PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITS SCHIP VERNIETIGD Vrij-af zonder snipperen GETUIGE DOOD IKON- PLOEG IN NEDERLAND kleintjes WILD VEULEN GEBOREN Argentijnen slaan terug DODEN HERDACHT vandaag" Ondervraging op buitenlandse zaken ONZIN RECHTER: 5 MEI NATIONALE FEESTDAG Zon-regen-zon Perioden met zon en ook enkele buien Uiddagtemperatuur ongeveer 14 gr. Matige zuidwesten wind 225e jaargang no. 104 Woensdag 5 mei 1982 jfIDWOLDA (ANP) - In het bos achter de Ennemaborg in Mldwolda is dinsdag het eerste wilde veulen sinds eeuwen in Nederland geboren. Het dier. een hengst, is de zoon van Jota. één van de twee drachtige Poolse Tarpan-paarden die eind oktober vorig jaar naar ons land zijn gehaald. Naast een hengst is toen ook de tweede merrie. Ozanka. naar Neder land gekomen. Zij verwacht haar kleintje over twee weken. De drie Poolse paarden zijn hierheen gehaald door de stich ting Tarpan. Het Tarpanpaard is een oud-Europees bos- paard dat nog aan het einde van de vorige eeuw in Polen voorkioam. De Tarpans die daar nu nog rondlopen zijn er afstammelingen van. De dieren zijn in het Midwolder bos uitgezet omdat ze er voor kunnen zorgen dat dit bos weer een oerbos wordt, ze eten veel overtollig onkruid weg. waardoor de overwoekering uitblijft. Het experiment met de paarden verloopt volgens voorzitter Poortinga van de stichting voor spoedig. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse geleide wapenjager 'Sheffield' is gistermiddag na een raketaanval door een Argentijns vliegtuig in brand gevlogen en gezonken. Daarbij zijn waarschijnlijk 30 Britse marinemannen om het leven gekomen, zo heeft de minister van defensie, John Nott, gisteravond in het Lagerhuis meegedeeld. Voorts is gisteren bij nieuwe Britse bombardementen op de Falkland Eilanden een Sea- Harrier-straaljager door Argen tijns luchtdoelgeschut neerge schoten. De piloot van de Har rier werd gedood, toen zijn uitgaansverbod Met Ingang van dinsdagavond geldt in de Poolse hoofdstad Warschau weer een uitgaansverbod. Ook in een groot aantal Poolse provincies is een derge lijke maatregel van kracht geworden. Na de onlusten van maandag zijn bijna 1400 mensen gearresteerd. PAGINA 7 woningmarkt De daling van de hypotheekrente en de lage prijzen van koopwoningen ver oorzaken een licht herstel van de wo ningmarkt in Zeeland. De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Makelaars verwacht dat deze trend zich zal voortzetten. Vooral de goedko pere huizen vinden betrekkelijk snel een koper. De markt voor recreatiewo ningen licht nog plat, maar ook hier zien de makelaars lichtpuntjes. PAGINA 9 rsv beperkt verlies Ri)n-Schelde-Verolme heeft vorig jaar aanmerkelijk minder verlies geleden dan in 1980. Het bedrijfsresultaat van de Nederlandse groepen van het con cern is sterk verbeterd Het totale ver lies van de onderneming bleef beperkt tot 8.4 miljoen gulden. professioneel Beroepswielrenner worden en meteen een wedstrijd winnen Die unieke pres tatie leverde René Koppert dinsdag in de proloog van de Ronde van Rcman- diè Koppert. nieuweling in de ploeg van Peter Post. won de openingstijdrit voor zijn ploeggenoot Ad Wijnabds. PAGINA 19 vüegtuig neerstortte, aldus het ministerie. Met het verlies van de Sheffield en de Harrier zijn de eerste doden aan Britse kant gevallen in het conflict met Ar gentinië over de Falkland Eilanden. Naar later werd bekend gemaakt, is de 'Sheffield', die 270 man aan boord bad. geraakt door een Exocet>raket, die werd afgeschoten door een Argentijnse bommenwerper - een in Frankrijk ge bouwde super Etendard - van een af stand van meer dan 30 kilometer. Een eerste raket miste doel. maar de tweede raakte vol de controlekamer, die in het midden van het schip is gelegen. Daar door ontstond een felle brand, die niet meer bedwongen kon worden. De bemanning van de Sheffield was op het moment van de raketrinslag in de oorlogsposities. Dit houdt in dat velen van hen op het moment dat de raket doel trof, in of in de buurt van de contro lekamer moeten hebben verbleven. Toen duidelijk was dat het schip niet meer te redden was, is door de comman dant opdracht gegeven in de redding boten te gaan. Alle bemanningsleden die de Sheffield hadden verlaten, wer den later opgepikt. Zeker is inmiddels, dat de 'Sheffield' werd aangevallen terwijl het schip bin nen de oorlogszone rond de Falkland Eilanden patrouilleerde Premier Margaret Thatcher was ontzet toen ze gisteravond van het nieuws op de hoogte werd gebracht. De premier, die eerder 's middags voor het Lager huis nog verklaard had dat ze met de voortdurende angst leefde dat de Ar gentijnse marine een doorbraak zou for ceren. heeft onmiddellijk het oorlogs kabinet bijeen geroepen. Het verlies van de nog nieuwe 'Shef field' is in Engeland zeer hard aange komen. Minister van defensie Nott zei niettemin dat de oorlogsvloot op de normale voet zijp werk zal blijven doen. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken gaf slechts als com mentaar dat het zoeken naar een vreedzame oplossing zal worden voortgezet. Bij de aanvallen van Britse straaljagers op de vliegvelden van de Falkland Ei landen, die bij Port Stanley en Goose Green, was gisteren dezelfde strategie gekozen als zaterdag, toen ook eerst een Vulcan-bommenwerper en daarna Harrier-straaljagers de vliegvelden bombardeerden. Foto's hebben aange toond dat bij deze aanvallen de lan dingsbanen goeddeels werden vernie tigd. Een tweede aanval was echter no dig. aldus minister Nott (defensie) giste ren in het Lagerhuis, om ook lichte be voorradingsvliegtuigen het gebruik van de vliegvelden onmogelijk te ma ken. Toen Nott 's middags zijn verklaring over de aanval op de vliegvelden voor las, zei hy niets over de neergeschoten Britse straaljager. De naam van de om gekomen piloot werd gisteravond nog niet bekend gemaakt, omdat zijn fami lie nog moet worden ingelicht. Debat In het Britse Lagerhuis is gisteren ge debatteerd over de escalatie van hel Falkland-conflict. Het debat was voor al gewijd aan de ramp met de Argen tijnse kruiser 'General Belgrano', die maandag met meer dan duizend man aan boord zonk. na zondag door twee torpedo's te zijn geraakt. Die torpedo's werden afgeschoten door de Britse on derzeeboot 'Conqueror'. Van de in totaal 1042 opvarenden van de 'General Belgrano' zijn er tot dusver 680 gered, zo is dinsdagavond om 21.00 uur Nederlandse tijd officieel in Buenos (Slot zie pagina 4 kolom 7) omroepen Minister Van der Louw dreigt alle om roepen met uitzondering van de VPRO met intrekking van hun zend machtiging als zü met binnen een hall jaar hun nevenactiviteiten aanpassen aan de wettelijke regels De omroepen krijgen drie maanden de tijd om de re geringscommissaris van de door hun beoogde maatregelen op de hoogte te brengen PAGINA 21 arbeidsplaatsen weg Het elektrotechnische concern Holec wil trachten door een drastische reor ganisatie het hoofd boven water te houden. Van de zesduizend arbeids plaatsen van het bedrijf zouden er 1200 moeten verdwijnen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 19. Financiën, economie: 21. AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben dinsdag in Amsterdam deelgenomen aan de nationale herdenking van de gevallenen in de twee de wereldoorlog. In de Nieuwe Kerk werd een herdenkingsdienst gehou den. waarna koningin en prins als eersten een krans legden bij het nationaal monument op de Dam. Namens alle nabestaanden van slachtoffers van de oorlog in Ne derland en daarbuiten legden vervolgens twee nabe staanden een krans Verder werden twee kransen gelegd door premier Van Agt en de ministers van defensie en erm namens de ministerraad en door de chefs van sta ven Vertegenwoordigers van organisaties van oud-ver zetsstrijders, oud-militairen en oorlogsslachtoffers leg den daarna nog 23 kransen. De plechtigheid werd besloten met een défilé, muzikaal omlijst door de koninklijke militaire kapel. 's Morgens waren er op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam al kransen gelegd bij de graven van geval len militairen en verzetsstrijders. In het begin van de avond werd een stille tocht gehouden van de Nassauka- de naar de Dam. Na de gebruikelijke twee minuten stilte hield burgemeester Polak een toespraak, gevolgd door een declamatie van Hans Croiset. De plechtigheid werd besloten meteen kranslegging door een vertegenwoordi ger van het college van b. en w Enkele duizenden mensen hebben dinsdagavond mee gelopen in de stille tocht naar het verzetsmonument bij de fusiiladeplaats op de Waalsdorpervlakte. Ook in de tweede kamer is dinsdag aandacht geschon ken aan de jaarlijkse dodenherdenking. Kamervoorzit ter dr D. Dolman legde bij de erelijst van gevallenen in de hal van het kamergebouw aan het Binnenhof een krans van witte anjers In Zeeland werden - door de gehele provincie - herden kingen gehouden. (Zie ook pagina 5). DEN HAAG - Een getuige van het neerschieten van de vier IKON-journal isten op 17 maart in El Salvador is in Nederland en wordt momenteel gehoord door medewerkers van het ministerie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit bericht niet tegengesproken. Het zou hier gaan om een van de vier guerillastrijders. die de Nederlandse tv-ploeg kwamen ophalen. De getuige wist te ontkomen tijdens het fatale vuurgevecht. De „minister van buitenlandse zaken" van het gemeenschappelijk verzets- front FDR, Samayoa. bevindt zich ook in Nederland. Hij heeft in een via de Amerikaans dorp kiest voor een atoomvrije zone GARRETT PARK (RTR/DPA) - De 1.200 inwoners van de Amerikaanse ge meente Garrett Park, slechts 24 km van het Witte Huis, hebben maandag met grote meerderheid besloten dat hun gemeenschap de eerste atoomvrije zone in de Verenigde Staten wordt, In deze woonplaats van regeringsamb tenaren en middenstanders stemden 245 burgers voor en 46 tegen een wets voorstel om het vervoer, de opslag, of de produktie van kernwapens binnen de gemeentegrenzen te verbieden. De nieuwe wet is symbolisch omdat er geen straffen staan op overtreding van de wet. Maar burgemeester Don Maider zei: „Dit is voor ons de enige manier om de regering duidelijk te maken hoe wij over deze kwestie denken IKON verspreide verklaring laten we ten dat het FDR zich heeft ingespannen om „de enige overlevende" van het vuurgevecht. Martin, uit El Salvador te krijgen om hem aan de Nederlandse re gering en de pers te presenteren. Dat laatste zal donderdag gebeuren. Overi gens was tot nu toe steeds aangenomen dat twee mensen het vuurgevecht had den overleefd. Martin zou, aldus de verklaring van Sa- moya. gedetaileerd op de hoogte zijn van hel gebeuren en „voor de regering en bevolking in Nederland duidelijk maken dat er inderdaad sprake is van moord". De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Jan Willem Bertens. die op last van de regering eer der zelf een onderzoek ter plaatse in stelde. zei gisteren nog niet te kunnen inschatten wat de waarde van hun ge tuigenis kan zijn. Daarbij speelt een rol dat sinds het incident meer dan zes we ken zijn verstreken. De Argentijn Sevastian Guillermo Lopez, werkzaam als docent aan het kunsthistorisch instituut van de uni versiteit van Amsterdam kan binnen kort worden uitgewezen. De raad van State heeft maandag het verzoek van Lopez en de universiteit tot. opschorting van zijn uitwijzing tot is beslist over zijn verzoek tot politiek asiel afgewezen. BRUSSEL (ANP' - .fk moet nu ophouden, anders ga ik onzin zeggen" Met deze woorden sloot de secretaris-generaal van de NAVO. mr Joseph Luns. dinsdag in het NAVO-hoofdkioartier in Brussel een persconferentie af over het NAVO-boekje waann de beivapemng van de NAVO en die van de landen van het Pact van Warschau met elkaar worden vergeleken Luns was bang onzin te gaan zeggen, omdat hij 'geen autoriteit is op ieder terrein, een bekentenis die u misschien zal verbazen', aldus de secretaris-generaal. izie ook pagina 13) De Britse geleide wapenjager Sheffield (D80, voorgrond). (Op de achtergrond het bevoorra dingsschip Green Rover). De Britse atoomonderzeeër Conqueror die het Argentijnse schip general Belgrano tot zin ken heeft gebracht. ZUTPHEN (ANP) - Twee werkenmers van de rechtswetenschappelijke uitge verij van Kluwer in Deventer hebben volgens hun cao recht op een vrije dag op 5 mei (vandaag), met behoud van salaris. Kluwer heeft volgens die cao de plicht om de werknemers vrij te ge ven. Die cao dient zo te worden uitge legd. dat de daarin bedoelde nationale feestdag dezelfde is als die de regering voor ogen had met het aanwijzen van de vijfde mei als jaarlijks te vieren be vrijdingsdag. Tot die uitspraak kwam dinsdag kort voor middernacht de president van de rechtbank in Zutphen mr. J Bellaartin het kort geding dat twee leden van de ondernemingsraad van de Deventer Kluwervestiging hadden aangespan nen tegen hun directie, omdat die wei gerde 5 mei als nationale feestdag en dus als vrije dag voor de werknemers te erkennen. De ondernemingsraad van de rechtswetenschappelijke uitgeverij van Kluwer. waar 350 mensen werken, overwoog dinsdagnacht om vandaag ook alle andere werknemers op te roe pen om van hun vrije dag te gaan genie ten. Eerder op de dag besloot de president van de Utrechts rechtbank, mr. V. J A. van Dijk in een kort geding dat een werknemer van de Utrechtse uitgeverij A. Oosthoek (werkmaatschappij van Kluwer) op 5 mei recht op een vrije dag heeft, zonder dat hem dat een snipper dag kost. Mr Van Dijk ging bij zijn vonnis in op een koninklijk besluit van 12 maart van dit jaar, waarin de aanwijzing van 5 mei als bevrijdingsdag de woorden natio nale feestdag' weliswaar niet voorko men, maar naar zijn oordel komt de strekking van dat besluit erop neer 5 mei als nationale feestdag aan te wij zen Ook noemde mr. Van Dijk een brief van premier Van Agt op 22 december 1980, waarin 5 mei onvoorwaardelijk een nationale feestdag wordt genoemd In artikel 13 van de cao voor het boe kenbedrijf. die eind vorig jaar door on derhandelaars van werkgevers en werk nemers is opgezegd, maai- die volgens de presiden nog zijn nawerking heeft, staat dat werknemers in het boekenbe drijf recht op een vrije dag hebben op christelijke feestdagen, koninginnedag en nationale feestdagen. De hoofddirectie van Kluwer heeft be kendgemaakt dat haar dochteronder neming Oosthoek in hoger beroep zal gaan. De FNV leidt uit het vonnis af. dat dc bedrijven nu eigenlijk hun werkne mers op 5 mei vrij moeten geven. De werkgeversorganisaties VNO en NCW blijven echter van mening dat de be drijven op bevrijdingsdag geen extra vrije dag hoeven te geven. Een grote meerderheid van het Oost hoek-personeel heeft besloten vandaag niet op het werk te verschijnen en be vrijdingsdag als een vrije dag te be schouwen Soortgelijke beslissingen zijn volgens Meerman gevallen op personeelsverga deringen bij twee andere uitgeverijen van Kluwer, Kosmos in Amsterdam en Veen in Utrecht. Oorlog ter zee [n enkele dagen tijd heeft het conflict om de Falk- land-eilanden een dramati sche wending genomen. De zee-oorlog tussen Groot-Brit- tanniè en Argentinië is nu in alle hevigheid losgebarsten De schok- therapie van Engeland ten opzichte van van Argentinië - toenemende di plomatieke. economische en militaire druk - lijkt een tegenovergestelde uit werking te hebben. Sinds de Britten za terdag de vijandelijkheden hebben ge opend. is de stemming ui Argentinië grimmiger dan ooit, krijgt de junta in Buenos Aires steeds meer steun en ne men in West-Europa de twijfels toe over de actie van Groot-Brittanmë Militair gezien sloeg Engeland maandag een grote slag door het tot zinken brengen van de kruiser 'General' Belgrado', maar het antwoord van Argentinië liet nauwelijks vierentwintig uur op zich wachten. Gisteren verloren de Britten de geleide wapenjager 'Sheffield' die door Argentijnse raketten ln brand werd geschoten. De oorlog in de zuidelijke Atlantische Oceaan ls door de jongste gebeurtenissen snel geesca- leerd. Wat de Engelsen aanvankelijk een strafexpeditie leek zonder al te veel risico, begint meer en meer uit te groeien tot een omvangrijke oorlog tus sen twee tot de tanden bewapende na ties. die bereid en in staat zijn die wa pens te gebruiken. In één klap maakten de Argentijnen gisteren duidelijk - tot dan hadden zij militair nauwelijks iets laten zien - dat de Britten minder supe rieur zijn dan algemeen werd aangeno men. Het gaat er nu naar uitzien, dat de Slag om de Falkland-eilanden aan bei de zijden grote offers zal vragen. Dat zijn de Falkiands niet waard. Premier Margaret Thatcher kan nau welijks volhouden, dat het doel de middelen heiligt. Geweld mag niet wor den beloond, zo heeft de Britse premier de wereld herhaaldelijk voorgehouden. Als je toegeeft aan agressie is het hek van de dam; geen staat en geen samen leving kan zich onder een dergelijke dreiging veilig voelen. Principieel heeft de Britse premier een juist uitgangs punt betrokken, maar het 'antwoord' van de Britten op de Argentijnse uitda ging is buiten proporties, zoals de afge lopen dagen kon worden vastgesteld. Londen heeft onvoldoende wegen ge zocht om het conflict op andere dan mi litaire wijze tot een oplossing te bren gen. Whitehall is er kennelijk van uit gegaan, dat groot machtsvertoon vol doende zou zijn om de Argentijnen te dwingen VN-resolutie 502 uit te voeren, waarin om terugtrekking van de Argen tijnse troepen wordt gevraagd. Een misrekening van jewelste van de poli tieke en militaire leiders in Londen. De euforie van de eerste dagen over het sturen van een machtige armada is voorbij in Groot-Brittanniè. Meer en meer begint de bevolking zich af te vra gen of de verre Falkland-eilanden wel het leven van Engelse militairen waard zijn. Het Engelse blad The Guardian' verwoordde maandag de onlustgevoe lens aldus: „Waar we mee bezig zijn is eilanden met geweld te veroveren, die we straks door onderhandelen weer zul len weggeven" Het staat voor de meer derheid van de Britten vast. dat er een tijd zal komen, waarop de geografisch tot Argentinië behorende eilanden ook daadwerkelijk onder Argentijns be stuur zullen komen. De vraag is slechts Wanneer0 Opvallend is de terughoudendheid, waarmee de landen van de Europe se Gemeenschap op de jongste gebeur tenissen reageren. Langzamerhand be gint het besef door te breken, dat de Westeuropese landen zich wat al te snel en kritiekloos achter Engeland hebben gesteld in het conflict over de Falkland- eilanden. Nu het niet langer gaat om een onbeduidend conflict op grote af stand. beseft» de Atlantische Gemeen schap plotseling, dat aan een oorlog tussen Groot-Brittanniè en Argentinië vele gevaren zijn verbonden. Toen de Verenigde Staten ruim twee jaar gele den bij de Atlantische bondgenoten aandrongen op onvoorwaardelijke steun inzake Afghanistan, stelde West- Europa zich heel genuanceerd op. In hun veroordeling van agressor Rusland gingen de Westeuropese landen lang niet zover als de VS In de crisis rond de Falkland-eilanden leek het er aanvan kelijk op, dat steun van de EEG aan Groot-Brittannië slechts van morele betekenis zou zijn voor de Engelsen en verder nauwelijks gevolgen zou heb ben. Nu de zaken plotseling geheel an ders uitpakken, begint Europa zich wat kritischer op te stellen. Dat werd hoog tijd, hoewel vraagtekens gezet kunnen worden bij de motivering die er aan ten grondslag ligt. Eén ding hebben de Westeuropese landen echter goed be grepen: de grimmigheid van de toch nog vrij plotseling in alle hevigheid los gebarsten oorlog tussen Groot-Bnttan- nië en Argentinië zal op korte termijn plaats moeten maken voor bezinning en heroverweging wil deze plaatselijke zee-oorlog geen deel gaan uitmaken van een conflict op groter schaal. Dim DEN HA AG-De CD A-fractie inde Eer ste Kamer handhaaft haar bezwaren tegen het parlementair enqu'terecht voor minderheden in de erste or Twee de Kamer. Wanneer de christen-demo craten niet binnen een week van me ning veranderen, zal een grondwets wijziging die de minderheid dat recht wél wil verlenen schipbreuk leiden. CDA-woordvoerder Kaland toonde zich dinsdag bij de voortgezette behan deling van de grondwetswijziging in de Eerste Kamer niet onder de indruk van het klemmende beroep dat minister Van Thijn (binnenlandse zaken) een week geleden op zijn fractie deed

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1