PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vanochtend beslissing over kabinet- Rellen in Amsterdam na weghalen IKON-kruisen Buenos Aires dreigt met aanvallen Britse schepen Leven werd een half procent duurder PVDA-MINISTERS LIGGEN D WARS auto adria Actie tegen sluiting Mobil Oil ONDERHANDELINGEN IN KRITIEKE FASE Droog en zonnig Droog en zonnig, in de middag enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige oosten 225e jaargang no. 110 Woensdag 12 mei 1982 gelhwJUz WUJMé VUMpW.: chm m esthavendijk 150 4463 AE goes 01100 20440 DEN HAAG - De kosten van levens onderhoud stegen tussen half maart en half april met een half procent, volgens het prijsindexcijfer dat het CBS heeft berekend. Het inflatie- tempo bleef gelijk. De eerste vier maanden van dit jaar trad een prijs stijging op van 2,6 procent. Dat cij fer ligt iets meer in de lijn van de prognoses voor dit jaar, die wellicht op 5 tot 5,5 procent kunnen worden gehandhaafd. In het eerste kwartaal was de prijsbe weging gelijk aan het eerste kwartaal 1981. Tot half april is een afzwakking opgetreden, vergeleken met vorig jaar. Was de stijging van het prijsin dexcijfer vorig jaar tussen half maart en half april 0,7; ditmaal was zij 0,5 procent, zodat de totale trend iets la ger werd. Het inflatietempo bleef op 6,8 procent staan Van belang voor de prijscompensatie op de lonen per 1 juli van dit jaar is dat de stijging van het zogenaamde „geschoonde prijsindexcijfer'' (zon der invloed van indirecte belastin gen, subsidies e.d.) tussen half okto ber vorig jaar en half april van dit jaar 2,5 procent is. De artikelen waarvoor tussen half maart en half april een stijging werd genoteerd waren kleding, schoeisel, vakantietarieven, koffie, bus- en tramtarieven, aardappelen, vers fruit, bloemen en kamerplanten. Da lingen kwamen vooral voor bij verse groenten en benzine. Wat dat laatste produkt betreft zal het voorlopig de laatste keer zijn, want per zondag 16 mei wordt weer een prijsstijging ver wacht. DEN HAAG - Vice-premier Den Uyl Loopt alleen over net Binnenhof, nadat het kabinetsberaad over de voorjaarsnota is geschorst. en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het tweede kabinet-Van Agt lijkt ten einde. Vanmorgen maken de PvdA-ministers bekend of zij deel van het kabinet blijven uitmaken. Valt die beslissing negatief uit, dat is er een kabinetscrisis. De kans daarop werd dinsdagavond in Pvd A-kring overigens groot geacht. De meningsverschil len in het kabinet over de Voorjaarsnota tussen CDA en D'66 aan de ene, en PvdA aan de andere kant, bleken dinsdagmiddag onoverbrugbaar en bij de PvdA zag men weinig kans voor een verzoening. Aanvankelijk zou het kabinet om tien uur weer bijeenkomen om het ant woord van de PvdA-ministers te horen. Maar omdat op dat uur de PvdA-Twee- de-Kamerfractie vergadert over de si- verontreiniging Een deel van het Arnekanaal bij het Industrieterrein Arnestein in Middel- Ss de afgelopen dagen verontrei- geweest door een olie-achtlge substantie. PAGINA 3 landbouwprijzen Negen van de tien Europese land bouwministers zijn het eens geworden over een nieuw pakket landbouwprij- de Europese Gemeenschap. Maandag 17 mei zal een laatste poging om ook GrootrBrittan- te krijgen. PAGINA 11 bemiddeling Nederlanders die In het buitenland in financiële moeilijkheden zijn geraakt, boeven niet zo snel meer te rekenen op van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. Reden voor deze strakkere opstelling is het stij gend aantal aanvragen voor bemidde ling bij het krijgen van financiële steun: In 1980 ging het om 2.3 miljoen gulden, vorig jaar was het al gestegen tot bijna 3 miljoen gulden. PAGINA 13 tuatie. wordt rekening gehouden met enig uitstel. Weliswaar probeerden de fractieleiders van de regeringspartijen, Lubbers AMSTERDAM (ANP) - Leden van de industriebond FNV bij Mobil Oil heb ben dinsdag besloten een actiecomité op te richten dat plannen gaat maken om de sluiting van de raffinaderij te gen te houden. Dat gebeurde op een vergadering in Amsterdam waar de ondernemingsraad en de industrie bond de werknemers informeerden over de plannen van Mobil Oil. Districtsbestuurder Y. Boersma van de bond zei daar dat er verschillende argu menten zijn aan te voeren tegen slui ting van de raffinaderij. In de eerste plaats gelden de redenen, die de direc tie aanvoert, voor alle raffinaderijen in Europa, zonder dat daar onmiddellijk aan sluiting wordt gedacht. In de twee de plaats voert Mobil Oil volgens Boers ma internationaal een raadselachtige strategie, die erop is gericht, niet in Am sterdam te investeren - hoewel van daaruit de Europese markt prima kan worden bediend - maar in het Engelse Coryton. (Zie verder pagina 17). (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) gisteravond laat nog te redden wat er te redden viel, maar de kans op succes leek uiterst gering. Brinkhorst suggereerde, dat wellicht beter premier Van Agt en de vice-pre- miers Den Uyl en Terlouw, „de politieke driehoek", kunnen verdwijnen, met be houd van een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Volgens de D'66'er zijn de per soonlijke tegenstellingen tussen de drie politieke leiders de hoofdoorzaak van de crisis in het kabinet. om twee uur, nog met een tegenvoor stel. Dat werd door de CDA- en D'66- bewindslieden uitvoerig bestudeerd. Vervolgens heeft premier Van Agt naar zijn zeggen nog enkele elementen daar uit in zijn eindvoorstel verwerkt. Dat eindvoorstel kreeg het kabinet uit eindelijk omstreeks vijf uur voorgelegd. De ministers konden vervolgens slechts ja" of „nee" zeggen. De PvdA- ministers beraadden zich vervolgens nog enige tijd onderling. Daarna volgde de stemming waar het voorstel van Van (Slot zie pagina 6 kolom 4) DEN HAAG - Premier Van Agt stapte nog even uit zijn auto op het Binnenhof om nog een paar journalisten te woord te staan, na de schorsing van het kabinetsbe raad over de voorjaarsnota. Eindvoorstel De breuk ontstond toen dinsdagmid dag in het kabinet gestemd moest wor den over het eindvoorstel van minis ter-president Van Agt voor de Voor jaarsnota. De ministers van CDA en D'66 stemden voor, die van de PvdA tegen. Daarop vroeg vice-premier Den Uyl schorsing van het kabinetsberaad tot woensdagmorgen tien uur voor beraad met de top van de PvdA-Tweede Ka merfractie. „De PvdA is nu aan zet", zei premier Van Agt dinsdagmiddag. Dins dagavond vond in Den Haag koortsach tig beraad plaats tussen de ministers uit het kabinet en hun Tweede-Kamer fracties. Volgens de premier kan aan het voor stel niets meer veranderd worden. „Er valt niet meer over te praten. Het is een besluit van het kabinet in meerder heid". Toch probeerden de fractielei ders gisteravond laat nog of er inhoude lijk tot overeenstemming te komen valt. PvdA-leider Den Uyl kwam aan het be gin van de kabinetszitting, 's middags BUENOS AIRES/LONDEN/NEW YORK (RTR/AFP/UPI) - Argentinië heeft dinsdag aangekondigd ieder Brits schip of vliegtuig in het zuidelij ke deel van de Atlantische Oceaan aan te vallen dat het als een bedreiging voor zijn veiligheid beschouwt. Een Brits oorlogsschip heeft dinsdagoch tend bij de Falkiand-Eilanden een vaartuig beschoten en premier That cher verklaarde in het lagerhuis dat het voortduren van de onderhandelin gen met de Verenigde Naties militair ingrijpen niet uitsluit. Volgens het militaire opperbevel in Buenos Aires is tot de Argentijnse maatregel besloten „wegens de voort durende agressieve houding van Groot- Brittannië". Volgens het dagblad Conviccion, dat nauwe betrekkingen onderhoudt met de marine, betekent de maatregel dat Argentinië zijn strikt defensieve hou ding heeft verlaten en in het offensief is gegaan. „Afgeleid kan worden dat Ar gentinië bereid is de aanvoerlijnen van de (Britse) vloot aan te pakken", aldus het blad. De Britse premier Thatcher weigerde dinsdagmiddag tijdens het vragenuurtje in het lagerhuis Argenti nië de soevereiniteit over de eilanden in het vooruitzicht te stellen. Argentinië moet niet aan onderhandelingen begin nen met het idee dat het daarmee uit eindelijk de soevereiniteit krijgt, aldus de premier. VN De pogingen van VN-secretaris-gene- raal Perez-de Cuellar het geschil te be slechten bevinden zich in een kritieke fase aldus waarnemers in New York. Een woordvoerder van de VN vermeed dinsdag uitdrukkelijk een oordeel over de stand van zaken te geven. Perez ver klaarde dinsdag meer tijd nodig te heb ben om een bestand tussen de twisten de partijen uit te werken. Britse func- ajacied 81mon Tahamata. al twee seizoenen onder contract bü het Belgische Stan dard Luik. vertoeft in zijn hart nog al tijd in Nederland, meer bepaald in Am sterdam. Tahamata: 'Ik voel me nog altijd Ajacied. maar de kans dat ik de eerstkomende jaren weer in Amster dam speel, is minimaal'. Vanavond speelt Tahamata met Standard Luik de finale van het Europa Cup n-toer- nooi ln en tegen Barcelona. PAGINA 15 concessiesysteem De federatie van omroepverenigingen, een samenwerkingsverband van NCRV, VARA en KRO, pleit voor de Invoering van een concessiesysteem met maximaal vijf omroeporganisa ties, PAGINA 17 investeren n de Nederlandse Ex- ,e regering AMSTERDAM (ANP) - Het is dinsdag middag en -avond in Amsterdam tot ongeregeldheden gekomen nadat amb tenaren van gemeentewerken op last van het gemeentebestuur de vijf krui- voor het Amerikaans consulaat hadden verwijderd. Dit gebeurde na dat de mobiele eenheid enkele tiental len jongeren, die zich aan de kruisen hadden vastgeklampt, hadden verwij derd. Daarbij deden zich enkele scher- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13. Varia: 14. Radio en televisie: 15. Financiën: 17. mutselingen, maar geen ernstige inci denten voor. De gemeente bracht de kruisen over naar het Leidsebosje. Daar zijn ze later in overleg met het gemeentebestuur weggehaald door het El-Salvadorcomi- té. omdat 'van andere zijde' gedreigd was de kruisen weg te halen en naar het Museumplein terug te brengen. Het El- Salvador-Comité wilde onwaardige to nelen bij het gedenkteken van de ver moorde IKON-journalisten voorko men. Gisteravond om half negen kwam het tot ongeregeldheden in Amster dam. Groepen jongeren trokken door de stad en een aantal demonstranten plaatsten opnieuw een kruis op het Mu seumplein. De ME kwam op verschil lende plaatsen in de stad in actie en verrichtte enkele arrestaties. Bij de Bank of America werden de rui ten ingegooid. Leden van het El-Salva- dor-Comité hebben dinsdag de naam plaat van het Salvadoriaanse consu laat aan de J. J. Viottastraat in Amster dam verwijderd. Vervolgens werden de letters FMLN (Nationaal Militair Be- vrijdingsfront) op het gebouw aange bracht De iamilies van de in El Salvador omge komenjournalisten en de IKON betreu ren het zeer dat het niet mogelijk is ge bleken de kruisen te verplaatsen zon der gebruik van geweld. Dit geweld heeft nieuw leed toegevoegd aan een toch al zwaar te dragen persoonlijk rouwproces, aldus de IKON dinsdag middag in een verklaring, mede na mens de families uitgegeven. De Salva doriaanse autoriteiten hebben nog steeds geen antwoord gegeven op het verzoek van de Nederlandse regering om de sergeant en leden van de legerpa trouille. die waren betrokken by de dood van de vier IKON-journalisten te mogen spreken. Dit heeft de woord voerder van buitenlandse zaken dins dag in Den Haag meegedeeld. Het is duidelijk dat de regering de komst naar Den Haag en de getuigenis van de verzetsstrijder 'Martin', die aan wezig was bij de dood van de vier Neder landers. probeert te gebruiken om de Salvadoriaanse autoriteiten ertoe te bewegen de sergeant en leden van de patrouille te laten horen. De woord voerder verklaarde namelijk dat de re gering er de voorkeur aan geeft haar conclusies uit het verhoor van 'Martin' te publiceren tegelijk met conclusies uit verhoren van de Salvadoraanse mi litairen. Maar indien San Salvador zou laten weten dat de sergeant en zijn manschappen pas over enkele weken voor de Nederlandse onderzoekers be schikbaar zullen zijn, zullen de conclu sies uit het verhoor van Martin' bin nenkort worden gepubliceerd. LONDEN iAP> - Prins Philip, echt genoot van koningin Elizabeth 11. een vurig milieubeschermer, heeft dinsdag de gedachte geopperd dat de Britse vloot voor de Falkland- Eilanden misschien de echo van walvissen abusievelijk houdt voor de signalen van Argentijnse onder- zeeers en zodoende mogelijk een groot aantal walvissen heeft ge dood. De prins van Edinburgh zei dit in een toespraak voorde raad van mi lieubescherming in Londen. De breuk van besluiteloosheid Het Of tionarissen toonden zich niet optimis tisch over het verloop van de onderhan delingen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken noemde de toestand 'kritiek'. Volgens een Argentijnse regeringswoordvoer der vreest men in Buenos Aires dat Lon den de onderhandelingen afbreekt. Zeestraat Een Brits fregat, waarvan de naam niet is bekendgemaakt, heeft dinsdagoch tend in de duisternis een niet nader om schreven Argentijns schip beschoten in de zeestraat tussen de eilanden oost- en west-Falkland, de Falkland Sound. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie bestaat er geen ze kerheid dat het schip is geraakt en ge zonken. Een militaire woordvoerder in Buenos Aires ontkende dat een Argen tijns oorlogsschip is beschoten. Paus Paus Johannes Paulus zal zijn bezoek aan Groot-Brittannië afzeggen als de vijandelijkheden met Argentinië mid den volgende week niet beëindigd zijn. Dit heeft kardinaal Base Hume, de lei der van de R.-K. Kerk in Engeland, dinsdag meegedeeld na terugkeer van een ontmoeting met de paus in Rome. ret kabinet-Van Agt n is lop sterven na dood. Als na de breuk van gisteren over EgjjrfSJ de invulling van de 'vermeen- pgjaj de' overeenstemming over de Voorjaarsnota vandaag als nog zou blijken dat het met veel medi sche kunstgrepen toch op de been zou kunnen blijven is het zelfs de vraag of Nederland daarmee zo gelukkig zou moeten zijn. De moeilijk geboren coali tie van CDA. PvdA en D'66 - vorig jaar steeds bestempeld als de enig mogelij ke samenstelling - is in feite bezweken aan besluiteloosheid. Een kwaal, die de club vanaf de eerste dag van haar optre den. heeft aangetast en sindsdien niet meer heeft losgelaten. Fractieleider Brinkhorst van D'66 gebruikte gister avond de term 'rondzingen', toen hij poogde uit te leggen hoe het besluitvor mingsproces binnen deze regerings ploeg zich de afgelopen maanden heeft voltrokken. Of liever gezegd: uitbleef. De kamerverkiezingen van mei 1981 zijn al weer een jaar achter de rug. Wie probeert aan te duiden tot welke maat regelen inmiddels ter bestrijding van de economische crisis (doelstelling num mer één) is besloten, komt tot een ma ger resultaat. Gebrek aan onderling vertrouwen heeft het optreden van het kabinet getypeerd. En bij de Voorjaars nota is dat tenslotte opengebarsten. Ondanks alle fraaie benamingen die het Goede Vrijdag-akkoord van het kabinet over de Voorjaarsnota-1982 meekreeg, toen het na de zoveelste slo pende nachtelijke zitting aan de bui tenwereld werd gepresenteerd, is de be reikte overeenstemming zo lek als een mandje gebleken. De afspraken waren vaag. voor meerderlei uitleg vatbaar en kort daarna ook feitelijk achterhaald. Alles wat er in de weken nadien is ge beurd - tot en met de beslissing gister middag over het zogeheten eindbod van Van Agt - heeft de betrekkelijkheid van het compromis dik onderstreept. Op zich was het al een veeg teken dat er weken en weken voor nodig waren om de 'invulling' van de overeengekomen maatregelen op papier te krijgen. Kwam bij dat de PvdA in eigen huis laaiende ruzie kreeg over de vraag of de socialistische bewindslieden nog wel konden blijven zitten in een kabinet dat - onder druk van een voortgaande eco nomische verslechtering - met zijn be leid toch steeds verder begon af te wij ken van het regeerakkoord, waarop CDA, PvdA en D'66 vorig jaar met el kaar in zee waren gegaan. PvdA-voor- zitter Max van den Berg heeft de tegen stellingen over dit probleem tussen mi nisters en partijorganen met zijn (aan vankelijk) sterk afwijzende houding stevig aangescherpt. Bovendien raakte minister Den Uyl in extra grote moei lijkheden. toen hij zich genoodzaakt zag zijn ziektewetvoorstellen terug te nemen. De lastenverlichting voor het bedrijfsleven, waarmee in deze verguis de plannen was gerekend, moet nu el ders worden weggehaald. En daar stond dan weer tegenover dat de PvdA zichzelf in het beleid steeds minder be gon te herkennen, nu er wèl voortdu rend zwaardere bezuinigingen worden gevergd, maar de ruimte voor een actief werkgelegenheidsbeleid er met de dag krapper op lijkt te worden. Sinds vorige week vrijdag is ook de sfeer in het kabinet aanzienlijk ver slechterd. Irritaties namen toe, span ningen liepen op. De taxaties over de kansen op overeenstemming, waaraan met name PvdA-ministers zich gisteren waagden voordat zij aan het uiteinde lijk beslissende beraad begonnen, wa ren wat dat betreft tekenend. Een breuk was dan ook onvermijdelijk ge worden. Nóg korter dan mogelijk de grootste pessimist onder de bewindslie den in dit strompelende kabinet-Van Agt n durfde gokken heeft het akkoord over de Vooijaarsnota de schijn van een oplossing kunnen ophouden. Er was al leen maar een brandje geblust. En dan nog zo slecht dat de oude vuurhaard onmiddellijk na het vertrek van de brandweer opnieuw begon te smeulen. De perspectieven voor wat er na de in nerlijke breuk in het kabinet moet ge beuren zijn niet bijster bemoedigend. Nieuwe verkiezingen, een nieuwe kabi netsformatie. - het levert in eerste in stantie niet veel meer op dan een perio de van opmeuw uitstel van beslissingen terwijl die juist zo hard nodig zijn, Een rompkabinet van CDA en D'66, eventu eel met gedoogsteun van de WD (aan genomen dat D'66 daarvoor te vinden zou zijn) is al evenmin aanlokkelijk. Voorttobben op de manier waar Neder land ook niet veel wijzer van is gewor den? De luxe van verloren jaren accep teren is er in ieder geval niet meer bij. vdM De eerste kamer heeft dinsdag het wetsontwerp aangenomen ter goedkeu ring van het protocol bij het NAVO-ver drag waarin in beginsel de toetreding van Spanje tot de NAVO wordt gere geld. Net als in de tweede kamer heeft de fractie van de PvdA in de senaat te gen gestemd. De Zuidafrikaanse premierPietei Botha, heeft dinsdag in het parlement bekendgemaakt dat een Sowjetrussi- sche spion, majoor Aleskei Michailo- witsj Kozlov, die in 1980 in Zuid-Afrika was gearresteerd, „in Europa" is uitge wisseld tegen acht „belangrijke" Weste lijke spionnen en een Zuidafrikaanse soldaat die sinds 1978 in Angola gevan gen werd gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1