B en w Middelburg willen forse verhoging van parkeertarieven Pechiney II winnaar van provinciale brandweerwedstrijd AUTO UITGEBRAND Burgemeester opent forellenfarm WISSEL SCHOUWEN PZC/ uediet bouw parkeerkelder gevraagd agenda zeventien korpsen in oostkapelle actief Goed concert Vïissingse Oratoriumvereniging Toerbeurt Noord-Zuid besluit tot boycot Antwerpse bevrachter MAANDAG 17 MEI 1982 streek JQDDELBURG - De parkeertarieven jj Middelburg gaan met ingang van 1 ainiri volgend jaar drastisch om- Voorstellen hiertoe worden al- tbans tijdens de raadsvergadering van mandag 24 mei (aanvang 14 uur) be- lundeld. De tariefsverhoging wordt nude veroorzaakt door de bouw van de parkeerkelder in het Geeregebied. De rUd wordt gevraagd een krediet te rffleoen voor dit 8,25 miljoen gulden pstende project. Gaat de raad akkoord met de tariefs- rerhogtngen van het betaald parkeren ia wordt alleen het 'ultrakort' parke- ien (hoogstens een half uur) buiten schot gelaten. Het tarief hiervoor blijft •see kwartjes. Dit betreft overigens al leen de parkeermeters. Voor het overige Kaaysteker- De Boer winnaar ducht Beaumetz (Van een medewerker ZIERIKZEE - Bij De Gevleugelde Vrienden in Zierikzee waren meer dan HO oude duiven in de vlucht op Beau- aeü. Dit was gemiddelde de grootste jtelname in heel de provincie. Alleen Goes heeft er meer in de manden ge- Ui Winnaar werd Kaaysteker-De goer, de vader-zoon combinatie die jok in 1981 vaak zo goed presteerde. Bovendien behaalden ze ook de twaalf de prijs. Verder maakte A. Romijn, die iedere week in de voorste regionen ein digt, weer een beste beurt. De gemid delde snelheid op dit concours was 985 meter per minuut. In Zeeuwsch-Vlaan- deren was dit 1152 en in Zuid-Beveland 1036. ïesumetz 606 duiven. Eerste 985 m.p.m. en UKaaystekerDe Boer. 2 5 8 A Romjjn. 3 en 9 Saretoels- Wesdorp. 4 en 15 Feleus Westen- inigge. 6 Combinatie Mulock. 7 en 14 w. Blom en zoon. 10 J. van IJsseldijk, 11 en 13 H. ran de Linde en zoon. Sportdag Zeeuwse kgverblijven i Zierikzee ZIERIKZEE - Zeeuwse dagverblijven houden woensdag 19 mei een sportieve dag in Zierikzee. Op het programma slaan onder meer activiteiten in het iad 'Onderdak'. De dag wordt georganiseerd door Brugzicht (stich ting dagverblijven Schouwen-Duive- land). Aan het gebeuren nemen deel de dag verblijven 'Windroos', Middelburg; •Schelp'. Oostburg; 'Dagboog', Temeu- ren; en 'Eeckenstein', Sint-Jansteen. Het sportdagprogramma vermeldt ook ringsteken in de gymzaal van het sport complex 'Onderdak', estafette, touw trekken en hindernisbaan. Dedag begint om 09.00 uur en wordt om 10.45 officieel geopend. Tussen 16.30 en 17.15 uur worden de prijzen uitgereikt. gelden tariefsverhogingen van vijftig procent. Een uur parkeren gaat bij meters 75 cent kosten, twee uur 1,50 en drie uur drie gulden. Ook de tarieven van de par keerautomaten gaan stijgen. Op de Markt zal. wanneer de raad akkoord gaat. voor maximaal een uur parkeren drie kwartjes betaald moeten worden en voor elk volgend half uur hetzelfde. Op het Damplein en de Bodenplaats gaat het eerste uur eveneens drie kwar- Rotaryclubs uit Benelux bekeken Schelde-Rijnkanaal tVan onze correspondent BERGEN OP ZOOM - Rotaryclubs uit Nederland, België en Luxemburg kwa men zaterdag in Bergen op Zoom bij een voor een zogebeten 'Beneluxdag'. Deze bijeenkomsten worden eenmaal in de vier jaar gehouden en dit keer was Nederland aan de beurt. Op deze dag stond het Schelde-Rijnkanaal cen traal. De bijeenkomst werd georgani seerd door de Rotaryclub uit Goes. Bergen op Zoom was als plaats van sa menkomst gekozen, omdat vandaar uit de weg naar het kanaal het kortst is. Ruim 300 Rotary-leden kwamen zater- dagochten om 10.00 uur bijeen in motel 'De Wouwse Tol'. In een van de zalen had rijkswaterstaat een kleine exposi tie ingericht over het onderwerp van de dag. Ex-minister ir D. S. Tuijnman was door de Rotary uitgenodigd een inlei ding te houden over het kanaal. Na een algemeen praatje over vervoer en ver keer, schetste hij de lange geschiedenis die aan de aanleg van het kanaal vooraf is gegaan en hij wees in zijn speech op de vlucht, die het scheepvaartverkeer heeft genomen op deze waterweg. Ook wees hij op de unieke samenwerking tussen België en Nederland bij de tot standkoming van dit waterwerk. De inleiding van Tuijnman, was aanzet tot het feitelijke doel van de dag: be zichtiging van het kanaal en de werken die daarmee verband houden. In twee groepen, één per bus. de andere per boot vanuit de Bergse haven, werden onder meer de Kreekraksluizen be zocht. Later op de middag kreeg het tal rijke gezelschap een excursie op het werkeiland van de Phllipsdam. NCVB Middelburg-zuid tjes kosten. Voor elk volgend heel uur moet hetzelfde worden betaald. De vertegenwoordigers van PvdA, CDA. WD en SGP/RPF gingen vorige week tijdens een gecombineerde verga dering van de commissies financiën en gemeentewerken in eerste instantie ak koord met de bouw van de kelder. Al leen PPR en D'66 toonden zich tegen stander. In het voorstel wordt de kop peling met een autovrije Markt voorlo pig in het midden gelaten. Gezegd wordt nu dat in overleg met de betrok kenen later bekeken zal worden of de Markt gefaseerd autovrij zou kunnen worden gemaakt. I nspraakverordening De gemeenteraad buigt zich ook over de ontwerp-inspraakverordening. Hieraan is reeds een jaar gesleuteld. B en w joegen maart dit jaar de commis sie bestuur-bestuurden tegen zich in het harnas door een voorstel om een groot deel van de inspraakmogelijkhe den maar te schrappen. Hierbij ging het met name om kleine zaken die dicht bij de burger staan; busroutes, geluidwerende voorzieningen, par keervoorzieningen voor meer dan twintig auto's en recreatieve voorzie ningen. De commissie bestuur-be stuurden liet weten het inspraaklijstje ongeschonden te willen laten In het voorstel dat nu aan de raad wordt gedaan laten b en w nu ook alle onder werpen overeind. Dit met de kantteke ning: „Wij willen u overigens dit voor stel niet doen zonder uitdrukkelijk te wijzen op de consequenties van daad werkelijke invoering. Men zal zich moe ten realiseren dat er met name gevol gen op personeelsgebied en op het ter rein van de financiën zullen zijn". B en Cruson Breskens wil via Raad van State sluiting voorkomen BRESKENS - Gebroeders Cruson bv in Breskens heeft de Raad van State ingeschakeld om te voorkomen dat uit voering wordt gegeven aan het besluit van b en w van Oostburg om een deel van het omstreden bedrijf in de kom van Breskens te sluiten. Het gaat om de Galvano-afdeling, die bij onderzoek zoveel mankementen bleek te verto nen, dat b en w het openhouden van die afdeling onverantwoord vonden. De Raad van State behandelt de zaak vrij dag. De gemeente, de milieuinspectie en de arbeidsinspectie namen Cruson gron- MIDDELBURG - Deafdeling Middel- dig onder de loupe na de ontploffing op w verwachten dat het onverkort opne men van de lijst inspraakonderwerpen een verhoging van de kosten met zich meebrengt en bovendien een vertra ging in de besluitvorming. De vrij korte raadsagenda vermeldt verder een notitie over het al dan niet in particuliere handen overgeven van het ophalen van huisvuil. De WD heeft vo rig jaar november tijdens de begro tingsbehandeling suggesties in die rich ting gedaan B en w schrijven het ge wenst te achten alle onderdelen van de gemeentelijke reinigingstaak in eigen huis te houden. - Ziekenhuis De Bevelanden, 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- do MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.30 ir: uitzending Rawa. OOSTKAPELLE - 16.15 uur: voorstel ling circus Renz. VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- Dtkenhuis, 20-21.30 uur: uitzending Ra sa. filmvoorstellingen BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: Death wish. 16 jr. Roxy II, 20 uur: Prulmenbloesem, 18 jr. Cinem' Actueel I, 20 uur: Stripes, a.l. Cinem' Actueel H, 20 uur: Montenegro, 16 jr. Cinem' Actueel m, 20 uur: Das Boot. 12 V. GOES - Grand, 20 uur: Das Boot. 12 jr. HITST - De Koning van Engeland. 1430 uur: Schatjes in New York, 18 jr.; 10uur: Das Boot. 12 jr.; 20 uur: Death wish, 16jr.; 20.15 uur: Marathon man, 16 10.15 uur: Op de snelweg breekt de iel los, a.l. MIDDELBURG - City, 20 uur: Evil un der the sun, 12 jr. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Blondjes ln hun blootje, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur: Das 12 jr.; 20 uur: Op de snelweg breekt de hel los, a.l. VLISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Ihedeer hunter, 12 jr. Alhambra II, 20 uur: Montenegro, 12 jr. tentoonstellingen BRUINISSE - Hal stadhuis, 8-12.15 en 13.15-17 uur: klederdrachtpoppen. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 1317 uur: oude landbouwwerktuigen. KAPELLE - Bibliotheek, 14-17 uur: werken van mevrouw J. van der Hoe- wen-Paris. MIDDELBURG - Muziekbibliotheek. 5-17.30 uur: 'Door de nacht klinkt een bed' (t/m 29/5). VEERE - Grote Kerk, 10-17 uur: 'Zes exposities'. VLISSINGEN - Museum, 10-12,30 en 13.30-17 uur- 'Vlissingen gezien door de Vinger Ditmar'. "ATERLANDKERKJE - 'In den Ko- "ing",11-21 uur: grafisch werk van Hilde Barbier. ZIERIKZEE - Galerie 'Borsboom': werken van Henk Stapper en Ineke Bakker. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, tel. 01100- '4444 (ook voor milieuklachten). «ttswjch-VIaanderen - Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). Mefonische hulpdienst Zeeland, tel. 01180- J5Ó51. dag en nacht bereikbaar, uv. hulpdienst Zeeland voor mensen in ""od. tel. 01180-36251. van 10.00-24 00 uur - *«kends van 20.00-24 00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijT Zeeland, teL 01184-14645, dag en nacht bereikbaar burg-zuid van de NCVB houdt woens dag 19 mei de vijftiende jaarvergade ring in De Hoeksteen. De avond wordt gevuld met declamatie, spel en samen zang. Campagne voor schoolverlaters werkende jongeren CNV in Zeeland MIDDELBURG - Het district Zeeland van Werkende jongeren-CNV houdt ook dit jaar weer een schoolverlaters- campagne. De bedoeling van deze cam pagne is schoolverlaters informatie te geven over wat ze te wachten staat als ze gaan werken. Een onederdeel van deze campagne is het inrichten van stadnds in openbare bibliotheken. Van dinsdag 18mei toten met vrijdag 21 mei staan diverse stands in de bibliotheken in Goes en Oost-Sou burg, van maandag 24 mei tot en met zaterdag 29 mei in Vlissingen en van dinsdag 25 mei tot en met zaterdag 29 mei in de bibliotheek in Middelburg. In de stands liggen onder meer folders voor vakantiewerkers, minimumjeugd loonboekjes en verder worden tips ge geven over solliciteren. PvdA-er Zierikzee ontevreden over gang van zaken bestemmingsplannen ZIERIKZEE - Het Zierikzeese PvdA- raadsfractielid H. Asma heeft het col lege van b en w schriftelijk vragen ge steld naar aanleiding van de voorbe reiding van bestemmingsplannen. As- ma signaleert met betrekking tot dit onderwerp een 'ongewenste gang van zaken'. Zo stelt hij dat bewoners van betrokken gebieden vaak door middel van adver tenties in 'de allerlaatste fase' nog de kans krijgen eventuele bezwaren in te dienen. Namens de fractie heeft Asma b en w intussen verzocht te reageren in de rondvraag van de raadsvergadering van heden (maandag, aanvang 19.30 uur). Het raadslid stelt in een brief aan b en w onder meer vast dat momenteel al drie Zierikzeese buurtgroepen in actie zijn gekomen naar aanleiding van onderde len van bestemmingsplannen. En meer in het bijzonder vraagt Asma het colle ge op korte termijn een hoorzitting te houden met alle belanghebbende groe pen terzake van de vrijkomende grond na afbraak van de voormalige school aan de Nieuwe Boogerdstraat. De PvdA-fractie heeft zich in de laatste raadsvergadering uitgesproken deze te bestemmen voor woningbouw. Het college overweegt echter op het ter rein de bouw van een nieuwe openbare bibliotheek te bewerkstelligen Dc PvdA wijst dit af. ..Want. dit kan jaren gaan duren, terwijl straks gebouwen vrijkomen - technische school, bakkers- school - die met veel minder kosten tot bibliotheek in te richten zijn", stelt As ma namens de PvdA-fractie. 24 maart, die aan een van de werkne mers het leven kostte. Toen de deskun digen vaststelden dat de apparatuur enorme gebreken vertoonde, besloten b en w direct maatregelen te nemen. Cru son kreeg tot 28 april de tijd alle chemi sche vloeistoffen uit de omstreden afde ling te verwijderen. Toen dat niet ge beurd bleek, schakelde de gemeente een particulier bedrijf in dat momen teel onderzoekt hoe het karwei het best kan worden geklaard. Grote actie voor restauratie van kerkinterieur in Kerkwerve KERKWERVE - Zaterdag 29 mei wordt in Kerkwerve een grote actie ge houden ten bate van de restauratie van het gehavende interieur van de her vormde kerk. Overigens gaat het niet alleen om een 'hervormde actie', want heet Kerkwerve zet zich in voor dit project. Op het programma staat onder meer een tentoonstelling van oude land bouwwerktuigen en gereedschappen. Deze worden ook te koop aangeboden, wat gaat gebeuren in en om de vroegere smederij van Kerkwerve. Daar zetelen op de zaterdag voor Pinksteren ook beoefenaars van oude ambachten: een pottenbakker, een stoelenmatter, een smid, een kantklosster en een weefster. Ook de oude Schouwse klederdracht zal bewonderd kunnen worden. Verder komt er een bazaar, met ver koop van fraaie handwerken, oliebollen en babbelaars. En bovendien omvat de actie een rommelmarkt en diverse acti viteiten voor de kinderen. In de kerk komen foto's en schilderijen te hangen. De omgeving van Kerkwerve wordt eveneens bij de actie betrokken. Zo kunnen belangstellenden een kijkje ne men in de bijna honderdjarige koren molen 'De Zwaan' bij Moriaanshoofd, een veeteeltbedrijf, een akkerbouw- en hoveniersbedrijf, een boomkwekerij en een wolboerderij Politie bekeurde 'illegale' slapers VROUWENPOLDER - De rijkspolitie van de groep Vccre heeft de afgelopen dagen een tiental mensen bekeurd die langs de openbare weg in personenau to's of campers de nacht doorbrachten. Dit gebeurde onder meer aan de Veerse Galdam waar verblijf tussen zonson- deren opgang verboden is en op diver se parkeerterreinen bij Vrouwenpol der, Oostkapelle en Domburg. Volgens een woordvoerder van de groep Veere van de rijkspolitie is ook het sla pen in een camper langs de openbare weg uitdrukkelijk verboden. De bekeu ringen werden in de nachten van vrij dag op zaterdag en van zaterdag op zon dag uitgedeeld. ZIERIKZEE - De Zierikzeese brandweer moest in de nacht van vrijdag op zater dag in actie komen voor een m brand geraakte personenwagen. De auto brandde geheel uit. De wagen stond geparkeerd in de De Huijbertstraat, in de woonwijk Malta. Volgens de brandweer was de oorzaak kortsluiting. Burgemeester mr Ch. Th. Spijkerboer van Oostburg nam tijdens de opening van de 'Forellenfarm Breskens' met een schepnet zijn kans waar, maar het ziet er naar uit. dat wethouder J. J Vergouwe er met de vangst vandoor gaat. BRESKENS - Burgemeester mr Ch. Th. Spijkerboer van Oostburg heeft zaterdagmiddag de 'Forellenfarm Breskens' van Jo Walhout geopend. Hij onthulde een schilderij van de Bressiaander Gerard van Grieken. Dat gebeurde onder de ogen van een honderdtal geno digden. De 'Forellenfarm' lift afgemeerd bij de jachtha ven. Het is een aangepast schip, waarin Walhout zalm forel kweekt. Het schip, voorzien van een bar en een dakterras, is toegankelijk voor toeristen. Burgemeester Spijkerboer bij de opening: „Hopelijk is het een schot in de roos. Walhout mikt met zijn 'farm' op twee voor Breskens zo belangrijke zaken: de visserij en het recreatieve gebeuren". Daarna onthulde hij het schilderij van Van Grieken (een vrolijk springende zalmforel in de haven van Breskens) en ging, in het gezelschap van de andere genodigden, een kijkje nemen bij de 'kweekvijvers'. De opening van de 'forellenfarm' werd muzikaal opge luisterd door de muziekvereniging 'Breskens/Groede'. OOSTKAPELLE - Het tweede korps van de bedrijfsbrandweer van Pechi ney is winnaar geworden van de pro vinciale brandweeroefenwedstrijden, die zaterdag in Oostkapelle werden ge houden. Pechiney II behaalde met 617,5 punten de hoogste score en sleep te daarmee de eerste prijs in de wacht. Aan de provinciale oefening, georgani seerd door de vereniging van bevel voerenden van gemeente en bedrijfs- brandweren op Walcheren samen met het algemeen brandweerwedstrijdco- mité van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten, na men 17 groepen deel. Goes werd met 607 punten tweede, Ar- nemuiden komt op de derde plaats met 601 punten en Wemeldinge behaalde 600 punten, goed voor een vierde plaats. Deze vier bestgeklasseerde korpsen mogen de provincie Zeeland vertegen woordigen bij de gewestelijke oefen wedstrijden. die op 19 juni aanstaande in Amstelveen gehouden worden. Geld ontvreemd uit restaurant vliegveld Midden-Zeeland ARNEMUIDEN - De groep Veere van de rijkspolitie is sinds vrijdag op zoek naar een tweetal mannen die ervan verdacht worden in het restaurant van het vliegveld Midden-Zeeland een geldbedrag van 1400 gulden te hebben ontvreemd. Tussen half twee en twee uur brachten twee in blauwe stof] assen geklede onbe kenden een bezoek aan het restaurant. Eén hunner ging naar buiten en hield het aanwezige personeel aan de praat, De tweede bleef binnen om een bestelde uitsmijter te consumeren. Nadat beide mannen vertrokken waren bleek uit een tasje het geldbedrag ontvreemd te zijn. Het was eigendom van het restau rant. Het bedrag bestond uit driedui zend Belgische francs en briefies van 10, 25 en 100 gulden. De groep Veere van de rijkspolitie (gevestigd in Serooskerke op Walcheren) verzoekt iedereen die in lichtingen kan verstrekken om contact op te nemen. Beide mannen waren om streeks dertig jaar oud. De ene had blond glad haar, een normaal postuur en was 1 meter 80 lang. De tweede man bezat, donker, 'warrelig* zittend haar. een dik gezicht en een stevig postuur. Deze man zou ongeveer 1.75 meter lang zijn geweest. Vermoedelijk is het twee tal per auto vertrokken. Aan het eind van de wedstrijden wer den in het Ontmoetingscentrum De Halve Maan in Oostkapelle de prijzen uitgereikt nadat de deelnemers - in to taal zo'n 170 man - een koffiemaaltijd hadden gebruikt. Burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst van Domburg reikte de prijzen uit. Hij wees op de belangrij ke en verantwoordelijke taak die de brandweer in de gemeenschap heeft. „En die taak wordt straks nog belang rijker als de BB in de toekomst gaat verdwijnen", zo zei de burgemeester. „De wedstrijden zijn bij warm en goed weer gehouden en dat hoort ook bij een recreatiegemeente", hield de heer Diep enhorst de aanwezigen schertsend voor. Ing J. M W. Beenhakker, voorzitter van de regionale brandweerkring Noord- en Midden-Zeeland en tevens lid van de jury gaf een uiteenzetting over het wed strijdverloop. Hij constateerde dat er hard en goed was gewerkt, maar moest toch enkele kritische kanttekeningen plaatsen. Mankementen Er waren nogal wat mankementen ge constateerd aan de persluchtappara- tuur en ook maakten enkele korpsen zich schuldig aan het blokkeren van de inrit, waardoor de mogelijkheden voor assisterende ploegen om het terrein op te komen in geval van escalatie werd afgesneden, Beenhakker wees er voorts op dat de bevelvoerders meer de tijd moeten nemen om de situatie op te nemen en daarbij de veiligheid van de eigen mensen moeten laten prevale ren. De heer Beenhakker bracht woorden van dank aan het gemeentebestuur van Domburg voor de hartelijke en sponta ne ontvangst. Aannemingsbedrijf Job- se werd bedankt voor het beschikbaar- stellen van een bedrijfsloods - aan de Duinweg - als oefenterrein en Robert Mar anus. lid van de Middelburgse jeugdbrandweer kreeg een applaus van de aanwezigen voor zijn inbreng als slachtoffer. De gehele dag is er door alle deelnemende korpsen met het slachtof fer gesold. Verondersteld werd dat er in een loods, waarin een laskar stond, brand was uit gebroken. Het slachtoffer lag op de zol der van de loods in een hevige rookont wikkeling. De brandweerlieden moes ten met de eerste straal de brandhaard rond de laskar doven, voordat er verder in het gebouw kon worden doorgedron gen. Hiermee werden toch nog veelvul dig fouten gemaakt. De uitslag Is: 1 Pechiney II 617,5 punten; 2 Goes 607. 3 Arnemuiden 601; 4 Wemeldinge 600; 5 Hcinkcnszand 599; 6 Wissenkerke 598; 7 KrabbendiJke 597.5; 8 Krulningen 595; 9 Schelde 593,5; 10 PZEM Borssele 593; 11 Ove- zande 582.5.12 Middelburg 567.5; 13 Pechiney I 566. 14 Baarland 551; 15 Yerseke 549. 16 Kapelle 548, 17 Vlissingen 511 punten. Afscheidsdienst ds B. Oosterbroek in Haamstede HAAMSTEDE - Ds B. Oosterbroek, predikant van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Haamstede, neemt zon dag 30 mei afscheid van zyn gemeente. Deze afscheidsdienst begint 's avonds om half acht. Ds Oosterbroek heeft een beroep aangenomen naar de Evange lisch Gereformeerde Kerk in Arapoti (Brazilië). Hij stond sinds 6 januari 1978 in Haamstede, zijn eerste gemeente. Ds Oosterbroek werd 17 juni 1952 in Rot terdam geboren en studeerde in Utrecht en Apeldoorn. TERNEUZEN - De Vereniging 'Toer beurt Noord-Zuid' heeft besloten het Antwerpse bevrachtingskantoor Maas en co voorlopig te boycotten. Die maat regel is genomen na de problemen, die zich vorige week in Terneuzen voorde den bij het verladen van een partij ko len met bestemming La Louvière. Maas bood 4300 ton van die partij aan via 'Noord-Zuid', maar hield 3300 ton achter voor eigen schepen. Boze Neder landse schippers kwamen daartegen in opstand. Ook een maand geleden deden zich in Terneuzen al problemen voor bij het verladen van kolen voor La Louviere. Het bestuur van de Vereniging 'Toer beurt Noord-Zuid" vindt dat Maas al zri werk via de beurs moet aanbieden en geen vrachten moet achterhouden voor eigen schepen. In een telex aan de Antwerpse bevrach ter schrijft 'Noord-Zuid': „U zult begrij pen dat het niet geaccepteerd kan wor den dat er schepen van een transport naar believen buiten of over de toer beurt worden bevracht Het is een door alle partijen aanvaard principe dat ie mand. die via de toerbeurt werkt, dit dan ook voor 100 procent moet doen en niet naar believen op- en afstapt alsof het een tram is". 'Noord-Zuid' weet zich, wat dat betreft, gesterkt door een recente uitspraak van de Rotterdamse rechtbank m een kort geding. De telex aan Maas: „Wij zien ons dan ook genoodzaakt vanaf heden Maas en co voor bevrachtingen geen tussen komst c.q. goedkeuring meer te verle nen. Dit geldt uiteraard voor alle ver schepingen vanaf Nederland". 'Noord-Zuid' wijst er terloops op dat, wanneer er vanuit Terneuzen naar bij voorbeeld La Louvière tóch ladingen worden verscheept. Aug. de Meijer en Overslagbedrijf Terneuzen (OVETi daarvoor verantwoordelijk worden ge steld. „En dat zal leiden tot verdergaan de maatregelen". De Meijer fungeert bij de transporten als tussenpersoon, de kolen worden door OVET vanuit bulk carriers in binnenschepen overgeladen. De maatregel tegen Maas wordt pas In getrokken op het moment dat de Ant werpse bevrachter schriftelijk ver klaard dat hij voortaan al z'n transpor ten via Toerbeurt Noord-Zuid afwik kelt. SINT-JACOBSKERK, VLISSINGEN Concert door de 'Vïissingse Oraioriumver- eniging', het 'Bevelands Kamerkoor', het Nijmeegs Strijkersensemble'. Stoffel Gunst, orgel, en Toos Severens. sopraan Algehele leiding Henk Harinck. Het concert van zaterdagavond in de Vïissingse St.Jacobskerk werd geopend met 'Confitebor' van Monte verdi. Vele werken van deze vroege 17- de eeuwer staan nog wekelijks op het programma van vele zangverenigin gen en dat is terecht. De opmaat van dit concert kwam voor rekening van Toos Severens, die blijk gaf de parti tuur te beheersen en op rustige wijze gestalte gaf aan de vele meiismen, die deze compositie kenmerkt voor de so liste. Toos Severens heeft een zuivere, heldere en verdragende stem. Het koor sloot zich hierbij uitstekend aan en aangezien Henk Harinck een uiterst betrouwbare groep musici om zich heen had weten tc verzamelen, werd er, mede door zijn toedoen, in beide ge ledingen goed gemusiceerd. Wat het programmabiaacUe betreft zou het wenselijk zijn, wanneer naast de La tijnse tekst ook een Hollandse verkla ring kwam te staan en het Latijn was op deze avond veruit favoriet in de gezon gen werken. In Buxtehude's 'Alles, was ihr tut' en Pachelbel's 'Was Gott tut. das ist wohl- getan' had Henk Harinck voor een goe de inlas gezorgd, door de korte solisti sche trekjes door het 'Bevelands Ka merkoor' te laten zingen Trouwens de ze samenwerking was van dien aard, dat zij zeker zal worden voortgezet. Er werd over het algemeen uitstekend ge zongen en aangezien Henk Harinck mets aan het toeval overlaat ihy geeft alles keurig aan en kent zijn partituur terdege) ontstond er een wisselwerking die naar ieders tevredenheid verliep. Toos Severens kwam nog tweemaal so listisch naar voren. Voor de pauze was dat in een werk van Handel (scène 3 uit Julius Ceasar) en daarna met de 'Kan- tate voor sopraan en strijkers' van Per- golesi en niet van Battista zoals ver meld stond, want dat is de voornaam van genoemde componist. Vooral ln het tweede werk gaf de soliste er blijk van uit het goede, muzikale hout te rijn ge sneden en hier kwam de voordracht ook beter tot zijn recht. Blijmoedig, haast verlegen, nam rij het langdurige ap plaus. dat de aanwezigen haar toedach ten. in ontvangst. Voor de beide koren waren er nog drie composities te ringen, namelijk 'Magni- ficat'van Buxtehude, 'Auf, lobet den Herrn, alle Heiden' van Telemann en 'Te Deum' van Mozart. Qua muziek was het laatste wel het be langrijkste. Mozart heeft ontegenzegge lijk net wat meer klasse dan de beide andere heren, want het gaat niet altijd om ingewikkelde situaties te creëren, maar meer om in het eenvoudige zoveel te leggen, dat het toch nog knap lastig is om uit te voeren. Er was door de "VOV' en het 'Bevelands Kamerkoor' goed aan deze avond ge werkt. waarbij de instrumentale onder steuning van het Nijmeegs strijkersen semble niveau had en organist Stoffel Gunst op zijn vakkundige wijze muzi kale impulsen gaf. Zodoende werd het een geslaagde uit voering met aan het slot een langdurig applaus voor alle medewerkenden. A.L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 19