Dames van Valkenisse moeten beslissingswedstrijd spelen Beste score was voor Langeweg in simultaan NHV ZEELAND: WAPEN, MAAR WEL EEN GEEN LEGER Basketbalshow van All Stars en Zeeuws team DE STERRE VERRAST MET REKERSUCCES PZC/sPort AANGENOMEN JUNIORENPLOEG MARATHON GAAT LANDELIJK SPELEN LIBRETITEL PIET VET Remise Timman VOORSTELLEN VAN ZEEUWSEN EERSTE ZEGE VOOR C0E Van der Steen SUCCESSEN VOOR ZEEUWSE SCHAKERS MAANDAG 17 MEI 1982 TILBURG - De basketbalvergadering van het rayon Zuid is voor Zeeland za terdag in Tilburg uiterst succesvol verlopen. De twee voorstellen van BV Souburg (instelling van één dames tweede klas en één dames derde klas in Zeeland) en Marathon (instelling van twee dames eerste klassen op rayonni veau) werden met een meerderheid van stemmen aangenomen. Het voorstel van BV Souburg wordt zelfs al met ingang van het nieuwe sei zoen 82/83 van kracht. Het bestuur van de Souburgse vereniging vond de oude situatie van twee dames tweede klas sen in Zeeland niet meer bevredigend. De krachtsverschillen tussen de teams waren vaak te groot. Met de vorming van een derde klas en één tweede klas worden de krachtsverhoudingen vol gens BV Souburg beter weergegeven. Ook het voorstel van Marathon - de in stelling van twee dames eerste klassen (een soort overgangsklas op rayonni veau) - werd ook met meerderheid van stemmen aangenomen. Deze nieuwe re geling gaat echter pas in in het seizoen 83/84. Jan Jansma, trainer-coach van de dames van Marathon, was blij dat het voorstel was aangenomen. „Als je kam pioen van de eerste klas in het district wordt (Marathon werd dat dit seizoen) kun je via promotiewedstrijden in de dames hoofdklas komen. Die stap is vaak te groot en daarom hebben wij ge pleit voor een tussenklas", stelde hij VLISSINGEN - De dames van basketbalclub Valkenisse - spelend in de hoofd klas-hebben zich zaterdag nog niet veilig kunnen spelen. Na het verlies <65-67 van zaterdag tegen Erp'"0 moet de formatie van trainer-coach Ad Bevelander een beslissingswedstrijd spelen tegen OBC. De verliezer van dat duel degradeert uit de hoofdklas. De dames van Marathon waren zaterdag ook ai niet succesvol. De kampioen van de eerste klas verloor de eerste promotiewedstrijd (44-54) tegen Raak Meubelen 2. lander weliswaar nog een achterstand, maar in de tweede helft werd die marge met. een gezonde portie vechtlust ver kleind. Eén minuut voor het einde leid de Valkenisse zelfs met 65-63. Niets leek nog mis te kunnen gaan. maar twee tref fers van Erp'70 (zij namen deze wed strijd uiterst serieus, hoewel er voor de ze ploeg niets meer op het spel stond» bezorgden de dames van Valkenisse toch nog een fikse kater Na afloop was Ad Bevelander vanzelfsprekend teleur gesteld. maar hij vond de overwinning Valkenisse - ERP'70 De zenuwen in de beginfase hebben Valkenisse in feite de das omgedaan. Toen werd er veel balverlies geleden en werden vele kansen gemist. Het was uiteindelijk aan Annie Dingemanse - zij had de zenuwen wel in bedwang - te danken dat Valkenisse niet al meteen in de eerste helft de hoop op de overwin ning moest laten varen. Zij sleepte haar ploeg door de moeilijke beginfase. Bij rust (27-33) had de ploeg van Ad Beve- van Erp toch verdiend. ..Door de zenu wen hebben wij in het begin de kans op de overwinning laten liggen", stelde hij Topscorers bij Valkenisse waren Lenie Bevelander (26 punten) en Christien Vos (21 punten). Marathon - Raak Meubelen Marathon zal waarschijnlijk niet pro moveren naar de dames hoofdklas. De eerste promotiewedstrijd tegen Raak Meubelen werd zaterdag verloren en de kans om de stap te maken naar de hoofdklas is daardoor gering geworden. Het was een gelijkopgaande wedstrijd. In de eerste helft nam de ploeg van trai ner Jan Jansma zelfs een 13-10 voor sprong Daarna stokte de produktie en Raak Meubelen profiteerde hiervan. Ruststand: 18-25 In de tweede helft had Marathon een goede start. De 18-25 achterstand werd omgebogen in een 32-28 voorsprong, maar ook toen kreeg Marathon weer te kampen met een inzinking. Een inzin king. die de ploeg uit Vlissingen fataal werd. Eindstand: 44-54. Hertogballers - Marathon De jongens junioren van Marathon boekten dit weekeinde wel een enorm succes Door de promotiewedstrijd te gen Hertogballers in winst (68-74) om te zetten, gaat deze Vlissingse junioren- ploeg volgend seizoen op landelijk ni veau spelen. Een onverwachte en ver rassende ontwikkeling, omdat Mara thon de eerste wedstrijd tegen Brun- sum Eagles had verloren. Doordat ech ter Brunsum Eagles ook Hertogballers had verslagen en er twee promoveren, had Marathon nog een kans. Dan moest er wel gewonnen worden van Hertog ballers. Uiteindelijk slaagde de forma tie van trainer-coach Joop Elderkamp in deze missie. In de eerste helft liep het bij Marathon nog niet zó goed. Men had weliswaar een overwicht, maar Hertogballers benutte de kansen beter. Ruststand: 30-27. Na rust kwam de Vlissingse ploeg voortreffelijk uit de startblokken. Via de agressieve break out kwam men in de derde minuut al langszij. Er werd zelfs een voorsprong (61-56) opgebouwd, maar Hertogballers herstelde zich nog. Met nog vier minu ten te spelen greep Marathon toch de eindzege: 68-74. NIEUWLEUSEN - De nationale titel strijd libre heeft dit weekeinde in Nieuwleusen opnieuw aangetoond dat het libre in feite een gokspel is. Alle kansberekeningen wezen vóór die Ana le in de richting van Hans Vultink en Jan Arnouts, die gezamenlijk de rang lijst aanvoerden. Toen zondagmiddag in het Overijsselse dorp het doek viel voor de acht biljarters, was outsider Piet Vet op basis van zijn algemeen ge middelde voor de vierde keer kampioen in het vrije spel. De titel viel de 34-jarige administrateur uit Berkhout bij verrassing in de schoot. Zelf droeg hij daarvoor vijftig procent aan bij door in de slotronde de uitgebluste Jan Amouts in drie beurten te verslaan: 500-86. Opmerkelijker en sensationeler was de prestatie van Ray mond Burgman. De pas achttien jaar geworden debutant uit Baarn toonde geen enkel ontzag voor de reputatie van Hans Vultink. In de derde beurt liet hij de grote favoriet kansloos met een serie van 488, die alle prognoses waardeloos maakte: 500-49. 1. Vet. 9 500 215" 2. Burgman9 500 12900 3. Vultink 8 500 10M7 4. Arnouts 8 494 7MJ 5. Haverman» 7 500 143" 6. Velthuis 6 500 13«l 7. Van der Ven 5 500 69" 8 Van de Kruisweg4 497 SU* VLISSINGEN - De schaaksimultaan, die zaterdag in Vlissingen in het 'Scheldekwartier' werd gehouden, is voor de organisatoren van de schaakclub Vlissingen een groot succes geworden. In het kader van het 100-jarig bestaan waren 120 schakers naar Vlissingen gekomen en ondanks het schitterende weer werd er fel op de 64 velden gestreden. Vooral Paul van der Sterren, Internatio naal meester en onlangs winnaar van de meestergreep in het Hoogoventoer nooi in Velzen, had het bijzonder moei lijk. Hij moest Hans Ree vervangen - die om onverklaarbare reden niet kwam opdagen - en trad aan tegen twaalf Zeeuwse topjeugdspelers. die ge laden achter de borden kwamen in een klokseance. De jonge Van der Sterren kwam al snel ln moeilijkheden aan de borden van Roeland van Oorschot en Henk Mas- sink, beiden van de organiserende ver eniging Vlissingen. Eerst moest hij nog een remise toestaan aan Leo Havestadt uit Terneuzen, maar moest toen toch zijn koning omleggen tegen de 17-jarige Van Oorschot, die daarmee als eerste het volle punt binnenhaalde. Ook Mas- slnk kwam, zij het veel later, tot winst en tussendoor had Johan de Wolf uit Middelburg verdeling van punten afge dwongen. Maar daarna ging Van der Sterren ge weldig in de slag, won verder alles en verzuchtte toen hij na drie en een half uur de laatste speler, Nick Dubbeldam van Het Witte Paard uit Sas van Gent op de knieën kreeg: „Zo zwaar heb ik het nog zelden gehad." Hij had 75 pro cent gescoord. Jan Hein Donner. die zware tegenstand had van een aantal senioren, zoals Ml- cahel Wise. Johan van Nispen, Peter Ton, Simon Sanders, ging in de eerste ronden als "een wilde" tekeer. Hij vloog de borden langs en had na vijf minuten al een punt binnen. Na een half uur ging het wat langzamer, maar de 'nullen' vlo gen op het scorebord. Alleen Henk van de Graaf van de schaakclub Vlissingen, wist al snel tot remise te komen. Het einde van deze séance was dat Donner na twee en een half uur klaar was. Hij had één partij verloren, van Jos de Ja ger uit Middelburg, vier remises toe moeten staan, aan Van de Graaf, Alex Jonkheer uit Middelburg, Michael Wise van Vlissingen en Bert Hendrikse uit Middelburg, die na lange afwezigheid toch weer de 64 velden had opgezocht. Donner had toen 88,66 procent ge scoord. Het sterkst speelde Kick Langeweg. Na BELGRADO - In de zevende ronde van het internationaal grootmeestertoer- nooi van Bugojno (Joegoslavië) heeft Jan Timman met wit remise gespeeld met de Westduitse grootmeester Ro bert Hübner. In de ronde van zaterdag kwam slechts één partij tot een beslis sing: de Joegoslavièr Bozidar Ivanovic won van de Deen Bent Larsen. De Sovjetvertegenwoordiger Gary Kasparov, die remise overeenkwam met zijn in Parijs wonende landgenoot Boris Spasski, heeft de leiding met 5,5 punt. De uitslagen van de zeven de ronde: Lev Poloegajevskl (Sov) - Miguel Najdorf (Arg) afg., Tigran Petrosjan (Sov) - Borislav Ivkov (J-Sl.) afg., Boris Spasski (Sov) - Gary Kasparov (Sov) 0.5-0.5. Bozidat Ivanovic (JS1) - Bent Larsen (Den) 1-0, LJubomlr Kava- lek (VSt) - Svetozar Gligoric (Jsl) 0,5-0.5, Lju- bomlr Ljubojevlc (Jsl) - Ulf Andersson (Zwe) 0,5-0,5. Jan Timman (Ned) - Robert Hübner <WD1) 0,5-0,5. Stand na de zevende ronde. 1 Kasparov 5.5 pnt. 2 Ljubojevic. Spasski en Ivanovic allen 4 pnt. 5 Poloegajevskl 3,5 pnt en 2 afg. partijen, 6 Larsen, Timman, en Petrosjan allen 3 pnt en 1 afg. partij. 9 Hübner 3 pnt, 10 Andersson 2,5 pnt en 1 afg. partij, 11 Najdorf 2 pnt. en 3 afg. partijen. 12 Kavalek en Gligoric bieden 2 pnt en 1 afg. partij, 14 Ivkov 0,5 pnt en 2 afg. par tijen een kwartier had hij de voorzitter van alle partijen op winst en moest aan het de Zeeuwse schaakbond Leen de eind van de middag slechts één remise Vlieger op de knieeën, speelde rustig bij toestaan aan J. Jobse van Oostkapelle. SAS VAN GENT - De volleybalheren van De Sterre uit Zuiddorpe hebben zich verrassend geplaatst voor de derde ronde om de nationale volleybal- beker. In eigen huis versloeg de Zeeuws-Vlaamse equipe het Limburgse Furos met 3-0. Toch zag het er vooraf bepaald niet naar uit dat de ploeg van trainer-speler Jan Schut de tweede bekerronde zou overleven. Immers, Eddy Bertram was door een enkelblessure helemaal niet beschikbaar en Rob Lammers en Maarten van Doeselaar konden maar op halve kracht spelen. Daardoor moest er een beroep gedaan worden op spelers van het tweede team (Carlos Puylaert en Freddy Driessen) en zelfs op iemand uit het derde team (Koen Bonte). Maar tot veler verrassing bleken deze spelers zich uitermate snel aan het peil van de derde divisie aan te passen, waardoor de kansen op een uiteindelijke overwinning meteen een stuk groter worden Dat was zeker zo. toen bleek dat de hele Sterreploeg zaterdagmiddag enorm service-vast was. Al vele weken traint Jan Schut zijn spelers op een risico volle opslag, maar die sorteerde in het competitieslot met altijd effect. Zaterdag gebeurde dat wel en daardoor kwam de ploeg uit Kerkrade nauwe lijks aan een goede aanvalsopbouw toe Juist in zo'n situatie deed het ontbreken van één van haar twee vaste spelverdelers zich extra gelden. In de eerste set bleek direct al dat De Sterre met de opslag veel kon. Frank Audenaerde bijvoorbeeld scoorde acht rechtstreekse punten via dit steeds beter ontwikkelde volleybalwapen. Bij 15-9 was de eerste hindernis voor de thuisploeg gepasseerd De tweede set bood eigenlijk een identiek beeld. De Sterre hield de bezoekers lange tijd onder druk en pas vanaf 12-8 konden die proberen gevaarlijk te worden. Via 15-13 werd het tenslotte echter toch 2-0. Toen was de wedstrijd eigenlijk gespeeld, want in gevaar zijn de Zeeuwen niet meer geweest, zodatde via 15-11 bereikte 3-0 zege alleen maar terechtte noemen viel. In de derde ronde ontmoet De Sterre nu de winnaar van de ontmoeting tussen Lyceum '64 uit Venray (kampioen 3e divisie E) en Blauw Wit uit Roosendaal. Hij haalde daardoor een score van maar liefst 98.15 procent, een geweldige uit slag, gezien de tegenstand die deze in ternationale meester te incasseren kreeg. Cor Jansen Ook echter Cor Jansen, Zeeuws topspe- ler en uitkomend voor Het Witte Paard uit Sas van Gent, deed het uitstekend. Hij moest met 23 schakers duelleren, begon rustig en voerde naarmate er steeds meer spelers afvielen, het tem po drastisch op. Het resultaat was dat hij slechts twee remises toe moest staan, één aan Eric Jan Hengstmengel, een jeugdspeler uit Middelburg, en één aan de Vlissingse seniorcnspeler Ge rard Roelse. Hij kwam daardoor tot het respectabele percentage van 95,70. Bertty Withuis, simultaanmeester uit Amsterdam, had het buitengewoon moeilijk. Normaal wordt tegen Wit huis het grootste deel van de jeugd in gedeeld, maar op eigen verzoek van de Amsterdammer waren er ook een aan tal senioren bij gezet, waardoor de te genstand groter was dan hij gewend was. Withuis zwoegde dan ook vier lange uren voort, verloor drie partijen, van Martin de Bock en Jan Rijntjes uit Koudekerke en Henk Geertse uit Oost kapelle, en moest ook nog drie remises toestaan tegen Wout Verdonk uit Mid delburg, Peter Rijntjes van Koude- kekrke en de jonge Quirijn Vermeulen van Souburg. Hij kwam hiermee op een percentage van 81,25 voor een si- multaangever nog een net aanvaard baar minimum. De eerste zet was ge daan door drs. R. A. H. van Schalkwijk, directeur van Pechiney. aan het bord van de nieuwe Vlissingse kampioen Rudie de Smit, die in de klokséance het eerste bord bezette. De zaal, die gratis beschikbaar was gesteld door de Ko ninklijke Maatschappij 'De Schelde' uit Vlissingen, was een uitstekende speelgelegenheid,, die de tijden van de grote simultaanseances van de PZC in herinnering bracht. Grootmeester Jan Hein Donner, tijdens de simultaan in Vlissingen. MIDDELBURG - De afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Verbond heeft sinds zaterdag een wapen om ten strijde te trekken tegen het langzaam maar zeker afkalvende ledenbestand, maar het ontbreekt nog altijd aan een 'leger' om met dat wapen aan de slag te gaan. Tijdens de ledenvergadering in het Zuiderbaken in Middelburg presenteerde voorzitter Henk Verhey trots de be leidsvisie, waarin het afdelingsbestuur de plannen voor de komende jaren uit eenzet. De jaarvergadering prees het bestuur voor die inspanning, maar liet het afweten toen medewerkers werden gevraagd om te helpen bij de uitvoering. „Wij hebben al eerder gesteld", merkte Verhey in zijn openingswoord op, „dat door een tekort aan mensen geen beleid kon worden gevoerd, maar vanuit uw midden kwam dan steeds de opmer king dat er niets on nanier stond. WH KAPELLE - „De demonstratie staat voorop", riep de speaker zaterdag kort voor de basketbalontmoeting tussen het Zeeuwse team en de All Stars. Het werd meer dan dat. De demonstratie groeide door de schitterende staaltjes basketbal van de All Stars (een team van Amerikanen, die in de Nederlandse eredivisie spelen en zaterdag aangevuld met Jan Dekker) uit tot een ware show. Het Zeeuwse team vertolkte vanzelfsprekend een figurantenrol, maar deed dit toch verassend goed. gingen hinkstapspringend van de ene competitie naar de andere, maar nu ligt er een beleidsvisie voor u, waarin duide lijk Is aangegeven wat het bestuur wil en hoe dat moet worden gerealiseerd. Misschien is niet alles haalbaar en moe ten we na enig onderzoek bepaalde din gen terugdraaien, maar toch is dit een belangrijke stap". Verheugd Tom Lockhart (nummer achtvan de All Stars scoort één van de vele treffers. Kees Minderhout wit tenuevan het Zeeuwse team kijkt toe. Het Zeeuwse team, onder leiding van coach Kees Rijnberg speelde voor het eerst in deze hoedanigheid en had ook niet getraind voor deze gelegenheid. Toch acteerde de Zeeuwse ploeg ver dienstelijk. Men was natuurlijk niet op gewassen tegen de sterke All Stars (zij versloegen vorig weekeinde twee keer het Nederlandse team), maar zo af en toe lieten verschillende Zeeuwse spe lers zien op basketbalgebied ioch ook nogal wat in hun mars te hebben. Harm Boerma en Loek Schuurbiers van Vol harding waren goed op dreef en ook Kees Minderhout van BV Souburg ma nifesteerde zich. Boerma en Minder hout waren ook de topscorers aan Zeeuwse zijde. Coach Kees Rijnberg vond het resultaat (het maken van 86 punten) niet zo belangrijk. „Dat kwam alleen maar, omdat de All Stars niet echt verdedigden. De demonstratie stond tenslotte voorop. Wat dat betreft is het vele publiek (veel toeschouwers moesten genoegen nemen met een staanplaats) aan z'n trekken gekomen en dal vond ik het oeiui ib. .i deze ontmoeting", stelde hij na afloop. Kees Rijnberg liet na het verdienstelij ke optreden van het Zeeuwse team wel doorschemeren dat hij in de toekomst vaker een Zeeuws team wil laten optre den. „Ik was vandaag natuurlijk maar gelegenheidscoach, maar ik heb wel een aantal ideeën in mijn hoofd om va ker een Zeeuws team te laten spelen. In elk geval wil ik niet meer zonder trainen een wedstrijd spelen". In de eerste vier minuten was het Zeeuwse team in staat gelijke tred te houden met de All Stars, maar toen de All Stars eenmaal warmgedraaid waren werd het klasseverschil snel duidelijk. Vooral Tony Parker onderscheidde zich bij de All Stars. De trucs en de fraaie treffers waren enorm spectaculair en oogsten veel applaus. Hij was ook de man die in de tweede helft de eerste 'dunk' maakte. Eindstand: 151-86. Voor het Zeeuwse team kwamen in ac tie: Bas Both (volharding) Ward Ma- reels (Smokkelhoek), Ton de Booy (Hulst), Loek Schuurbiers (Volharding), Wim Elve (BV Souburg), Kees Minder hout (BV Souburg), Ernesto Gudz (Smokkelhoek), Harm Boerma (Volhar ding) en Bart Aarts (Dynamo'70). Voor de All Stars speelden: Jan Dekker, To ny Parker, Russel Chapman, Tom Lockhart, Hank Smith en David Jones. De clubbestuurders beaamden dat. Ze toonden zich verheugd met het dertig pagina's tellende boekwerk van de af deling Zeeland. Een paar belangrijke aspecten daaruit zijn dat bij het ver- bondsbestuur aandacht gevraagd zal worden voor de bijzondere positie van de afdeling Zeeland (grote afstanden, hoge kosten!), het handbal op Tholen en Sint-Philipsland moet worden ont wikkeld, welpen- en pupillenhandbal moet worden geactiveerd en de moge lijkheden moeten worden onderzocht om te komen tot een se mi-permanent Zeeuws team. Verder zouden clubs een jeugdraad moeten instellen en wil de afdeling nagaan of het instellen van een zaterdagcompetitie nut heeft. Niet allemaal revolutionaire plannen, „maar" - zei een werkgroeplid ln de wandelgangen - „alles staat nu op een rijtje en in de commissies moet dat ver der worden uitgereikt". Daar echter bleek toch weer de schoen ADVERTENTIE We trainen alvast voorde vakantie. te wringen. De interesse om zitting te nemen in werkcommissies en beleids groepen is uiterst klein in de afdeling Zeeland. Zo bleek het zaterdag vrijwel onmogelijk om de beleidsgroep Alge mene Zaken (een draaipunt in deul voering van de kersverse beleidsvisie) voldoende bemand te krijgen. „Een trieste zaak", vond Verhey. „We zullen ons best doen om met name voor de beleidsgroep Algemene Zaken kan didaten te vinden. Als dat niet lukt zul len we als afdelingsbestuur soms die- tatoriaal op moeten treden. Maar dan weten jullie hoe dat komt. We hadden wel verwacht dat jullie ons het man daat zouden geven van: bekijk het Konden de diverse commissies maai moeizaam bemand worden, een opvol ger voor penningmeester Peter van de Bergh was er wel. Dat is Peter Morel van de vereniging Operatie uit Oost- burg. Tijdens de vergadering verrichtte een bestuurslid van de nieuwe handbal vereniging Atlas uit Ritthem de loting voor de strijd om de Zeeuwse beker. Bij de heren kwam de aantrekkelijke ontmoeting EMM 1 tegen Delta Sport 1 uit de bus. Walcheren 2 neemt het op tegen de winnaar van de ontmoeting Olympus 1 - Walcheren 1, die 25 mei wordt gespeeld. Bij de dames treft Wal cheren 1 het team van EMM 2 en treedt de winnaar van GSC 2 aan tegen de re serves van Walcheren. De ontmoetin gen moeten worden gespeeld tussen 1 en 15 juni. Bestel boekje 'Fijn samen fietsen', vraog boekhandel. Ilelsenvokmon, WV ol overmaking van 18,75 op postgiro 234567, stichting: (ielsl, Amsterdom CUDWORTH - Sebastian Coe, Olympisch kampioen op de 1500 meter en drievoudig wereldrecordhouder, is het atletiekseizoen 1982 goed begon nen. De Engelsman won in Cudworth, tijdens de kampioenschappen van Yorkshire, de 1500 meter in 3.39.1. Coe loopt op 5 juni in Bordeaux zijn tweede wedstrijd. Hij start dan op de 2000 me ter. STANDAARDBUITEN - De Zeeuwse amateur Toon van der Steen is zater dag in Standaardbuiten derde gewor den. Winnaar was Wim Lugtenburguit Zuidland. Bij de nieuwelingen was Patrick Tol- hoek op een 13e plaats gefinisht. Zater dag reden enkele renners van Middel kamp in de Omloop van de Haarlem mermeer, die gewonnen werd doorJoop Ribbers. Rinus Verboom werd zesde, Wim van Kooten negende en Daan Smits 31e. In het ploegenklassement bezette Middelkamp de vierde plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 12