PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika kiest partij voor Groot-Brittannië Koninklijke familie vierde gure koninginnedag in het noorden 'Positief gesprek' Kaunda en Botha GROOT, Zeeland vierde koninginnedag Van Agt looft koningin SANCTIES TEGEN ARGENTINIË DE GROENE aV. KOU HIELD VEEL MENSEN IN HARLINGEN VAN DE STRAAT Bemanning kotter gered Aanhoudend koud Eerst veel bewolking, later opklarin gen en enkele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden. Westelijke wind. boven land krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig tot hard. 225e jaargang no. 101 Zaterdag 1 mei 1982 Automobielbedrijf ónc&tAdaof lhi/t aafo's A»l*h«>»lrMI 5-r «460 AC GoCS Telelooo 0*100-16810 DEN HAAG (ANP) - Een kuipje of pakje margarine wordt binnenkort minstens vier cent duurder. Halva- rine gaat in elk geval drie cent per 250 gram in prijs omhoog. De fabrieksprijs stijgt maandag 3 mei met respectievelijk zestien cent (margarine) en twaalf cent (halvari- ne) per kilo. De uiteindelijke winkel prijs moet nog worden bepaald. Wan neer de nieuwe consumentenprijzen worden ingevoerd is afhankelijk van de snelheid waarmee de huidige voorraden worden verkocht. De bond van Nederlandse margari nefabrikanten in Den Haag heeft dit vrijdag bekendgemaakt. De prijsstij gingen die de fabrikanten doorvoe ren zijn onder meer het gevolg van de duurder geworden grondstoffen voor margarine en halvarine, aldus secre taris drs. G. Bertsch van de bond. Met het ministerie van economische zaken, dat toestemming moet geven voor elke prijsverhoging, is overleg gevoerd, aldus de secretaris. HILVERSUM 'ANPi - Het werk van koningin Beatrix in het afgelo pen jaar heeft Nederland groter faam bezorgd en de genegenheid voor ons land verbreid en verdiept. Premier Van Agt heeft dat vrijdag gezegd in een toespraak ter gele genheid van koninginnedag. Van Agt zei dat de staatsbezoeken die de koningin heeft afgelegd het aanzien van Nederland hebben verhoogd. De premier prees eveneens de rol van het staatshoofd in de jongste kabinetsformatie, waarin zij vol gens hem zich 'boven de politieke woelingen' met grote toewijding van haar taak heeft gekweten. Falklandcrisis De, LONDEN-WASHINGTON-BUENOS AIRES - De Verenigde Staten hebben zich vrijdag achter Engeland opgesteld in het conflict om de Falkland-eilanden. President Reagan heeft economische en militaire sanctiès tegen Argentinië afgekondigd en Engeland steun beloofd bij een mogelijk gevecht om de eilanden. De keuze, die in Engeland al enige dagen werd verwacht, werd bekendge maakt door minister Haig (buitenlandse zaken), die de afgelopen weken als bemiddelaar in het geschil is opgetreden. In die periode heeft Amerika nooit openlijk partij willen kiezen voor een van de strijdende partijen. Haig zei dat de situatie anders is gewor- met onmiddellijke ingang hebben stop- door de handel met het land vrijwel stil komtteliggen. Tegelijkertijd zal aan de Britse troepen bij de Falkland-eilanden den nu Argentinië alleszins redelijke vredesvoorstellen heeft verworpen. ..Omdat Argentinië niet bereid is ge vonden compromissen te sluiten, moe ten we overgaan tot concrete maatrege len". aldus de bewindsman. De maatregelen houden in, dat de VS alle militaire verkopen aan Argentinië PAGINA 2 containers Het vertrek van de containerbedrij ven IFF Europa bv en Seawheel Neder land nv uit Vlisslngen-Oost betekent een aanzienlijk verlies van het contai nervervoer voor de nv Haven van Vlis- siniren. PAGINA 3 Bovendien zuilen geen export kredieten meer worden verstrekt waar- materiële steun worden gegeven. Er zal echter geen sprake kunnen zijn van di recte militaire betrokkenheid van de VS bfj een gewapend conflict om de Falkland-eilanden, aldus Haig Haig voegde aan zijn woorden toe dat een militaire oplossing van het geschil op den duur geen stand zal kunnen houden. Er zal een oplossing moeten worden gevonden door middel van on derhandelingen; een oplossing die voor beide partijen aanvaardbaar is, zo zei hij. Alleen zo kan aan een einde loze reeks conflicten en veel onzeker heid een eind worden gemaakt. De Ver enigde Staten blijven dan ook bereid (Slot zie pagina 3 kolom 5) WASHINGTON - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexan der Haig heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt dat zijn land voor 100 procent achter Groot Brittanniè staat in de cri sis rond de Falkland Eilanden. moord Het communistische kamerlid en ge westelijk partijsecretaris van Sicilië, Plo la Torre, is vrijdag op klaarlichte dag doodgeschoten in het hartje van Palermo. La Torre had zijn hele leven gewijd aan de bestrijding van de geor ganiseerde misdaad op zijn eiland PAGINA 7 stormvloed Rijkswaterstaat onderzoekt of de pei len voor stormvloedwaarschuwingen in de sector Schelde opgetrokken kun nen worden. Dat gebeurt met name op verzoek van het provinciaal bestuur Zeeland. Aanleiding: hogere water standen en een grotere veiligheid. Na gegaan wordt of de nieuwe peilen van af het stormseizoen 1982-1983 al inge voerd kunnen worden. PAGINA 9 akkoord De marathonvergadering van de Euro pese landbouwministers in Luxem burg is vrijdagmorgen na ruim 24 uur onafgebroken onderhandelingen uit eengegaan zonder definitief akkoord over de nieuwe landbouwprijzen. Ze ven landen van de Europese Gemeen schap waren het eens over het nieuwe prijzenpakket, maar Groot-Brittan- nie, Griekenland en Italië handhaaf den een voorbehoud. PAGINA 11 goes-sluiskil De zenuwen gierden door de keel tij dens het vervolg van de voetbalwed strijd Goes-Sluiskil. Bijna 400 toe schouwers zorgden voor een anU Sluis- ldlstemming. twee Goesenaren kregen echter wegens ruw en onbeheerst spel een boeking PAGINA 25 De weergoden waren de Oranjecomité's weer eens niet gunstig gezind. Maar dat kon niet verhinderden dat in de Zeeuwse steden en dorpen vrijdag jong en oud de straat opgingen om Koninginnedag '82 te vieren met muziek, sport en spel. actief dan wel passief. En het enthousiasme was er niet minder om. Vooral ook de kleintjes trotseerden regen en wind, zoals hier in Kloetinge. (zie ook pag. 2 en 5) PRECIES OP DE GRENS (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaan- se premier Pieter Wilhelm Botha en de Zambiaanse president dr. Kenneth Kaunda hebben vrijdag een gesprek gevoerd over de explosieve situatie in zuidelijk Afrika. Na afloop van de be spreking, die plaats vond op een tot de centimeter nauwkeurig bepaalde plaats precies op de grenslijn tussen Botswana en Zuid-Afrika, gaven beide leiders een gezamenlijk communiqué uit. Daarin werd niet meer gezegd dan dat Kaunda en Botha op een positieve manier vrijuit hun standpunten over het gebied hadden uitgewisseld. Het was de eerste ontmoeting tussen Botha en een prominente zwarte Afri kaanse leider. Zeven jaar geleden voer de Kaunda al een gesprek met de toen malige Zuidafnkaanse premier Baltha- sar Vorster in een mislukte poging een einde te maken aan de guerrilla in Zim babwe. Ditmaal spraken beide politici, die vergezeld waren van ondermeer hun ministers van buitenlandse zaken, drie uur over het door Zuid-Afrika bestuur de Namibië, waar de bevrijdingsbewe ging Swapo en het Zuidafrikaanse leger regelmatig botsen, de kritische econo mische situatie in Zambia en de droog te die in zuidelijk Afrika catastrofale vormen aan begint te nemen. Grens Het gesprek werd gevoerd onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen. Tot het laatste ogenblik was de plaats ge heim gehouden. Het Zuidafrikaanse le ger bleek een barakkenkamp te heb ben ingericht op zeven kilometer van de grensovergang Kopfontein in Noord-Transvaal. Om 'gezichtsverlies' te voorkomen waren de stoelen zo ge plaatst dat de gesprekspartners met de ene voet in Botswana en de andere in Zuid-Afrika zaten. Kaunda's politieke zet is hem niet door geheel zwart Afrika in dank afgenomen. In Harare (vroeger Salisbury) werd het gesprek veroordeeld door premier Ro bert Mugabe. Ook Julius Nyerere, ver klaard voorstander van isolering van het laatste door blanken bestuurde Afrikaanse land. liet zich in Dar es Sa laam in soortgelijke bewoordingen uit Swapo-leider Sam Nujoma had Kaun da enkele dagen voor de ontmoeting la ten weten dat hij niet zou instemmen met een eventueel akkoord tussen Bo tha en Kaunda. Kaunda had enige tijd geleden in een interview gezegd dat hij bereid was tot een gesprek met Botha om de Zuidafri kanen „het een en ander aan hun ver stand te brengen". Een woedende mensenmenigte heeft in de grootste Indiase stad Calcutta dertien leden van een radicale religieu ze sekte levend verbrand, gestenigd of doodgestoken. Dit heeft de politie vrij dag bekendgemaakt. Zeker vijf leden van de Ananda-Margasekte vonden de dood op een brandstapel. Twee mensen die ook in het vuur waren gegooid kon den door toegeschoten politiemensen gered worden. Het Indiase persbureau Uni deelde mee dat leden van de als uiterst gewelddadig geldende sekte er van worden verdacht kinderen te ro ven. hampton Na het optreden, in de kleedkamer, is hij een murmelend oud baasje, dat best tevreden zou zijn meteen beschei den plekje achter de haard en een warm bakkie troost. De metamorfose is compleet en verbazingwekkend. Geen spoor meer van de vitale 69-jari- ge bandleader Lionel Hampton die zijn orkest elk concert weer tot uitbar stingen van rauwe energie weet op te zwepen. Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Zaterdagkrant: 17, 18, 19. 21 en 23 Radio en televisie: 24 en 25 HARLINGEN-ZUIDLAREN - Erwten soep in Zuidlaren, zich warm sprin gende prinsen in Harlingen. Koningin nedag 1982. die door de koninklijke fa milie in de provincies Friesland en Drenthe werd gevierd, werd vooral ge kenmerkt door het gure weer. De tot op het bot verkillende kou had "s morgens in Harlingen al aanmerkelijk minder mensen op de been gebracht dan was verwacht in plaats van 30.000 mensen kwamen er een krappe 4000. In Zuidlaren was de belangstelling groot, ondanks de ook daar heersende kou die nog werd aangevuld met een flinke re genbui. Burgemeester Steenbeek van Harlin gen wees er in zijn welkomsttoespraak tot koningin Beatrix en haar gezin op dat de eigenlijke verjaardag van de ko ningin (31 januari) al weer enige maan den geleden plaatsvond: „De tempera tuur nu is echter ongeveer dezelfde als normaal op uw verjaardag", aldus de burgemeester. In het Drentse Zuidla ren. waar de koninklijke familie 's middags op bezoek kwam. werd de ka chel van het gemeentehuis nog eens ex tra opgepookt. De koninklijke familie arriveerde vrij dagochtend even voor tien uur met het regeringsvliegtuig op de vliegbasis Leeuwarden, vanwaar zij per auto naar Harlingen ging. Daar waren kort voor de aankomst van de koninklijke familie twee in punkkleding gehulde jongelui opgepakt, die echter volgens een politiebeambte nog niets anders hadden gedaan dan het met een vilt stift kalken van leuzen op een muur. De jongelui werden met een politiewagen afgevoerd. Kinderspelen In Harlingen wandelde de koninklijke familie, nadat zij een aubade van schoolkinderen had aangehoord, langs de Noorderhaven waar verschillende kinderspelen werden uitgevoerd. Be halve een poging ballen door verschil lende gaten te gooien, lieten de drie zoons van koningin Beatrix en prins (Slot zie pagina 3 kolom 2) »e beslissing van de Ver enigde Staten om zich zonder voorbehoud achter Groot-Brittannië te stellen in het conflict met Argentinië over de Falkland-eilanden. betekent definitief het einde van de be middelende rol van Washington. Drie weken lang heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Alexan der Haig heen en weer gereisd tussen Washington. Londen en Buenos Aires om mee te helpen een vreedzame oplos sing te zoeken voor het geschil tussen beide bevriende naties. Londen, gepro voceerd en vernederd, wilde echter van geen concessies weten, Argentinië hoewel gebrandmerkt als agressor en door de VN vriendelijk doch dringend verzocht zich terug te trekken van de Falkland-eilanden voelde er evenmin voor toe te geven Vier weken lang heeft Haig pogingen gedaan om beide partij en op één lijn te brengen, maar succes bleek niet voor hem weggelegd. Haigs jongste voorstellen werden in feite don derdag al verworpen door zowel Enge land als Argentinië. Met de weten schap. dat de Engelse vloot nagenoeg het strijdtoneel rond de Falkland-eilan den is binnengevaren, zagen de VS gis teren geen andere mogelijkheid dan zich uit te spreken voor de Britse optie. Een klap in het gezicht van de junta in Buenos Aires, die op een neutrale hou ding van de Verenigde Staten dacht te kunnen rekenen. De Amerikaanse stap heeft in elk geval tot gevolg gehad, dat de Argentijnen zich wel twee keer zul len bedenken alvorens zij een oorlog met Groot-Brittannië aangaan. De eer ste tekenen gisteravond wezen er op. dat Argentinië alsnog bereid is gevolg te geven aan VN-resolutie 502 om zijn troepen terug te trekken. Van een volledige doorbraak is echter nog geen sprake Hooguit zijn enke le dagen winst geboekt om langs diplo matieke weg tot een oplossing te ko men. Zowel Argentinië als Groot-Brit tannië hebben laten weten, dat zij wel willend staan tegenover een bemidde lingspoging van de Verenigde Naties. Washington heeft, toen eenmaal duide lijk werd. dat de missies van Haig geen succes opleverden, het Falkland-pro- bleem doorgeschoven naar de VN. Een verstandige beslissing, die helaas op een wel erg laat tijdstip komt De VN moeten nu in korte tijd proberen goed te maken, wat Haig gedurende vier we ken niet is gelukt. Objectief gezien lijkt dat een onmogelijke opgave. De weten schap echter, dat Argentinië door de Amerikaanse opstelling in een geïso leerde positie komt te staan - ondanks morele steun van de Sowjet-Unie en een aantal Latijns-Amerikaanse landen - kan voor dit land aanleiding zijn zijn standpunt binnen enkele dagen te wij zigen. Daar mag sinds gisteren voor zichtig rekening mee worden gehou den. De vraag is echter of een vredesfor- mule kan worden gevonden, die voor beide partijen acceptabel is en vooral de Argentijnen vrijwaart van gezichts verlies De junta heeft de afgelopen we ken de spanning tot het kookpunt op gevoerd in eigen land door te appelle ren aan de nationale gevoelens van de Argentijnse bevolking. In de huidige si tuatie toegeven aan de internationale druk, zonder dat er wat tegenover staat, betekent politieke zelfmoord voor de junta. De militairen in Buenos Aires zullen alles doen wat in hun vermogen ligt om de macht te blijven behouden. In hoeverre dit 'alles' ook oorlog met Groot-Brittannië omvat, weten alleen de militaire leiders. De leden van de junta zijn dan ook de ongewisse factor in het macabere spel rond de Falkland- eilanden, dat mogelijk al dit weekend tot ontknoping zal komen. Polen ZUIDLAREN Zuidlaren. Koningin Beatrix toost met een glaasje Oranjebitter tijdens het bezoek aan de oude ambachtenmarkt in De Poolse militaire autoriteiten heb ben deze week de staat van beleg verlicht en duizend politieke gevange nen in vrijheid gesteld. Op het oog een humaan gebaar van de militaire leiders, die het Poolse volk met harde hand te rugvoeren in het communistisch gareel. Met hun daad leveren de militairen in direct het bewijs, dat zij bijna vijfmaan den na de 'staatsgreep' de vijfendertig miljoen Polen stevig in de houdgreep hebben. Alle sporen van wat maar enigszins wees op een democratisch Po len zijn uitgewist. Polen is weer een dic tatoriaal geregeerd land, waarin mili tairen en Moskou-getrouwe communis ten het voor het zeggen hebben. De stem van de eens zo machtige onafhan kelijke vakbond Solidariteit is wreed tot zwijgen gebracht. Polen, een half jaar geleden nog op weg naar een meer op de democratie afgestemde rege ringsvorm is weer voorgoed verdwenen achter het IJzeren Gordijn, dat Europa in twee blokken verdeelt. In het Westen weten we alleen dat de Polen het zwaar te verduren hebben. Berichten over vrijlating van duizend gevangenen brengen daar weinig verandering in. Dim DEN HELDER (ANP) - Ten zuidwesten van Den Helder heeft de reddingboot Suzanna uit Den Helder vrijdagavond de vier bemanningsleden van een zin kende Deense viskotter gered. De kotter Jistlarma was 's avonds door het slechte weer in de Noordzee bij Den Helder aan de grond gelopen. De red dingboot kon de vier opvarenden nog net op tijd van boord halen voordat het schip in de zee verdween. De Denen zijn ongedeerd naar Den Helder overge bracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1