Zeven EG-landen akkoord met ihoofdlijnen landbouwpolitiek Anne Frank Stichting 25 jaar Reagan wijt economische ellende aan democraten Nieuw Europees ruimtevaartproject Verbod op verkoop van rookwaren buiten speciaalzaken verwacht Koningin en prins bij dodenherdenking in Amsterdam OP 10 EN U MEI OPNIEUW BIJEENKOMST Illegale zender Solidariteit zwijgen opgelegd Laat de schilder het beschermen. VERSTERKING ONTMOEDIGINGSBELEID Doden bij brand in hotel VS EXPOSITIE EN PRESENTATIE BOEK ZATERDAG 1 MEI 1982 PZC/binnen -buitenland LUXEMBURG - De marathonvergadering van de Europese landbouwministers in Luxemburg is te vrijdagmorgen na ruim 24 uur onafgebroken onderhandelingen uiteengegaan zonder definitief akkoord over de nieuwe landbouwprijzen. Zeven landen van de Europese Gemeenschap waren e het eens over het nieuwe prijzenpakket, maar Groot-Brittannië, Griekenland en, op het laatste Jen moment Italië, handhaafden een voorbehoud. De landbouwministers zullen op een informele oes bijeenkomst op 10 en 11 mei in Brugge opnieuw proberen het prijzenpakket af te ronden. Volgens de Nederlandse landbouwmi- een half procent voor granen, koolzaad, laS nister drs. J de Koning is het voorlig- v!e" gende akkoord niet meer voor belang- vas rijke wijzigingen vatbaar. De drie over- "us" blijvende landen zullen het dus waar- en schijnlijk op hoofdlijnen moeten slik- ken of laten stikken. Minister De Ko- ning verwacht grote moeilijkheden in- dien op 10 en 11 mei een definitief ak- koord opnieuw geblokkeerd wordt. Dat "s- zou onder de Europese boeren, die reeds vanaf 1 april op de nieuwe prijzen wachten, grote spanningen geven en het zou ook de tegenstemmers binnen de Gemeenschap in een politiek isole ment leiden. De Griekse en Italiaanse tegenstand kwam voort uit ontevredenheid over een nieuwe regeling voor wijn (Italië) en over onvoldoende prijsstijging (Grie- kenland). Groot-Brittannië handhaaf- „r de het algemene voorbehoud dat een prijsakkoord niet mogelijk is zolang de Iet EG-landen Seen overeenstemming be- reiken over verlaging van de Britse bij drage aan de Europese begroting. Een lang slepend probleem waarover de ministers van buitenlandse zaken volgende week weer verder gaan pra- ten. De Britse premier Thatcher wees donderdag een dringend telefonisch be- roep van de Westduitse bondskanseler Schmidt af om die blokkade alsnog op te heffen. nmdvlees en al eerder voor de voor Ne derland belangrijke bak tarwe. De spe ciale heffing die boeren moeten betalen bij overproduktie van melk wordt 2 pro cent. Overeenkomst Het pakket, waarover zeven van de tien EG-landen het nu wel eens zijn ge- eis worden, geeft met zijn 10,5 procent ge middelde prijsstijging de hoogste stij- nd ging van landbouwprijzen die ooit in ze- de Europese Gemeenschap is voorge komen. De landbouwuitgaven stijgen iie daardoor van ruim 36 miljard naar ïts zo'n 40 miljard gulden. Voor de consu-' au ment betekent dat een stijging van de de prijs van het levensmiddelenpakket ng met 2,5 procent en van de totale kosten ,ds van levensonderhoud met 0,5 procent- ge- Minister De Koning toonde zich vrij dagmorgen bezorgd over deze stijging, met name voor de financiering van de landbouwuitgaven in 1983. De Europe- se Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, meent •dat de Europese begroting daarvoor dan voldoende ruimte biedt, maar zy gaat uit van optimistische schattingen m over de ontwikkeling van de wereld- marktprijzen in de landbouwsector. Hoe meer die tegenvallen, hoe groter het financiële gat kan worden. Minister De Koning zei daarover na afloop van de vergadering: „Ik vind de stijging ook erg hoog, maar het alternatief was dit akkoord te verwerpen en dat ging me te ver". Het prijspakket ziet er nu in grote lijnen als volgt uit. Een algemene gemiddelde stijging van 10,5 procent, met op het laatste moment extra verhogingen van Sterrenwichelaar BRUSSEL (ANP) - De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, krijgt jaarlijks een dik ke 15.000 vragen te verwerken die op haar worden afgevuurd door le den van het Europese parlement. De afgelopen week werd ongetwij feld in Brussel de aardigste, maar ook vreemdste vraag ontvangen in de historie van de Europese ge meenschap. Aan commissievoor zitter Gaston Thorn werd door het Engelse Europarlementslid Jancey Buchan (labour) gevraagd: „kan de commissie meedelen of de som bere prognoses van de heer Thom van 17 februari 1982 over Europa op enige wijze zijn ingegeven door het speciale verslag dat hem werd toegezonden na zijn ontmoeting met een vooraanstaande Europese sterrenwichelaar? In dat verslag wordt, naar verluidt, gewaar schuwd voor ernstige internationa le gebeurtenissen, veroorzaakt door ongunstige planetaire con juncties". Het antwoord van commissievoor zitter Thom aan het „geachte Eu roparlementslid" was kort en dui delijk. ,flelaas worden de donkere wolken aan de hemel niet veroor zaakt door de omloop van de pla neten, doch door onze huidige eco nomische en politieke moeilijkhe den. Om met een lichte variatie op Shakespeare te zeggenniet door de schuld van ons gesternte, geacht parlementslid, neen door ons zelve zijn wij klein en nietig", aldus com missievoorzitter Thom. WARSCHAU (UPI)-Tijdens zijn twee de uitzending is de radio van het ver boden Poolse vakverbond Solidariteit vrijdag in Warschau door de autoritei ten tot zwijgen gebracht Na een groots opgezette speuractie werd de illegale zender uit de lucht gehaald. Over ar restaties was gisteravond nog niets be kend. iRadio Solidariteit begon, zoals aange- ikondigd, om negen uur 's avonds (Ne- jderlandse tijd) met zijn uitzending. De zender werd opgespoord door politie en soldaten en kort voordat de Solidari- teit-leider Zbigniew Bujak een toe spraak zou houden uit de lucht ge maald. Het is niet bekend of Bujak in de studio was toen de politie binnenviel. PARUS (ANP) - De Europese ruimte vaartorganisatie ESA heeft de aan vaarding van een nieuw programma bekendgemaakt, waarvan het voor naamste punt is de bouw van een steeds weer opnieuw te gebruiken 'ruimteplatform', een kunstmaan die wetenschappelijke instrumenten in een baan om de aarde, brengt. De kunst maan krijgt de naam Eureca, afkorting van 'European Retrievable Carrier', zo heeft de ESA donderdag meegedeeld. Eureca zal door het Amerikaanse ruim teveer in een baan worden gebracht, waarna de kunstmaan met een eigen motor grotere hoogte kan opzoekea Europese geleerden en onderzoekers willen er een serie proeven op het ge bied van de micro-zwaartekracht mee gaan nemen onder praktische gewicht loosheid. De instrumenten worden op radiobevel ingeschakeld en zjj zullen in het grond station worden gevolgd, al werken zij praktisch geheel automatisch. Na beëindiging van haar taak zal Eure ca weer naar een lagere baan worden gebracht, waar het Amerikaanse ruim teveer het station weer 'uit de lucht plukt' en naar de aarde terugbrengt. Eureca kan maximaal 1.500 kilo lading hebben en kan langer dan een halfjaar in haar baan blijven. Verwacht wordt dat eind 1986 het eer ste exemplaar omhoog gaat. De twee andere punten van het programma zijn: het aanbrengen van verbeteringen aan het Europese ruimtelaboratorium Spa celab en voorbereidend onderzoek voor elementen van Eureca. Deze twee pun ten kunnen voorlopig niet geheel wor den uitgevoerd, in afwachting van wat de NASA besluit te verbeteren aan het ruimteveer en ook omdat er niet vol doende geld voor is. De raad van de ESA, die woensdag en donderdag heeft vergaderd, heeft het programma goed gekeurd omdat de bijdragen van de ESA-landen die aan het programma deelnemen 80,8 procent van de kosten, De Griekse regering heeft vrijdag be sloten niet deel te nemen aan de NAVO- oefening 'Distant Drum 82' van 3 tot 15 mei in de zuidelijke sector van het NA- VO-gebied. Ook zullen andere NAVO- landen geen manoeuvres mogen hou den op Grieks grondgebied. De maatre gel hangt samen met het nog altijd niet opgeloste conflict tussen Turkije en Griekenland over bevoegdheden inza ke commando en veiligheid in de lucht in het gebied van de Egeische Zee. 155,9 miljoen rekenheden bij de prijzen van midden-1980, al hebben bijgedra gen. (ADVERTENTIE) W Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit Dus is het dubbel en dwars' regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH) Schildersbedrijf: Walraven v. Iwaarden B.V Middelburg, tel. 01180-12675 Oostburg, tel. 01170-3740 Schildersbedrijf: Walraven Goes B.V. Goes, tel. 01100-1517 Goes, tel. 01100-15617 een kwestie van vertrouwen NOORDWUKERHOUT - „Organisa ties als Amnesty International spelen bij het bestrijden van de schending van mensenrechten een even belang rijke rol als de Verenigde Naties. Er moet niet worden verondersteld dat de VN overal een oplossing voor heb ben". Dit heeft minister van buiten landse zaken Max van der Stoel vrijdag gezegd bij de opening van een congres van de mensenrechtenorganisatie Am nesty International in Noordwijker- hout. Op deze internationale conferentie, die tot zondag duurt, wordt gesproken buitengerechtelijke executies. Hieron der verstaat men het plegen van moor den door of met goedkeuring van heden. Volgens Amnesty wordt het aantal niet-officiële executies dooi overheidsinstanties in de jaren '70 ge schat op minstens een miljoen. Ze ko men voor in landen over de hele wereld Foto: de conferentie wordt onder ande ren bijgewoond door Roberto Cuella van het aartsbisdom van San Salvadoi (links) en de weduwe van de Chileense ex-minister Lettelier (rechts). Nederland heeft de strijd gewonnen te gen de invoering van een lagere heffing voor kleine melkproducenten. Voor die kleine veeboeren wordt door de Ge meenschap wel 320 miljoen gulden ter beschikking gesteld, waarvan de lidsta ten de bestemming tot in hoge mate zelf kunnen bepalen. Nederland krijgt van dat bedrag ruim 20 miljoen gulden, die waarschijnlijk gebruikt gaat worden om de regeling voor de beëindiging van te kleine onrendabele boerenbedrijven te verbeteren. De exportsubsidies die Nederland we gens zijn dure munt krijgt, worden ver minderd van 4 naar 2 procent, eerder was een vermindering van 3 procent voorgesteld. Voorts zijn de zeven lan den het eens over een nieuwe marktre geling voor wijn, die de wijnboeren in Frankrijk, Italië en Griekenland een redelijk inkomen moet garanderen on danks de bestaande grote overproduk tie van zo'n 700 miljoen liter wijn per jaar. WASHINGTON - President Reagan, gefotografeerd naast een grafiek die hij gebruikte tijdens zijn rede over de economische toestand. WASHINGTON - In een gesmeerde televisietoespraak heeft de Ameri kaanse president Reagan donder dagavond de Democraten de schuld voor de falende onderhandelingen tussen regering en volksvertegen woordiging over de begroting gege ven. Ondanks het gapende begrotingsgat beloofde hij voor de toekomst het evenwicht tussen federale inkom sten en uitgaven grondwettelijk te verankeren. Reagan weet alle economische ellen de aan de Democraten. De inflatie, hoge rentes, hoge begrotingstekor ten, alles zou hij van de Carter-rege ring hebben geërfd. „De heb uw hulp nodig, laat uw stem horen", zei hij aan het einde van zijn toespraak. De kiezers zouden aan de congresleden moeten schrijven dat ze president Reagan's programma steunen. „In. plaats van leiderschap te tonen om ons uit de economische problemen te halen, gaf de president een politieke toespraak", aldus democratisch se nator Howard Metzenbaum. President Reagan ging zwaar in de aanval, omdat de Democraten het niet met hem eens konden worden over de federale begroting, die ko mend jaar een gat van bijna vijfhon derd miljard gulden zal hebben. Hoewel president Reagan niets van de fantastische economische belof ten heeft kunnen waar maken, blijft hij toch taai aan zijn oude plannetjes vasthouden. Vooral de belastingver lagingen en defensiebegroting zijn heilig. DEN HAAG - De verkoop van rookwa ren in levensmiddelenzaken, kantines, benzinepompen en dergelijke zal ver boden worden. Minister Gardeniers van volksgezondheid en milieuhygië ne wil nog dit parlementaire jaar een AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus wonen dinsdag 4 mei in Amsterdam de herdenkingsplechtigheid bij in de Nieuwe Kerk ter nagedachtenis van de gevallenen in de tweede wereldoorlog. Aansluitend zullen zij een krans leggen bij het Natio naal Monument op de Dam. Aan de kranslegging wordt vervol gens deelgenomen door twee nabe staanden namens alle nabestaan den in Nederland en daarbuiten. Tevens worden twee kransen ge legd door premier Van Agt en de ministers van defensie en van erm namens de ministerraad en door de chefs van staven, aldus de rijks voorlichtingsdienst. Vertegenwoordigers van organisa ties van oud-verzetsstrijders, van oud-militairen en van oorlogs slachtoffers leggen daarna 23 kran sen. De plechtigheid wordt beslo ten met een défilé en bloemlegging. muzikaal omlijst door de koninklij ke militaire kapel. Militairen van de drie krijgsmachten, de voorma lige binnenlandse strijdkrachten, oud-militairen en leden van de stu dentenweerbaarheden uit Amster dam, Utrecht en Delft vormen de erewachten. Krijgsmacht De verscheidene onderdelen van de krijgsmacht herdenken dinsdag tij dens de dodenherdenking de mili tairen die sinds 10 mei 1940 waar ook ter wereld in dienst van het ko ninkrijk het leven hebben gelaten. De marine herdenkt de gevallenen zoals te doen gebruikelijk op het HSVënplein in Den Helder, de land macht houdt de plechtigheid op het militaire ereveld 'Grebbeberg' bij Rhenen en de luchtmacht eert de gevallenen weer op de vliegbasis Soesterberg. De commandant zee macht en de bevelhebbers der land en luchtstrijdkrachten zullen kran sen leggen. In Den Helder is verder ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de mijnendienst een herdenking op de gemeentelijke begraafplaats. In aanwezigheid van overlevenden van de mijnenveger 'Van Ewijck' wordt een krans gelegd by het mo nument Van Ewijck. Het korps ma riniers herdenkt de gevallenen op de begraafplaats Crooswijk in Rot terdam- Onder de genodigden in Rhenen zijn naast 650 nabestaanden onder meer vertegenwoordigers van het voormalige Knil, de koninklijke landmacht van voor 1940, de bin nenlandse strijdkrachten, de voor malige prinses Irenebrigade en van het huidige eerste legerkorps. In Dronten vindt een herdenking plaats bij het monument voor de in ons land gevallen geallieerde vliegers. Luchtmachtattaches van de toen malige geallieerden en de com mandant commando logistiek en opleidingen van de luchtmacht zullen daar kransen leggen. wetsontwerp indienen waarin de ver koop van rookwaren buiten de spe ciaalzaken om verboden wordt. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit vrijdag bevestigd. Welke verkooppunten precies onder dit verbod zullen vallen, is volgens het mi nisterie nog niet bepaald. Evenmin zou de ingangsdatum vaststaan. „Waar schijnlijk zal dat volgend jaar zijn", al dus de woordvoerder. De regering wil met de beperkte verkoop het ontmoedi gingsbeleid versterken. De levensmiddelenhandel zal zich fel verzetten tegen een mogelijk verbod. Voorzitter H. van der Geest van het Vakcentrum Levensmiddelen gelooft niet in de ontmoedigende werking van de beperking. „Wij willen graag aan een ontmoedigingsbeleid meewerken, maar niet als dat over de ruggen van de winkeliers gaat". Rookwaren zijn vol gens hem vooral voor de kleinere zaken een belangrijke klantentrekker. Van der Geest ziet zich gesterkt in de opstelling van staatssecretaris Van Zeil (economische zaken). Die zou tegen het ontwerp gekant zijn. Een woordvoerder van volksgezondheid: „dat weet ik niet. Er is nog wel overleg gaande met dat ministerie". NEW YORK - Bij een brand in een ho tel in Hoboken in de Amerikaanse staat New Jersey zijn vrijdag elf men sen om het leven gekomen. Zeker tien mensen liepen verwondingen op. Verscheidene mensen wisten zich te redden door uit ramen te springen van het vijf verdiepingen hoge. uit baksteen opgetrokken, gebouw. Twee vrouwen overleden op weg naar het ziekenhuis. Op de hogere verdiepingen trof de brandweer in de gangen negen doden aan. De politie houdt rekening met brandstichting. AMSTERDAM - De Anne Frank Stich ting in Amsterdam bestaat 25 jaar. Maandag 3 mei viert de Stichting dit jubileum met een speciale tentoonstel ling in het Anne Frank Huis aan de Prinsengracht 263 in Amsterdam. Bij deze gelegenheid wordt ook een boek gepresenteerd getiteld „Anne in het voorbijgaan". Stichtingsvoorzitter Dick Houwaart maakte voor dit boek een keuze uit de talloze reacties van de bezoekers aan het Anne Frank Huis, opgetekend in de receptieboeken. De Anne Frank Stichting werd in mei 1957 opgericht met het doel het achter huls waar Anne Frank en haar familie leden in de Tweede Wereldoorlog waren ondergedoken, in stand te houden. Het huis werd een museum en het dagboek van Anne Frank is beroemd geworden in de gehele wereld. De Anne Frank Stichting wil niet uitsluitend naar het verleden kijken, maar de strijd voort zetten die Anne Frank voerde voor een betere wereld. De stichting ziet haar werktterrein na 25 jaar nog niet kleiner geworden. Naast het openstellen van het achter huis en het informeren van de bezoe kers over de ontwikkelingen en gebeur tenissen rond de Tweede Wereldoorlog, organiseert de Anne Frank Stichting regelmatig actuele tentoonstellingen. Onderwerpen uit het verleden waren onder meer „Gastarbeid" en „Tweedui zend jaar anti-semitisme". Er zijn ook tentoonstellingen besteed aan diverse neo-nazistische groeperingen in West- Europa die vinden dat het Duitsland- van-Hitler zo slecht nog niet was. Deze groepen ontkennen de massamoord op de joden, zijn van mening dat de joden dat zelf verzonnen hebben en vinden het Dagboek van Anne Frank een falsi ficatie. De Stichting houdt ook elk jaar rond 4 en 5 mei een tentoonstelling „Tekens aan de wand" waarin gewezen wordt op fascistische en racistische uitingen bin nen de hedendaagse maatschappij Op educatief gebied brengt de stichting lessen uit voor leerlingen aan het voort gezet onderwijs. Groepen jeugdleiders, sociaal werkers en studenten uit het buitenland kunnen cursussen volgen over bijvoorbeeld de problemen die minderheden ondervinden in de maat schappij of de structuren die discrimi natie bevorderen of helpen in stand houden. De stichting verzorgt in het museum rondleidingen voor bezoekers en houdt daar ook een documentatie bij. Zo wordt er precies bijgehouden waar op dit moment neo-nazi-groepe- ringen actief zijn. De Anne Frank Stichting is onafhanke lijk vanpolitiek of religieuze organisa ties. Het grootste deel van het werk wordt mogelijk gemaakt door op brengsten uit eigen activiteiten en fi nanciële steun van particulieren. Het Anne Frank Huis is dagelijks geopend van 09.00 tot 17.00 uur, op zon- en feest dagen van 10.00 tot 17.00 uur. Eerste Britse reageerbuistweeling gezond geboren LONDEN DP A- Tien minuten na elkaar zijn in de nacht van donder dag op vrijdag in Londen de kinde ren van de eerste Britse 'reageer- buistweeling' geboren. Een woordvoerder van de kliniek zei dat het met moeder en kinderen goed gaat. De 31-jarige moeder, mevrouw Josephine Smith, baarde haar zonen Daniel en Christopher zes weken te vroeg, maar er deden zich geen complicaties voor. De kinderen wogen respectievelijk 2,1 en 2,3 kilogram. In de zomer van 1978 kwam in Groot-Brittannië de eerste rea geerbuisbaby, Louise Brown, ter wereld. De techniek die bij de rea geerbuisgeboorten wordt gebruikt is dat het eitje buiten de vrouw („in een reageerbuis") bevrucht wordt en later in de baarmoeder wordt ingeplant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9