OOK OORLOGSZONE ARGENTIJNSE KUST geen nota Bemiddelingspoging in havenconflict mislukt Omroep Zeeland in zicht Verharding van de Britse houding /f algemene zeeuwse PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thatcher op winst KRA TER-EXCURSIE UITSPRAAK KORT GEDING MAAND A G Wubbo in 't pak MILIEU VERDRAG Opklaringen Opklaringen en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur omstreeks 2 maden met kleine kans op nachtvorst. Tot zwak afnemende wind. 225e jaargang no. 107 Zaterdag 8 mei 1982 ...VOOR HOUTKAAl 11 /EILIG VERZEKEREN MIDDELBURG TEL (01180)28000 LONDEN IAFPI - De Britse conservatieve partij van premier Thatcher is. temid den van de crisis rond de Falkland Eilanden, winnaar geworden van de tussen tijdse verkiezingen in Engeland en Schotland Dit blijkt uit de einduitslag die vrijdagmiddag werd bekendgemaakt. De 'Tories'van mevrouw Thatcher hebben hun positie in de steden verstevigd, met uitzondering van Londen, waar zij een zetel verloren. Maar de conservatieven behouden hun meerderheid in de gemeenteraad van Londen en blijven in aantal zetels ver voor Labour. Daarmee is gebroken met de 'traditie' dat de regeringspar tij tijdens tussentijdse plaatselijke verkiezingen verliest. Argentijnse militairen inspecteren het gebombardeerde vliegveld van Porto Argentina (Port Stanleyi op de Falkland-Eïlanden). Links en rechts zijn de krakers te zien waar de Britse bommen neerkwamen. De foto werd vrijdag in Buenos Aires vrijgegeven. HILVERSUM - De raad van beheer van de NOS heeft het bestuur van de NOS voorgesteld te voldoen aan de aan vraag van de Initiatiefgroep Omroep Zeeland om een zendmachtiging. Een reeds in 1972 door de Zeeuwse Culture le Raad ingediende aanvraag wordt daarmee door de NOS overgenomen. Vrijdag 14 mei zal het bestuur daar over een beslissing nemen. Het inge diende verzoek houdt in, dat de Initia tiefgroep Omroep Zeeland voor de sta tus van regionale omroep onder de vleugels van de NOS opteert. Naar het oordeel van de raad van be heer heeft de Initiatiefgroep voldoende aangetoond, dat in de provincie Zee land de wens leeft om te komen tot een regionale omroep, terwijl tevens is ge bleken. dat zich in Zeeland geen ander initiatief heeft aangediend, dat kan worden beschouwd als een concurre rende gegadigde, dan wel als een be strijder van genoemde aanvraag. Voorts is de raad van beheer van me ning. dat de provincie Zeeland moet worden beschouwd als een regio die naar aard en omvang een eigen regiona le omroep wenselijk en mogelijk maakt De raad van beheer vindt op grond van deze overwegingen dan ook, dat een verzoek om een aanvraag voor een re gionale zendmachtiging voor Zeeland moet worden gehonoreerd. Indien het bestuur bereid is overeenkomstig te be sluiten. vraagt de raad van beheer ge machtigd te worden de verdere noodza kelijke voorbereidingen ter concretise ring van de aanvraag te treffen. Daarbij gaat het in het bijzonder om het tijdig beschikbaar komen van een zender, de nadere specificatie van de aanvraag in programmatisch. organisatorisch, (Slot zie pagina 5 kolom 3) Twee Britse Harrier jachtbommenwerpers worden ten zuiden v land Eilanden vermist. Volgens de einduitslag hebben de conservatieven nu 46 van de 103 zetels op het platteland, 8 van de 36 zetels in de steden traditioneel bolwerk van Labour) en 16 van de 32 zetels in Londen. Zowel in Londen als in andere steden waar zij geen absolute meerderheid bezit kan de conservatieve partij profiteren van de steun van onafhankelijken. Het resultaat betekent een ernstige nederlaag voor Labour Ko van de Griek heeft in de militaire marathon van Middelburg een uitste kende prestatie geleverd. Hij werd der de in een tijd van 2.34 24 De wedstrijd werd gewonnen door Peer van der Ven uit Berllcum. PAGINA 15 scheepsbouw (Van onze correspondent) LONDEN - Engeland heeft de oorlogszone rond de Falkland Eilanden verder uitgebreid. Elk Argentijns schip of vliegtuig dat zich meer dan 12 zeemijl buiten de kust van het Argentijnse vasteland bevindt, zal nu als vijandig worden beschouwd, aldus het ministerie van defensie in Londen. Volgens het ministerie is tot de uitbrei ding van de zone overgegaan gezien de afstanden die vijandelijke schepen en vliegtuigen ongezien kunnen afleggen, vooral 's nachts en tijdens slecht weer. Het ministerie heeft verder bekendge maakt dat uitgebreide versterkingen naar de vloot zullen worden gestuurd. Ondanks deze escalatie heeft de Britse regering nog steeds ai haar hoop geves tigd op het vredesvoorstel van secreta- PAGINA 3 oliefraude een bunkerstation in Zwijndrecht vormt het middelpunt van een om vangrijke fraude met gasolie. De rijks politie te water heeft tot nu toe 35 men sen aangehouden. De staat is voor minstens 116.000 gulden benadeeld. Bij de fraude zijn ook twee uit Zeeland alkomstlge schippers betrokken. PAGINA 8 planologie Méérruimte, minder beperkingen voor de landbouw in Midden-Zeeland: dat thema heeft vrijdagmiddag het slot van vier Jaar discussies over het streekplan Midden-Zeeland in de sta ten van Zeeland beheerst. Een meer derheid in de staten wist de landbouw in een minder knellend keurslijf te ma noeuvreren dan in de plannen van ge deputeerde staten. PAGINA 11 spaanplaatgas Formaldehyde, het. zogenaamde spaanplaatgas, is blijkens onderzoek van een bijzondere adviescommissie niet kankerverwekkend. Alarmerende geluiden over het gebruik van spaan plaat, vooral ontstaan na de publicatie van onderzoeksresultaten uit de Ver enigde Staten, worden door de com missie ontzenuwd. PAGINA 13 marathon ris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. Minister Pym (buitenlandse zaken) heeft dat vrijdag in het Lagerhuis gezegd. Argentinië heeft al eerder laten weten positief' tegenover dit plan te staan, dat onder meer inhoudt: een onmiddellijk staakt-het-vuren, gelijktijdige terug trekking van zowel de Argentijnse troe pen als de Britse vloot, en een einde aan de handelsblokkades van Argentinië. Na de terugtrekking van de Argentijnse bezetters zouden de Falkland Eilanden moeten worden bestuurd door enkele landen, die hiertoe door de VN worden aangewezen. In die tijd zouden Argenti nië en Engeland dan over de toekomst van de eilanden verder moeten onder handelen. Minister Pym zei vrijdagmiddag op een persconferentie dat het VN-vredesplan tegemoet komt aan de eisen die Enge land steeds heeft gesteld. Zo zal er pas van een staakt-het-vuren sprake kun nen zijn als Argentinië zijn troepen van de eilanden weghaalt. Tegelijkertijd komt het VN-vredes plan tegemoet aan de eis van Enge land, dat er over de soevereiniteit echt onderhandeld wordt, en dat niet al van tevoren vast staat dat Argentinië soe vereiniteit over de eilanden zal krij gen. Tot dusver heeft Argentinië dat steeds als voorwaarde gesteld. Het land heeft zich ook niet bereid getoond zijn troepen terug te trekken als niet zijn aanspraken op soevereiniteit van tevoren worden gehonoreerd. Op deze eis is het vredesplan van Peru, dat werd gesteund door de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Haig, vastgelopen. Het is nu de vraag, in hoeverre de positieve reactie van Ar gentinië op het plan van Perez de Cuel lar een verandering van standpunt in houdt Engeland lijkt inmiddels wel bereid concessies te doen. Tot dusver zeiden regeringsvertegenwoordigers steeds dat de wensen van de Falklanders door slaggevend zullen moeten zijn bij het bepalen van de verdere toekomst van de eilanden. Pym wilde vrijdag niet ver der gaan dan te zeggen dat de eilanders geraadpleegd zullen moeten worden. Net als mevrouw Thatcher donderdag. gaf Pym vrijdag een ernstige waar schuwing aan het adres van de Argen tijnen. Als zij nu niet als wij de bereid heid tonen om tot een vreedzame op lossing van het geschil te komen, dan zullen wij het geschil middels geweld oplossen, aldus Pym. KLM moet vluchten op Italië annuleren SCHIPHOL (ANP) - D, KLM zal van- daag twee van de drie retourvluchten van en naar Italië annuleren. Dit is ge volg van een staking van het brand weerpersoneel op de Italiaanse lucht havens, die van acht 's morgens tot acht uur 's avonds zal duren. Een woordvoerder van de KLM heeft dit vrijdagavond meegedeeld. Een re tourvlucht naar Rome en retourvlucht naar Milaan komen te vervallen. De tweede vlucht naar Milaan zal de KLM veertig minuten later dan volgens de dienstregeling laten vertrekken, waar door het toestel na acht uur 's avonds in Milaan aankomt. Het ministerie van defensie in Londen heeft bekendgemaakt dat verdere ver sterkingen naar de Britse vloot worden gestuurd. De belangrijkste versterking betreft vier fregatten, van een vergelijk baar soort als de deze week vernietigde Sheffield. De nieuwe fregatten zijn uit gerust met Seawolf-raketten, die onder meer een uitstekend wapen zijn tegen de Exocet-raketten waarmee de Argen tijnen de Sheffield raakten. Bovendien zullen nieuwe Seaking-helikopters wor den gestuurd. Verder zal Engeland Nimrod-verken ningsvliegtuigen naar de Falkland Ei landen zenden, die speciaal tot taak zullen hebben Argentijnse onderzeeërs te ontdekken. Ten slotte is bekendge maakt dat de twintig nieuwe Harrier- straaljagers die onderweg zijn, zullen worden uitgerust met nieuwe, zeer krachtige Sidewinder-raketten. De Harriers zullen zelf naar het gebied rond de Falkland Eilanden vliegen, in plaats van per schip te worden ver voerd, zoals aanvankelijk het plan was. Zodoende zullen zij zeer snel kunnen worden ingezet, en het verlies van de drie Harriers die tot dusver zijn neerge stort, kunnen goedmaken. Nog steeds is onduidelijk wat er is ge beurd met de twee Harrier-straalja- gers, die donderdag als vermist wer den opgegeven. Argentinië zegt dat ze boven de Falkland Eilanden zijn neer geschoten. zie verder op pagina 10 De Nederlandse scheepswerven heb ben hun orderportefeuille de eerste drie maanden van dit jaar met drie procent zien groeien. Deze ontwikke ling steekt gunstig af bij de ontwikke ling van de scheepsbouwmarkt elders, die een neiging totlichte vermindering van het aantal bouwopdrachten laat aen. PAGINA 26 symfonie-orkesten j Toonkunstenaars, provinciebesturen en gemeenten hebben een fel protest 11 aangetekend tegen het besluit van mi- I nister Van der Louw het aantal symfo- i me-orkesten in ons land te verminde ren. Van der Louw wil bezuinigen door j verschillende 'fusies' tussen de orkes ten. Nieuws uit Zeeland: 2.5,7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. j Sport: 13. Financiën, economie: 15. Radio en televisie: 26 en 27. i Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21,23 en 25. DEN HAAG - Het kabinet is vrijdagavond opnieuw bijeen gekomen om te werken aan de definitieve versie van de Voor jaarsnota. Er lag volgens Haagse kringen een concreet, geheel ingevuld voorstel op ta fel. Maar het zag er vrijdag avond laat niet naar uit dat het tot een afronding zou komen. Verwacht wordt dat de Voor jaarsnota pas in de loop van de volgende week zal worden ge publiceerd. De Nederlander Wubbo Ockels is nu echt een astronaut geworden. Vorige week paste hij in het centrum voor de bemande ruimtevaart van NASA in Houston zijn ruimtekostuum Hel kostuum is opgebouwd uit een aantal onderdelen die afhankelijk van de maat door verschillende ruimtevaarders worden gebruikt. Ockels, die vermoedelijk in september 1983 zijn eerste ruimtevlucht zal maken, zal in principe zonder ruimlekostuumin een kunst matige atmosfeer zijn werk doen. Het lijkt NASA echter wenselijk dat alle ruimtevaarders een passend drukpak tot hun beschikking hebben, van daar dat Wubbo Ockels naar de NASA kleermaker moest om zijn pak te passen. de Eukropese Gemeenschap hebben vrijdag in Straatsburg een verdrag ge ratificeerd voor het behoud van dieren in hun natuur! ijke omgeving en het be schermen van bedreigde diersoorten. De partijen hebben zich verplicht maatregelen te nemen voor het behoud van 400 diersoorten en 119 plantensoor ten. Het akkoord werd getekend door André Vranken, namens de Raad van Europa en Leo Tindemans namens de 'tien' Het verdrag treedt 1 juni in werking in Italië en Nederland. 1 juli in Luxem burg en 1 september in de overige lan den van de EG. De Franse schilder en apijtontwer- per Jean Picart le Doux is tijdens deel neming aan een vredesmanifestatie in Venetië op 80-jarige leeftijd overleden. Picart le Doux. op iviens naam meer dan 500 kartons staan, werd be schouwd als de 'vader'van de moderne tapijtkunst na de tweede wereldoorlog. De heren Ros, Mate en Zeebregts tijdens het geding werktijd. Vakbondsonderhandelaar Ros zei niet meer te willen vragen dan wat juist een dag eerder bij een ander havenbedrijf. Mate. was overeengeko men: een werkweek die in de vol-conti- nudienst wordt verminderd van 35.5 tot 32,5 uur en in de dagdienst van 37.5 tot 36 uur. Volgens berichten zou hiervoor geen loon behoeven te worden ingele verd. Zeebregts ontkende dit evenwel. Het ging hem te ver om nu al van een „doorbraak" te spreken. De vervoersbond FNV heeft vrijdag het overleg over een cao voor de stads- sleepdiensten van Smit-Intemationa- le voor onbepaalde tijd opgeschort. Dit uit protest tegen het wederom wegsle pen van een 'besmet' schip in de nacht van donderdag op vrijdag. Vier slepers namen de bij het overslagbedrijf Frans Swarttouw afgemeerde bulkcarrier 'Cast Orka' aan de trossen en sleepten het schip met gedoofde navigatielich- ten en afgedekte scheepsramen de ri vier op. De Sidi Douai ligt nog steeds afge meerd bij Ovet in het Kanaal Terneu- zen-Gent. De directie van Ovet is bij het standpunt gebleven, dat het schip pas gelost kan worden na de uitspraak in het kort geding. UTRECHT - Een ongebruikelijke bemiddelingspoging van de president van de Utrechtse rechtbank, mr, V. J. A. van Dijk, om een einde te maken aan het stakingsconfl iet in de Rotterdamse haven is mislukt. De al vanaf maandagnacht aan dc gang zijnde staking van 800 werknemers bij het havenbedrijf Frans Swarttouw, die een dag later oversloeg naar een ander havenbedrijf, EMO. met 200 werknemers, gaan onverminderd door. De uitspraak in het kort geding dat Swarttouw tegen de Vervoersbond FNV had aangespannen om via de rechtereen eind te maken aan de staking, is nu bepaald op aanstaande maandagmiddag half twee. Tot ieders verrassing week mr Van Dijk van het gebruikelijke verloop van een kort geding af door niet. nadat bei de partijen in uitvoerige pleidooien de staking hadden verdedigd respectieve lijk onrechtmatig hadden genoemd, het tijdstip van de uitspraak bekend te ma ken Hij deed daarentegen een voorstel nog dezelfde middag en onder zijn lei ding een gesprek te hebben om op die manier een opening te vinden in het vastgelopen cao-overleg. De circa 120 Rotterdamse havenwerkers die in bus sen naar Utrecht waren gekomen en al len in de rechtszaal aanwezig konden zijn, begroetten het initiatief van mr. Van Dijk met applaus. Om half drie gingen delegaties van de Vervoersbond FNV en van Swarttouw alsook die van de Scheepvaart Vereni ging Zuid, de werkgeversorganisatie in de haven, in de kamer van en onder leiding van mr. Van Dijk aan tafel. An derhalf uur later, nadat het gesprek al een keer was geschorst, bleek dat het niets had opgeleverd. Breekpunt voor hernieuwde onderhandelingen was de eis van werkgeverskant dat er onmid dellijk een einde aan de staking moest komen. Aan die eis wilde de Vervoers bond FNV niet tegemoetkomen. Werkgeversonderhandelaar mr. G. Zee bregts van de SVZ zei best te willen pra ten, maar, zo voegde hij hieraan toe, „niet met het mes op tafel". Volgens hem is er in enige sectoren in de haven financiële ruimte om tegemoet te ko men aan de eis van verkorting van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1