prinses voor de zwakkeren zaterdagkrant vandaag 1 MEI 1982 I verzameld Verspreid, verzameld: het werk van de dichter Adriaan Roland Holst gebundeld. Veel virtuositeit en weinig echt goede gedichten. Hans V/ar ren op pagina 18. vriesekoop "Welkom thuis, gouden Betti- ne': het succesverhaal van een topsporter, die aan ge- iDichtverlies doet. Pagina 19. adolfs spoor De zich noemende Reichsver- weser Manfred Roeder tracht Hitiers sporen te drukken. Hij staat voor de rechter. Pa gina 23. papieren De strijd om 'de papieren'. Horeca-cursussen blijven mensen trekken, vrouwen voorop. Pagina 21. waldorf astoria House for sale. Baron Astors Hever Castle in het groene Kent is te koop. De koper dient 67 miljoen neer te tellen. Pagina 23. rfelf heb ik de yy^wens voor taan nog ergens zinvol mee bezig te kunnen zijn, er- -3 gens te mogen hel pen op gebieden die mij bijzonder interesseren". Dit zei koningin Juliana op de avond voor haar abdicatie. Na twee jaar 'prinses' Juliana is het voor iedereen dui delijk dat die bij zondere interes sen vooral liggen in de problema tiek van de gehan dicapte en mis deelde mens. Als Juliana de afgelo pen twee jaar in de publiciteit ver scheen dan hield I dit vrijwel altijd verband met acti viteiten rond de J zwakkeren in on ze samenleving. j uliana Op 30 april 1980 veranderde er voor Juliana meer dan de wijziging van haar aanspreektitel, van majesteit in koninklijke hoogheid. Een bestaan dat van minuut tot minuut geregeld was door een overvolle agenda, veranderde in een leven waarin zij haar tijd „meer zelf' kon indelen. Meer tijd voor eigen interessen, meer tijd voor de kleinkinderen en meer tijd om samen met prins Bernhard op reis te gaan. Meer tijd ook om dingen te doen zonder daarbij gehinderd te worden door die „vervelende" fotografen. De eerste drie maanden na de troonwis- seling nam prinses Juliana rust. Op 4 mei 1980 verscheen zij nog wel voor de dodenherdenking op de Dam, maai- het zou tot 30 augustus van dat jaar duren voordat zij weer in de openbaarheid dat ter gelegenheid van haar zilveren regeringsjubileum bijeengebracht was, in 1979 gaf zij acht ton van bet voor haar zeventigste verjaardag bij eengebrachte bedrag. het weekblad Margriet: „Dit is een taak waar je iets van kunt maken. Betrok ken zijn bij een van de grote sociale pro blemen van deze tijd is een taak die me ligt. Mijn belangstelling gaat er naar uit. Als ik een vrije beroepskeuze had trad. Ditmaal ter gelegenheid van de Dat prinses Juliana de Novib een warm gehad, zou ik sociaal-maatschappelijk herdenking van de slachtoffers die ge- hart toedraagt blijkt ook uit de gift aan werk hebben gekozen", vallen waren in de Japanse vrouwen- organisatie in november 1980. De Juliana zet zich helemaal voor deze kampen tijdens de Tweede Wereldoor- Novib besteedt het geld van Juliana en functie in. Er gaat bijna geen week voor- log, Bemhard voor de wederopbouw van bij of ze doet iets met of voor gehandi- het Zuidamerikaanse land Nicaragua, capten. Ze nodigt zestig leerlingen van Op 12 september van dat jaar wordt dat inmiddels ruim een jaar bevrijd is „Het Juffersoord", een dagverblijf voor voor het eerst duidelijk dat het Juliana van de Somoza-dictatuur: een dergellj- geestelijk gehandicapten uit Wijk aan ernst is met haar opmerking actief te ke gift zou tijdens het koningschap van Zee, uit op de koffie op Soestdijk. Een blijven of te worden op terreinen die Juliana volstrekt onmogelijk zijn ge- week daarna worden de deelnemers haar interesseren. Zij aanvaardt dan weest vanwege de mogelijke politieke aan een autorally voor gehandicapten het ere-voorzitterschap van de Stich- consequenties op het paleis ontvangen. Ze bezoekt in- ting Nederlands Kinderhulpplan. Nor- Eind 1980 vraagt koningin Beatrix haar stellingen, tehuizen, themadagen, le- maal stelt het ere-voorzitterschap wei- moeder voor een functie die deze er- nig voor Als koningin had Juliana een vaart als een „cadeau, een reusachtig zingen, dagverblijven etcetera. Tussen door, onopgemerkt door de publici- aantal van die erebaantjes die vooral groot cadeau". Het betreft het ere-voor- teitsmedia, vergadert ze mee bedoeld waren om de betreffende club zitterschap van de Nationale Commis- hoger aanzien te geven. Bij de aanvaar- sie van het Internationaal Jaar van Ge ding van dit ere-voorzitterschap stelt handicapten de prinses echter een aantal harde ei sen: zij wil zelf actief aan de bestuurs vergaderingen deelnemen en ook mee draaien in een aantal commissies. plan De Stichting Nederlands Kinderhulp plan werd in 1966 op initiatief van schlemiel Juliana heeft zich, ook tijdens haar ko ningschap, altijd al zeer betrokken ge voeld bij de „underdog", de mens die door een handicap, ongelukkige om standigheden, een tekort aan talenten niet of niet voldoende slaagt. Niet al en werkgroepen. De leuze voor het Jaar van de Gehandicapten „volle dig meedoen in gelijkwaardigheid" on derschrijft de prinses volledig. In Margriet laat ze doorschemeren dat ze nu in haar eigen dagelijks leven ook niet ontkomt aan de betutteling waar mee zoveel gehandicapten worden ge confronteerd* „Zet ze niet apart, houd je medelijden voor jezelf, betuttel ze niet, maar respecteer ze. dring je hulp niet op. Dat is moeilijk; ik merk het zelf Juliana opgericht. In de Stichting leen het handicap van haar dochter bij het ouder worden. Of ze willen je te werken de Nederlandse ontwikke lingsorganisaties Novib en de VN-kin- derorganisaties Unesco en Unicef sa men. Het doel is om in ontwikkelings landen zelf voorzieningen voor kinde ren te treffen. Tijdens haar regering bleef de deelname van Juliana in deze Stichting beperkt tot een financiële: in 1973 deed zij een schenking uit het geld Christina is de oorzaak van deze be langstelling. Volgens ingewijden heeft prinses Julia- na zichzelf altijd ook een beetje een IHUOHPSW „schlemiel" gevoeld door haar enorme verlegenheid in het gezelschap van vreemden, een verlegenheid die zij er voer als een enorme handicap. Zelf zegt zij van deze funktie in een interview met véél helpen, of ze laten je zitten zodat Je om hulp moet vragen". Het jaar 1981 is voor Juliana niet al leen het jaar van de gehandicapte. Ze gaat met prinses Bemhard ook een aantal weken naar de Galapagos-ei- landen. Daarmee, en met de komende reis die de prinses en prins aan Indone sië zullen brengen, gaan de liefste wen sen van Juliana in vervulling. Volgens ingewijden vindt zij het geweldig sa men met de prins ergens naar toe te gaan. Op de reis naar de Galapagos blijkt ook voor buitenstaanders dat er een enor me druk van haar is afgevallen: voor het eerst sputtert de prinses niet tegen de aanwezigheid van een fotograaf. Tij dens haar koningschap was ze bepaald lastig voor de media. Zij wilde al haar aandacht geven aan de mensen bij wie zij op bezoek was en kon zich niet con centreren als er om haar heen geflitst werd en zij het geklik van camera's hoorde. Tijdens „officiële" bezoeken aan gehandicapten etc. is zij nog steeds niet erg gecharmeerd van de aanwezig heid van pers. die dan ook (als de media al aanwezig mogen zijn), dienen op haar verzoek pijlsnel te verdwijnen. Op de Galapagos mocht er echter een foto graaf mee, hetzelfde was het geval toen zij haar eerste verjaardag als prinses in New York bij haar dochter Christina vierde. rust In september 1981 wordt Juliana voor twee weken in het Academisch Zieken huis van Utrecht opgenomen. Aanvan kelijk heette het dat „voor op zich zelf niet verontrustende klachten" een ver blijf van enkele dagen nodig was. De prinses zal het nog maanden rustig aan moeten doen. Weliswaar verschijnt ze op 10 oktober, ondersteund door ko ningin Beatrix, bij de viering van het 450-jarig bestaan van de Raad van Sta te, maar haar programma wordt dras- tiscgh teruggeschroefd- De representa tieve taken die zij van koningin Beatrix overneemt, omdat deze er geen tijd voor kan vinden worden nu door prin ses Margriet overgenomen. Ais prinses Juliana er op 21 november toch op staat het gebouw EfTatha voor dove en ge hoorgestoorde jongeren in Zoetermeer te openen, vergezelt tot ieders verras sing koningin Beatrix haar. Deze neemt een gedeelte van het programma van die dag over. Op 9 december 1981 wordt het Jaar van de Gehandicapten afgesloten. Prinses Juliana blijft echter op dit terrein ac tief. Zo heeft zij nog steeds zitting in de commissie die werkt aan de inrichting van het op 17 december 1981 in Utrecht geopende Informatie- en documenta tiecentrum ten behoeve van het kind met een handicap en zijn ouders. Dit gebeurt buiten het zicht van de publi citeit. En zonder dat ze hoeft tc letten op de tijd. want dal heeft Juliana nooit goed gekund: zich houden aan een tijd spannen. Iedereen die er haar attent op maakte dat zij inmiddels elders werd verwacht kon „de pot op", al was het haar eigen man. rian van kuppenveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 17