PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Witte Huis is somber over Falklandcrisis S Premieverhoging vervangt voorlopig ziektewetplan KAPERS MATIGEN EIS Zwembad Hulst liep leeg na breuk buis ARGENTINIË WIL UITLEG VOORSTEL VS DE JAGER-TOLHOEK EXPORT STIJGT 12 PROCENT NIEUW PAKKET MAATREGELEN PER 1 JULI Gasvondst in Noordzee Koud Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel. Middagtempera- tuur ongeveer negen graden. Matige, aan de kust en op het IJsselmeer krachtige noordwesten wind. 225e jaargang no. 100 Vrijdag 30 aprii 1982 GOES Houtkade 7. lel 01100-21250* saterdag van 10.00-12.00uur. affinnién keukens MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1, tel. 01180-33050 Geopend ma. vr van 8 00-17 00 uur 1001 bouwmaterialen onder één dak! HULST - Uit het instructiebad van het overdekte recreatiebad 'De Drie hoek' is donderdagavond ongeveer 150.000 liter water weggestroomd. Dat gebeurde doordat een van de buizen onderaan het bad afbrak, waardoor het water in de kelder van het zwembad kon stromen en het bad leegliep. De buis maakte onder deel uit van het permanente cicula- tiesysteem, dat in die kelder uit kwam. Het water kwam in de kelder ongeveer zeventig tot tachtig centi meter hoog te staan. Of er veel schade is was donderdag avond laat nog niet bekend. De in de ondergelopen kelder opgestelde ap paratuur en pompen van het circula tiesysteem liepgen geen schade op. omdat deze op een betonnen voet staan. Het waterpeil heeft de appara tuur niet bereikt. Vandaat zal een on derzoek ingesteld worden naar de ooi-zaak van het ongeluk en de scha de. Volgens hoofd I. Lambert van ge meentewerken was daar donderdag avond laat absoluut geen zicht op. Van een ravage was overigens geen sprake. De buis brak tegen tien uur af. Het personeel van het zwembad bemerkte dit onmiddellijk omdat het bad met een alarm is beveiligd. Op het moment van het ongeluk was het zwembad net gesloten en waren de laatste bezoekers net de deur uit. De brandweer was snel ter plaatse omdat een deel van de brandweerlie den al in de kazerne was in verband met oefeningen. Het korps rukte met twee auto's uit. De branduur is uren bezig geweest met het leegpompen van de kelder. Het ongeluk zal geen gevolgen hebben voor het gebruik van het zwembad, vandaag, vrijdag. Volgens de badmeester van 'De Drie- hok' zou in het instructiebadje toch met gebruikt worden en de ogverige baden zijn niet beschadigd. Het pro gramma kan normaal worden afge werkt. (Van onze correspondenten) LONDEN - Ondanks de dreiging van een gewapend conflict, blijven onderhandelingen over de toekomst van de Falkland-Eilanden mogelijk, maar Argentinië moet de eerste stap doen. Dat was de kern van de boodschap van de Britse premier mevrouw Thatcher donderdag tijdens een debat in het Lagerhuis. In Washington liet Witte-Huiswoordvoerder Speakes zich zeer pessimistisch uit over een vreedzame oplossing van de crisis nu er geen enkele beweging zit in de onderhandelin gen. Onderscheid in onderscheidingen Argentinië heeft donderdagavond ver klaard dat ieder Brits schip of vliegtuig dat zich ophoudt binnen Argentijns grondgebied of de territoriale wateren, inclusief die rond de Falkland-eilan- den, South-Georgia en de Sandwich-ei- giftig De schorren en planten in de Wester- schelde bevatten hoge concentraties van onder meer cadmium en kwik. In planten als lamsoor en zeekraal kan cadmium tot aan voor de mens gevaar lijke concentraties oplopen. PAGINA 3 hypotheekrente Het beperken van belastingaftrek van hypotheekrente - zoals de regering van plan is zal niet nalaten een domper op de vraag naar hypotheken en op her stel van werk en werkgelegenheid in de bouw te zetten. PAGINA 8 duikers De invoering van een verordening voor duiksport in Zeeland, leidt ertoe dat Nederlandse sportduikers uitwijken naar het Zuidhollandse gedeelte van het Grevelingenmeer. De duikers, die erg negatief reageerden op de Zeeuwse verordening, trekken vooral naar de omgeving van Ouddorp, PAGINA 11 olieprijzen De noteringen van ruwe olie en van olieprodukten op de vrije markt in Rotterdam blijven stijgen. Als deze trend zich doorzet dan zullen de prij zen van vooral benzine half mei op nieuw vrij fors kunnen stijgen, aldus een woordvoerder. PAGINA 17 verlies Het verlies in de bekerontmoeting te gen Vlissingen betekent voor Arne- mulden zo'n beetje de definitieve knock-out voor dit seizoen. De ploeg heeft dit jaar praktisch alles verloren wat er te verliezen viel en slechts het duel met Vlissingen betekende nog een sprankje hoop voor de veel ge plaagde formatie van Jaap van Maris. PAGINA 21 minder fors landen, zal worden beschouwd als zijn de van een vijandige mogendheid. In een speciaal communique verklaar de de junta dat Argentinië Britse sche pen en vliegtuigen zal aanvallen die zich binnen deze 200-mijlszone ophou den. Argentinië heeft de Verenigde Staten laten weten him jongste voorstellen on- DEN HAAG (ANP) - In de maanden ja nuari en februari heeft Nederland voor een bedrag van 29,2 miljard gulden aan produkten uitgevoerd. Dat is twaalf procent meer dan in dezelfde maanden van het vorige jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft dit uitgerekend. Ons land voerde voor 25,4 miljard gulden in. Dat is drie procent meer dan in de vergelijkbare periode van 1981. bevredigend te vinden en om nadere uitleg gevraagd, zo heeft het officiële Argentijnse persbureau Telam donder dag meegedeeld. Volgens Amerikaanse waarnemers zou het voorstel gaan om terugtrekking van alle Argentijnse troepen van de eilan den en herstel van het Brits bestuur met daarm „enkele Argentijnse ele menten". In de daarna te beginnen on derhandelingen zouden echter de wen sen van de Falklanders absolute voor rang hebben. De Britse minister van buitenlandse zaken Francis Pym zou ermee akkoord zijn gegaan. Uit regeringskringen in Washington werd donderdagavond vernomen dat Alexander Haig niet van plan is zijn pendeldiplomatie te hervatten. handelaar Haig. Maar welke onderhan- delingsvoorstellen ook op de tafel ko men, de Argentijnse regering moet eerst haar troepen van de Falkland-Ei landen terugtrekken, en daarin de eis van de Veiligheidsraad volgen, aldus mevrouw Thatcher. Nu Haig nog onderhandelt, ziet me vrouw Thatcher geen bemiddelende rol weggelegd voor de Verenigde Naties, al (Slot Zie pagina 3 kolom 5) DEN HAAG -Staatssecretaris Dales (links) en minster Den Uyl tijdens het debat over de ziektewetvoorstellen in de kamer. Lagerhuis Mevrouw Thatcher zei in het Lagerhuis dat de Argentijnse regering nu eerst moet reageren op de jongste vredes voorstellen van de Amerikaanse onder- iVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft afgezien van de door hem voorgestelde wijziging van de Ziekte wet. Het financiële gat dat hierdoor in de begroting dreigt te ontstaan, wil hij dichten door een „niet onaanzienlijke" verhoging van de sociale premies. Ge dacht wordt aan een verhoging met 1 procent. TEGUCIGALPA (RTR) - De onderhandelingen tussen over- slaat, zullen opblazen als er politie of militairen in de buurt heidsftmetionarissen en de vier kapers van een Hondurees komen. De kapers matigde hun eis en vragen nu de vrijlating v erkeersvliegtuig met nog ongeveer dertig mensen aan van 32 politieke gevangenen en betaling van een kwart mil- boord verkeerde donderdag in een impasse. joen dollar in ruil voor de gijzelaars. Woensdag lieten zij dertien vrouwen twee kinderen en een hartpatiënt gaan. De kapers zeiden dat zij het toestel, dat sinds woensdag op Hoeveel mensen nog in gijzeling worden gehouden staat niet het vliegveld van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa precies vast. Het zouden er tussen de 30 en 36 zijn. Foto: de vrijlating van de hartpatiënt. Den Uyl volgt hiermee het compromis voorstel dat het CDA woensdag tijdens het debat heeft voorgesteld. Hij is te vens de PvdA-fractie tegemoet geko men door toe te zeggen dat de laagste inkomens onder deze nieuwe maatregel niet zullen leiden. Hij is bereid zo nodig later dit jaar compenserende maatrege len te treffen. De bewindsman deelde de Kamer zijn besluit donderdagmiddag mee, nadat hij tijdens de lunchpauze nog langdurig met de fractieleiders van de regerings partijen overleg had gevoerd. Ook in de nacht van woensdag op donderdag vond een dergelijk overleg plaats, maar dit had nog niet tot overeenstemming geleid. Besloten is om voor het zomerreces als nog de behandeling voort te zetten en de noodzakelijke wijzigingen door te voeren. Op die wijze weten de sociale partners nog voor het begin van de nieuwe cao-onderhandelingen waar zij aan toe zijn, aldus Den Uyl. De rege ringsfracties hebben met dit tijdsche ma ingestemd. De mededeling van Den Uyl leidde tot felle kritiek van de kant van de WD. De liberalen, die erop rekenden dat het voorsel volledig verworpen zou worden, eisten een uitspraak van de Kamer over het voorstel de behandeling stop te zet ten. Een Kamermeerderheid wees het WD-standpunt echter van de hand. Den Uyl het blijken dat het uitstel van de verdere behandeling moest verhin deren dat de Kamer het wetsontwerp zou verwerpen. Hij stelde voor dat de regeringsfracties de komende weken nader overleg zullen voeren om per 1 juli met een nieuw pakket maatregelen te komen. Daarbij zal ook rekening wor den gehouden met de inhoud van de komende Voorjaarsnota. Niet vaag Audet, uitgever van dagbladen en tijd schriften, werd vorig Jaar net als ande re dagbladuitgevers geconfronteerd met sterk teruglopende advertentie omzetten, een direct gevolg van de economische recessle.De teruggang ls nog niet tot staan gebracht, zij het dat die dit jaar niet zo sterk ls als ln het afgelopen jaar. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 7 en 8 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Koninklijke onderschei dingen: 13 en 15 Sport: 17 Kunst: 19 Radio en televisie: 20 Financieel: 21 MIDDELBURG - Ter gelegenheid van Koninginnedag hebben donderdag 43 Zeeuwen een koninklijke onderschei ding gekregen. Dat zijn er 14 minder dan vorig jaar. De onderscheidingen waren als volgt verdeeld: één commandeur in de Orde van Oranje Nassau; 2 Officieren in de orde van Oranje Nassau; 12 Ridders in de Orde van Oranje Nassau; 8 gouden ere-medailles: 17 ere-medailles in zilver; 3 bronzen ere-medailles. De onderscheidenen zijn: Commandeur O N dr C. Boertien, commissaris der konin gin in Zeeland te Middelburg. Officier orde O N: P. J. G. Molthoff. burgemeester van Hulst; A. Poppe, Middelburg, presi dent-commissaris Campina bv te Veg- hel. Ridder O N: D Geuze, lid staten van Zeeland te Oostburg; M. Polderman, oud-conrec tor Rijksscholengemeenschap 'Het Goese Lyceum' te Goes; drs F Pos, oud-conrector Stedelijke Scholenge meenschap te Middelburg; J. Locht, hoofdcommies 's rijks belastingen te Middelburg; L J Verkerke, hoofdcom mies 's rijks belastingen te Goes; J. N. Baak, Vlissingen, oud-hoofdambtenaar Loodswezen; P. Mocns, West-Souburg, oud-hoofd werktuigkundige Koninklij ke Nedlloyd Groep bv Rotterdam, S j. van Langeraad, Kamperland, bestuurs lid agrarische organisaties J F H. Odems, Goes, controle-leider Accoun tantsdienst Ministerie van Landbouw en Visserij 3. Pompeidirecteur Werk voorzieningschap 'De Zuidhoek" te Zie- rikzee; J. J. van den Ende. voormalig voorzitter Schaakvereniging Zierikzee, oud-bestuurslid Zeeuwse Schaakbond, te Zierikzee. Ridder orde O N met de zwaarden; Ltz van vakdiensten 2e klasse K. van Lenten te Goes. Eremedaille Orde O N goud; J. van Es, pastoraal medewerker N H gemeente Yerseke; P. L. den Hollander, onderwijzer te Zoutelande; H. J. Zuyd- weg, secretaris bestuur "Vereniging voor Gereformeerd L O', secretaris' voorzitter "Vereniging voor Christelijk Uitgebreid L O' te Yerseke; P. H. Groe nenboom. voormalig opzichter bijzon dere diensten Directie Materieel Ko ninklijke Marine te Koudekerke; K. Wouters, Zoutelande, hoofdemployé le klasse PTT; J. P.van Hoorn. Vlissingen. hoofdemployé bijzondere diensten PTT; D L. Joziasse. Vlissingen. voorzit ter afdeling Industriebond CNV en lid algemene vergadering CNV Eremedaille Orde O N goud met de zwaarden: T. A. Pihl te Vlissingen, opperkok Ko ninklijke Marine. Eremedaille Orde O N zilver: W. Dansen, organist N H gemeente te Rilland-Bath; A. A. Helmich, wacht meester rijkspolitie le klasse te Hulst; M. Meijboom, technisch onderwijs-as- sistent Christelijk Lyceum voor Zee land te Goes; K. Wal. technisch beamb te A Marine Magazijndienst te Sou burg; C Stobbelaar. Hansweert, oud- scheepvaartmeester rijkswaterstaat; P. Eiff, Koudekerke, ambtenaar Loods wezen; J J Snijders. Vlissingen, oud ambtenaar Loodswezen; L. van der Meide, Terneuzen. PTT-besteller; J A. de Bil, Kerkwerve, employé le klasse PTT; mevrouw M K Bastiaanse, Sta- venisse. employé le klasse PTT, A. den Exter. Axel, voormalig secretaris rui- tersportverenigmg 'Axel'. P. Ramondt. Axel. voormalig voorzitter pluimvee en konijnenvereniging 'Ter Verbetering'; mevrouw J. A. Vos. voormalig huis houdster bij mevrouw Hocke te Haam stede; W. J. van Doeselaar, Axel, oud- Nu de premies voor werknemers ver hoogd zullen worden, wil Den Uyl af zien van de in de recente Voorjaars brief aangekondigde verschuiving van te betalen premies van werkgevers naar werknemers. Dat kan omdat er nu geen extra lastenverzwaring voor de werkgevers optreedt, zodat compensa tie achterwege kan blijven. WD-woordvoerder De Korte noemde het voorstel om de verdere behandeling stop te zetten een „schandalige zaak". Hij wees erop dat minister Den Uyl don derdagochtend de verdere afhandeling nog een dringende had genoemd. „Er wordt een ondoorzichtig spel gespeeld tussen de regeringspartijen, en dat spel is nog niet ten einde," zei hij. Volgens De Korte blijft er nu van de voorgenomen bezuinigingen van fl,4 miljard in het geheel niets over. Stop zetting van de behandeling heeft voorts alleen tot doel het gezichtsverlies van de regering en tussen de regnngspartij- en zoveel mogelijk te beperken. „Deze zaak leidt al geruime tijd tot commotie in de samenleving. Ik vindt dat er nu duidelijkheid moet ontstaan," zei hij. Den Uyl wees er in zijn antwoord op dat deze duidelijkheid ontstaan is „er blijft niets vaags hangen". CDA-fractieleider Lubbers betreurde het voorstel van de VVD-er.,Ik vind het jammer dat nu het politieke spel over de vraag van het ge zichtsverlies de overhand krijgt," aldus de CDA-er. Den Uyl zei bij de hervatting van het debat op donderdagochtend, dat de reacties van de vakcentrales op de ziek- (Slot zie pagina 3 kolom 5 veral in Nederland zijn 'gisteren, de dag vooraf- uy-Tfrf gaand aan Koninginnedag, fêSög wel spetters neergekomen van de jaarlijkse lintjesregen. Terzijde van de feestelijke bij eenkomsten waar de decoraties werden opgespeld, van de felicitaties op recep ties en in persoonlijke ontmoetingen zullen velen zich opnieuw de vraag heb ben gesteld, wanneer het verouderde systeem van onderscheidingen nu ein delijk eens zal veranderen, en vooral verbeteren. De kritiek op het stelsel van eremedailles en linten is niet van van daag of gisteren en inmiddels vrij breed vertakt. Minister Van Thijn van bin nenlandse zaken (hij zag de bui in de dubbele zin van het woord al weer aan komen) heeft twee weken terug aange kondigd dat hij een commissie aan het werk heeft gezet om hem te adviseren over een herziening van het decora tiestelsel. De bewindsman vindt dat de manier waarop in onze moderne samen leving onderscheidingen worden toege kend, veel te ingewikkeld is. Hij heeft bezwaren tegen de rangen in de drie be langrijkste ridderordes (de Orde van Oranje Nassau, de Orde van de Neder landse Leeuw en de Huisorde van Oran je). Bovendien vindt Van Thijn dat de hele gang van zaken bij de onderschei dingen achterloopt als je kijkt naar de eisen van democratisering en emanci patie, die tegenwoordig als gangbaar worden beschouwd. De vier koppen tellende commissie, van wie de minister vóór 1 januari aanstaande advies verwacht, is afkom stig van buiten de ambtelijke wereld. Het valt op dat Van Thijn voor een der gelijke samenstelling heeft gekozen. Al bijna twintig jaar namelijk is er vanuit het parlement stelselmatig kritiek geoefend op het uitblijven van beleids wijzigingen in het vaderlandse onder- scheidingen-wezen. Pogingen van een reeks voorgangers van de huidige mi nister van binnenlandse zaken om het hele systeem op de helling te zetten zijn kennelijk verzand in ambtelijke tegen stand. Ook al omdat het merendeel van de decoraties naar ambtenaren gaat en juist daar toch nogal wordt 'gehangen' aan het anderhalve eeuw bestaande en al die tijd min of meer onveranderde stelsel, is te verklaren dat voorstellen tot wijzigingen telkens opnieuw werden afgehouden. Opeenvolgende ministers zagen zich met hun achteraf overmoe dig gebleken - beloftes op dit punt in verlegenheid gebracht. Vandaar dat Van Thijn zich op voorhand tegen een herhaling heeft ingedekt en zijn advi seurs van elders dan vanachter de amb telijke burelen heeft gerecruteerd. Geen onderscheid in onderscheidin gen, - vernieuwers van het decora tiestelsel zien dèt. als een gulden regel voor een komende herziening. Juist op de dag van de jaarlijkse lintjesregen springt de rangorde in de decoraties ex tra scherp naar voren. Grootkruizen in de Orde van Oranje Nassau en in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Groot-Officieren en Officieren, Com mandeurs en Ridders met daaronder de categorie van ere-medailles in goud, zil ver en brons. Waarom de één dit, de an der dat? Zeker, er zijn regels en proce dures voor. Maar de waardering ervan is achterhaald en spreekt niet meer aan. Alleen: het onderscheid blijft. Het vreemde is dat verantwoordelijke mi nisters van binnenlandse zaken steeds grote stelligheid leggen in het verkla ringen, dat dit onderscheid moet ver dwijnen, maar het ln de praktijk niet kunnen waarmaken. De hele materie is kennelijk nogal weerbarstig en vol ha ken en ogen. In de loop van de jaren zijn allerlei voorstellen op tafel getoverd om de meest bekritiseerde euvels uit het decoratiestelsel te halen. De eremedail les van Oranje Nassau zouden kunnen worden* afgeschaft: ridder zou dan de eerste koninklijke onderscheiding kun nen worden. Ook is geopperd om voor de eremedailles een aparte, nieuwe or de in te stellen. Er zijn pogingen onder nomen om de gang van de aanvraag en de eisen waaraan de kandidaten voor een onderscheiding moeten voldoen te vereenvoudigen. Stuk voor stuk heb ben die veranderings-plannen het niet gehaald. Ook in 1982 dus maar weer een lintjesregen aan de vooravond van Ko ninginnedag volgens het oude, verou derde patroon. Minister Van Thijn heeft zich danig verplicht met zijn adviesaan vraag. Tot nu toe zijn we namelijk met de voornemens voor herziening van het decoratiestelsel nog niet eens van de regen in de drup gekomen vdM bestuurslid'oud-trainer christelijke sportvereniging 'Voorwaarts' te Axel; J. Jumelet te Bruinisse; L. van Liere, Colijnsplaat, lid/oud-penningmeester voetbalver eniging 'Colijnsplaatse Boys'. Eremedaille O N zilver, bij bevorde ring: C. B. van der Schelde, le grafdelver tuinman te Zierikzee (gepensioneerd). Eremedaille O N brons: L, J Henning. Vlissingen, oud-rijks- ambtenaar III Directoraat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken; C. van Belzen. Arnemuiden, machinebe diener Vitrite, P. A. van Dommelen, Kloosterzande. bankwerker lasser bij Scheepswerf Gebroe ders De Klerk bi te Walsoorden. (Zie ook pagina's 13 en 15). ASSEN (ANP) - De Nederlandse aardolie maatschappij (NAM) beeft tien kilometer ten noorden van Terschelling op ht Nederland se deel van het continentale plat een nieuw gasveld aangeboord. Volgens de maatschappij werd het gas tijdens een proefboring in blok M-ll op een diepte van 2.800 meter aangetroffen. De omvang van het veld moet nog nader worden vast gesteld. Het is het tweede succe sdat de NAM in korte tijd boekte bij zijn proefboringen. Woensdag maakte de maatschappij bekend dat het olie had gevonden in het Nederlandse blok F-17, op onge veer 140 kilometer ten noorden van Den Helder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1