PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsbeleid van Schmidt krijgt steun El Salvador-kruisen in Amsterdam moeten weg Diplomatieke rel na bomaanslag Parijs tamse bv sinds 1881 UW SANITAIR INSTALLATEUR Werkloosheid stijgt minder snel SPD NIET TEGEN NA VO DUBBELBESLUIT Goeree naar Zeeland TEN STRIJDE vandaag GEMEENTE WIL ANDER GEDENKTEKEN Af en toe zon Droog en perioden met zon. Middag- temperatuur van 10 graden aan zee tot ongeveer. 14 graden in het oosten en zuidoosten. Eerst weinig wind. later op de dag matige noordelijke wind. 225e jaargang no. 94 Vrijdag 23 april 1982 f-_ Postbus 154 - 4460 AD Goes - Telefoon 01106-1740. OEN HAAG (ANP)-In het eerste kwartaal van dit jaar is de werkloosheid procen tueel minder snel gestegen dan in het laatste kwartaal van 19S1 ertzelfs beduidend wider snel dan in het eerste kwartaal van 1981. Oat valt op te maken uit het arbeidsmarktverslag over de maand maart van het lónisterie van sociale zaken. Overigens is de daling van het aantal werklozen in de maand maart eind maart 6.750 minder dan eind februari) veel kleiner dan verwacht zou mogen worden met de komst van het zomerseizoen Na een correctie voor seizoensinvloeden bedraagt het aantal geregistreerde werklozen nu elf pro cent van de afhankelijke beroepsbevolking Het totale aantal werklozen bedroeg eind maart na een seizoenscorrectie 482.000. Zonder deze correctie komt het aantal ingeschreven werklozen op 486.093 (Van onze correspondent MUENCHEN Bondskanselier Schmidt kan tevreden zijn. Met circa tweederde meerderheid besloot het congres van zijn partij, de SPD, in Munchen dat het NAVO-dubbelbesluit, tot produk- tie en stationering van nieuwe middellange-afstandsraketten in West-Europa, vooralsnog niet verworpen moet worden. Het overgrote deel van de 400 gedelegeerden stemde voor éen voorstel van het bestuur waarin staat dat pas volgend jaar herfst op een speciaal congres definitief bepaald moet worden of er al of niet Pershing-II- en Kruisraketten op Westduitse bodem moeten worden geïnstalleerd. Eerst moet worden afgewacht wat de ontwapeningsonderhandelingen tus sen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Genève opleveren. Inmiddels heeft de liberale coalitie partner FDP, bij monde van partij voorzitter en minister van buitenland se zaken Hans Dietrich Genscher, al verklaard dat dit een indrukwekkende overwinning voor de politiek van de regering-Schmidt is. gifvondst De bouw van een aantal woningweb woningen in de uitbreiding van 's- Heer-Arendskerke is uitgesteld na de vondst van glltige stoflen in het bouw terrein. Hoewel het gif in de diepere bodemlagen zit, wil de gemeente geen risico nemen en acht een onderzoek noodzakelijk Voor de te bouwen hui zen wordt een andere locatie gezocht. PAGINA 7 kolencentrales Staatssecretaris Lambers-Hacque- bard vindt het milieu in Zeeland al te zwaar belast is om nog meer kolen te gaan gebruiken voor de opwekking van electrlciteiL De bewindsvrouw venvacht een forse toename van het gebruik van 'restwarmte' van indus triële processen. Mevrouw Lambers- Hacquebard kiest voor gas als brand stofvoor de warm te-kracht-koppeling. PAGINA 8 gezinsverzorging Volgens de Zeeuwse instellingen voor gezinsverzorging is ontslag van perso neel onvermijdbaar als de aangekon- dtgde extra bezuinigingen doorgaan. Het personeelsbestand in de provincie is al met ongeveer een vierde deel ver minderd. De Zeeuwse afdeling van het Warm bloed Paarden Stamboek Nederland mag een station voor kunstmatige in seminatie inrichten. Voor de fokkerij komen nu meer en betere hengsten be schikbaar. PAGINA 13 bouw Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf verwacht dat de terugval in de bouw dit Jaar voor een groot deel niet meer is in te halen. De Bouwwerkgevers ver wijten minister Van Dam dat hij het inzakken van de produktie nog extra aanzwengeld door te eisen dat de kos ten van sociale woningbouw worden teruggebracht. PAGINA 15 ledenafdracht knvb Ook het bestuur van de afdeling Zee land van de KNVB heeft begrip voor de bezwaren van de voetbalclubs te gen de regeling dat zij moeten betalen voor leden, die al lang bedankt heb ben. Het ls echter technisch onmoge lijk deze regeling spoedig te wijzigen. Nieuws uit Zeeland: 2, 5,7, 8 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 15. Varia: 17. Radio en televisie: 18. Financiën, economie: 19. De kanselier zelf beschouwt de uit spraak van het congres als steun aan zijn veiligheidspolitiek. Hij is ongetwij feld van mening dat dit de positie van de Bondsrepubliek in het westers bond genootschap zeer ten goede komt. De laatste tijd werden immers voortdu rend stemmen uit Washington gehoord die onverbloemd spraken van anti- Amerikanisme bij de grootste West duitse regeringspartij, wat ernstige (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Drie van de vier grote partijen uit de Tweede Kamer gaan vooralsnog akkoord met de verhuizing van Goeree-Overflakkee naar Zeeland, zoals minister Van Thijn van binnen landse zaken voorstelt. Slechts z'n ei gen partij, de PvdA, is tegen: verwij zend naar de bestaande samenhangen tussen Goeree en het Rijnmondgebied kiezen de sociaal-democraten er voor lopig voor om het schiereiland bij de nieuw te vormen provincie rond Rot terdam onder te brengen. De kamer fracties hebben donderdag hun eerste reacties gegeven op de voorgestelde splitsing van Zuid-Holland, die nog (Slot zie pagina 5 kolom 1) consequenties zou kunnen hebben. Het congres heeft er echter geen twijfel aan laten bestaan dat dit ten aanzien van het NAVO-besluit in ieder geval niet geldt. Ook op het omstreden gebied van de kernenergie besloot het congres dat de lijn van het bestuur en van Helmut Schmidt gevolgd moet worden. Dat be tekent een, in de woorden van Willy Brandt, „zowel als ook". Dus aan de ene kant toch - zo min mogelijk - kerncen trales bouwen omdat zij helaas noodza kelijk zijn, en aan de andere kant door gaan met het zoeken naar minder ris kante alternatieve vormen van energie om het gebruik van kernenergie tegen te gaan. Het congres heeft Willy Brandt met overweldigende meerderheid herko zen als voorzitter van de partij. Hij kreeg 388 ja-stemmen, 31 gedelegeer den stemden met nee en zeven onthiel den zich van stemming. Bondskanse lier Helmut Schmidt werd eveneens herkozen als vice-voorzitter, maar kreeg slechts 365 stemmen. Twee min der dan de minister-president van Noordrijn-Westfalen, Johannes Rau, die de eerste plaatsvervanger van Wil ly Brandt is geworden. De 51-jarige Rau, die met absolute meerderheid in Duitslands grootste deelstaat regeert, volgde Hans-Jurgen Wiskhnewski op. Die wordt namelijk volgende week opnieuw staatsminister van de bondskanselarij. Dat gebeurt op wens van kanselier Schmidt, die behal ve Wiskhnewski ook de huidige perma nente vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek Duitsland in OostrBer- lijn, Klaus Boelling, naar zijn kleine kring van persoonlijke raadgevers te rughaalt. (Van onze correspondent BUENOS AIRES - Het Argentijnse staatshoofd Leopoldo Galtieri heeft donderdag in gevechtstenue een bezoek gebracht aan de Falkland Eilan den. Generaal Galtieri inspecteerde, als opperbevelhebber van de Argen tijnse strijdkrachten, dé militaire installaties en stelde zich op de hoogte van de strategie die tegen de Britse marine gebruikt gaan worden. Galtieri constateerde dat het moreel van zijn troepen beter was dan ooit tevoren. In verband met een dreigende Brit se aanval heeft de Argentijnse rege ring vanaf donderdag alle burger- luchtvaartverkeer boven Zuid-Ar- gentiniè verboden. Alle ziekenhui zen aan de Zuidargentijnse kust zijn door de militairen gevorderd. In Comodoro Ravidavia en in Ba- hia Blanca is de spanning van een naderend gewapend conflict voel baar: meer dan honderd gevechts toestellen, waaronder zes Peruaan se Migs, staan klaar om op ieder moment een Britse aanval te beantwoorden. Meer dan 100.000 militairen zijn in staat van paraat heid gebracht. Een gedeelte van de Argentijnse vloot, waaronder het vliegdekschip '25 Mei' - de oude Ne derlandse Karei Doorman - ligt verspreid over geheime posities rond de Falkland Eilanden en rond de Zuid-Georgia-archipel. (Zie ook pagina 3). Willy Brandt, die gisteren werd herko zen als voorzitter van de Westduitse so cialistische partij SPD, zette een Beiers hoedje met veer op, toen hij korte tijd een kapel uit Beieren dirigeerde. AMSTERDAM - Het is ongewenst de vijf kruisen tegenover het Amerikaanse consulaat in Amsterdam permanent te handha ven. Dit hebben B en W van Amsterdam gistermorgen bekend gemaakt. De gemeente overweegt op korte'termijn elders in de omgeving een meer blijvend gedenkteken voor de slachtoffers in El Salvador tot stand te brengen. Zoals bekend werden de krui sen aan het Museumplein geplaatst direct na de moord op de vier IKON-journalisten. Een vijfde kruis symboliseert alle andere slachtoffers van terreur in de Middenamerikaanse staat. van de vijf kruisen. De verdachten zijn de 72-jarige R. K. en zijn 38-jarige zoon P. K., beiden uit Amsterdam. De twee werden betrapt terwijl zij de kruizen omverhaalden en de neergelegde bloemkransen wegschopten. Zij zijn na verhoor op het bureau heengezon den. Er is proces-verbaal tegen hen op gemaakt wegens vernieling en openlij ke geweldpleging. AMSTERDAM - De prijs van een brood (800 gram) gaat met zes cent omhoog. Het ministerie van economische zaken zal dit vandaag of morgen bekend maken. Dit werd gezegd tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Meneba-bakkerij- en in Amsterdam. De minimumprijs van een onverpakt ongesneden brood wordt hierdoor 1.69 cent, die van een verpakt gesneden brood 1.76 cent. De komende verhoging met zes cent is de derde van dit jaar. In januari werd de broodprijs verhoogd met 4 cent. terwijl het brood in februari 3 cent duurder werd. De Amerikanen hebben het plaatsen van de kruisen tegenover him consu laat weliswaar een „onvriendelijke Het Nederlands ontwikkelingsbeid ten opzichte van Indonesië hoeft niet te worden aangepast vanwege de men senrechtensituatie. Minister Van Dijk iontwikkelingssamenwerkingzei dit donderdag in een mondeling overleg met de vaste commissie van de tweede kamer voor ontwikkelingssamenwer king. daad" genoemd, maar er is niet de eis gesteld de kruisen te doen verwijderen, zeggen B en W De Amerikanen zullen het consulaat weer voor het publiek openstellen nadat de Nederlandse Rijksgebouwendienst de door demon stranten aangerichte schade heeft her steld. Met de gemeente hebben de Ame- rikaanye autoriteiten overeenstem ming bereikt over een veiligheidsplan. De Amsterdamse politie heeft woens dagmiddag twee mannen aangehou den wegens het omverhalen van vier De twee jaar geleden door het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden geschor ste hartchirurg, dr. Th. Dirksen, is door het Medisch Tuchtcollege vrijgespro ken De klachten die het AZL i via de inspecteur voor de volksgezondheid) tegen hem had ingediend, zijn onge grond verklaard De chef de clinique was op non-actief gesteld omdat hi] fa tale fouten bij een operatie zou hebben aemaakt. De chirurg bij het ambtenarengerecht een proces tegen het AZL beginnen van wege de schade die hij heeft geleden. PARIJS DAMASCUS (AFP DPAUPI) - De regeringen van Syrië en Frankrijk hebben donderdag twee diplomaten van het andere land tot ongewenst persoon verklaard en hen gelast, binnen 48 uur naar hun vaderland terug te keren. De Syrische minister van buitenlandse zaken heeft op het laat ste moment een ontmoeting afgezegd, die hij vanochtend zou hebben met zijn Franse ambtgenoot. Na de aanslag op het Parijse kantoor van de krant 'El Watan al Arabi', waarbij een dode viel en 60 personen gewond raak ten. gelastte de Franse regering twee Syrische diplomaten het land op korte termijn te verlaten. Minister Claude Cheys- son van buitenlandse zaken heeft in het parlement ver klaard. dat de twee Syriérs 'niet noodzakelijk betrokken wa ren by de aanslag", maar hy achtte hun gedrag in strijd met de diplomatieke regels De Syrische regering riep haar ambassadeur in Frankrijk, generaal Youssef Chakkour. terug naar Damascus. De Fran se ambassadeur in de Syrische hoofdstad kreeg op het minis terie van buitenlandse zaken te horen, dat de militaire atta ché en de tweede secretaris niet langer in Syrië mogen blij ven. De ontploffing deed zich donderdagmorgen voor in de Rue Marboeuf. niet ver van de Champs Elysees. Om 9 uur onze tijd explodeerde een bom die verborgen was in een huurau to. Een vrouw met valse papieren had het voertuig in het Joegoslavische Ljubljana gehuurd. De aanslag was gericht tegen een Libanees weekblad. Al Watani al Arabi 'de Arabische natie», dat doorgaans op de lijn zit van Irak, één van de bitterste vijanden van Syrië Vorige week beschuldigde dit weekblad Syrié ervan, in sep tember 1981 de Franse ambassadeur in Beiroet te hebben vermoord. De Franse televisie vertoonde woensdag een re portage. waarin dezelfde beschuldiging voorkwam De betrekkingen tussen Syrië en Frankrijk waren al op een slecht niveau voor de moord op ambassadeur Louis Dela- mare. Damascus toonde zich zeer verbolgen over het nieu we Midden-Oostenbeleid van de Franse regering onder de socialistische president Francois Mitterrand. Israël: twee gezichten .♦11/ Tsraèl heeft de wereld deze VXffi/ JLweek twee gezichten laten l&W] zien. die een volstrekt tegen- Egggü overgesteld beeld geven en rrar'i"«J die eens te meer duidelijk ma ken hoezeer kan worden ge sproken van 'het kruitvat Midden-Oos ten' Aan de ene kant toonde Israel zich bereid offers te willen brengen voor een blijvende vrede met Egypte door bin nen de gestelde termijn de Sinal-woes tijn tot de laatste vierkante meter terug te geven, maar aan de andere kant kreeg de wereld weer een grimmig Is raël te zien. dat tientallen gevechts vliegtuigen de lucht instuurde om PLO- versterkingen in Libanon te bombarde ren. De teruggave van de Sinai aan Egypte is voorzien in de Akkoorden van Camp David, maar dat betekent geens zins dat het een eenvoudige stap is voor de Israëli's. Vijftien jaar lang is de Sinai- woestijn een bufferzone geweest, waar in - gestimuleerd door de Israëlische regering - zich honderden burgers van Israël hebben gevestigd. Het overdra gen van deze woestijn aan de Egyptena- ren doet de Israëli's py n. De problemen bij de evacuatie van de 'kolonisten' in de nederzetting Yamit liegen er niet om. Ooit heeft premier Begin gezegd, dat Groot-Israèl - geheel volgens de be loften die God aan Abraham heeft ge daan - het gebied tussen Nijl en Eufraat omvat. In die gedachtengang hoort de Sinai tot Israël- Maar Begin weet dat behoud van de Sinai voor Israël politiek geen haalbare kaart is. Omwille van de vrede met Egypte wordt de in 1967 ver overde Sinai-woestijn weer prijs gege ven. Het is hoe dan ook een bewijs van de oprechte wens van Israël om in vrede met buurland Egypte te leven. Op andere 'fronten' toont Israël zich minder vredelievend Terwijl de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken zich in Israël bevond voor het gladstrijken van de laatste plooien rond de terugtrekking uit de Si nai. maakte Israël zonder pardon een einde aan een negen maanden durende staakt-het-vuren-situatie tussen Israël en de PLO in Libanon. De dood van een Israëlisch officier als laatste incident in een serie van vele was voor Israël aan leiding grootscheepse bombardemen ten uit te voeren op doelen van de PLO in Libanon. Kennelijk wil de regering- Begin duidelijk maken, dat teruggave van de Sinai, hoewel al twee jaar gele den afgesproken, maar nu dan toch vrij wel een feit, geen teken van zwakte is. Maar wat de Israëli's woensdag in Liba non hebben verricht, staat in geen en kele verhouding tot de wat Israël noemt 'bestandsschendingen door de Palesty- nen in Zuid-Libanon'. Gevolg is, dat Is raël steeds geïsoleerder komt te staan in de internationale gemeenschap. Ook de politiek van Jeruzalem met betrek king tot de bezette westelijke oever van de Jordaan - Begin spreekt onveran derlijk over Judea en Samaria - is te genovergesteld aan het proces met Egypte, dat is gericht op vrede en veilig heid. Enkele maanden geleden is het vy ftien jaar oude militaire bewind op de Westbank vervangen door een (Israë lisch) burgerlijk bestuur. Dat bestuur is echter geenszins bedoeld om een over gangsregeling - van welke aard die ook moge zyn - tot stand te brengen. Het heeft er vooral de laatste weken veel meer van weg, dat Israël bezig is de westelijke oever van de Jordaan slap- voor-stap te annexeren De rellen in de bezette gebieden gedurende de afgelo pen weken hebben dadr nog eens extra de aandacht op gevestigd. Wie zich op de plaats stelt van Israel, zal moeten concluderen, dat de Is raëli's vaak niet anders kunnen. Zij staan met de rug tegen de muur. Negen tig procent van de Arabische wereld is Israël vijandig gezind. Maar 'raids' als woensdag in Libanon werden uitge voerd én de systematische afwijzing van elke vorm van zelfbestuur voor de Palestynen In de bezette gebieden, doen Israel internationaal gezien geen goed De indruk wordt gewekt, dat Is raël bewust de spanning opvoert. Dat kan tot levensgevaarlyke situaties lei den. Voorlopig lykt Israël militair on aantastbaar in het Midden-Oosten. Het onderling sterk verdeelde Arabische kamp heeft daarop geen antwoord. Noodgedwongen zoekt het politieke en diplomatieke successen Afgezien van de redelijke verhouding, die Israël mo menteel heeft met Egypte, is sprake van een steeds grotere afstand met de andere Arabische landen. In plaats van zich militair steeds zo nadrukkelijk te manifesteren zou premier Begin er be ter aan doen politieke en diplomatieke offensieven te openen tegen zyn Arabi sche tegenstanders Een duurzame vre de in het Midden-Oosten kan nimmer op het slagveld worden gewonnen. Het Israel van Begin is die overtuiging ken- nelyk (nog) niet toegedaan. Dim Het PrdA-eerste-kamerlid Andre Kloos <59) zal op 1 mei de senaat verla ten. H(j is van mening dat hij het lid maatschap van de eerste kamer niet kan verenigen met zijn werk in de com- missie-Wagner II. Hij heeft zijn besluit officieel meegedeeld aan de voorzitter van de eerste kamer. Kloos is negentien jaar lid geweest van de senaat Hel noodlijdende Waalse staalbe drijf Cockerill-Sambre kan nauwelijks nog gered worden van de definitieve on dergang Volgens de Franstalige Belgi sche krant Le Soir zou de schuld van het bedrijf zijn opgelopen tot bijna vijf miljard gulden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1