PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Buenos Aires meldt verlies van kruiser Gevechten in Warschau na grote demonstraties Voorjaarsnota komt later ONZEKERHEID 1000 OPVARENDEN OLIE EN SCHUIM Hannie Schaft geëerd Winkelkorting voor arbeidsongeschikten uw modehuis POLITIE EN MILITIA TREDEN HARD OP Enkele buien Wisselend, bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer twaalf graden. Vrij krachtige tot harde wind. 225e jaargang no. 103 Dinsdag 4 mei 1982 bcrco EEN HUIS VOL MODE Middelburg Vlissingen IONDEN iDPA- Ongeveer vijftig mensen hebben maandag in het Engelse Scun thorpe verwondingen opgelopen toen een tribune bij de sportshow 'Spel zonder grenzen' (It's an knockout) instortte. Volgens de politie is het „een wonder" dat bij het ongeluk geen doden zijn gevallen. Op de tribune zaten enkele duizenden mensen die naar de show keken. Een woordvoerder van het ziekenhuis van de stad zei later dat zich onder de gewonden veel kinderen bevinden. Alle ambulances uit de omgeving werden ij lings naar de plek van het ongeluk gedirigeerd, waar de mensen onder het puin lagen. De ziekenhuiswoordvoerder zei dat de meeste gewonden botbreuken en schaafwonden hebben opgelopen. Er verkeert niemand in levensgevaar. De oorzaak van het ongeluk is mogelijk een hevige storm die urenlang de tribune teisterde. lint (Van onze correspondenten LONDEN, BUENOS AIRES - De kruiser 'General Belgrano', het op een na grootste schip van de Argentijnse marine, met rond duizend man aan boord, is na een aanval zondag door een Britse onderzeeër gezonken, zo is maandagavond in Buenos Aires bekendgemaakt. Zeker is verder dat maandagochtend in alle vroeg te bij een andere actie een Argentijns patrouillevaartuig tot zinken werd ge bracht. Een tweede patrouillevaartuig werd bij dit treffen zwaar beschadigd. Volgens een bekendmaking in Buenos Aires hebben drie Ar gentijnse schepen naar de krui ser 'General Belgrano' gezocht. Er is geen mededeling gedaan over het resultaat van deze zoektocht, noch over het lot van de bemanning. In Londen kon het bericht maandagavond niet bevestigd worden. kabel-operatie Alle straten van de zeven woonkernen van het eiland Tholen zullen worden opengebroken voor de aanleg van een kabel-televisie-net- Het graafwerk be gint half mei in het stadje Tholen. De kabel-abonnees zullen in totaal negen televisiezenders en dertien PM-radio- zenders kunnen ontvangen. PAGINA 3 belastingdienst De achterstand bij het invorderen van belastingschulden beloopt nu in totaal ongeveer vijftien miljard gulden. Naast de economische teruggang wor den ook het grote aantal bezwaren, de faillissementen en de Intensivering van de fraudebestrijding genoemd als oorzaken voor de grote achterstand. PAGINA 5 loodsen staken De loodsdiensten voor schepen op de Westerschelde met een Belgische ha ven als bestemming werden gister avond en vannacht belemmerd door een staking van het Belgische loods wezen in Vlissingen. Met de actie pro beren de loodsen aandacht te trekken voor de problemen voor gepensioneer den. die vooral zouden worden gedu peerd door de devaluatie van de Belgi sche frank. PAGINA 11 aardgasverbruik Het verbruik van aardgas is ook in 1981 gedaald. De Nederlandse Gasu nie meent dat voorziening voor ons land voorlopig geen gevaar loopt. In de Noordzee worden steeds meer gasvel- den aangeboord. Nederland kan een belangrijke rol spelen 'als toegangs poort voor de gasstromen'. PAGINA 15 wielerkampioenschap Toon van der Steen uit Bruinlsse en Peter Hoondert uit Heinkenszand zul len niet deelnemen aan de Zeeuwse wielerkampioenschappen in 's-Gra- venpolder. Van der Steen is lid van de wielervereniging Breda en moet mee doen aan de strijd om de Brabantse wielertltel. Peter Hoondert start in de vijfdaagse etappewedstrijd Etolle du Sud in Frankrijk en moet dus verstek laten gaan. PAGINA 17 Het ministerie van defensie in Londen maakte eerder maandagochtend be kend dat de 'General Belgrano' even buiten de oorlogszone rond de Falk land Eilanden met torpedo's was aan gevallen, omdat hij een ernstige be dreiging betekende voor de Britse oor logsvloot. Volgens deze mededeling was de kruiser zwaar beschadigd, maar niet zinkende. Als het schip in derdaad gezonken is, zou dat een zeer ernstige escalatie betekenen van de oorlog rond de Falkland Eilanden. De kruiser 'General Belgrano' werd in 1938 in de Verenigde Staten gebouwd en was het enige nog operationele schip - onder de toenmalige naam Phoenix - dat destijds de Japanse aanval op Pearl Harbour overleefde. De General Belgrano, uitgerust met 70 Seacat-raketten en 23 kanonnen, werd volgens het Britse ministerie van defen sie geraakt door twee torpedo's, die vanaf grote afstand werden afgescho ten door een van de drie door nucleaire energie voortbewogen Britse duikbo ten die rond de Falkland Eilanden pa trouilleren. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie was de aanval, hoewel die bui ten de oorlogszone plaats vond, niet in strijd met artikel 51 van het VN-hand- vest, dat handelt over de rechten van landen zich te beschermen. De aanval was gerechtvaardigd omdat de kruiser te dicht bij de Britse oor logsvloot was aangekomen en die leek te zullen bedreigen. Bovendien is de Argentijnse regering vrijdag nog ge waarschuwd, het werk van de Britse oorlogsvloot niet in de weg te staan, aldus de woordvoerder. De aanval op de kruiser vond zondag avond laat plaats Later in de nacht was er een tweede incident, ditmaal binnen de oorlogszone en ten noorden van de Falkland Eilanden. Een patrouilleren de Seaking-helikopter ontdekte twee Argentijnse patrouilleschepen, die het vuur openden. Ijlings werd de hulp in geroepen van een andere helikopter, van het type Lynx. die raketten op de schepen afvuurde. Deze raketten trof fen doel. Een van de schepen zonk di rect, een ander werd zwaar beschadigd. Britse helikopters hebben later boven het gezonken schip reddingsboeien uit geworpen, aldus de woordvoerder van het ministerie van defensie. Hij kon niet zeggen of er verband bestaat tussen het opereren van de patrouilleschepen en dat van de kruiser, die ten zuidoosten van de Falkland Eilanden werd tegen gehouden. Queen Elisabeth Het Britse ministerie heeft maandag bekend gemaakt, dat een van de groot ste en meest luxueuze passagierssche pen ter wereld, de Queen Elizabeth II, zal worden gevorderd om troepen te vervoeren naar de Falkland Eilanden. De Queen Elizabeth is maandagnacht aangekomen in Southampton met 1400 passagiers, voor het grootste deel Amerikanen, aan boord. Het schip zou deze week opnieuw aan een cruise be ginnen, maar die is na de vordering af gelast. De Queen Elizabeth n zal deze week gereed worden gemaakt voor het ver voer van 3500 Britse infanteristen, als mede een aantal helikopters. Volgens het ministerie is het schip gevorderd (Slot zie pagina 9 Kolom. 4) DISHOEK - De Walcherse stranden zijn sterk vervuild door stookolie. Overal langs de vloedlijn ligt de oliebrei verklonterd. De verontreiniging gaat gepaard met een grote dikke schuimlaag. Naar de vervuiler wordt naarstig gespeurd, nog zonder resultaat evenwel. Pagina 2. meer export De Nederlandse export ls vorig Jaar met zestien procent gestegen ten op zichte van 1980. Vooral in het laatste kwartaal nam de export flink toe Deze ontwikkeling steekt gunstig af legen de daling van de wereldhandel. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Sport: 13 en 15. Radio en televisie: 16. Financiën, economie: 17. Prinses Juliana heeft maandagmiddag in tegenwoordigheid van ongeveer duizend Haarlemmers in het Kenaupark een monument onthuld ter nage dachtenis van de Haarlemse verzetstrijdster Hannie Schaft. De pritises en burgemeester Reehorst legden daarna bloemen bij het monumen t. Ontwerp ster van het monument is de beeldhouwster Truus Menger-Oversteegen die met Hanni Schaft in het verzet heeft samengewerkt. Zij waren vriendinnen Haar ontwerp is gekozen naar aanleiding van een openbare prijsvraag. Daarbij werd gevraagd een monument te ontwerpen waarbij uitgegaan wordt van de vrijheidsstrijd. Prinses Juliana bij het monument. Naast haar de beeldhouwster Truus (Van onze correspondenten) WENEN-ROME - Hevige rellen in de oude binnenstad van Warschau kenmerkten maandag de tweede grote demonstratie in enkele dagen tegen de in december afgekondigde oorlogstoestand in Polen en ter ondersteuning van de verboden vakcentrale Solidariteit. De ondergrondse beweging van Solidariteit had tot de demonstraties opgeroepen. Maandagavond waren er berichten dat er gevechten waren uitgebroken in de hele Poolse hoofdstad. De telefoonverbindingen tussen de verschillende wijken van Warschau waren verbroken. Ook de telexlijnen van de buitenlandse persagentschappen waren uitgevallen. monstranten het Marktplein hadden bereikt, zagen zij zich gesteld tegenover een muur van paramilitairen en politie, die bovendien alle zijstraten naar het Marktplein hadden afgegrendeld. Nadat de demonstranten een half uur ic spreekkoren de politie en militia hadden uitgescholden met de kreet 'Gestapo' en de leuze TVij zijn in de meerderheid', openden de politie en de militairen het vuur met traangasgra naten. waterkanonnen en knuppels. Volgens ooggetuigen zijn veel mensen bij deze acties gewond geraakt en is Het was de ernstigste botsing tussen de militaire autoriteiten en de aanhang van Solidariteit in Warschau sinds de afkondiging van de staat van beleg op 13 december. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN OVER HET TOPOVERLEG REAGAN/BREZJNEV WASHINGTON (DPA) - De Ameri- kaanse president Reagan zal de uitno diging van de Russische president Brezjnev aannemen voor topoverleg tussen beide leiders in een derde land in oktober. Het Witte Huis bevestigde maandag het bericht dienaangaande van de Washington Post van maandag ochtend. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington was maandag echter minder positief over het bestaan van een akkoord over de topontmoeting in oktober dan bronnen m het Witte Huis. President Brezjnev heeft 'geen enkele uitnodiging" gericht aan president Rea gan. Er bestaat 'geen enkel akkoord' over een top in de komende herfst en een dergelijke ontmoeting is ook niet in voorbereiding, aldus de woordvoerder van het state department Dean Fi scher Hij voegde eraan toe dat de VS bereid blijven de mogelijkheid van een topontmoeting 'zorgvuldig te bestude ren'. De woordvoerder zei verder, dat het Amerikaanse aanbod voor een top- gesprek in juni in de marge van de VN- conferentie over ontwapening nog steeds geldig is. De topontmoeting tussen Reagan en Brezjnev zou de aanloop kunnen zijn voor hervatting van de sinds 1979 afge broken besprekingen over beperking van de strategische bewapening. Er werden met name hevige gevechten gemeld uit de omgeving van het hoofd kwartier van de Poolse communisti sche partij in het centrum van War schau. De Poolse televisie sprak verder over onlusten in andere steden, zonder te melden in welke. Eerder op de dag waren ongeveer 25 000 demonstranten over enkele honderden meters vanaf het plein bij het gereno veerde kasteel en de wallen langs de kathedraal naar het Marktplein in de binnenstad gemarcheerd. Toen de de- OLDENZAAL (ANP) - Inwoners van Oldenzaal die arbeidsonge schikt zijn kunnen bij het doen van inkopen in eigen stad een korting tot tien procent krijgen. De Olden- zaalse werkgroep 'WAO'ers voor WAO'ers' is dat met een groep win keliers overeengekomen. De ar beidsongeschikten krijgen de re ductie in de Oldenzaalse winkels als ze een pasje laten zien dat hun belangenorganisatie uitgeeft. In aanmerking voor zo n legitima tiebewijs komen degenen die af hankelijk zijn van een uitkering in het kader van de WAO of de AOW. De belangstelling voor het pasje is volgens woordvoerder E. Weber van de werkgroep bijzonder groot. „Dat is met zo verwonderlijk, want het krijgen van een aanzienlijke korting bij het winkelen is bijzon der aantrekkelijk voor een groep die het financieel zeer moeilijk heeft", meent Weber. De winkels die met de werkgroep een overeenkomst hebben gesloten bevinden zich in de meest uiteenlo pende branches. In totaal gaat het al om 15 zaken, een aantal dat naar verwachting van Weber nog flink wordt uitgebreid. Hij denkt ook dat grootwinkelbedrijven geïnteres seerd zullen zijn in een dergelijke regerling met de belangengroepe ringen. De werkgroep erkent dat de winke liers een stukje van hun winst laten vallen door het geven van korting aan arbeidsongeschikten, maar daat staat volgens haar tegenover dat zij de WAO'ers en de AOW'ers als klant kunnen behouden. Voor de middenstanders heeft dit als (Slot zie pagina 9 kolom 7) een aantal demonstranten gearres teerd. Volgens officiële bronnen zou ook in de straten van Gdansk, waar de onafhan kelijke vakbeweging werd gevormd, zijn gedemonstreerd De militaire autoriteiten hebben van meet af aan duidelijk gemaakt dat zij geen demonstraties zouden tolereren zoals die van de eerste mei, toen 50.000 aanhangers van Solidariteit door de ou de binnenstad marcheerden met vlag gen en insignes met het inmiddels we reldberoemde kenteken van Solidari teit. De demonstraties van maandag heb ben waarschijnlijk als achtergrond de jaarlijkse viering van Maria ais konin gin van Polen en de herdenking van de verjaardag van de eerste Poolse demo cratische grondwet in 1791 Tegenover het Poolse parlement, dat maandag weer vergaderde, sprak ge neraal Jaruzelski opnieuw over een plan van nationale eenheid. Dit plan werd unaniem door het parlement aan vaard zonder dat enige notitie werd ge nomen van de gewelddadige demon stratie een paar honderd meter verder. In de resolutie staat dat „het parle ment het zaaien van onrust en ophet opzetten van de maatschappij tegen het wettig gezag afwijst. Deze verniel zuchtige daden moet resoluut worden bestreden". (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het is twijfelachtig of het kabinet erin slaagt deze week nog de definitieve versie van de Voorjaarsnota aan de Tweede Kamer te sturen. Maad- agavond heeft het kabinet een eerste bespreking aan de Voorjaarsnota gewijd. Op zijn vroegst donderdag wordt dat beraad voortgezet. Begin april werd het kabinet het na zeer moeizame besprekingen eens over de hoofdlijnen van de Vooijaarsnota. het traditionele tussentijdse begrotingsover zicht. Deze week moet een aantal toen gemaakte afspraken concreet worden ingevuld. Het gaat daarbij vooral om de invulling van 900 miljoen gulden aan bezuinigingen op de diverse ministeries, om het treffen van maatregelen voor lastenverlichting ten behoeve van het bedrijfsleven, om de preciese vaststelling van de nieuwe sociale premies en om het vaststellen van het koopkrachtbeeld voor met name de (echte) minima. Twee weken geleden verklaarde prmier Van Agt dat de definitieve Voorjaarsno ta in de week van 3 tot 10 mei. deze week dus, zou worden vastgesteld. Of dat Inkt is zeer de vraag, omdat diverse bewindslieden deze week - onder andere in verband met dodenherdenking en bevrijdingsdag - andere verplicbtigingen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1