Groot Welgelegen wacht nog steeds op erkenning Mogelijkheden voor milieubeleid beperkt 'Zuiveringsheffing op basis van waterverbruik is weinig zinvol' PROGRESSIEF VLISSINGEN MET PPR, PSP EN CPN Nieuwe verkeerssituatie in Goes geeft problemen PZC/ streek OPVANG GEZINNEN IN CRISISSITUATIE Progressief Vlissingen: doelmatiger besteding geld voor welzijnswerk GEDEPUTEERDE W. DON: G. J. DE JAGER, TECHNOLOGISCHE DIENST: Maand maart was erg wisselvallig 0NSDAGJO APRIL 1982 MIDDELBURG - Huize Groot-Welgelegen in Serooskerke (W.) is door het ministerie van CRM nog steeds niet definitief erkend als instituut voor opvang van gezinnen die in crisissituaties verke ten. Eind februari 1981 had het ministerie uiterlijk moeten beslissen maar de voorziening zit nog steeds in onzerkerheid en moet het doen met voorlopige erkenning. Deze werd in 1979 reeds verleend, zo deelde de heer G. J. de Jager, directeur van de Vereeniging Kinderzorg Zeeland waarvan de voorziening deel uitmaakt) maandag mee tijdens een persgesprek in Middelburg, legen wordt geen partij getrokken voor vader of moeder. Elk gezinslid wordt betrokken bij de begeleiding die er in eerste instantie op gericht is de zaak weer op het goede spoorte zetten, aldus de betrokkenen. Groot Welgelegen in Serooskerke heeft j van de 20 opvangplaatsen die aan de gao Zeeland zijn toegewezen en is ^jimee de grootste voorziening voor .rfsisopvang. Daarnaast bestaan de Stichting Onderdak (jeugd) en de zorg rinthuislozen van de Pinkstergemeen- Hetcrisisopvangcentrum in Seroosker- leis24 uur per dag geopend om gezin nen ln probleemsituaties op te vangen. Uiheer de Jager en de maandag ook bij talgesprek aanwezige mevrouw M. E. ïtUere (hoofd van Groot Welgelegen) benadrukten dat het oplossen van de noblemen binnen de gezinnen het doel jdat voorop staat. Lukt het toch niet Jdi de betreffende gezinnen weer tot sn harmonieus geheel te maken dan wrdt getracht onvermijdelijke echt- jtheldingen zo te begeleiden dat deze is glad mogelijk' voor alle betrokke- ntn verlopen. In de praktijk betekent ül dat met de scheidende echtelieden iirect begonnen wordt met overleg oiïer de toekomst van de kinderen. Daarbij wordt ook al gepraat over de latere bezoekregelingen van en aan de imderen. De heer De Jager en mevrouw Meijer benadrukten maandag dat ook gezin nen met één ouder of desnoods indivi- duelen worden gehuisvest in het cen trum. Vla de 'ambulante' hulp worden jan zoveel mogelijk de achtergebleven gezinsleden benaderd. Op Groot Welge- Er is nog steeds sprake van een zekere drempelvrees bij de doelgroep. Ook de onbekendheid speelt soms een rol in si tuaties waarbij gezinnen in een crisissi tuatie toch niet bij instanties als Groot- Welgelegen terecht komen. Volgens de heer De Jager speelt daarbij mee dat soms gedacht wordt dat crisisopvang en dergelijke te maken heeft met justi tiële sferen (voogdij, kinderen in tehui zen en dergelijke zoals vroeger veelal gebeurde). Bij tijdelijke huisvesting in Groot Wel gelegen krijgen de betrokkenen een pri vé zit-slaapvertrek. Een groot deel van de dag wordt echter ook in de groep medebewoners doorgebracht. Me vrouw Meijer. „Het groepsgebeuren is uitermate belangrijk omdat de mensen dan ook geconfronteerd worden met anderen die soortgelijke problemen hebben. Niet vergeten moet worden dat gezinnen in moeilijkheden toch al de neiging hebben zich te isoleren. Deze Commissie financiën Veere vergadert VEERE - De commissie financiën van Veere vergadert morgen (woensdag) in het gebouw van de gemeentesecretarie aan de Kerkstraat in Veere. Naast een wijziging van de heffing van de afval- stoffenverordening bespreken de com missieleden een aantal begrotingswijzi gingen. De bijeenkomst begint 's mid dags om half vijf. Rotary Avond in Vlissingen over relaties tussen moslims en christenen VLISSINGEN - De werkgroep Ge beente Toerusting van de hervormde a gereformeerde kerk in Vlissingen boudt donderdag avond 22 april om 20.00 uur in het jeugdgebouw van de Fetruskerk, dr. Ottestraat te Vlissin- ren, een ontmoetingsavond met als thema; 'Nieuwe relaties moslims - chris tenen'. Drs, J. Slomp houdt een lezing over de Islamltiscn denk- en leefwereld. Hij is in dienst van de gereformeerde kerken in Nederland en geeft voorlichting aan christenen over de islam. Oud-minister ïuynman spreekt op kneluxcontactdag Club Goes GOES - De Rotary Club afdeling Goes boudt zaterdag 15 mei de vierjaarlijk- aBeneluxcontactdag. Deze dag, voor- il bedoeld om contacten tussen rota rians uit Nederland, België en Luxem burg te verstevigen of aan te gaan, zal inhet teken staan van de Schelde-Rijn- rerbinding. In het kader hiervan zal ir D.S.Tuynman, oud-minister van ver keer en waterstaat, een inleiding hou den over de betekenis van de Schelde- Rijnverbinding als internationale vaarweg. De Inleiding van de oud-minister is in DeWouwse Tol bij Bergen op Zoom en begint om 10.15 uur. Voorts worden bezoeken gebracht aan het Philipseiland en de Kreekrakslui- ien. De dag wordt besloten met een diner dansant in De Wouwse Tol. Wintercompetitie jeu de boules Middelburg afgesloten VLISSINGEN - In de manege voor ge handicapten in Vlissingen werd de wintercompetitie van de club jeu de boules 'Pétange' uit Middelburg afge sloten met een eindtoernooi. De uitslag van de wintercompetitie is als volgt; 1 Daniël Soarez, 2 De Konlnk, 3 Bert Vermeer en 4 Willem de Konink. Inhet zomerseizoen op maandagavon den speelt de jeu de boulesclub op de buitenbanen bij sporthal De Kruitmo- len in Middelburg. 'SoliDeo Gloria' uit Souburg geeft concert SOUBURG - De christelijke zangver eniging 'Soli Deo Gloria' uit Souburg geeft vrijdag 23 april een concert onder leiding van Tobias Walhout in de her vormde kerk in Oost-Souburg. Mede werking wordt verleend door het her vormd kerkkoor uit Middelburg onder leiding van S. Sanders en Rien Balke nende, orgel, en Myra van Groenendael, viool. Het programma vermeldt onder meer werken van J. S. Bach, Rosselii, Mozart en Faure. De aanvang is 20.00 VLISSINGEN - 'Progressief Vlissin gen' is van mening, dat de gelden voor het welzijnsbeleid doelmatiger dan thans het geval is moeten worden be steed. De bevolking moet zo veel als mogelijk is zelf het welzijnsbeleid be palen: „Daarom zal zo nodig een af bouw van koepelorganisaties moeten plaatsvinden, ten gunste van initiatie ven van betrokkenen zelf. Met voor rang moet worden gewerkt aan een hergroepering en herindeling van de financiële middelen op het welzijn sterrein". Dit staat in het kernpunten programma van Progressief Vlissin gen. Onder deze naam nemen PPR, PSP, CPN en enkele 'onafhankelijke progressieven' deel aan de verkiezin gen voor de gemeenteraad van Vlissin gen in juni. In het kernpuntenprogramma zijn de standpunten weergegeven, waarover overeenstemming bestaat binnen het samenwerkingsverband. PPR, PSP en CPN komen daarnaast nog met een ei gen verkiezingsprogramma. Voor de kandidaten, die worden gekozen tot raadslid, wordt een 'steunfractie' opge richt. Deze vergadert in het openbaar, om ook actiegroepen de gelegenheid te geven voor een inbreng. Op deze manier wil men de bevolking.meer betrekken bij de politiek. Progressief Vlissingen wil volgens A. H. L. Lilipaly de vraag stellen, of al die koe pelorganisaties voor de verschillende welzijnsinstellingen wel nodig zijn. De subsidies voor deze 'koepels', die coör dinerend moeten werken voor verschil lende instellingen, zouden volgens hem ook veel directer aan de instellingen zelf kunnen worden gegeven. Progressief Vlissingen meent, dat de ge meente ook een actievere houding moet aannemen bij het aanschrijven van de beleggingsmaatschappij For tress, om het onderhoud aan de wonin gen in Vlissingen uit te voeren. Samen voeging van de woningbouwverenigin gen in één democratisch orgaan wordt noodzakelijk genoemd. Bewoners en bewonersorganisaties zouden een deel van de beheerstaak moeten krijgen. Volgens Progressief Vlissingen moet een onderzoekscommissie worden inge steld, om te bekijken hoeDe Schelde kan overschakelen van de bouw van marineschepen naar civiele produktie. Ook wil men een werkgelegenheids- fonds, om met name jongeren te stimu leren bij het oprichten van bedrijven op coöperatieve basis. Progressief Vlissin gen is voor sluiting van de kerncentrale in Borsele en tegen de bouw van atoom schuilkelders. Dergelijke schuilkelders wekken volgens Progressief Vlissingen verwachtingen bij de bevolking, die niet kunnen worden gerealiseerd. situatie kan gemakkelijker doorbroken worden met het groepsgebeuren als hulpmiddel". Er leven nog wensen om het werk ver der uit tebreiden 7,n wnrrit veriachtaan een mobiel crisisteam dat alle dagen 24 uur bereikbaar is. Op het ogenblik kan alleen gezinsopvang (de uiterste situa tie) op elk momentn de dag plaats vin den. Verder wordt gehoopt op de mogelijk heid van weekendtralningen waarbij eerder opgenomen mensen nog eens na kunnenpraten en er nazorg plaats kan vinden. De Vereeniging Kinderzorg is nu al meer dan tien jaar bezig op het terrein van de crisisopvang voor gezinnen. Bei de functionarissen in het gesprek van maandag benadrukten te hopen dat het werk ooit eens overbodig wordt. Volgens de heer De Jager is dat pas mo gelijk wanneer in de samenleving de 'gemeenschapszin' van voorheen weer terugkeert. „Onze samenleving is te tolerant waar bij politieke- en keuzevrijheden ver ward worden met persoonlijke en in nerlijke vrijheden. Het kunnen doen en laten wat je wilt leidt niet tot een zinvol leven. Bezig zijn in gezin, met kennissen en met de buurt is uitermate belangrijk. Onze samenleving ken merkt zich door massaliteit en een gro te levenssnelheid waardoor mensen in een isolement terecht komen" aldus di recteur De Jager. Rode Kruis-avond Serooskerke (W) SEROOSKERKE (W) - De Veerse Vrou- wenraad houdt dinsdag 20 april (van avond) in het verenigingsgebouw in Se rooskerke een Rode Kruisavond waar bij de heer S. Tolsma als spreker op treedt. Hij licht het werk van het Rode Kruis nader toe aan de hand van dia's en film. Aanvang 20 uur. Viswedstrijd Vlissingen VLISSINGEN - Het personeel van het Belgisch- en Nederlands loodswezen hield een viswedstrijd bij de tweede duinovergang in Vlissingen. Aan deze wedstrijd namen 35 vissers deel en in totaal werden 88 vissen gevangen. De uitslag was als volgt: 1 A. de Bree, 2 W. Waterman, 3 K. van Tatenhove, 4 Ronald Ha mers. 5 M. v. d. Krede. De laatste twee zfin Belgen. De eerste drie plaatsen werden 'ver overd door Nederlanders. Souburgs burgerzin bijeen in sporthal SOUBURG - 'Souburgs burgerzin' houdt donderdagavond vanaf 20.00 uur de jaarvergadering in de boven zaal van de Van Duivenvoorde sport zaal in Souburg. Na het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst komt de viering van ko ninginnedag aan de orde. Er zal gepraat worden over de kinderspelen die 30 april gehouden worden. VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van de PSP heeft alsnog besloten, sa men met PPR en CPN deel te nemen aan de verkiezingen voor de gemeente raad van Vlissingen, onder de naam 'Progressief Vlissingen'. Ook twee 'on afhankelijke progressieven' nemen deel aan deze samenwerking tussen de kleine linkse partijen, namelijk C. A. Lockefeer en H. Overdam. Zij hebben zich echter op een onverkiesbare plaats laten zetten (16 en 18), evenals de eerste kandidaat van de PSP, A. W. van Oorschot (5). De kandidatenlijst wordt aangevoerd door F. A. Suwijn (PPR). De uitslag van de provinciale verkiezin gen heeft volgens Ad van Oorschot van de PSP aangetoond, dat erg veel stem men op de PSP afkomstig waren uit Vlissingen. Dat is mede de aanleiding geweest om een eerder genomen besluit te herzien. De ledenvergadering had na melijk besloten dit jaar niet deel te ne men aan de verkiezingen voor de ge meenteraad, omdat eerst de Interne conflicten opgelost zouden moeten worden. Enkele leden meenden echter, dat de uitslag van de provinciale ver kiezingen niet mocht worden gene geerd. „Het zou jammer zijn. als wij door het conflict bmnen de PSP niet zouden kunnen deelnemen aan de ver kiezingen voor de gemeenteraad", zegt Van Oorschot. Gezien het late tijdstip, waarop alsnog is besloten deel te ne men aan Progressief Vlissingen, is op Verkeerssituatie bij de Sint-Maartensbrug. GOES - Menig weggebruiker heeft het zich maandag in de Goese binnenstad afgevraagd: wat heb ik nu aan m'n flets hangen? De verkeersmaatregelen die gisteren van kracht, werden, hebben velen voor verrassingen ge plaatst. Ondanks dat de gemeente Goes door middel van advertenties de aandacht had gevestigd op de ver anderingen, bleken nog heel wat mensen onkundig van de nieuwe verkeerssituatie. De automobilisten hadden de meeste problemen met de nieuwe regeling bij de Sint-Maartensbrug, die de verbin ding vormt tussen de J. A. van der Goeskade en de Oost- singeL Daar is voor auto's en motoren eenrichtingsver keer ingesteld: het is verboden vanaf de Oostsingel over de brug de Van der Goeskade op te rijden. Deze categorie weggebruikers moet voortaan omrijden vla de Albert Joachimikade en de Ringbrug. Fietsers, bromfietsers en voetgangers mogen in beide richtingen gebruik blijven maken van de Sint-Maartensbrug. Veel auto's reden maandag nog alsof er niets aan de hand was in de rich ting oost-west over de brug. Een ter plekke geposteerde politieman hield zijn bekeuringenboekje in zijn zak. Hij volstond met vermanende woorden. Dat zal de eerstko mende dagen het beleid van de politie blijven: het pu bliek krijgt de gelegenheid om aan de nieuwe situatie te wennen. Pas daarna gaan overtreders op de bon. Met de verkeersmaatregelen wordt beoogd te komen tot een betere verkeersafwikkeling in de Goese binnenstad. In de Koningstraat is het eenrichtingsverkeer omge draaid. Fietsers mogen voortaan in beide richtingen rij den. Omgedraaid is ook het eenrichtingsverkeer op de Grote Kade. En ook hier is het fietsers toegestaan twee kanten op te gaan. Op het kruispunt Grote Kade-Oost- singel-Joachimikade (bij de Sint-Maartensbrug) geldt een stopverbod. Het verkeer op de Oostsingel heeft voor rang op het verkeer van de Grote Kade. Op de Kleine Kade is eveneens eenrichtingsverkeer ingesteld. Vanaf de Van der Goeskade mag in de richting van de Turfkade worden gereden. Er geldt echter wel een maximumsnel heid van 20 km per uur. eigen verzoek afgezien van een verkies bare plaats op de kandidatenlijst. Op de tweede plaats van de kandida tenlijst, die vandaag (dinsdag) defintief wordt ingediend, staat J. de Keijzer (CPN). „De situatie landelijk en in Vlis singen dwingt tot eenheid van links", stelt hij. Voor de PPR is het volgens A. Caljouw (6) altijd moeilijk geweest 'in zee te gaan' met de CPN. „De CPN is de laatste jaren echter in beweging. Wij kunnen nu als PPR wel samenwerken met de CPN", stelt hij. Het PPR-lid A. H. L. Lilipaly staat als derde op de kandidatenlijst, vierde staat M. van Esch-Bock (CPN). Zeven de is C. H. Hameleers (CPN) en achtste staat L. A. Scheffers (PSP). MIDDELBURG - De mogelijkheden om als provinciaal bestuur een milieube leid te voeren zijn beperkt, maar het milieubeleid vormt zeker niet de sluit post van de begroting. Dat zei gedepu teerde W. Don maandagmiddag tijdens een vergadering van de provinciale raad voor het milieu. Daar kwam in bespreking het actiepun tenplan milieu 1982. De heer Don duid de aan. dat het er niet naar uitziet, dat veel nieuwe taken kunnen worden aan gepakt en hij zei, dat men nu eenmaal te maken heeft met een aantal wettelijke taken, dat, uitgevoerd moet worden. Daardoor is het niet eenvoudig ver schuivingen in het milieubeleid aan te brengen. De heer J. M. Bannink van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland liet weten, dat het actiepuntenplan bij hem een 'gevoel van ontevredenheid' had ge wekt, omdat veel niet mogelijk blijkt. De heer Don in een reactie daarop: „Wat we vier jaar geleden als beleids punten hebben opgenomen, is met uit gevoerd. Het.is niet mogelijk gebleken een milieubeleidsplan op te stellen. We zijn daarover te optimistisch geweest. Maar het milieubeleid vormt geen sluit post". De heer J. W. F. Houthoff van de Zeeuw se milieu-inspectie meende, dat de pro vincie kan kjjken naar verbetering van de efficiency. Hij vond overigens, dat het milieubeleid in de afgelopen vier jaar niet onbevredigend is geweest, De heer Don betwijfelde sterk of nog doel treffender gewerkt kan worden dan nu gebeurt. Hij zei, dat de provincie nu eenmaal met een aantal vaste taken zit en dat daarbovenop zaken komen als de problematiek rond de vuilstort plaatsen en de bodemverontreiniging. De milieuraad verwierp maandag in grote meerderheid de suggestie van L. Q. Phemambucq, dat een lid van gede puteerde staten geen voorzitter van de milieuraad moet zijn. De heer Pher- nambucq betoogde, dat de voorzitter in feite zichzelf adviseert, 'want hij heeft grote invloed op de adviezen zoals die vanuit de raad naar het provinciaal be stuur gaan'. Alleen de heer Th. Vette van staatsbosbeheer was het op princi piële gronden met die stelling eens. De overige leden van de milieuraad stelden de directe band met het college van ge- GOES - Invoering van een zuiverings heffing die is gebaseerd op het water gebruik, het zogenaamde waterspoor, is op dit moment weinig zinvol en praktisch nog moeilijk uitvoerbaar. Tot deze conclusie kwam voorzitter G. J. de Jager van de technologische dienst Zeeuwse waterschappen maan dagmorgen tijdens een vergadering van het algemeen bestuur van de dienst. Hij vond dat een nieuw hef fingssysteem in plaats van het huidige bedrag per huishouden aanmerkelijk beter moet zijn. „We zitten niet te wachten op een systeem dat ons wel licht nog verder van huis brengt", al dus De Jager. De watermaatschappij Zuid-West-Ne derland (WMZ) heeft onlangs laten we- ten geen problemen te zien bij de invoe- «staande uit afgevaardigden van frac- ring van het begrip waterspoor voor de ties van de politieke partijen die zitting vaststelling van de zuiveringsheffing, «ebben in de Middelburgse gemeente- Met voorzitter De Jager vond het alge- raad,zal vragen beantwoorden. De poli- meen bestuur van de technologische jielce middag begint om kwart voor dienst dat op zich een positief geluid. llwee' Maar daarbij werd meteen opgemerkt Politieke middag voor ouderen in Middelburg MIDDELBURG - De samenwerkende bonden van ouderen in Middelburg houden woensdag 21 april een politieke middag voor ouderen in de aula van het Jacob Roggeveenhuis aan de Noordsin- 6el in Middelburg. De bijeenkomst Maat in het teken van de komende ge meenteraadsverkiezingen. Een forum dat de WMZ wel enigszins voorbarig is. 'immers de waterschappen zijn nog steeds aan het nadenken over de beste grondslag voor de inning van de zuive ringsheffing en de vaste kamercommis sie voor verkeer en waterstaat heeft het waterspoor voorlopig in de ijskast ge zet. De Jager stelde vast dat bij de aanslag regeling zoals die thans geldt de evenre digheid tussen heffing en vervuiling ontbreekt. Vandaar dat al jaren ge zocht wordt naar betere regelingen. Hij betoogde dat de*koppeling van de te betalen heffing aan het drinkwaterge- bruik op het eerste gezicht niet onaan trekkelijk is. Maar hij zag toch nogal wat problemen. Zo is er geen aantoon baar verband tussen watergebruik en de mate van verontreiniging. Ook stel de hij dat de maatschappelijke gevol gen van de invoering van het water spoor onvoldoende bestudeerd zijn. Het waterverbruik per woning per jaar blijkt sterk te verschillen. Dat betekent dat de op dit waterverbruik gebaseerde zuiveringsheffing uiteen kan lopen van ongeveer 60 gulden tot zo'n 960 gulden. Minder juist is het in de ogen van De Jager ook dat bij de invoering van het waterspoor een vermenging plaats vindt van de kostprijs van het, water met de belasting voor de financiering van het waterkwaliteitsbeheer. Ofwel: de WMZ heeft er belang bij water te ver kopen, maar de verbruiker wordt bij een grote afname gestraft door een ho gere verontreinigingsheffing. Ook ves tigde de voorzitter van de technologi sche dienst er de aandacht op dat in een landelijk gebied als Zeeland water op vrij veel boerenbedrijven ook wordt ge bruikt als drinkwater voor het vee of om melktanks te spoelen. Tweepersonen Bij de problemen die de invoering van het waterspoor momenteel op zou le veren, speelt volgens De Jager ook een rol dat de bevolking gewend is geraakt aan het huidige heffingssysteem. Hij merkte op dat in de opzet die nu toege past wordt nog een aanpassing moge lijk zou zijn voor tweepersoons huis houdens. Deze moeten thans evenals de gezinnen die uit meer personen be staan een heffing betalen die is geba seerd op drie vervuilingseenheden. Alleenstaanden betaalden aanvanke lijk ook het volle bedrag van een gezin. Dat is later teruggebracht tot een hef ftng op basis van één vervuilingseen heid. Een aanpassing voor tweeper soons huishoudens zou volgens De Ja ger weliswaar tegemoet komen aan hei rechtvaardigheidsbeginsel, maar hij voegde er onmiddellijk aan toe dat de extra kosten die controle en verwerking met zich meebrengen wel eens een zwaar wegende reden zouden kunnen zijn om geen speciale regeling voor deze categorie in het leven te roepen. „Want", zei de voorzitter van de tech nologische dienst, 'rechtvaardigheid en doelmatigheid moeten hand in hand gaan'. VLISSINGEN - De maand maart heeft een wisselvallig weerbeeld te zien gegeven. De eerste drie we ken waren nogal winderig en toen viel ook de meeste regen. De laat ste week van de maand brachten rustig en vrij zonnig weer, al wer den we in de kustgebieden gecon fronteerd met hardnekkige mis- tvelden. De gemiddelde temperatuur in Oost-Souburg was 5.6 graden tegen 5.2 graden normaal. Gedurende 5 nachten kwam het daar nog tot lichte vorst, het normale aantal vorstdagen bedraagt 7. De laagste in Zeeland gemeten temperatuur was min 4,5 graden op 8 maart te Kapellebrug. Zacht weer heerste vooral op 26 en 27 maart. In Kapel lebrug werd op de 27e een maxi mum van 19.1 graden bereikt De zon scheen in Vlissingen 133 uur tegen 118 uur normaal. Daarmee beleefden we de zonnigste maart sinds 1976, wel een bewijs hoe som ber de eerste lentemaand de afgelo pen jaren is verlopen. Op 3 dagen kregen we de zon helemaal niet te zien; het normale aantal zonloze dagen is 4. De hoeveelheid neerslag lag een weinig boven normaal, op Zuid-Be veland viel plaatselijk wat meer re gen. In Vlissingen en Kapellebrug werd 51 mm afgetapt, in Ritthem, Oost-Souburg en Serooskerke (W.) 52, in 's-Heerenhoek 59 en in Wilhel- rmnadorp 72 mm. De normale hoe veelheid voor het district Zeeland bedraagt 47 mm. Op 1 maart richtten rukwinden tot 110 km per uur hier en daar schade aan, In het vroege voorjaar kan mist zich boven het nog koude zee water gemakkelijk handhaven. Bo ven land slaagt de zon er meestal wel in de mistlaag op te ruimen. Tij dens mistpenodes is er in het alge meen weinig wind. Kleine verande ringen in de windrichting hebben tot gevolg dat de mist af en toe lan dinwaarts wordt gevoerd waardoor grillige veranderingen in het zich kunnen optreden. Het is duidelijk dat deze weerssituatie voor de scheepvaart op de Zeeuwse stro men zeer gevaarlijk is. deputeerde staten juist op prijs. Ze meenden, dat milieuraad de eigen voor zitter wel kan corrigeren als dat nodig zou zijn. Overigens werd van verschil lende zijden gesteld, dat gedeputeerde Don goed werk heeft gedaan als voorzit- ter van de milieuraad. De heer Don zei bij de bespreking van de zaak terloops: „Het is bepaald nog niet gezegd, dat ik van het nieuwe college van gs deel zal uitmaken, laat staan, dat ik de milieu portefeuille weer zal beheren, hoewel ik dat wel ambieer". De heer Bannink kreeg tijdens de rond vraag van ambtelijke zijde de verzeke ring, dat - als Dow en TNO op de Mos- selbanken bij Terneuzen proeven gaan doen met explosies met LPG - rekening zal worden gehouden met de aanwezig heid van vogels daar. De heer Bannink merkte op, dat de proeven beter niet bij hoog water kunnen worden gedaan omdat dan veel vogels rusten en foura- geren op de Mosselbanken. Oud-predikant van Arnemuiden M. Verwey overleden UTRECHT - In Utrecht is op tachtigja rige leeftijd ds. M. Verwey, oud-predi kant van Arnemuiden, overleden. Ds. Verwey werd in 1901 te Benschop gebo ren. Hij bezocht het christelijk gymna sium te Utrecht, waar hij ook aan de rijksuniversiteit studeerde. Hij werd in 1930 te Reeuwijk. predikant. Daarna stond ds. Verwey achtereenvolgens in Driesum (1933), Neerlangbroek (1941), Melissant (1947), Besoyen (1951), Arne muiden (1955) en Driesum (1961). Op 4 dec. 1966 werd hem eervol emeritaat verleend. Ds. Verwey heeft in de loop der jaren verschillende bestuursfunc ties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. NCVB Nieuwland MIDDELBURG - De afdeling Nieuw- en Sint-Joosland van de NCVB houdt mor gen (woensdag) een ledenvergadering in het Dorpshuis in Nieuwland. De bij eenkomst staat onder leiding van me vrouw J. Vermeulen-Hakkeling. Het Vlissingse gemeenteraadslid mevrouw J. Punt-Van Osnabrugge spreekt over 'Het gezin en andere samenlevingsvor men'. De vergadering begint 's avonds om kwart voor acht. Plattelandsvrouwen Middelburg kregen informatie over voeding MIDDELBURG - De afdeling Middel burg van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen hield maandag middag een bijeenkomst in gebouw De Schakel m Middelburg. Mevrouw Man- nissen, werkzaam in een reform- en deli catessenzaak in Middelburg, behandel de het onderwerp 'gezonde voeding'. Tijdens haar praatje toonde de mleid- ster de dames - die in groten getale wa ren opgekomen - een gevarieerde sorte ring reformprodukten en andere gezon de voedingsartikelen. De bezoeksters kregen voorts allen een tas vol proef monsters mee. Voor mevrouw Marinis- sen waren er tot besluit van haar uit eenzetting bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 7