13 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINSTENS 32 DODEN BIJ AANVAL ISRAEL Generaals verharden standpunt kleintjes Bombardement in Libanon Beatrix verdedigt rechten van de mens Hond aan de lijn 'LISt Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mid dagtemper at uur ongeveer 15 gr., maar vlak aan zee ongeveer 11 gra den. Weinig wind. 225a jaargang no. 93 Donderdag 22 april 1982 TILBURG (ANP) - De vakbeweging moet eventjes (voor vier jaar) haar mond bonden. Vier jaar niet actief, dat is niet leuk voor ze, dat kost leden en contribu te. Dat zegt prof. D. B. J. Schouten, hoogleraar economie in Tilburg en kroonlid vin de sociaal-economische raad( SER) in het boek 'Nederland op zwart zaad' Tin Flip de Kam en Frans Nypels, dat zaterdag vierschijnt. De inactiviteit die Schouten van de vakbeweging vraagt zou neerkomen op een bevriezing van de lonen gedurende vier tot vijf jaar door afschaffing van de auto matische prijscompensatie. Het verlies aan koopkracht dat daardoor zou ontr staan zou moeten worden gecompenseerd door een belastingverlaging. Niemand gaat er volgens Schouten dan op achteruit, maar het enige dat er te verdelen valt is twee procent incidenteel loon per jaar. dat dus gebruikt kan worden voor promo ties, toeslagen voor vuil en onaangenaam werk etc. Volgens de Tilburgse hoogleraar zou een dergelijke ingreep tussen de 480.000 en 780.000 banen kunnen opleveren. Voor het plan is een centrale afspraak noodza kelijk. Als dat niet lukt, kan de vakbeweging blijven staken en loopt de zaak steeds verder vast, aldus Schouten, die zijn plan „een intelligente combinatie van voor de hand liggende zaken" noemt. (Van onze correspondent) BEIROET-JERUZALEM - Bij de zware Israëlische bombardementen op Palestijnse doelen in Libanon zijn woensdag volgens Libanese bronnen ten minste 32 doden gevallen. Bijna zestig Israëlische bommenwerpers waren betrokken bij de Israëlische bombardementen langs de kust ten zuiden van Beiroet. Twee Syrische jagers die vergeefs probeerden de Israëli's te onderschep pen, werden neergeschoten, zo is in Damascus verklaard. Eén Syrische piloot zou daarbij om het leven zijn gekomen, de andere kwam per parachute naar beneden. De bombardementen werden uitge voerd - aldus Israël - als antwoord op „bestandsschendingen door de Pale- stljnen in Zuid-Libanon". Woensdag ochtend reed een Israëlisch voertuig in de Unifil-zone (wat deden de Israëliërs daar eigenlijk, vraagt men zich in Liba non af) op een landmijn, waardoor één toraëlische militair werd gedood en een ander gewond. Met hun luchtaanvallen op Libanon jisteren heeft Israël heel duidelijk het rampenbestrijding Vier schepen van drie bergings- en sleepbedrijven worden aangepast voor rampenbestrijding op de Westerschel- de. De vaartuigen worden gewoon voor werkzaamheden van de bedrijven gebnilkt, maar moeten bij een ramp beschikbaar zijn. PAGINA 3 koopsubsidie Een kamermeerderheid houdt zeer te gen de zin van minister Van Dam van volkshuisvesting vast aan het invoe ren van een noodsubsidie voor kopers van woningen die ln moeilijkheden ko men. Een motie van D'66 waarin wordt gevraagd een subsidieregeling te ont werpen. krijgt steun van CDA, WP en PPR. PAGINA 9 emancipatie De gemeentelijke commissie 1 en beroepsschriften acht de bezwaren van het emancipatiewerk tegen de ver plichte naamlijsten van deelnemers aan emancipatie-activiteiten onge grond De lijsten, die bedoels zijn om de behoefte aan emancipatiewerk te pellen, stuiten op verzet van vrouwen groepen. wegenbouw Uit een onderzoek van de vereniging van aannemers in de grond-, water- en wegenbouw blijkt dat er over een jaar nog slechts werk is voor tien procent van de cao-werknemers in deze sector Voor de overige 10.000 werknemers ziet de toekomst er uiterst somber uit. PAGINA 15 barcelona in de finale Dankzij een moeizaam bevochten 1-0 overwinning op Tottenham Hotspur nestelt Barcelona zich in de finale van de Europacup voor bekerwinnaars Barcelona speelde vooral defensief en I had aan een paar gevaarlijke uitvallen I genoeg I PAGINA 25 I exportfinanciering I Niet alleen kwaliteit en prijs, maar ook de kredietfinanciering is bi) de export !een wezenlijk concurrentiemiddel De NV export-Financlerings-Maatschap- PU pleit ln het Jaarverslag over 1981 voor een volledige compensatie van het renteverschll met de exportfinan ciering in het buitenland. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. I Binnen- en buitenland: 3 en 13. Sport: 15 en 17 Varia: 19 en 20. Kunst en cultuur: 21 Radio en televisie: 23. Financiën, economie: 25 bestand gebroken dat president Rea- gans speciale afgevaardigde Philip Habib vorig jaar juli bewerkstelligde tussen de PLO in Libanon en Israël. De Israëlische aanval begon woensdag aan het begin van de middag met bom bardementen op en in de omstreken van Damur, een door Palestijnen be woonde Libanese kustplaats, 10 kilo meter ten zuiden van Beiroet. Om hall vier kwam een tweede golf van Israëli sche vliegtuigen, nu meer naar het noorden, en bombardeerde niet speci fieke doelen tot in de voorsteden van Beiroet zelf. Tot laat in de middag ble- Kamer akkoord met verbreken financiële band kerk en staat DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer zal in meerderheid akkoord gaan met de plannen van de regering de nog be staande financiële banden tussen de Nederlandse staat en de kerkgenoot schappen in ons land te verbreken. De ze nu nog in de grondwet vastgelegde banden zullen worden beëindigd als de staat een afkoopsom van 250 miljoen gulden betaalt voor het niet langer fi nancieren van traktementen en pen sioenen van kerkelijke ambtsdragers en leraren. Dit is woensdagavond gebleken, toen in de tweede kamer werd gesproken over de brieven die minister Van der Stee (financiën) de kamer heeft doen toeko men over de resultaten van de onder handelingen die hij met de kerkgenoot schappen hierover heeft gevoerd. Het definitieve wetsontwerp over deze kwestie zal waarschijnlijk pas over en kelejaren worden aanvaard. Onderdeel van de plannen is ook het nog toestaan van portvrijdom aan de kerkgenoot schappen gedurende tien jaar. ven Israëlische jagers over de Libanese hoofdstad vliegen, vuur aantrekkend van het verouderd luchtdoelgeschut APELDOORN (ANP)-De hond van de familie Zomerhuis aan de Apel- doornse Textielstraat heeft woensdag voor lichte paniek ge zorgd. Het dier maakte er een ge woonte van om tijdens afwezig heid van de familie de telefoon op te nemen en ijselijke geluiden door de hoorn te sturen. Nadat de poli tie woensdagavond enkele malen gebeld was door kennissen van de familie, die door die geluiden ang stig waren geworden, besloot zij om poolshoogte te gaan nemen. Agenten waren juist bezig om zich via een ladder toegang te verschaf fen tot de woning toen de eigena resse van het dier thuiskwam. Om dat de familie Zomerhuis ver wacht dat de hond nooit tot een fatsoenlijk gesprek in staat zal zijn heeft ze besloten om voortaan de telefoon buiten zijn bereik te hou den. van de Palestijnen, wat kansloos is te gen de hypermoderne Israëlische F-15 en F-16-Jagers. Het fijkt erop dat de Israëli met hun bombardementen vooral de bevoorra ding van de Palestijnen naar het zuiden in de war hebben willen gooien. Pro bleem hierbij is. zoals tot nu toe altijd het geval is geweest, dat met name bur gers - voorbijgangers, automobilisten, winkeliers - werden getroffen en niet alleen radarstations en artillerie-op- stellingen. Voor de PLO kwam de Israëlische aan val niet onverwacht, vooral niet na uit gebreide Israëlische verkenningsvluch ten boven Libanon dinsdag. PLO-leider Arafat heeft een beroep gedaan op de secretaris-generaal van de Verenigde Naties om de „Israëlische volkeren moord op het Palestijnse volk" een halt toe te roepen. Ook Libanon heeft bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties een klacht tegen Israël naar aanleiding van het Israëlische bombardement op steden in Libanon ingediend. Sinai Politieke waarnemers hier zien in de Israëlische aanval een soort uit laatklep voor Israèls frustraties om de Sinai over vier dagen aan Egypte te moeten teruggeven. Ook Libanon heeft bij de Veiligheids raad van de Verenigde Naties een klacht tegen Israël naar aanleiding van het Israëlische bombardement op steden in Libanon ingediend. Onmiddellijk nadat het Israëlische ka binet woensdag besloot zich aan de af gesproken termijn te houden voor de ontruiming van de Sinai-woestijn, aanstaande zondag, begonnen onge- (Slot zie pagina 6 kolom 4) Slagvaardiger naar de toerist Koningin Beatrix spreekt het Congres toe. )van onze correspondent) WASHINGTON - Als derde Nederlandse vorstin heeft koningin Beatrix woens dagmiddag een gezamenlijke zitting van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden toegesproken met een boodschap van blijvende vriendschap waarin terzelfder tijd alle knelpunten in de politieke verhoudingen tussen beide landen duidelijk verstaanbaar werden overgebracht. Dit Nederlands politiek offensief, waarvan elk woord tevoren in Den Haag op een goudschaaltje is gewo gen, heeft de Amerikaanse hoofdstad in de afgelopen dagen van het koninklijk bezoek overspoeld, ook al heeft het in de publiciteit minder de aandacht getrok ken dan de koninklijke charme. ZIERIKZEE - Een sport- brekers gediend te heb- schat. Bovendien liet de centrum in Zierikzee ben. club een breed schades- blijkt, behalve trefpunt De rijkspolitie rolde, op poor achter en verplicht voor aanhangers van li- het body-buildersspoor, te de politie te vissen: chaamscultuurook als 31 inbraken op. De totale naar brandkasten en an- 'uitvalsbasis' voor een ge- waarde van de buit wordt der zwaar materiaal. (Pa- zelschap - gespierde - in- op een kwart miljoen ge- gina 2). De toespraak tol het Amerikaanse Con gres was niettemin een hoogtepunt, omdat buitenlandse staatshoofden daartoe doorgaans niet de gelegenheid krijgen. Het Congres honoreerde deze met uit zondering met een ruime opkomst voor de vorstin die hen de avond tevoren tij dens het contra-diner luisterrijk had ontvangen in de zeer moderne nieuwe vleugel van de National Gallery of Arts, waar een belangrijk deel van de schilde rijen uit het Haagse Mauritshuis verbij sterend mooi te kijk is gehangen. Dit diner was een van de fraaiste die vol gens society-kenners ooit in Washing ton zijn gegeven, met de marinierska pel spelend voor de deur en binnen. Economie Waar koningin Beatrtix in haar vorige redevoeringen al de nadruk had gelegd op bet Nederlands verlangen afwijken de standpunten te koesteren binnen het raam van de NAVO en ten aanzien van het mondiale beleid, alsmede hulpverlening aan de derde wereld, voegde zij er in het Capitool nog een belangrijk punt aan toe: de noodzaak dat de westerse economische systemen in samenspel de recessie te boven ko men. „Door acht te slaan op de wensen die Europa op dat gebied koestert, dient u- daarvan ben ik overtuigd - op den duur ook uw eigen belangen het best" „Niet alleen voor Nederland, maar voor geheel West-Europa geldt dat veel van zijn welvaart afhangt van het economi sche en financiële beleid dat de Ver enigde Staten voeren. De bevordering van die welvaart, die de bevordering in- (Slot zie pagina 6 kolom 4 (Van onze correspondenten) BUENOS AIRES/LONDEN - De Argentijnse junta onder lei ding van generaal Leopoldo Galtieri heeft woensdag het Britse tegenvoorstel voor een oplossing van de Falkland-cri sis naast zich neergelegd. De Argentijnen houden er rekening mee dat een gedeelte van de Britse vloot vanaf vandaag koers zet in de richting van het kleinste eiland van de groep. Zuid-Georgia. dat niet minder dan ongeveer 800 mijl ten zuidoosten van de hoofdgroep ligt. Het Argentijnse staatshoofd Galtieri heeft aangekondigd dat hij in zijn func tie van opperbevelhebber van het leger de Falkland Eilanden zo spoedig moge lijk zal bezoeken. De drie punten van het Britse tegen voorstel - onmiddellijke terugtrek- LONDEN - De Britse atoomonderzeeboot 'Superb waarvan de hele Britse pers btj de afkondiging van de oorlogszone rond de Falkland-eilanden per 12 april had aangenomen, dat dit als enige Britse marinevaartuig aanwezig in het gebied de bewaking van de zone moest waarborgen, bleek woensdag sinds vorige week vrijdag rustig in zijn Schotse thuishaven Faslane te liggen Het ministerie van defensie in Londen weigerde elk commentaar zeggendedat hel niet ..haar beleid is mededelingen le doen over de bewegingen van onderzeeers" ES king van de Argentijnse troepen, her stel van hel Britse bestuur en in de toe komst onderhandelingen na raadple ging an de Falklanders - hebben het Argentijnse standpunt in de onderhan deling verhard. De Argentijnse junta is niet langer be reid, in ruil voor het behoud van de soe vereiniteit van de Falkland Eilanden, de vrijwel onbewoonde Zuid-Georgia- en Zuid-Sandwich Eilanden aan Groot- Brittannië af te staan. Met dit vredesplan voor de Falkland- crisis vertrekt de Britse minister van buitenlandse zaken. Francis Pym, van daag naar Washington. Daar zal hij met de Amerikaanse onderhandelaar Alexander Haig praten. Het plan wijkt op essentiële onderde len af van het jongste Argentijnse vre desvoorstel, dat al op zeer korte ter mijn de overdracht van de soevereini teit eist. In het Argentijnse voorstel (Slot zie pagina 6 kolom 5) ren nieuw vakantieseizoen jstaat voor de deur en alles wijst erop dat dit jaar meer Nederlanders dan ooit toerist gSSS in eigen land zullen blijven. Zeeland krijgt daarvan onge twijfeld een aanzienlijk deel te 'verwer ken- Het ls daarbij van belang dat de opvang van de Jaarlijks in omvang toe nemende invasie zonder al te veel pro blemen verloopt. En dat laatste is al leen mogelijk wanneer het instrumen tarium daartoe niet al te veel manke menten vertoont. Provinciale staten hebben deze week besloten om geld uit te trekken voor een betere beleidsmati ge aanpak van openluchtrecreatie en toerisme: een maatregel met het oog op de toekomst. Bovendien verleenden zij de Provinciale VW Zeeland een hogere subsidie: maar dat was meer een vorm van achterstallig onderhoud. Provin ciale VW beklaagt zich er namelijk al Jaren over dat zij bij gebrek aan man kracht en goede huisvesting haar taak niet naar behoren kan vervullen. Het is te hopen dat dit dubbelbesluit van de Zeeuwse staten als toonaangevend kan worden beschouwd voor denken en doen op het gebied van de begeleiding van recreatie en toerisme. Op allerlei politieke en bestuurlijke podia is name lijk gedurende een reeks van jaren met vuur en verve de stelling verkondigd dat Zeeland gehouden is de ontwikke lingen in goede banen te leiden. Maar tegelijk werd teveel op zijn beloop gela ten. Zeeland 'onderging' de toeristen massa's. Eén van de drie pijlers van de economie (zoals de recreatie steeds op nieuw beeldend wordt omschreven) werd en wordt vaak met veel kunst- en vliegwerk, met improvisatievermogen en met vrijwilligerswerk overeind ge houden. Verenigingen voor Vreemdelingen verkeer (VW's) nemen in het gehele toeristische en recreatieve gebeuren sinds de ontdekking van vakanties en vrije tijd een spilpositie in. Ze zijn in eerste instantie consument-gericht, maar vormen tegelijk voor de overheid een soort van rugdekking tussen beleid en praktijk in. De Provinciale VW Zee land heeft haar taak en functie in de zomer van 1981 in een beleidsnota nog eens als volgt omschreven: „Wij zijn van oordeel dat toerisme en recreatie in Zeeland een zodanig belangrijke plaats innemen dat in toenemende mate aan dacht moet worden besteed aan een goede dienstverlening en informatie: dit werkt tevens kwaliteitsbevorderend er propagandistisch." In hetzelfde be leidsstuk worden enige cijfers ge noemd: in 1957 telde Zeeland 1 miljoen toeristische overnachtingen; in 1970 was dat aantal gestegen tot 6 miljoen; in 1980 werden 14 miljoen overnachtin gen geboekt. Voorlichting en dienstver lening in algemene zin aan deze groeiende bezoekersstroom en de aan zienlijke hoeveelheid dagrecreanten die daarbij nog niet eens is meegere kend, worden - vooral bij een eerste kennismaking - als hoogst belangrijk beschouwd. Het VW-wezen staat in dat opzicht op de voorpost. Misver stand bestaat daarover nauwelijks. Al leen voelt men zich binnen deze organi satie lang niet altijd en overal in staat om aan de eisen te voldoen. Dat geldt landelijk, dat stelt de Provinciale Zeeuwse VW voor zichzelf vast en op plaatselijk vlak is de armslag niet zel den zeer beperkt. In hoge mate afhan kelijk vaak van gemeentelijke subsi dies wordt de beschikbare ruimte nogal eens bepaald door het midden tussen wat VW's zelf als een minimum be schouwen en wat anderzijds gemeente besturen (met stijgende krapte aan middelen) voor de plaatsefijke toeristi sche organisatie menen te kunnen af zonderen. Los van de persoonlijke en bestuurlijke problemen die op het ogenblik binnen en rondom de Middel burgse VW aan de orde zijn. speelt de ze spanning door de verhouding tussen het gemeentebestuur en plaatselijke vereniging heen. Al vaker is in Nederland de vraag op geworpen of de VW-organlsatie- vorm als zodanig nog wel geheel sluit op de brede doelstelling die zij vooral de laatste jaren heeft gekregen Is er-voor- al gemeentelijk - niet sprake van een dubbeling van activiteiten, waar door samenwerking veel slagvaardiger zou kunnen worden geopereerd0 Gemeen tebesturen hebben voor het publiek hun voorlichtingswinkels en Informa tiebalies. Wat daar wordt aangeboden is qua inhoud en kwaliteit bepaald van hetzelfde niveau als het VW-materiaal België heeft zijn gemeentelijke dien sten voor het toerisme Naar het pu bliek - inwoners en bezoekers - hebben die een zeer centrale functie. In Neder land is gekozen voor de particuliere VW-organlsatie met een sterke finan ciële inbreng en dus afhankelijkheid van de overheid. Het zou bepaald de moeite waard zijn om eens na te gaan of misschien aanleiding is op plaatselijk niveau te streven naar een duidelijker verwevenheid (bestuurlijk en in de praktijk van het dagelijkse werk) tus sen gemeentebestuur en VW-wezen Met het oog op de toekomstige ontwik keling van toerisme en recreatie zullen aan informatie en dienstverlening nog hogere eisen worden gesteld dan nu al het geval is. vdM Aharon Abuhatzeira. de Israëli sche minister voor sociale zaken, ar beid en immigratie, die veroordeeld u> wegens fraude en diefstal, heeft dins dag gezegd dat hij zijn ontslagaanvra ge heeft ingediend bij premier Begin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1