Vertrek IFF en Seawheel gevoelig verlies haven Koninginnedag in kleumend Kloetinge almanak Rijkswaterstaat: bestrijding onkruid milieu-vriendelijker PZC/provincie DRASTISCHE INKRIMPING VAN CONTAINERPAKKET VLISSINGEN Werkgelegenheid bij bouw stormvloedkering wordt steeds minder Hulde voor Vlissinger Louwerse ZATERDAG 1 MEI 1982 VLISSINGEN - Het vertrek van de containerbedrijven IFF Europa bv en Seawheel Nederland nv uit Vlissingen-Oost betekent een aanzienlijk verlies van het containervervoer voor de nv Haven van Vlissingen. Door dat vertrek, als gevolg van de overheveling van het ladingpakket van de Lovell Line naar Rotterdam, valt ongeveer zestig tot zeventig procent van het containervervoer in de Vlissingse haven weg. Dit zei directielid A. J. Oreel van de nv Haven van Vlissingen vrijdag desgevraagd, naar aanleiding van het bericht over het vertrek van beide bedrijven in augustus. Hij meent overigens dat het moederbe drijfvan IFF in Engeland gedwongen is geweest om in de openbaarheid te tre den met de verhuisplannen, door de 'voorbarige' publiciteit hierover. Daar door zou het moederbedrijf ook een Zomercursus voor jonge alleenstaanden in 'Zilveren Schor' ARNEMUIDEN - Het vormingscen trum 'Het Zilveren Schor' in Amemui- den begint in de maand juli een cursus voor alleenstaanden. Deze cursus, ge noemd 'In je uppie wonen mag, maar je kunt toch beter...', heeft tot doel de deelnemers (minimaal twintig) in de gelegenheid te stellen elkaar te ont moeten te praten en na te denken over het 'alleenstaand zijn'. De cursus richt zich op deelnemers tus sen 25 en 35 jaar. De organisatoren van de zomercursus willen samen met de deelnemers onderzoeken in hoeverre men eigenlijk kan kiezen en hoe de sa menleving op alleenstaanden reageert. In een folder stelt de organisatie van de cursus dat men als alleenstaande op loopt tegen allerlei nonnen ten aanzien van hoe men zijn leven moet organise ren en wat geluk is. „Meestal worden die normen teruggevoerd tot de gezins ideologie. Voor alleenstaanden is het moeilijk om een eigen idee over leven te ontwikkelen zonder valse argumenten of legitimeringen die alleen terugslaan op jezelf'. De cursus d urt van zaterdag 17 juli tot en met vrijdag 23 juli. De deelnemers komen op 17 juli tussen 14 en 16 uur aan in het Silveren Schor, waar men op 23 juli tussen 12 en 12.30 uur weer vertrekt De deelnemers wordt verzocht lakens en een sloop of slaapzak en sloop, toilet gerei en eventueel platen en cassettes mee te nemen. De begeleiding is in han den van Guido Klabbers Men wordt verzocht zich vóór 28 juni op te geven voor de alleenstaandencursus. Schade drie auto's door voorrangsfout SAS VAN GENT - Vrijdagmorgen rond elf uur zijn bij een voorrangsfout op de kruising Tractaatweg-Langeweg in Sas van Gent drie pesronenauto's bescha digd. Dit kwam, doordat bestuurder T. A. M. uit het Belgische Zeele geen voor rang verleende aan de uit de richting Westdorpe naderende auto. die werd bestuurd door C. J. L. uit Axel. die de Tractaatweg wilde oprijden. L. werd ge volgd door M. F. A. B. uit Sluiskil, die met zijn auto tussen beide eerstge noemde auto's door wilde manoeuvre ren, maar geen van beide kon ontwij ken. De Belgische auto en het voertuig van L. werden zwaar, dat van B. licht beschadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. ADVERTENTIE PAVILJOEN -DE MEERKOET' Café-Restaurant ZEEUWSE Volwaardig Tussen alle al dan niet glunderen de gedecoreerden stond gister in de krant ook het bericht, dat het met stichting .Uit', die iti Zeeland cul tuur spreidde, nu definitief uit is. Er wordt in dit gewest géén cultuur meer gespreid. Jammer. Alle kans. dat de culturele kennis terugvalt tot dat van jaren geleden, toen in een van de Zeeuwse steden - toen nog een stadje - een optreden van een strijkkwartet stond gepro grammeerd. Omdat de gemeente, waar het con cert plaatsvond, schaars in de mid delen zat, toonden de musici zich bereid tegen vergoeding van de reiskosten op te treden, 't Werd een mooie avond, na een mooi gebaar. De burgemeester trad dan ook na afioop geroerd naar voren om de musici recht hartelijk te bedanken voor hun belangeloze optreden en besloot aldus: „Ik hoop vurig, dat uw kwartet snel zal mogen uitgroeien tot een vol waardig orkest". vroegtijdige beslissing hebben geno men. Welke gevolgen de verhuizing zal heb ben voor de nv Haven van Vlissingen moet volgens directeur Oreel nog nader worden bekeken, „Wij zijn ook donder dagmiddag pas op de hoogte gebracht door de directie in Engeland, Dat was slechts een half uur eerder, dan het per soneel werd ingelicht. De Lovell Line was onze grootste containerklant. Het bedrijf huurde ook kantoorruimte van de haven. Dat contract is opgezegd met ingang van augustus. We moeten pro beren ander werk te krijgen, want an ders houden wij personeel over. Als dat Advertentie RESTO TROUWENPOLDER tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit niet lukt zitten we met overtollig perso neel en moeten misschien enkele tien tallen werknemers afvloeien", aldus de heer Oreel. Directeur Oreel zei ook nog niet te we- Schoorsteenbrand woning Borsele BORSSELE - De vrijwillige brand weer van het dorpje Borsseie is vrij dagmiddag omstreeks 16.00 uur uitge rukt voor een schoorsteenbrand in een woonhuis aan de Wolphaartsweg. Het vuur vernielde de schoorsteen van de woning. Bij de bestrijding ervan kwamen twaalf brandweerlieden met één wagen, in actie. Nadat het vuur ge doofd was en de schoorsteen doorge haald met een zogenaamde ramoneur kon de schade worden opgeruimd. Al met al is de brandweer ongeveer twee uur bezig geweest. De brand is waar schijnlijk ontstaan door het feit dat de schoorsteen niet goed schoon was op het moment dat de bewoner zijn open haard aan had. Een poging van de be woner om het vuur zelf te blussen had geen resultaat, zodat hij de brandweer waarschuwde. ten wat de verschillende bedrijven gaan doen. die zorgden voor het verdere transport van de containers. Ook de ge volgen voor het containerreparatiebe drijf in Vlissingen-Oost zijn nog niet te overzien. „Het was een erg belangrijk ladingpakket. Wat de gevolgen van de verhuizing naar Rotterdam precies zijn. financieel en voor de werkgelegen heid, moeten wij nog goed bekijken", aldus de heer Oreel. Van de ongeveer 45 werknemers van IFF Europa bv en Seawheel Nederland nv in Vlissingen-Oost, zijn 38 personen in vaste dienst, van wie 32 woonachtig in Zeeland. De overige werknemers zijn in tijdelijke dienst. KANSEN OP ANDER WERK NIET GROOT BURGHSLUIS - De werkgelegenheid bij de bouw van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde is over het hoogtepunt heen. Al halver wege 1981 is begonnen met de afbouw van het zogenaamde droge bedrijf (en dan vooral, door het gereedkomen van de pijlers voor de kering, de betonsec- tor). Uiteindelijk zullen er eind 1986 - als de stormvloedkering volgens de huidige plannen bedrijfsklaar moet zijn - nog zo'n tweehonderd personeels leden 'over* zijn en ander werk moeten gaan doen. Directeur financiën en algemene zaken S. A. N. Hesp van de combinatie Dos- bouw, zegt dat de top van het aantal arbeidsplaatsen - met inbegrip van de medewerkers bij onderaannemers - op 1450 lag. Eind maart 1982 waren er-met inbegrip van ongeveer 200 medewer kers bij onderaannemers circa 1300 mensen aan de stormvloedkering aan het werk Hesp beklemtoont dat de af slanking van het personeelsbestand van meet af aan voorzien is. Dosbouw streeft daarbij naar een geleidelijke ver mindering. Van de ruim 1100 personeelsleden bij Dosbouw (eind maart '82) behoren er 670 tot het zogenaamde CAO-perso- neelsbestand (500 droge bedrijf; 170 natte bedrijO en 450 tot het stafperso neel (al degenen die niet direct produce ren en niet onder een CAO vallen). In de verdere loop van 1982 zullen er in de droge sector ongeveer 350 werknemers overbodig worden. Wanneer in 1983 met de bouw van de dorpelbalken en ander betonwerk begonnen kan worden, trekt de werkgelegenheid in het droge bedrijf weer wat aan. De sterkte van de afde ling voorbereiding bij Dosbouw zal zo danig teruglopen, dat in 1983 het groot ste deel van de medewerkers daar ver dwenen is. Er zal de komende periode - als gevolg van de voortgang van het werk.dat nu in de 'natte fase' raakt - een toename zijn van het aantal medewer kers bij het zogeheten natte bedrijf. Hoewel de afvloeiing bij Dosbouw niet schoksgewijze gaat, is directeur Hesp niet optimistisch gestemd over de kan sen op ander werk. „Dat is één van de trieste dingen van dit moment. Nor maal kost het bij bouwwerken nooit moeite om mensen kwijt te raken op de arbeidsmarkt. Het was in het verleden soms een probleem om een karwei met voldoende vakbekwame mensen af te maken, omdat men eerder ergens an ders aan de slag ging. Wat we nu con stateren - en we hebben dat met name in 1981 gemerkt - is dat er nagenoeg geen natuurlijk verloop is. Je moet dus iedereen ontslag aanzeggen", aldus Hesp. Hü maakt duidelijk dat een aantal overtollige werknemers bij de partners die samenwerken in de combinatie Dosbouw, geplaatst kan worden, maar bij lange niet allemaal. „Het is in ieder geval wel zo dat iedere man die bij Dos bouw aan het eind van zijn loopbaan is, gepresenteerd wordt bij de partners", vertelt directeur Hesp. Hij voegt eraan toe dat Dosbouw verder weinig moge lijkheden heeft om de mensen elders aan het werk te helpen. VLISSINGEN - „Vijfentwintig jaar Co mité Organisatie Feestelijkheden is 25 jaar Louwerse", zo vatte burgemeester Th. J. Westerhout kort en bondig sa men wat de reden was, waarom hij aan de heer C. W. Louwerse, secretaris van het comité, dc erepenning met oorkon de van de Federatie van Oranjevereni gingen in Nederland mocht overhandi gen. Dat gebeurde vrijdagochtend op een bijeenkomst van genodigden ter gelegenheid van de koninginnedagvie ring in de kantine van het Vlissingse stadhuis. Namens de gemeente Vlissingen bracht burgemeester Westerhout dank aan het COF en aan de heer Louwerse in het bijzonder vanwege het vele werk dat hij daar in de afgelopen 25 jaar voor heeft verzet. „Over het programma van de koninginnedag had ik nooit de minste kopzorg. Ik hoef er niet eens mijn goed keuring aan te hechten, want ze doen het toch", zo karakteriseerde de heer Westerhout de aktiviteiten van het Co mité. Hij noemde de heer Louwerse de centrale figuur en stelde vast dat hij hem al die jaren organiserend door Vlis singen had zien rennen. „U heeft een stukwerk verricht waar je u tegen zegt. Steeds weet u met betrekkelijk weinig geld erg goede evenementen tot stand te brengen", aldus de heer Westerhout In zijn dankwoord sprak de heer Lou werse de hoop uit dat de gemeente het niet zou laten bij deze huldeblijk, maar ook spoedig met de subsidie voor 1983 voor het Comité over de brug zal ko men. Bromfietser gewond naar ziekenhuis na botsing met auto POORTVLIET - Vrijdagmiddag om twee uur vond er op de T-kruising Kruitenburgseweg/Stoofstraat een aanrijding plaats, waarbij bromfietser A. K. uit Nieuw-Vossemeer gewond raakte. Een personenauto, bestuurddoor A. V. uit Poortvliet kwam vanuit de Kruiten- burgseweg en sloeg rechtsaf richting Stoofstraat. De bromfietser die op het fietspad terzijde van de Stoofstraat reed. zag hij echter niet aankomen. Door de botsing kwam A. K. zodanig te vallen dat hij een flinke verwonding aan de knie opliep. Vervoer naar ziekenhuis De Lievensberg te Bergen op Zoom bleek noodzakelijk. De auto raakte aan het rechter portier en rechter achterspatbord beschadigd, de bromfiets werd door de politie uit het verkeer genomen voor technisch onder zoek. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. GOES - Rijkswaterstaat Zeeland wil de onkruidbestrijding op een milieu vriendelijker leest gaan schoeien. Met name het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen moet drastisch worden beperkt en, als het even kan, worden vermeden. Dit blijkt uit de no ta 'onkruidbestrijding', waarin be- strijdingsmethoden van ongewenste begroeiingen staan aangegeven. „Ook binnen een dienst als rijkswaterstaat is de laatste jaren, mede onder invloed van maatschappelijke ontwikkelin gen. een tendens merkbaar om bewus ter en spaarzamer met de natuurlijke omgev ing om te springen", aldus de sa menstellers van de nota. Directe aanleiding voor de nota 'on kruidbestrijding' was het met chemi sche middelen aantasten van het Thoolse natuurgebied 'Rammegors' (ongeveer één jaar geleden). De nota is gemaakt onder verantwoordelijkheid (ADVERTENTIE) l Ventevogel Financiële Service Groep bv assurantiën makelaardij o.g. data service financiële adviezen van de afdeling regionale ontwikkeling van rijkswaterstaat, directie Zeeland. De aanbevelingen hebben inmiddels ook landelijk een warm onthaal gekre gen: de nota zal in de andere directies eveneens als leidraad gaan dienen. Be doeling is dat het beleid van rijkswater staat op dit gebied, zowel intern als naar buiten toe, er duidelijker op wordt. In de praktijk kent men bij rijkswater staat Zeeland de meeste problemen bij het tegengaan van begroeiing langs wegranden en bij de naleving van de provinciale dienstverordening. Mede werkers van rijkswaterstaat moeten in het vervolg, alvorens tot het tegengaan van bepaalde plantengroei wordt over gegaan. éérst afwegen of bestrijding wel echt noodzakelijk is - zo blijkt uit de nota. Indien men besluit tot bestrij ding. dan zullen de verschillende me thoden zorgvuldig getoetst moeten worden aan omstandigheden zoals: aard en omvang van de begroeiing, lig ging van het terrein, kosten, en dergelij ke. „Hierbij dient aangetekend te wor den. dat afhankelijk van de omstandig heden ook de methode 'niets doen' een zeer goedkope milieuvriendelijke en zelfs doeltreffende beheersmaatregel kan zijn", betogen de samenstellers van de nota. Chemische onkruidbestrijding mag al leen toegepast worden, ais met andere methoden met het gewenste resultaat bereikt wordt, óf als met-chemische be strijding onevenredig veel duurder is, staat er in de nota. „Bedacht moet een ter worden, dat zeker niet in alle geval len de kostenfactor van doorslaggeven de aard mag zijn". In het algemeen wordt een betere voorlichting op het ge bied van het bestrijden van ongewenste begroeiing noodzakelijk geacht. In de nota worden hiertoe de nodige maatre gelen voorgesteld. De medewerkers van de dienstkringen van rijkswaterstaat moeten duidelijk omschrijven waarom een bestrijding van begroeiing moet plaatsvinden en waarom voor een bepaalde bestrij- dingsmethode is gekozen. Iedere dienstkring dient in februari/maart te inventariseren welke gebieden door hun natuurwetenschappelijke waarde voor een ontheffing van de dienstver ordening in aanmerking komen. Bij de aanleg van nieuwe werken of bij recon structies zal steeds rekening gehouden moeten worden met het latere onder houd en beheer (waarvan onkruidbe strijding een deel uitmaakt). Te den ken valt bijvoorbeeld aan de wijze van aanleg van beplanting, soort aan te brengen bermgrond óf de soort verhar ding van kunstwerken, en dergelijke. In de nota wordt opgemerkt dat on kruidbestrijding slechts een onderdeel uitmaakt van het totale beheer van rijkswaterstaatobjecten. Er is dan ook besloten dat voor de zogenaamde 'groe ne onderdelen' van deze objecten (ber men, overhoeken, dijken, duinen enzo voorts) aparte groenbeheersplannen moeten worden opgesteld. Ook het evenement zaklopen ontbrak in Kloetinge niet. KLOETINGE - Voorzitter W.F.K. Lenshoek van het Kloctingse Oran jecomité mag dan het geboortehuis bewonen van de natuurkundige Buys Ballot, die zich al met weers voorspelling bezig hield, maar dat biedt nog geen garantie voor stra lend weer op koninginnedag. Naar mate de vrijdagochtend vorderde werden de gezichten van het bestuur van Kloetinges oranjevereniging steeds somberder en dat had alles te maken met het weer. Vice-voorzitter G. Hogesteger had enkele dagen te voren nog wel gezegd: „ik lig er niet wakker van", maar vrijdag zat hij er toch maar mee. Omstreeks het mid daguur was het al zo ver dat enkele leden serieus wensten dat koningin nedag nu eindelijk eens verplaatst wordt naar 31 augustus, de geboor tedag van oud-koningin Wilhelmi- na. Maar ze zagen ook wel in dat dat er voorlopig niet in zit. Daarom zette Hogesteger vrijdag morgen z'n kraag maar eens hoog op en toog hij naar de Kloetingse 's-Heer Elsdorpweg om de Goese burge meester te ontmoeten. „Een mooie gelegenheid om die man eens in ons dorp te krijgen", omschreef voorzit ter Lenshoek later het onthullen van een bord met de naam Kloetinge door de burgemeester. Zo'n bord was een vurige wens van het dorp. 'omdat de mensen niet eens weten wanneer ze Goes uitrijden en Kloetinge bin nenkomen'. Maar de burgemeester maakte geen beste beurt die morgen. Tot grote hilariteit van de aanwezige jeugd noemde hij een duidelijk oran je doek, dat over het bord hing, rood. En toen hij de aanwezige kinderen vroeg of ze hem een handje wilden helpen met het onthullen was het antwoord beleefd, doch zeer beslist: 'nee'. De spits was er af in Kloetinge en de plaatselijke muziekvereniging Ex celsior kon beginnen aan een ronde door het dorp om de schoolkinderen op te halen en ze naar het Markt veld te brengen voor de kinderspelen. Op het programma van Excelsior stond ook een aubade voor de bejaarden in sociëteit 'De Terp'. Maar dat gebeur de alleen op voorwaarde dat de be jaarden ook buiten zouden komen luisteren. Vorig jaar waren ze name lijk gezellig binnen, achter de oranje bitter, blijven zitten en stond Excel sior buiten te spelen. het dorp trok. Een voorbeeld was de •autopuzzelrit met 153 deelnemers. Maar ook het ringrijden sloeg aan. Dat moet ook wel want de sjieke draafbaan die enkele jaren geleden op het Marktveld Is gelegd, wordt al leen maar op koninginnedag ge bruikt. Alles mocht aan het ringrij den meedoen. Dat wil zeggen, ieder vierbenig dier met berijder of berijd ster. En dat alles onder het toeziend oog van de Nederlandse vorstin, wier portret over de 'vaete' waakte. Straatversieringen Natuurlijk is er veel afhankeli jk van het weer, maar het is voorzitter Lenshoek ondertussen toch ook wel duidelijk geworden dat veel afhangt van de medewerking van de bevol king. Dat lukte in Kloetinge erg goed. Er was bijvoorbeeld een on derlinge competitie tussen de ver schillende straten om een beker voor de straat die het mooist ver sierd was. Van die dingen. Kloetinge heeft op koninginnedag ook altijd een kermis. Eenvoudig van opzet weliswaar, maar zeer doeltreffend. De oude bootjesschommel van vroe ger deed dan ook goede zaken. Een omvangrijke organisatie vergde ook de grote verkleedpartij in de vorm van een optocht die met wan delende groepen mensen en met wa gens door het dorp trok. Vele uren werk werden gestoken in het maken van de wagens en de kleren. En om zoiets dan af te gelasten vanwege de regen, dat kan gewoonweg niet. Vo rig jaar stroomde het water even eens. Toen nog erger dan dit jaar. „Er waren kinderen bij die druipend van het water stonden te kijken. Maar ja afgelasten zou een nog grotere teleur stelling zijn. Dan zou al het werk voor niets geweest zijn", vertelt Hogeste ger. Ook nu weer was het een aan doenlijk gezicht om de hummels van de peutercreche geheel verregend en kleumend in een van de fraai opge tuigde wagens te zien zitten. Hele sprookjes trokken vrijdagavond aan de Kloetingenaren voorbij, terwijl de regen gestadig voortdruppelde. Toch geen reden om voortaan maar van de optocht af te zien, vertelde secretaris E. P. Kooijman. Op die manier wordt echter de hoop op een wat warmer datum, zoals 31 augustus wel steeds groter. Regenbestendig Ook Excelsior was slachtoffer van de regen. De uniformen waren al om gewisseld voor regenbestendige pakken. Aan de man met de grote trom werd meelevend gevraagd of hij nog geen kou had. „Nee hoor", was het antwoord, „Ik ben vroeger melkboer geweest, die hebben nooit koude handen". De voorzitter van Excelsior, A. J. Blok, was natuurlijk ook van de partij. „Ach, het is eigen lijk de enige dag dat je eens goed van stal komt", was zijn commentaar en enige tijd later zat hij nippend aan een glas port in gebouw Amicitia. Het sluitstuk van de dag was het jaarlijkse oranjebal in Amicitia. De tongen van de bestuursleden van de oranjevereniging hingen ondertus sen op de schoenen. Voorzitter Lens hoek was een van de eersten die het strijdtoneel verlieten om zijn bed op te zoeken. Ook zonder hem zou het nog laat worden in Kloetinge. De be stuursleden waren moe, maar vol daan, zoals dat zo treffend uitge drukt kan worden. Maanden Maanden van voorbereiding gingen aan het oranjefeest vooraf. De eerste vergadering in Kloetinge werd op 8 januari gehouden. Daarna volgden de bijeenkomsten elkaar in snel tem po op. Dat alles leidde vrijdag tot een feest dat niet alleen veel weerklank vond bij de eigen bevolking, maar te vens grote belangstelling van buiten Burgemeester Blanken van Goes was ter gelegenheid van koninginnedag in Kloetinge uitgenodigd om het aan duidingsbord 'Kloetinge'-een vurige wens in het dorp - te onthullen. En daar was de burgemeester toe bereid. De Kloetingse muziekvereniging bracht vrijdagmorgen een aubade voor de bejaarden van sociëteit 'De Terp', op voonuaarde dat de bejaarden wel buiten zouden komen luisteren en niet, zoals vorig jaar, binnen bleven zitten. En zo geschiedde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 2