlers voor de kering te verzetten, en nauwkeurig te plaatsen". „Ik heb er alle vertrouwen in dat deze fraai belijnde reus zijn taken aan zal kunnen. Want de beproevingsprojecten zijn met succes verlopen", aldus het hoofd van de Deltadienst. De Ostrea werd namens de bouwers aan het rijk overgedragen door de heer A. Rijke, plaatsvervangend voorzitter van de raad van bestuur van Rijn- Schelde-Verolme, machinefabrieken en AUTO GESTOLEN VLISSINGEN - De Vlissinger H. van der W. heeft zondag bij de Vlissingse politie aangifte gedaan van autodief stal. De diefstal moet zondagmorgen tussen vijf en zeven uur zijn gepleegd. De per sonenauto van Van der W., een witte VW-Golf met het kenteken DL-54-PK, stond geparkeerd aan de De Visser- straat. Alle bij de auto behorende pa pieren waren in de auto aanwezig. Politie Middelburg verwijdert 'punkers' bij jongerencentrum MIDDELBURG - De Middelburgse ge meentepolitie heeft zaterdagavond omstreeks kwart over elf een vijfen twintigtal als 'punkers' omschreven jongeren verwijderd bij het jongeren centrum 'Midgard' aan de Kuipers- poort. Dit gebeurde nadat de politie voor de tweede maal was gearriveerd in verband met moeilijkheden in en rond het centrum. De eerste keer was dat omstreeks kwart over tien. Omwonenden en de leiding van het centrum vroegen toen om assis tentie van de politie. Er werd op dat moment vuurwerk afgestoken en met glaswerk gegooid. Bij aankomst van de politie was de rust echter inmiddels weergekeerd en werd er niet ingegre pen. Een uur later kwam de melding dat er buiten het centrum een vuurtje ge stookt werd met oude meubelen. Bij aankomst van de politie was dit echter al geblust. De leiding van het centrum besloot om het te sluiten, nadat een groep van vijftig zestig punkers zich aan vernielzucht en baldadigheid had schuldig gemaakt. De politie wilde hen verwijderen, maar een vijfentwintigtal wilde dat niet op vrijwillige basis. Ver volgens werd deze groep gedwongen de omgeving van het centrum te verlaten. Volgens een woordvoerder van de poli tie gebeurde dit op 'gepaste' wijze en zijn er geen arrestaties verricht. Motor vernield en twee auto's zwaar beschadigd bij botsing Renesse RENESSE - Zaterdagmiddag om streeks 15.30 uur zijn bij een driedub bele aanrijding op de Stoofweg in Re nesse een motorfiets geheel vernield en twee personenauto's flink besca- digd. H. K. uit Zwolle en S. M. K. uit Capelle aan de IJssel reden met hun personen auto's over de Stoofweg in de richting Renesse. Op de kruising met de Wei landweg wilde K. linksaf slaan. De mo torrijder B. C. G. uit Zierikzee. die ach ter hen aankwam, kon de auto's niet ontwijken en schampte beide in de rechterflank. Na behandeling in het zie kenhuis in Zierikzee kon hij huiswaarts keren. scheepswerven nv. En namens rijkswa terstaat stond vervolgens ir Engel het hefschip weer in bruikleen af aan Dos- bouw, de Oosterschelde Stormvloedke ring Bouwcombinatie. De algemeen di recteur van Dosbouw, ir A. A. H. van Dam, gewaagde van 'een zorg minder'. „Want de Ostrea is nagenoeg gereed haar taak te vervullen". De heer Rijke (RSV) gat nog aan dat de bouwers bijaonder trots zijn op het 'unieke zelfvarende hefschip'. met een leeg gewicht van 820 ton, een U-vormige romp, en twee 'immense portalen met hefwerktuigen'. Voorde technici en be drijven was het een grote uitdaging dit geavanceerde schip te mogen bouwen, aldus de heer Rijke, die ten aanzien van het ontwerp van de Ostrea gewaagde van 'samenwerking Dosbouw. rijkswa terstaat en bureau voor de scheeps bouw'. In dit verband haalde ir A. Grif fioen, lid raad van bestuur Dosbouw, de oude wijsheid 'eendracht maakt macht' aan. Naar zjjn mening komt die met na me op 'unieke wijze' tot gelding in deze samenwerking: rijkswaterstaat, bedrij ven. Dosbouw. „Een uitstekende inves tering, want vooral het bedrijfsleven kan de experts van 'bouw-know-how' verder uitbouwen", betoogde ir Grif fioen, waarbij hij terugdacht aan de Ne derlandse baggergeschiedenis. worden. Daartoe zal 'de hele set werk schepen' voor proefnemingen worden ingezet, op een lokatie buiten de eigen lijke stormvloedkering. Want het is de bedoeling de eerste pijler in april te plaatsen in de Hammen, de noordelij ke stroomgcul. Kapitein J. Th. W. van Leeuwen van de Ostrea ontving in de overdrachtsbij eenkomst een in goud en rood gebon den scheepsdagboek. Het werd hem aangeboden door mevrouw F. T. de Graaff-Van der Walle, de 'doopster' van het hefschip. Vele genodigden brachten vervolgens vanuit 'De Heerenhof, bü Slot Moermond, met bussen een be zoekje aan de Ostrea. Ter bezichtiging lag het hefschip afgemeerd aan de stei ger in een bouwdok van de bouwput Schaar, op het werkeiland Neeltje Jans. Kolonel A. Lepaire en de heer J. P. van Rooij hijsen de vlaggen van België en Nederland. Ir Engel verbond aan het welslagen van de werkzaamheden met de Ostrea uitdrukkelijk de voorwaarde dat de bemanning met het schip één moet Algemeen directeur irAA.H. van Dam van Dosbouw (midden) en A. Rijke, plaats vervangend voorzitter raad van bestuur van Rijn-Schelde Verolme, schudden elkaar de hand ter gelegenheid van het ondertekenen van de acten van over dracht rond het hefschip 'Ostrea'. Geheel links ir H. Engel, hoofd Deltadienst van rijkswaterstaat. DOMBURG - Onder grote publieke be langstelling is zaterdag aan de Bad- straat in Domburg een monument ont huld dat werd opgericht ter herinne ring aan de Belgische deelname aan de bevrijding van de stad en van Walche ren in november 1944. Het monument werd onthuld door het hijsen van de vlaggen van België en Nederland. Dit gebeurde door dekolonel A. Lepaire en de heer J. P. van Rooij, respectievelijk voorzitter en bestuurslid van de Belgi sche Nationale Bond van Oorlogskrui- sen (afdeling Antwerpen). Het monu ment is ook door deze bond gefinan cierd. Het Domburgse is het zesde in een rij van monumenten die de afgelo pen jaren in Normandië, België en Ne derland werden opgericht. De gebeurtenis werd zaterdag opgeluis terd door de brassband Apollo. Na het hijsen van de vlaggen werden de volks liederen van België en Nederland ge speeld. Een detachement van het twee de bataljon commando's van de Belgi sche landmacht vormde zaterdag een erewacht. Aanwezig waren ook twintig Belgische oud-strijders die in 1944 nog aan de bevrijding van Domburg en de rest van Walcheren hebben meege daan. Onder hen ook generaal Danloy die toen het bevel voerde over de be trokken Belgische troepen. Op het sobere gedenkteken staat de tekst: „Ter herinnering aan de deelna me der Belgische commando's aan de roemrijke gevechten voor de bevrijding van de stad Domburg en het eiland Wal cheren in november 1944". Nadat kolonel A. Lepaire het monu ment formeel had overgedragen aan de gemeente Domburg voerde burge meester P. A. D. H. Diepenhorst het woord. „In het verleden ligt het heden. In de samenleving van vandaag wordt daarmee wel eens te weinig rekening gehouden. Ik wens dat dit gedenkteken een monument voor het verleden, een fundament voor het heden en een VLISSINGEN - Bij een vechtpartij in een bar op de Nieuwendijk in Vlissin- gen, die later werd voortgezet op straat, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag acht jongelui zodanig ge wond dat zij moesten worden overge bracht naar het ziekenhuis. Eèn van hen moest worden opgenomen. De Vlissingse gemeentepolitie maakte met zes man een einde aan de vechtpar tij. Er werden geen aanhoudingen ver richt. Volgens een woordvoerder van de poli tie is niet duidelijk wat de aanleiding tot de vechtpartij is geweest. Om streeks kwart over één 's nachts kreeg de politie de, telefonische, melding dat in de betreffende bar tussen een groep jongeren uit de randstad en een aantal Vlissingers werd gevochten. Toen de politie arriveerde hadden de vechten den zich verplaatst naar de Nieuwen dijk In totaal waren 12 jongeren betrok ken bij het gevecht, waarbij onder meer gebruik werd gemaakt van stukgesla gen bierglazen. Volgens omstanders zou de Vlissinger G. C„ die overigens tot geen van beide groepen behoorde, zich met de zaak hebben bemoeid en ver schillende vechtenden met een mes ver wondingen hebben toegebracht. Nader onderzoek door de politie heeft dat ech ter niet bevestigd. De Vlissinger A. M. werd volgens de po litie zodanig met een mes bewerkt dat hij moest worden opgenomen in het zie kenhuis. Twee pezen in een van zijn ar men werden doorgesneden, zodat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. Twee andere betrokkenen. M. M. uit Westka- pelle en J. W. uit Delft, liepen een onge veer twaalf centimeter lange wond in een onderarm op, volgens de politie ver moedelijk veroorzaakt door een mes steek. Een andere Vlissinger. M. W., raakte aan zijn neus gewond. Hij werd tijdens de vechtpartij echter zodanig tegen het hoofd geschopt en geslagen dat hij het bewustzijn verloor. Onder zoek in het ziekenhuis toonde echter aan dat hij geen schedelbeschadiging had opgelopen. J. R. uit Vlissingen. die getuige was van de vechtpartij, trachtte de vechtenden te scheiden en liep daarbij een snij wond aan een oor op. De verwondingen van de overigen bleven beperkt tot lichte snijwonden. De Vlissingse politie ge bruikte 'beperkt geweld' om verdere es calatie te voorkomen, aldus de woord voerder. Onder de zes man politie was ook een hondegeleider met zijn hond. Omdat erg onduidelijk is wat zich pre cies heeft afgespeeld heeft de politie geen aanhoudingen verricht. „We heb ben de indruk dat ze zelf niet weten waar het om ging", aldus de politie woordvoerder. Een van de bij de onthulling aanwezige Belgische oud-strijders. bouwsteen voor de toekomst zal n._ gen zijn" aldus de burgemeester bij de aanvaarding. Vervolgens kreeg het gezelschap een re ceptie aangeboden in het Badpavil joen. De aanwezigen zaten later aan aan een diner dat door de afdeling Ant werpen van de Nationale Bond van oor- logskruisen werd aangeboden. Bij het monument werden kransen ge legd door vertegenwoordigers van de gemeente Domburg, de Belgische bond van oorlogskruisen, de Nederlandse dragers van oorlogskruisen en de para commando's uit Roosendaal. Het ge beuren werd bijgewoond door de heer F. van Baekelandt, ambassadeur v België. Franse gevallenen in Kapelle herdacht KAPELLE - Zaterdag zijn in Kapelle de Franse militairen herdacht die in de tweede wereldoorlog in Zeeland omge komen zijn. De sobere herdenking vond plaats op de militaire begraaf plaats, waar nabestaanden en burger lijke en kerkelijke vertegenwoordi gers samenkwamen voor een korte plechtigheid. In Zeeland zijn in de meidagen van 1940 ongeveer zeshonderd Franse militairen gevallen. De Franse ambassadeur Jur- gensen herinnerde hieraan in een korte toespraak, waarin hij vaststelde dat de gebrachte offers - 'waar moed voor no dig was' - niet vergeefs geweest zijn. Trompettist J. Brouwer uit Kapelle blies de volksliederen en The Last Post. Het was mede door het mooie weer vnj druk op de militaire begraafplaats. Na afloop bood het gemeentebestuur van Kapelle nabestaanden van de gevalle nen en genodigden in het gemeentehuis een receptie aan. Auto in de sloot; inzittenden gewond TERNEUZEN - Zaterdagochtend om tien voor vijf is de personenauto vanL B. K. uit Temeuzen volkomen vernield by een ongeval in de Temeuzensestraat onder Zaamslag. K. moest uitwijken voor een tegenligger. De auto kwam via de berm in een sloot terecht. Mede-in zittende S. C. K. uit Zwolle werd met een gebroken arm opgenomen in Elisabethziekenhuis in Sluiskil. YERSEKE - Een Yersekse slager heeft zaterdagmorgen voorkomen dat twee jongens er vandoor gingen met de geldla van de 69-jarige winkelier Dingenis (Dies) Glerum. Hij greep de twee ter plaatse en hield ze vast tot de politic arriveerde. Slager C. (Kees) de Jong (32) bleek zonder het te weten een goede 'vangst' te hebben gedaan. Want het is de rijkspolitie groep Reimerswaal inmid dels uit verder onderzoek gebleken dat het tweetal afgelopen tijd zo'n vijftig diefstallen heeft gepleegd in Goes, Kapelle en Yerseke. De jongens zijn zaterdag ingesloten in de bureau's van de rijkspolitie in Krui- ningen en Yerseke. De initialen van de uit Yerseke en Kapelle afkomstige jeugdigen zijn door de politie niet vrij gegeven. En de waarde van de gestolen goederen is volgens de politie nog niet bij benadering aan te geven. Maar een woordvoerder gewaagde van een 'vrij aanzienlijke waarde'. De gestolen goe deren varieren van een stuk vlakgom en potloden tot geluidsapparatuur. Slager De Jong zag de twee jongens za terdagmorgen om tien minuten over acht op een in zijn ogen nogal verdachte wijze het drukwerk-, snoep- en tabaks winkeltje van zijn bejaarde en alleen wonende overbuurman Glerum aan de Noordzandstraat binnenstappen. En toen de vroege 'klanten' ook nog bivak mutsen opzetten liet de slager z'n eigen klanten waar ze waren, om het tweetal in zijn eentje in de kraag te vatten. Dat ging overigens gemakkelijker dan hij had durven denken. "Want", vertelde slager De Jong later, "toen ik bü Gle rum binnenstapte waren die twee kna- De Yersekse winkelier Dies Glerum rechtsi en de 'redder' van zijn geldla, slager C. de Jong. pen te verbaasd om zich te verweren of zelfs maar op de loop te gaan". Voordat de slager drastisch een eind maakte aan het gebeuren in het winkel tje had één van de twee knapen de geld la van Glerum al leeggehaald. En tus- sentijds verhinderde de andere jongen, door de deur naar het achtervertrek ste vig dicht te houden, de op de winkelbel afgekomen Glerum naar binnen te ko men. Twee langskomende inwoners na men nog een tijdje de wacht over het jeugdige duo over. Zodat slager De Jong gelegenheid kreeg de politie te alarmeren. Beverig De oude heer Dies Glerum, geboren en getogen in Yerseke, is naar zijn zeggen de 'overval' op zyn geldla aardig goed te boven gekomen. „Eerst was ik natuur lijk zo beverig als een riet. Eén van die jongens kende ik trouwens, die had ik al eerder hier in de buurt zien rondschar relen. Ik had m'n winkel al om half acht opengedaan: voor de melkboer. En ge lijk vast honderd en vijftig gulden wis selgeld In de la gelegd. Ja, geschrokken ben ik wel. Maar ik hou m'n winkeltje gewoon open. hoor. Want voor diefstal kun je je toch met wachten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2