PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rompkabinet CDA-D'66 tot verkiezingen in september Werkloosheid na correctie seizoen boven de 500.000 kleintjes VER WA CHTING NA ONTSLA G P VDA-MINISTERS: Prijscompensatie per 1 juli 2,5 procent vandaag Benzine duurder Bankovervallers sluiten meisje op in kluis Stavenisse Droog en zonnig weer. Middagtempe- ratuur ongeveer 21 graden, maar aan ie kust bij wind van zee enkele gra den lager. Weinig wind. 225e jaargang no. 111 Donderdag 13 mei 1982 I kun» u telefonisch opgeven. Bel DEN HAAG - Een „rompkabinet" van CDA en D'66 dat in het vroege najaar verkiezingen uit schrijft en van de omstreden Voorjaarsnota zo veel mogelijk uitvoert. Dat is de meest waarschijn lijke politieke toekomst van Nederland, nu de de zes PvdA-ministers in het kabinet woensdag hun ontslag hebben gevraagd. De tegenstelling tussen PvdA enerzijds en CDA en D'66 anderzijds over de bezuinigingen en het werkgelegenheidsbeleid voor dit en volgend jaar bleken gisteren niet meer te overbruggen. In Den Haag wordt aangenomen dat ook een poging om de breuk alsnog te lijmen niet zal lukken, hoewel de fractie van D'66 een reconstructie van de coalitie eerst nog wil onderzoeken. Lukt dat niet binnen een paar dagen. Het liefst wil D'66 dat in dat geval het voor voelen deel te blijven uitmaken volledige kabinet in demissionaire sta tus aanblijft, maar ook een zogenaamd rompkabinet van CDA en D'66 wordt niet uitgesloten. CDA-fractielieder Lubbers vindt dat er niet te veel moet worden getheoreti seerd over lijmpogingen. „Een meerder heid in het (nu demissionaire) kabinet heeft een besluit genomen over de Voor jaarsnota. dat is van wezenlijke beteke nis en dat besluit moet nu worden uit gevoerd". zei hij gisteravond. dan zullen de kiezers in het vroege jaar opnieuw moeten spreken, zei D'66- fractieleider Brinkhorst gisteravond, van een demissionair kabinet in de hui dige samenstelling. De PvdA'ers zou den dan toch niet kunnen tegenhouden wat ze als slecht beleid beschouwen. „Ik heb grote bezwaren tegen het de missionair zijn", zei Den Uyl, die aan kondigde de oppositie niet uit de weg te gaan en opnieuw bereid te zijn lijsttrek ker van de PvdA te worden. kolenregeling Volgens de Onafhankelijke Neder landse Schlppersbond moet er snel een voor de binnenvaart aanvaardba re regeling voor het vervoer van kolen komen, anders volgen er acties. De particuliere binnenschippers voelen ach steeds meer in hun bestaan be dreigd door de rederijen die zich steeds nadrukkelijker op hun terrein bewe gen Oppositie PvdA-minister Den Uyl maakte duide lijk dat hij en zijn vijf collega's er niets Overigens zullen de fracties van de PvdA en het CDA zich pas vanmorgen buigen over de vraag wat er precies moet gebeuren nu de breuk in het twee de kabinet-Van Agt een feit is. WD- leider Nijpels zei dat hij onmiddellijk bereid is samen met CDA en D'66 een CD A-staats secretarissen stellen functie ter beschikking Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ontslag van de zes PvdA-ministers heeft ook di recte gevolgen voor de vijf onder hen dienende CDA-staatssecreta- rissen. Hoewel de CDA-ministers gisteravond nog niet officieel hun portefeuilles ter beschikking had den gesteld, gold voor die staatsse cretarissen al een andere situatie. Onafhankelijk van wat de CDA-mi- nisters besluiten te doen dienen de staatssecretarissen nooit hun ont slag in maar stellen „hun functie ter beschikking" Dat is iets anders dan het „ter beschikking stellen van de portefeuilles". Dat kunnen alleen ministers. Deze formulering sluit niet uit dat de CDA-staatsse- cretarissen gewoon op hun post te rugkeren. De vijf CDA-staatssecretarissen zijn mr. Hans van den Broek (bui tenlandse zaken), H. de Boer (CRM). W. Deetman en A. Hermes (onderwijs) en drs. G. van Leijen- horst (binnenlandse zaken). De ze ven PvdA-staatssecretarissen ver dwijnen uiteraard tegelijk met hun ministers. (Van onze redactie economie) DEN' HAAG - De benzine wordt zondag weer een paar centen duur der. Het is de derde prijsverhoging in een maand tijd na een reeks van prijsverlagingen die in oktober was begonnen. De prijs van een li ter benzine zal zondag waarschijn lijk met 3 cent omhoog gaan. Oorzaak van de stijging is de nog steeds oplopende notenng voor olieprodukten met name voor ben zine) op de vrije markt. Het is daar om niet uitgesloten dat ons op 1 juni weer een nieuwe verhoging te wachten staat. Dc kater van een avontuur vlii/ chteraf bekeken is het ka- -ti-binet-Van Agt II in zijn Kböjro acht maanden korte bestaan pglflEI dan toch niet veel meer ge- gggj weest dan een kabinet-tegen- wil-en-dank. Het steunde op een brede meerderheid in het parle ment, maar de drie deelnemende partij en hebben zich dwars tegen de politieke wil en een vergaande inschikkelijkheid in toch verkeken op het eigen uithou dingsvermogen om de samenwerking op de been te houden. „De PvdA wil - en zal dat steeds willen - regeringsverant woordelijkheid. maar niet tot elke prijs", zo verborg Den Uyl gisteravond zijn diepe teleurstelling over de beslis sing van zijn zestal bewindslieden om de coalitie met CDA en D'66 te veria ten Misschien hebben de drie partners die dit kabinet ten koste van veel meenden te moeten formeren (en daarmee in feite nog steeds niet gereed waren) wel van het begin af beseft dat ze met een onmo gelijke opgaaf bezig waren. Het smalle draagvlak waarop de combinatie Van Agt-Wiegel een regeerperiode lang had gebalanceerd zou worden vervangen door een bredere rugdekking, zo was na de verkiezingen vorig jaar de verwach ting. Vooral de vakbeweging toonde zich een groot pleitbezorgster voor de combinatie van CDA, PvdA en D'66. Maar toen het eenmaal zover was be schouwde dezelfde vakbeweging de rol van de PvdA in het kabinet als nauwe lijks veel meer dan die van boodschap penjongen voor impopulaire maatrege len. De rugdekking viel derhalve weg en de PvdA isoleerde zichzelf. t TTeemd genoeg heeft het kabinet met V zijn eigen overlijdensbericht pas de eerste echte duidelijkheid geschapen. Dat de opvattingen van CDA en PvdA op het stuk van een keuze voor maatre gelen tot economisch herstel in Neder land uiteenliepen was al lang zichtbaar Pas na de statenverkiezingen van maan dit jaar groeide ook onver bloemd de afstand tussen PvdA en D'66. Voor de socialisten werd daarmee duidelijk dat onhoudbare situaties be gonnen te ontstaan, die naar de eigen achterban nog nauwelijks te vertalen zouden zijn. Met de dag van gisteren is de kater van deze regeringscombinatie compleet. Eerst zal de hoofdpijn wat moeten wegzakken. Op 2 juni (bij de stembus voor de gemeenteraden) kan de kiezer laten blijken hoe hij deze mis lukking heeft verwerkt. Aan een be roerd afgelopen avontuur kan ieder zo zijn herinneringen overhouden. Stukje durf tot nuchterheid In Vlissingen werd gisteren een sym posium gehouden, dat wat karakter betreft als een soort doorsnee kan wor den beschouwd van de problemen waarmee opeenvolgende kabinetten de afgelopen jaren in Nederland hebben geworsteld zonder voor de toekomst echt oplossingen te vinden. De vergade ring, bezocht door enkele honderden Zeeuwse politici, ambtenaren, deskun digen en bestuurders van de zogeheten particuliere instellingen boog zich een dag lang over het onderwerp 'Welzijn in de knel'. En de hoofdvraag, daar aan de orde. was hoe kunnen we met ons in economisch gouden jaren opgebouwde stelsel van welzijnsvoorzieningen terug zonder met een regelrechte afbraakpo- litiek bezig te zijn? Willen we eigenlijk niet teveel, nog los van de vraag of het ln een periode van economische terug gang allemaal te duur geworden is? Het was een symposium voor ingewijden in - wat wel wordt genoemd - 'de bedrijfs tak van het welzijnswerk'. De deelne mers hielden er zich voornamelijk bezig met de bestuurlijke en organisatori sche kanten van het welzijnswerk - het moderne verlengstuk van de maak schappelijke dienstverlening - dat in de verzorgingsstaat Nederland van van daag zeker voor allen die er dagelijks mee bezig zijn zo'n bouwwerk is gewor den. dat eigenlijk niet meer weg te den ken valt. Het siert de organisatoren van het symposium dat zij de durf opbrach ten om het welzijnswerk in zijn veelvor migheid aan een kritisch zelfonderzoek te onderwerpen. Vanuit die benadering ook geen ongenuanceerd protest tegen onvermijdelijke bezuinigingen, die de komende jaren te wachten staan, maar een oproep om - zoals de Rotterdamse hoogleraar Van Doom het formuleerde - tegelijk nuchter en waakzaam te rea geren als het mes erin moet. Bij de de centralisatie van het welzijnsbeleid gaat het erom dat beslissingen van de rijksoverheid worden verlegd naar de regionale en plaatselijke bestuurders Zeker nu het op bezuinigingen aan komt zal 'Den Haag' er toe neigen om de verantwoordelijkheden daarvoor snel ler naar beneden te verleggen. Ander zijds zullen de lagere overheden (pro vincies en gemeenten) het gevoel krij gen dat ze. nu waarborgen wegvallen, zelf de kastanjes uit het vuur mogen halen. Toch zou het wel eens de enig juiste stap kunnen zyn om te bereiken dat juist in deze sector van het welzijns werk voor de toekomst voortdurend de vraag aan de orde is: waartoe dient het? Het nu uiteengevallen kabinet heeft bij alle geruzie over de miljardendans van de bezuinigingen juist het 'hoe. waarom en waartoe' onvoldoende duidelijk we ten te maken. vdM Den Uyl Van der Louw Van Dam Van Thljn Van der Stoel Van Kemenade optimisme De bemiddelingspoging van de Ver enigde Naties in het Falkland-conflict tussen Engeland en Argentinië geeft reden lot 'voorzichtig optimisme'. De oorlogshandelingen in het betwiste ge bied gaan overigens door: het ministe rie in Londen maakte bekend dat twee Argentijnse straaljagers zijn neerge schoten. PAGINA 7 botte bijl B(J bezuinigingen in de welzijnssector is niet altijd te vermijden dat, de botte bijl er aan te pas komt Gemeenten en provincies zouden moeten aangeven waar kan worden bezuinigd. PAGINA 13 arbeidsmarkt Nederland telt ln vergelijking met an dere Europese landen relatief weinig werkende vrouwen. Europees gezien neemt 52,9 procent van de vrouwelijke bevolking tussen 25 en 59 jaar niet via de arbeidsmarkt deel aan het ar beidsproces. In Nederland ligt dat per centage veel hoger: 76,2 procent. PAGINA 15 grimmig FC Barcelona heeft in het eigen Nou Camp-stadion de Europese beker voor bekerwinnaars veroverd ten nadele van Standard Luik. Standard kwam vroeg In de wedstrijd op voorsprong, maar vla twee tegentreffers besliste de Spaanse club de grimmige partij in haar voordeel (2-1). FC Utrecht heeft het eerste duel om de Nederlandse beker tegen AZ'67 met 1- 0 gewonnen PAGINA 21 kunstmaan Uc plannen voor de derde Nederlandse kunstmaan Tixte gaan voorlopig de Jskast ln De regering heeft ln plaats *a0 e®n eigen satellietprogramma ge kozen voor een forse deelneming in het Europese rulmtevaartprogramma. Nieuws uit Zeeland: 2. 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie: 4. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën: 21. nieuwe combinatie te vormen. Willen die partijen niet. dan moeten er zo snel mogelijk verkiezingen komen, aldus Nijpels. Ontslag Minister-president Van Agt heeft ko ningin Beatrix woensdag aan het be gin van de avond mondeling van de breuk in zijn kabinet op de hoogte ge steld. Later op de avond volgden de formele schriftelijke ontslagaanvra gen van de PvdA-ministers en staatsse cretarissen. De bewindslieden van D'66 en CDA hebben inmiddels hun portefeuilles beschikbaar gesteld. De koningin heeft de ontslagaanvragen en het ter beschiking steUen van de por- (Slot zie pagina 4 kolom 7 (Van onze parlementaire redactie) vliegveld Portela naar de kathedraal De massaal ingezette politie had op sommige plaatsen de grootste moeite om de enthousiaste menigte in toom te houden. Diverse bisschoppen en perso nen uit het pauselijke gevolg werden tegen de stalen afrastering gedrukt toen een groepje vrouwen het veilig heidscordon doorbrak om het gewaad van de paus aan te kunnen raken, toen deze zich te voet begaf van de kathe draal naar de kerk van de Portugese heilige Sint Antonius. In zijn toespraak, direct na aankomst op het vliegveld, brak paus Johannes Paulus II een lans voor de minstbedeel den. Ook richtte hij een oproep tot de aanwezige autoriteiten om te voorko men dat de jeugd afglijdt tot misdaad, rebellie en geweld 's Avonds vloog hij per helicopter naar Fatima. waar hij samen met de pel grims het Rozenhoedje bad en deelna me aan de hchtprocessiek. In de stad bevinden zich meer dan een miljoen pelgrims, waarvan tienduizen den dagenlang te voet onder weg zijn eeweest. Voor zijn vertrek uit Rome heeft de Paus verklaard, dat hij als vredespel- grim naar Fatima gaat. Hij wil daar niet alleen Maria bedanken voor zijn herstel na de aanslag precies een jaar geleden, maar ook om opnieuw te luisteren naar de boodschap van Fatima. Deze is vol gens de paus actueler dan ooit. Hij wees in dit verband op de minachting voor de fundamentele waarden van de Christe lijke moraal en de noden der mensheid, de honger, de ziekte en de verschillende vormen van geweld. tVan onze redactie economie) DEN HAAG - Er stonden eind april bij de arbeidsbureaus opnieuw minder werklozen geregistreerd dan een maand tevoren. Het totaalcijfer van 482.700 werkzoekenden geeft echter een geflatteerd beeld van de toestand op de arbeidsmarkt. Er had veel meer werk moeten komen dan er nu mensen aan een baan konden worden gehol pen. Normaal hebben voorjaar en zo mer een gunstige invloed op do ont wikkeling van de werkgelegenheid. Hel aantal van 482 700 werklozen lag eind april 3400 lager dan eind maart. Aan werkloze mannen waren er 3300 minder (342.030). aan vrouwen 100 min der. Worden de gunstige invloeden van het seizoen uit de cijfers weggerekend. dan ziet het beeld er heel anders uit. Het (theoretische) werkloosheidscijfer is aan voor het eerst boven het half mil joen gekomen 5U4.200» door een stij ging met 22.000. Aan banen hadden de arbeidsbureaus er eind april nog 12.400 openstaan (200 meer). Op dezelfde manier voor het sei zoen gecorrigeerd als de werkloosheids cijfers zou het aantal openstaande vra gen met 1600 zijn gedaald. DEN HAAG - Premier Van Agt verlaat per auto Paleis Huis ten Bosch in Den Haag na zijn gesprek met Koningin Beatrix. De premier bracht de Koningin op de hoogte van het voornemen van de zes PvdA-ministers in het kabinet om hun ontslag aan te bieden. DEN HAAG (ANP) - Eind juli ontvangt het grootste deel van de werknemers een prijscompensatie van 2,46 procent. Sommigen krijgen 2,5 procent als in hun cao staat dat de haljjaarlijkse compensatie naar boven wordt afgerond Het ministe rie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit woensdag meegedeeld. Per procent is de prijscompensatie aan een maximum van 46,50 gulden gebonden. Dit betekent dat de hoogste 'loonsverhoging'die iemand kan krijgen 116.25 gulden bruto per maand bedraagt. Dit is bij 2,5 procent. Bij 2.46 procent prijscompensatie is het maximum 114.39 gulden per maand STAVENISSE - Twee tot nu toe onbe kende mannen hebben woensdagmor gen een overval gepleegd op het filiaal van de Rabobank in Stavenisse. Ze verdwenen met enkele tienduizenden guldens aan baar geld. nadat ze een vrouwelijke employé in de zojuist leeggehaalde kluis hadden opgesloten. De daders hadden zich toegang tot het gebouw verschaft en het meisje opge wacht. Toen ze binnenkwam werd ze overmeesterd en onder bedreiging met een vuurwapen gedwongen de kluis te openen. Een door de schoonmaakster gealarmeerd personeelslid van de bank moest uit Sint Maartensdijk komen om het uit haar benarde positie te bevrij den. De overvallers hadden haar wel voor de keuze gesteld, waar ze het liefst wilde worden opgesloten. De per auto gevluchte daders zijn ondanks onmid dellijk ingestelde uitgebreide politiebe waking van wegen op Tholen nog niet achterhaald. Zie ook pagina 2). FATIMA (UPI) Een ais priester geklede jongeman is woensdag in het Portuge se bedevaartsoord Fatima met een mes op Paus Johannes Paulus II afgeko men. Dat heeft de Portugese televisie gemeld. Hij riep antipapistische leu zen als 'weg met de Paus'. De man werd onmiddellijk door Vaticaanse veilig heidsfunctionarissen in de kraag ge grepen en uit de basiliek van Fatima gebracht. Paus Johannes Paulus n is woensdag bij zijn aankomst in Lissabon uitbun dig verwelkomd. Tienduizenden be langstellenden juichten de paus toe langs het 10 km lange traject van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1