B en w Middelburg willen forse verhoging van parkeertarieven Pechiney II winnaar van provinciale brandweerwedstrijd Burgemeester opent forellenfarm WISSEL BEVELANDEN Goed concert Vlissingse Oratoriumvereniging Toerbeurt Noord-Zuid besluit tot boycot Antwerpse bevrachter MAANDAG 17 MEI 1982 UEDIET BOUW PARKEERKELDER GEVRAAGD jflDDELBURG - De parkeertarieven ju Middelburg gaan met ingang van 1 juuari volgend jaar drastisch ora- vMg. Voorstellen hiertoe worden al- (luns tijdens de raadsvergadering van jyandag 24 mei (aanvang 14 uur) be handeld. De tariefsverhoging wordt mede veroorzaakt door de bouw van de parkeerkelder in het Geeregebied. De [jad wordt gevraagd een krediet te grienen voor dit 8,25 miljoen gulden tastende project. Gaat de raad akkoord met de tariefs- rahogingen van het betaald parkeren ia wordt alleen het 'ultrakort' parke- (hoogstens een half uur) buiten Ichot gelaten. Het tarief hiervoor blijft ntee kwartjes. Dit betreft overigens al iunde parkeermeters. Voor het overige Campagne voor schoolverlaters verkende jongeren CNV in Zeeland JUDDELBURG - Het district Zeeland tan Werkende jongeren-CNV houdt ook dit jaar weer een school verlaters- gmpagne. De bedoeling van deze cam- ::nic 5 schoolverlaters informatie te pren over wat ze te wachten staat als s({aan werken. •a onederdeel van deze campagne is it inrichten van stadnds in openbare Ssliotheken. Van dinsdag 18 mei tot en set vrijdag 21 mei staan diverse stands iade bibliotheken in Goes en Oost-Sou- j, van maandag 24 mei tot en met saterdag 29 mei in Vlissingen en van Gnsdag 25 mei tot en met zaterdag 29 ai in de bibliotheek in Middelburg. In ie stands liggen onder meer folders roor vakantiewerkers, minimumjeugd- ixaboekjes en verder worden tips ge- over solliciteren. Sportdag Zeeuwse dagverblijven ia Zierikzee ZIERIKZEE - Zeeuwse dagverblijven jonden woensdag 19 mei een sportieve ig in Zierikzee. Op het programma dun onder meer activiteiten in het iwembad 'Onderdak'. De dag wordt georganiseerd door Brugzicht (stich- dagverblijven Schouwen-Duive- I. Aan het gebeuren nemen deel de dag verblijven 'Windroos', Middelburg; 'Schelp', Oostburg; 'Dagboog', Terneu- sen: en 'Eeckenstein', Sint-Jansteen. Eet sportdagprogramma vermeldt ook lagsteken in de gymzaal van hetsport- raiplex 'Onderdak', estafette, touw- sekken en hindemisbaan. Dedagbegint om 09.00 uur en wordt om 10.45 officieel geopend. Tussen 16.30 en 17.15 uur worden de prijzen uitgereikt. GOES - Ziekenhuis De Bevelanden, 1530-16.30 uur: uitzending Nomen Nes- ao. MIDDELBURG - Gasthuis, 20-21.30 uur: uitzending Rawa. OOSTKAPELLE - 16.15 uur: voorstel- ing circus Renz. VLISSINGEN - Bethesda-St.-Joseph- 20-21.30 uur: uitzending Ra- FHMVOORSTELLINGEN BERGEN OP ZOOM - Roxy I, 20 uur: Death wish, 16 jr. Boxy II, 20 uur: Pruimenbloesem, 18 jr. Cinem' Actueel I, 20 uur: Stripes, a.l. Cinem' Actueel H, 20 uur: Montenegro, 16 jr. Cinem' Actueel HI, 20 uur: Das Boot, 12 jt GOES-Grand, 20 uur: Das Boot. 12 jr. HUIST - De Koning van Engeland, 1130uur Schatjes in New York. 18 jr.; Muur: Das Boot, 12 jr.; 20 uur: Death vüh, 16jr.; 20.15 uur: Marathon man, 16 20.15 uur: Op de snelweg breekt de kilos, a.l. MIDDELBURG - City, 20 uur: Evil un to the sun, 12 jr. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Blondjes in hun blootje, 18 jr. TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: Das jtot, 12 jr.; 20 uur: Op de snelweg towkt de hel los, a.l. GISSINGEN - Alhambra I, 20 uur: Ine deer hunter, 12 jr. 6üambra n, 20 uur: Montenegro, 12 jr. tentoonstellingen BRU1NISSE - Hal stadhuis, 8-12.15 en 1515-17 uur: klederdrachtpoppen. KILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 1317 uur: oude landbouwwerktuigen. KAPELLE - Bibliotheek, 14-17 uur: 'Sken van mevrouw J. van der Hoe- 'a-Paris. MIDDELBURG - Muziekbibliotheek, 51730 uur: 'Door de nacht klinkt een W'(t/m 29/5). TEERE Grote Kerk, 10-17 uur: 'Zes «posities'. jJJSSINGEN - Museum, 10-12.30 en •«■30-17 uur: 'Vlissingen gezien door de Mnger Dltmar'. MATERLANDKERKJE - 'In den Ko to?1.11-21 uur: grafisch werk van Hilde «bier. ®RKZEE - Galerie 'Borsboom': van Henk Stapper en Ineke filter, HULPCENTRA ,^-en Midden-Zeeland- Goes, tel. 01100- pUook voor milieuklachten). 'ttuwsch-Vlaanderen - Alarmnummer '1130-12200 (brandweer en ambulance). «Mimische hulpdienst Zeeland, tel 01180- j J?", dag en nacht bereikbaar. I J®. hulpdienst Zeeland voor mensen in "«.tel01180-36251. van 10.00-24.00 uur - gffltevan 20 00-24.00 uur. Wjliaj 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. I J|«-!4845, dag en nacht bereikbaar. gelden tariefsverhogingen van vijftig procent. Een uur parkeren gaat bij meters 75 cent kosten, twee uur 1,50 en drie uur drie gulden. Ook de tarieven van de par keerautomaten gaan stijgen. Op de Markt zal, wanneer de raad akkoord gaat, voor maximaal een uur parkeren drie kwartjes betaald moeten worden en voor elk volgend half uur hetzelfde. Op het Damplein en de Bodenplaats gaat het eerste uur eveneens drie kwar- Rotaryclubs uit Benelux bekeken Schelde-Rijnkanaal Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM - Rotaryclubs uit Nederland, België en Luxemburg kwa men zaterdag in Bergen op Zoom bij een voor een zogeheten 'Beneluxdag'. Deze bijeenkomsten worden eenmaal in de vier jaar gehouden en dit keer was Nederland aan de beurt. Op deze dag stond het Schelde-Rijnkanaal cen traal. De bijeenkomst werd georgani seerd door de Rotaryclub uit Goes. Bergen op Zoom was als plaats van sa menkomst gekozen, omdat vandaar uit de weg naar het kanaal het kortst is. Ruim 300 Rotary-leden kwamen zater- dagochten om 10.00 uur bijeen in motel 'De Wouwse Tol'. In een van de zalen had rijkswaterstaat een kleine exposi tie ingericht over het onderwerp van de dag. Ex-minister ir D. S. Tuijnman was door de Rotary uitgenodigd een inlei ding te houden over het kanaal. Na een algemeen praatje over vervoer en ver keer, schetste hij de lange geschiedenis die aan de aanleg van het kanaal vooraf is gegaan en hij wees in zijn speech op de vlucht, die het scheepvaartverkeer heeft genomen op deze waterweg. Ook wees hij op de unieke samenwerking tussen België en Nederland bij de tot standkoming van dit waterwerk. De inleiding van Tuijnman, was aanzet tot het feitelijke doel van de dag: be zichtiging van het kanaal en de werken die daarmee verband houden. In twee groepen, één per bus. de andere per boot vanuit de Bergse haven, werden onder meer de Kreekraksluizen be zocht. Later op de middag kreeg het tal rijke gezelschap een excursie op het werkeiland van de Philipsdam. NCVB Wemeldinge hield bijeenkomst WEMELDINGE - De afdeling Wemel dinge van de NCVB hield de maande lijkse bijeenkomst in het kerkelijk cen trum. Daar de presidente, mevTouw N. van Stel-Verschuure, naar de landelijke NCVB-dag in Utrecht was, berustte de leiding van de vergadering bij mevrouw J. J. de Neef-Bras. Mevrouw J. de Lijster uit Zuidzande sprak over haar werk voor verlaten kinderen in India, die in tehuizen terecht komen. Zij vertoonde daarbij ook dia's. Verder werd besloten 2 september, samen met de hervormde vrouwengroep Wemeldinge. een reis naar Hilversum te maken. Voor 10 juni staat een fietstocht op het programma, met aansluitend koffie drinken en kege len in hotelVredebest'. De slotvergade ring van dit seizoen is 17 juni, wanneer mevrouw Schermer uit Goes komt spreken over de ziekenomroep 'Nomen Nescio'. Afscheidsdienst dsB. Oosterbroek in Haamstede HAAMSTEDE - Ds B. Oosterbroek, predikant van de Christelijk Gerefor meerde Kerk in Haamstede, neemt zon dag 30 mei afscheid van zijn gemeente. Deze afscheidsdienst begint 's avonds om half acht. Ds Oosterbroek heeft een beroep aangenomen naar de Evange lisch Gereformeerde Kerk in Arapoti (Brazilië). Hij stond sinds 6 januari 1978 ln Haamstede, zijn eerste gemeente. Ds Oosterbroek werd 17 juni 1952 in Rot terdam geboren en studeerde in Utrecht en Apeldoorn. Twee gewonden bij ongeval onder Hendrikskinderen goes-Zaterdagmiddag omstreeks half drie zijn twee inzittenden van een per sonenauto ernstig gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de secundaire weg 11 - de oude rijksweg - onder 's- Heer Hendrikskinderen. Bestuurder E. B. uit Geervliet en zijn passagiere mejuffrouw J. V. uit Heen- vliet werden per ambulance overge bracht naar het Goese Bergzichtzie- kenhuis. In verband met ernstige in wendige kwetsuren moest mejuffrouw V. worden opgenomen in het Dijkzicht- ziekenhuis in Rotterdam. B. was met flinke snelheid ingereden op de naast de oude rijksweg op een klinkerstrook geparkeerde auto van C. P. S. te Goes. De twee auto's werden totaal vernield. Vergadering raad Reimerswaal KRUININGEN - De gemeenteraad van Reimerswaal komt in openbare verga dering bijeen op dinsdag 25 mei. De raad vergadert vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. Aan de orde komt onder meer het voorstel van burgemeester en wethouders tot vast stelling van het jaarprogramma soeci- fïek welzijn 1982. Verder dient de raad te beslissen over een voorstel tot ver koop van grond voor de bouw van 30 bejaardenwoningen aan de Breeweg te Yerseke. tjes kosten. Voor elk volgend heel uur moet hetzelfde worden betaald. De vertegenwoordigers van PvdA. CDA. WD en SGP/RPF gingen vorige week tijdens een gecombineerde verga dering van de commissies financiën en gemeentewerken in eerste instantie ak koord met de bouw van de kelder. Al leen PPR en D'66 toonden zich tegen stander. In het voorstel wordt de kop peling met een autovrije Markt voorlo pig in het midden gelaten. Gezegd wordt nu dat in overleg met de betrok kenen later bekeken zal worden of de Markt gefaseerd autovrij zou kunnen worden gemaakt. Inspraakverordening De gemeenteraad buigt zich ook over de ontwerp-inspraakverordening. Hieraan is reeds een jaar gesleuteld. B en w joegen maart dit jaar de commis sie bestuur-bestuurden tegen zich in het harnas door een voorstel om een groot deel van de inspraakmogelijkhe den maar te schrappen. Hierbij ging het met name om kleine zaken die dicht bij de burger staan; busroutes, geluidwerende voorzieningen, par keervoorzieningen voor meer dan twintig auto's en recreatieve voorzie ningen. De commissie bestuur-be stuurden liet weten het inspraaklijstje ongeschonden te willen laten In het voorstel dat nu aan de raad wordt gedaan laten b en w nu ook alle onder werpen overeind. Dit met de kantteke ning: „Wij willen u overigens dit voor stel niet doen zonder uitdrukkelijk te wijzen op de consequenties van daad werkelijke invoering. Men zal zich moe ten realiseren dat er met name gevol gen op personeelsgebied en op het ter rein van de financiën zullen zijn". B en w verwachten dat het onverkort opne men van de lijst inspraakonderwerpen een verhoging van de kosten met zich meebrengt en bovendien een vertra ging in de besluitvorming. De vrij korte raadsagenda vermeldt verder een notitie over het al dan niet in particuliere handen overgeven van het ophalen van huisvuil. De WD heeft vo rig jaar november tijdens de begro tingsbehandelingsuggesties in die rich ting gedaan. B en w schrijven het ge wenst te achten alle onderdelen van de gemeentelijke reinigingstaak in eigen huis te houden. Gereformeerde Kerk Yerseke nam nieuw orgel in gebruik YERSEKE - Met een speciale inspeel- dienst is vrijdagavond het nieuwe or gel van de gereformeerde kerk in Yer seke officieel in gebruik genomen. De bijeenkomst werd geopend door de plaatselijke predikant, ds G. J. Ter- laak, die iedereen welkom heette en de gemeente dankte voor de offervaardig heid. Na gezang, gebed en meditatie gaf de orgelbouwer, de heer M. C. Tig- gelman uit Zaltbommel, in een helder betoog uitleg over bepaalde registers in het hoofdwerk en het nevenwerk, terwijl de organist Frans van Tilburg uit Sleeuwijk de registers en combina ties daarvan demonstreerde. Hierna gaf de heer Van Tilburg een con cert, waarin hij speelde Toccatine over Psalm 24 van Cor Kee, Koraalvoorspel 'Herr Christ, der ein'ge Gottes 8ohn' van J. S. Bach, Allegro Moderato van G. F. Handel, Menuetto van E. Gigout, Al legro van Ph. Pool en een koraalbewer king 'Komt laat ons voortgaan kind- 'ren' van de organist zelf. Nadat de bouwer het orgel had overge dragen aan de orgelcommissie sprak de voorzitter van de commissie van be heer, de heer C. Sinke-De Putter een dankwoord aan het adres van de heer Tiggelman en diens zoon, die zijn vader bij de bouw ter zijde had gestaan. De heer Sinke prees de goede en vooral prettige samenwerking. Dank bracht hij voorts aan de leden van de orgel commissie en de commissie van beheer, aan de adviseurs, de heren J. van Dom melen uit Arnhem en J. D. Vlaanderen Oldenzeel uit Amsterdam, en aan de or ganist. Daarna droeg hij het orgel over aan de gereformeerde kerk. Het instrument heeft 95.000,- gekost. De jeugd heeft daar met verschillende acties 12.000,- aan bijgedragen. De da mes brachten met handwerk- en wa felacties 8000.- op tafel. Verder werd het benodigde geld bijeen gebracht uit collecten en giften. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van de verzen 1 en 2 van Psalm 150. Uitreiking diploma's EHBO in Kamperland KAMPERLAND - De afdeling Kamper land van de EHBO vierde haar eerste lustrum, waarbij burgemeester P. Wis se van Wissenkerke aan dertien jeugd leden het B-diploma en aan 22 cursis ten het eindheidsdiploma uitreikte. Voorzitter G. Geelhoed memoreerde, dat burgemeester Wisse in deze eerste vijf jaar al 75 eenheidsdiploma's heeft uitgereikt en noemde dit voor zo'n klei ne gemeenschap een respectabel aan tal. Burgemeester Wisse feliciteerde de afdeling met de behaalde resultaten en dankte de heer H. de Moet uit Goes, die als instructeur optrad en dokter B. J. H. Hasken als arts-docent. Het lustrum werd feestelijk gevierd door de ruim honderd aanwezigen. Instructeur De Moet ontving voor zijn inzet een lig stoel. Politie bekeurde illegaleslapers VROUWENPOLDER - De rijkspolitie van de groep Vee re heeft de afgelopen dagen een tiental mensen bekeurd die langs de openbare weg in personenau to's of campers de nacht doorbrachten. Dit gebeurde onder meer aan de Veerse Gatdam waar verblijf tussen zonson- deren opgang verboden is en op diver se parkeerterreinen bij Vrouwenpol der, Oostkapelle en Domburg. Volgens een woordvoerder van de groep Veere van de rijkspolitie is ook het sla pen in een camper langs de openbare rinkel, is er in ieder geval ook een paar weg uitdrukkelijk verboden. De bekeu- Cruson Breskens wil via Raad van State sluiting voorkomen BRESKENS - Gebroeders Cruson bv in Breskens heeft de Raad van State ingeschakeld om te voorkomen dat uit voering wordt gegeven aan het besluit van b en w van Oostburg om een deel van het omstreden bedrijf in de kom van Breskens te sluiten. Het gaat om de Galvano-afdeling, die bij onderzoek zoveel mankementen bleek te verto nen, dat b en w het openhouden van die afdeling onverantwoord vonden. De Raad van State behandelt de zaak vrij dag. De gemeente, de milieuinspectie en de arbeidsinspectie namen Cruson gron dig onder de loupe na de ontploffing op 24 maart, die aan een van de werkne mers het leven kostte. Toen de deskun digen vaststelden dat de apparatuur enorme gebreken vertoonde, besloten b en w direct maatregelen te nemen. Cru son kreeg tot 28 april de tijd alle chemi sche vloeistoffen uit de omstreden afde ling te verwijderen. Toen dat niet ge beurd bleek, schakelde de gemeente een particulier bedrijf in dat momen teel onderzoekt hoe het karwei het best kan worden geklaard, •Plattelandsvrouwen Rilland-Bath bijeen RILLAND-B ATH - De afdeling Rilland- Bath van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam bijeen in het dorpshuis 'Luctor et Emergo', on der leiding van mevrouw Kamps-Vis ser. De heer Eijke, werkzaam bij de Rei- merswaalse woningbouwvereniging, vertoonde de film 'Leven en wonen in Reimerswaal', die verschillende activi teiten liet zien die in de loop der jaren in Reimerswaal werden gehouden. De dames van de afdeling Rilland-Bath maakten onlangs een reisje naar het 'Arboretum' in Kalmthout in België. Voor 9 juni staat nog een koffieochtend op het programma, wanneer mevrouw Meijer, hoofdbestuurslid van de UW in Zeeland, een praatje zal houden over het werk van de UW. Winkelruit vernield in Middelburg MIDDELBURG - Met een fietspadtegel is zondagmorgen vroeg, omstreeks vier uur, de 2.60 meter brede spiegelruit van de fiets- en sporthandel Van den D in de Zusterstraat in Middelburg vernield. Volgens de eigenaar, die boven de zaak woont en gewekt werd door het glasge- Burgemeesler mr Ch. Th. Spijkerboer van Oostburg nam tijdens de opening van de 'Forellenfarm Breskens' met een schepnet zijn kans waar, maar hel ziet er naar uit. dat wethouder J. J. Vergouwe er met de vangst vandoor gaat. BRESKENS - Burgemeester mr Ch. Th. Spijkerboer van Oostburg heeft zaterdagmiddag de 'Forellenfarm Breskens' van Jo Walhout geopend. Hij onthulde een schilderij van de Bressiaander Gerard van Grieken. Dat gebeurde onder de ogen van een honderdtal geno digden. De 'Forellenfarm' lift afgemeerd bij de jachtha ven. Het is een aangepast schip, waarin Walhout zalm forel kweekt. Het schip, voorzien van een bar en een dakterras, is toegankelijk voor toeristen. Burgemeester Spijkerboer bij de opening: „Hopelijk is het een schot in de roos. Walhout mikt met zijn 'farm' op twee voor Breskens zo belangrijke zaken: de visserij en het recreatieve gebeuren". Daarna onthulde hij het schilderij van Van Grieken (een vrolijk springende zalmforel in de haven van Breskens) en ging, in het gezelschap van de andere genodigden, een kijkje nemen bij de 'kweekvijvers'. De opening van de 'forellenfarm' werd muzikaal opge luisterd door de muziekvereniging 'Breskens/Groede'. ZEVENTIEN KORPSEN IN OOSTKAPELLE ACTIEF sportschoenen uit de etalage weggeno men. Hij schat de aangerichte schade op enkele duizenden guldens. ringen werden in de nachten van vrij dag op zaterdag en van zaterdag op zon dag uitgedeeld. OOSTKAPELLE - Het tweede korps van de bedrijfsbrandweer van Pechi ney is winnaar geworden van de pro vinciale brandweeroefenwedstrijden, die zaterdag in Oostkapelle werden ge houden. Pechiney II behaalde met 617,5 punten de hoogste score en sleep te daarmee de eerste prijs in de wacht. Aan de provinciale oefening, georgani seerd door de vereniging van bevel voerenden van gemeente en bedrijfs- brandweren op Walcheren samen met het algemeen brandweerwedstrijdco- mité van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten, na men 17 groepen deel. Goes werd met 607 punten tweede, Ar- nemuiden komt op de derde plaats met 601 punten en Wemeldinge behaalde 600 punten, goed vooreen vierde plaats. Deze vier bestgeklasseerde korpsen mogen de provincie Zeeland vertegen woordigen bij de gewestelijke oefen wedstrijden, die op 19 juni aanstaande in Amstelveen gehouden worden. Geld ontvreemd uit restaurant vliegveld Midden-Zeeland ARNEMUIDEN - De groep Veere van de rijkspolitie is sinds vrijdag op zoek naar een tweetal mannen die ervan verdacht worden in het restaurant van het vliegveld Midden-Zeeland een geldbedrag van 1400 gulden te hebben ontvreemd. Tussen half twee en twee uur brachten twee in blauwe stofjassen geklede onbe kenden een bezoek aan het restaurant. Eén hunner ging naar buiten en hield het aanwezige personeel aan de praat, De tweede bleef binnen om een bestelde uitsmijter te consumeren. Nadat beide mannen vertrokken waren bleek uit een tasje het geldbedrag ontvreemd te zijn. Het was eigendom van het restau rant. Het bedrag bestond uit driedui zend Belgische francs en briefjes van 10, 25 en 100 gulden. De groep Veere van de rijkspolitie (gevestigd in Serooskerke op Walcheren) verzoekt iedereen die in lichtingen kan verstrekken om contact op te nemen. Beide mannen waren om streeks dertig jaar oud. De ene had blond glad haar. een normaal postuur en was 1 meter 80 lang. De tweede man bezat, donker, 'warrelig' zittend haar, een dik gezicht en een stevig postuur. Deze man zou ongeveer 1.75 meter lang zijn geweest. Vermoedelijk is het twee tal per auto vertrokken. Aan het eind van de wedstrijden wer den in het Ontmoetingscentrum De Halve Maan in Oostkapelle de prijzen uitgereikt nadat de deelnemers - in to taal zo'n 170 man - een koffiemaaltijd hadden gebruikt. Burgemeester P. A. D. H. Diepenhorst van Domburg reikte de prijzen uit. Hij wees op de belangrij ke en verantwoordelijke taak die de brandweer in de gemeenschap heeft. „En die taak wordt straks nog belang rijker als de BB in de toekomst gaat verdwijnen", zo zei de burgemeester. „De wedstrijden zijn bij warm en goed weer gehouden en dat hoort ook bij een recreatiegemeente", hield de heer Diep enhorst de aanwezigen schertsend voor. Ing J. M. W. Beenhakker, voorzitter van de regionale brandweerkring Noord- en Midden-Zeeland en tevens lid van de jury gaf een uiteenzetting over het wed strijdverloop. Hij constateerde dat er hard en goed was gewerkt, maar moest toch enkele kritische kanttekeningen plaatsen. Mankementen Er waren nogal wat mankementen ge constateerd aan de persluchtappara- tuur en ook maakten enkele korpsen zich schnldig aan het blokkeren van de inrit, waardoor de mogelijkheden voor assisterende ploegen om het terrein op te komen in geval van escalatie werd afgesneden. Beenhakker wees er voorts op dat de bevelvoerders meer de tijd moeten nemen om de situatie op te nemen en daarbij de veiligheid van de eigen mensen moeten laten prevale ren. De heer Beenhakker bracht woorden van dank aan het gemeentebestuur van Domburg voor de hartelijke en sponta ne ontvangst, Aannemingsbedrijf Job- se werd bedankt voor het beschikbaar- stellen van een bedrijfsloods - aan de Duinweg - als oefenterrein en Robert Maranus, lid van de Middelburgse jeugdbrandweer kreeg een applaus van de aanwezigen voor zün inbreng als slachtoffer. De gehele dag is er door alle deelnemende korpsen met het slachtof fer gesold. Verondersteld werd dat er in een loods, waarin een laskar stond, brand was uit gebroken. Het slachtoffer lag op de zol der van de loods in een hevige rookont wikkeling. De brandweerlieden moes ten met de eerste straal de brandhaard rond de laskar doven, voordat er verder in het gebouw kon worden doorgedron gen. Hiermee werden toch nog veelvul dig fouten gemaakt. De uitslag Is: 1 Pechiney n 617,5 punten; 2 Goes 607; 3 Arnemuiden 601; 4 Wemeldinge 600; 5 Helnkenszand 599; 6 Wissenkerke 598; 7 Kra'Dbenduke 597,5 8 Kruiningen 595. 0 Schelde 593.5; 10 PZEMBorsseIe593; 11 Ove- zande 582.5; 12 Middelburg567,5; 13 Pechiney I 566: 14 Baarland 551: 15 Yerseke 549: 16 Kapelle 548,17 Vlissingen 511 punten. Schrijfster Andreas Burnier in Goes GOES - De schrijfster Andreas Bumier spreekt woensdag 19 mei in de openba re bibliotheek aan de Wijngaardstraat in Goes over haar werk. Aanvang 20 uur. De organisatie van deze bijeen komst is in haden van het Zeeuws Kun stenaarscentrum in Middelburg en de Goese Openbare Bibliotheek. De schrijfster debuteerde in 1965 met de roman 'een tevreden lach' waarin de problematiek van transsexuelen cen traal staat. Verder verschenen 'het jon gensuur' (1969), 'de huilende libertijn' (1970)diverse essays en poëzie. TERNEUZEN - De Vereniging 'Toer beurt Noord-Zuid' heeft besloten het Antwerpse bevrachtingskantoor Maas en co voorlopig te boycotten. Die maat regel is genomen na de problemen, die zich vorige week in Terneuzen voorde den bij het verladen van een partij ko len met bestemming La Louviere. Maas bood 4300 ton van die partij aan via 'Noord-Zuid', maar hield 3300 ton achter voor eigen schepen. Boze Neder landse schippers kwamen daartegen in opstand. Ook een maand geleden deden zich in Terneuzen al problemen voor by het verladen van kolen voor La Louvtère. Het bestuur van de Vereniging 'Toer beurt Noord-Zuid' vindt dat Maas al z'n werk via de beurs moet aanbieden en geen vrachten moet achterhouden voor eigen schepen. In een telex aan de Antwerpse bevrach ter schrijft 'Noord-Zuid': „U zult begrij pen dat het niet geaccepteerd kan wor den dat er schepen van een transport naar believen buiten of over de toer beurt worden bevracht Het is een door alle partijen aanvaard principe dat ie mand, die via de toerbeurt werkt, dit dan ook voor 100 procent moet doen en niet naar believen op- en afstapt alsof het een tram is". 'Noord-Zuid' weet zich, wat dat betreft, gesterkt door een recente uitspraak van de Rotterdamse rechtbank in een kort geding. De telex aan Maas „Wij zien ons dan ook genoodzaakt vanaf heden Maas en co voor bevrachtingen geen tussen komst c.q. goedkeuring meer te verle nen. Dit geldt uiteraard voor alle ver schepingen vanaf Nederland". 'Noord-Zuid' wyst er terloops op dat. wanneer er vanuit Terneuzen naar bij voorbeeld La Louviëre tóch ladingen worden verscheept, Aug. de Meijer en Overslagbedrijf Terneuzen (OVET) daarvoor verantwoordelijk worden ge steld. „En dat zal leiden tot verdergaan de maatregelen". De Meijer fungeert by de transporten als tussenpersoon; de kolen worden door OVET vanuit bulk carriers in binnenschepen overgeladen. De maatregel tegen Maas wordt pas in getrokken op het moment dat de Ant werpse bevrachter schriftelijk ver klaard dat hij voortaan al z'n transpor ten via 'Toerbeurt Noord-Zuid' afwik kelt. SINT-JACOBSKERK, VLISSINGEN Concert door de 'Vlissingse Oratoriumver eniging'. het 'Bevelands Kamerkoor', het 'Nijmeegs Strijkersensemble', Stoffel Gunst, orgel. er. Toos Severe?is, sopraan. Algehele leiding Henk Harinck. Het concert van zaterdagavond in de Vlissingse StJacobskerk werd geopend met 'Confitebor' van Monte verdi. Vele werken van deze vroege 17- de eeuwer staan nog wekelijks op het programma van vele zangverenigin gen en dat is terecht. De opmaat van dit concert kwam voor rekening van Toos Severens, die blijk gaf de parti tuur te beheersen en op rustige wijze gestalte gaf aan de vele mei ismen, die deze compositie kenmerkt voor de so liste. Toos Severens heeft een zuivere, heldere en verdragende stem. Het koor sloot zich hierbij uitstekend aan en aangezien Henk Harinck een uiterst betrouwbare groep musici om zich heen had weten te verzamelen, werd er, mede door zijn toedoen, in beide ge ledingen goed gemusiceerd. Wat het programmablaadje betreft zou het wenselijk zijn. wanneer naast de La tijnse tekst ook een Hollandse verkla ring kwam te staan en het Latijn was op deze avond veruit favoriet in de gezon gen werken. ïn Buxtehude's 'Alles, was ihr tut' en Pachelbel's 'Was Gott tut. das 1st wohl- getan' had Henk Harinck voor een goe de inlas gezorgd, door de korte solisti sche trekjes door het 'Bevelands Ka merkoor'"te laten zingen. Trouwens de ze samenwerking was van dien aard. dat zij zeker zal worden voortgezet. Er werd over het algemeen uitstekend ge zongen en aangezien Henk Harinck niets aan het toeval overlaat <hy geeft alles keurig aan en kent zijn partituur terdege) ontstond er een wisselwerking die naar ieders tevredenheid verliep. Toos Severens kwam nog tweemaal so listisch naar voren. Voor de pauze was dat in een werk van Hèndel (scène 3 uit Julius Ceasar) en daarna met de 'Kan- tate voor sopraan en strijkers' van Per- golesi en niet van Battista zoals ver meld stond, want dat is de voornaam van genoemde componist. Vooral ln het tweede werk gaf de soliste er blijk van uit het goede, muzikale hout te zijn ge sneden en hier kwam de voordracht ook beter tot zijn recht. Blijmoedig, haast verlegen, nam zij het langdurige ap plaus. dat de aanwezigen haar toedach ten. in ontvangst Voor de beide koren waren er nog drie composities te zingen, namelijk 'Magni- ficat'van Buxtehude, "Auf, lobet den Herrn, alle Heiden' van Telemann en 'Te Deum' van Mozart. Qua muziek was het laatste wel het be langrijkste. Mozart heeft ontegenzegge lijk net wat meer klasse dan de beide andere heren, want het gaat niet altijd om ingewikkelde situaties te creëren, maar meer om in het eenvoudige zoveel te leggen, dat het toch nog knap lastig is om uit te voeren. Er was door de "VOW en het "Bevelands Kamerkoor" goed aan deze avond ge werkt, waarbij de instrumentale onder steuning van het Nijmeegs strijkersen semble niveau had en organist Stoffel Gunst op zijn vakkundige wijze muzi kale impulsen gaf. Zodoende werd het een geslaagde uit voering met aan het slot een langdurig applaus voor alle medewerkenden. A.L.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 15