Raas grijpt naar zijn oude wapen Oostkapelle verovert di UITSLAGEN GOLD RACE Van kilometer tot kilometer PZC/sport Raas leider in Super Prestige VIJFDE OVERWINNING IN GOLD RACE (Doot Peter de Jonge MEERSSEN - Het oude wapen is nog intact. De vernietigings kracht nog even groot als vroeger. In zijn beginjaren als beroeps renner maakte Jan Raas de korte, krachtige solo vlak voor de aankomst tot zijn handelsmerk. Heel wat klassiekers schreef hij zo op zijn naam. Maar de oogverblindende schoonheid van die indrukwekkende krachtsexplosie maakte plaats voor de eind sprint. Dat vergde minder van zijn lichaam. Nu echter de ras- sprinters ook in de klassiekers weer een rol van betekenis heb ben gekregen, heeft Raas zijn vroegere wapen vanonder het stof gehaald. Het werkte vorige week perfect in Parijs-Roubaix en zaterdag in de Amstel Gold Race stond het weer op scherp. Raas won de Limburgse klassieker voor de vijfde maal. king was perfect geweest. ..Maar dat kun je natuurlijk altijd welzeggen als je wint", lachte hij. „Bang om de eindsprint te verliezen",' verklaarde de Zeeuwse kopman uit de Raleigh-ploeg vorige week zondag na de Hel van het Noorden zijn uitval en zaterdag heette het dat hij „uit venijn" was weggesprongen. „Ze waren een beetje met m'n voeten aan het spelen. Om de beurt demarreren en zo, wat ik trouwens met een ploegmaat erbij ook zou hebben gedaan. Maar ik was het beu. En daarom ging ik weg", vertelde hij. Bang of boos... tegen de demarrage van Raas was niemand opgewassen. Ook de oersterkte Gregor Braun niet, die nog wel aanstalten maakte om In de achtervolging te gaan maar net toen hij goed en wel op gang was gekomen vol komen stil viel. Opzet of onmacht? Braun kon onmoge lijk al aan het eind van zijn krachten zijn. De manier waarop hij de Keuten- berg en de Cauberg beklommen had vormde daar het bewijs voor. Waarom hij toch de benen stilhield achter Raas... De jonge Ier Stephan Roche, die het wel probeerde, meende. ..Braun vond natuurlijk dat Kelly het maar moest doen. Dat is de snelste en als je hem naar Raas toebrengt, wint hij de wedstrijd". Kelly voelde er niets voor. „Dan kan ik het wel vergeten. Eerst een gat dichtrijden en daarna om de winst spurten gaat niet". Raas sloot zijn ze venhonderd meter korte solistische ac tie dus af met de winst. Het rekensom metje klopte weer eens. Zijn kansbere- Hoog spel Toch speelde Raas ook in de finale van deze wedstrijd weer eens ouderwets hoog spel. Ook dat is namelijk één van zijn sterkste kanten. De concurrentie in verwarring brengen door ijzingwek kend kalm te blijven als de beslissing lijkt te zijn gevallen. Zo'n twee kilome ter voor het einde sprong Sean Kelly weg nit een kopgroep met Raas. Ander son, Roche. Kuiper en Braun. „Ze He ten mij iedereen terugpakken", zei Raas, ..maar toen Kelly ging wilde ik er niet achteraan gaan. Daar gaat de win naar van de Gold Race, dacht ik toen. En al was het tegen mijn principe, om dat hij niet evenveel werk in de kop groep gedaan had als ik, moest ik dat risico nemen". Kuiper bracht de kop groep terug en Raas ging kort daarop alleen weg. Zijn vijfde zege in de Gold Race was een feit Een unieke reeks. Alleen Fausto Coppi (vijf maal de ron de van Lombardije) en Eddy Merck* (zeven maal Milaan-San Remo en vijf maal Luik-Bastenaken-Luik) hebben in de na-oorlogse wielerhistorie zo vaak een zelfde wedstrijd gewonnen. De finale was de apotheose van een spannende en interessante Gold Race Ondanks het ontbreken van Bernard Hinault, Roger de Vlaeminck, Frances- MEERSEN - De zeventiende editie van de Gold Race verliep aldus: 0 km: in Heerlen starten 151 renners, verdeeld over 18 ploegen voor de ze ventiende Amstel Gold Race over 237 km. 18 km: solo van Zijerveld. 55 km: in Roosteren bedraagt voor sprong Zijerveld 5 minuten en 10 secon den. 109 km: bij eerste bevoorrading beeft Zijerveld nog 1.40 min. voorsprong op eerste peloton. 113 km: Zijerveld ingelopen na 95 km solo door Willems, Lammertink, Braun, Willman, Kuiper, Van der Poel. De Wil de. Andersson, Roche, Kelly. Raas, Knetemann, Lubberding, Wijnands, Peeters en De Cnijf. 155 km bij tweede beklimming Gulpe- ner Berg hebben achttien leiders 3 45 min voorsprong 153-198 km: vele demarrages in de kop groep en Van der Poel het actiefst met vijftien vluchtpogingen. 198 km: Braun eerste op Keutenberg, voor Raas. Lubberding, De Wilde, De Cnijf, Willem en Knetemann moeten kopgroep laten gaan. 222 km: Braun eerste op de Cauberg- voor Raas. Er onstaat kopgroep met verder Andersson, Roche, Kuiper. Kel ly- 224 km: lekke band Kuiper. 232 km: Kuiper terug in kopgroep, Raas haait Andersson terug na korte vlucht 236 km: Raas demarreert uit kopgroep. 237 km: Raas wint voor de vijfde keer de Gold Race voor Roche, Braun en Kelly. co Moser, Guiseppe Saronni en Joop Zoetemelk (verzwering aan de teen) werd de Nederlandse klassieker een boeiend spektakel. De wind die over de Limburgse heuvels joeg maakte het erg lastig en al vrij vroeg ontstond er een grote kopgroep van zestien renners, on der wie de meeste vedetten. Alleen Fons de Wolf en Jean Luc van den Broucke ontbraken. Evenals wereld kampioen Freddy Maertens (..steek je tong eens uit", vroeg één van de foto grafen voor het vertrek aan de Belgi trouwens, maar hij is in dit voorjaar niet meer dan een bizarre bezienswaardig heid geweest. Een kopgroep met vijf renners uit de ploeg van Peter Post: Raas, Knete mann, Lubberding, Wijnands en Pee tere. Die formatie kon de zege niet meer ontgaan. Toch was er in de allesbeslis- sende slotfase maar één renner in de voorste linie. De rest had moeten afha ken. Adrie van der Poel uit de DAF- ploeg van Fred de Bruyne beschouwde dat voor een belangrijk deel als zijn ver dienste. Zijn demarrages uit de kop groep zorgde voor een flinke dosis ver moeidheid bij heel wat renners. De krachtige pedaalslagen van Braun en Raas op de Keutenberg betekenden voor de meesten, onder wie Danièl Wil lems, Jos Lammertink. Henk Lubber ding en Gerrie Knetemann. de genade slag. De laatste twee probeerden zich nog een weg terug te banen naar de frontli nie om daar Raas te helpen, maar al leen Lubberding haalde het. Bij Knete mann ging de lamp uit. Met de kop groep binnen handbereik stond hij stil. Hij kwam acht minuten na Raas door de finish. „Ik heb", legde hij uit, „vroe ger op de dag, toen Peter Zijerveld acht minuten voorsprong had, nog al veel werk gedaan. Je weet dat het je later kan opbreken, maar het moest wel ge daan worden". Het was niet het enige drama in de laat ste fase van de wedstrijd. Hennie Kui per. strijdlustig als altijd, die door de verwoestende aanvalsdrift van zijn ploegmaat Van der Poel „geweldig ge reserveerd" kon rijden, werd kort voor het einde getroffen door een lekke voor band. Terwijl in de kopgroep het tempo hoog werd opgeschroefd wisselde hij van wiel en zette een achtervolging in. Met een magnieke inspanning kwam hij terug, maar de kans om zelf nog actie te ondernemen was daardoor wel gerin ger geworden. „Maar net toen ik bij de kopgroep kwam ging Anderson er van door", zei Kuiper. Het bleef bij een troostprijs: „We heb ben het Raleigh-blok aardig onder mijnd", zei Kuiper trots. Een slag ge wonnen, de oorlog verloren. Want de avond tevoren had Post bepaald dat er in principe gereden moest worden om J an Raas aan de winst te helpen. En dat plan kwam uit... Raas bewees de ge plaagde vedetten een dienst door „hun" reputatie in het vreemde voor jaar te redden. Maar bovenal natuurlijk kwam het zijn eigen reputatie geweldig ten goede, want hij was per slot van re kening de enige vedette die dit voorjaar kon triomferen. Hij deed het in de mooi ste (Parys-Roubaix) en zorgde voor de dubbelslag. MAANDAG 26 APRIL 1982 LOGRONO - De Belg Clande Cri- quielion heeft zaterdag de eerste bergetappe van de Ronde van Spanje aangegrepen om de leiding in het algemeen klassement te ne men en zijn kandidatnnr te stellen voor de eindoverwinning. Mis schien heeft de Waal wat te vroeg toegeslagen, maar als kandidaat winnaar kon hij het zich ook niet permitteren een groep talentrijke Spanjaarden weg te laten rijden. Criquielion ging mee met Coll, Ar royo. Lejarreta en Fernandez. Hij eindigde als tweede in de etappe achter Antonio Coll en onttroonde de Fransman Marc Gomez als lei der in het klassement. De winnaar van Milaan-San Remo verloor vier minuten. De uitslag van de vierde rit is: 1 Antonio Coll (Spa.) 5.56.13, 2 Claude Criquielion (Belz.t„ 3 Angel Arroyo (8pa.) z.t, 4 Marino Lejaret (Spa.) op 1 sec. 5 Alberto Fernancez (Spa) z.t., 6 Faustlno Ruperez (Spa.) op 25 sec., 7 Jo se Luis Lagula (Spa.) z.t. 8 Vicentre Bei- da (Spa.) z.t., 9 Benny van Brabant (Bel.) op 45 sec 10 Eulalio Garcia (Spa.) z.t, 29 Johnny Broers op 5,10,37 Jo Maas z.t.64 Roy Schuiten 12,44, 68 Heddy Nleuw- dorp z.t. Moser niet in Tour Francesco Moser zal niet deelne men aan de Ronde van Frankrijk. Hoewel de Italiaanse renner zelf meer belangstelling had voor de Tour dan voor de Giro d'Italia, heeft zijn werkgever beslist dat Mo ser in de Italiaanse ronde zal moe ten starten. Deelnemen aan beide ronden ziet Moser als een te zware belasting. Voor het begin van de Giro op 13 mei zal Moser nog deel nemen aan de Henninger Turm (1 mei), de Ronde van Trentino (3 tot 6 mei) en de Omloop van Toscane (8 mei). Schipper fietste 109 kilometer mee MEERSSEN - Het eerste optreden van Jos Schipper in dit nieuwe wielerseizoen heeft precies 109 ki lometer gedanrd. Tijdens de Am- stel Gold Race stapte de renner nit Kwadendamme bij het bevoorra- dingspunt in Kanrade van de fiets. Dat was overigens zo uitgekiend. Schipper werd er opgewacht door een auto met chauffeur, die hem naar Heerlen bracht waar hij zich kon douchen. „Ik voel me goed maar ik begin heel rustig weer en ga niets forceren", stelde de prof uit de ploeg van De Kimpe die wegens een operatie aan zijn blindendarm uit de roulatie is MEERSSEN - Door zijn overwinning in de 17e Amstel Gold Race is Jan Raas leider geworden van het klassement om de Super Prestige Pernod. Hij heeft 110 punten. De rangschikking ziet er verder als volgt uit: 2. Eddy Planckaert, 70 pnt; 3. Sean Kel ly, 69 pnt; 4. 8ilvano Contini, 68 pnt; 5. Mark Gomez en René Martens, 60 pnt; 7. Mario Beccia, Fons de Wolf en Stefan Mutter, 55 pnt; 10. Giuseppe Saronni en Gregor Braun. 50 pnt. vidueel erg sterke spelers", zegt Meul- meester er van. Deze trainer behaalde overigens om en nabij tien jaar geleden ook bij Kloetinge al opvallend succes, daar beleende hij twee kampioenschap pen die de Bevelandse club van de fdeling Zeeland naar de derde klas brachten. Zoals zo vaak wogen ook voor Oostka pelle de laatste loodjes zwaar. Seroos- kerke, dat frank en vrij op de aanval speelde, kreeg voor de rust zelfs betere kansen. Zo kopte Wim Allaart rake lings over en na een schitterende aan val mocht ook Hans Adriaanse vrij aanleggen, maar hij knalde naast. Oostkapelle mocht ook van geluk spre ken dat scheidsrechter Dieleman de al leen doorgeoroken Stef Abrahamse voor (vermeend) buitenspel terugfloot. Abrahamse startte zeker niet in bui tenspelpositie, kwam wel vrij voor de keeper, maar werd toen letterlijk te ruggefloten. Gaandeweg werd echter ook Oostkapelle gevaarlijk. Zo raakte Bram Sturm de lat en na een corner van Stoffer Schipper moest vleugel verdediger Henk Wondergem de bal van de lijn trappen na een schot van Bram Wattel. Na rust werd Oostkapelle sterker, maar voornamelijk omdat Gerard Schipper in de afwerking faalde (hij kwam in deze wedstrijd driemaal in vrije positie) bleef de spanning lange tijd gehandhaafd. Eenmaal redde Ko Bouteree na een in zet van Gerard Schipper op de Ujn. Vrij fortuinlijk nam Oostkapelle in de 22e minuut toch een voorsprong: Patrick de Witte legde de bal opzij naar Stoffel Schipper, die van ver buiten het straf schopgebied inschoot. Doelman Wim Duvekot verkeek zich kennelijk op de lage, stuiterende bal: 0-1. Zonder zelf al te veel aan te dringen bleef het gerouti neerde Oostkapelle daarna de strijd be heersen. De zege en daarmee de titel waren binnen. Serooskcrke gunt streekrivaal Oost- kappele ongetwijfeld de promotie naar de tweede klas. „Maar", stelde be stuurslid Joop Wattel vast, „als De Meeuwen nu ook nog zou degraderen ii Serooskerke de enige derde klasser op Walcheren en daarmee verliezen wij aantrekkelijke derby's". Succes en te leurstelling gaan vaker hand in hand. De vreugdedans van Oostkapelle. Links up de foto trainer Jan Meulmeester. zwaar bevochten 0-1-zege behaalde. Weliswaar sprongen enkele spelers van Oostkapelle onmiddellijk na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Dieleman uit Axel ook al juichend op, maar daarna heerste er toch minuten lang voornamelijk een nerveuze stilte. Spelers, trainer, bestuursleden en sup porters bleven in angstige afwachting op het veld. Als een lopend vuurtje ging het nieuws rond: in Zoutelande zou Krabbendijke (de enige rivaal voor de titel) tien minuten voor het einde van de wedstrijd tegen De Meeuwen nog steeds niet verder dan 1-1 zijn ge komen. En dat zou voor Oostkapelle voldoende zijn om het kampioensfeest te kunnen vieren. Plotseling, na vele minuten van spanning, rende iemand vanuit de kantine het veld op: Meeu wen was er zowaar in geslaagd in de laatste minuten Krabbendijke te ver slaan. Dat nieuws brak de spanning. Onmiddellijk begon een massale vreugdedans. Oostkapelle was nu al kampioen geworden van de derde klas en zal promoveren naar de tweede klas. Als een komeet is deze Waicheree club in de afgelopen vijfjaar naar de rangen van de Zeeuwse topclubs gevlogen. In het seizoen 1976(1977 moest Oostkapel le zich nog tevreden stellen met het be scheiden niveau van de tweede klas van de afdeling Zeeland. Voor de club was het ongetwijfeld belangrijk dat in 1976 Gerard Schipper van een uitstapje naar De Meeuwen terugkeerde op het oude nest. Prompt sprong declubinl977 een trapje hoger: naar de eerste klas van de afdeling. En weer een jaar later stormde Oostkapelle de vierde klas van de KNVB al binnen. Ook dat niveau bleek nog te laag voor de formatie van trainer Jan Meulmeester want al in 1979 be reikte het team de derde klas reeds Tn de afgelopen drie seizoenen heeft Oostkapelle ook in deze landelijke der de klas steeds een hoofdrol gespeeld. Zo finishte de Walcherse club in het eerste jaar in die derde klas als vierde na Bruse Boys, Kloetinge en Krabben- d i jke. Vorig jaar tekende de kracht van Oostkapelle zich nog duidelijker af: achter WHS werd het team tweede (voor Krabbendijke). En nu dus reeds de fel begeerde titel. Trainer Jan Meul meester laat zich door de snelle opeen volging van successen het hoofd niet op hol brengen: „Het is allemaal won derbaarlijk goed gegaan. Eigenlijk is het verrassend dat we voortdurend in de top van de derde klas konden spe len, want in 1978 zijn we niet als kam pioen maar als derde club naar de vier de klas gepromoveerd. Toen werd er zelfs gezegd: als Oostkapelle zich maar kan handhaven in die vierde klas. En nu zijn we dns al tweede klasser ge worden!". Weinig jeugd Jan Meulmeester die aan zijn vijfde sei zoen bij Oostkapelle begint weet ook ,,We zullen het in die tweede klas echt nog wel zwaar krijgen. Maar het is voor een kleine club als Oostkapelle toch een geweldig succes om zo hoog te ko men. We hebben maar vier seniorenelf tallen - vong seizoen zelfs nog maar drie - en daarmee zijn we op dit niveau een van de kleinste KNVB-clubs. zeker in Zeeland" Meulmeester moet ook toegeven ,,We hebben niet geweldig veel jeugd" Bij de junioren heeft Oost kapelle 1 B-team n 2 C-elftallen. Dus geen A-team: Oostkapelle heeft onvol doende A-junioren om een ploeg te vor men en de A-junioren die er wel zijn spe len in de seniorenteams. Meulmeester wil daarom wel kwijt: „Ik hoop dat deze promotie naar de tweede klas aantrekkingskracht zal hebben op meer spelers, want we kun nen nog wel wat aanvulling in de breedte gebruiken". In verdediger Jos Taps. middenvelder Stoffel Schipper en aanvaller Gerard Schipper heeft Oostkapelle spelers die niet alleen een uitstekende balvaardig heid hebben, maar die bovendien in alle linies de organisatie goed kunnen rege len. De andere spelers moeten het voor namelijk van een sterke mentaliteit en inzet hebben „Het zijn geweldige werkers. We hebben het succes bevoch ten door een enorme wedstrijdmentali- teit en door de inbreng van enkele indi Het vertrouwde beeld van weleer. Jan Raas is gedemarreerd en gaat af op zijn vijfde zege in de Gold Race. Op de achtegrond zijn Stephen Roche, Gregor Braun en Hennie Kuiper verslagen. De Duitser Gregor Braun speelde een belangrijke rol in de zeventiende Gold Race. Hier leidt hij de beklimming van de Cauberg voor Raas, Hennie Kuiper en Sean Kelly. 1 Jan Raas (Ned.) 237 kilometer in 6 uur 10 minuten 45 sec.; 2 Stephen Roche Her.) op 2 sec.; 3 Gregor Braun (W.DL) op 7 sec.; 4 Sean Kelly (Ier.) z.t.; 5 Phil Anderson (Aus.) z.t6 Hennie Kuiper (Ned.) z.t.7 Ludo Peetere (Bel.op 1148 Adri van der Poel (Ned.) z.t9 Jostein Wilmann (Noo.) z.t.; 10 Ad Wijnands (Ned.) op 2.18; 11 Jos Lammertink (Ned.) z.t.; 12 Henk Lubberding (Ned.) z.t; 13 Roger de Cnijf (BeL) op 5.07; 13 Etienne de Wilde (Bel.) z.t.; 15 Daniel Willems (Bel.) op 8.14; 16 Gerrie Knetemann (Ned.) z.t.; 17 Jan Bogaert (Bel.) op 9.56; 18 Leo van Vliet (Ned.) op 11.56; 19 Frederic Vichot (Fra.); 20 Mare Sergeant (Bel21 Ferdi van den Haute (Bel.); 22 Bert Oosterbosch (Ned.); 23 Johan van der Velde (Ned.); 24 Ludo Delcroix (Bel.25 Jan Wijnants (Bel.); 26 Rudy Pevena- ge (Bel.); 27 Wayne Hildred (Aus.); 28 Jan Jonkers (Ned.); 29 Rik Caethoven iBei.): 30 Eric van de Wiele (Bel.); 31 Didier van Overschelde (Fra.i; 32 Johan Lambrechts (Bel.); 33 Ber nard Vallet (Fra.); 34 Cees Priem (Ned.); 35 Christian Leva- vasseur (Fra.); 36 Kim Andereen (Den.); 37 Hans Langerijs (Ned.); 38 Willy Maessen (Ned.); 39 en laatste Jacques van Meer (Ned.) allen in dezelfde tijd als Van Vliet SEROOSKERKE - In een wilde vreug dedans op het veld van Serooskerke ontlaadden zaterdagmiddag spelers en trainer Jan Meulmeester van Oostka pelle hun spanning. Het gebeurde pas een minuut of vijf na de lastige uitwed strijd tegen streekrivaal Serooskerke, waarin het team van Meulmeester een Schipper van Oostkapelle, die icordt achternagezeten door Ko Bouterse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 14