Britten houden voet stijf in het EG-landhouwoverleg O CITIZEN Staat van beleg Polen verlicht PZCfi Van Agt wil van huidige coalitie succes maken Ontvoerders van Franse schrijver Hallier eisen aftreden ministers MORGEN OM 6 UUR OP? *3ÜVtftWSfe ONDANKS STEUN IN CONFLICT ARGENTINIË het weer Reagan 11 juni in W.-Berlijn ULTIMATUM LOOPT ZONDAG AF PREMIER ONTKENT 'UITSPRAKEN' IN VS ISRAEL IN VN VEROORDEELD GLEMP: BEZOEK PAUS WORDT WAARSCHIJNXIJK VERSCHOVEN DONDERDAG 29 APRIL 1982 PZC/binnen-buitenland (ADVERTENTIE) (Van ome correspondenti LUXEMBURG - Boeren uit België, Frankrijk, Duitsland en Luxemburg sluiten vanmiddag alle Luxemburgse grensovergangen symbolisch af, om zo de Europese landbouwministers die in Luxemburg vergaderen te dwingen eindelijk besluiten te nemen over het nieuwe pakket land bouwprijzen. Het zag er woensdag echter niet naar uit dat de landbouwministers tot een definitief akkoord zullen kunnen komen. fen. De hoop in Europese kring dat de Britten zich wat soepeler zouden gaan opstellen in deze kwestie omdat zij van Groot-Brittannie houdt namelijk vast aan de eerder verdedigde stelling, dat zonder oplossing voor het al zo lang sle pende probleem van de Britse bijdrage aan de Europese begroting (waarvan de landbouwuitgaven een belangrijk deel vormen) geen definitieve besluiten over de nieuwe landbouwprijzen mogelijk zijn. Over dat begrotingsprobleem wordt op 8 en 9 mei verder onderhan deld door de Europese ministers van buitenlandse zaken, het nieuwe land bouwprijzenpakket zou dus op z'n vroegst op 10 mei tot stand kunnen ko men. terwijl het er eigenlijk al op 1 april jl. had moeten zijn. Niet soepeler De Britse onderminister voor land bouw, Buchanan-Smith, verklaarde woensdag in Luxemburg: „Groot-Brit- tannié heeft nog steeds de sterke over tuiging dat het verband tussen de nieu we landbouwprijzen en de oplossing van het begrotingsprobleem moet wor den gehandhaafd". Hij zei dit ondanks Ronald Reagan heeft opdracht gege ven de naam van de onderzeeër Corpus Christie te veranderen, omdat een aan tal kerkelijke leiders tegen de naam van het schip heeft geprotesteerd. Het schip is vernoemd naar de stad Corpus Christie, waarvan de latijnse naam let terlijk 'Lichaam van Christus' bete kent. Veel kerkelijke leiders vonden dat een merkwaardige naam voor een oor logsbodem. een dringend beroep de dag tevoren van de Europese ministers van buiten landse zaken om die blokkade op te hef- Weersvooruitzichten voor vrijdag tot en met Deltagebied Hoog water (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Het Zuidafri- kaanse ministerie van buitenland se zaken en informatie bevestigde woensdag in Kaapstad dat de mi nister-president Pieter Wijhelm Botha en de president van Zam bia, Kenneth Kaunda. elkaar vrij dag zullen ontmoeten. Het gesprek tussen de beide politici zal op de grens tussen Botswana en Zuid- Afrika worden gevoerd. Tijd en juiste plaats werden om veilig heidsredenen geheim gehouden. De ontmoeting komt tot stand op verzoek van president Kaunda. die enkele weken geleden in een inter view met het dagblad The Star in Johannesburg had gezegd dat hij bereid was om met Botha over de crisis in zuidelijk Afrika te praten. Botha verklaarde kort daarna in het parlement dat hij de uitnodi ging aanneemt. In goedingelichte kringen van de zogenaamde „front- lijnstaten" wordt er inmiddels op gewezen dat het hier om een per soonlijk initiatief van Kaunda gaat en dat de andere frontlijnstaten Tanzania, Zimbabwe, Mozambi que en Angola niet van tevoren werden ingelicht. Men wilde echter in het openbaar geen kritiek tegen een van de leiders van een frontlijn- staat uiten. In diplomatieke kringen m de hoofdstad van Zimbabwe, Harare (vroeger Salisbury), wordt ook ge zegd dat het hier gaat om een po ging van Kaunda om zijn eigen po litieke positie en de economische toestand in zijn land te verbeteren. Men spreekt er ook over dat hij zal proberen om een handelsverdrag met Zuid-Afrika te sluiten en een lening te krijgen om goederen uit Zimbabwe, die contant betaald moeten worden, te kunnen invoe- rerf President Kenneth Kaunda (l) van Zambia zal premier Pieter Botha (r) van Zuid-Afrika vrijdag a.s. ontmoeten voor een bespreking over de problemen rond Namibië. de Gemeenschap zoveel steun krijgen in hun conflict met Argentinië, werd daarmee definitief de bodem ingesla gen. Desondanks toonden de Europese mi nisters van landbouw zich woensdag in Luxemburg toch wat minder pessimis tisch over de verdere gang van zaken dan hun collega's van buitenlandse za ken de dag tevoren hadden gedaan. Mi nister De Koning van landbouw zei woensdag de indruk te hebben dat de Britten wel zaken willen doen op land bouwgebied De formele afronding van het landbouwakkoord zou dan echter toch moeten wachten totdat ook het begrotingsoverleg tot resultaten heeft geleid Afgezien van dat begrotingspro bleem zijn er in de landbouw overigens nog wel de nodige twistpunten op te lossen, zoals de hoogte van de nieuwe prijzen, de speciale regelingen bij de overproduktie van wijn en melk en ex portheffingen en exportsubsidies. Compromis Vanochtend beginnen de ministers van landbouw de besprekingen met een nieuw compromisvoorstel dat uit gewerkt wordt door het Belgische voorzitterschap. WEST-BERLIJN7WASHINGTON (AFP. RTR, UPI) - De Amerikaanse president Ronald Reagan brengt op 11 juni een bezoek aan West-Berlijn. Dat heeft zowel de regering van West-Ber lijn als het Witte Huis woensdag mee gedeeld. Op het programma, dat nog niet hele maal is vastgesteld, komt misschien een ontmoeting met de Westberlijnse bevolking te staan. Reagan, die negen dagen in Europa is, neemt in Versailles deel aan een economische en in Bonn aan een NAVO-top. In Bonn spreekt hij het parlement toe en heeft hij ontmoe tingen met de Westduitse president Karl Carstens en kanselier Helmut Schmidt. Voorts brengt hij bezoeken aan Rome en Londen. Leiders van de antikernwapenbewe ging in de bondsrepubliek verwachten dat op 10 juni ter gelegenheid van Rea- gans bezoek 150.000 mensen in Bonn mee zullen doen aan een demonstratie tegen de plaatsing van nieuwe raket ten. De Amerikaanse academie van weten schappen heeft in een resolutie gewaar schuwd voor de gevaren van een atoomoorlog en er bij president Reagan en het congres op aangedrongen zoveel mogelijk te doen om de mogelijkheid van een atoomoorlog te verkleinen. Tussen een hogedrukgebied boven West-Engeland en een uitdiepende de pressie boven Zuid-S candinavie stroomt vandaag met sterke noordelij ke winden koudere vochtige zeelucht over de regio. De komende dagen zullen geen veranderingen in dit onbestendig weertype brengen. Vandaag is er veel bewolking waaruit af en toe wat regen kan vallen. De vrij krachtige noord westelijke wind neemt in de loop van de dag tot krachtig of hard toe. De maxi mum temperatuur wordt niet hoger dan 9 graden en de komende nacht daalt het kwik rond 4 graden. Vooruit zichten voor vrijdag: wisselend bewolkt en enkele buien, koud met een maxi mum temperatuur van 9 graden, tot vrij krachtig afnemende noordwestelijke wind. Nautisch bericht Wind: noordwest 5-6, vanmiddag toene mend 6-7 Bft; zicht: goed; temperatuur kustwater: 8 a 9 graden; afwijking wa terstanden: eerst geen afwijking van betekenis, vanmiddag en vanavond rond de halve meter verhoging; maxi male golfhoogte monding Scheldes: eerst tegen de meter en later op de dag anderhalve meter ZON EN MAAN 30 april eerste kwartier: 14.07 zon op 06.13 onder 2102 maan op 12.04 onder 03.30 (Van onze correspondent) PARIJS - Een geheel onbekende actie groep heeft zijn eisen bekend gemaakt voor de vrijlating van een van Frank- rijks bekendste schrijvers, die zondag door de groep werd ontvoerd. Jean- Edern Hallier zal worden vrijgelaten, aldus deze „Franse revolutionaire bri gades", wanneer de vier communisten in de regering van premier-Mauroy zullen zijn opgestapt, wanneer minis ter van binnenlandse zaken Deferre zal zijn afgetreden, het gas-contract met de Sowjet-Unïe verbroken is, en daad- werkeljke steun zal worden geboden aan de Afghaanse rebellen. Het ultima tum loopt aanstaande zondag af. Jean-Edern Hallier gaat algemeen door voor „links", al maken zijn politieke uit latingen meer de indruk van een bonte lappendeken. In ieder geval heeft hij uitstekende relaties met president Francois Mitterrand en de socialisti sche regeerders. Deze omstandigheid - en de eisen van de ontvoerders - plaat sen de onbekende groep van extremis ten ongetwijfeld op het ultrarechtse front. Onder het ultimatum had Hallier met eigen hand geschreven dat hij het goed maakt. Zijn handschrift is door zijn vrouw Christine, een advocate, als dat van haar man herkend. Hallier heeft zijn bekendheid voorna melijk verworven door zijn extravagan- Het PvdA-kamerlid Patijn heef. mi nister-president Van Agt gevraagd als nog een bredere algemene viering van de bevrijdingsdag te bevorderen. Patijn wil een mondeling debat in de kamer over deze zaak. Naar zijn mening geef de komende viering van de bevrijdings dag een zeer versnipperd beeld te zien te optreden en zijn verrassende initia tieven. Hij was de oprichter van het zon derlinge blad „De internationale idioot", dat niet lang bestond. (Van onze parlementaire redactie) WASHINGTON-DEN HAAG - Minis ter-president Van Agt heeft woensdag ontkend dat hij tijdens een bijeen komst in Philadelphia (VS) voor Ame rikanen van Nederlandse afkomst zijn voorkeur zou hebben uitgesproken voor een kabinet van CDA, WD en D'66 boven de huidige coalitie. VERENIGDE NATIES (RTR) - On danks krachtige Amerikaanse waar schuwingen heeft de algemene verga dering van de Verenigde Naties woens dag met een overwelgiende meerder heid Israël veroordeeld wegens zijn optreden in de bezette Arabische ge bieden. De uitslag van de stemming was 86 te gen 20 stemmen bij 36 onthoudingen. De Verenigde Staten, Canada en de EG-landen (met uitzondering van Grie kenland) behoorden tot de tegenstem mers, Egypte onthield zich van stem ming. In de resolutie werd gezegd dat Israël „geen vredelievend lid van de or ganisatie is". Op alle regeringen werd een beroep gedaan het land geen mili taire. economische en politieke bij stand te verlenen. De indieners lieten een eerder dreigement tot herziening van het lidmaatschap van Israël van de organisatie vallen. NRC-Handelsblad meldde gisteren van deelnemers aan deze besloten bijeen komst te hebben gehoord dat Van Agt dit zou hebben gezegd Volgens de pre mier is dat echter „volstrekt niet waar" De fractieleiders van PvdA, D'66 en VVD reageerden woensdag deson danks prompt op deze vermeende uitla tingen. „Ik heb in Philadelphia tijdens de dis cussie na mijn voordracht op een daar toe strekkende vraag geantwoord dat een coalitie van CDA, WD en eventu eel D'66 in sommige opzichten intern gemakkelijker uit de voeten zou kun nen", aldus Van Agt gisteren in Was hington. Dat is niet opzienbarend, om dat Van Agt al vaker heeft laten weten dat hij met de WD-ministers in het vo rige kabinet uitstekend overweg kon. Academisch Van Agt zei gisteren aan deze opmer king echter nadrukkelijk te hebben toegevoegd dat het hier „een volstrekt academische kwestie" betrof. „Er is een coalitie van andere signatuur op dit moment, ik ben daarvan de voorzit ter en ik wil daarvan een succes ma ken", aldus Van Agt. „Men moet de maatschappelijke span ningen niet onderschatten die zouden ontstaan als in deze tijden van bezuini gen en nog eens bezuinigen de socialis tische partij deze coalitie zou verlaten". Hij zei zeer verbaasd te zijn „dat fractie voorzitters het nodig en verstandig vin den te reageren op een bericht uit de tweede, wellicht zelfs derde hand". Zo concludeerde PvdA-fractieleider Meij er in NRC-Handelsblad dat Van Agt's opmerkingen „niet bijdragen aan de eensgezindheid en besluitvaardigheid van het kabinet". Brinkhorst (D'66) zei dat Van Agt in het buitenland de stabi liteit van het kabinet kennelijk anders inschat dan in Nederland. Alleen de nieuwe WD-Ieider Nijpels wist de geruchten op hun waarde te schatten: „Als dit waar is, stap ik met een op het vliegtuig om af te reizen voor overleg met de minister-presi dent". ADVERTENTIEi Quartz.Met vele funkties. Voor de sportieve man. Bij de tijd als geen ander. Andere modellen LCD v.a. 64,50. Donderdag 29 april uur cm uur Vlissingen 6.37 213 19.09 176 Terneuzen 7.04 234 19.32 201 Zierikzee 8.06 159 20.03 124 Hansweert 7.58 243 20.12 208 Wemeldinge 831 185 20.51 147 Kreekrak 8.31 220 20.53 175 Brulnisse 8.55 188 21.18 160 vrijdag 30 april EK 14.07 cm uur Vlissingen 7 45 190 20.18 154 Terneuzen 8 11 212 20.42 179 Zierikzee 901 148 21.17 111 Hansweert 8.53 224 21.17 189 Wemeldinge 9 27 173 21.50 132 Kreekrak 928 206 21.53 157 Brulnisse 9.55 176 22.18 185 1 Laag water Donderdag 29 april uur cm Vlissingen 13.05 186 Terneuzen 123 230 13.36 196 Zierikzee 1.24 178 13.53 150 Hansweert 147 249 13.57 216 Wemeldinge 1 51 199 14.15 170 Kreekrak 2 04 229 1429 193 Bruinisse 2.03 196 14.31 167 Vrijdag 30 april uur cm uur cm Vlissingen 146 208 14.11 167 Terneuzen 2 18 219 14.37 178 Zierikzee 2 25 178 15.01 Hl Hansweert 2 39 237 14.57 196 Wemeldinge 2 43 197 15.18 160 Kreekrak 2.57 226 15.32 181 Brulnisse 2.56 194 15.33 166 Van onze correspondenten WENEN-ROME - In Polen zal de staat van beleg worden verlicht. Op 1 mei zal de avondklok worden opgeheven, zullen 800 geïnterneerde leden van So lidariteit worden vrijgelaten en wor den 200 van hen voorlopig op vrije voe ten gesteld. Dit heef( de Poolse Militai re Raad voor Nationale Redding onder leiding van generaal Jaruzelski, woensdag in een tv-uitzending bekend gemaakt. Ondanks deze stap van de Poolse machthebbers is er nog steeds weinig kans dat paus Johannes Paulus II inderdaad in augustus zijn aange kondigde reis naar Polen zal kunnen maken. Uit de uitzending kwam niet naar voren of de verboden vakbond Solidariteit zijn activiteiten zal kunnen hervatten. Ook bleef onduidelijk of het huisarres van Lech Walesa zal worden opgehe ven. Ten aanzien van de avondklok 11 uur 's avonds tot 5 uur s morgens) werd gezegd dat het aan de provinciale gou verneurs is deze opnieuw in te stellen. Met nadruk werd gezegd dat de staal van beleg slechts wordt verlicht en niet geheel opgeheven. In gescheiden verklaringen maakten de Militaire Raad en het ministerie van binnenlandse zaken verder bekend dat vanaf 2 mei niet langer speciale vergun ningen nodig zyn voor publieke bijeen komsten Verder mogen de Polen weer reizen naar gebieden grenzend aan Tsjechoslowakije, zullen weer visa wor den afgegeven voor leden van handels missies en wordt binnenlands telefoon verkeer weer mogelijk. Reeds dinsdag werd dooi het Poolse ministerie van binnenlandse zaken be kend gemaakt dat de avondklok in Czestochowa was opgeheven in ver band met de viering van het 600-jarig bestaan van het klooster van Jasna Go- ra. Hierin bevindt zich Polens nationale heiligdom, de Zwarte Madonna Ieder jaar stromen in mei duizenden Poolse pelgrims naar dit bedevaartsoord Juist de viering van dit eeuwfeest zou samen hebben moeten vallen met het bezoek van de paus aan zijn vaderland. Het voor augustus voorgenomen twee de bezoek van paus Johannes Paulus II aan zijn geboorteland Polen wordt waarschijnlijk verschoven. De pri maat van de Poolse kerk, aartsbis schop Glcmp, verklaarde woensdag tijdens zijn bezoek aan Rome voor overleg tegenover journalisten „te me nen, dat deze reis moet worden ver schoven," Glemp was maandag in Ro me gearriveerd. Op de vraag of de paus volgend jaar naar Polen zal reizen antwoordde Glemp „wie weet wanneer de situatie weer rustiger zal worden." eraan toe voegende „dit hangt niet alleen van ons af, maar ook van de (Poolse) rege ring en de situatie." De ondergrondse vakbond Solidariteit wil de viering van de 'Dag van de ar beid' op zaterdag 1 mei in Polen boy cotten. Hij heeft de Polen woensdag in een pamflet opgeroepen op die dag in plaats van aan de viering deel te ne men massaal naar de kerken te gaan om te bidden voor 'vrijheid, vrede, brood en de rechten van de arbeiders'. VATICAANSTAD - De primaat van de Poolse Katholieke Kerk. Aartsbisschop Jozef Glemp 'h hier in gesprek met Paus Paulus II. tijdens diens wekelijkse au diëntie op het St. Pietersplein. Directie K Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde Hoofdredactie M. P Dielemao en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen Walstraat 56-60.4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144 Middelburg Markl 51. 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes Grote Markt 2. 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140. Terneuzen. Nieuwstraal 22. 4531 CW Terneuzen. iel 101150)94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag tm vri|dag van- al 19 00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag l m vri|dag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184)63533 Advertentie-afdeling. (011861 1584 's Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (01184) 14796 Overli|dens advertenties maandag- i m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (011841 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 57.30. franco per post 68. per maand 19,55. losse nummers f 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw) Postrek nr 3754316. t.n.v. PZC ab.rek Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm. minimumprijs per advertentie 17.55. ingezonden mededelingen 2 'A x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 29