lg la PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meerderheid is voor snelle verkiezingen Stroom kan 9 Wereldbevolking vergrijst snel Benzineprijs gaat vier cent omhoog 1 BESLISSING KONINGIN VANAVOND VERWACHT Van Agt gaf wens van de toe aan kamer Laatste EG-bod aan Britten Kennedy ligt voor op Reagan Politie sluit centrum van Warschau af Verder overleg bouw-cao Vrij warm Koog en zonnig Middag temperatuur gueveer 22 graden, maar aan zee en jp ie Wadden omstreeks 15 graden. Makke tot matige oostelijke wind. in ie middag aan de kust mogelijk wind tan zee. 225e jaargang no. 112 Vrijdag 14 mei 1982 DE JAGER-TOLHOEK mi GOES: Houtkade 7. tel 01100-21250' Geopend ma-vrvan 8 00 17 00 uu UffinOÉÉm KEUKENS MIDDELBURG Korte Noordstraat 1 tel. 01180-33050 Geopend ma.-vr. van 8 00-17.00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! ,ïgn onze correspondent) GENEVE - Over veertig jaar zal van dké vijf Nederlanders er één ouder jjndan 65 jaar. Dit betekent een toe- iinevan het aantal ouderen vanaf nu «tlprocent. Deze cijfers komen uit jji-studies over de vergrijzing van de „«ldbevolking. teen het jaar 2000 zullen er ongeveer DOmiljoen mensen op de wereld zijn toren de zestig, van wie meer dan de $!t in de Derde Wereld", voorspelde de Amerikaan William Kerrigan woens dag Hij is secretaris-generaal van de Wereld Ouderdoms Assemblee van de Verenigde Naties, die in juli in Wenen wordt gehouden. De VN zal in juli komen met meer dan honderd aanbevelingen om de proble men die deze aanwas teweeg brengt het hoofd te bieden. Kerrigan wijst op een omvangrijke de mografische verschuiving de komende 17 jaar. Vooral Japan krijgt te lijden van de enorme groei van het aantal oudere mensen. Naar schatting 20 procent van de Japanse bevolking zal tegen het jaar 2020 ouder zijn dan 65 jaar. Van alle landen in de wereld vergrijst Finland het snelst Vanaf 1980 zal daar de komende veertig jaar het aantal ou deren van 12 tot 20 procent van de be volking stijgen Nederland staat als vierde op de lijst van landen die in steeds hoger tempo vergrijzen. De ver wachting van de VN is dat m Nederland het percentage ouderen boven de 65 de komende 40 jaar zal stijgen van 11.5 tot 18,7 procent van de bevolking De Wereld Ouderdoms Assemblee, met een begroting van 2,5 miljoen gulden, zal een actieplan op tafel brengen in Wenen. Voornaamste uitgangspunt van deze wereldvergadering is om be kendheid te geven aan de verwachte demografische verschuiving en de 157 VN-lidstaten aan te zetten om tijdig maatregelen te nemen voor opvang, so ciale gezondheidszorg en behuizing. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Een interim-kabinet van CDA, PvdA en D'66 of van alleen CDA en D'66 dat snel ferkiezingen uitschrijft, lijkt de enige oplossing voor de kabinetscrisis waar een meerderheid toor te vinden valt in de Tweede Kamer. Dat blijkt uit de adviezen die de fractievoorzitters van de grootste partijen donderdagavond aan koningin Beatrix hebben gegeven. Andere voorkeu- ra stuiten op onoverkomelijke bezwaren over en weer. De koningin ontvangt vanmiddag de voorzitters van de kleinere fracties in de Tweede Kamer, üaar verwachting zal ze in de loop van de avond een informateur of formateur benoemen die aan de slag moet met de scherven van de kabinetsbreuk. natuur Het dagelijks bestuur van het 'Veerse Meer' meent dat ln het nieuwe beleids plan voor dit gebied veel meer dan vroeger rekening is gehouden met de belangen van natuur en landschap. De behartiging van de recreatie blijft het hoofddoel, maar bijvoorbeeld met be trekking tot de uitbreiding van jacht havens is voor een terughoudend be leid gekozen. PAGINA 3 smetteloos Volgens de demissionaire premier Van Agt hebben de CDA-ministers staats rechtelijk smetteloos gehandeld door hun portefeuilles na het aangekondig de aftreden van de PvdA-bewlndslie- den ter beschikking te stellen Dat de CDA-bewlndslieden dit enkele uren deden nadat de D'66-mmisters tot de- a«ap waren overgegaan had slechts te maken met de afwezigheid van de minister Van der Stee (financiën). PAGINA 7 garantie Ben w van Temeuzen overwegen een 'drempel' ln te bouwen bfi het verlenen nn gemeentegaranties op hypothe ken voor de koop van woningen. De aanvrager moet een bepaald percenta- p (maximaal vijf procent) van de aan koopsom als eigen geld op tafel kun nen leggen met een minimum van on geveer 2000 gulden en een maximum van ongeveer 5000 gulden. onbehoorlijk Gemeenten van groot tot klein maken ikhop grote schaal schuldig aan het lieflen van belastingen zonder goedge keurde verordeningen Dat geldt on der meer voor de heffing van reini gingsrechten en van havengelden, staatssecretaris Stuiveling van bin nenlandse zaken schrijft ln een brief aan de gemeenten en de provincies dit san te merken als een 'daad van onbe- toorlflk bestuur' PAGINA 17 bmpioen H« nieuwe MZ-herenteam met Wim *egman, Koen de Vries en Jan Henk Bomhof lijkt een solide basis om het «euwse tafeltennis boven het moeras «an de middelmatigheid uit te tillen. Koen de Vries blaakt ln leder geval vanvertrouwen: 'We moeten toch twee keer achter elkaar kampioen kunnen •wden Alleen moet er dan wel ge rand worden'. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie: 4. Sport: 17. Varia: 19. Radio en televisie: 21. Financiën: 23 De wens van het CDA, dat die partij samen met D'66 een kabinet vormt dat de omstreden Voorjaarsnota uitvoert, vervolgens de begroting voor 1983 in dient en in de kamer verdedigt en dan pas verkiezingen uitschrijft, blijkt on voldoende steun te krijgen. De WD zou zo'n kabinet moeten „gedogen", maar weigert dat. Als hij niet als volwaardig coalitiegenoot mag meedoen (en dat mag niet van D'66), dan wil WD-lelder Nijpels zo snel mogelijk (op 1 septem ber! verkiezingen. Ook de voorkeur van D'66, voor een tus sentijds kabinet van PvdA. CDA en D'66 dat met een aangepaste Voorjaars- nota aan de slag zou gaan, de begroting voor '83 zou voorbereiden en pas eind september verkiezingen zou uitschrij ven, stuit op verzet Het CDA weigert elke aantasting van de Voorjaarsnota en PvdA-leider Meijer stelde dat „elk kabinet dat optreedt met de bedoeling de Voorjaarsnota uit te voeren de PvdA als tegenstander zal aantreffen". Meijer heeft de koningin geadviseerd een informateur of formateur van CD A- huize te benoemen die een kabinet vormt dat op de kortst mogelijke ter mijn verkiezingen uitschrijft Volgens de PvdA kan de complete ministers ploeg, de bewindslieden van de PvdA incluis, aanblijven om dat te doen. Een tussenkabinet van alleen CDA e noemde Meijer onwenselijk. CDA Het CDA wil dat op zeer korte termijn, liefst al binnen een week. een kabinet geformeerd wordt dat de begroting voor 1983 gaat opstellen en in de Twee de Kamer verdedigen. Dit kabinet moet een interim-kabinet zijn van CDA en D'66 dat steun krijgt van ande re partijen in het parlement. Pas na de algemene beschouwingen over de rijksbegroting moeten er verkiezingen worden uitgeschreven. De mogelijkheden van deze constructie moet worden onderzocht door een CDA-formateur. Het lijkt waarschijn lijk dat fractieleider Lubbers onder an dere professor Steenkamp heeft voor gesteld als formateur. Lubbers vindt niet dat de formateur tijd moet verdoen met het onderzoeken van mogelijkheden de oude coalitie te herstellen. „De PvdA heeft het samen werkingsverband verlaten en ik zie (Slot zie pagina 6 kolom 8) (Van onze redactie economie) DEN HAAG - De benzineprijs gaat zondag nog iets meer omhoog dan aanvanke lijk werd verwacht. Zowel 'super' als 'normaal' wordt 4 cent per liter duurder. De maximumprijs voor 'super' komt daarmee op 175,6 cent, die voor 'normaal' op 171 cent. Aan de zelfbedieningspompen liggen de prijzen doorgaans minstens 6 cent per liter lager. De prijzen zijn gistermorgen, na overleg met de oliemaat schappijen, door de minister vam economische zaken vastgesteld. DEN HAAG - Ed Nijpels mocht donder dag voor het eerst, in zijn functie van fractie-voorzitter van de VVD, Konin gin Beatrix van advies dienen. DEN HAAG - Premier Van Agt heeft gisteren nadrukkelijk tege moet willen komen aan de wens van de Tweede Kamer om beter geïnformeerd te worden over de achtergronden van de kabinetscri sis. In het radioprogramma Den Haag Vandaag zei Van Agt donder dagavond dat hij deze uitleg niet direct nodig vond. „Maar in de loop van de ochtend bleek dat een groot deel van de Tweede Kamer mij wilde horen Aan deze wens heb ik gevolg willen geven." aldus de demissionaire pre mier. Hij wees er daarbij op dat hij zich bewust op geen enkele wijze woensdag via de publiciteitsmedia geuit had. „Ik heb mij gisteren al leen geuit via de brief aan de Ka mer." In het verleden zijn wel meer pre miers. zoals de minister-presiden ten Marijnen, Cals en Biesheuvel. in de Tweede Kamer verschenen na de val van hun kabinetten Maar in elk van deze gevallen luisterden zij alleen naar het kamerdebat, en na men hier zelf niet aan mee Premier Van Agts optreden is in zoverre een unicum dat hij „zonder slot op de mond" gesproken heeft. In totaal sprak hij bijna anderhalf uur. waarbij hij op alle feitelijke vragen antwoord gaf Hij weigerde echter te memoreren hoe de laatste discussies binnen het kabinet ver hepen. Voor Van Agt heeft alleen premier Den Uyl ln 1977, na de val van zijn kabinet, de Tweede Kamer toege sproken. Het debat vond ook plaats op verzoek van de aftreden de minister-president. Van Agt heeft zich daarentegen nadrukke lijk door de Kamer laten uitnodi gen. Zie voor debat pagina 3) DEN HAAG - Een van de mensen die Koningin Beatrix donderdag adviseer de over de te nemen maatregelen na de kabinetscrisis, was Tweede Kamer voorzitter Dolman. De prijsstijging wordt veroorzaakt door de fors hogere bedragen die de oliehan del op de vrije markt voor met name de benzine over heeft. De noteringen op de vrije markt kwamen daardoor zo hoog te liggen dat de daling van de dollar koers (de munt waarvan de oliehandel zich Internationaal bedient) meer dan te niet gedaan werd. Dat er op de vrije markt stevig voor benzine moet worden betaald, komt voornamelijk door grote aankopen die er worden gedaan teneinde voor de zo mermaanden de dan nodige extra voor- Onderwijspersoneel: basisschool niet zonder extra geld DEN HAAG (ANP) - De Nieuwe basis school kan er niet komen als er geen extra geld voor beschikbaar komt. Tot deze slotsom zijn de ambtenarenorga- nisaties gekomen in het overleg met het ministerie van onderwijs en we tenschappen over de overgangsrege ling integratie kleuter- en lageronder- wijs. Ze zijn niet met de overgangsregeling akkoord gegaan. De vijf ambtenaren- centrales konden wel waarderen, dat de overgangsregeling geen arbeidsplaat sen kost en dat de betrekkingvastheid tot stand kan komen, maar de negatie ve aspecten van de regeling bleven overheersen. Ze erkenden dat dat sa menhangt met de beperkingen van fi nanciële en politieke aard Met name. dat er voor de operatie geen cent be schikbaar is, stuitte op onoverkomelij ke bezwaren. Meerderheid SVR tegen plan voor 'koppelbazenwet' ZOETERMEER (ANP) - De wet die de koppelbazen moet 'uitroeien' zal wél bonafide bouwbedrijven te gronde richten, de schatkist spekken en geld in het laatje brengen van de bedrijfs vereniging die de premies volksverze keringen int, maar zal niet het zwart werken in de bouw vernietigen. Dit vinden de werkgeversvertegen woordigers in de Sociale Verzekerings raad (SVR). Dit lichaam heeft daarom donderdag in Zoetermeer in meerder heid besloten demissionair staatssecre taris Dales van sociale zaken en werk gelegenheid niet positief te adviseren over deze wet ketenaansprakelijkheid. Vijf van de veertien SVR-leden (drie werknemersvertegenwoordigers en twee onafhankelijke deskundigen) zijn wel voor uitvoering van de wet volgens het systeem met geblokkeerde bank- en girorekeningen. De overheid wil dat ie dere aannemer een rekening opent spe ciaal voor loonbelasting en premies die de hoofdaannemer moet betalen voor de arbeidskrachten. Dergelijke reke ningen dienen geblokkeerd te zijn. Leo Tindemans BRUSSEL (ANP) - De voorzitters van de Europese ministerraad en van de EG-commissic, de Belg Leo Tinde mans en de Luxemburger Gaston Thorn, hebben per brief de Britse rege ring een voorstel gedaan om een ernsti ge crisis in de gemeenschap te vermij den. In die brief wordt een tijdens het week einde al door Thom geformuleerd voor stel herhaald de negen EG-partners van Engeland ontlasten de Britse EG- bijdrage dit jaar met 800 miljoen Euro pese rekeneenheden (2.145 miljoen gul den) en ook dit jaar nog wordt over een tegemoetkoming voor volgende Jaren besloten. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag desgevraagd het zenden van die brief bevestigd Er wordt gezegd dat vooral onder de huidi ge omstandigheden de solidariteit van de 10 EG-landen niet verloren mag gaan. Erkend wordt, dat er een Bnts bijdraee-probleem bestaat SCHIEDAM - De demissionair minis ter van economische zaken, Jan Ter- louw. vindt dat de openbare nutsbe drijven meer kunnen doen om hun ta rieven te verminderen. Hij zei dat don derdagmiddag in Schiedam bij de in gebruikstelling van een voor Neder land unieke combinatie op energiebe sparend technisch gebied. Het is een combinatie van een warmtekrachtin stallatie en een warmtepomp die 155 procent rendement oplevert. De installtie kost 1.5 miljoen gulden en kan in tien jaar terugverdiend worden. Als er iets aan het energiebeleid gedaan moet worden, zei hij, dan zullen deze bedrijven samen met het bedrijfsleven nieuwe projecten moeten opzetten. De nutsbedrijven worden geremd in deze ontwikkeling doordat ze geen risico's willen dragen, aldus Terlouw. De nieuwe installaties zijn geplaatst door de Openbare Nutsbedrijven Schie dam iONSi bij een metaalverwerkende plaatselijke industrie De elektnsch ge dreven warmtepomp onttrekt warmte aan de buitenlucht, die benut kan wor den voor verwarmingsdoeleinden. Door zelf elektriciteit op te wekken met be hulp van de warmtekrachtinstallatie kan het energieverbruik gedrukt wor den Foto rechts minister Terlouw. links ONS-directeur J van Willigen raden aan te leggen. Ook lijkt al de in vloed merkbaar van de beperking die de Opec-landen hebben afgesproken op het punt van de produktie van aardolie Dieselolie wordt zondag ook duurder: zij stijgt per liter 1,8 cent ln prijs. Petro leum gaat 1,9 cent per liter omhoog. LPG blijft, zoals dat bij de prijsaanpas singen halverwege de maand altijd het geval is. gelijk Voor huisbrandolie moet van 16 mei af 1,6 cent per liter meer worden betaald, in tegenstelling tot de andere brand stoffen is daarbij geen rekening gehou den met de btw Stookolie met 1 pro cent zwavel blijft in prijs gelijk; stooko lie met 2 procent zwavel wordt echter 2,80 gulden per ton goedkoper Sinds half maart is superbenzine in to taal 13 cent omhoog gegaan, normale benzine 14 cent en tweetaktbenzine eveneens 14 cent per liter. NEW YORK (DPA) - Als er nu pre sidentsverkiezingen gehouden zouden worden in de Verenigde Staten, zou senator Edward Ken nedy een voorsprong hebben op de huidige president Ronald Reagan, zo blijkt uit een opiniepeiling van Gallup. Van de ondervraagden sprak 51% zich uit voor Kennedy, en 45% voor Reagan. De opiniepeiling werd tus sen 23 en 26 april gehouden. Edward Kennedy WARSCHAU (DPA) - De Poolse politie heeft donderdagavond het centrum van Warschau afgegrendeld nadat het in de buurt van een kathedraal tot on geregeldheden was gekomen. Onge veer 1000 jongeren, die zich voor de ka thedraal hadden verzameld, werden met traangas en wapenstokken uiteen gedreven. De politie loste twee waarschuwings schoten. In de kathedraal was een mis opgedragen waarin de aanslag op Paus Johannes Paulus II, een jaar geleden werd herdacht In de hele hoofdstad was een ongewoon sterke politiemacht op de been Op enkele punten stonden waterkanonnen en in het centrum werd gepatrouilleerd door jeeps met zwaai licht. Het officiële persbureau PAP meldde dat van 49 autobestuurders, die rond het middaguur meededen aan de blokkade van een kruispunt in War schau, het rijbewijs was ingenomen. Ook in Krakow kwam het donderdag avond tot ongeregeldheden tussen de monstranten en oproerpolitie. Onge veer 10.000 personen verzamelden zich op een marktplein na een mis in het centrum van de stad. Zij maakten het v-teken en riepen leuzen ten gunste van de verboden vakbond Solidariteit. On danks het gebod van de oproerpolitie zich te verspreiden trokken de betogers de stad in, waarna de politie ingreep. WOERDEN (ANP) - De verwachting dat de onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao (ongeveer 225.000 werknemers) donderdag tijdens de ze vende onderhandelingsronde in Woer den zouden worden afgebroken is niet bewaarheid. Na ruim drie uur praten besloten werk gevers en werknemers, het overleg over twee weken voort te zetten. Geen van de partijen is echter erg optimistisch over de afloop. „Het is een dubbeltje op z'n kant", zei vice-voorzitter A. Jan maat van de Bouwbond F "VN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1