Van Agt geeft kabinet tot vanavond de tijd Russen reageren met citaten op Reagan LICHTE VERSCHUIVING IN HET ARGENTIJNS STANDPUNT Minister en visserij willen Noordzeeharing DEN HAAG PESSIMISTISCH GESTEMD Polen wijst Amerikaanse diplomaten uit Koninklijke kinderjuf bonn blij met voorstel Londen: op punten overeenstemming IKV dreigt Moskou te verlaten d;; Vliegtuigkaping in Nicaragua J DEN HAAG (ANP)-Al het mogelijke moet worden gedaan om over enkele weken traditionele vangst van maatjesharing op de Noordzee-zij het dan op beperkte schaal - weer mogelijk te maken. Het Nederlandse visserijbedrijfsleven en minister drs. J de Koning van landbouw en visserij zijn het daarover eens Dit bleek tijdens het gesprek, dat een delegatie tan het visserijschap en de Stichting van de Nederlandse Visserij maandag op het ministerie met de bewindsman voerde. De minister beloofde zich er sterk voor te zullen inzetten, dat haringvangst op de Noordzee voor het eerst sinds 1977 weer mogelijk word. Met het bedrijfsleven vond hij. gezien de huidige ontwikkeling van de haringstand, het vangen van enige maatjesharing biologisch verantwoord. Het bedrijfsleven wil de minimum-maaswijdte voor de tongvisser, thans 80 milli meter. opnieuw op 75 gesteld zien De minister achtte dat niet haalbaar, maar zal krachtig pleiten voor handhaving van 80 millimeter. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet-Van Agt is maandagavond in een crisissfeer bijeengekomen om de problemen rond de Voorjaarsnota te bespreken. Bij het ingaan van het beraad toonden de meeste bewindslieden zich weinig optimistisch over de kans dat het kabinet er dit keer uit zal komen. Het overleg zal vrijwel zeker ook vandaag - mogelijk al in de ochtend - nog doorgaan. Minister president Van Agt zei maandagavond dat hij het kabinet tot vanavond de tijd geeft om de problemen op te lossen. Van Agt zei te hopen dat de sfeer in het kabinet beter zou zijn dan vrijdagnacht, toen de ministers zeer geïrriteerd uit elkaar gingen. J3e problemen zijn niet meer zo groot geweest sinds de kabinetscrisis van ok tober", zei PvdA-minister Van Dam. CDA-minister Van der Stee zei „erg somber" te zijn over de afloop van het kabinetsberaad. Andere bewindslieden lieten zich in soortgelijke termen uit. Premier Van Agt riep maandagavond de fractieleiders van de regeringspartij en, Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en patstelling De besprekingen over de vorming van een nieuw dagelijks bestuur van de provincie zijn weer vastgelopen. PvdA en WD bib ven vasthouden aan een zetelverdeling met twee WD'ers, twee PvdA'ers en twee CDA'ers. CDA en SGP vinden dat er drie confessionele en drie nlet-confessioneel gebonden gedeputeerden moeten komen PAGINA 3 blijven Het tweede kabinet Van Agt doet het maar matig maar het moet toch maar blijven. Dat vindt een meerderheid van de ondervraagden ln een Nipo-en- quète. De CDA-aanhangers zijn nog het meest tevreden over het optreden van de nieuwe regeringsploeg' 26 pro cent van hen vindt dat die het goed doet PAGINA 9 goedkoper Minister Van Dam van volkshuisves ting streeft er naar woningwetwonin gen te bouwen voor een gemiddelde en van de nieuwbouw wil Van Dam bezuinigen door alle wonin gen kleiner en met minder kamers te bouwen topbezetting De internationale profwielerronde van Midden-Zeeland krijgt een absolute topbezetting. Een keur aan grote na men komt volgdende week vrijdag in Vllssingen aan de start' Jan Raas. Fons de Wolf, Gregor Braun, Daniël Willems. Hennie Kuiper en Joop Zoe temelk. Ook de winnaar van vorig jaar Eddy Planckaert - inmiddels een ve dette - is van de partij. PAGINA 15 verlies De resultaten over 1981 van de Postgi ro en de Rijks Post Spaarbank zijn la ger uitgevallen dan de PTT verwacht te De Postgiro leed een verlies van ®e miljoen gulden. De winst van de RPS bedroeg 225 miljoen gulden, de PTT had op 266 miljoen gerekend. De PTT verwacht dat de Postgiro in 1982 een verlies van 25 miljoen gulden zal opleveren. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7- Binnen- en buitenland: 3 en 9. Opinie: 4. Sport: 12 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën: 15. Brinkhorst D'66), bij zich om de proble men door te spreken. De premier heeft in die gesprekken geen eindvoorstel voor de bezuinigingsproblematiek op tafel gelegd. WARSCHAU (UPI/RTR) - De Poolse autoriteiten hebben maandag twee Amerikaanse diplomaten opdracht ge geven het land te verlaten. Dit heeft het Poolse persbureau PAP bekendge maakt. De diplomaten zouden docu menten hebben ontvangen van een Poolse geleerde die bij de afkondiging van de staat van beleg gevangen werd genomen en later weer vrijgelaten. Het gaat om de wetenschappelijke at taché van de Amerikaanse ambassade, John W. Zerolis. en de secretaris voor culturele zaken. James Daniel Howard. Volgens PAP betrapte de politie de twee zondag in het appartement van dr. Ryszard Herczynski die hun "materiaal dat schadelijk is voor de Poolse repu bliek' overhandigde. De geleerde is zondag weer gearres teerd. Volgens de Poolse televisie werd in de documenten verslag gedaan van de reactie van intellectuele wereld op de staat van beleg. De Amerikanen wer den beschuldigd van activiteiten die .onverenigbaar zijn met hun diploma tieke status'. De Amerikaanse ambas sade sprak de aanklacht tegen Hij zei gisteravond nog niet direct met zijn eindvoorstel te zullen komen, „maar ik heb er wel een op zak". Indie ning van dat plan betekent voor de mi nisters „slikken of stikken". Een van de bewindslieden zei „dat het een zeer be slissende dag wordt" Lastenverlichting Hoofdprobleem is de wens van Van Agt en Van der Stee voor een extra lastenverlichting van 500 miljoen gul den voor het bedrijfsleven, boven op de 500 miljoen aan verlaging van de vennootschapsbelasting voor de be drijven, die in het 9 april-akkoord al was overeengekomen. Van Agt en Van der Stee vinden dat nodig, nu de aangekondigde lastenver lichting als gevolg van de ziekengeld maatregelen, door het intrekken daar van niet doorgaat. Het kabinet moet daarbij kiezen tussen een premiever schuiving van werkgevers naar werkne mers (zoals ook in het 9 april-akkoord stond) of het uitvoeren van verdere be- (Slot zie pagina 10 kolom 4) LONDEN - Prins Charles en prinses Diana hebben de 39-jarige Barbara Barnes benoemd tot kinderjuffrouw voor hun eerste baby, die in juli wordt verwacht. De nieuwe 'nanny'nu nog in dienst van lady Anne Tennant. een van de hofdames van prinses Margaret, werd persoonlijk uitgezocht door de prins en prinses van Wales De hardheid van standpunten DEN HAAG ANP/DPA) - In een eerste reactie op het voorstel van de Ameri kaanse president Ronald Reagan om onderhandelingen te beginnen over vermindering van de strategische kernwapens heeft het officiële Russi sche persbureau TASS een aantal ne gatieve reacties vanuit de Verenigde Staten opgesomd. Zonder zelf een oordeel te vellen geeft het persbureau de mening weer van 'Amerikaanse waarnemers en politieke figuren', die stellen dat het voorstel geen poging is om tot 'wederzijds aan vaardbare beslissingen' te komen, maar duidelijk maakt dat de VS probe ren zich van 'eenzijdige militaire voor delen' te verzekeren. Reagan zei zondag in een rede op zijn vroegere college in Eureka (Illinois) dat de VS vóór eind juli met de Sowjet-Unie onderhandelingen willen beginnen over vermindering van de strategische kernwapens. Deze onderhandelingen staan bekend onder de naam START (strategie arms reduction talks). TASS haalt onder meer de vroegere minister van buitenlandse zaken Edmund Mus- kie aan. volgens wie Reagans voorstel de ontwapening ondermijnt. De VS zul len zich herbewapenen in een hopeloze poging de superioriteit over de Sowjet- Unie veilig te stellen. Om de voorstellen aanvaardbaar te maken moet het prin cipe van gelijkwaardigheid in acht wor den genomen, aldus de door TASS ge melde reactie van Muskie. TASS geeft verder de reactie van sena tor Edward Kennedy, die verklaarde dat Reagans voorstel het de VS moge lijk maakt MX-raketten, B-l bommen werpers en een reeks nieuwe unn-cleai- re wapens te maken. „Dit is in geen ge val het doel van de bezorgde Amerika nen, die echte wapenbeperking willen". BUENOS AIRES/LONDEN (GPD/UPI' RTR/AFPDPA) - Argentinië wil het voor de Britse premier Thatcher 'ge makkelijker maken' om te onderhan delen en zijn eis laten vallen dat Enge land direct de Argentijnse soevereini teit over de Falkland-eilanden erkent. In een interview voor radio Mitre zei Gustavo Figueroa, de Argentijnse ka binetschef en derde man op het minis terie van buitenlandse zaken, „wij wil len niet nu direct soevereiniteit". „Maar onderhandelingen moeten wel „uitlopen op de erkenning van onze soevereiniteit", aldus Figueroa. Een regeringswoordvoerder verklaarde maandag dat de soevereiniteit niet be spreekbaar is „aangezien Argentinië altijd zijn aanspraak op de eilanden handhaaft. Ook de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken Costa Mendez leek een verschuiving in het standpunt van zijn regering aan te geven. Tijdens een in terview voor de Amerikaanse televisie zondag zei hij dat erkenning van de Ar gentijnse soevereiniteit geen voorwaar de is voor onderhandelingen maai- hij herhaalde dat besprekingen wel moe ten leiden tot zo'n erkenning. De Britse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, sir Anthony Par sons. heeft maandagavond gezegd dat uit de besprekingen van zondag is ge bleken dat er „bepaalde overeenstem ming bestaat op een zeker aantal pun ten." Dit zei sir Anthony voor de Britse om roep BBC in New York. Hij verklaarde dat maandag en vandaag f «slissend zullen zijn voor een eventuele regeling van het conflict rond de Falkland-eilan den. Beschieting SOUTHAMPTON - Borden met de waarschuwing dat er vanwege explosiegevaar met gerookt mag worden en een brandweerwagen geven aan dat het luxe cruise schip Queen Elizabeth 2 wordt klaar gemaakt voor de oorlogsbestemming Naar verwachting zal het schip in de loop van deze week met 3.000 milUairen aan boord naar De Falklandeilanden vertrekken. Regeringswoordvoerders in Londen hebben maandag opnieuw op gewezen, dat aan het Engelse geduld een eind komt. De regering wil nu op korte ter mijn de zekerheid, dat Buenos Aires tot belangrijke tegemoetkomingen bereid is. Britse oorlogsschepen hebben maan dag opnieuw bombardementen uitge voerd op militaire doelen in de buurt van Port Stanley, Verslaggevers aan boord van het vliegdekschipHermes'' hebben dat maandagavond gemeld. Militaire deskundigen in Londen hou den het erop. dat de aanvallen van zon dag en maandag bedoeld zijn om de Ar gentijnen onder druk te zetten, en te demoraliseren. Dat moet dan de weg vrijmaken voor een invasie. het Argentijnse vissersvaartuig „Nar wal". dat zondag dooreen aantal Britse straaljagers werd beschoten omdat het werd verdacht van spionageactivitei- ten, is gezonken Een bemanningslid van de Narwal is omgekomen, en dertien mannen wer den gewond, aldus de Britse bekend making. Volgens de woordvoerder van het ministerie heeft een onderzoek uit gewezen dat de vissersboot inderdaad voor spionagedoeleinden is gebruikt. Apparatuur en documenten aan boord bewijzen dat, aldus het ministerie, ter wijl een van de bemanningsleden een marineofficier bleek te zijn. Maandag is verder bekend geworden dat de onderzeebootjager Sheffield, die een week geleden door een Argen tijnse raket werd geraakt, is gezonken. De Duitse bondsregering is blij met het voorstel van president Reagan aan de Sowjet-Unie. „Dat is een wezenlijke uitbreiding van de dialoog tussen oost en west over de beperking van de be wapening waarmee meer stabiliteit kan worden bereikt", aldus de rege ring in Bonn. Dilpomatieke waarnemers in Bonn merkten op dat bondskanselier Helmut Schmidt door het voorstel van Reagan zijn positie inzake de veiligheidsvraag stukken versterkt ziet Bonn heeft zich als dubbel doel gesteld de ontspanning te redden en de dialoog met Moskou voort te zetten, ondanks Afghanisatn, het plaatsen van ca. 300 op West-Euro pa gerichte SS-20 raketten, en de ge beurtenissen in Polen. Het aanbod van Reagan kan dus wor den opgevat als een aardig succes voor de Westduitse regeringsleider die twij fel koesterde jegens de 'maximalisti- sche opvattingen' op het gebied van de defensie van sommige leden van de Amerikaanse regering, zoals vooral mi nister Caspar Weinberger van defensie. De Tsjechoslowaakse pers heeft maan dag de jongste voorstellen van Reagan een propagandastunt genoemd. Zes Russen zijn maandag, enkele uren voor de opening van het vredes congres der wereldreligies, in Moskou een hongerstaking voor onbepaalde tijd begonnen. Zij willen hiermee toe stemming afdwingen de Sowjet-Unie te verlaten om zich bij familieleden in het westen te voegen Kardinalen Vissersboot Het ministerie van defensie in Londen heeft inmiddels bekendgemaakt dat De kardinalen Hume van Westminster er. Gordon Gray van Edinburgh zijn maandag plotseling naar Rome ver trokken op verzoek van paus Johannes Paulus de tweede Hume, hoofd van de katholieke kerk in Engeland en Wales verklaarde bij vertrek dat het gesprek met de paus over de Falkland-crisis zal gaan. Hij zei te geloven dat het bezoek van de paus aan Engeland eind mei zal doorgaan. Argentijnse burgers hebben zondag avond tijdens een televisieshow van 27 uur ruim 4,5 miljoen gulden bijeenge bracht voor de 'oorlogskas' MOSKOU (ANP) - Het IKV heeft maandag op het vredescongres der wereldgodsdiensten te Moskou geeist. dat in het in een openbare zitting kan spreken. Wordt dit niet toegestaan dan vertrekt Wim Bar- tels. internationaal secretaris van het IKV. volgens eigen zeggen met het eerste vliegtuig uit Moskou. Het is de bedoeling dat hij zaterdag in twee werkgroepen zal spreken. Volgens het ontwerp-reglement zijn deze echter besloten en even min toegankelijk voor journalisten. Tijdens de openingszitting op maandag stelde Bartels voor om het reglement op dit punt te wijzi gen Het is voor mij een breekpunt, zo zei hij Enerzijds om het principe van de openbaarheid en anderzijds om de ideeën van de Westeuropese vredesbewegingen hier aan de orde te kunnen stellen. samenstelling van een /nieuw college van gede puteerde staten (gs) voor Zee- land - op basis van de uitslag r*SJ van de statenverkiezingen op 24 maart - begint de trekken van een problemenvolle kabinetsfor matie te krijgen. Formeel kiezen de 47 nieuwe Zeeuwse staten op 2 juni aan staande. wanneer ze voor de eerste keer in vergadering bijeenkomen, uit hun midden het dagelijks bestuur van de provincie, het college van gs. In de praktijk is het bij die gelegenheid door gaans een bekeken zaak. want aan die startvergadering is uitvoerig overleg tussen de fracties voorafgegaan waarin vrij concrete afspraken over de zetel verdeling zijn gemaakt. Dit keer verlo pen de 'onderhandelingen' verre van gesmeerd. Een maand lang nu al weer komen de voormannen van de fracties in de nieuwe staten van Zeeland weke lijks bij elkaar. En steeds opnieuw moe ten ze vaststellen dat ze eigenlijk geen stap verder zijn gekomen. De stand punten zitten muurvast. Aan de ene kant is er de verdeling die PvdA en WD (min of meer vrijwillig tot elkaar veroor deeld) voorstaan: 2 WD-ers, 2 PvdA- ers en 2 CDA-ers. Daartegenover de op tie van het CDA: 3 confessionele en 3 niet-confessionele gedeputeerden. Over en weer zijn deze voorstellen in middels (en tot nu toe) „onbespreek baar verklaard". En dat betekent dan weer dat er tot gisteren, toen de dames en heren weer eens eikaars houding ver kenden, alleen maar wat blufpoker is gespeeld. Van een constructieve poging om tot een zo breed mogelijke afspiege ling van de (nieuwe) politieke verhou dingen m de Zeeuwse staten te komen, is nog niet veèl gebleken. Zoals de zaken er op het ogenblik voorstaan lijkt alleen een door braak in het vastgelopen overleg moge lijk als één van de blokken door de knieën gaat. Is geen van beide daartoe bereid dan zit het gevaar erin dat het nieuwe dagelijks bestuur van de pro vincie straks op een zeer geforceerde manier, het eenvoudig tellen van de neuzen, tot stand komt. Zeeland zou dan voor het eerst te maken krijgen met een afgietsel van een meerderheids- of een programcollege, overigens zonder dat daaraan een duidelijke politieke vi sie en strategie ten grondslag liggen. In het overleg over de gs-zetelverdeling. dat totnogtoe eigenlijk nauwelijks die naam verdient, valt op dat niet de mo gelijkheden tot samenwerking voorop staan, maar dat louter wordt gerede neerd vanuit de harde - of zo men wil kille cijfers. WD en PvdA trekken op basis van een gelijk verkiezingsresul taat met elkaar op tegen de voorstellen van het CDA. Aan de andere kant pro beert het CDA via een optelsom van het eigen betrekkelijke stembussucces en het zeteltal van de SGP tot een 'confes sioneel overwicht' te komen. En daarbij wordt er dan voor het gemak maar even aan voorbijgegaan dat hetzelfde CDA tijdens de verkiezingscampagne in fe bruari en maart van dit jaar nauwelijks iets heeft laten blijken van een bood schap aan 'morele bindingen tegenover de SGP' na vier jaar met deze partij in het vorige college te hebben samenge werkt. Op een bijeenkomst in Vlissin- gen zei CDA-lijsttrekker Nieuwkerk (op 4 maart) nog: „Van Ommeren (SGP) heeft zich onafhankelijk opgesteld en zeker niet gepoogd om zo dicht moge lijk in de buurt van het CDA te blijven. Wat wij daarvan hebben waargenomen neigt enkele malen eerder naar het te gendeel". Klemvast gemanoeuvreerd als de deelnemers aan het overleg over de gs-collegevorming zichzelf en elkaar hebben wordt hier en daar voorzichtig de figuur van een zevende gedeputeer de opgevoerd om uit de problemen te geraken. Zo'n kunstgreep behoort bui ten beschouwing te blijven. Ze zou geen enkel ander doel dienen dan camoufle ren van gezichtsverlies In de verkie zingscampagne is trouwens geen enke le keer de noodzaak van een uitbreiding van het dagelijks bestuur van de pro vincie aan de orde geweest. In een pe riode van bezuinigingen zou zoiets ook nauwelijks te verdedigen zijn of een ho ge prioriteit hebben. De deelnemers aan het overleg over de collegevorming zouden er goed aan doen de hardheid van hun standpunten grondig aan zoiets te toetsen alvorens zelfs de ge dachte aan zo'n uitwijk ook maar te op peren. vdM SAN JOZE (AFP) - Twee mannen en twee vrouwen hebben maandg een Ni- cariguaans vliegtuig met veertig men sen aan boord op een binnenlandse vlucht gekaapt en gedwongen naar Costa Rica te vliegen. Daar is het toestel geland op de lucht- haven van Limon, aan de oostkust van het land. Volgens de radio in Costa Rica zijn de kapers gewapend met pistolen en granaten. Zij zouden om de Costari- caanse autoriteiten hebben gevraagd. Het toestel van de Nicaraguaanse luchtvaartmaatschappij Aeronica voerde een lijnvlucht uit tussen Blue- fields en de hoofdstad Managua

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1