Kritiek Zeeuwse gemeenten op 'betutteling' provincie Berekening van ministerie voor woningtoewijzing is niet reëel Terneuzense winnares wedstrijd Veilig Verkeer Restant Ourtheaan wal CRM waarschijnlijk met bouwplannen voor Markiezaat akkoord Welzijn en werkgelegenheid trefwoorden in Goese politiek PZC/ provincie WONINGVERBETERING BUITENGEBIEDEN Het leven i te mooi.. waabHMMk Reeds opgeheven Westkapelse BV failliet verklaard EERSTE PRIJS VOOR DIAN LAMBERT PARTIJEN VRIJWEL EENSGEZIND D'66 Terneuzen wil wethouder voor havenzaken OOSTBURG - Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten vinden dat het provinciaal bestuur meer moge lijkheden moet geven aan beuoners van het buitengebied om hun woningen te verbeteren. De huidige provinciale richtlijnen en regelingen zijn veel te betuttelend. Dat werd woensdag vastge steld tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten in Oost burg. stuurders, die vreesden dat een derge- Vereniging van Nederlandse Gemeen- lyke uniforme bouw het beeld van een ten (VNG) zag heil in •continuïteits dorp zal verarmen. garanties' aan de aannemers, om de Drs P. Ph. Dordregter, directeur van de bouwkosten in het buitengebied te DNDERDAG 29 APRIL 1982 De vergadering was opgehangen aan het. thema "kleine kernen'. De proble matiek van de kleine dorpen werd van verschillende zijden belicht door drie kers. Daarna trokken de ruim hon derd vertegenwoordigers van de Zeeuwse gemeenten zich terug in zes gespreksgroepen. Die brachten later voor de gezamenlij ke vergadering verslag uit van de standpunten Vrijwel unaniem werd vastgesteld dat de provincie de ge meenten en de bewoners te weinig speelruimte laat. Het provinciaal be leid is bovendien onduidelijk, vonden de woordvoerders. Wat de ene keer wel mag, wordt de tweede keer afgewezen. Burgemeester A. Hack van Axel zei, na mens de Oost-Zeeuws-Vlaamse ge meenten „De provincie voert een zig- zagpolitiek. Alle bewoners van het bui tengebied zouden de kans moeten krij gen om hun woningen aan te passen of te verbeteren". De discussie over de 'betutteling' van de provincie kwam 's morgens al op naar aanleiding van een brief van de Provinciale Planologische Commis sie voor Zeeland aan de gemeenten. Daarin wordt een regeling voorgesteld om woningen buiten de officiële 'woon kernen' meer mogelijkheden te bieden om bijvoorbeeld uit te breiden. Dan zal dan wel ten koste gaan van andere (be- drijfs- en agrarische) activiteiten in de nabijheid. Het plan van de Provinciale Planologische Commissie gaat uit van de stelling, dat wonen in het buitenge bied in ieder geval niet mag worden ge stimuleerd. De gemeenten kunnen er de komende maanden op reageren. Dorpsvernieuwing Dat opknapbeurten en verbeteringen van woningen in de kleine dorpen hard nodig zijn, maakte de heer J. L. D. van der Linde duidelijk in zijn inleiding over 'dorpsvernieuwing in kleine kernen en de rol van de gemeenten daarbij'. Met cijfers toonde hij aan dat de kwaliteit van de woningen vooral in de kleine kernen nogal eens te wen sen overlaat. Hij vond dan ook dat de gemeenten de eerstverantwoordelij ken zijn om daar iets aan te verbeteren. „Als er niets gebeurt, zal de kwaliteit van de woningen over twintig jaar nog veel slechter zijn, want veel bewoners zijn al wat ouder en beginnen er uit eigen beweging niet meer aan", zei Van der Linde. Professor ir P. K. A. Pennink, lid van de provinciale commissie Voorbeeldplan nen roerde hetzelfde onderwerp aan. .Kleine kernen worden geconfronteerd met meervoudige problemen, zowel op economisch, sociaal, demografisch, cul tureel als ruimtelijk vlak. Dat heeft een neerslag op het leefmilieuEen gemeen telijk vernieuwingsbeleid is nodig, in plaats van ad hoc-beslissingen. Dat moet worden gebaseerd op een stede bouwkundig plan. Dorpsvernieuwing is een continu proces", zei hij. „Het is het bespreken waard om een fonds in te stellen. De gemeenten hebben dan vportdurend de beschikking over geld om aan dat beleid te werken". Om het vernieuwingsbeleid - nieuwbouw, aan passing van bestaande woningen - fi nancieel mogelijk te maken is volgens hem het gebruik van een 'standaardwo ning' onontkoombaar. Een dergelijke woning moet dan wel aanpasbaar zijn aan individuele eisen. Hij drong erop aan deze mogelijkheid In intergemeen telijk verband te bestuderen. Zijn pleidooi voor een 'standaardwo- nmg' stuitte echter op nogal wat bezwa ren van verscheidene gemeentebe- Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het ministerie van CRM lijkt in te stemmen met de bouwplan nen van Bergen op Zoom in het Mar- kiezaatsmeer. Volgens staatssecreta ris De Boer zal naar alle waarschijn lijkheid voldaan kunnen worden aan de voorwaarden die zijn ministerie stelt, ook voor wat de financiële onder bouwing van de bouwplannen betreft. Er zijn nog wat kleine onzekerheden, maar die leken geen belangrijke barri cades meer te kunnen veroorzaken, zo blijkt uit antwoorden van De Boer op vragen van de Pvd A-Tweede-Kamerle den Frits Castricum en Frits Niessen. Aan de antwoorden is een lange tijd van stryd voorafgegaan tussen de ministe ries van CRM, dat de bouwplannen het liefst niet door ziet gaan, en dat van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. dat Bergen op Zoom al toezeggin gen had gedaan. Aanleiding voor de vragen van de twee PvdA-kamerleden waren berichten dat CRM het niet eens was met de plannen om de specie, die bij de aanleg van het spuikanaal bij Rilland-Bath vrijkomt, te gebruiken voor het opspuiten van de landtong waarop de woningbouw zou moeten worden gerealiseerd CRM stelde aanvankelijk twee voor- waarden, waarbij de bescherming van het .belangrijke natuurgebied dat het Markiezaat is, goed geregeld zou moe ten worden de belangrijkste was. Het ministerie probeerde later de plannen tegen te gaan door te twijfelen aan de financiële haalbaarheid ervan Volks huisvesting en ruimtelijke ordening had inmiddels al in principe een loka- tiesubsidie per woning van 2500 gulden toegezegd, maar CRM wilde de vraag op tafel zien of dat bedrag wel genoeg zou zijn. Grondexploitatie De Boer vindt dat inderdaad niet met de plannen kan worden begonnen, voordat er duidelijkheid is over de fi nanciële onderbouwing, maar hij zegt ook dat het bedrag van die 2500 gulden naar alle waarschijnlijkheid voldoen de zal zijn en dat er op ambtelijk ni veau binnenkort overeenstemming zal zijn over de grondexploitatie. Er is slechts enige onzekerheid over de wij ze van uitvoering van de woningbouw ten westen van Bergen op Zoom en over de vormgeving van de zonering van het gebied, de scheiding tussen na tuur en woningen. Die onduidelijkhe den kunnen het financiële plaatje nog beïnvloeden, maar volgens De Boer zal er in principe Aan het onder meer door CRM gevraagde financiële inzicht vol daan kunnen worden. Hij antwoordt wel dat. als de specie niet via de aanleg van de landtong kan wor den geborgen, er naar alternatieven ge zocht zal moeten worden. Dat is tot nu toe niet gebeurd, althans er zijn geen planologische mogelijkheden voor ge schapen, zodat de aanleg van het spuikanaal, deel van de Deltawerken, daar vertraging door zal oplopen. drukken. J. van der Linde onderstreep te dat iets dergelijks pas mogelijk is als de gemeenten zekerheden krijgen van het rijk over de aantallen wonin gen, die in de loop van enkele jaren gebouwd mogen worden. Hij vond dan ook dat gemeenten die de dorpsver nieuwing planmatig aanpakken, daar voor beloond dienen te worden met ze kerheden van het rijk. Drs Dordregter (VNG) noemde ook de beschikbaarheid van essentiële voor zieningen belangrijk voor de leefbaar heid van kleine dorpen. Hij hield een pleidooi voor een intergemeentelijk, re gionaal overleg om gezamenlijk het voorzieningenpakket te analyseren en afspraken te maken over de spreiding van de noodzakelijke voorzieningen over verschillende dorpen. Die samen werking is volgens hem in ieder geval beter dan 'koude sanering': winkels, scholen en andere voorzieningen die zonder meer verdwijnen. Die boodschap - het gezamenlijk aan pakken van de problemen - werd woensdag in ieder geval direct opgepikt door de gemeenten van Schouwen-Dui- veland en Philipsland. Burgemeesters en secretarissen zullen een permanente overleggroep oprichten die zich met de problematiek van de kleine dorpen zal gaan bezighouden. VLISSINGEN - De navigatiebrug van de op 25 maart in de Westerschelde gezonken sleephopperzuiger 'Ourthe' werd woensdagmiddag in Vlissingen aan wal gezet in de tweede binnenhaven. Het ruim 80 ton wegende bruggedeelte was bij de bergingswerkzaamheden van het wrak gebroken De bok 'Walcheren' lilde woensdag het zwaar beschadigde scheepsdeel aan wal. waar het gesloopt zal worden. De 'Ourthe'zelf werd al eind vorige week vanuit Bath weggesleept naar een scheepswerf in het Belgische Burght waar het wrak ook gesloopt zal worden. BOERSMA VOOR ZEEUWSE WONINGRAAD: ADVERTENTIE Het leven is te mooi, om er chagrijnig bij te lopen. Dat zegt Newman en men zorgt ervoor, dat er genoeg kleding gebracht wordt om het leven zonnig te maken. Niet alleen jeans, maar ook jacks, knickerbockers, bermuda's, voor zowel mannen als vrouwen. Alles van uitstekende kwaliteit en uiterst modieus. Kom het maar bekijken. Lange Delft 14-16 Middelburg Telefoon 01180-120 56 KRUIN1NGEN - Het aantal woningen dat in Zeeland gebouwd mag worden is beduidend te laag. Dat was de con clusie van het betoog dat gedeputeerde mr J. P. Boersma (pvda) woensdag avond hield voor de vergadering van de afdeling Zeeland van de Nationale Woningraad in Kruiningen. „Er is in dit gewest een woningbehoefte, waar voor gebouwd dient te worden. Nu blijkt plotseling de woningtoewijzing hiervoor niet voldoende", zei hij woensdagavond. Boersma legde de schuld voor de gerin ge toewijzing van te bouwen woningen in Zeeland vooral bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Zo stelde hij dat bij de woningtoe wijzing te weinig rekening wordt gehou den met de reeële leegstandspercenta- ge's in Zeeland. De gedeputeerde gaf aan dat het ry k rekening houdt met een administratieve leegstand (vooral door verhuizingen en dergelijke) van 2 pro cent, terwijl de provinciale planologi sche dienst en het ETI hebben bere kend dat dat 3 procent moet ziin. Dat komt neer op een verschil van on geveer 400 woningen, waarvan het mi nisterie zegt dat ze leegstaan terwijl in Zeeland is berekend dat ze niet leeg staan. Die leegstand wordt ook weer meeberekend in de toewijzing van het aantal woningen dat in Zeeland ge bouwd kan worden. Van de in totaal 3540 woningen die voor dit jaar zijn aangevraagd werden er 1506 toegewezen. Boersma noemde dat een mager resultaat en een slechte ont wikkeling voor Zeeland. In zijn betoog haalde hij ook de verwachting aan dat de werkloosheid in Zeeland zeker met enige honderdtallen zal toenemen, als gevolg van de afloop van de Ooster- scheldewerken „Een situatie die struc tureel dreigt te worden en van een ge west. dat nog enigermate potentiele krachten in zich heeft, een gewest kan maken dat ook met zware problemen in de bouwwereld en dientengevolge een sterk toenemende werkloosheid in de bouw te maken kan krijgen", vertelde Boersma. Hij sprak ook zijn bevreemding uit over het feit dat in het verleden wel steeds de door Zeeland aangevraagde woningen werden toegewezen en nu ineens met meer. Uit het verleden kan men conclu deren dat aan de Zeeuwse aanvragen steeds een hoge graad van realiteits waarde mag worden toegekend, stelde hij. Gedeputeerde Boersma vroeg verder in zijn betoog aandacht voor een goed re gistratie-systeem van woningzoeken den. „Het is een erg moeilijke materie en het is erg ingewikkeld en kostenver hogend om een sluitende regeling te maken waarbij dubbeltellingen zoveel mogelijk tot het verleden behoren", zei hij. Boersma kondigde in dat verband een brief aan die binnenkort aan de ge meentebesturen en woningbouwver enigingen gestuurd zal worden. In die bnef zal de adviescommissie verdeling rijkssteun woningbouw in Zeeland de medewerking van alle betrokkenen, on der wie ook de beleggers, vragen om in deze materie duidelijkheid te krijgen. Hij gaf verder aan dat bij de Provinciale planologische dienst momenteel wordt gestudeerd op het kostenaspect en de reeèle mogelijkheid om een permanent systeem te ontwikkelen. Boersma acht te het belang daarvan evident: „In deze tijd van teruggang in het urbanisatie proces is een juist inzicht in de woning behoefte van groot belang. Boersma brak verder een lans voor het terugbrengen van de kosten in de wo ningbouw. Hij zag op dat gebied vooral mogelijkheden in een verlaging van bij voorbeeld de aansluitkosten op de nutsvoorzieningen. WESTKAPELLE MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag het faillissement uitgesproken over Exploitatiemaatschappij Pekaar BV in Westkapelle. De BV is echter, zo blijkt uit gegevens van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Middel burg. al op 6 juni van het vorig jaar opgeheven. De failliete BV was eigendom van de Haasgroep Beheer- en Beleggings maatschappij BV in Rotterdam. Dit zelfde bedrijf was eigenaar van Han delsmaatschappij Pekaar Import en 'Export BV in Westkapelle, het schaal- ,'en schelpdlerenbedrijl dat in november 4980 failliet ging. Daarbij gingen toen 20 'arbeidsplaatsen verloren Het faillissement van de exploitatie- maatschappij is aangevraagd door D. Touw expertise- en ingenieursbureau BV in Rotterdam, maar volgens een woordvoerder van dit bedrijf ziet het er niet naar uit dat de vordering van 8000 gulden ooit zal worden voldaan. De ex ploitatiemaatschappij had destijds de gebouwen van het schelpdierenbedrijf in eigendom. Na het faillissement van het laatste bedrijf verkocht de exploita- tiemaatschappi) de gebouwen en de BV werd opgeheven. Van de directie van Haasgroep BV was woensdag niemand bereikbaar die een toelichting kon ge ven Ook mr J. van der Wijst uit Vlissin gen. die is benoemd tot curator van de hu failliet verklaarde BV, was niet be reikbaar. Êxaniens DELFT - Aan de Technische Hoge school in Delft slaagde voor het examen natuurkundig ingenieur de heer Hans Brouwer uit Delft, vroeger wonend in Vlissingen. TERNEUZEN - Het Terneuzense vier- deklassertje Dian Lambert heeft de landelijke wedstrijd gewonnen van Veilig Verkeer Nederland. Dian ont wierp een sticker op het VVN-thema 'Op weg naar school'. Haar ontwerp werd gekozen uit duizenden inzendin gen. De prijsuitreiking vond woensdagoch tend plaats op de rooms-katholieke la- gereschool 'Op de Hoogte', in aanwezig heid vanDian s klasgenootjes De prijs, een fiets, werd uitgereikt door de Ter neuzense wethouder drs R. C. E. Barbé, in gezelschap van de plaatsvervangend groepscommandant van de Terneuzen se gemeenicpumie en enkele WN-ver- tegenwoordigers. In een kort toe spraakje drukte de wethouder de aan wezige kinderen op het hart toch vooral voorzichtig te zijn in het verkeer. Dian's klasgenootjes ontvingen een aanden ken in de vorm van een sleutelhanger. Onder toeziend oog van wethouder Barbe rijdt Dian een ererondje op haar pas verworven tweewieler. GOES - Welzijn en werkgelegen heid. Voor de politieke partijen die in Goes strijden om de 23 raadsze- tels, de belangrijkste trefwoorden. Ze denken er eensgezind oven de ge meente moet de komende periode daar waar mogelijk welzijn en werkgelegenheid bevorderen. Na tuurlijk zijn er verschillen in aanpak, maar die zijn nauwelijks opvallend. De vriendelijke, wel haast kameraadschappelijke wijze waarop de plaatselijke politici in de Goese raad met elkaar omgaan, moet worden voortgezet. De echte verschillen zijn alleen terug te vin den in de 'kleine letters' van de ver kiezingsprogramma's. CDA. PvdA. WD en SGP bezetten thans de 21 raadszetels. Door uitbrei ding van het aantal inwoners komen er 23 stoelen in de raad beschikbaar. Naast de bestaande partijen willen D'66 en de PPR meedoen. Vier jaar geleden was dat ook al het geval, toen kregen de twee partijen net niet genoeg stemmen. Het dagelijks be stuur van de Ganzestad wordt gedo mineerd door het CDA. 1 burgemees ter, 2 wethouders, PvdA en WD vol gen met elk 1 wethouderspost op be scheiden voet. Verwacht wordt dat deze situatie zich niet zal wijzigen; wel willen de meeste partijen een be tere verdeling van de wethouder- sportefeuiiies. Aan burgemeester W. Blanken zullen de politici geen echte politiek verantwoordelijke taken toebedelen. Fractieleider J. T Laport van het CDA noemt "samen verantwoorde lijk' het vaste thema waarmee zijn partij de raadsverkiezingen ingaat. Omgezet in praktische politiek, bete kent dat volgens hem: de lasten met zonder meer afwentelen op de bur ger; een terughoudend beleid ten aanzien van belastingverhogingen. Aan een goede huisvesting voor alle lagen van de bevolking, behoud en uitbreiding van werkgelegenheid en een beter vestigingsbeleid, kent het CDA een hoge waarde toe. Een nieu we sluis, betere huisvesting voor de ambtenaren, bouw van een tweede sporthal en een oplossing voor de parkeerproblemen, staan hoog op de wensenlijst. Tegengaan van milieu hinder (ook zorgen voor een oplos sing van het crossautoprobleeni) is naar de mening van Laport en de zij nen van veel belang „Zo los uit de pols noem ik de bouw van een tweede sporthal,"' zegt PvdA-leider P Duinkerke. „Naar on ze mening is hieraan meer dan een dringende behoefteOp zijn voor- rangsltjst staan verder bestrijding werkloosheid (ook door uitbreiding woningbouw»; handhaving huidig belastingregime, besteding gemeen schapsgeld kritischer benaderen; openheid dagelijks bestuur vergro ten. Duinkerke stelt dat in de afgelo pen periode mede dank zij de PvdA het functioneren van de sociale dienst erg is verbeterd en hetzelfde geldt volgens hem voor de werkgele genheid in het onderwijs. Ook hij komt met een betere huisvesting voor de ambtenaren aanzetten. Basisvoorzieningen L. J. Mol-de Jager van de WD vindt dat de gemeente moet zorgen voor een voorwaardenscheppend beleid en alleen basisvoorzieningen tot stand moet brengen. De rest is aan het particulier initiatief (in zo'n ka der past een terughoudend belas tingbeleid). Ze wil de centrumvoor zieningen van Goes op gebied van economie, cultuur en onderwijs be houden en uitbreiden. Mevrouw Mol wenst ook méér aandacht voor de dorpen. Haar partij is, terugkijkend op de afgelopen tijd. tevreden over het bouwen, de uitbreiding van de werkgelegenheid en de ontwikke lingen van het welzijnsbeleid. „Het allerbelangrijkste is het voeren van een gemeentelijk beleid overeen komstig Gods woord en wet."Die zienswijze komt uiteraard uit. de re formatorische hoek. De SGP-aan- voerder A. Maljaars hecht daarnaast waarde aan een doortimmerd finan cieel beleid, met verlaging van de ge meentelijke uitgaven, zodat de belas tingen in de hand gehouden kunnen worden. Hij geeft als belangrijke pun ten verder aan: nieuw stadskantoor; nieuwe sluis; vernieuwing riolerings stelsel. Lijstaanvoerder D. van de Merwe van D'66 komt met uitvoerige alternatieven- Zijn belangrijke pun ten: verDetering van de democratise ring; het welzijnsbeleid meer richten op jongeren (activiteiten schoolver laters); hoge voorrang voor de gezins verzorging Van de Merwe meent dat de gemeente meer kan doen aan bevordering van de werkgelegenheid en emancipatie. Dat is ook de visie van A. van Oosten van de PPR. Hij voegt er een actief verkeersbeleid aan toe. Zijn partij staat erg huiverig tegenover prestige-objecten als een stadskantoor, sluis, rondwegen. Nieuw college Voor het nieuwe college zijn in elk geval de zittende wethouders J. Dijk graaf (cda). L. H. de Leeuw (pvdai en J. de Graag iwd) beschikbaar. Oldti mer J. H. Roose (cda) sinds 1946 in de gemeentelijke politiek actief, ver trekt. Over zijn opvolging moet, al dus fractieleider Laport, de nieuwe fractie van het CDA beslissen. Een beleidsprogramma voor het toekom stig dagelijks bestuur achten de toe leverende partijen nodig. Alom is er een streven naar een zo breed moge lijke afspiegeling. TERNEUZEN D'66 in Terneuzen pleit voor een speciale wethouder sportefeuille voor havenzaken. "Naast de activiteiten van de Acqui- sitiegroep Zeeland kan een eigen wervingsbeleid ontwikkeld wor den'. schrijft de partij in het pro gramma voor de raadsverkiezingen. En er wordt direct aan toegevoegd: 'Nog meer dan in het verleden zijn wij er van overtuigd dat de raad meer bij het havenbeleid moet wor den betrokken. Het instellen van een wethoudersportefeuille voor haven zaken kan hiertoe een stimulans zijn'. D'66 heeft, wat economie en werkge legenheid t ft. nog meer pijlen op z"n boog. Hei program, dat dinsdag avond werd gepresenteerd: "Tenein de jonge, nieuwe ondernemers een kans te geven voor het opzetten, van een eigen bedrijf, moet een stimule rend beleid worden gevoerd. Onder zocht moet worden of in overleg met 'Den Haag' (economische zaken, so ciale zaken) een van de leegkomende gebouwen in Terneuzen. beschik baar kan worden gesteld als klein re gionaal bedrijvencentrum'. D'66 vindt wel dat een dergelijk centrum niet concurrentievervalsend mag werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7