PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britten heroveren eiland Zuid-Georgië Slaven van de weg Israël na 15 jaar uit Sinaï-woestijn Regering bezorgd kleintjes Een beetje vrede ARGENTIJNEN HIJSEN WITTE VLAG Boodschap Beatrix gaat Amerikanen voorbij SOBER MILITAIR AFSCHEID Gratis Wolkenvelden Droog weer en wolkenvelden, maar ook af en toe zon Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, aan zee 9 graden Matige noordwestelijke wind. 225e jaargang no. 96 Maandag 26 april 1982 (Van onze correspondent) LONDEN - Britse troepen hebben zondagochtend in alle vroegte het eiland Zuid- Georgië op de Argentijnse bezetters heroverd. Bij deze invasie zijn aan Britse kant geen doden gevallen, aldus minister Nott (Defensie) zondagavond laat. Nott las een verklaring voor, waarin staat dat de Britse mili- Volgens de minister van defensie werd, al snel nadat de Britse troepen aan land waren gebracht, de witte vlag tairen, toen ze met helikopters gehesen door de ongeveer 40 Argen- aan land werden gebracht, tijnse manschappen op Zuid-Georgiè. slechts beperkte tegenstand van de Argentijnse troepen on dervonden. In Buenos Aires werd kort na middernacht be kendgemaakt dat er tot dusver drie Argentijnse militairen zijn omgekomen bij de Britse actie. werkgelegenheid Het district Zeeland van de FNV zegt In een discussienota dat het provin ciaal bestuur meer pogingen moet doen om arbeidsintensieve bedrijven naar Zeeland te halen. De FNV stelt vast dat de hoge energieprijzen en de verontrelnlgingsheffingen niet aanlok kelijk zijn. Vooral aan de heffingen zou het provinciebestuur kunnen sleute len, zo meent de FNV. ziektewet PvdA-fractlelelder Wim Meijer waar schuwt dat de ziektewet niet langer betaalbaar zal zijn als de plannen van minister Den Uyl niet doorgaan. Meij er houdt de coalitiepartners CDA en D'66 voor, dat de medewerking van de PvdA aan de overige bezuinigingen af hankelijk is van de acceptatie van de ideeën van Den Uyl. bettine regeert Ondanks een zware blessure heeft Bet tine Vnesekoop twee eerste plaatsen behaald bij de Europese kampioen schappen tafeltennis In het damesen kel versloeg zij haar 'aartsrivale', de Engelse Jill Hammersley. zelfbeheersing Middelburg was tegen Berkdijk vaak een klasse sterker en veel meer ln de aanval, maar de ploeg van trainer Wurth leed toch een 2-0 nederlaag. Ge brek aan zelfbeheersing deed de Zeeu wen de das om. PAGINA 12 afscheid Met een overwinning ln de Smokkel- ronde heeft Kees de Nooljer afscheid genomen van de categorie liefhebbers. De Nooljer legde de basis voor zijn zege in een Indrukwekkende tijdrit en nam vervolgens steeds verder afstand van zyn naaste concurrenten. vreugdedans Oostkapelle liet zich direct na de lasti ge uitwedstrijd tegen streekrivaal Se- rooskerke niet verleiden tot een over winningsroes Hoewel de strijd gewon nen was. wachtte Oostkapelle gespan nen op de uitslag van Meeuwen-Krab- bendijke (de enige rivaal voor de titel» Pas toen bekend werd datKrabbendlj- ke in Zoutelande verloren had. maak ten spelers en trainer van Oostkapelle een vreugdedans zij zijn kampioen en promoveren naar de tweede klas Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14. De Argentijnse junta heeft zondag avond in een communiqué echter laten weten dat haar troepen die Zuid-Geor gië verdedigen zich 'uit taktische reden voor korte tijd' hebben teruggetrokken van de haven Grytviken. Vanuit Leith echer. ten noorden van deze haven bie den zij nog steeds weerstand. En zij zul len dit blijven doen voor zover dit bin nen hun mogelijkheden ligt. aldus een tweede communiqué dat even na mid dernacht werd uitgegeven. De Argentijnse troepen verdedigden volgens het communiqué Grytviken vier uur. De Britse torpedojager 'Exe ter' bombardeerde de Argentijnse troe pen in deze nederzetting die tijd. Nadat de Argentijnse troepen hun 'strategi sche terugtocht' naar Leith uitvoerden ging de 'Exeter' in de baai van Leith liggen, zich kennelijk voorbereidend op een nieuwe aanval, aldus het communi qué. In het iets latere communiqué werd de Argentijnse commandant aangehaald die via de radio verklaarde zijn geheime codes te hebben vernietigd, hetzelfde deed met zijn radio 'alvorens zich op te maken voor de beslissende slag'. Premier Thatchers eerste reactie op de herovering: „Laten we blij zijn met dit nieuws, en de troepen die dit werk heb ben uitgevoerd, feliciteren". Engeland heeft met de herovering van Zuid-Georgiè, een geisoleerd eiland vlak by het Zuidpoolgebied, dat op 1200 kilometer van de Falkland-eilanden ligt maar er administratief bijhoort. voor het eerst sinds drie weken geleden de Falkland-crisis begon, zelf geweld gebruikt. De Argentijnse minister van buiten landse zaken, Costa Mendez, zei zon dag in Washington dat er, nu er schoten zijn gewisseld, formeel gesproken sprake is van oorlog tussen Argentinië en Engeland. Maar mevrouw Thatcher vindt dat het nog te vroeg is om dit te (Slot zie pagina 6 kolom 5) DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering heeft met zorg kennis genomen van de jongste ontwikkeling in de Falkland-crisis In een verklaring zondagavond van het ministerie van buitenlandse zaken wordt gezegd dat de regering de hoop uitspreekt dat een verdere escalatie kan worden voorkomen en dat er alsnog een oplossing kan komen gebaseerd op de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie 502. Daarin wordt er bij Argentinië op aangedrongen haar troepen van de Falkland-eilanden terug te trekken en wordt op de noodzaak van een politieke oplossing tussen Argentinië en Groot-Brittannié gewezen. De Nederlandse rege- Een glunderende Margaret Thatcher ring heeft steeds het optreden van Argentinië - de bezetting van de Falkland- na haar onderhoud met koningin Elisa- eüanden - ten scherpste veroordeeld. beth, zondagmiddag. m Jan Raas startte voor de Gold Race in Meerssen en won i. Dries van Agt stapte in New York op de trimfiets Jan Raas heeft zaterdag voor de vijfde maal in zijn carrière als beroepswielrenner de klassieke wegwedstrijd Amstel Gold Race op zijn naam geschreven. Een opzienbarend aan tal, want in de na-oorlogse geschiedenis van de wielersport n alleen legendarische renners als Fausto Coppi en tuaay mkiokx er in om zo vaak één en dezelfde klassieker te winnen. Zijn overwinning betekende echter nog meer. In het voorseizoen, waarin de knechten een hoofdrol speelden, was Raas de enige vedette die dat stramien doorbrak. Met een „dubbelslag", want de Gold Race betekende na Panjs-Rou- baix van vorige week zijn tweede klassieke triomf in dit sei zoen. (Zie verder pagina 14). (Van onze correspondent) NEW YORK - Hoewel de Nederlandse regering zich zeer heeft ingespannen om het zaterdag beëindigde koninlijk bezoek aan de Verenigde Staten te verheffen uit de sfeer van draderige plichtplegingen en er een politieke boodschap aan te verbin den. is deze opzet min of meer in het water gevallen. Staatsbezoeken, waarvan Het Witte Huis er per jaar zo'n 120 te verwerken krijgt, zijn geen nieuws van betekenis in Amerika De Amerikaanse media hebben zich bepaald tot de verplichte nummers op stads- pagina's en in society-kolommen, tot kleine berichten in plaatselijke nieuwsuit zendingen van televisie en radio, als geroutineerde eerbewijzen aan de vorstin van ee klein, en bij tijden als hinderlijk lastig ervaren land Even leek het er in Philadelphia op dat een krant groot had uitgepakt vanwege het koninklijk be zoek. Al spoedig bleek echter dat de grote koppen die de komst van 'The Queen' aankondigden, uitsluitend betrekking hadden op het feit dat het passagiersschip 'Queen Elizabeth 11' 's werelds grootste zoetwaterhaven kwam aandoen. (Zie ook pagina 3) HARROGATE - Zangeres Nicole en tekstschrijver Ralph Siegel zwaaiden za terdag in het Engelse Har rogate naar het publiek, na dat zij met het liedje 'Ein bis- schen Frieden' het Eurovi sie Songfestival hadden ge wonnen voor West-Duits- land. Het liedje scoorde maar liefst 161 punten. Is raël werd tweede met 100 punten. De Nederlandse deelnemer Bill van Dijk ein digde ver in de achterhoede met het liedje 'Jij en ik'. Hij kreeg slechts 8 punten. (Zie ook pagina 7) UTRECHT (ANP) - Dank zij een vergeetachtige pompbediende heeft een aantal Utrechtenaren af gelopen zaterdagavond in totaal 378 liter superbenzine kunnen tan ken zonder er een cent voor te beta len, De pompbediende had zijn zaak 's avonds omstreeks acht uur dicht gedaan, maar vergeten een van de pompen af te sluiten. Volgens de politie kreeg een passe rende automobilist die wilde tan ken. dat bij toeval in de gaten. De automobilist heeft toen. na eerst zijn eigen tank te hebben gevuld, vermoedelijk vrienden gebeld. Zo stond er na een dik uur een hele file tanklustigen voor de pomp Een op lettende omwonende maakte ech ter een vroegtijdig einde aan de 'voordeelactie': hij vond de grote drukte öy de pomp maar verdacht en belde de politie. SJARM-EL-SJEIK - Tijdens een korte plechtige bijeenkomst werd zondag de Is raëlische vlag in Sjarm-El-Sjeik in de Sinai gestreken. Daarmee kwam een einde aan de 15-jarige bezetting van de woenstijn die thans weer in Egyptische handen Tranen Een kapitein van de Israëlische land macht streek de blauwwitte vlag tegen een bewolkte hemel, vouwde haar en gaf haar aan een roodharige vrouwelij ke luitenant, die haar meenam. Twee bewapende hefschroefvliegtuigen van het Amerikaanse 'Cobra'-type vlogen over voor een laatste saluut aan de vlag. De commando's aan de 150 deel nemers, overwegend militairen, wer den, 'geblaft' door een potige sergeant, die daarna ergens ging zitten en zijn tranen de vrije loop liet. Aan het definitieve vertrek van Israèl uit Sinai zyn weken van narigheid voor afgegaan, waaronder het met de grond gelijkmaken van Yamit en de ontman teling van de laatste twee grote militai- JERUZALEM (DPAIf) - Met een eenvoudige militaire plechtig heid heeft Israël zondag officieel de Sinai verlaten. Bijna 15 jaar na de verovering van de woestijn en 3 jaar na sluiting van het vredesverdrag met Egypte, werd in Sjarm-el-Sjeik in het uiter ste zuiden van Sinai de vlag met de Davidster gestreken. De Egyptische president legde zondag ter gelegenheid van de overdracht van het laatste stuk Sinai kransen by het monument voor de gevallenen en het graf van president Anwar el Sadat in Cairo. „Dit is geen terugtrekking in het aange zicht van de vyand, maar verovering van de vrede", verklaarde minister van defensie Ariel Sjaron in een door de Is raëlische militaire radio omgeroepen dagorder. De minister noemde de 'ruïnes van Ya mit', de door joodse kolonisten gestich te en intussen door het Israëlische leger vernietigde stad op het schiereiland, „eeuwig bewys ervoor dat wy al het menseiyke en zo mogehjk meer gedaan hebben om het vredesverdrag na te ko men". Wat daar is gedaan, de vernietiging van een Israëlische stad, zal geen Arabisch leger ooit gelukken, voegde hy eraan toe. Het strijken van de vlag was om half acht zondagmorgen onze tyd be gonnen en een kwartier later geëindigd. Er was een einde gekomen aan een be zetting van Egyptisch-Arabisch gebied van 60.000 vierkante kilometer re vliegvelden op het schiereiland, dat sinds 1967 Israëls buffer was. President Hosni Moebarak van Egypte heeft zondag telefonisch vanuit Cairo gesproken met premier Menachem Be gin van Israël, aldus de Israëlische le- gerradio. Het gesprek was in Israël niet verwacht en verraste Begin. Vrede Moebarak herhaalde de verzekeringen aan het adres van Israël die hij al eer der gegeven heeft, dat aan de vredige betrekkingen die tussen Israël en Egypte heersen, niet getornd zal wor den nu Sinai weer in Egyptische han den is. In Rafah en Sjarm-el-Sjeik werd de Egyptische vlag gehesen en er werden vier nieuwe grensovergangsplaatsen in gebruik genomen: Rafah, El Ouga, Ta- ba en Sjeik-Sowaid. De internationale grens in Sinai wordt nu binnenkort be waakt door een internationale vredes macht van 5.000 man, die na lang poli tiek gehakketak tot stand kwam. Aan Egyptische kant zal zy de vergaand ge demilitariseerde zone bewaken. Tussen Israël en Egypte bestaat nog verschil van mening over de definitieve grens- Ujn ten zuiden van de stad Eilat aan de Rode Zee. Onderhandelingen - zaterdagavond - daarover leverden nog geen resultaat op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1