Vuilnis campings mag niet naar belt Groede Slimme portemonnees voor nieuwe Amro spaarders. Hulpverlening FIOM Zeeland is in tien jaar sterk uitgebreid Kerkvoogden bezorgd over ledenverlies bij hervormde kerk WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN Gevangenisstraf voor weigeren bloedproef Circus Renz op Zeeuws tournee Amro polsband geldriem. Samen voor slechts f 15,-. Amro Bank. De bank waarje wat aan hebt. mnfNSDAG PZC/provincie WETHOUDER OOSTBURG: COMPLETE RAMP 'ADVERTENTIE) OOSTBURG - De vuilnisbelt in Groede moet in ieder geval op 1 juni worden gesloten, ook voor het West-Zeeuws-Vlaamse cam- pingvuil. Dat heeft het stafoverleg voor milieuzaken van de provincie dinsdag duidelijk vastgesteld. Het verzoek van de gemeente Oostburg om de belt nog één seizoen open te houden voor het campingvuil, in afwachting van de bouw van een over- slajstation in de regio, is daarmee afgewezen. Dat zal vergaande financiële en praktische gevolgen hebben. De campinghouders mllen veel meer moeten gaan betalen voor de afvoer van het vuil en de transportbedrijven komen in de problemen door een gebrek aan materieel in de piektijden. Maar de gemeente Oostburg zal zich Oostburg had eigenlijk, net als alle an- uü dere gemeenteili bet vuil met ingang van het nieuwe jaar moeten afvoeren naar de gemeenschappelijke Zeeuws- Vlaamse belt in Terneuzen. Voor het Ltneerleggen bij het negatieve stand- mint van het stafoverleg van milieuza- IL Er wordt een schriftelijke aanvaag ingediend, en uiteindelijk zullen gede- puteerde staten dan definitief de knoop gieten doorhakken. De kans, dat de belt wél zal openblij ven voor het campingvuil, werd dinsdag Loor de heer A. J. te Veldhuis, hoofd [milieuzaken bij de provincie, uiterst klein geacht. „Ik kan me niet voorstel len dat gedeputeerde staten de aan- naagvan Oostburg niét zal weigeren", zei hij. Zowel transportondernemer Verstrae- ten& Verbrugge, als een woordvoerder nn de campinghouders wijzen nu met de beschuldigende vinger naar de ge meente Oostburg. „We zijn er al bijna eenjaar over bezig", zei B. Verstraeten. mededirecteur van het transportbedrijf dinsdag. „De gemeente is al vaak ge noeg gewaarschuwd, dat er een oplos- Stag gevonden diende te worden voor hetbedrljfsvuil. Daar is niet voldoende sdequaatop gereageerd". En Co van de Velde, eigenaar van camping 'De Pan- agischuur' in Nieuwvliet en tevens rooratter van Recron Zeeland: „De problemen waren al lang bekend. De ondernemers zullen nu wel weer het haasje worden". Wethouder J. Tho- naes van Oostburg. die dinsdag telefo nisch contact had met de provincie en loen het - voor hem slechte - nieuws hoorde, in een reactie: „Het zou onver antwoord zijn van de provincie om ons te verplichten het campingvuil dit sei- zoen al af te voeren naar de Koegors- polder. We hadden meer begrip ver- BDDELBURG - Wegens rijden onder ivloed en het vervolgens weigeren nude bloedproef werd de 27-jarige A. !j.S. oitDirksland dinsdagmorgen tij dens de zitting van de politierechter in JDddelburg veroordeeld tot twee we- jken gevangenisstraf en een jaar rijont- legging. S.reed 31 mei vorig jaar in de buurt van Btuinisse. In verband met een ongeval op rijksweg 18 werd hij door de politie veracht gebruik te maken van de pa- Blielweg. Hierbij roken de betrokken politiemannen echter een sterke dranklucht in de auto van S. Hij werd veracht mee te gaan naar het politie bureauvan Zierikzee waar hij weigerde ach de bloedproef af te laten nemen. Officier van justitie mr J. van Marion: bent daar wel op een merkwaardige manier aan het schutteren geweest. Eerst zei u zeven pils gedronken te heb- I ben terwijl u later in een vertrouwelijke :bw meldde dat het er natuurlijk meer varen geweest, Bovendien heeft u de wbalisante toegevoegd dat ze goed om zich heen moest kijken, dan zou ze aen dat er veel water was. Tenslotte bad u gewoon geen zin om de bloed proef af te laten nemen" aldus de offi cier De verdachte had eerder gezegd proble men te krijgen met zijn werk bij rijont- vegging. Officier van justitie Van Ma- non verklaarde dat deze verhalen door lopend opduiken. „Primair gaat het bierbij echter om de verantwoordelijk heid van degenen die hier voor het hek- jestaan en niet om die van de rechtelij ke macht" aldus de heer Van Marion. Vervolgens eiste hij twee weken gevan genisstraf en een jaar rijontzegging Po litierechter mr J. Verstegen vonniste conform. De 47-jarige G. van D. uit Sluis werd conform de eis veroordeeld tot 2 weken gevangenisstraf (geheel voorwaarde- bjkl met een proeftijd van twee jaar. een J*ar njontzegging en de verplichting dch onder behandeling te stellen bij het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs (ZCAD). Van D. was 6 oktober vorig jaar op de Sara Beitsweg bij Aar denburg aange houden wegens rijden onder invloed. De bloedproef wees uit dat hij een alco holpromillage van 1.65 bezat. Ook ■uwst hü voorkomen omdat hij in de woege morgen van 5 december vorig ;aar in de buurt van Heille onder in vloed had gereden In dal geval ver keerde hij dermate in kennelijke staat tol afnemen van de bloedproef gewoon onmogelijk was geworden. De verdach- whad beide malen verklaard twee bier- yes gedronken te hebben. 'Zeg maal ge rust twee bieren!' aldus dinsdag mr J van Marion, ijk A. Maat. de raadsman van de ver achte, was van mening dat het gedrag annjn cliënt vooral ook gezien moest oraen tegen de achtergrond van zijn J P°sit'e. Van D heeft geen meer en is slecht gehuisvest De raaosman wilde akkoord gaan met de Wzegging maar vond de geèiste «twaardeiijke gevangenisstraf niet Kmeer niet omdat het promillage wnJÜn ®eva"en niet aantoonbaar bo- ^n°e2'°rs geweest Ook al was Van D. dphwi6 maal dermate dronken dat Bloedproef niet afgenomen kon wor- omtrent het promillage is geen ze- ®reid. aldus de heer Maat. Politie- mv Verstegen vonniste echter «onfonndeeis huisvuil was dat geen probleem, maar voor het bedri jfsvuil moest nog een op lossing worden gevonden. Vooral het verzamelen van campingvuil en het ef ficiënt vervoeren naar Terneuzen was nog onderwerp van studie. Daarom wil Oostburg de belt in Groede nog open houden voor campingvuil, totdat er een overslag en verdichtingsstation in de streek is. Nu de belt toch dicht zal moeten, worden de containerbedrij- ven en daarmee de campinghouders, op kosten gejaagd. „De transportprijzen zijn natuurlijk ge baseerd op een vuilstort in het westen." zegt B. Verstraeten. „Het geld zal er gens vandaan moeten komen. Maar de praktische problemen zullen nog veel moeilijker zijn."Er is een groot piekaan- bod van campingvuil in de twee maan den van het hoogseizoen, en dan vooral op de vrijdagen en maandagen. „Daar kunnen we geen speciale investeringen voor doen. dat zou niet rendabel zijn," volgens Verstraeten. Zijn bedrijf ver voert het afval van ongeveer 25 cam pings langs de kust. De extra kosten zullen in ieder geval moeten worden betaald door de cam pinghouders. „We gaan eerst concrete cijfers verzamelen." zegt Van de Velde „Dan wordt misschien het ministerie van economische zaken ingeschakeld om er voor te zorgen dat we onze tarie ven kunnen aanpassen." Of dat kan, is volgens de Recron-voorzitter nog maar de vraag Ramp Het standpunt van de provincie heeft nog andere consequenties. Omdat de belt in Terneuzen in de weekeinden dicht is en de campinghouders dus ner gens met het vuil naar toe kunnen, vreest wethouder Thomaes 'een com plete ramp'. „Het zal leiden tot een op eenhoping van afval op de campings, met alle gevolgen van dien voor de volksgezondheid en het milieu: stank, illegale stortplaatsen, overlast."Pro- vinciaal ambtenaar J. te Veldhuis: „Het probleem waar Oostburg nu mee wor stelt, heb je overal waar meerdere cam pings zijn. zoals in Walcheren Daar is wel een oplossing gevonden. De provin ciale afvalstoffenregeling is al sinds be gin vorig jaar bekend. Toen had Oost burg al kunnen beginnen met het zoe ken naar oplossingen." VLISSINGEN - Het Circus Renz begint vrijdag - in 's-GravenpoIder - aan een tournee door Zeeland. In totaal be zoekt het circus zeven gemeenten. Het 70-jaar bestaande Circus Renz komt dit seizoen met een heel nieuw pro gramma genaamd: Magie Circus. In het nieuwe programma komen geen roofdieren en olifanten voor. Wel een paardenummer, verzorgd door Renz-di- recteur Arnold van der Vegt. Verder is er een jongleur, een sterke man. een clown, een messenwerper, een goochel- trio, een magie lady eri een optreden van speelse geiten. Dit alles muzikaal omlijst door circus-orkest Larino Het Zeeuwse tournee begint vrijdag in 's-Gravenpolder (aanvang 16.15 uur), zaterdag in Heinkenszand (15.00 uur); maandag in Oostkapelle (16.15); dins dag 18 mei Domburg <16 15); woensdag 19 mei in Terneuzen (15.00); donderdag 20 mei Kloosterzande (16.15) en zater dag 22 mei in Zierikzee (aanvang 15.00 um). Handig bij het trimmen, fietsen of slenteren langs het strand. Waar je ook buitenshuis mee bezig bent je geld hou je voortaan veilig bij de hand met de Amro polsband of geldriem, want aan de binnen kant zit een geldvak met rits. En uiteraard zit ook je spaargeld meteen goed bij de Amro Bank. Want je kunt tóezen uit verschil lende spaarvormen met hoge rente. Als je tussen de 15 en 25 bent kom je bij voor beeld in aanmerking voor het Amro Plus Pakket dat is een slimme combinatie van een Spaarrekening (met bijzondere, hoge rente) èn een Salarisrekening Zoiets heb je nu (of binnenkort) toch nodig En dan kun je 't maar beter meteen goed regelea Pak dus zo'n Plus Pakket Alle nieuwe Amro spaarders kunnen de pols band en geldriem voor slechts f15,- kopen na inleg van ten minste f 25,-. Ontvang je liever een spaaipremie? Dan verhogen wij die inleg met f 7,50 premie. Zowel inleg als premie zijn gedurende 2 maanden niet opvraagbaar. Bestaande Amro spaarders kunnen natuurlijk ook die polsband en geldriem kopen Voor f 15,-. Na inleg van ten minste f25,- of als je automa tisch gaat sparen Niet Amro spaarders betalen f 30,-. De actie geldtvan3meit/m4junii982,zolangde voorraad strekt Dus wees er snel bij. ïfll "7 Orgelconcert in de Geerteskerk Kloetinge KLOETINGE - De Amsterdamse orga nist Erik Visser geeft zondagavond 16 mei een orgelconcert in de Geertes kerk in Kloetinge. Het orgel in deze kerk is eén van de drie overgebleven exemplaren van de orgelbouwer Hess uit Gouda. Visser vertolkt tijdens het concert Italiaanse muziek. Het con cert, dat om 19.00 uur begint, wordt qqES VERENIGING 50 JAAR Net als het aantal lidmaten uitgevoerd ten bate van de renovatie j0pen de ontvangsten van de hervorm- van het verenigingsgebouw in de de kerk terug. Ongeveer 71 procent van Jachthuisstraat. Visser bracht zijn de gemecnteleden betaalt mee. Van ie- jcugd door in Goes. Hij kreeg «es van dere Kulden die binnenkomt wordt 86 De stortplaats in Groede onder anderen Haite van der Schaaf. Henk Bouman en David Collyer. Inbraak in Goese sportartikelenzaak GOES - In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een sportarti kelenzaak aan de Keizerstraat in Goes). Uit de werkplaats, de winkel en een bergmeubel in de achterkamer wordt een geldbedrag van 800 tot 1000 gulden vermist. cent door 31 procent van de leden bo ven 55 jaar ingebracht. Deze ontwikke ling moet voor de kerkvoogden een waarschuwing zijn. Dr. W. J. Diepe- veen, voorzitter van de Vereniging voor Kerkvoogdijen in de Nederlands hervomde kerk, zei dit tijdens de vie ring van het vijftigjarig bestaan van de afdeling Zeeland van de vereniging. Diepeveen bepleitte een beleid om in te spelen op de moeilijkheden. Hij steelde ook vast dat leden soms wel erg gemak kelijk bij de kerk bedanken. Een aanlei ding voor dat bedanken zag hij ook wel in de manier waarop de kerk zich inlaat met politieke en maatschappelijke denkbeelden. De voorzitter van de kerkvoogdijenvereniging wees op het belang van een goede samenwerking tussen het bestuur (de kerkeraad) en het beheer (de kerkvoogdij) van de kerk. Hij voegde eraan toe dat een goe de pastorale bewerking voorwaarde is voor een gezonde financiële gang van zaken. „Het is niet mogelijk van een do de gemeente levend geld te halen", al dus Diepeveen. Voorzitter P. de Leeuw van de afdeling Zeeland gaf een overzicht van de ge beurtenissen die de vereniging de afge lopen vijftig jaar heeft doorgemaakt. Namens de provinciale colleges van toezicht bood drs. Hietkamp gelukwen sen aan. Felicitaties waren er ook van ds. T. Rinkeman, de secretaris van de provinciale kerkvergadering. De aftre dende bestuursleden A. de Vos uit Aag- tekerke. A. F. Schoof uit Oosterland en D. van Tuil uit Bruinisse werden be noemd tot ere-leden. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Het FIOM-Zeeland, stichting tot hulpver lening bij zwangerschap en alleen staand ouderschap, bestaat dit jaar tien jaar. Ter gelegenheid daarvan hield de stichting dinsdagavond een cabaretavond in gebouw 't Anker in Vlissingen. Een cabaretgroep, be staande uit vijf ex-studentes van een HBO-opleiding jeugdwelzijnswerk, stelde in een aantal sketches en liedjes de problemen van kinderen van alleen staande ouders aan de orde. De leden van het cabaret, Gerdien Schaar, Judith Sengers. Yvonne de Rij ke en Gerdien en Nelleke van Zessen, achtten theoretische verhandelingen onvoldoende om de gedachten en ge voelens over dergelijke problemen over te brengen. Daarom kozen zjj bij hun eind-examenopdracht voor de vorm van cabaret. Het cabaret, met als titel 'Ik ben er ook nog', stelde de problemen aan de orde die kinderen en ouders on dervinden bij en na een echtscheiding. Omdat de wijze van reageren van de omgeving op een echtscheiding met na me voor de kinderen van groot belang is. waren voor de cabaret-avond een groot aantal leerkrachten van kleuter en lagere scholen uitgenodigd. Belang stellenden konden door middel van fol ders, affiches en boeken, die verkrijg baar waren bij een kraampje, meer in formatie krijgen over het werk van de FIOM. De Stichting FIOM-Zeeland begon in 1972 met haar activiteiten, toen nog als bureau voor hulp aan ongehuwde moe ders. De stichting functioneerde des tijds als een 'papieren instelling', zon der uitvoerend werk te verrichten Daarmee werd in 1974 begonnen, aller eerst gericht op ongehuwde zwangere vrouwen en ongehuwde moeders. Later kwamen daar groepen voor alleen staande ouders bij en zo heeft het werk van de FIOM zich de afgelopen tien jaar steeds verder uitgebreid, waarbij de na druk meer en meer werd gelegd op zelf hulp. De Zeeuwse afdeling van de lan delijke stichting zetelt aan de Loskade in Middelburg. Momenteel heeft men drie maatschappelijk werkenden, twee administratieve krachten en twee sta- gaires in dienst. „Het FIOM houdt zich enerzijds bezig met de directe, individuele hulpverle ning". zo vertelt maatschappelijk werk ster Martine Buitink. ..Anderzijds pro beren we signalen op te vangen uit de samenleving en aan de hand daarvan te werken aan structurele veranderin gen" Zo is bijvoorbeeld uit het contact met de verschillende doelgroepen het idee voor de vakantiemarkt. die eind maart in Vlissingen werd gehouden, ontstaan. Via deze markt kwamen on geveer vijftig alleenstaanden tot een oplossing voor hun vakantie. bezig. Op het ogenblik zijn we ook nauw betrokken bij de problemen van vrouwen die hun kind hebben afge staan ter adoptie". Sinds januari van dit jaar heeft FIOM- Zeeland een hulpgroep voor die groep vrouwen. „Afstand ter adoptie is iets waar vele jaren een taboe op heeft ge rust", vertelt Martine Buitink, „De vrouwen die deze. overigens in de mees te gevallen zeer weloverwogen, keuze gemaakt hebben, vroegen zelf om ge heimhouding. De hulpverlening heeft daar op ingespeeld, hetgeen tot gevolg had dat die vrouwen het idee kregen dat zij de enigen waren in die situatie en dat het dus ook geen zin had tn een groep over de problemen te praten. In de randstad bleek dat er wel vrouwen waren die behoefte hadden er over te praten en de belangstelling voor de Adoptie Het cabaret van vijf ei-sludentes HBO-jeugdwel>ijnsuerk luisterde dinsdag m gebouw 't Anker in Vlissingen het 10-jang bestaan van FIOM-Zeeland op onder de titel 'Ik ben er ook nog' Centraal thema, de problemen van kinderen en ouders bij echtscheiding. „Vaak blijkt bij de behandeling van in dividuele problemen dat het niet gaat om een op zichzelfstaand geval, maar om een maatschappelijk probleem", aldus Aleid Rosink, eveneens maat schappelijk werkster bij de stichting. „Wij zijn de organisatie die deze signa len oppakt en dan meer structureel aan het werk gaat. Voorbeelden daarvan zijn onder meer de betrokkenheid van destichtingbijde totstandkoming van een goede abortuswet. Maar ook met de omgangsregeling voor gescheiden ouders houdt het FIOM zich intensief Matme Buitink ..Individuele hulpver lening en signalen uit de samenleving opvangen". praatgroep was enorm. Nu werken we in Zeeland met een kleine groep vrou wen die m die situatie verkeren en het blijkt dat de deelnemers er bijzonder veel aan hebben". Wat tijdens die gesprekken ook bleek, zo vertellen de maatschappelijk werk sters, is de behoefte bij de betreffende vrouwen aan informatie over hun kind. De stichting FIOM doet nu haar best daarvoor een regeling in het leven te roepen, maar moet daarbij de tegen stand van de Raden voor de Kinderbe scherming overwinnen. Daar stelt men zich op het standpunt dat contact tus sen de biologische moeder en de adop tieve ouders geen goede zaak is. Decentralisatie Het werk van de Stichting FIOM wordt voor het grootste deel gesubsi dieerd door het rijk. Vijf procent van de inkomsten komt via subsidies van de provincie. De decentralisatie van overheidstaken heeft tot gevolg dat de provincie die subsidie niet meer ver strekt. maar deze taak heeft doorge schoven naar de verschillende ge meenten. Die blijken in veel gevallen niet genegen subsidie te verlenen. „Vaak wordt daarbij het argument ge hanteerd dat de stichting te weinig werk verricht voor dc inwoners van die gemeente", aldus Martine Buitink, „De hoeveelheid werk kunnen we alleen aantonen door ons klantenbestand te overleggen, maar dat betekent een aan tasting van de privacy van de betrokke nen Bovendien krijgen we door de de centralisatie te maken met enorm veel gemeenten en dat brengt zoveel werk met zich mee dat het eigenlijke werk erbij inschiet" Toch zit er ook een posi tief aspect aan de decentralisatie. „We moeten ons nu bezinnen over een effec tievere werkwijze en wat dat aangaat zijn er verregaande contacten met het algemeen maatschappelijk werk". Provinciaal kampioen schap autoclubs in Midden-Zeeland GOES - De Midden-Zeeuwse auto clubs 'De Zeeuwen' en 'De Bevelanden' hebben zaterdag het provinciaal kam pioenschap verreden. De organisatie was in handen van het afdelingsbe stuur van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV). Er moesten twee oriëntatieritten worden afgelegd in de gemeente Reimerswaal. De lengte van de ritten was 48 en 51,2 kilometer. De uitzetter was de heer J. van Nieuwenhuijzen uit Kruiningen. Aan het kampioenschap deden 26 equi pes mee. Het A-team van 'De Zeeuwen' werd evenals voorgaande jaren kam pioen. Het B-team van deze club eindig de op de tweede plaats. De equipe C. de Waard van 'De Zeeuwen' schreef het in dividuele kampioenschap op zijn naam. In café-rcstaurant 'De Koren beurs' te Kruiningen reikte KNMV-be- stuurslid A. C. Beneder uit St. Philips- land de prijzen uit. De verdere uitslag ls als volgt: 2 P. Poelman, 3 C. de Bruijne. 4 G Vonck. 5 D. Slnke, 6 A. van Loo, 7 M. J. van de Zande. 8 M. Allemekin- ders, 8 L. Fraapje. 10 J. van de Hagen. NCVB Wolphaartsdijk hield bijeenkomst WOLPHAARTSDIJK - De NCVB afde ling Wolphaartsdijk heeft haar maan delijkse vergadering gehouden in De Brug in Wolphaartsdijk De vergade ring stond onder leiding van vice-presi- dente Smallegange-Goetheer. H. de Leeuw sprak op de vergadering over "een reis door kruidenland". De eerstvolgende bijeenkomst van de afdeling uit Wolphaartsdijk is op 17 ju ni, waar dia's worden vertoond van Ier land. ADVERTENTIE Morgen markt in Middelburg en Zierikzee JAARMARKTEN: 28 mei: Vlissingen 2 juni: Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 31