Provincie maakt beleidsplan voor recreatie en toerisme 'sHeer Hendrikskinders in Europese taalatlas mwi SIEF regenjas nu Garantstelling betekent een flinke strop voor gemeenten Instellingen voor '82 uit problemen Voondeel-driedaagse! cpalthenette HELD VOOR ONDERZOEK BESCHIKBAAR VPaltheStwnmj Klanten steakhouse zien Amerikaans feest niet zitten I0ENSDAG 21 APRIL 1982 PZC/ provincie jjDDELBURG - De provincie gaat een plan maken voor openluchtrecreatie en toerisme. De jjeuwse staten gaven dinsdag een bedrag van 115.000,- om de Grontmij een studie te laten inrichten op basis waarvan dat plan gemaakt kan worden. De totale kosten voor de studie ledragen 448.000,-. Driekwart wordt betaald door de ministeries van economische zaken en van dltuur, recreatie en maatschappelijk werk. Alleen de fractie van D'66 stemde tegen het voorstel tin het dagelijks bestuur van de provincie om de studie te laten uitvoeren. De woordvoerder van (jefractie, drs. C. de Schipper, betoogde, dat op grond van eerder verricht onderzoek voldoende (iteriaal beschikbaar is om een beleidsplan voor recreatie en toerisme te maken. jjlieer J. B. Ventevogel van het CDA poogde bü de behandeling van het mistel, dat het toerisme van uiterma- ipoot belang is voor de provincie. Hij moide van er van harte mee in. maar mende, dat in afwachting van het he ilsplan ook activiteiten moieten wor- js ondernomen, met name om aan maen in het binnenlands toerisme te- gjsoet te komen. De heer W. P. Rentier tai de SGP ging akkoord, maar hy mende, dat het krediet, dat wordt ver ged, uiterst scherp bewaakt moet mden. De heer L. A. M. Elenbaas van fcWD hechtte eraandat een goed uit- pserkt beeld van de sociaal-economi- ste kant van het toerisme wordt ge simd en hij vroeg met nadruk het be kleven bij de studie te betrekken. Ksvrouw G. de Vries-Hommes van de PvdA stelde, dat ook het Zeeuws Coör- tatoeorgaan voor Natuur-Milieu- en jfldschapsbescherming een rol moet pelen bij de studie. Gedeputeerde A. L. .«Geesbergen zei, dat beide via werk- piepen mogelijk is. Hy keerde zich te- jfflde opvatting van de heer De Schip- pa, dat op dit moment voldoende gege- ;as voorhanden zouden zyn om een kleidsplan te kunnen opstellen. Hij be- yVD-statenlid: havenschap moet leboeren van grond stoppen PDELBURG - Het WD-statenlid E. Jliris-Koster vindt, dat het haven- schap Vlissingen-Oost moet stoppen Mthet beboeren van niet uitgegeven pond in het havenschapsgebied. Zij meent, dat het aanbeveling verdient dne indertijd onteigende grond 'om liet'in gebruik te geven aan boeren. Bet statenlid laat dat weten in een no- litit over de exploitatie van land bouwgronden in Vlissingen-Oost. Het stuk is gericht aan gedeputeerde sta len en de statencommissie economi sche zaken. Het havenschap bewerkt ongeveer 330 ■j, waarbij gebruik wordt gemaakt van vee loonbedrijven met advies van een jrarische deskundige. Mevrouw Maris jemt deze situatie 'ongewoon'; het «schijnsel 'de overheid als boer wordt «der in Zeeland niet aangetroffen'. Al tenteen gebruik is - zegt zij - dat de oorspronkelijke eigenaren of gebrui- kers onteigende grond benutten tot het Boment dat de overheid dat terrein daadwerkelijk nodig heeft. Met het oog op de economische perspectieven ver lacht mevrouw Maris dat het nog wel twintig jaar kan duren voor het haven- Khap de landbouwactiviteiten stopt. Kaar haar mening verdraagt die situa- ■Sezich principieel niet met het doel van onteigening. Tegenover de bezwaren ran het dagelijks bestuur van het ha- renschap om deze grond aan anderen in gebruik te geven, stelt het statenlid ,iat er regelingen getroffen kunnen wor den, waardoor het gebruik van de grond opelk tijdstip en zonder schadevergoe ding beëindigd kan worden. Staten akkoord met uitbreiding m personeel MIDDELBURG - De Zeeuwse sta ten hebben dinsdag besloten tot uitbreiding van de provinciale planologische dienst met een ad junct planoloog voor het streek- planwerk en van de provinciale waterstaat met een functionaris, die zich zal bezighouden met het provinciaal verkeers- en vervoers plan. Tot de personeelsuitbreiding werd besloten met de stemmen Tan de fracties van het CDA en D'66 tegen. De heer J. H. Roose van het CDA betoogde dat onzekerheid bestaat over de financiële mogelijkheden, die de provincie in de toekomst heeft Mevrouw J. L. A. Boogerd- Quaak van D'66 wilde eerst meer duidelijkheid hebben over de ma nier waarop in de toekomst het flreekplanwerk zal worden ge daan. Het verkeers- en vervoers plan kan naar haar oordeel binnen de bestaande bezetting van de pro vinciale waterstaat worden voorbe reid. De meerderheid van de staten ging met het voorstel van gs om het per soneel uit te breiden mee. nadat ge deputeerde J. Hoekstra had duide lijk gemaakt, dat de financiële ruimte er is „We zwemmen niet in bet geld, maar we moeten ook niet ^pessimistisch zijn". Gedeputeer de mr. J. p. Boersma benadrukte, de PPD onvoldoende kan functio neren als geen uitbreiding zou kun nen plaatsvinden en hij gaf aan, dat bet van grote betekenis is dat aan bet provinciaal verkeers- en ver voersplan wordt gewerkt. Aanvan kelijk toonden ook de WD-er L. A. M. Elenbaas en SGP-woordvoerder P. Rentier aarzeling over de uit breiding. Zij gingen tenslotte ak koord. waarbij de heer Rentier aan tekende, dat hij de uitgave ervoor- 146.860,- - eigenlijk te hoog vond. vw Akkoord gingen de staten ook met een voorstel 59.000,- beschikbaar te stel len om enige personeelsuitbreiding en aanpassing van de huisvesting van de Provinciale VW mogelijk te maken. Ventevogel zei bij de behandeling van dat voorstel, dat de provincie het toe risme lang "heeft ondergaan' inplaats van er bijzondere aandacht aan te be teden. Hij gaf aan, dat het toerisme van veel betekenis is voor de werkgelegen heid. De heer Rentier pleitte voor een spreiding van de recreatie in ruimte en in tijd en de heer Elenbaas en me vrouw De Vries vroegen met name aan dacht voor het informatiecentrum van de VW bij de rijksweg A58. Mevrouw De Vries merkte verder op, dat de pro vinciale VW voorshands het bemidde- lingswerk niet moet uitbreiden zolang dat uitvoering van eigenlijke taken - steun aan streek- en plaatselijke VWs in de weg zou staan. Gedeputeerde Vna Geesbergen maakte duidelijk, dat be sprekingen gaande zijn om een infor- CDA-kamerlid in Goes over beleid voor bejaarden GOES - Het CDA-kamerlid mevrouw Dien Cornelisse spreekt maandag avond 3 mei, op uitnodiging van het CDA Zeeland, in de 'Prins van Oranje' in Goes over 'Het CDA en het bejaar denbeleid'. Haar toespraak vormt onderdeel van een bijeenkomst van het CDA Zeeland waarin het bejaardenbeleid in de pro vincie centraal staat. Dit als resultaat van de bevinding en van de Zeeuwse CDA-gespreksgroep by een studie over dit onderwerp. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG - De provincie is bereid voldoende geld op tafel te leggen om vijf met geldgebrek kampende instellingen voor maatschappelijke dienstverlening in Zeeland dit jaar kunnen blijven werken. Het gat in de financiën is ontstaan, doordat de een aantal gemeenten niet of onvoldoende wil bijdragen aan dit werk. De staten hebben dinsdag vastgesteld, dat dit „uitvoerende" werk in feite tot de gemeentelijke taken hoort, maar dat men de instellingen niet zonder meer de dupe van de decentralisatie van rijkstaken naar lagere overheden kan laten worden. Daarom was men - unaniem - voor 1982 met extra provinciegeld in het gat te springen. Gedeputeerde R. van Ommeren sprak in een reactie op de statenbeschouwin- gen de vrees uit, dat dit provinciale ex traatje ertoe zou kunnen leiden dat de deur wordt opengezet voor een „ver dubbeling" in 1983; ook de goedwillen de - betalende - gemeenten zouden nu kunnen korten, omdat de provincie toch bijspringt, zo was zijn redenering. Die visie hingen de verschillende frac ties niet aan; de extra hulp geldt alleen voor 1982. Wel spraken de staten uit, dat via de stichting Zeeland in overleg met de be trokken instellingen onderzocht moet worden waar gespecialiseerd maat schappelijk werk het algemeen maat schappelijk werk overlapt en omge keerd; verschillende gemeenten had den .overlappingen' aangevoerd als ar gument voor de subsidiekorting. Een motie van mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66) kreeg unaniem steun in de sta ten. Toen duidelijk werd gemaakt dat het om een kortlopend, niet kostbaar inventariserend onderzoek gaat, had den ook gedeputeerde staten er geen moeite mee. Vanuit de staten stelden verschillende woordvoerders dat het werk met het ex tra provinciegeld voor dit jar is veiligge steld, maar dat de onzekerheden op de langere termijn blijven. De heren P. Everaert (cda), H. Cornelisse (sgp) we zen daar op. Met name mevrouw C. van Zanten-Leyse (pvda) en de heer J. G. van Zwieten (wd) onderstreepten, dat ook de gemeenten al jarenlang geatten deerd zijn op de gevolgen van de decen tralisatie van het welzijnsbeleid. Zij drongen er op aan, dat ook binnen de instellingen zelf bezien wordt waar ef fectiever en doelmatiger gewerkt kan worden, onder meer in de sfeer van huis vestingskosten ed. Daar tegenover stel de mevrouw Boogerd (D'66) dat ook bij het rijk lang onduidelijkheid heeft be staan over de vraag waar allerlei vor men van maatschappelijke dienstverle ning heenmoesten. Voor 1983 wilden de staten de zaken bij de gemeenten laten. Als het daar niet wordt opgepikt - zei Van Zwieten - „dan is een snelle dood van sommige van die werksoorten be ter dan een langzame verstikking". De instellingen, die door de extra in jectie van de provincie dit jaar vooruit kunnen zijn het adviesbureau Jeugd en Gezin, de Telefonische Hulpdienst, de ambulante hulpverlening bij onge huwd moederschap, de centrale voor pleeggezinnen en de stichting gehandi capten adviesbureau Zeeland. maticcentrum bij de rijksweg in te richten in een caravan, die de Recron beschikbaar stelt en dat het de bedoe ling is niet alleen over campings, maar ook over hotels en pensions inlichtin gen te geven. Hij zei, dat bij binnenkort met de staatssecretaris van economi sche zaken zal overleggen of rijksgeld beschikbaar kan komen om de infor matiemogelijkheden - ook langs de noordelijke invalsroute van Zeeland- te verbeteren. De staten, die dinsdag ook spraken over onder meer het structuurschema openluchtrecreatie, vroegen het dage lijks bestuur van de provincie in een motie, om er bij de rijksoverheid op aan te dringen geld beschikbaar te stellen voor dagrecreatieve voorzie ningen. omdat Zeeland daaraan een te kort heeft. De door de heer Elenbaas ingediende motie werd unaniem aan vaard. STATEN ACHTER SAMENWERKING BIBLIOTHEKEN MIDDELBURG - De staten van Zee land hebben dinsdag ingestemd met een gemeenschappelijke regeling tus sen de provincie en de gemeente Mid delburg, waarin de samenwerking rond de nieuwe gecombineerde biblio theek wordt bezegeld. Zoals gemeld is die samenwerking het gevolg van de bouw van de gecombi neerde openbare Middelburgse biblio theek en de provinciale bibliotheek aan de Kousteensedijk. Gedeputeerde mr. J. P. Boersma liet de staten weten dat de bouw op 17 mei wordt aanbesteed. Wat de relatie naar het Zeeuwse be drijfsleven betreft meldde de gedepu teerde, dat er tien inschrijvingen zijn en dat 'geen daarvan zonder een Zeeuwse inbreng is', in alle gevallen zijn Zeeuwse bedrijven gecombineerd met andere. 'Een historisch moment' noemde de heer Boersma de beslissing van de sta ten mee te werken aan de gezamenlijke regeling met Middelburg Al voegde hij er wèl aan toe „Het college zal pas echt gerust zyn als we een geslaagde aanbe steding voor de bouw achter de rug heb ben". Uit alle fracties kwam enige te leurstelling over het feit, dat het in het overleg tussen provincie en bestuur openbare bibliotheek niet mogelijk is gebleken tot één rechtspositieregeling voor het personeel te komen; daarbij is het belangrijkste verschil, dat niet alle personeel m provinciedienst komt; van de openbare bibliotheek wordt het per soneel in de gemeenschappelijke rege ling ingebracht. De heer Boersma liet weten bij de toepassing van de rechts positieregeling een gelijke behandeling te verwachten (ADVERTENTIE) woensdag 21donderdag 22 en vrijdag 23 april uiterst zorgvuldige behandeling inklusief waterafstotend maken afgeleverd op hanger en in hoes. Vraag ook naar Palthe kledingreparatie-service! B.v. het repareren van voering DRIEKWART MILJOEN IN VIER ZEEUWSE STEDEN VLISSINGEN - Veel gemeenten heb ben vorig jaar aanzienlijke verliezen geleden op de gemeentegaranties voor koopwoningen. Alleen al in de vier grotere Zeeuwse steden (Vlissingen, Middelburg, Terneuzen en Goes) werd een totale strop van bijna driekwart miljoen gulden geboekt. Daarvan wordt overigens de helft door het rijk vergoed. De gemeente Terneuzen span de de kroon. In '81 leed Terneuzen een verlies van tweehonderdzeventigdui zend gulden. Verwacht wordt dat het verlies over '82 nog hoger zal zijn: drie honderdvijftigduizend gulden. Zoals dinsdag gemeld, hebben veel ge meenten in Nederland met deze proble matiek te maken. Dat komt. omdat steeds meer mensen die destijds een woning met gemeentegarantie hebben gekocht, niet meer aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen. In en kele gemeenten wordt zelfs met de ge dachte gespeeld om de garantie volle dig af te schaffen. Een dergelijke ingrij pende maatregel wordt - voor zover is na te gaan - in Zeeland nog niet overwo gen. Wel is duidelijk dat op de meeste gemeentehuizen in deze provincie ie dere aanvraag voor een garantie uiterst kritisch wordt bekeken. Volgens de verwachtingen zullen de problemen nog toenemen. Het aantal wanbetalers stijgt Dat Is met name het geval in Goes. Daar staan zo n vijfen twintig mensen geregistreerd met een hypotheekachterstand. De totale ach terstand bedraagt daar rond de vijfen zeventigduizend gulden. Een woord voerder van de gemeente Goes noemde deze situatie 'uiterst zorgwekkend'. „We hebben nog nooit zoveel wanbeta lers gehad, we houden ons hari vast". De gemeente Goes moest over '81 een verlies van tweehonderdduizend gul den slikken. In Vlissingen lag dat iets lager; honderdvyftigduizend gulden. Bij de gemeente Middelburg kon men gisteren geen exacte cijfers verstrek ken. Een woordvoerder verklaarde ech ter de indruk te hebben dat ook in de gemeente Middelburg het aantal wan betalers toeneemt Het verlies van Mid delburg is in '81 - naar schatting - bene den de honderdduizend gulden geble ven. Verkocht In Middelburg zi ju het vorig jaar vijf of zes woningen, waarvooreen gemeente garantie was verstrekt, verkocht om dat de eigenaren het financieel niet meer konden bolwerken. In Goes wa ren dat vier huizen, in Vlissingen zes en in Terneuzen zijn om die reden sinds het begin van '81 tien w oningen onder de hamer gegaan. De gemeenten Hulst en Tholen zyn tot op heden gevrijwaard gebleven van dit soort problemen. Oostburg en Zierik- zee ontkwamen er echter niet aan. De gemeente Zierikzee leed vorig jaar een verlies van zesenveertigduizend gulden op de gemeentegaranties, in Oostburg schommelde dat rond de tweeenveer tigduizend gulden. Het driemanschap uit 's Heer Hendrikskinderen. Als alles volgens plan loopt zullen ze straks van Turkije tot IJsland kunnen lezen hoe ze in 's Heer Hendrikskinderen bepaalde woorden plegen uit te spreken en wat eigenlijk de oorspronkelijke betekenis is van die woorden. Drie inwoners nit dat Bevelandse dorp hebben hun stem toevertrouwd aan een serie bandopnamen en aan de hand daarvan worden die gegevens verder verwerkt in een dialectatlas voor heel Europa. Een uniek internationaal project, waarvoor een jaar of twaalf geleden de eerste stappen zijn gezet. Een zekere professor Weijnen uit Nij megen kwam op het idee van die zo genaamde 'Atlas Linguarum Euro- pae (Ale). Nagenoeg alle Europese landen doen er aan mee. In Neder land wordt het materiaal verzameld door de afdeling dialectologie van het P. J. Meertens Instituut, het insti tuut voor dialectologie, volkskunde en naamkunde, daarbij gerugge- steund door een aantal deskundige dialectologen in den lande. De opzet van zo'n groots opgezette atlas maakt het mogelijk om klank veranderingen die woorden onder gaan hebben, te kunnen bestuderen Ook kunnen de wegen worden terug gevonden die woorden en klankve randeringen bij hun verbreiding ge volgd hebben of men kan de oor spronkelijke betekenis achterhalen. Tot voor kort bestonden er uitslui tend taalkaarten per land of van een beperkt gebied. Zo bestaat er voor de Nederlandse en Friese dialecten al sinds 1939 een taalatlas van het Ne derlands en het Fries. Het probleem van deze taalkaarten per land of ge bied is, dat ze niet op elkaar zijn afge stemd, waardoor het onmogelijk is omvangrijke taalbewegingen en pre cieze ontleningswegen te volgen. Bo vendien beschikken lang niet alle landen over een taalatlas. De Europese taalatlas zal nu in die leemte gaan voorzien. De eerste kaarten zijn gereed, maar het zal nog wel vijftien tot twintig jaar duren voor de dialectologie zal kunnen be schikken over een volledig en gede gen kaartbeeld van de verdwijnende dialecten. Dat zal ook zeker leiden tot nieuwe inzichten in de taalkunde. Centrale plaats In 's Heer Hendrikskinderen zijn de drie ingezetenen, die materiaal aan droegen voor de atlas niet weinig trots op hun aandeel aan dit unieke werk. 's 'Heer Hendrikskinderen is een van die elf Nederlandse plaatsen, die in het Europese onderzoek zijn betrokken. Waarom juist 's Heer Hendrikskinde ren? Een vraagje voor contactper soon J. Kousemaker uit Middelburg, sinds jaar en dag correspondent voor het dr. P.J. Meertensinstituut en zelf ook een groot voorstander van het levend houden van de taal, een ideaal dat hy uitdraagt door dialect te schrijven. Zoals bekend kwam hij on langs nog met een ver-Zeeuwsing op de markt van het verhaal Van den vos Reinaerde. „Deze plaats is", legt Kousemaker uit, juist daarom gekozen omdat 's Heer Hendrikskinderen centraal is en was gelegen. In het verleden heeft dit dorp een grote male van isole ment gekend, waardoor sprake is ge weest van het conserveren van de taal, die daar dan ook het meest oor spronkelijk is gebleven in deze streek". Kousemaker was erbij toen gesprek ken met de dne dialectsprekers Jan Kaaisteker (74), Arjaan Hoogerland (69) en Jo Weststrate (71) werden ge voerd en er honderden enquêtevra gen werden afgevuurd. Het waren vragen die gingen over de meest uit eenlopende onderwerpen; over oogstgebruiken onder meer. maar ook over volksfeesten en kleder drachten, wanneer ze verdwenen of begonnen te verdwijnen. Vragen ook over gebruiken als naamgevingen. Zo is het bijvoorbeeld een oud ge bruik geweest, dat het eerste kind in een gezin werd vernoemd naar de grootvader van vaders zijde en het tweede kind naar grootvader van moeders zijde. En dat ging dan zo ge slachten door. Het zijn daar in 's Heer Hendrikskin deren boeiende bijeenkomsten ge worden. De heer Kousemaker is er nog vol lof over. „Wat mij vetbaasd heeft is de ongedwongen geaardheid, de toeschietelijkheidde vriendelijk heid en de bereidwilligheid om dat allemaal te doen. Nooit was er wat teveel. En dan die gastvrijheid!" Is het goed geweest om die gegevens vast te leggen? „Daarover kun je van mening verschillen", reageert Kou semaker. „De een zal er geen gemis aan hebben, wanneer ie niet weet wat een bepaald woord betekent. Maar iemand die zich bijvoorbeeld ln oude gebruiken wil verdiepen of in oude ambachten, die heeft er wel wat aan. Want niet alleen de benaming gaat verloren, ook bepaalde technieken verdwijnen. Natuurlijk ls er ook wel wat aangroei. Vroeger sprak me mand over een fiets, laat staan over een bromfiets. Maar een 'korrewae- gen'. die is er straks niet meer. Het behouden van iets, maar ook er iets mee doen; dat is het wat de heer Kousemaker in het nieuwe atlaspro- ject zo aanspreekt „Kijk", zegt hij. „wat de Zeeuwse vereniging voor dialectonderzoek doet dat is verzamelen, in kaartsys temen vastleggen en dan gebeurt er verder niets mee. Dat werk is vrij wel zinloos. Maar deze gegevens le ven. Als je een zoon hebt die in Nij megen gaat studeren kan ie, wan neer hij de afdeling Nederlands kiest en met dialectologie te maken krijgt, niet om die atlas heen. Dat is dan een standaardwerk geworden". Bly'ft Kousemaker zelf nog een poos je bezig met het levend houden van de taal door dialect te schrijven? Dat blijkt niet het geval. „Ik ben nu wel aan het schrijven", laat hij weten, „maar dat zal een bundel korte ver halen worden, in standaard Neder lands. Dat zal wel het laatste werk worden. Ik denk dat ik het ga noe men: 'Het hinkende paard'. Want een hinkend paard komt ook altijd achteraan. Daarna doe ik niks meer. Ja misschien nog wat tuinieren". Hij vond het eigenlijk best een leuk plannetje om ter gelegenheid van de viering van de alweer twee eeuwen bestaande diplomatieke en handels betrekkingen tussen de VS en Nederland er ook met zijn steakhouse in Middelburg op in te haken. Met versieringen bijvoorbeeld en met de exposi tie van materiaal uit het Amerikaanse zusterstadje Middleburgh. Maar uiteindelijk is steakhouseexploitant Gerard Zijnen er maar vanaf gestapt. Hij verwacht alleen een negatief effect van die activiteiten. Gebeurtenissen in het nabije verle- gen. Maar om nu bepaalde activltei- ten door te laten gaan tegen de wil van een aantal mensen in, gaat me ook weer tever Dat gaat ten koste van m'n zaak en dat is het laatste wat ik wil. Ik heb trouwens wel gemerkt, dat myn omzet met de helft verdub beld is. sinds ik die Amerikaanse vlag van de ruit heb verwijderd. Maar dat kan ook te maken hebben met het feit. dat de mensen mijn zaak. die ik pas heb geopend, nu beginnen te ont dekken Zijnen vindt overigens dat de publi citeit eraan meewerkt dat er negatief wordt gedacht over de VS. „Neem nou", zo noemt hy als voorbeeld, „die melding van gisteren, dat de televi sie-uitzending van de rede van konin gin Beatrix werd onderbroken door een reclamespot over grasmaaima- chines. Dan hoor je de mensen hier al denken: zie je nou wel: ze hebben niet eens eerbied voor onze koningin. Maar dat onderbreken van uitzen dingen door reclamespots is daar heel normaal". den hebben hem al doen beseffen, dat niet iedereen de onderstreping van die banden met de VS zo weet te waarderen. Een op de etalageruit van het etablissement geschilderde Ame rikaanse vlag werd met verfbom metjes beklad. Toen er later ook nog wat boompjes by de ingang omver werden gegooid en een buiten gehan gen Amerikaanse vlag werd gestolen vond Zijnen het maar beter om die geschilderde Stars and Stripes van de etalageruit te halen. „Jammer, want het was echt een stukje vak manschap", zo meldt de teleurgestel de exploitant. Hy had al die reacties, ook die opmer kingen uit zyn klantenkring, niet ver wacht. „Ik dacht dat men het wel leuk vond Maar in een dienstverle nend bedrijf maakt de klant wel uit wat er gebeurt Daarom stop ik met die feesteiyke activiteiten. Het is wel sneu, hoor Ik had er best wat leuks van willen maken. Want ik ben dan niet pro Amerika, ik ben ook niet te- Duiven kunnen misschien denken, zo werd onlangs nog gemeld in deze krant. Dat zou tenminste zijn gebleken bij proeven met duiven die dingen hadden gedaan, w aar toch echt wel bij gedacht moet worden. Of zou het alleen maar een kwestie van dierlijk instinct wezen? Soms zie ik ook wel eens eendjes in de Middel burgse vest denken: ha daar komt de lunch aan, als daar aan een van de Middelburgse singels een huisvrouw de waterkant opzoekt om er wat korsten brood te verkrui melen. De gangbare opvatting, dat dieren niet kunnen denken kry gt anders wei een lichte deuk als je zo'n verhaal hoort als waarmee die mejuffrouw Barends uit Middelburg de zer dagen kwam aandragen. Als verzorgster van een Schotse Collie die niet langer meer by z'n baas kon biy ven omdat die in het ziekenhuis was opgenomen, meende zy - toen die baas kwam te overly den- dat het trouwe huisdier niet by de begrafenis mocht ontbreken. Op de dag van de plechtigheid zorgde zy en-oor. dat ze- met de hond wat achteraf post vattend- toch aanwezig was op het kerkhof. De hond bleef stil naast haar. Alleen, op het moment dat de kist met het stoffelijk overschot van het baasje in de groeve werd neergelaten, liet de hond een korte hoge blaf horen. „Het leek wel op een afscheidsgroet", zegt mejuffrouw Barends Graag zou zy in contact willen komen met mensen, die ook merkwaardige ervaringen met honden hebben ge had. Mejuffrouw Barends is in Middelburg telefonisch bereikbaar onder nummer 01180-12852

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11