PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duisenberg: matiging nog vele jaren nodig Kamer wil wijziging van Den Uyls ziektewetplan Geruchtenstroom Britse invasie Falklanden MAATREGELEN TE LAAT EN TE GERING pta gDE5 Bijna 1,8 miljard centen Benzine wordt duurder ONENIGHEID TUSSEN THATCHER EN OPPOSITIE ALLEEN PVDA STEUNT VOORSTELLEN De boodschap van Duisenberg Burgemeester en boodschapper Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur van 10 graden in de kustgebieden tot 14 graden tn het zuidoosten van het land. Matige, aan de kust lot krachtig toenemend noord westenwind.. 225e jaargang no. 98 Woensdag 28 april 1982 düoJhlA. tcdlrvb: -JUjuiOE dijk 148 4463 AE goes 01100 20630 AMSTERDAM - Nu de cent aJs kleinste munt is gesneuveld, blijken er volgens het jaarverslag van de Nederlandsche Bank nog 1.785.500.000 van in de circulatie te zijn. Dit wil zeggen op 31 december jl. Die bijna 1,8 miljard centen zijn uiteraard bijna f 17,9 miljoen waard. Ze maken 0.08 procent uit van de totale chartale geldomloop per eind 1981. Het vorig jaar zijn er nog 2.7 miljoen centen m omloop bijgekomen. De totale chartale geldcirculatie nam in 1981 met f318 miljoen toe tot f23 372 miljoen (chartaal geld: bankbiljetten, muntbiljetten en munten, staat tegenover giraal geld: tegoeden bij de giro en banken). DEN HAAG - Zaterdag gaan naar alle waarschijnlijkheid de benzineprij zen weer omhoog. Naar wordt verwacht wordt super vier cent duurder en normale benzine vijf cent. Daarmee is in veertien dagen tijds de prijs met ongeveer een dubbeltje gestegen. De Consumentenbond heeft intussen de benzine-oorlog bestudeerd en kwam tot de conclusie dat de borden waarmee de tankstations hun kortin gen aangeven bar weinig zeggen over de prijs Zie ook pag. 3). AMSTERDAM - Het herstelproces van onze economie zal geruime tijd vergen. Matiging in de particuliere en de collectieve sector gedurende vele jaren is onontkoombaar. Er zijn de afgelopen jaren talrijke, vaak pijnlijke maatregelen genomen, maar helaas veelal te laat en te gering van omvang, terwijl voorts bijna evenveel maatregelen zijn genomen om de pijn van de ombuigingen op korte termijn te verzachten. Het ombuigingsbeleid sinds 1975 is grotendeels mislukt. Dit zegt de nieuwe president, sinds 1 januari jl., van de Nederlandsche Bank, dr. W. F. Duisenberg, in zijn eerste jaarverslag. Tijdens de persconferentie over het jaarverslag wees dr. Duisenberg in dit verband op een ..woordvervuiling". Een lastenstijging doorvoeren is niet om buigen. Ombuigen is een instrument om te bereiken wat nodig is: een verla ging van de lasten en een verkleining van het financieringstekort. Daarom moet er worden omgebogen in de uitga ven. We praten er al vijfjaar over, maar uitbreiden De directie van Pechiney Nederland NV. in Vlissingen-Oost heeft vergevor derde plannen om de capaciteit van de gieterij aanzienlijk uit te breiden. Pe chiney wil de capaciteit met 25.000 ton per jaar opschroeven. Pechiney-direc- teur drs R. A H. van Schalkwijk ver wacht. dat die uitbreiding mogelijk nog in '82 kan worden gerealiseerd. 'kostwinnersprincipe Vice-premier Den Uyl bestrijdt dat het kabinet akkoord is gegaan met invoe ring van het 'kostwinnerspricipe' in de sociale verzekeringen per 1 januari volgend Jaar. Wel wil het kabinet een aantal systeemwijzigingen in de socia le zekerheid. per saldo is er bitter weinig omgebogen, zo zei hij. Het ombuigingsbeleid had ten doel de marktsector de financiële ruimte te ge ven voor herstel van groei en werkgele genheid. Mede door het aanvullend be leid ter bestrijding van de gevolgen voor de werkloosheid op korte termijn zijn de tekorten niet teruggedrongen, de collectieve lasten niet gestabili seerd, de rentelasten niet gedaald en dus de doelstellingen van het ombui gingsbeleid sinds 1975 niet gehaald. Een verzorgingsstaat zoals in ons land opgebouwd, kan alleen maar duurzaam worden gehandhaafd als het economi sche draagvlak voldoende is en goed wordt onderhouden. Het lijkt schijn baar tegenstrijdig, maar het is denk baar, aldus dr. Duisenberg, dat de grootste bedreiging voor de verzor gingsstaat komt van maatregelen die ogenschijnlijk beogen hem op korte ter mijn in stand te houden, maar die struc tureel zijn draagvlak ondermijnen. Droeve getuigenis Het beeld dat de president van onze centrale bank van de nationale econo mie schetst noemt hij „de droeve getui genis van het verzuim om in daden om te zetten, wat sedert 1975 wordt bele den en ook in steeds bredere kring als noodzakelijk wordt erkend". Dat is: herstel van de marktsector en, mede met het oog daarop, het ombui gen van de explosieve ontwikkeling van de collectieve uitgaven. Na zeven jaar getuigen van de noodzaak tot om buigen, dreigt nu het gevaar dat de illu sie ontstaat dat er, per saldo, reeds we zenlijk zou zijn omgebogen en dat het dus langzamerhand wel genoeg is ge weest. Ondanks de mogelijkheden die het aardgas biedt, is de ontwikkeling van de Nederlandse economie bepaald niet veel gunstiger geweest dan die in de meeste andere landen. In de afgelopen twee jaar is de werkloosheid hier meer dan verdubbeld tot tegen een half mil joen mensen. In die twee jaar daalden de investeringen van bedrijven in hoe veelheden gemeten met ongeveer 20 procent, waarmee ze onder het peil van tien jaar geleden kwamen. Als er niet spoedig een herstel van de investerin gen komt, zet dit voor een reeks van jaren een verdere domper op de groei mogelijkheden van onze economie. De verslechtering van het weerstand- (Slot zie pagina 4 kolom 3) WASHINGTON - De Argentijnse minister van buitenlandse zaken Costa Mendez in diep gepeins verzonken tijdens de bijeenkomst van de Organisatie van Ameri kaanse Staten in Washington. Argentinië heeft de OAS om steun verzocht in het geschil met Engeland om de Falkland-Eilanden. vakantie Er zullen dit jaar naar verwachting van de ANWB ongeveer evenveel Ne derlanders met vakantie gaan als het afgelopen jaar. Maar een aantal van hen zal wel op zijn vakantie inleveren in de vorm van een verminderd aantal dagen en een dichter bij huis gelegen bestemming PAGINA 12 uitleven Werken Wim de Waal heeft het altijd als een tamelijk vervelend bijver schijnsel van het leven beschouwd. Het leidde zijn aandacht alleen maar af van datgene wat hij het liefste deed: wielrennen. Sinds hij echter een han del in bouwmaterialen drijft komt het wielrennen op de tweede plaats. „Maar op de fiets leef ik me nog uit hoor", zegt hij PAGINA 13 AMSTERDAM - President W Duisenberg lm) van de Nederlandse Bank in zijn kantoor in Amsterdam aan het woord tijdens een persconferentie over het jaarverslag van de bank. Aan zijn zijde directeur Sasz <l) en directiesecretaris Posthumus Meyes. IVan onze correspondenten) LONDEN/WASHINGTON - Terwijl de geruchten over een op handen zijnde Britse invasie op de Falkland-eilanden toenemen, is dinsdag in het Lagerhuis een fikse ruzie uitgebroken over de ma nier waarop de regering-Thatcher de crisis behandelt. Premier mevrouw Thatcher en oppositieleider Michael Foot hadden dinsdagmiddag enkele scherpe woordenwisselingen over de Falkland-crisis en was het voor het eerst sinds de Argentijnen begin april de eilanden binnenvielen, dat het La gerhuis zo verdeeld was. Foot eiste van de regering de garantie, J Bij een inbraak in de woning van de weduwe van Paolo Picasso, de oudste zoon van Pablo Picasso, in Parijs is een in rood krijt uitgevoerde tekening van Olga Kolkova. de eerste vrouw van de grote Spaanse kunstenaar, gestolen. De uit 1920 stammende tekening stelt de Russische danseres met wie Picasso in 1917 trouwde, voor tijdens haar zwan gerschap. Paolo Picasso had deze teke ning in 1963 van zijn vader cadeau ge kregen. dat geen verder geweld zal worden ge bruikt. maar dat contact wordt opgeno men met de VerenigdeNaties. Mevrouw Thatcher weigerde dat en zei dat de Ar gentijnen eerst maar eens de VN moe ten gehoorzamen door hun troepen te rug te trekken. Het ministerie van defensie ontkende dinsdag aanvankelijk de berichten over een naderende invasie en de aanwezig heid van Britse commando's op de Falkland-eilanden. Maar later wijzigde dit standpunt zich. Nu werd er niet meer ontkend, maar werd slechts me degedeeld dat er geen commentaar kon worden gegeven. Argentinië De Argentijnse minister van buiten landse zaken, Costa Mendes, heeft ge zegd dat zijn land zeer binnenkort, mo gelijk binnen 24 of 48 uur, een Britse aanval op de Falkland-eilanden ver wacht. In Washington, waar de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) weer bijeen kwam, voorspelde minister Haig, die de vergadering niet bijwoon de, meer en heviger gevechten tenzij in kieft Vlak na aanvang van het voetbalduel tussen Oostkapelle en het Nederlands militair elftal stonden er nog dikke rij en mensen voor het hek om een kaartje te bemachtigen voor dat treffen Grote publiekstrekker was ongetwijfeld Aja- cied Willem Kieft. maar degenen die alleen op de blonde Amsterdammer waren afgekomen kwamen bedrogen uit. Kieft was er niet. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 iVan onze parlementaire redactie i DEN HAAG-Minister Den Uyl (sociale zaken) moet van de Tweede Kamer zijn voorstellen voor de nieuwe Ziektewet aanzienlijk wijzigen. Doet hij dat niet, dan zullen de plannen worden verwor pen. Dit bleek dinsdag nadat VVD en D'66 het woord hadden gevoerd tijdens het debat en uit de opstelling van het CDA. Van de grote partijen staat alleen de PvdA positief tegenover de voorstellen van minister Den Uyl en zijn staatsse cretaris Dales. CDA, WD en D'66 zul len de plannen verwerpen, omdat deze uitmonden in een lastenverzwaring voor het bedrijfsleven Alleen als Den Uyl zijn voorstellen op dit punt ingrij pend wijzigt, kan hij op een meerder heid rekenen. CDA tegen De CDA-fractie heeft dinsdagochtend tijdens het vaste wekelijkse fractiebe- raad overeenstemming bereikt over de inbreng bij het debat. Daarbij is vastge steld dat de voorgenomen lastenver zwaring voor het bedrijfsleven op „on- overkomenlijke" bezwaren stuit De fractie sloot daarbij niet uit dat zij uit eindelijk tegen het wetsontwerp zal stemmen Minister Den Uyl heeft zijn voorstel al eerder, onder druk van de kroonleden uit de Sociaal-Economische Raad. aan zienlijk gewijzigd. Daarmee probeerde hij tevens tegemoet te komen aan de eisen van de vakbeweging, omdat die weigerden te praten zolang een dreigen de ingreep in de cao's boven tafel bleef zweven. Het nu in de Kamer te behandelen voor stel gaat uit van totale bezuinigingen van circa 1700 miljoen, m plaats van de voorziene fl.4 miljard De bezuiniging wordt bereikt doordat zieke werkne mers in het vervolg premies zullen beta len over hun ziekengeld. Maar in cao- onderhandelingen is inmiddels afge sproken dat de werkgevers deze pre mieheffing voor hun rekening zullen ne men ger de eerste twee. maar de eerste vijf ziektedagen zelf moeten betalen. Wel kunnen zij zich tegen dat risico verze keren. maar het wetsovoorstel leidt toch tot een aanzienlijke lastenver zwaring voor de werkgevers. Om deze redenen hebben CDA. WD en OpSCllOrteil D'66 grote bezwaren tegen het voorstel. Deze partijen vinden het niet voldoen de dat het kabinet in de Voorjaarsnota heeft voorgesteld de lastenverzwaring ongedaan te maken. Dat moet gebeu ren door de premies voor werknemers te verhogen en tegelijkertijd die yan de werkgevers te verlagen daghet\o~.~.uue oehan- deling van het wetsontwerp uit te stel len, niet steunden Zij wijzen erop dat Den Uyl heeft toegezegd dat het debat ..een open discussie" wordt. Wachtdagen Ook voorziet het wetsvoorstel in een regeling waarbij werkgevers niet lan- Vooral het CDA acht de op die wijze doorgevoerde verschuiving van de ziektwet-premie van 1 procent onvol doende De christen-democraten eisen een verdere verschuiving, als de minis ter aan zijn voorstel wil vasthouden Het alternatief is intrekking van het voorstel. Maar het CDA wil er niet op voorhand van uitgaan, dat minister Den Uyl zijn voorstel zal weigeren te wijzigen. Van daar dat de christen-democraten dins- Het CDA acht het overigens niet uitge sloten dat de bewindsman donderdag na zijn antwoord de behandeling van het wetsontwerp wenst op te schorten. Dat zou hem de gelegenheid geven zo danige wijzigingen aan te brengen, dat het voorstel alsnog aanvaardbaar wordt voor een Kamermeerderheid. Dan komt hij ook D'66 enigszins tege moet. die de behandeling pas wil voort zetten zodra de Vooijaarsnota versche nen is. VVD en D'66 hebben de minister al la ten weten definitief niets voor de hui dige voorstellen te voelen. Het CDA zal. net als de PvdA, pas vanavond iw oensdagl voor hel eerst in het debat het woord voeren. Uit uitlatingen uit het fraetieberaad bleek echter al dat de fractie in hoofdlijnen net zo denkt als WD en D'66. DEN HAAG - De nieuwe VVDfrac- tieleider Nypels voor de eerste maal in functie tijdens het debat over de presentatie van de voor jaarsnota. dinsdagmiddag in de Tweede Kamer izie voor verslag pagina 3). Dd de komende dagen een oplossing wordt gevonden. In Washington zeiden Amerikaanse functionarissen dat het bemiddelingsproces van Haig „nog maar nauwelijks leeft". De Argentijnse ambassadeur bil de OAS, Eiteban Takacs, heeft dinsdag verklaard: „Onder geen voorwaarde ke ren wij terug naar de onderhandelings tafel terwijl (oorlogs)handelingen gaan de zijn en premier Margaret Thatcher nog bloed wil zien". Buenos Aires streeft naar betuiging van solidariteit in de OAS met de Ar gentijnse zaak. Peruaanse havenarbeiders zijn dins dag een boycot begonnen van Britse schepen. De vroegere Russische onderminis ter van visserij Vladimir Rytov is we gens corruptie terechtgesteld. Dat is dinsdag van justitiële zijde in het partij blad Pravda bekendgemaakt. Rytov werd in november 1978 van zijn functie ontheven. Hij zat in de gevange nis, naar werd verondersteld wegens zijn betrokkenheid bij de 'kaviaarajfai- re'. Kaviaar was in haringblikjes naar het westen verkocht en de winst was gedeeld met de westerse handlangers. )e nieuwe president van de Nederlandsche Bank. dr. W F Duisenberg. behoort ÈtiöM niet tot het type van de voor- zichtige artsen In zijn eerste jaarverslag - dat over 1981 - geeft hij hard en rechtuit een diagnose van de kwalen waaraan de vaderlandse economie lijdt en stelt hij zonder omwe gen vast dat jaren achtereen is nagela ten om de juiste medicijnen toe te die nen. Na zeven jaar vrijwel uitsluitend pijnstillers aan de patiënt te hebben voorgeschreven, typeert Duisenberg de situatie van het ogenblik als „de droeve getuigenis van het verzuim om In daden om te zetten, wat sedert 1975 wordt be leden en ook in steeds bredere kring als noodzakelijk wordt erkend" En als be denkelijk neveneffect van de ontoerei kende therapie signaleert hij boven dien het gevaar „dat de illusie ontstaat dat er. per saldo, reeds wezenlijk zou zijn omgebogen en dat het dus langza merhand wel genoeg is geweest". Even als zijn voorganger, dr. J Zijlstra, pleit de nieuwe bankpresident voor een ja renlang matigingsbeleid: in de sfeer van lonen en andere inkomens, in de sociale zekerheid en in het uitgavenpa troon van de overheid. Duisenbergs ernstigste verwijt is dat in de afgelopen periode alleen maar maatregelen op de korte termijn zijn genomen. Van een ge richte aanpak van de problemen om blijvend herstel van de economie met het oog op de toekomst te bereiken heeft hü weinig gemerkt. „We praten er al vijf jaar over. maar per saldo is er bitter weinig van terechtgekomen", zo lichtte de bankpresident op een pers conferentie zijn conclusies toe Per saldo. De jaarlijkse analyse van 's lands economie bij verschijning van het verslag van de Nederlandsche Bank kwam gisteren naar buiten op het mo ment dat de tweede kamer zich zette aan een debat over de brief van het ka binet met betrekking tot de moeizaam tot stand gekomen 'Vooijaarsnota'. Ook in dat kamerdebat draait het om het effect van voorgenomen regerings maatregelen voor verbetering van het economisch klimaat in Nederland en uitzicht op een vermindering van de schrikbarend hoge werkloosheid, waar mee we op het ogenblik kampen. De feitelijke Inhoud van de Voorjaarsnota is nog steeds niet bekend. Het kabinet is nog doende de details van de broze overeenstemming die ln een lange nachtelijke zitting vlak voor Pasen werd bereikt, nader uit te werken. In tussen heeft de regering al wel bekend gemaakt dat zij van plan is om per 1 juli aanstaande de loon- en inkomstenbe lasting tijdelijk met 1,5 procent te ver hogen. Daarbij gaat het om de zo fraai genoemde 'solidariteitsheffing', de pijn stiller die de informateurs De Galan en Halberstadt het kabinet vorig jaar het kabinet aan de hand deden om van de krampen van een tussentijdse crisis te bekomen. Samenhang in de aangekon digde maatregelen is ver te zoeken: het is een hutspot geworden, en dat is niet bepaald kost voor een ernstig zieke. Po litici, vakbeweging en werkgevers lo pen elkaar in de verwarring over gebrek aan duidelijkheid en overleg voor de voeten of voorbij. En dat betekent weer dat er voor nog maar weinigen in het land nog een touw aan vast te knopen is. De geloofwaardigheid van het beleid is in het geding. Indirect klinkt dat voor de goede verstaander ook door in de boodschap van Duisenberg bij zijn eer ste jaarverslag. In Middelburg is deze week de zoveel ste variant opgedist van een afge zaagd. maar kennelijk voor sommigen nog altijd bruikbaar verhaal: als de fei ten lastig of vervelend zijn dan is de boodschapper van die feiten de schuldi ge. We doelen op de uitval van burge meester Wolters in de gemeenteraad in de richting van de pers De Middelburg se raad debatteerde afgelopen maan dag over de subsidieverlening aan de stedelijke VW en de burgemeester deed daarbij een ernstig beroep op de woordvoerders van de verschillende fracties om de recente moeilijkheden bij de VW zoveel mogelijk buiten be schouwing te laten. En passant verweet hij daarbij de pers (in dit geval de PZCi bij de berichtgeving zodanig te werk te zijn gegaan dat de raadscommissie voor financiën haar standpunt had ge wijzigd in een richting die de raadsvoor zitter niet beviel. 'Suggestieve koppen' in de krant zouden daarbij van invloed zijn geweest. De werkelijkheid is dat de afgelopen week in de kolommen van de krant is weergegeven wat in een rap port van de gemeentelijk accountants dienst over de VW-problemen is vast gesteld en wat daarop de reactie van de direct betrokkenen was. Bovendien is verslag gedaan van een ledenvergade ring van de Middelburgse VVV. De Mid delburgse burgemeester begint kam pioen te worden van verhalen waarin de nadruk wordt gelegd op de volgens hem verkeerde weergave van de feiten in de krant, terwijl hij die aandacht beter zou kunnen besteden aan de feiten zelf. Bo vendien verraadt zijn opmerking over kranten-beinvloeding op raadsleden twijfel aan het beoordelingsvermogen van die raadsleden. En dat konden deze zelfde raadsleden zich beter maar eens wat sterker aantrekken. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1