Argentijnen geschokt door Britse aanval UB MARINIERS GELAND Bankovervaller in Lelystad gepakt jüi BEVOLKING SUMMIER VOORGELICHT ZUID-GEORGÏE Honderd hectare natuur rond Arnhem verwoest LUBBERS MAANDAG 26 APRIL 1982 /binnen-buiten land Zuid-Georgië heeft geen permanente bevolking. Het is een afge dankte haven voor de walvisjachtgebruikt in het begin van de eeuw. Later kwam het eiland alleen nog ten goede aan pinguins en wetenschappers die onderzoek verrichten in het Zuidpoolge bied. Volgens het hoofdkantoor van het Britse antarctische on derzoekteam in Cambridge bevinden zich op het eiland, buiten Grytviken, nog 13 onderzoekers en twee vrouwelijke filmers, die een natuurfilm maken voor de BBC. (Van onze speciale verslaggever) BUENOS AIRES - De Argentijnse bevolking toont zich geschokt door de Britse aanval op de Zuid-Georgië en ergert zich aan de late en summiere berichtgeving, die de mit taire junta over de strijd verstrekt. Pas zondagavond gaf de militaire regering de gevechten toe, hoewel nog werd gemeld dat de Argentijnse militairen ter plekke de Britse aanvallen manmoedig weerstonden. Honderden Argentijnen hielden zondagavond op de „Plaza de Mayo" voor het regeringsgebouw te Buenos Aires een spontane betoging, waarmee zij de regering hun instemming betuigden met mogelijke gewapende tegenacties. Aanvankelijk ontkende de Argentijnse militaire junta het bericht over de aan val van de twee Britse helikopters op de onderzeeër. Volgens een woordvoerder van de Junta maakte dit bericht deel uit van de psychologische oorlogspropa ganda van Londen, bedoeld om het mo reel van de Argentijnse militairen te breken. Later bleek dat de communica tie tussen Buenos Aires en de Zuid- Georgië voor enkele uren verstoord was. Op het moment dat de Argentijnse militaire junta de aanval bekend maak te toonde men zich zeer vertoornd over Tuinbouwgasprijs per 1 mei hoger DEN HAAG (ANP) - Het Landbouw schap, de Gasunie en de Vegin hebben overeenstemming bereikt over de aan passing van de tuinbouwgasprijs tot en met 30 september 1984. Dit akkoord blijft in zijn uitwerking binnen de wensen van de Europese commissie, die onlangs een compromis voorstel deed om het al lang slepende conflict over de tuinbouwgasprijs in ons land op te lossen. De contractpart ners gaan er van uit, dat het thans aan de Europese commissie voorgelegde akkoord in Brussel volledig zal worden geaccepteerd. De overeenstemming houdt in dat: - de tuinbouwgasprijs per 1 april 1983 gelijk zal zijn aan de stookoliepariteit plus 0,5 cent per kubieke meter - het per 1 april bestaande verschil (10J2 cent per kubieke meterzal wor den ingelopen in drie gelijke termijnen van 3.4 cent per kubieke meter. Aangezien de tuinbouwgasprijs per 1 april reeds is verhoogd met 2.5 cent per kubieke meter, zal daar 1 mei aanstaan de nog de aanvullende verhoging van 0,9 cent per kubieke meter worden doorgevoerd en komt daarmee op 34 cent per kubieke meter. het feit dat Groot-Brittannië de Argen tijnse onderzeeboot had aangevallen op een moment dat hij weerloos was: namelijk tijdens het uitladen van le vensmiddelen, medicijnen en post. Direct na de bekendmaking van de En gels aanval op de Zuid-Georgië heeft de Argentijnse minister van binnenlandse zaken Alfredo Saint Jean alle militaire gouverneurs van de provincies op dracht gegeven alle buitenlanders en hun bezittingen - met name de Britse - politiebescherming te verlenen. De Ar gentijnse autoriteiten vrezen dat de Britse invasie een vreemdelingenhaat onder de bevolking ten gevolge zal heb ben. Een groot aantal van de 17.000 perso nen tellende Britse gemeenschap in Argentinië heeft gevolg gegeven aan de oproep van de BBC om het land zo snel mogelijk te verlaten. Veel Engel sen zijn de laatste tijd in hun woningen lastig gevallen door Argentijnse po litieagenten in burger, die bij het „rou tine-onderzoek" registreerden hoeveel buitenlandse personen de gezinnen tel len. Afgezien van „officiële" repressailles door vertegenwoordigers van het Ar gentijnse ambtenarenapparaat voelt de Britse kolonie zich bedreigd door een oud probleem dat in Argentinië op nieuw de kop lijkt op te steken: het ter rorisme van de Peronnistische bewe ging Montoneros. Deze organisatie on derbrak vrijdagavond twee keer de Ar gentijnse televisieprogramma's. Tij dens één van die onderbrekingen ne pen de Montoneros de Argentijnse ar beiders op om alle Britse bedrijven in het land te bezetten. Hierbij werd een opsomming gegeven van alle Engelse bedrijven, die bezet zouden moeten worden. Op de twee vliegvelden van Buenos Ai res spelen zich hartverscheurende tone len af als de Britse moeders, die met hun kinderen naar het buitenland wil len, tot de ontdekking komen dat Ar gentijnse wet niet toestaat dat minder jarigen naar het buitenland gaan zon der schriftelijke toestemming van de vader. De kinderen mogen pas Argenti nië uit als de moeder aan de autoritei ten een notariële acte kan overleggen, waarin staat dat haar echtgenoot hier mee akkoord is. Het Argentijnse ministerie van buiten landse zaken heeft zondag verklaard dat de Britse agressie op de Zuid-Geor- giê de Argentijnse positie in de organi satie van Amerikaanse staten OAS heeft versterkt. De OAS komt vandaag op verzoek van Argentinië in Washing ton bijeen om te stemmen over het in werkingstellen van het inter-Ameri- kaanse verdrag van wederzijdse bij stand. Op grond van dit verdrag kun nen verschillende Amerikaanse staten Argentinië militair te hulp komen in de strijd tegen Groot-Brittanniè. De Britse minister van defensie John Nott, geflankeerd door premier Margaret Thatcher, las zondagavond voor Downing Street nummer 10 een verklaring voor over de toestand op Zuid-Georgiè. De onderzeeboot Santa Fe in volle zee (Slot van pagina 1) zeggen, en dat er nog steeds onderhan deld kan worden. De invasie van Zuid-Georgië werd voor afgegaan door een aanval van twee Britse helikopters op een Argentijnse onderzeeboot, die vlak bij Zuid-Georgië aan de oppervlakte kwam. De onder zeeboot werd daarbij zwaarbeschadigd, aldus het Britse ministerie van defen- Er werd gezegd dat de Argentijnse on derzeeër olie lekte en niet op eigen kracht verder kon varen. Hoewel zondagavond nog geen volledig verslag van de Britse actie op Zuid- Georgiè werd vrijgegeven, is in ieder ge val een globaal beeld van de oorlogs handelingen op dit afgelegen en barre eiland duidelijk geworden. Het staat vast, dat speciale manschap pen al donderdag op Zuid-Georgië aan land zijn gebracht. Zij hebben daar de sterkte van de Argentijnse bezettende macht geinventariseerd, en daarvan per radio verslag uitgebracht aan een groep van drie Britse oorlogsschepen, die op dat moment nog onderweg was naar de eilanden. Zondagochtend werd het sein tot de aanval gegeven. Op dat moment moet de Argentijnse ondeezeeboot vlak bij de haven van Grytviken, de hoofdstad van Zuid-Georgië, boven water zijn ge komen. Deze onderzeeboot was een potentiële bedreiging voor de drie Britse schepen, en vandaar dat direct moet zijn beslo ten de onderzeeër aan te vallen. Twee helikopters bestookten daarop het schip met raketten. Vervolgens zetten andere helikopters de Britse troepen aan land, die na een kort durend gevecht de witte vlag van de Argentijnen gehesen zagen worden. Daarmee kwam een einde aan de Ar gentijnse bezetting van dit eiland, die drie weken heeft geduurd. Het werd in het weekeinde gaandeweg steeds duidelijker, dat Engeland zijn toevlucht tot geweld, zdj het dan ook vooralsnog op beperkte schaal, zou ne men. Zaterdagnacht maakte het ministerie van defensie bekend, dat rond de Falk- land-eilanden nu ook een oorlogszone in de lucht zal gelden. Een week gele den werd een dergelijke zone van 400 kilometer rond de Falkland-eilanden voor de zee afgekondigd. Bovendien, aldus een verklaring van het ministerie, zal elk Argentijns schip of vliegtuig dat zich in de buurt van de Britse oorlogsvloot bevindt, als vijan dig worden beschouwd en als zodanig worden behandeld. Dat was een niet mis te verstane waarschuwing aan het adres van Argentinië, dat eind vorige week tot twee maal toe een ongewa pend spionagevliegtuig in de buurt van de Britse armada het vliegen. Beide keren werd dit vliegtuig door Britse straaljagers weggejaagd, maar dat zal nu, zo mag men uit de verklaring van het ministerie aflezen, niet meer kunnen gebeuren. Vanaf nu wordt er ge schoten, zo luidt de boodschap. Premier Thatcher heeft zondag de En gelse koningin van de oorlogshandelin gen in het Zuidatlantische gebied op de hoogte gebracht. Over dit gesprek, dat de gehele middag heeft geduurd, zijn geen mededelingen gedaan. Minister Nott zal vandaag een verkla ring aan het Lagerhuis voorlezen. Het ziet er naar uit, dat hij dit keer niet te maken zal hebben met een parlement dat geheel achter hem staat. Oppositiepartij Labour is vrijwel zeker tegen de actie bij en op Zuid-Georgiè gekant, zeker als zou blijken dat daarbij aan Argentijnse kant doden zijn geval len. Ondanks de herovering van Zuid- Georgië wordt de bemiddelingspo ging van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig 'voortgezet', aldus verschillende officiële bronnen in Londen. Volgens deze bronnen heeft premier Thatcher al geantwoord op de jongste voorstellen van Haig waarmee minister van buitenlandse zaken Pym zaterdag uit Washington naar Londen terugkeerde. Het antwoord bestaat voornamelijk uit 'commentaar' en niet uit tegenvoorstellen, aldus de bron- In Washington is de ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Haig en zijn Argentijnse ambtgenoot Costa Mendez onverwacht uitgesteld zonder een officiële opgave van redenen. Nadat Londen bekend maakte dat het de nederzetting Grytvi ken had veroverd, verscheen Costa Mendez niet op het afgesproken tijdstip op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. ARNHEM - Bij een brand op de Arnhemse heide bij het zweef- vliegcentrum Teriet zijn zaterdagmiddag ruim honderd hectare heide en lage begroeiing verloren gegaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brandweer bestaande uit 23 korpsen uit de regio's Arnhem, Apeldoorn en Ede. kon pas na 2,5 uur het sein brand meester geven. Het nablussingswerk nam nog uren in beslag. Het verkeer op de N-50, de verbindingsweg tussen Arn hem en Apeldoorn was ruim twee uur gestremd. Het blussingswerk werd be moeilijkt door de draaiwinden en de enorme rookontwikkeling. De Arnhem se heide ligt ten noorden van het gebied dat in 1976 door een grote bosbrand werd geteisterd. Daarbij gingen toen 400 hectare gevarieerd natuurgebied in vlammen op. Tralies niet bestand tegen ijzerzaagje ARNHEM - Op een uiterst klassie ke manier heeft een 34-jarige gede tineerde uit het Arnhemse Huis van Bewaring De Koepel willen ont snappen. Zondagmorgen om drie uur hoor den bewaarders van de Koepelge vangenis een piepend geluid uit de cel van de man komen. Bij nadere inspectie bleek dat de gedetineerde met een ijzerzaagje de tralies van zijn celvenster aan het doorzagen was. Op het moment dat hij werd betrapt, had hij de helft van het tra liewerk reeds doormidden ge zaagd. De Arnhemse politie, die ter assis- tentie werd geroepen, arresteerde buiten de gevangenismuur twee mannen: een Nijmegenaar en een inwoner van Eist beiden 31). Zij worden ervan verdacht dat zij het dikke touw over de gevangenis muur hebben gegooid dat de politie bij onderzoek aantrof. (Slot van pagina 3) men en die met ook nog een andere bron van inkomsten. Bij speciale maatregelen om de koop kracht van mensen met een minimum inkomen te beschermen, moet volgens Lubbers dat onderscheid worden ge maakt. Hij zei het uitermate jammer te vinden, „dat de PvdA niet blijkt in te zien dat het uitmaakt of je in slechte tijden alleen van je AOW leeft, of ook nog andere inkomsten hebt". GPV-fractievoorzitter Schutte meent, dat er sprake is van politieke onmacht op tal van beleidsterreinen en over een breed front. „Politiek bedrijven in onze tijd is kennelijk iets anders dan macht suitoefening", zo zei hy zaterdagmor gen op de algemene vergadering van zijn partij in Arnhem. „De inkomens moeten naar draag kracht gematigd worden", aldus de GPV-fractievoorzitter. Hij zette uit een, dat het GPV kiest voor werkgele genheid nu het steeds duidelijker wordt dat het stelsel van koppelingen van uitkeringen en ambtenarensala rissen an de cao-inkomens betaald moet worden met reeksen arbeids plaatsen. Volgens Schutte zal de rege ring het trendbeleid voor ambtenaren moeten vervangen door een trendset tend beleid. LELYSTAD (ANP)- De politie in Lelystad heeft de overvaller van een filiaal van de Bondsspaarbank in Lelystad aangehouden. De man, de 26-jarige L. A. J. B. uit Lelystad heeft bekend, aldus de politie. De 35-jarige filiaalbeheerder, T J. S. Prins uit Lelystad is in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Bij de bankoverval, vrijdagmorgen, werd hij evenals de 23-jarige vrouwelijke bankemployée L. V.. door pistoolschoten ernstig gewond geraakt. Bij de bankoverval is een bedrag van omstreeks 50.000 gulden buitge maakt. Omstreeks tien uur werd de bankemployé door B. gedwongen het geld af te geven. Zij wist daarop zwaargewond naar de naast de bank gelegen supermarkt te komen, waarde politie werd gewaarschuwd. Deze trof in het filiaal het slacht offer Prins zwaargewond aan. Zoals jij het ziek zijn hebt aanvaard en ge dragen zul je voor ons altijd een voorbeeld en een troost zijn. Bedankt CARIN We blijven van je hou den. José Marja Ria CARIN We weten hoeveel ze voor één van ons bete kende en we zijn daar dankbaar voor. Swell GOE/ V- Heden overleed voor ons toch nog onverwacht, zacht en kalm onze lieve man en vader WILLEM VAN LIERE echtgenoot van Willemina Geertruida Trimpe op de leeftijd van 79 jaar. Kloetinge: W. G. van Liere-Trimpe Kloetinge: J. C van Liere Delft: C. A. van Liere 25 april 1982. Abbekindersezandweg 1, 4462 RB Kloetinge De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van 'Bergzicht', Reigerstraat 5 te Goes, bezoek aldaar dagelijks van 15.00 tot 15.30 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 28 april a s. om 13.00 uur op de algemene begraaf plaats te Kloetinge. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in 'de Terp', Geertesplein 14 te Kloetinge. Bedroefd, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, delen wy mede dat mijn lie ve vrouw, onze moeder, groot- en overgrootmoe der is overleden in de ouderdom van 87 jaar. J. Willeboordse kinderen, klein- en achterkleinkin deren 4382 GW Vlissingen, 25 april 1982. Ravesteynplein 10. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Overtoom-Groen, Van Dishoeckstraat 620 te Vlissingen. De crematie zal plaatshebben woensdag 28 april 1982 om 13.00 uur in het crematorium aan de Nieuwlandseweg te Middelburg Geen bezoek aan huis. Begrafenisverzorging v/h Adr. A. Hillebrand - Goes Fa. J. HOEKMAN Zn. LANGEWEG 1, 4431 CE 's-GRAVENPOLDER TEL. 01103-1444-2408 Heden nam God uit ons midden weg na een ge duldig gedragen lijden, mijn geliefde man en on ze zorgzame vader, grootvader en overgrootva der JAN CORNELIS VAN STRIEN in de ouderdom van 92 jaar. Yerseke: C. N. van Strien-Commee W. P. Fraarye-van Strien B. Fraanje Rhoon: D. A. van Strien C. A. van Strien-Ketelaar Epe: P. C. Wensveen-van Strien J. H. P. Wensveen Apeldoorn: A. van Strien Doorwerth: A. D. van Strien H. van Strien-de Ridder Ankeveen: N, J. van Strien Bergen op Zoom: P. J. van Strien M. van Stnen-de Buck Klem- en achterkleinkinderen 4401 AJ Yerseke. 24 april 1982. Bejaardentehuis 'Vredelust', Damstraat 68. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 28 april a.s. op de algemene begraafplaats te Yerse ke om 14.00 uur vanuit het bejaardentehuis 'Vre delust'. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in bovengenoemd gebouw. Wij maken uw oude deuren en deur kozijnen weer als nieuw. Door de [i PORTAS-kunststof-ommanteling in vele Ij houtdessins en effen kleuren.Vakkundig, i d, voordelig en in één dag %0C BB»*6"" PORTNS* i-Wr- 01 196 - 13163 12647 PORTAS-V*kbedri|f Vo« b.v. WTAS-oe 01 155 1683 Setetwi er r va? Euioorst artien PORTkS* By beschikking van de ar rondissementsrechtbank te Middelburg d d. 14 april 1982 is het faillissement van M. P. Leijs, wonende te Kapelle, Nieuwe Kerk straat nummer 2, opgehe ven wegens de toestand des boedels, Mr. Olie. Turfkade 3, 4461 AP Goes. Pandbriefbiljetten/Spaarpandbiljet tOÏ Waardestukken met een hoge vaste rente Er zijn 2 soorten. 2-jang Pandbriefbiliet. aankoop- jrfgj hedrag t I.Q00,-eindbedrag 11.210,-(en. rendement fed fco 10' j Vjang Pandbricfbiljet. w M Eh rfjmQI aankoopbedrag 11.000,-etnd- H B V *1 M />k bedrag f 1.647,- (eff. rendement DIWI B /O>0 2A verzilverbaar en. Spaarpandbiljct, looptijd 5 jaar, aankoopbedrag f605,- andbedrag f 1.000,- (eff rendement 10.5796). Onderhandse Termijnlening WiSlflrlT Onderhandse Termijnlening, een beleggings- *521ldI vorm op naam waarbij uzelf looptijd en vorm £=<*1 van rente-uitbetaling kunt samenstellen. Minimum T3 raTra inlegbcdragf10.000.-looptijd bi tl f-j ïTrJaQ/ 2,3,4 of 5 jaar Jaarlijkse of sa- H H if B fty mengcstelderente-uitbetaling. /U Vanaf f 25 000,- heeft u nog 2 ïogcbjkhcdcn. een looptijd van 5 of 10 jaar, waarbij u ieder resp. 1/10 deel van uw inleg tei rente. Rentevergoeding afhankelijk v: g terug ontvangt de jaarlijkse jk van looptijd en inleg nu mini ma.»! 10.1%bi|2jaarcn 10 I bij 5 jaar. Bij maandelijkse rente-uitkenng rente vanaf 10.03% effectief. Verknjgbaar bi) kantoren van West land/1 Itrecht Hypotheekbank, uw assurantie-adviseur of makelaar. Wijzigingen voorbehouden. ^Westland Utrecht Hypotheekbank Middelburg, Markt 65,01180-58000. Ook direkt verknjgbaar bij; Hulst Van Putte Raats Makelaardij, F v. Waesbcighestr. 16, OlHti-l U 82 Zicrikzee: Ass.en Bcmid.kant.Groenlccr& Louwcrse BV. Sihuithaven 9,01110-3913.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 18