PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Onderhandelingstijd verstrijkt heel snel NCW: aow koppelen aan betaalde premie Politieman gedood bij aanslag Wenen kleintjes THATCHER WAARSCHUWT ARGENTINIË- WimKieft speelt in BIJ 40 JAAR BETALEN VOLLE UITKERING Van Agt in VS: goede kritiek kan geen kwaad Wolkenvelden Droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon. Middagtempe- ratuur van ongeveer 10 graden in de kustgebieden tot 15 graden in Lim burg. Matige noordelijke wind, in de middag aan de kust vrij krachtig. 225e jaargang no, 97 Dinsdag 27 april 1982 H kunt u telefonisch opgeven F B VlisMngcn 0! 184-15144 1 T. r 1 Middelburg 01180-27651 Hul Goes 01100-16140 1 Zie lel neuzen oiiso-94457 1 1st 01140 14058 e nkzee OHIO- 5&5S J (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES - De Argentijnse mi litaire junta heeft er duidelijk moeite mee om het verlies van de slag om de South Georgia-eilanden op een directe manier te bekennen. De Argentijnen, die maandag niet naar een buitenlands radiostation hadden geluisterd, heb ben er geen idee van dat Groot-Brit- tannië de 190 op de South Georgia-ei landen krijgsgevangen gemaakte Ar gentijnen aan Buenos Aires wil uitle veren. De meesten leven nog steeds in de overtuiging dat de dappere Argen tijnse militairen op de eilanden, on danks hun kapotte radioverbinding, met een hoog moreel al twee dagen in een verwoed gevecht met de Britten oprukken naar de overwinning. Een Argentijn vertellen dat sinds zon dag de Britse Union Jack op de South- Georgia-eilanden wappert, is hetzelfde als hem op z'n hart trappen. „Leugens uit de koker van de Engelse oorlogspro paganda", schreeuwt men met hyste risch overslaande stem. „Las Malvinas son Argentinos" gillen Argentijnse ar beiders agressief, alsof ze vrezen dat het afpikken van deze eilanden hun maan delijks toch al hard achteruit hollende loonzakje nog dunner gaat maken. „De Engelsen zijn misdadigers; laat er geen een ontsnappen!", klinkt het iri koor, terwijl toeziende politieagenten ner veus worden bij het horen van dit wachtwoord van de Peronistische ter reurbeweging Montoneros. De Argentijnse militaire junta kan al leen de nederlaag op de South Georgia- eilanden voor de binnenlandse belan gengroeperingen verhelen door iets groots: iets internationaals, zoals bij voorbeeld de solidariteit van heel Ame rika met Argentinië, En daarop specu leert Leopoldo Galtieri. Meteen beroep op het Interamerikaanse verdrag tot wederzijdse bijstand (Verdrag van Rio, 1947) is voor hem het Latijnse eergevoel zodanig opgewarmd, dat een informa tief slordigheidsfoutje over de werkelij ke toestanden op de South Georgia-ei landen er wel bij kan. „Als het Falkland-avontuur mislukt, moet Leopoldo Galtieri als eerste gefu silleerd worden", zegt een kapitein van de infanterie, die het Argentijnse staatshoofd dikwijls vergezeld. Het prachtige lied: „Huil maar niet voor mij, Argentinië" staat op het punt een andere gevoelswaarde te krijgen. Wim Kieft, de centrumspits van Ajax, speelt vanavond in Oostkapelle. Hij maakt deel uit van het Nederlands militair team, dat tegen de kersverse kampioen Oost kapelle uitkomt. Zie ook pa gina 13. WASHINGTON - Alexander Haig. Amerika's minister van buitenlandse zaken (l) luistert naar zijn Argentijnse collega Nicanor Costa Mendez. Beide ministers troffen elkaar op de vergadering van de Organisatie van Amerikaanse Staten, OAS Deze speciale vergadering was bijeengeroepen maandag in een poging tot beheersing van de crisis rond de Falkland Eilanden. <Van onze correspondent LONDEN - Ondanks het gebruik van geweld op South-Georgia blijft Engeland voorstander van een diplomatieke oplossing van het geschil over de Falkland-Eilanden. Dat heeft de Britse pre mier mevrouw Thatcher maandag in het Lagerhuis gezegd. De premier sprak van de „dringende noodzaak" om verder te onderhandelen, maar waarschuwde tegelijkertijd dat de tijd hiervoor snel verstrijkt nu de Britse oorlogsvloot de Falkland-Eilanden zeer dicht genaderd is. In Washington heeft de Organisatie van Amerikaanse Staten opgeroepen de vrede te bewaren. De raad van de OAS zal uiterlijk woensdag een uitspraak gs De WD en de PvdA hebben maandag tijdens het overleg van de lijsttrekkers over de vorming van een nieuw dage lijks provinciebestuur een voorstel van het CDA om een college van gs samen te stellen met 3 confessionele vertegenwoordigers en drie met-con fessioneel gerichte leden 'onbespreek baar' genoemd. Volgende week don derdag zal er over de nieuwe situatie verder worden overlegd. PAGINA 3 gesprek FNV en CNV willen op korte termijn een gesprek met het parlement over de in de voorjaarsnota aangekondigde bezuinigingsmaatregelen. De FNV zal op korte termijn daartoe kontakt op nemen met de fractievoorzitters van de regeringspartijen. De Verbonds raad van het CNV heeft, een verzoek om een gesprek in een brief gericht aan de Tweede Kamer. PAGINA 7 VVV Het voortbestaan van de plaatselijke WV in Middelburg is in leder geval in 1982 gewaarborgd. Na langdurige dis cussie en een schorsing besloot de ge meenteraad om dit jaar de subsidie van 80.000 gulden te verlenen. PAGINA 11 afsluiting De gasbedrijven in Nederland moeten socialer optreden tegen huishoudens die de energierekening niet meer kun nen betalen Daartoe moeten zij de le veringsvoorwaarden voor gas veran deren en desnoods lagere voorschotbe dragen rekenen. PAGINA 12 finale Het karatetenm Hulst is toch een tikje verrassend doorgedrongen tot de fina le van het kampioenschap karate van het district Zuid-West-Nederland. Het karateteam Hulst werd in de finale verslagen door het eerste team van de sportschool Geleen Op een derde plaats kwam sportschool Van de Leur uit Goes. PAGINA 13 middenstand De organisatoren Van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, zullen er dit jaar alles aan doen om de tweede zater dag in mei ook voor de Terneuzense middenstand tot een 'feestdag' te ma ken. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,6, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond: 4 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 15 Financieel: 17 doen over het Argentijnse beroep op steun van de lidstaten. Argentinië heeft een klacht ingediend bij de Veiligheids raad over de Britse militaire actie op South-Georgia. Argentinië heeft het overleg met de bemiddelende Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Haig opgeschort. De Britse militairen op South-Georgia herkregen maandagochtend de volledi ge controle over het eiland, nadat een groep Argentijnen zich bij de basis Leith had overgegeven. Zondag gaven de manschappen bij de hoofdstad van South-Georgia, Grytviken, zich al over aan de mariniers. Met de bemanning van de Argentijnse onderzeeboot Santa Fe die in de haven van Grytviken door Britse helicopters zwaar werd bescha digd erbij gerekend, hebben de mari niers 150 Argentijnse militairen en nog eens 40 man burgerpersoneel gevangen genomen. Daar Engeland officieel niet in oorlog is met Argentinië, zullen de 190 Argentij nen niet als krijgsgevangenen worden beschouwd, maar naar hun vaderland kunnen terugkeren. Dit werd maandag door het Britse ministerie van defensie bekendgemaakt. Argentijns overwicht Het ministerie gaf maandagmiddag verdere details van de herovering. Het meest verrassende gegeven was het aantal Argentijnen dat op South-Geor gia bleek te zijn, toen de mariniers aan hun bestorming begonnen. Tot dusver was steeds aangenomen dat het om een man of veertig zou gaan, maar het wa ren er dus 190. Daarmee hadden de Ar gentijnen een numeriek overwicht op hun Britse overvallers. Niettemin he- sen zij al snel nadat de mariniers met helicopters aan land waren gebracht de witte vlag. Dat had alles te maken met de aanval op de Santa Fé, die even voor de bestor ming plaatsvond. Aan boord van deze onderzeeboot waren 90 man, meren deels bedoeld als versterking voor het al op South-Georgia aanwezige garni zoen. Bij de aanval viel de enige gewon de. een Argentijnse militair, die aan zijn been werd geraakt. Dit moest later wor den geamputeerd. Diner De commandant van de Santa Fe en de commandant van het garnizoen bij Grytviken werden zondagavond voor een diner aan boord van een van de Britse oorlogsschepen uitgenodigd waar ze, aldus het ministerie van defen sie, zich dankbaar toonden voor de hu mane wijze waarop de gevangenen zijn behandeld. Het feit dat bij de bestorming geen do den zijn gevallen, betekent dat de deur naar een vreedzame oplossing van de Falkland-crisis nog steeds openstaat Mevrouw Thatcher benadrukte in het Lagerhuis echter keer op keer dat er nu snel resultaten moeten worden geboekt WENEN (AFP/DPA) - Onbekenden hebben maandag in Wenen een Oosten rijkse politieman die de handelsafde ling van de Franse ambassade bewaak te, beschoten. De 22-jarige man werd ernstig aan het hoofd gewond cn is la ter overleden. Afgelopen week werden in Wenen bom aanslagen op de Franse ambassade en het kantoor van de Franse luchtvaart maatschappij 'Air France' gepleegd die aanzienlijke schade aanrichtten. Bo- bij de al meer dan drie weken durende onderhandelingen. Gekleed in marineblauw stond ze een Lagerhuis te woord dat overwegend achter haar bleek te staan. Oppositie leider Michael Foot toonde zich tevre den over de manier waarop de invasie van South-Georgia was verlopen. Hij drong er echter met klem op aan nu geen verder geweld te gebruiken maar alle energie op onderhandelingen te Slot zie pagina 8 kolom 1 vendien had een onbekend een Oosten rijkse veiligheidsbeambte voor het bu reau van de Franse militaire attaché overvallen en neergeslagen. Sedertdien werden de Franse instellingen in de Oostenrijkse hoofdstad scherp be waakt. Foto: zwaargewapende en in kogel vrije vesten gehulde agenten van een speciale politie-eenheid doorzochten na de aanslag de panden in de omge- (Van onze redactie economie DEN HAAG - De aow zou afhankelijk moeten worden van het aantal jaren dat men er premie voor heeft betaald. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) stelt dat voor in een plan voor een complete herziening van het sociale-verzekeringsstelsel in ons land. Wie veertig jaar premie heeft betaald zou in de opzet van het NCW voor een volledige aow-uitkering in aanmerking moeten komen. Wie er korter aan heeft bijgedragen, zou ook minder moeten ontvangen. Wel meent het NCW dat er voor het inkomen een soort welvaarts minimum moet zijn. Wie met zijn aow- uitkering niet aan dat welvaartsmini mum toekomt, zou uit de algemene bij standswetten aanvullende uitkering moeten krijgen. Voorshands zou de volledige aow-uitke ring vast te stellen zijn op het aow-pen- sioen zoals dat op het ogenblik geldt voor een ongehuwde. Bij echtparen, waarvan man en vrouw allebei premie hebben betaald, zouden beide echtelie- BOETE GEEIST TEGEN BRABANTSE GEDEPUTEERDE DEN BOSCH - „Officier van justitie mr. R. Peters bij de Bossche rechtbank acht bewezen dat ir. J. Siepman - CDA- gedeputeerde ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in Noord-Brabant - bij de verbouwing van zijn woning valsheid in geschrifte heeft laten ple gen om zichzelf „voor een flink be drag" te bevoordelen. Toch wilde mr. Peters de persoon van ir. J. Siepman en alle publikaties daarom heen meewegen. Hij vlakte het nevenef fect van die publiciteit niet uit en kwam op die manier tot een geldboete van 4000 gulden subsidiair 80 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De verbouwing van het huis vond tege lijk plaats met die van het bejaardente huis Marienhof en werd door dezelfde aannemer uitgevoerd. Siepman was se cretaris-penningmeester van de Elisa beth Stichting die Marienhof beheert en regelde volgens de officier met de aannemer Interim dat kosten aan het woonhuis werden opgevoerd op de re kening van de Stichting Volgens de Rijksaccountantsdienst haalde Siep man die ontkent de rapporten te heb ben gezien zo een voordeel binnen van 70.000 gulden. Duynstee eiste vrijspraak vanwege de „rammelende bewijsvoering" van de of- den elk voor zo'n uitkering in aanmer king moeten komen. Werkloosheid Een systeem als voor de aow bepleitte het NCW voor meer sociale verzekerin gen. Bij alles zou het verzekeringsprin cipe moeten worden doorgevoerd, dat wil zeggen dat recht op een uitkering bestaat voor zover men er premie voor heeft opgebracht. Het zou ook voor bijvoorbeeld de werk loosheidswet moeten gelden. Voor de ww zou er wat het NCW betreft de bepaling bij kunnen, dat directeu ren-eigenaren van bv's en nv's niet voor een aww-uitkering in aanmerking kun nen komen (en er dus ook niet voor hoe ven te betalen). De uitkeringen zouden in de NCW-opzet trouwens van 80 tot 70 procent verlaagd moeten worden, met de mogelijkheid dat men zich tot 80 pro cent kan bijverzekeren. Automatische aanpassing van al lopen de uitkering aan de loonontwikkeling of aan de kosten van het levensonder houd komt in het NCW-plan niet voor. Werkgevers- en werknemersorganisa ties zouden er jaarlijks een overeen komst over moeten sluiten. In overleg tussen deze organisaties en de overheid zou hetzelfde moeten gebeuren ten aan zien van de hoogte van het welvaarts minimum, zoals dat dan door de bij stand zou worden gegarandeerd. Verschuiving Het NCW verwacht er een drastische verschuiving van in de sociale premies en de belastingen. Aan premies zou elf miljard minder hoeven te worden opge bracht, maar aan de andere kant zou vijf miljard meer beschikbaar moeten komen voor aanvulling op de uitkerin gen. Die vijf miljard zal uit de belastingop brengst moeten komen. De daarvoor nodige belastingverhoging - bij voor keur van de btw, zegt het NCW - zou voor de werknemers het voordeel van lagere premies tenietdoen. Tegenover de lagere premies voor de werkgevers zouden geen hogere andere heffingen moeten staan. Het voordeel voor de werkgevers zou echter terug te vinden zijn In grotere werkgelegenheid. Na vier jaar zouden er 75.000 banen uit betaald kunnen worden, zo heeft het NCW berekend. Het verbond meent dat dit getal in de jaren daarna zelfs nog vrij snel kan oplopen. Het NCW zal zijn plan, dat voorziet in lange overgangstermijnen, aan o.a. de minister en de staatssecretaris van so ciale zaken en werkgelegenheid voor leggen. (Van onze correspondenti NEW YORK - Premier Van Agt, heeft maandag voor een invloed rijke Amerikaanse privé-organi- satie, de Raad voor Buitenlandse Betrekkingen, gesproken over Ne derland, zijn positie in de NAVO en de Nederlandse kritiek op het Amerikaanse buitenlands beleid. De bijeenkomst was strikt beslo ten. maar aan de hand van wat Van Agt er na afloop over heeft verteld, mag men concluderen dat hij in ei gen woorden nog eens de uiteenzet ting van Nederlandse opvattingen heeft afgedraaid, die de VS in de afgelopen week al uitentreure uit de mond van koningin Beatrix en minister van buitenlandse zaken mr Max van der Stoel heeft aange hoord Ten aanzien van Nederlands kriti sche houding tegenover de VS. stel de hij vast dat kritiek geen kwaad kan mits die verantwoord is. Uit Nederland richt die zich goeddeels op het regeringsbeleid van de VS in Centraal-Amerika en de grootscha lige schending van de mensenrech ten die daar plaats heeft. Velen in West-Europa menen, aldus Van Agt, dat het beleid van de VS teveel is gefixeerd op de polariteit tussen Oost en West en tezeer wordt gebio logeerd door het verlangen de com munistische expansie tegen te hou den. Vijanden van vijanden als vrienden beschouwen, aldus de premier, is niet altijd verstandig. Een aantal revolutionaire bewegingen ln de Derde Wereld begon niet als vriend van de Sowjet Unie, maar werd er in de loop der jaren toe gebracht in die straat te gaan fietsen. Het is een vitale noodzaak, zei Van Agt, dat de kloof tussen Noord en Zuid wordt gedicht. In dit verband deed hij een verwijt aan de Sowjet Unie. die op dat gebied al vele jaren te kort schiet. Daaraan verbond hij een oproep aan de VS om zich van deze zaken in een Noord-Zuiddia- loog meer aan te trekken. Escalatie bij de Falklands \iUf /~i root-Brittannië heeft de lff^& ^-TFalklandcrisis in een stroomversnelling gebracht door de vijandelijkheden te- gen Argentinië, zij het op be- perkte schaal, te openen, De wijze waarop dit is gebeurd, biedt de Argentijnen nog steeds de gelegenheid zich terug te trekken van de Falklands. maar de tijd begint wel te dringen. De Engelse expeditievloot is nagenoeg ter plekke, zodat het conflict elk moment in volle hevigheid kan losbarsten. De vraag is nu of de herovering van Zuid- Georgié de inleiding vormt tot verdere vijandelijkheden of dat beide partijen tot het inzicht zijn gekomen, dat het geschil langs diplomatieke weg moet worden opgelost. De Britse leeuw heeft in elk geval zijn klauwen laten zien en dat betekent voor de regering-Thatcher herstel van het geschonden prestige. Mogelijk ook is de Britse waarschuwing luid en duidelijk doorgekomen in Ar gentinië: met de Britten valt niet te spotten; het is daarom maar beter het niet op een militaire confrontatie te la ten aankomen. Gisteren zag het er ech ter niet naar uit, dat de Argentijnen de Falklands zonder slag of stoot zullen opgeven. De taal van de junta is zelfs harder geworden en dat voorspelt wei nig goeds. De vraag bij dit soort conflic ten is altijd weer hoever durft een land te gaan. Engeland, het recht aan zijn zijde wetend, heeft dit weekend ge toond niet terug te deinzen voor ge weld. Als Argentinië om redenen van prestige eveneens van geen wijken weet - en daar begint het nu toch naar uit te zien- dan zal inderdaad sprake zijn van een militaire escalatie met alle gevol gen van dien. De gevolgen van een grootscheeps militair treffen tussen Groot-Bnt- tannië en Argentinië zijn nauwelijks te overzien. Argentinië heeft op zijn minst de morele steun van de Sowjet-Unie, dat maar al te graag bereid is in het troebele water van de zuidelijke Atlan tische Oceaan te vissen. Dat Argentinië een anti-communistisch land is. deert de leiders in het Kremlin geenszins In bepaald opzicht komt dat wel goed uit. want dat betekent, dat ideologische overwegingen buiten beschouwing kunnen worden gelaten en dat op louter zakelijke basis afspraken kunnen wor den gemaakt. De Verenigde Staten zul len, als Moskou zich steeds nauwer lieert aan de junta in Argentinië, niet kunnen ontkomen om zelf ook een keu ze te maken. In de rol van bemiddelaar hebben de VS tot nu toe kans gezien een neutrale positie in te nemen, maar hoe lang zullen zij die houding kunnen vol houden? Het is nauwelijks voor te stel len, dat de VS zich in het huidige con flict achter Argentinië zullen stellen. Escalatie van het conflict om de Falk lands brengt dan ook onherroepelijk een verscherping teweeg van de Oost- West-confrontatie. De Britten, die zich moreel gesteund weten door de landen van de EEG. hebben tot nu toe eigen prestige laten prevaleren. Dat past min of meer in het politieke beeld van de laatste maanden, waarbij West-Europa zich onafhankelijker opstelt ten opzich te van de Verenigde Staten. Het maakt de oplossing van het conflict om de Falklands er niet gemakkelijker op. Nu het stadium van vechten in de zeeën rondom de Falklands is aan gebroken. dringt zich opnieuw de vraag op of Groot-Brittanniè drie weken gele den niet wat al te haastig zijn vloot heeft uitgestuurd. Weliswaar kunnen de Britten er op wijzen, dat ondanks het zenden van de vloot voldoende tijd overbleef om naar een diplomatieke op lossing te zoeken, maar de feiten wijzen uit. dat méér tijd nodig is. Het is vol strekt duidelijk, dat Groot-Brittanniè werd uitgelokt. De bezetting door de Argentijnen van de Falklands was en is een onrechtmatige daad. die tegen alle internationale regels en afspraken in gaat. Door een militaire oplossing na te streven - het zenden van een sterke vloot kan niet anders worden uitgelegd - heeft Groot-Brittannië mede-verant woordelijkheid aanvaard voor verdere escalatie van het conflict. De vraag is of de Falklands dat waard zijn. Ooit zal er een tijd komen dat Groot-Brittanniè de op vijftienduizend kilometer afstand van het moederland gelegen eilanden geheel of gedeeltelijk onder Argentijnse soevereiniteit zal (moeten) brengen. Hoe moeilijk zo'n operatie is valt af te leiden uit de vele vruchteloze gesprek ken, die in het verleden al zijn gevoerd tussen Britse en Argentijnse autoritei ten De huidige situatie is niet alleen moeilijk, maar ook bijzonder pijnlijk voor de Britten. Zonder meer toegeven aan de agressie van het regime in Bue nos Aires, dat met bloedbevlekte han den het land regeert, kan niet. maar een oplossing zoeken door middel van mili tair geweld komt evenmin in aanmer king. Slechts de onderhandelingstafel kan uitkomst bieden. Dim Kandidatenlijsten Den Haag geldig DEN HAAG (ANP) - Hel hoofdstembu reau in Den Haag heeft maandag alle dertien kandidatenlijsten die zijn in gediend voor de komende gemeente raadsverkiezingen geldig verklaard. Er waren bezwaren ingediend tegen de Centrumpartij en twee naamloze lijsten (van Glimmerveen en van Keizer) door de Anne Frank Stichting, het Haagse Initiatief tegen Fascisme en Discrimi natie en twee individuele Haagse kie zers. Volgens het hoofdstembureau wa ren er geen middelen voor afwijzing van de kandidatenlijst ter beschikking

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1