PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten vallen Falklands aan VS WILLEN SPOEDIG I KERNWAPENOVERLEG Kabinet in problemen kleintjes I® IS Drie verpleegsters omgekomen bij brand Coureur verongelukt DEN UYL: CDA MAAKT CRISIS POLEN STAAKT Help, de verpleging verzuipt Reagan doet Brezjnev voorstel Droog en zonnig l)TOog en zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Weinig wind, naar in de middag langs de kust mati ge wind van zee. 225e jaargang no. 108 Maandag 10 mei 1982 kunt u telefonisch opgeven. H (el neuzen Oil M) 94457 H Argentijnse soldaten tijdens hun verdediging op zondag 2 mei tegen een Britse aanval De foto die zaterdag werd vrijgegeven werd genomen in het stadje Port Argenttno (Port Stanley). (Van ome correspondent) LONDEN - De Britse marine heeft militaire doelen aange vallen in de buurt van Port Stanley, de hoofdstad van de Falkland-Eilanden. Het minis terie van defensie in Londen heeft dat zondag bekendge- schip was afgeschoten overgegeven Het schip is in beslag genomen. Nage gaan zal worden of het de Britse oor logsvloot van dienst kan zijn. Volgens Argentinië is de Narval na de aanval echter gezonken. Verslaggevers aan boord van het vlieg- dekschip Hennes kwamen zondag- (Slot zie pagina 6 kolom 1) Volgens kabinetskringen ritten de mi nisters nog „midden in de problemen". Het is onwaarschijnlijk dat vanavond al knopen worden doorgehakt. Zater dagmorgen bleken tussen de PvdA-mi- nisters aan de ene en de CDA- en D'66- ministers aan de andere kant duidelij ke irritaties te bestaan. Die irritatie» zouden vooral op misver standen over en weer berusten Zo eiste minister Den Uyl in ruil voor de 500 mil joen extra bezuinigingen extra geld voor de werkgelegenheid op Aanvan kelijk meende hij dat het CDA dat extra werkgelegenheidsgeld alleen maar wil de geven indien hij nóg meer zou bezui nigen. maar dat bleek niet waar. In Maastricht zei Den Uyl zaterdag „dat Slot zie pagina 6 kolom 3) WARSCHAU (AFP/REUTER1UPI) - Ondergrondse opererende kader leden van het Poolse vakverbond Solidariteit hebben zondag opge roepen tot een korte staking op donderdag. Gedurende een kwar tier zou men om 12.00 uur het werk moeten neerleggen. Automobilis ten moeten een minuut claxoneren en voergangers een minuut stilte in achte nemen. De oproep werd gedaan tijdens een clandestiene uitzending van radio-Solidariteit. Die ruim een halve minuut duur de. Harde muziek op de frequentie maakte een eind aan de vierde uit zending van het ondergrondse ra diostation. Het is donderdag 13 mei precies vijf maanden geleden dat generaal Jaruzelski de uitzon deringstoestand afkondigde. Dui- zende kaderleden van het vakver bond Solidariteit werden opge pakt en verdwenen in interne ringskampen. UTRECHT (ANP) - ,JHelp de verpleging verzuipt". Onder dat motto doken zater dagmiddag een dozijn verpleegkundigen met uniform en al het ijskoude en vieze water van de Oude Gracht in Utrecht in. Zij demonstreerden samen met ruim driyhonderd collega's tegen de bezuinigingsplannen die het kabinet voor het ziekenhuiswezen in petto heeft. Door de bezuinigingen dreigt er een ontslaggolf onder de verpleegkundigen, vrezen de demonstranten. Nu al staat het water de verpleegkundigen aan de lippen; ze moeten met te weinig mensen teveel werk doen. ,Als de jongste bezuinigingsplannen doorgaan verzuipen we helemaal in het werk", aldus een woordvoerder van de demonstranten. Aan de demonstratie ve 'verzuippartij' in de Oude Gracht ging een optocht door het centrum vooraf. In de optocht reden drie bedden mee met 'patiënten' die bij gebrek aan personeel zich zelf moesten redden. LEUVEN - Zaterdagavond om 21.00 uur is in Leuven de Canadese autocoureur Gilles Villeneuve overleden. Villeneuve raakte zaterdagmiddag tijdens de trainin gen voor de grote prijs van België formule I op het circuit van Zolder zeer ernstig gewond. Vlleneuve be reikte de leeftijd van dertig jaar. Chirurgen hebben zaterdagavond vier uur lang voor het leven van Gilles Villeneuve gevochten. Zijn hersenen en nek waren echter te zwaar beschadigd om de specialis ten ook maar een schijn van kans te geven Na de botsing met de auto van zijn Westduits te buurman in Monte Carlo Jochen Mass werd Villeneuve uit zijn gebroken Ferrari gecatapulteerd. Met zitting en al vloog hij wel twintig meter door de lucht, waarna hij tegen de van grails bleef liggen. Op weg naar de kliniek St.-Raphael in Leuven hielden hartmassage en mond-op-mond-beade- ming hem nog in leven. Vier later later stierf hij op de operatietafel, kort nadat zijn vrouw uit Monaco was gearriveerd. (Slot zie pagina 6 kolom 4) PAGINA 11 weer rood loggie 8parta-spits David Loggie heeft op nieuw een rode kaart gekregen. In de wedstrijd tegen PSV beging de Britse spits een grove overtreding tegen Huub 8tevens. Het is niet waarschijn lijk dat Loggie nog ooit voor Sparta in het veld zal komen PAGINA 12 shirtreclame Voorzitter Jan Schaalje van de afde ling Zeeland van de KNVB meent, dat amateurvoetbalclubs, die een sponsor weten te vinden voor shirtreclame, het geld voor deze reclame helemaal zelf mogen houden. Een belangrijk be zwaar van de Zeeuwse clubs tegen de KNVB-hefflng is de afschrikking van de sponsor als bekend is dat een deel van het sponsorgeld niet naar de ver eniging, maar naar de KNVB gaat PAGINA 13 titel sluiskil Sluiskil ls er in geslaagd voor de derde maal ln vijfjaar tijd de titel in de wacht te slepen. Tegen Terneuzen maakte de zwaar gehavende ploeg van Han van der Hooft geen sterke indruk, maar een 1-1 gelijkspel was voldoende voor het behalen van het kampioenschap. PAGINA 14 marathon Cor Vriend en Annie van Stiphout heb ben de zevende marathon van Amster dam gewonnen. Door de goede tijden kreeg de marathon ondanks de absen tie van nationale en -internationale topatleten toch allure. PAGINA 16 omloop De Jonge Tilburger Jan Paul van Pop- Pa heeft de Omloop van Zeeuwsch- waanderen gewonnen. Van Poppel doorbrak de 'traditie' dat de winnaar van de eerste rit op de laatste dag van oe Omloop Instort. Hij had het welis waar moeliyk door acties van Arie Hasstnk en Geert Schipper, maar bleef t«h overeind. Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. gen, bekend onder de naam 'Start' (Strategic Arms Reduction Talks - Overleg over vermindering van de stra tegische wapens), een twee-fasen-plan voorgesteld. Aan het eind van de eerste fase moet het aantal kernkoppen we derzijds met minstens een derde zijn verminderd tot gelijke bovengrenzen. Slechts de helft van de kernkoppen zou WASHINGTON (REUTER/UPI/DPA) - De Verenigde Staten willen eind juni onderhandelingen beginnen met de Sowjet-Unie over een duidelijke vermindering van de strategische kernwapens, zo heeft president Reagan zondag verklaard. Een schriftelijk voorstel is daartoe al gedaan aan de Russische president, Leonid Brezjnev, aldus Reagan, die een redevoering hield op zijn vroegere college in Eureka (Illinois). Reagan heeft voor de onderhandelin- op land mogen worden gestationeerd. Britse en Franse kernwapenarsenalen. Reagan sprak de hoop uit. dat zowel de vermindering van het aantal kernkop pen, alsook een aanzienlijke verminde ring van het aantal raketten zelf „zo snel mogelijk kan worden bereikt". In een tweede fase wülen de VS een ge lijk plafond bereiken voor „andere ele menten van de strategische kernbewa pening", waarbij het gaat om grenzen voor de vernietigingskracht van raket ten die liggen onder het huidige Ameri kaanse niveau. Volgens hoge functiona rissen van het Witte Huis, die verslagge vers al over de rede inlichtten voor deze werd uitgesproken, hebben de VS en de Sowjet-Unie ieder 7500 op land en op zee gestationeerde kernkoppen voor strategische doeleinden (lange af stand). De Sowjet-Unie heeft 2400 ra ketten en de VS 1700. Amerikaanse T> functionarissen verklaarden, dat in de Volgens CDA-fractlelelder Ruud Lub- bers is de onenigheid binnen de PvdA START-onderhandehngen niet zullen éen van de belangrijkste oorzaken van worden betrokken de onafhankelijke de traagheid van het werk van het ka- blnetVan Agtn. Lubbers herhaalde in het afgelopen weekeinde zijn waar schuwing aan het kabinet, dat een sta bilisatie van het financieringstekort niet voldoende is. Het zal omlaag moe- PAGINA 3 kabinetswerk Zü voegde eraan toe, dat Reagan, of schoon hij alleen sprak over kernwa pens op land en op zee, ook bereid is strategische bommenwerpers in de START-onderhandelingen te betrek ken. Reagan verzekerde zondag, dat de VS „ernstig en met goede bedoelingen" tot onderhandelingen onderhandelen bereid zijn en alle Russische voorstel len zorgvuldig zullen bestuderen. Sprekend over de 75-jarige Brezjnev en degenen die hem zullen opvolgen zei Reagan: „Zowel de huidige als de toe komstige Sowjet-Ieiding zullen moe ten beseffen dat agressieve politiek een sterk westers antwoord tegemoet kan zien". „Aan de andere kant zaJ een Russische leiderschap, dat meer het le ven van het volk wil verbeteren dan gewapende veroveringen uitbreiden, een sympathiek antwoord in het wes ten ontmoeten. Aldus Reagan. Reagan herhaalde zijn wens Brezjnev al in juni te ontmoeten in de marge van de VN-vergadering in New York. Reagan noemde de betrek kingen met Moskou het grote thema, dat hij tijdens zijn reis naar Europa met de bondgenoten zal bespreken. Nog voordat Reagan had gesproken stelde het Sowjet-partijblad 'Prawda' zich dezelfde dag al in een commentaar zeer sceptisch op tegenover diens plan voor hervatting van onderhandelingen over strategische wapens met de Sow jet-Unie. Te oordelen naar wat al is uit gelekt, zo schreef de 'Prawda', is Rea gan erop uit gebruik te maken van de verschillen in de structuur van de Sow- jet- en Amerikaanse kernbewapening om te bewijzen, dat Moskou een over wicht heeft. Wat Washington wil is eenzijdige ver mindering door de Sowjet-Unie en ge lijktijdige legalisatie van rijn eigen versterking van rijn aanvalswapens. Moskou is, zo werd gezegd, bereid de bewapeningswedloop te beteugelen en de strategische wapens sterk te ver minderen, maar zal niet instemmen met enige regeling, die de Verenigde Staten eenzijdige voordelen geeft. Minister Van der Stoel in „verheugd" over het voorstel van president Rea gan. Hij sprak zondagavond over „een belangrijke stap voorwaarts", waarop Nederland herhaaldelijk heeft aange drongen. maakt. Verder, aldus het ministerie, hebben straaljagers het vuur geopend op een Argentijnse vissersboot, die 100 kilome ter ten zuiden van de Falkland-Eilan den. dus binnen de oorlogszone, werd aangetroffen. Volgens het ministerie heeft de vissers boot ('Narval') de Britse oorlogsvloot verschillende dagen geschaduwd, en was er reden om aan te nemen dat het schip verkenningswerkzaamheden deed. De bemanning van de vissersboot heeft zich nadat een kleine bom vlakbij het LAREN - Een fel uitslaande brand in de verplegersflat van het Larense verpleeg huis De Stichtse Hof heeft in de nacht van zaterdag op zondag aan drie verpleeg sters het leven gekost. Het zijn de leerling-ziekenverzorgsters N. A. J. Boode (20) uit Teteringen (NB), H. Smit (20) uit Midwolde (Gr.) en L. Pit 191 ui t Vledder (Dr.). Twee andere bewoonsters van de flat raakten bij hun poging het gebouw te verlaten zwaar gewond Zij sprongen uit een raam van de eerste verdieping Bij de landing braken beiden waarschijnlijk de wervelkolom. Een andere leerling-verple- gc» iooKvergiftigingsverschijnselen eveneens worden opgenomen in het ziekenhuis. De brand brak rond halftwee uit in de centrale ruimte van het gebouw en ver spreidde zich zeer sneL De bluswerkzaamheden van de Larense en de te hulp geroepen Blaricumse brandweer werden bemoeilijkt door de enorme hitte die in het gebouw heerste. Na ruim een uur had de brandweer het vuur onder controle. Het nablussen heeft tot ongeveer zes uur 's morgens geduurd- De oorzaak van de brand is nog onbekend. De brand heeft een schade aangericht van naar schatting ruim een miljoen gulden. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinet is vrijdagnacht opnieuw in grote problemen geraakt over de Voorjaars nota. Het conflict spitst zich toe op de nieuwe eis van CDA-minister Van der Stee (financiën) om meer te bezuinigigen dan in het voorlopige akkoord van 9 april was afgesproken. PvdA-minister Den Uyl verweet het CDA zaterdag „een crisis te mak«»«" Met die crisisdreiging nog volop in de eerste plaats concentreren op de bezui- lucht komen de ministers vanavond om nigingen in dit jaar. Van der Stee wil half negen opnieuw bijeen. Zaterdag- namelijk 500 miljoen tot een miljard ex tra bezuinigen in 1983, boven op de to taal 8 miljard die voor dat jaar al zijn afgesproken. Maar ook dit jaar moet nog een aantal problemen worden opgelost. Volgens de minister dreigt anders de afspraak om dit jaar het financieringstekort te stabiliseren niet haalbaar te zijn. Voor morgen om halfvier braken zy hun urenlange beraad zonder succes en in tamelijk slechte sfeer af. Woordvoer ders van de drie regeringspartijen heb ben zaterdag scherpe kritiek geuit op het uitblijven van de definitieve Voor jaarsnota. De problemen liggen op meerdere ter reinen. Het kabinet moet nu de afspra ken voor bezuinigingen, zoals die op 9 aprli werden gemaakt, concreet invul len. Met name de ministers van defensie (Van Mierlo) en volkshuisvesting (Van Dam) zouden dwarsliggen bij het con cretiseren van hun aandeel in de 900 miljoen die op alle ministeries moet worden bezuinigd Het beraad is echter onder grotere druk komen te staan door de eis van minister Van der Stee om nog meer te bezuinigen. Volgens Van der Stee zijn er nieuwe financiële tegenvallers op getreden. Dat probleem is vergroot door het intrekken van de ziekengeld- voorstellen, waardoor nieuwe premie maatregelen ge trof ïn moeten wor den. Volgens kabinetskringen zou de totale omvang van de nieuwe proble men 3 miljard gulden bedragen. De problemen zouden zich niet in de zover de tegenvallers zich nu voordoen wil Van der Stee daarom ook zekerheid over bezuinigingen. CDA-fractieleider Lubbers waarschuw de de PvdA zaterdag op de CDA-parttj- raad ln Hattem al dat het CDA niet be reid is te berusten in stabilisatie van dat tekort. Maar minister Den Uyl (so ciale zaken), en ook de financiële woordvoerder van de PvdA, Thijs Wolt- gens, waarschuwden op hun beurt za terdag het CDA niet telkens meer met nieuwe bezuinigingseisen te komen. „De vraag is gerezen of dat gemaakte akkoord nog overeind staat", zei mi- nister Den Uyl zaterdag na het kabi netsberaad. „De PvdA-ministers heb ben duidelijk gemaakt dat ze rich er aan gebonden achten. Wij kruipen er niet onderuit. Maar daarmee moet het ook gebenrd zijn". Volgens Den Uyl zijn er uit economisch en sociaal oogpunt grenzen aan wat op korte termijn op sociale uitkeringen en overheidsuitgaven kan worden bezui nigd. „Wie drie grenzen overschrijdt breekt met de grondslagen van het re geerakkoord, die breek met wat op 9 april is afgesproken, die maakt crisis in Nederland". Woeltgens zei dat men niet „maand na maand bezig kan blijven met het telkens weer aanpassen van de bezuinigingsplannen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1