PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thatcher wil oppositie bij geschil betrekken ritse en Argentijnse strijdkrachten slaags AANHANGERS SOLIDARITEIT POLEN MASSAAL DE STRAAT IN OP Argentijnen spotten Wet prins Andrew ANVALLEN OP VLIEGVELD PORT STANLEY PvdA uit coalitie bij plaatsen kernraketten LABOUR WEIGERT GESPREK Tegendemonstraties viering eerste mei FRACTIELEIDER WIM MEIJER: Doden en gewonden bij 1-mei viering Oporto Vissers willen steunfonds in stand houden Christelijke feestdag inleveren voor 5 mei 6.342: Tijdelijk regen Veel bewolking en in de ochtend regen, hater enkele opklaringen. Middagtem- peratuur rond 11 graden. Krachtige zuidwestelijke wind, aan de kust en op het IJsselmeer hard of stormachtig. 5e jaargang no. 102 Vlaandag 3 mei 1982 tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 10 (Van ome speciale verslaggever Argentijnen drijven graag de spot met de Engelse prins ïdrew. die als helikopterpiloot op het vliegdekschip lermes" dienst doet. Een Argentijnse dichter heeft zelfs en sonnet aan de 22-jarige prins opgedragen, waarin hij k< hoopt dat de Britse koninklijke telg in het Falkland-con- flict zijn broek niet vies maakt. ijdens de Britse aanval op de Falkland Eilanden van zater- ig was prins Andrew het onderwerp van gesprek op hoog niveau. Na de eerste Engelse aanvallen ontving Mario Benja min Menendez, de Argentijnse militaire gouverneur op de Falkland Eilanden, per radio de mededeling van admiraal Woodward, opperbevelhebber van de Engelse vloot, dat de Argentijnse strijdkrachten zich onvoorwaardelijk dienden over te geven. Hierop antwoordde de Argentijnse generaal. „Geen sprake van, want wij zijn aan de winnende hand. Breng het prinsje mee en kom ons maar opzoeken!" 1 j (Van onze correspondenten dj LONDEN, BUENOS AIRES - De slag om de Falkland Eilanden is dit weekeine in alle hevigheid 12; losgebarsten. Britse vliegtuigen vernielden zaterdag de landingsbaan van het vliegveld bij Port 'Stanley, terwijl Argentijnse straaljagers later op de dag de Britse oorlogsvloot bestookten. g2g) Berichten uit Londen en Buenos Aires over verlies aan manschappen en materieel spreken elkaar tegen. Volgens de Britten is niet één van hun schepen of vliegtuigen ernstig beschadigd, en viel bij Argentijnse aanvallen slechts één gewonde. (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse premier me vrouw Thatcher heeft de leiders van de oppositiepartijen in het Lagerhuis uit genodigd om met de regering over de Falkland-crisis te praten. Die uitnodi ging betekent een ommezwaai. Tot dusver stelde mevrouw Thatcher zich op het standpunt dat het, gezien het geheime karakter van de Britse mili taire stappen in de crisis, geen zin heeft de oppositie te raadplegen. Daar is de Britse premier van terugge komen, en gespeculeerd wordt dat deze verandering wellicht een prelude vormt op een komende invasie van de Falk- land-eilanden Zo'n militaire operatie gaat ongetwijfeld tientallen, zo niet honderden Brits militairen het leven kosten, en de regering is dan bij maxi male steun gebaat. De leider van de liberale partij. David Steel, en de leider van de SDP-fractie in het Lagerhuis, David Owen, hebben snel de uitnodiging aanvaard. Zij zullen met de regering praten zodra minister Pym (buitenlandse zaken) terug is uit de VS. Michael Foot, de leider van de Labour- party. heeft na enige bedenktijd zondag achter het regeringsoptreden tot dus ver. Healey zei zaterdag dat hij de aanval op het vliegveld van Port Stanley als een verstandige daad beschouwde. Shore ging zelfs verder door zondag voor de tv te verklaren dat hij niet a priori tegen een Britse invasie van de eilanden is. Deze standpunten contrasteren scherp met die van partyvoorzitter Judith Hart en leider van de linkervleugel To ny Benn, die het optreden van de Britse vloot dit weekeinde hebben veroor deeld. De laatste riep zaterdag zijn gehoor in Bristol op een grote nationale vredes campagne te starten. „Dit conflict is on nodig, en de regering moet worden te gengehouden voor het te laat is", zo zei hij. Volgens Benn zal een oorlog om de Falkland-eilanden duizenden onschul dige levens eisen en bovendien Enge land isoleren. Hij beschuldigde de rege ring ervan de nationale pers te manipu leren in een poging te verhullen hoe groot de oppositie tegen een oorlog werkelijk is. Opiniepeilingen tonen inmiddels aan, dat de manier waarop mevrouw That- Het Britse ministerie van defensie ver- li klaarde bovendien dat zeker twee, 0 maar wellicht drie Argentijnse vliegtui gen uit de lucht zijn geschoten, en dat afval De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland verwacht, dat eerder gedane uitspra ken. dat in het afvalopslaggebouw by de kerncentrale in Borssele uitslui tend radioactief afval van de eigen kerncentrale zal worden opgeslagen, zullen worden herroepen. PAGINA 3 assemblee De nieuwe Surinaamse regering streelt ernaar binnen de komende re geerperiode van tweejaar een nationa le assemblee te vormen 'als hoogste or gaan van de volksmacht'. PAGINA 10 de luchthaven van Port 8tanley en een kleiner vliegveld bij Goose Green, ge heel zijn vernield. De Argentijnen stellen hier tegenover dat elf Britse straaljagers zijn neerge schoten, dat één van de Britse oorlogs schepen zware schade heeft opgelopen, en dat het vliegveld bij Port Stanley vrijwel niet is geraakt en dus gewoon kan worden gebruikt. Zondagavond maakte het officiële Ar gentijnse persagentschap bovendien bekend dat het Britse vliegdekschip "Hermes' buiten gevecht is gesteld na bombardementen van de Argentijnse luchtmacht. Dit is door het Britse mi nisterie van defensie met klem tegenge sproken. De Engelsen gingen zaterdagochtend vroeg tot de aanval op de vliegvelden over, om de blokkade van de Falkland Eilanden te vervolmaken. Nu de Ar gentijnse troepen op de eilanden niet langer de beschikking hebben over de vliegvelden, zijn ze geheel geisoleerd geraakt. Volgens het Britse ministerie van de fensie zijn bij de aanvallen van zaterdag bovendien militaire installaties en op slagplaatsen bij het vliegveld vernield. Andere installaties werden vanuit zee door Britse oorlogsbodems bestookt. De gevechten rond de eilanden begon nen zaterdagochtend in alle vroegte, toen een Vulcan-bommenwerper vanaf grote hoogte zijn lading, 21 bommen van 450 kilo elk, boven het vliegveld van Port Stanley loste. De bommenwerper had daarvoor een afstand van 6000 kilometer afgelegd vanaf het Britse eiland Ascension, in het midden van de Atlantische Oceaan. Tydens die vlucht kreeg het vliegtuig in de lucht extra brandstof. Terwijl de bommenwerper weer op de weg terug naar Ascension was, vlogen 's middags Hamer-straaljagers van het vliegdekschip Hermes, dat op dat mo ment enige tientallen kilometer van Port Stanley verwyderd was, naar het vliegveld. Zy hadden tot taak te controleren of de Vulcan zyn werk naar behoren had ge daan. en verdere vernielingen aan te brengen. Elk van de Hamers was daar toe uitgerust met nog eens drie bom men van 450 kilo. Schade De Britse straaljagers vernielden wat nog heel was aan de 1200 meter lange landingsbaan bij Port Stanley en brachten aanzienlijke schade toe aan militaire gebouwen en opslagplaatsen van ammunitie in de omgeving. gezegd de uitnodiging van de premier cherenhaar regering de crisis behande- niet te zullen aanvaarden. Daarby heeft de conservatieve party geen win- hem zonder twijfel door het hoofd ge- deieren legt. ------ Een peiling die werd gepubliceerd in de Een agent van de Spaanse Guar dia Civil is zondag voor zijn kazerne in On- darroa bij Bilbao bij een aanslag zwaar gewond en enkele uren later in een zie kenhuis overleden. De daders van de aanslag konden ontkomen. speeld dat Labour, door de uitnodiging te accepteren, betrokken wordt bij mili taire acties. En juist ten aanzien van dergelijke ac ties is het afgelopen weekeinde verdere tweespalt in de Labour-gelederen geko men. Gezaghebbende Labour-politici als Dennis Healey en Peter Shore staan se ministerie van defensie. Berichten van Britse piloten voegen daar aan toe, (Slot zie pagina 4 kolom 6) verlichting Een zucht van verlichting ontsnapte de Middelburgse elftalleider Jan Bostelaar, nadat Wim Dekker zyn ploeg naar 3-0 had geschoten met een schitterend doelpunt. „We zyn nu ein- deiyk op tyd in veiligheid en moeten niet tot de laatste wedstrijd tegen de gradatie knokken, vandaar die zucht". PAGINA 11 te lang Scheidsrechter Van Hoek uit Ouden bosch liet de wedstrijd Jong Ambon- Divo ruim tien minuten doorspelen. Jong Ambon stond met 1-0 voor en juist toen de Brabanders uit een vrye trap door Van Nynatten alsnog op 1-1 kwamen floot hy direct na de aftrap voor het einde PAGINA 12 loon Ludo Peeters heeft met de overwin ning ln de Grote Prys van Frankfort, loon naar werken gekregen. In de voor jaarsklassiekers heeft de Belg zich uit gesloofd voor Johan van de Velde vooral Jan Raas. In de Grote Prijs van Frankfort mocht Peeters voor eigen kans ryden en zie de overwinning was voor hem. PAGINA 13 degradatie Tot aan de rust zag het er naar uit dat De Meeuwen de degradatie nog een week zouden uitstellen. Tegen Din- teloord konden Meeuwen de stand tot aan de rust op 2-2 houden. Nauweiy ks een half uur later bleek er een mis plaatst optimisme geweest te zyn, want de ploag zakte in de tweede helft akelig diep weg naar een 7-2 nederlaag. PAGINA 14 standard Op de voorlaatste speeldag van de Bel gische competitie is Standard Luik ui terst dicht ln de buurt van de landsti tel gekomen. Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10.11,12,13 en 14 FALKLAND - Een archiefopname van een V.ulcanbommemwerper, die zaterdagmkorgen de eerste aanval uitvoerde op de door Argentinië bezette FalklandiMalvinas-eilanden. HENGELO ANP/GPD)„W ij aanvaar den geen verantwoordelijkheid voor de Plaatsing van middellange af- Zo luidt de officiëlelezïng'van het Brit- standsraketten in Nederland. Op dit - - punt valt er niet te bemiddelen en zijn er met de PvdA geen compromissen te sluiten. Mocht een meerderheid in het kabinet besluiten tot plaatsing dan verbreekt de PvdA onherroepelijk de samenwerking met de andere rege ringspartijen". PvdA-fractievoorzit- ter Wim Meijer zei dit zaterdagmiddag op een 1-mcibijeenkomst in Hengelo. Hij hield zijn gehoor voor dat de PvdA met zijn stellingname over de plaatsing van raketten in een vooruitgeschoven positie opereert. Volgens Meijer is er in de Westerse wereld geen enkele rege ringspartij die zich zo scherp opsteld als de PvdA. Hy zei dat minister-president Van Agt de zaken in Amerika zeer goed heeft voorgesteld door te verklaren dat de PvdA de plaatsing van kernraketten in Nederland blokkeert De federatieraad van de FNV zal van daag de produktie en het bezit van WENEN - De Poolse onafhankelijke vakbeweging Solidariteit waarvan op grond van de oorlogstoestand de acti viteiten aan banden zijn gelegd, heeft laten weten dat vandaag massademon straties in Warschau en Gdansk zullen zijn om de vakcentrale te steunen. In deze steden namen tienduizenden Solidariteit-aanhangcrs zaterdag deel aan eigen demonstraties ter gelegen heid van de Dag van de Arbeid. In War schau gebeurde dat een paar kilometer van de plaats waar de Poolse leider, generaal Jaruzelski, de officiële 1-mei- viering leidde. De Poolse minister van binnenlandse zaken heeft gedreigd de politie maatre gelen te laten nemen tegen elke niet toegestane demonstratie, maar de vak centrale heeft verklaard dat zij het ver bod op haar activiteiten ln de toekomst zal negeren. De demonstraties van van daag zijn bedoeld om de herdenking van het vastleggen van de eerste Poolse grondwet te onderstrepen. Tienduizenden aanhangers van Soli dariteit gingen zaterdag in verband met de viering van de le mei de straat op in Warschau en Gdank om de vrijla ting te eisen van hun nog steeds gevan gengehouden vakbondsleider Lech Walesa. Politie en soldaten waren op de been, maar grepen niet werkelijk in. Hun eni ge actie was het tegenhouden van op tochten die in botsing zouden kunnen komen met de officiële parades. Vijftigduizend aanhangers van Solida riteit. die getooid waren met vlaggen en insignes van de verooden vakbeweging, marcheerden door de straten van de ou de binnenstad van Warschau. In Gdansk hadden naar schatting ruim 30.000 mensen zich verzameld rond het dertig meter hoog herdenkingsmonu ment, even buiten de Lenin-scheeps- werf, waar Solidariteit werd gegrond vest. Versoepeling Ondanks de protestdemonstraties, de grootste sinds vier en een halve maand geleden de oorlogstoestand werd afge kondigd. heeft het militaire regime op nieuw verzachting van de maatregelen aangekondigd Vanaf zondag zijn de beperkingen voor het houden van bijeenkomsten opgehe ven. is de avondklok opgeschort, even als de reisbeperkingen in de grensge bieden De militaire machthebbers schijnen zich aan hun woord te hebben gehou den en duizend geïnterneerden te heb ben vrijgelaten, van wie er 200 voorlo pig op vrye voeten zijn. Vanaf die 10 mei wordt het mogelyk binnen Polen over grotere afstand te te lefoneren zonder dat daarby een telefo niste moet worden ingeschakeld. De tweede uitzending van het piraten radiostation Solidariteit is vrydag- avond abrupt na twee minuten afgebro ken. Dit gebeurde kort nadat de voor zitter van het district Warschau van So lidariteit. Zbigniew Bujac, in de uitzen ding was gekomen. Het is niet duidelijk of de Poolse autoriteiten de zender van „Radio Solidariteit" hebben gevonden. De Poolse primaat, aartsbisschop Jo seph Glemp, zei bij zijn terugkeer uit Rome, waar hij vier dagen besprekin gen heeft gevoerd met de paus. dat de concessies die de militaire autoritei ten hebben gedaan „veelbelovend en bemoedigend" zijn. Er moet, aldus Glemp, echter nog veel gebeuren om het nog niet definitief afgezegde pause lijke bezoek aan Polen d«t jaar alsnog doorgang te laten vinden. WARSCHAU - Een beeld van de officië le 1-mei optocht in Warschau. Duizen den aanhangers van Solidariteit hiel den in het stadscentrum van de Poolse hoofdstad een tegen-demonstralie Sunday Times toont aan dat als er nu gestemd zal worden, de conservatieve party 43 procent van de stemmen zou krijgen, tegen Labour 30 procent en de alliantie SDP-Liberalen 25 procent. De opiniepeilingen bewijzen tegelyker- tJjd dat steeds minder Britten bereid, zijn het leven van hun militairen op te offeren terwille van de herovering van de Falkland-eilanden. Drie op de vijf mensen zegt dat aan dit doel geen enkel Brits leven mag worden opgeofferd. kernwapens 'onvoorwaardelijk afwij zen'. Dat is dan het sluitstuk van een discussie over vrede en veiligheid, waarmee de FNV zich een jaar heeft be ziggehouden. Dat zei FNV-bestuurder Cees Comman deur zaterdag voor de VARA-radio. De FNV beschouwt kernwapens als „im moreel, en derhalve ongeschikt voor de afschrikking", zei hy. Dit betekent vol gens hem dat de FNV ook de plaatsing van kernwapens, in het byzonder de kruisraketten, op Nederlandse bodem afwijst. De FNV zal officieel lid worden van het Overlegorgaan tegen de Kernbewape ning, waarin tal van politieke en maat- schappelyke organisaties deel uitma ken. Nu is de FNV nog slechts waarne mer. De FNV gaat een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van 'conversie' van de militaire industrie, het omscha kelen van militaire op andere produk tie. Van onze correspondent! MADRID - De 1 mei-viering in de Noordportugese havenstad Oporto is zaterdag ontaard in een ware veldslag. Bij de gewelddadige incidenten tussen I mei-vierders en de Portugese politie vielen twee doden, terwijl 75 mensen verwondingen opliepen van wie er 12 ernstig aan toe zijn. Onder de gewon den bevonden zich een jongen van ne gen jaar, die een schotwond in de buik opliep. Aanleiding voor de ongeregeldheden vormde de plek, waar de twee grote Por tugese vakcentrales, de communistisch georiënteerde Intersindical-CGTP en de socialistische UGT, hun 1 mei-mani festaties wilden houden. Beide vakcen trales wilden hun jaarlijkse feest van de Dag van de Arbeid vieren op het enige grote plein dat Oporto rijk is, genoemde naar de voormalige verzetsheld, gene raal Humbert» Delgado. De civiele gouverneur van Oporto had uiteindelijk toestemming verleend aan de UGT, zeer tot ongenoegen van de rivaliserende vakcentrale Intersindi cal-CGTP. die als grootste syndicaat meende meer recht te hebben op dat plein Humbert» Delgado. Diverse militanten van deze laatste vakcentrale probeerden ondanks het besluit van de gouverneur een deel van het plein te bezetten, hetgeen uitliep op een directe botsing met de militanten van de UGT. De politie probeerde de vechtende partijen te scheiden met ge bruik van vuurwapens, maar ging zich daarby volgens ooggetuigen te buiten aan ongekend harde charges. De reacties van de militanten van de Intersindical, met messen en stenen, veroorzaakten 15 gewonden onder de leden van de politie. De Portugese communistische partij heeft voor van daag een algemene slaking uitgeroe pen, uit protest tegen het politieoptre den. alkmaar )anp) - Voorzitter Hoekstra van de Nederlandse Vissersbond heeft zaterdag in Alkmaar een 'zeer drin gend beroep' gedaan op minister De Koning van landbouw en visserij het zogeheteja ontwïkkelings- en sane ringsfonds in stand te houden. Volgens Hoekstra kampt de Nederland se visserij met een aantal ernstige pro blemen. die met geld uit het fonds kun nen worden opgelost. Volgens hem zitten de kokkelvissers op het ogenblik in zeer grote financiële problemen. Voorts is de situatie voor de Katwijkse rondvisvioot, die werkeloos ligt afgemeerd, ook beroerd. Ten derde dreigen lopende projecten voortijdig beëindigd te moeten worden, aldus de bondsvoorzitter. HILVERSUM - Een mogelijkheid om 5 mei tot een nationale feestdag te ma ken, is een van de christelijke feestda gen daarvoor in te leveren. Zomaar een extra vrije dag is echter te duur voor het bedrijfsleven. Dat zei het PvdA-ka- merlid Schelto Patijn zondag voor de AVRO-radio. Momenteel hebben alleen de ambtena ren op 5 mei een vrije dag. De kantoren en fabrieken werken echter gewoon door. Volgens de werkgevers ls het voor het bedrijfsleven onbetaalbaar een ex tra vrije dag te geven, Patyn noemde het wat „wrang" dat de prijs voor de bevrijdingsdag wordt uitgerekend. Hij heeft echter wel begrip voor het be zwaar van het bedrijfsleven. Hy wil daarom dat wordt gestreefd naar een ruil. Een christelijke feestdag inleveren en dan 5 mei vrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1