Bevrijdingsdag geen nationale feestdag Proefdieren bevrijd ENGELAND WEIGERT STAAKT-HET-VUREN Generaals verharden standpunt kleintjes Beeld Harmle Schaft in Haarlem beklad IJzeren pirate GEWONE WERKDAG VOOR VELEN 'Eerst Argentijnen weg' Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Zwakke tot mati ge wind uit uiteenlopende richtingen. WAGENINGEN kranslegging bij nieuwe inscriptie Prins Bemhard woensdag in Wageningen tijdens de het Bevrijdingsmonument. Daarvoor had de prins een op het monument onthuld. HAARLEM (ANP) - Het maandag door prinses Juliana in Haarlem onthulde beeld van verzetstrijdster Hannie Schaft is in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden beklad. Surveillerende agenten ontdekten rode verf op het monument. Op het beeld stond verder geschilderd: 'Moordgriet'. Het beeld is woensdagmorgen schoongemaakt. Zij aan zij met zigeunerleider Koko Petaio hebben woensdagavond circa 500 Amsterdammers gedemonstreerd tegen racisme en herlevend facisme. Aanlei ding waren de gebeurtenissen rond de standplaats van de Petalo-groep in Amster dam-noord die in de nacht van vier of vijf mei met stenen is bekogeld door een groep van ongeveer veertig mensen. Volgens Petaio zijn daarbij leuzen geroepen als 'de Duitsers zijn jullie vergeten' en 'zigeuners steuntrekkers'. De demonstratie, die inderhaast op touw was gezet door een Israëlische jongerenorganisatie en een groep Amsterdamse krakers, eindigde bij het zigeunermonument op het Museum plein. DEN HAAG - Bevrijdingsdag is dit jaar niet de nationale feestdag geworden, waartoe minister president Van Agt in december van het vorig jaar had opgeroepen. Het besluit van het bedrijfsle ven om op de vijfde mei normaal door te werken, maakte het voor een groot deel van werkend Nederland onmogelijk om Bevrijdingsdag te vieren. De vjjfde mei was alleen een vrije dag voor de meeste rijks- en gemeenteamb tenaren en voor scholieren. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken had «11e rijksambtenaren vrij gegeven en de gemeenten opgeroepen hetzelfde te doen. Alleen de gemeente Leusden hield het stadhuis open. Een vrije dag winst pzem Hoewel de Provinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij vorig jaar met een winst van 21 mihoen gulden, een min der goed resultaat behaalde dan in 1980 (25 mihoen), spreekt de directie van het bedrijf van 'een toch nog be vredigend jaar'. PAGINA 3 getuige el Salvador Een van de getuigen van de dood van de vier Nederlandse journalisten in El Salvador, laat weinig twijfel over de vraag of de Ikon-ploeg door een sa menloop van omstandigheden het slachtoffer werd van de tussen leger en opstandelingen. PAGINA 7 'levend geld' De inkomsten uit grondbezit van de Nederlandse Hervormde Kerk in Zee land vormen niet langer een stevige fi nanciële basis voor de kerkgemeenten. De kerkvoogden, die in dit verband spreken van 'inkomsten uit de dode hand', achtten het noodzakelijk dat er meer 'levend geld' komt: geld uit col lectes, vrijwillige bijdragen en dergelij ke. zou die gemeente 60.000 gulden hebben gekost. Voor het bedrijfsleven was de vijfde mei een normale werkdag. De meeste win kels waren gewoon geopend. Ook de banken waren open. De PIT daarente gen hield alleen de hoofdpostkantoren in de grotere plaatsen geopend. De verwarring rond het al dan niet vrij zijn op Bevrijdingsdag is door de uit spraken van presidenten van de recht banken in Utrecht, Zutphen en Zwolle alleen maar groter geworden. In drie korte gedingen, die waren aangespan nen door werknemers van het uitge versconcern Kluwer, besloten de presi denten dat de vijfde mei als nationale feestdag moet worden gezien. Voor de meeste cao's betekent de term „nationale feestdag" een officiële vrije dag. Ongeveer de helft van het perso neel van de rechtswetenschappelijke uitgeverij Kluwer in Deventer is giste ren dan ook niet aan het werk gegaan. In de andere KLuwerbedrijven werd wel normaal gewerkt. Bevrijdingsdag werd gisteren vooral plaatselijk gevierd. De nationale vie ring vond plaats in de Martinikerk in Groningen en werd bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. Twaalfhonderd genodigden, onder wie minister-president Van Agt, Tweede- Kamervoorzitter Dolman en Commis saris van de Koningin in Groningen Vonhoff, maakten de plechtigheid mee De manifestatie verliep nagenoeg zon der incidenten. Alleen op de Grote Markt en op het Martinikerkhof werden door groepen jongeren enkele rook bommen gegooid. Er werden enkele aanhoudingen verricht wegens onder meer agressief gedrag en diefstal van een vlaggemast Prins Bemhard heeft gisteravond in de aula van de Landbouwhogeschool in Wageningen 60 oud-verzetsstrijders het verzetsherdenkingskruis uitge reikt. De bijeenkomst werd bijge- Slot zie pagina 6 kolom 4) msromAeicxmé» Mmymhm Thakh*r, Om uitdrukking te geven aan de gevoelens van de Argentijnen over de Falkland-crisis, plaatste gisteren een tijdschrift in Buenos Aires een grote foto van de Britse premier Margaret Thatcher, afgebeeld als pirate. Met grote letters staat onder de foto hei woord schuldiggeschreven. De Britse premier wordt op de foto behalve met het woord piraat' ook aangeduid met 'heks' en 'moordenares'. Honderden mensen hebben by het Amerikaanse consulaat op het Museumplein gedemonstreerd vóór de USA. Duizenden bloemen werden door de hekken gesto ken die rondom het momenteel nog gesloten gebouw staan opgesteld: 'USA be dankt voor onze vrijheid'. nivellering Van de nivellering ten gunste van de laagste inkomens profiteert een groep van 75 procent van de Jongeren tot 23 Jaar. Tot deze conclusie komt het Cen traal Plan Bureau in een rapport dat als basis dient voor het Sociaal Econo misch Plan 1982. PAGINA 15 poley wielerkampioen De strijd om het Zeeuws wielerkam- pioenschap kreeg woensdag een ver- I rassende ontknoping. Niet één van de favorieten, maar de twintigj arlge ama- teur Jan Poley uit Kruiningen was de sterkste. In de slotfase van de wed- strijd schudde Poley zijn medevluch ters af en ging alleen over de streep PAGINA 25 koogovens (Van onze correspondent) LONDEN - Een staak t-het-vuren in het oorlogsgebied rond de Falkland Eilanden is alleen mogelijk als de Argentijnen him troepen van de eilanden weghalen. Dat heeft de Britse minister Pym (buitenlandse zaken) woensdag in het Lagerhuis gezegd. delaar Alexander Haig, en een verge lijkbaar voorstel van secretaris-gene raal Perez de Cuellar van de Verenigde Naties, houdt onder meer een staakt- het-vuren in voor een periode van 48 uur. Engeland voelt weinig voor een derge lijke wapenstilstand, zolang de Argen tijnse bezetting van de Falkland Eilan den voortduurt. Argentinië moet eerst zijn troepen weghalen, of op zijn minst de bereidheid daartoe tonen, voor En geland akkoord gaat met een voorlopi ge beëindiging van de gewelddadighe den. Een somber gestemd Lagerhuis luis terde woensdagmiddag naar Pym en minister van defensie John Nott. Nott sprak, in overigens vage termen, be richten uit Amerika tegen, volgens welke woensdagochtend een grote zee slag rond de Falkland Eilanden Is uit gevochten. Parlementsleden die bleven aandrin gen op bevestiging of categorische ont kenning van deze berichten, kregen la ter te horen: „Ik ben er niet helemaal zeker van dat er niet op het laatste mo ment iets is gebeurd. Ik kan toch niet steeds bellen met de 12.000 kilometer Een groepje jongeren heeft woensdagmiddag de Amerikaanse ambassade beklad met rode verf en bleven op de grond liggen als zogenaamde 'slachtoffers'. Minister Terlouw van economische za ken probeert te verhinderen dat door de ontbinding van Hoesch en Hoogo vens het Europese staalquotum geheel aan het Duitse bedrijf wordt toege- i kend. Minister Terlouw eist van de Eu ropese Commissie dat er richtlijnen voor de verdeling van de produktie worden ingevoerd, waardoor Hoogo vens een redelijk aandeel krijgt toege wezen. Er staan enkele duizenden ar beidsplaatsen op het spel. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 soesterberg (ANP) - Bij het instituut voor zintuigfy- enl3. Sport: 14, 15 en 16. Varia: 19 en 21. Radio en televisie: 23. Financiën, economie: 25. Pym zei dat alle pogingen om tot een vreedzame oplossing voor het geschil met Argentinië te komen, serieus wor den bestudeerd. De afgelopen dagen, aldus Pym, is er intensief diplomatiek overleg geweest over een Peruviaans vredesvoorsteL Dit voorstel dat wordt gesteund door de Amerikaanse bemid- Van onze conepondent) BUENOS AIRES - Het bewind in Bue nos Aires heeft de kritiek op de Ver enigde Staten verhevigd. Het ministe rie van buitenlandse zaken publiceer de woensdag de brief die minister van buitenlandse zaken Costa Mendez aan zijn collega Haig stuurde nadat Was hington aankondigde dat het de kant van Groot-Brittanië in het conflict had gekozen. Costa Mendez schreef dat Ar gentinië nooit het meest kritieke mo ment in zijn geschiedenis zal vergeten dat de Verenigde Staten de zijde van een macht buiten het westelijk half rond koos en 'meewerkte aan zijn agressieve bedoelingen'. De Argentijnse ambassadeur bij de VN. Eduardo Roca, beschuldigde de Ver enigde Staten er woensdag van een 'ge heime koloniale alliantie' te vormen met Groot-Brittanië. In Argentinië heerste woensdag geen juichende stemming over de slag die de Argentijnse luchtmacht dinsdag de Britse marine had toegebracht door de Britse geleide wapenjager 'Sheffield' uit te schakelen. De meeste Argentij nen zagen in deze succesvolle aanval het bewijs dat Argentinië op militair ge bied voor vol aangezien kan worden. Daarnaast menen veel Argentijnse bur gers dat de strijdkrachten met deze te genaanval op de Britten de belangen (Slot zie pagina 6 kolom 6) van ons verwijderde commandant van de vloot". De minister zei, sprekend over de ge beurtenissen van dinsdag, dat bij de ramp op de Sheffield, die in brand vloog na door een Argentijnse raket te zijn geraakt, zeker dertig mensen zijn omge komen. Het totale aantal manschap pen dat. hetzij gewond, hetzij vermist, hetzij gedood is, bedraagt 87, zo heeft het ministerie van defensie in Londen bekend gemaakt. De familieleden van deze militairen zijn dinsdagavond en woensdag op de hoogte gebracht. Engeland rouwde woensdag, na de dood van de eerste Britse militairen in de strijd om de Falkland Eilanden. Met name in de havenplaats Portsmouth, thuishaven van de Sheffield en woon plaats van een groot deel van de be manning, heerste een bedrukte stem ming. Radar Minister Nott maakte woensdag in het Lagerhuis verdere bijzonderheden be kend over de aanval op de Sheffield. Het schip werd aangevallen door twee of drie Etendard-straaljagers, die wa ren uitgerust met Exocet-rabetten. Mogelijk, aldus Nott, is de Sheffield, die een vooruitgeschoven positie had om met zijn zeer gevoelige radar gevaar voor de rest van de vloot ruim van tevo ren te ontdekken, eerst gesignaleerd (Slot zie pagina 6 kolom 7) siologie van TNO in Soesterberg zijn in de nacht van dins dag op woensdag zes katten gestolen. Het Dierenbevrij dingsfront, dat de verantwoordelijkheid voor de actie woensdag heeft opgeëist, zegt deze te hebben ondernomen in het kader van de viering van de bevrijdingsdag. TNO neemt met de katten proeven op zintuigelijk gebied. Volgens een woordvoerder van het Dierenbevrijdingsfront is dit de tweede actie tegen dierproeven. Bij de eerste actie, in december 1979, werden bij TNO in Zeist een aantal honden ontvreemd. TNO was woensdagmorgen niet voor commentaar bereik baar. Bij de politie in Soesterberg is nog geen aangifte ge daan van de diefstal. De KRO-radio heeft tijdens de inbraak opnamen gemaakt voor een jongerenprogramma. OOSTENDE - Woensdagmorgen is het vissersvaartuig Amemuiden 25 'Deo Volente' door de Belgische marine opgebracht. De vangst, tachtig manden platvis, is in beslag genomen. Deze wordt vandaag, voor rekening van de Belgische staat, in de Oostendse vismijn verkocht. Na onderhandelingen tussen de gerechtelijke diensten en de schipper is het schip vrijgegeven na betaling van 500.000franken borgsom. De A memuiden 25 (op de foto aan de kade te Oostendeis eigendom van de reder Van Belzen. (Zie pagina 2) De veerkracht van de Polen f-pve morele veerkracht van .L/het Poolse volk is onge broken, ondanks vijf maan den van niets ontziende on derdrukking en een winter vol ontberingen. Deze conclu sie kan worden getrokken na de turbu lente gebeurtenissen van afgelopen week in diverse Poolse steden, die wer den ingeleid door de massale 1-meivie- ring van de verboden vakbond Solidari teit in Warchau. Plotseling waren zij er weer: de grote menigten Polen, die alsof zij niet vijf maanden lang naar de huis kamers waren verbannen door het mili taire regime, weer als van ouds demon streerden voor meer democratische vrijheden. Een volk kan worden ge knecht. het kan van zijn leiders worden beroofd en het land kan in een politie staat veranderen, maar degenen die zo'n 'metamorfose' weten te bewerk stelligen. zullen er nimmer in slagen de vrije, ongebonden geest van het indivi du te breken. Dat hebben de Polen met name de afgelopen dagen laten zien. Onverschrokken en ongebroken van geest zijn zij massaal de straat opge gaan om te demonstreren tegen het re gime en vóór herstel van een aantal vrij heden, die wij in het vrije Westen als vanzelfsprekend beschouwen, maar die voor de Polen lange tijd onbereikbare idealen zijn geweest. In alle nuchter heid moet worden vastgesteld, dat Po len op het hoogtepunt van de Solidari teitsbeweging - met tien miljoen leden een machtsfactor van belang - zeker geen democratisch land kon worden ge noemd. Wél werden, zij het aarzelend en na hevig tegensputteren van de rege ring, democratische trekjes aan het communistische systeem gegeven, zo als bijvoorbeeld de benoemingsproce dure - open kandidaatstelling en gehei me verkiezingen - van de afgevaardig den voor het najaarscongres van de Poolse communistische partij. Alle maal hoopvolle signalen uit Polen, die echter abrupt werden afgebroken half december vorig jaar. Sindsdien was Po len in het duister gehuld. Het gordijn, dat vijf maanden gele den zo plotseling en onverwacht over Polen viel, doordat de militairen de macht aan zich trokken en de ver worven vrijheden de nek omdraaiden, werd vorige week voorzichtig opgetrok ken. De staat van beleg werd verlichten duizend politieke gevangenen in vrij heid gesteld. De militaire leiders traden zelfs niet op tegen een alternatieve 1- meidemonstratie, die méér belangstel lenden trok dan de officiële 1-meme- ring en die door de verboden vakbond Solidariteit was voorbereid. Kennelijk voelden de militairen zich zo sterk, dat zij het risico wel aandurfden van een anti-regeringsgezinde demonstratie. Westerse cameralieden, lange tijd onge wenst in Polen, konden ongestoord beelden opnemen van deze eerste ui ting van de volksunie na vijf maanden. De wapperende vlaggen met het em bleem van Solidariteit en het enthou siasme van de demonstranten deden bijna vergeten, dat Polen eind vorig jaar toch echter is teruggekeerd op de weg van de communistische heilsstaat. Hoe groot de invloed is van de nu onder grondse vakbond Solidariteit bleek twee dagen later, toen in een tiental ste den massaal werd gedemonstreerd, waarbij ditmaal politie en leger niet werkeloos bleven toezien. Geschrok ken stelde de militaire regering weer ij lings allerlei verboden in. Maar intus sen is het verblijdende nieuws tot in alle uithoeken van de vrije wereld doorge drongen: Solidariteit is springlevend. Het regime moge dan honaeraen lei ders van de vakbond in gevangenschap houden, 1 en 3 mei hebben aangetoond, dat de geest van het Poolse volk onge broken is. Hoe ongewis de situatie in Polen is, valt af te leiden uit de paniekerige houding van dë regering, die na de mas sale demonstraties van deze week weer honderden mensen arresteerde en de versoepelingen ijlings terugdraaide. Toch valt niet aan de indruk te ontko men, dat het militaire regime in War chau op beperkte schaal tegemoet wil komen aan de brede massa. Mede door toedoen van de Poolse primaat aarts bisschop Glemp. die een bewonderens waardige rol als bemiddelaar vervult, werd daartoe vorige week een eerste aanzet gegeven. Generaal Jaruzeiski heeft het vooral zo moeilijk, omdat hij enerzijds op pragmatische gronden een opening naar het volk wil maken, maar anderzijds in geen enkel opzicht Mos kou mag mishagen en evenzeer reke ning moet houden met de haviken rondom hem. Regeringen, die zich niet gedragen weten door een meerderheid van het volk - de Poolse machthebbers genieten slechts steun van een kleine, elitaire minderheid - hebben het nu eenmaal moeilijk met het bepalen van hun houding. Een harde lijn blijven vol gen kan in het geval van Polen leiden tot meer geweld, terwijl een (te) soepele opstelling de gramschap van Moskou oproept. Het is daarom nauwelijks te verwachten, dat het Poolse volk de weg zal hervindpn, die het tussen september 1980 en half december 1981 met zoveel verve bewandelde. Dim Een Oostduitse soldaat is woensdag naar de Bondsrepubliek gevlucht na dat hij de leider van een grenspatrouil- le had doodgeschoten. Dit heeft hel persbureau AD N in Oost-B er lijn woens dag meegedeeld. Het persbureau van de DDR sprak van „een laffe moord op een militair die de staatsgrens beschermdeen meldde dat Oost-Berlijn de uitlevering heeft ge vraagd van de schutter, een 19-jarige soldaat wiens naam niet bekend is ge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1