BONDEN KWAAD NA MISLUKT GESPREK Thatcher vindt voorstel Falklands 'ontoereikend' Niets wijzer van kabinet Mem. WfioJwJm, auto adria 'Schelde' nog in de markt voor Canadese fregatten vandaag GAANDE EN KOMENDE MAN Valentino GEEN REKENING GEHOUDEN MET BEWONERS VERGRIEPT Droog en zonnig Droog en zonnige perioden. Middag- temperatuur ongeveer 15 graden en aan de kust bij wind van zee rond 10 graden. Weinig wind, windkracht 3 of minder. djüiéd: doMwe (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het is niet uitgesloten dat het RSV-concern, en met name de werf van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissïngen wordt betrokken bij de bouw van zes standaardfregatten voor de Canadese marine. Dat zegt staatsse cretaris Van Houwelingen van defensie in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Harrie van den Bergh (PvdA). Van den Bergh had, na een bezoek aan Canada, geconcludeerd dat deze NAVO-partner de fregatten geheel in eigen beheer wilde bouwen. Volgens de staatssecretaris is het van meet af aan duidelijk geweest dat de Cana dese overheid de zes fregatten in eigen land wil bouwen. Dat wil volgens hem echter niet zeggen dat de Nederlandse industrie, en met name RSV, geen kansen wordt geboden om aan dit project deel te nemen. RSV neemt deel in twee Canadese consortia, die elkaar thans beconcurreren voor wat het krijgen van de opdracht betreft. Van Houwelingen: „De bouw van de fregatten in Canada sluit dus de toepassing van NAVO-gestandaardiseerde syste men en componenten geenszins uit". In het kader van de NAVO streeft de regering er zoveel mogelijk naar standaardi satie van defensiemateriaal, zoals schepen, tot stand te brengen. Voor de fregat ten is er wat dat betreft een samenwerkingsverband ingesteld. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - FNV en CNV zijn woedend op het kabinet omdat de bonden dinsdagavond geen antwoord hebben gekregen op de vele vragen rond de nog te verschijnen Voorjaarsnota. „De rol van de vakbeweging als belangenbehartiger voor de leden wordt door het kabinet miskend. We zullen met de drie fractievoorzitters Meijer, Lubbers en Brinkhorst hierover gaan praten voordat de Voorjaarsnota in het parlement wordt behandeld. Zo kan een kabinet niet met grote maat schappelijke organisaties omgaan". De beide vakcentrales - die van het middelbaar en hoger personeel en de werkgevers waren niet aanwezig - Dit zei een verbolgen Wim Kok na af loop van het gesprek, dat FNV en CNV met een delegatie van vijf ministers uit het kabinet hadden gehad over de brief van minister-president Van Agt over de komende Voorjaarsnota. „Volgens mij heeft het kabinet na de avond van Goe- mnf"PTl$)FPTlhnvlH de Vrijdag - waarop de brief werd ge- XI11"ltua' VUUUIIU schreven - niets meer gedaan. Boven dien werd ons duidelijk, dat het kabinet niet veel te maken heeft met de vakbe weging en alleen maar verantwoording verschuldigd is aan het parlement", al dus Kok. wil inleveren voor vut bij 60 vvv middelburg Alles zes fracties in de Middelburgse gemeenteraad maken een voorbehoud bij het voorstel om de plaatselijke VW dit jaar maximaal tachtigduizend gul don te geven. Een van de overwegin gen om dit voorbehoud te maken was dat het bestuur van de in opspraak ge komen VW niet is opgestapt, nadat uit een onderzoek van de gemeentelij ke accountantsdienst is gebleken dat er een onzorgvuldige boekhouding werd gevoerd. PAGINA 3 machtswisseling De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft op de tweede dag van het congres van de SPD in München gewaarschuwd voor een machtswisse ling in West-Dultsland als de sociaal democraten niet de kracht op kunnen brengen te blijven regeren. PAGINA 7 ouderenbond Tijdens de algemene jaarvergadering van de Zeeuwse Algemene Nederland Bond voor Ouderen is een pleidooi ge houden voor een zo groot mogelijke sa menwerking van de drie ouderenbon den in de provincie. Vooral de presen tatie zou moeten worden verbeterd. PAGINA 9 recreatie De Grontmij gaat een studie verrich ten die als basis zal dienen voor een provinciaal plan voor openluchtre creatie en toerisme. De Zeeuwse sta ten stelden dinsdag een bedrag van 115 000 gulden voor dat doel beschik baar. De staten vragen het dagelijks bestuur van de provincie er bij de rijks overheid op aan te dringen meer geld beschikbaar te stellen voor dagrecrea- tieve voorzieningen. PAGINA 11 alimentatie Een inderdepartementale werkgroep adviseert de tweede kamer in een nota om de aiirnentatieduur te beperken tot maximaal twaalf jaar. tank vaart Door het structurele overschot aan tankertonnage ziet Esso zich genood zaakt dit jaar een tiental supertankers ullde vaart te nemen. Twee van de vier supertankers van de Nederlandse tak van het bedrijf worden waarschijnlijk binnenkort gesloopt. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financien, economie: 17. DEN HAAG (ANP) - De Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA) wil per 1 juli 0,5 tot één pro cent van het trendvoorschot inleveren om de leeftijd waarop ambtenaren ver vroegd bunnen uittreden omlaag te brengen van 62 naar 60 jaar. De CMHA heeft dinsdag besloten om dit plan te gaan voorleggen aan minis ter Van Thijn van binnenlandse zaken. De CMHA denkt dat het inleveren zo'n 10.000 arbeidsplaatsen zal opleveren. De ambtenarencentrale wil in ruil wel de toezegging van het kabinet dat het trendbeleid voor de ambtenaren (het volgen van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven) zal worden gehandhaafd. Ook wil de CMHA de garantie dat er geen aanslagen op bepaalde groepen van het overheidspersoneel, zoals bij voorbeeld de onderwijsgevenden, ge daan zullen worden. hadden het kabinet een groot aantal vragen gesteld over de relatie van de bezuinigingen tot de werkgelegenheid, de koopkracht van de laagstbetaalden, de sociale uitkeringen en de inkomens van ambtenaren. „We hebben op geen enkele concreet gestelde vraag een concreet antwoord gehad. Alleen heb ben wc vastgesteld, dat de premie-ope ratie per 1 juli een verkapte loonmaat regel betekent", aldus Kok. Zowel Kok als CNV-voorzitter Harm van der Meulen zijn van mening, dat de aangekondigde premiestijging per 1 ju li niet nodig is om de kosten van de sociale uitkeringen te dekken. Volgens hen is van de 0,5 procent stijging van de WW-premie voor rekening van de werk nemer slechts 0,25 procent nodig. „We hebben van het kabinet begrepen dat dat deel ook bedoeld is als lastenver lichting voor het bedrijfsleven". Daar naast heeft het kabinet een premiever schuiving van 1 procent aangekondigd ten laste van de werknemers bedoeld als verlichting van de kosten van het bedrijfsleven. Deze 1 procent betekent een bedrag van 1 miljard. „We gaan als vakbeweging barre tijden tegemoet als het mogelijk blijkt dat een kabinet zulke ingrijpende keuzes kan doen zonder de grote maatschappelijke organisaties daarin te kennen. Er blijft ons niets anders meer over dan te gaan overleggen met het parlement", aldus Kok. Harm van der Meulen zei dat het kabi net de vakbeweging beter had kunnen berichten niet in staat te zijn tot enige Verduidelijking. „Dan hadden we de avond beter kunnen besteden. Een ge sprek met de vakbeweging is dit kabi net volstrekt vreemd. Ik vraag me af, of het kabinet nog wel een relatie met de vakbeweging wil", zei Van der Meu len. Vijfentwintig bedrijven in de bouw en de metaalsector hebben in 1978 en 1979 in totaal voor bijna 12,5 miljoen gulden aan sociale premies en belas ting ontdoken. Dat is gebleken uit een omvangrijk onderzoek, dat zich uit strekte over geheel Nederland, waar aan onder meer een recherche-team van de Nijmeegse politie, rechercheurs van de rijkspolitie en ambtenaren van de economische controledienst hebben gewerkt en dat onlangs, na twee jaar, iverd afgesloten. Na de benoeming wordt een toast uitgebracht op de nieuwe fractie-voorzitter, vlnr Wiegel, Nijpels en partijvoorzitter Kamminga. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De WD-Tweede-Kamerfractie heeft dins dag drs. Ed. H. T. M. Nijpels (32) gekozen tot opvolger van Hans Wiegel als fractieleider. Nijpels is daarmee tevens politiek leider van de WD. Er hoefde in de frac tie niet over zijn kandidatuur te worden gestemd. Nij pels werd met algemene instemming benoemd. De benoeming van Nijpels gebeurde ook met instem ming van het hoofdbestuur van de partij en de Eerste- Kamerfractie. Nijpels zal de komende spreekbeurten, in het kader van de verkiezingscampagne, van oud-fractie- leider Wiegel overnemen. De eerste vindt op 7 mei plaats in Zierikzee. Op 14 mei houdt de partij een speciale partijraad in Amersfoort ter gelegenheid van het af scheid van Wiegel. Ook daar zal Nijpels spreken. Dat Nijpels de nieuwe fractieleider zou worden, was maandagavond al duidelijk, nadat fractieleider Wiegel, vice-fractieleider Rietkerk en partijvoorzitter Kammin- ga alle WD-kamerleden afzonderlijk ontvingen in Hotel Wolfheze een bekende WD-pleisterplaats. Tijdens die bijeenkomsten bleek dat vrijwel de gehele fractie de voorkeur gaf aan Ed Nijpels als nieuwe leider Slechts bij enkele oudere fractieleden bestonden bezwa ren tegen Nijpels. maar uiteindelijk bleek dat niemand in de fractie zich tegen zijn benoeming verzette. Oud-fractieleider Wiegel zal nog tot 1 mei in de Tweede Kamer blijven. Daarna gaat hij zich voorbereiden op zijn nieuwe functie van Commissaris der Koningin in Friesland. Die benoeming gaat op 1 juli in. Wiegel heeft aangekondigd zich niet openlijk met de actuele politiek te zullen bemoeien. (Zie ook pag. 4). LONDEN - Op een veiling in Lon den is dinsdag 1900 gulden betaald voor een crèmekleurig hemd dat is gedragen door Rudolf Valentino, de boudoir-ridder uit de tijd van de stomme film in de jaren turintig Het hemd, dat Valentino omslool in zijn laatste film, "De zoon van de Sjeik', kwam in het bezit van een toneelspeler die liet weten dat hij bereid was geweest tot 25.000 gul den te gaan. Geveild werden ook het zwarte masker dat Valentino droeg in de film 'Eagle' in zijn varkensleren schminkkoffertje -met achtflakons. (Van onze correspondenten) LONDEN/BUENOS AIRES - De nieuwe vredesvoorstellen van Argentinië zijn ontoereikend, zo heeft de Britse premier mevrouw Thatcher dinsdag in het Lagerhuis gezegd. De Britse regering blijft proberen een diplomatieke oplossing te vinden voor het geschil over de Falkland Eilanden, aldus mevrouw Thatcher, maar de Argentijnse voorstellen schieten op belangrijke punten te kort. HAMBURG-De Italiaan- van iedereen het toneel schommelingen in de zaal se tenor Franco Bonisolli niet had verdragen Toen heeft dinsdagavond een Zakelijk directeur RolJ de tenor niettemin her opvoering van Gioacchi- Manes van de Staatsope- verscheen ontving men no Rossini's 'Gugliélmo ra van Hamburg kwam hem onvriendelijk, maar Teil' een half uur opge- onder luid boegeroep van deze keer lukte hem de houden omdat hij in het het publiek meedelen dat hoge noot en kregen hij duet 'O, Matilda' de hoge Bonisolli pas van een en bariton Giuseppe Tad- B niet haalde. Hij verliet zware griep was hersteld dei een ovationeel ap- tot complete verrassing en de temperatuur- plaus. Minister van buitenlandse zaken Fran cis Pym zal morgen (donderdag) naar Washington reizen om aan de Ameri kaanse onderhandelaar Alexander Haig Britse tegenvoorstellen te presen teren. President Ronald Reagan heeft Groot- Brittannië en Argentinië dinsdag opge- roepn tot zelfbeheersing, om een gewa pend conflict te vermijden en minister Haig de gelegenheid te geven een vreed zame regeling van het gechil over de Falkland Eilanden te vinden. Reagan sprak met verslaggevers op het Witte Huis. een paar uur nadat hij een 30 mi nuten durend onderhoud met minister Haig had gevoerd. Volgens mevrouw Thatcher is een we zenlijk gemis aan de plannen van de Argentijnse junta, dat m het geheel geen rekening wordt gehouden met de verlangens van de Falklanders zelf aan gaande de toekomst van de eilanden. Het uitgangpunt van de Britse regering is altijd geweest, dat die wensen door slaggevend moeten zijn. Maar dit is niet het enige punt in de vredesplannen dat voor de Britten moeilijk te slikken is. Het opzetten van een gémeenschappe- lijk bestuur, hetgeen betekent dat de Argentijnse vlag boven de eilanden blijft waaien, valt bij conservatieve par lementsleden slecht, zo bleek dinsdag in het Lagerhuis. Ook de eis dat de Brit ten voor het einde van het jaar Argen tijnse soevereiniteit over de eilanden moeten aanvaarden, belooft een strui kelblok te worden voor eventuele ver dere onderhandelingen. Mevrouw Thatcher kreeg de steun van een nogal gespannen Lagerhuis, toen ze stelde dat verder zal worden onderhan deld. Buenos Aires De algemene reactie in Argentinië op de weigering van Londen om in te gaan op het voorstel van Haig was „in een doodlopend steegje te zitten". „Als Argentijnen moeten wij ons zo spoedig mogelijk voorbereiden op de strijd: ofwel aan de onderhandelings- voor olie-embargo tegen Zuid-Afrika LUNTEREN - De synode van de Gere formeerde Kerken in Nederland heeft dinsdag na een urenlang debat met rui me meerderheid besloten om zich uit te spreken voor een olie-embargo te gen Zuid-Afrika en voor het terugtrek ken van investeringen van Nederland se bedrijven uit dat land. DEN HAAG (ANP) - De tweede kamer heeft dinsdag officieel afscheid genomen van de cent door het aannemen van een wetsontwerp waarin deze munt wordt afgeschaft. Alleen dc PSP-ers Willems en Van der Spek stemden tegen. Hoewel de cent nu als munt is afgeschaft blijft hij wel bestaan als rekeneenheid. Bij het betalen zullen de bedragen dan afgerond moeten worden op stuivers. De WD-er Joekes trachtte de kamer nog te winnen voor zijn wijzigingsvoorstel dat op het fout hanteren van de affondingsregel een strafsanctie moet worden gesteld. Staatssecretaris Kombrink van financien zei echter met overtuigd te zijn van de effectiviteit van een dergelijke strafsanctie en ontraadde het amendement van Joekes dan ook. Naast de WD steunde ook de PSP het voorstel van Joekes dat dus geen meerderheid achter zich kreeg. tafel, ofwel - als het niet anders kan - in het gevecht!". De Argentijnen waren dinsdag ver heugd over de stemming in de Organi satie van Amerikaanse Staten, die met 18 stemmen voor en drie onthoudingen de Argentijnse resolutie aannam die het inter-Amerikaanse verdrag van we derzijdse bijstand TIAR in werking stelt. De Verenigde Staten, Columbia en Trinidad en Tobago onthielden zich van stemming. De meningen over het verzoek van de militaire junta om het inter-Ameri- kaanse verdrag van wederzijdse bij stand, TIAR. in werking te doen treden, lopen in Argentinië uiteen. Sommige deskundigen menen dat dit een juiste stap is van de junta, omdat het verdrag voorziet in de steun van bevriende lan- (TprpfnrtnPPrHp CVtinHp den, die kan varieren van het verbreken VJC1C1U1U1CC1 UC ajliuuc van diplomatieke relaties met Enge land en economische sancties tot en met het zenden van militaire verster kingen naar Argentinië Andere ex perts hebben hun twijfels over de slagvaardigheid van de TIAR Men be schrijft dit verdrag als een wapenver gunning. waarbij het verboden is de bij behorende munitie te kopen. In Argentinië wordt de toon oorlogs zuchtiger naarmate de Britse vloot na dert. Admiraal Niceto Echauri Ayerra. een van de grootste Argentijnse specia listen op het gebied van de marine- luchtvaart. heeft verklaard dat Buenos Aires nu al op een overwinning kan re kenen als de Engelse vloot de 200-mijls- zone van de Falkland Eilanden nadert. In een opslagplaats vanmunitie van het Argentijnse leger in een buiten wijk van Buenos Aires heeft zich dins dag een ontploffing voorgedaan. Er zouden twaalf doden zijn. De explosie deed zich voor in de randgemeente Pol- vorines. Ruiten van huizen in de buurt vraken en gips viel vn de muren. (Zie ook pagina 3 en 4) Op 1 januari 1981 telde Nederland naar schatting 260 000 islamieten en 57.000 hindoes-boeddhisten, aldus het centraal bureau voor de statistiek Ten tijde van de in 1971 gehouden volkstel ling bedroegen de aantallen achtereen volgens 54 000 en 3.000. De aanwas van de islamieten is voor 77 procent en van de hindoes-boeddhisten voor 90 pro cent toe te schrijven aan buitenlandse migratie, voor de rest aan hel geboorte overschot, aldus het CBS Margaret Thatcher

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1