PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen rigoureuze aanpak belastingachterstand Compromis ziekte wet lijkt haalbaar Argentinië ziet weinig in laatste plan van Reagan Uitgaven voor Deltawerken minstens een miljard hoger Vliegtuigkaping in Honduras kleintjes KOMBRINK SPAART PROBLEEMBEDRIJVEN Toch geen Duitse spreker Enschedese dodenherdenking Rapporteur VAN DAM WIL 256 BANEN BIJ MINISTERIE OPHEFFEN VOORSTEL VAN CDA BRITSE FALKLANDBLOKKADE UITGEBREID Unilever wil dit jaar 750 banen kwijt 19 Nu en dan buien Wisselend bewolkt en nu en dan een buL Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Vrij krachtige noordwestelij ke wind, aan de kust mogelijk nu en dan hard 225e jaargang no. 99 Donderdag 29 april 1982 kunt u telefonisch opcrvrn. Bel Vlissingen 01184 15144 I TVmeuzen 01150 94457 Middelburg 01180-27651 Hulst 011' Goes 'Jl 100-16140 I Zierikzee 01110- 5855 GOES/DEN HAAG - De uitgaven voor de Deltawerken zullen opnieuw hoger uitvallen. Op grond van de thans be kende cijfers moet er in totaal een be drag van 7,7 miljard gulden op tafel komen. Dat is ten opzichte van de laat ste officiële cijfers (daterend van 1 juli 1981) aanzienlijk méér. Toen werd nog uitgegaan van een raming van 7,1 mil jard gulden. De verwachting is dat de aanleg van de stormvloedkering en de erbij be horende compartimenterings- werken in de Oosterschelde, uiteinde lijk tenminste één miljard gulden (prijsindexering en kostenoverschrij- ding) hoger zullen uitvallen. Van de zijde van het ministerie van ver keer en waterstaat en de Deltadienst van rijkswaterstaat was het woensdag niet mogelijk om commentaar te krij gen op de nieuwe cijfers. De verant woordelijke ambtenaren waren niet be reikbaar. CDA-kamerlid H. Eversdijk, nauw betrokken by de controle op uit voering van het Deltaplan, had nog geen kennis genomen van de meest re cente cyfers. Hij wees erop dat de zoge heten 'vo ortgangsrapportage' in deze duidelijkheid moet brengen. By de voortgangsrapportage van juli '81 was er sprake van een bedrag van 6.4 miljard gulden aan middelen en een ra ming van 7.1 miljard gulden aan echte uitgaven. Derhalve een tekort van 700 (om precies te zyn: 729) miljoen gulden. Uit gegevens van minister H. J. Zeeval- king van verkeer en waterstaat kwam vast te staan dat de overschrijding voor een deel (356 miyoen) een gevolg was van achtergebleven prijsindexering en voor een ander deel (373 miljoen) een gevolg van ordinaire overschrijdingen (duurdere schepen, meer onderzoeks kosten, hogere kosten voor de funde ring van de stormvloedkering, en derge- lyke) Voor de kostenoverschrijding zegde Zeevalking extra geld toe: voor het tekort aan prijsindexering eiste hy van rijkswaterstaat bezuinigingen. Daarover is nog altijd geen duidelijk heid Als besparingsmogelijkheden zit ten in de molen een krappere weg over de stormvloedkering (15 miljoen min der); later bouwen van een nieuwe sluis bij het Goese Sas (40 miyoen minder); vertraging van een breder kanaal door Zuid-Beveland (175 miyoen minder): geen liftsluis in de Oesterdam tussen Reimerswaal en Tholen (50 miljoen minder) en verkoop van de schepen en andere byzondere werktuigen (75 mil joen meer). Zoals gesteld: duidelykheid over wat er precies gebeurt, is er nog steeds niet. De raad voor de waterstaat studeert nog. Ingewijden bij rijkswaterstaat rekenen thans als volgt, totale uitgaven 7,7 mil jard gulden. Rekening houdend met de normale prijsstygingen hoort er 7,1 mil jard beschikbaar te zyn. oftewel een nieuwe overschrijding met 600 miyoen gulden. Wanneer de cijfers worden aan gehouden zoals minister Zeevalking die hanteerde tijdens de kamerdebatten over de Oosterscheldewerken in maart '82, gaat het om een raming van 7.7 mil jard gulden en een beschikbaar bedrag aan middelen van 6.7 miljard Welke in valshoek er uiteindelijk bepalend zal zyn, is aan het parlement. Drs Evers- dyk herinnerde er in dit verband aan dat hij gevraagd heeft om een zo nauw keurig mogelijk bygesteld financie ringsschema. een bygesteld tijdschema (..ik betwijfel of de werken eind 1986 ge reed zijn") en een inventarisatie van de technische problemen. DEN HAAG (ANP) - De achterstand in de vordering van belastingen en sociale premies, samen 15,9 miljard gulden, moet niet rigoureus worden aangepakt. Staatssecretaris Kombrink van financiën schrijft dit aan de kamercommissie voor financiën. Kombrink vindt het niet rechtvaar dig als zijn ambtenaren in versneld tempo achter de miljardentegoeden van de staat zouden aanzitten. Bovendien zijn de mogelijkheden om openstaande bedragen sneller te vorderen vol gens de staatssecretaris begrensd. Volgens hem moet rekening worden gehouden met de belangen van de belastingschuldige, ook als het om bedrijven gaat met grote schulden. Immers, zo rede neert hij, in die ondernemingen werken mensen wier belangen (ook) op het spel kunnen komen te staan bij snelle vordering. mener gesteld is de economische achteruitgang voor zo'n zestig tot ze- Belangrijkste oorzaak van de achter stand, die almaar toeneemt, is het aan tal ingediende bezwaarschriften. Dit aantal zorgt voor ongeveer 25 procent van de achterstallige bedragen. Alge- ventig procent de oorzaak van de intimidatie Verplegend personeel van de Slichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland be schuldigt de directie van intimidatie van een 'lastig' personeelslid en van het niet serieus nemen van de onder nemingsraad. Dit blijkt uit een woens dag gepubliceerde verklaring van 'een groep verontruste personeelsleden'. PAGINA 3 landbouw Boeren uit Belgie. Frankrijk. Duits land en Luxemburg sluiten vanmid dag alle Luxemburgse grensovergan gen symbolisch af. om zo de Europese landbouwministers die in Luxemburg vergaderen te dwingen eindelijk be- S sluiten te nemen over het nieuwe pak ket landbouwprijzen. PAGINA 7 betutteling weg Vrijwel alle Zeeuwse gemeenten vin den dat het provinciaal bestuur meer mogelijkheden moet geven aan bewo ners van het buitengebied om hun wo ningen te verbeteren. De huidige pro vinciale richtlijnen en regelingen zijn veel te betuttelend. documentatiemap De Zeeuwse Culturele Raad in Middel burg heeft woensdag de vijfde aanvul ling van de documentatiemap over Zeeuwse beeldende kunstenaars ge presenteerd. De nieuwe aflevering telt 48 pagina's, die zijn opgenomen in een derde ringband. Ook op deze pagina de rubriek Hoort Ziet Schrijft. PAGINA 11 geen ontslagen Staatssecretaris De Boer (CRM) denkt op de gezinszorg 45 miljoen gulden ex tra te kunnen bezuinigen zonder dat er ontslagen hoeven te vallen. Hij wil de eigen bijdragen van de klanten verho gen en de instellingen verplichten een goedkopere vorm van hulpverlening in Als er iemand de laatste maanden heeft ondervonden hoe hard het be staan van een betaald voetballer soms kan zijn ls het Ton van Eenennaam wel. De doelman van NAC vertolkte ui de eerste competltlehelft vaak een utt- blinkende rol. Nu zit hy op de reserve bank bij NAC en het ziet er naar uit dat hij aan het eind van het seizoen ver trekt. Nieuws uit Zeeland: 2,4, 5. 7 en 9 Binnen- en buitenland: en 11 Sport: 12 en 13 Varia: 15 en 17 Radio en televisie: 16 Financieel: 19 steeds grotere achterstand, aldus Kom brink. Van de 15,9 miyard gulden die de staat tegoed heeft, spant de vennootschaps belasting de kroon met een aandeel van 4,5 miljard per 1 januari 1982. Kom brink heeft vastgesteld dat veel bedrij ven, die zeer hoge bedragen zyn ver schuldigd, bewust wachten met beta len om zodoende extra rente te kunnen trekken. steentje bij aan de groeiende belastin- gachterstand, schryft de bewindsman van financiën. Een deel van de door fail liet gegane bedrijven en particulieren verschuldigde belastingen/premies is niet meer te innen, terwijl schulden ook wel worden kwijtgescholden. Overi gens rekent het ministerie die verloren gegane bedragen niet mee in achter stand- Een andere oorzaak van de groeiende achterstand in de vorderin gen van het rijk is het personeelstekort op de belastingkantoren. In 1981 gingen er 1,9 miljoen dwangbe velen de deur uit, 222.000 aanslagen waarvoor beslag is gelegd en ruim 600.000 uitstellen van betaling, zo blijkt uit cijfers van het ministerie. Succes Fiod Dat de achterstand in de betaling van belastingen en sociale premies steeds groter wordt, heeft volgens de staats secretaris mede te maken met de suc cessen van de FIOD, de dienst die on der meer op belastingontduikers 'jaagt'. De acties van de fraudebestrij ders hebben in veel gevallen geleid tot aanzienlijke navorderingen en nahef- fingen, aldus Kombrink. By de invordering blijkt nogal eens dat de belastingschuldigen geen of onvol doende geld hebben, zodat langlopende betalingsregelingen als laatste oplos sing het beeld van de achterstand nega tief beïnvloeden. Ook het explosief sty- gend aantal faillissementen draagt zyn ENSCHEDE (ANP) - Er zal geen Duitse spreker optreden tijdens de jaarlijkse 4-meiherdenking in de Grote Kerk in Enschede. De vorig jaar opgerichte stichting 'Nooit meer/nie wieder' wil de de Duitse dominee Poets uit Nord- horn het woord laten voeren, maar hiertegen is zo veel verzet gerezen, dat men van dit voornemen heeft afgezien. De stichting, waarin Duitsers en Neder landers uit het grensgebied samenwer ken in de stnjd tegen het fascisme, is een uitvloeisel van de in mei 1981 in Enschede gehouden tentoonstelling 'verzet/wiederstand'. AMSTERDAM - Het VVD- Tweede Kamerlid W. F. van Eekelen. De oud-staatsse cretaris van defensie is ge kozen tot algemeen rappor teur van de Raad van Euro pa. Hij is de eerste Neder lander in die functie. VEERTIEN PASS A GIERS VRIJ GEL A TEN TEGUCIGALPA (UPD Drie gewapen de mannen hebben woensdag in Hon duras een vliegtuig met 48 personen aan boord op een binnenlandse vlucht gekaapt. Volgens de Hondurese autori teiten dwongen de kapers het toestel van de luchtvaartmaatschappij Tan- Sasha naar de hoofdstad Tegucigalpa te vliegen. Het vliegtuig staat op het vliegveld van de hoofdstad en is omring door solda ten. zo zeggen functionarissen van Tan- Sasha. De kapers hebben 14 vrouwen en kinderen vrijgelaten. De luchtpira- ten eisen dat een aantal politieke ge vangenen zou worden vrijgelaten De kapers lieten weten te behoren tot de "Volksrevolutionaire troepen van Lo renzo Zelaya', een linkse beweging. De organisatie keert zich tegen de aanwe zigheid van Amerikaanse, Argentijnse In de omgeving van Turijn zijn drie personen aangehouden die volgens de politie leden zijn van de uiterst linkse terreurorganisatie Prima Linea. De po litie legde tevens de hand op een be langrijke hoeveelheid wapens en explo sieven. en Chileense militaire adviseurs ln het land. De groep is genoemd naar een ver moorde boerenleider. DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening moeten 256 arbeidsplaatsen door natuurlijk verloop verdwijnen. Nader overleg moet uitwijzen bij welke dienstonderdelen van het departement de arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. De ambtelijke top van het ministerie heeft dit woensdag aan de ambtenaren bonden laten weten. In het kader van de ombuigingen moet bij VRO onge veer vijf miljoen gulden worden bezui nigd, Minister Van Dam heeft daarbij gekozen voor bezuinigingen op de post personeel. Een woordvoerder van het ministerie heeft dit desgevraagd beves tigd. r Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De regeringspartijen PvdA en D'66 lijken vooralsnog niet onwelwillend te staan tegenover het LONDEN, BUENOS AIRES - De Ar gentijnse militaire junta heeft een nieuw voorstel voor een oplossing in de Falkland-crisis van de Amerikaan se president Reagan in principe naast zich neergelegd, maar beraadt zich nog over een definitieve uitspraak. De Ar gentijnse strijdkrachten zullen zich volgens de legerleiding niets aantrek ken van de door Londen afgekondigde blokkade van de eilanden, die aan staande vrijdagmiddag om om twee uur Nederlandse tijd ingaat. Elk vliegtuig en elk schip dat zich vanaf vrydag in de buurt van de Falkland- eilanden bevindt zonder toestemming van het Britse ministerie van defensie, kan worden aangevallen, zo is woens dag in Londen bekendgemaakt na een spoedzitting van het kabinet. Ook de vliegtuigen op het vliegveld van Port Stanley vallen onder de blokkade. Intussen wordt ook in Londen gestu deerd op het Amerikaanse voorstel. In de vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten werd een reso lutie aanvaard waarin een onmiddelly k bestand wordt geeist. Zeventien landen voor. de VS. Chili. Colombia en Trini dad onthielden zich van stemming. In Buenos Aires bestaat de indruk dat de militair junta door de „bestudering" van het voorstel van Reagan de Britse regering ertoe wil bewegen van een di recte militaire interventie op de Falk- landeilanden af te zien. De Argentijnse autoriteiten, bly ven by hun eis dat by een vreedzame oplossing de Argentyn- se souvereiniteit over de Falklandeilan- den van te voren moet vaststaan. Daarnaast heeft men moeite in de Ar gentijnse hoofdstad met de bepaling in het voorstel van Reagan dat de 1800 Britse eilandbewoners geraadpleegd moeten worden over hun toekomst. In middels is bekend geworden dat een Ar gentijnse gevangene op Zuid-Georgiè als gevolg van een „ernstig incident" is omgekomen. Het Britse ministerie van defensie wil geen bijzonerheden over de aard van het incident geven, maar heeft wel aangekondigd dat een onderzoek commissie zal worden ingesteld. Het nationaal bestuur van de Labour- partij heeft zich woensdag achter par tijleider Michael Foot gesteld, waar het zijn aanval van dinsdag betreft op Het nationaal bestuur vindt, met Foot, dat de regering geen geweld moet ge bruiken in dit stadium van de crisis, maar eerst contact op moet nemen met de Verenigde Naties. Mevr. Thatcher heeft hierover dinsdag geen toezeg ging willen doen. CDA-plan om de behandeling van de Ziektewet niet voort te zetten. De christen-democraten willen dat het kabinet aan de bezwaren vanuit het bedrijfsleven tegen het wetsontwerp tegemoet komt door een geheel nieuw pakket maatregelen in te dienen. In plaats van de voorgenomen bezuini gingen wil het CDA de Ziektewet-pre mie voor werknemers op 1 juli met 1 procent verhogen. Daarnaast zou dan de by de Voorjaarsnota voorgestelde premieverschuiving van 1 procent van werkgevers naar werknemers moeten vervallen. Dat zou betekenen dat de lasten voor werknemers niet verder ver zwaard worden, dan toch al in de bedoe ling lag. PvdA-woordvoerder mevrouw Ter Veld wees woensdagavond het plan van het CDA niet zonder meer af. Haar D'66- collega mevrouw Groenman wilde nog geen duidelijke uitspraak doen, omdat zy het voorstel van het CDA eerst nader wilde beoordelen. Maar het CDA-plan toont in ieder geval aan dat het Ziekte wet-voorstel van minister Den Uyl (so ciale zaken) niet los gezien kan worden van de komende Voorjaarsnota, zoals D'GG ook heeft gesteld. De Tweede kamer zette gisteravond de behandeling van het wetsvoorstel voort, met de bijdrage van het CDA. Dinsdag hadden D'66 en WD het voor stel in de huidige vorm al afgewezen. Alleen de PvdA stelde zich achter mi- ten voor werknemers mogen op 1 juli niet nog eens extra worden vermaard en de positie van de minima moet wor den beschermd. Onzeker Het is nog onzeker of minister Den Uyl, die vandaag de Kamer zal antwoorden, het voorstel van het CDA zal aanvaar den. Na een snelle eerste berekening zyn zijn ambtenaren tot de conclusie gekomen dat dit voorstel zal leiden tot een verdere vergroting van de over heidstekorten. Ook leidt het tot enige lastenverzwaring voor het bedrijfsle ven, omdat de premieverschuiving per 1 juli niet door zal gaan. Volgens Hermsen is deze lastenver zwaring echter minder nadelig voor het bedrijfsleven dan de extra lasten, die voortkomen uit het voorstel van minister Den Uyl. Daarbij wijst Herm sen op een berekening van de metaal- werkgevers, verenigd in de FME, dat zou aantonen dat de lastenverzwaring 1,8 procent zal bedragen. Zelfs indien rekening wordt gehouden met de pre mieverschuiving stijgen de loonkos ten met 0,9 procent. Chili heeft er volgens Londen mee ingestemd dat de al aan dat land verkochte Britse manne-lanker 'Tidepool' 'foto i wordt gebruikt om de Engelse Vloot bij de Falkland-eilanden te bevoorraden. Het schip was naar Chili onderwea toen de toestemming werd gegeven. Sedert de instelling van het schade fonds geweldsmisdrijven op 1 januari 1976 is bijna 3,5 miljoen gulden uitge keerd aan slachtoffers van geweldsmis drijven. nister Den Uyl (sociale zaken) en zyn Tot eind december vorig jaar kwamen staatssecretaris Dales. ruim 15U0 aanvragen binnen bij het Mevrouw Ter Veld het in een eerste schadefonds. Ongeveer eenderde van reactie weten geen overwegende be- de aanvragers kreeg ook daadwerke- zwaren te hebben tegen de voorstellen lijk een uitkering. Dit blijkt uit het van het CDA. Maar dan moet aan twee jaarverslag van het schadefonds over voorwaarden voldaan worden: de las- ïgsi ROTTERDAM (ANP) - Bij Unilever-Nederland is in 1981 nauwelijks sprake geweest van een bevredigend herstel van de winst. Unilever vindt, dat de bakens verzet zullen moeten worden voor het te laat is. Dit jaar zullen door voortgaande reorganisaties 750 banen bij het concern in Nederland verloren gaan. waarbij gedwongen ontslagen niet te vermijden zijn, zo zei directievoorzitter M. I,. Mo- gendorffvan Unilever-Nederland gisteren bij de presentatie van het jaarverslag Ook voor 1983 wordt bij Unilever een daling van de werkgelegenheid voorzierv Hiermee zet de neergaande trend in de personeelssterkte zich voort Eind vorie jaar werkten in Nederland bij Unilever 14.096 mensen tegen 14 743 een jaar eerder" Door saneringen worden met name de vleesgroep en de mengvoederbednjven getroffen. Zo wordt de varkensslachterij in Oss gesloten. De werkgelegenheid bij de vleesgroep zal hierdooor teruglopen van 2.600 naar 2.400. Zie ook pagina 19).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1