Meer geld naar gemeenten voor huisvesting jongeren Watdoen Zeeuwen op de Floriade? Th. van Rooy verlaat na 15 jaar Axelse woningbouwvereniging Echtpaar Brand uit streekmuseum Hulst Axelse wint wedstrijd huishoudbeurs Amsterdam Wissd Zemws-Vtstmkrw] PZC/provincie STAATSSECRETARIS LANGENDIJK-DE JONG: Pleidooi voor onderzoek naar overlappingen in maatschappelijk werk Een Heerlijk Dagje Uit voor 59V2 Gulden Reis Mee met de PZC naar de Floriade '82 Hl 115 OINSDAQ 20 APRIL 1982 (ADVERTENTIE) GOES - De Nederlandse gemeenten krijgen meer (financiële) mogelijkheden om de huisvesting roormet name jongeren te verbeteren. Daarbij wordt gedacht aan een regeling die het aantrekke lijker maakt om bestaande gebouwen geschikt te maken voor bewoning door jongeren. Staatsse cretaris S. Langendijk-de Jong deelde dit maandag mee tijdens een bijeenkomst van de Partij van je Arbeid in Goes. Zij liet weten dat er in de loop van mei aanstaande aan de gemeenten een circulaire gestuurd wordt. gebouwen wel aan bepaalde minimale voorwaarden moeten voldoen, alvorens er jongeren in gehuisvest kunnen wor den: wind- en waterdicht: voorzien van gas, water en licht. De staatssecretaris yjrs'. Mevrouw Langendijk noemde ivoegde eraan toe dat bij het geschikt r* staatssecretaris van volkshuisves- en ruimtelijke ordening zei dat in j,; kader van de nieuwe regeling vooral wordt op huisvestingsmogelijk- ^jen voor jongeren 'met een platte ga bedrag van ongeveer 100 gulden kale huur. Ze beklemtoonde dat de Taxichauffeur in Vlissingen beroofd flJSSINGEN - De Vlissingse taxi- tJualTeur H. J. de J. is maandagmorgen «slreeks kwart over vier in Vlissin- [•n beroofd van zijn portefeuille met jjirin een bedrag van 100 gulden. De proving vond plaats in de hal van een 5at aan de Chopinlaan in Vlissingen. DeJ. was aan de Chopinlaan uitgestapt om aan te bellen in de hal van een flat. By het betreden van de hal werd hij tongevallen door een man, die hem drie tappen in het gezicht gaf. De taxi- cjaóffeur kon later tegenover de politie lüeen verklaren dat het ging om een ileineman. Pas later kwam De J. erach- •<r dat hij zijn portefeuille met daarin 100 gulden miste. De politie stelde een adereoek in, dat echter zonder resul- uat bleef. Werknemers Oostburgse aannemingsbedrijf r Terneuzen OOSTBÜRG - De acht werknemers tan het aannemingsbedrijf Baren- dregt in Oostburg worden overgehe veld naar het moederbedrijf 'De Bliek eo Vos bv' in Terneuzen. De vestiging van Barendregt, een zelf standige maatschappij waarvan alle aandelen echter in handen zijn van J. Vos van het Terneuzense aannemings bedrijf, wordt met ingang van 1 juni op geheven. Dat is het gevolg van het te ruglopende emplooi in de bouwwereld. Er dreigt volgens directeur J. Vos op torte termfjn geen gevaar voor ontslag ran de werknemers, die over zijn geko- ren van Barendregt. Ie Vos: „Er is eenvoudig geen werk neer. Als we nu niet stoppen, worden er iter andere mensen de dupe van. En ik ril niet met gebogen kop door Oost- tog lopen". khaken in Hulst HULST - De schaakvereniging 'SV Hulst'speelde twee vriendschappelijke wdstrijden tegen de 'SV Sluis'. In deze ïogenaamde dubbel-ontmoeting werd eersteen uitwedstrijd gespeeld. De Hul ster deelnemers toonden zich daar op permachtig en wonnen de wedstrijden met 7,5 punt tegen 1,5 punt voor de SV Sluis. Deultslagen: H SchauteetrW. van Denderen H, A. van Oirschot-H. Francken 1-0, M.- Sehauteet-M. Mlsseghers 0-1, A. de Waege- aere-C. van Gassen 0-1. F. GUsel-P. d'Hondt WA J Groosman- H. Dumont 0-1, H. Spieasens-J Bral 0-1, F. van Doore- E. Franc ten 0-1 en J. Grahame-J. van Groenestijn 0-1. Ooi ln de tweede wedstrijd, die gespeeld wd ln het gemeenschapscentrum in Hulst, wd het een 6-3 overwinning voor de Hulster felnemers. De uitslagen: W. van Denderen- f ran Damme 1-0, M. Misseghers-A. de Wae- pnaere 0-1, E. Eggink-J. Grahame 0,5-0,5, C. nu Gassen-A Timmerman 0,5-0,5, J. van GiwiestUn-F. Gijsels 1-0, J. Smulders-P. Vitcruysse0-1, E. Francken-H. Spiessens 1-0, G.dt8chepper-P. Vercruysse 1-0 en N. Frij- kfl-F. Faes 1-0. hm-session met Pihama-kwartet i Terneuzen TERNEUZEN - Vanavond (dinsdag) 'n 'Porgy and Bess' in Terneuzen «a jam-session plaats. Dat gebeurt in kt kader van de viering van het 25- i*rig bestaan van het jazz-etablisse- ■ent van Frank Koulen aan de Noord- rirut Aan de session wordt meegewerkt door kt Pihama-jazz-kwartet. Iedere jazz- -efhebber kan, al dan niet voorzien van «instrument, inhaken. Het gebeuren Gfgmt om negen uur. Mr G. Tichelman i overleden maken van de gebouwen voor woon- doeleinden, ook jongeren zélf als het even kan ingeschakeld moeten worden. Staatssecretaris Langendijk maakte duidelijk dat de regeling, waaraan op het departement nog de laatste hand wordt gelegd, in beginsel voor het hele land zal gelden en dat daarbij de grote re gemeenten niet bevoordeeld zullen worden. Ze onderstreepte wel dat van de gemeentebesturen en woningbouw corporaties de nodige eigen initiatieven gewenst zijn. „Gemeenten waar nogal wat geschikte gebouwen leeg staan, hebben in deze natuurlijk wel een voor sprong", aldus mevrouw Langendijk. Telefooncel in Haamstede vernield door onbekenden HAAMSTEDE - Onbekenden hebbeu het afgelopen weekeinde de telefoon cel aan de Rampweg in Haamstede ge heel vernield. Het schadebedrag is nog niet bekend. Het geld uit de automaat in de telefoon cel is door de vernielzuchtigen meege nomen. Ze legde er de nadruk op dat door de komende regeling het beleid voor de bouw van kleinere wooneenheden (een- en tweepersoons huishoudens» niet op de tocht komt te staan, maar onvermin derd wordt voortgezet. In haar toespraak ging de staatssecre taris nader in op de bouwproblemen. Ze kondigde aan dat er een meerjaren raming voor de bouw komt, alsook een plan voor stadsvernieuwing. Me vrouw Langendijk stelde verder een nota in het vooruitzicht over de moei lijkheden van eigen woningbezitters; een overbruggingssubsidie voor men sen in deze sector wees zij overigens van de band. MIDDELBURG - De Zeeuwse raad voor de maatschappelijke dienstver lening vindt het zinvol, dat in de loop van dit jaar een onderzoek wordt gedaan naar .overlappingen' in het werk tussen instellingen van alge meen en specifiek maatschappelijk werk in Zeeland. vergadering van de faad maandag middag of men zo'n onderzoek al dan niet zinvol acht, werd positief gereageerd. Daarbij werd van ver schillende kanten gesteld, dat het ook voor de financiering in de toe komst van belang is om duidelijk boven tafel te krijgen of en eventu eel waar overlappingen in het werk optreden. Vice-voorzitter R. Visser meende dat - als de staten een der gelijk onderzoek zouden toestaan - gs waarschijnlijk bij de stichting Zeeland terecht zullen komen voor de uitvoering ervan. De raad voor maatschappelijke dienstverlening staat positief te genover een onderzoek naar de coördinatie bij de hulp aan slacht offers van misdrijven. Dat wordt via de reclasseringsraad - zoals ge meld - bij wijze van proef een jaar lang uitgevoerd in Vlissingen en Terneuzen. De uitvoering is in eer ste aanleg in handen van het Leger des Heils. Het gaat om het opspo ren van de behoefte aan hulp, zowel juridisch als sociaal-psycholo gisch. De wens tot een dergelijk onder zoek werd naar voren gebracht, na dat van de kant van de provinciale griffie was meegedeeld, dat gede puteerde staten op een vraag van mevrouw J. Boogerd-Quaak (D'66) negatief hebben geadviseerd over een dergelijk - via de provincie te ondernemen - onderzoek. De kwestie komt vandaag - dins dag - in de Zeeuwse staten aan de orde. In dit geheel speelt een rol de benarde financiële toestand, waar in een aantal hulpverlenende in stellingen in de provincie komt, nu verschillende Zeeuwse gemeenten het werk van enkele van die hulp verlenende instellingen niet of on voldoende willen subsidiëren. In de statencommissie voor sociale za ken is het voorstel gedaan dat de provincie voor 1982 de resterende tekorten bijpast. Gs zijn daartoe bereid, maar menen dat een onder zoek naar overlappingen bij de hulpverlening (het uitvoerende, ge meentelijke werk) niet door de pro vincie moet gebeuren. Op een vraag van mevrouw Boogerd in de Staatssecretaris: Laat hogere inkomens tien tot vijftien procent inleveren GOES - Staatssecretaris S. Langen dijk-de Jong (pvda, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) vindt dat een flinke inkomensvermindering voor hoger betaalden voor de band ligt. Vol gens haar zijn er groepen, zoals bij voorbeeld de medisch specialisten, die tenminste 10 tot 15 procent moeten in leveren. De staatssecretaris betoogde dat maandag tijdens een partijbijeen komst in Goes. Mevrouw Langendijk wees erop dat de opgelopen woon-energie- en stooklas- ten de mensen met de laagste inkomens extra bedreigen. Ze toonde zich daar over erg bezorgd. „Maar de situatie is nog altijd beter dan onder het vorige kabinet. Nu gaan de lagere inkomens er 1 op achteruit, tegen 3,5 onder de vorige regering", aldus de staatssecre taris. Ze voegde eraan toe dat, 'zoals de zaak nu doorgerekend is', de hogere in komens er gemiddeld 3 (bedrijfsle ven) en 4 (ambtenaren) op interen. Machinekamer van binnenvaartschip leeggepompt bij Sas van Gent SAS VAN GENT - Personeel van Wil lem Muller in Terneuzen heeft maan dagavond de machinekamer van de Belgische spits 'Piraat' leeggepompt. Het schip (350 brt) lag afgemeerd in het zijkanaal bij Sas van Gent en was gela den met maïs. Er was niemand aan boord; de Belgi sche schipper vertoefde in Trier. Om halfzeven werd Muller gealarmeerd. Via de schroefas stroomde er water ln de machinekamer. De sleepboot 'Eureka' van Muller kwam langszij en met drie pompen werd de machinekamer leeg gepompt. Daarna werd het lek gedicht. Het hele karwei nam anderhalf uur in beslag. Uw PZC organiseert een heerlijk dagje vakantie op de Floriade '82 in Amsterdam. Per luxe touringcar van Van Fraassen Zonen, inklusief koffie met gebak, entree, een ritje met de Floriadetrein en een diner van drie gangen tijdens de terugtocht. U leest er alles over in onze grote advertenties. „RONDUIT GEWELDIGE TIJD GEWEEST" AXEL/AMSTERDAM - Me vrouw F. van Schaik-de Kra ker uit Axel heeft afgelopen za terdag op de internationale huishoudbeurs in Amsterdam met haar in kleur gekantkloste inzending 'vlinder op kamper foelie' de eerste prijs gewon nen in de categorie handwer ken van de nationale wedstrijd vrije-tijdsbesteding. Mevrouw Van Schaik werd beloond met een oorkonde, een penning en een geldbedrag. „Ik had wel verwacht een vermelding te zullen krijgen, je kent tenslotte de kwaliteit van je werk. Maar die eerste prijs was een volslagen ver rassing" Het winnende werk Is van 8 juni tot en met 9 juli te zien in het Axel se streekmuseum 'Het Land van Axel. Les Mevrouw Van Schaik-de Kraker is op kantklosgebied overigens niet de eerste de beste. Zij geeft in kantklossen al ja ren les in onder meer Axel (ZVU en pri vé) en Sas van Gent (SKW). Zelf volgde zü lessen op de textielscholen in Beve- ren en Gent in België. Voor de meeste ontwerpen maakt zij zelf de patronen. Dat laatste is ook het geval geweest bij haar winnende werk 'vlinder op kam perfoelie', dat in kleur is uitgevoerd. „Dat is een vrij nieuwe techniek", al dus mevrouw Van Schaik. Zij werd door een kennis op de wedstrijd vrije tijdsbesteding op de huishoudbeurs in Amsterdam geattendeerd. Het was de eerste keer dat zij deelnam. AXEL - Uitbouw woningbezit en -ex ploitatie van 800 naar 4300 huizen, uit breiding van het personeelsbestand van drie part-time administratieve krachten en een technische dienst naar ruim veertig vaste medewerkers. Di recteur Th. P. van Rooy van de regiona le Zeeuws-Vlaamse woningbouwver eniging in Axel kijkt tevreden terug op het werk, dat in de afgelopen vijftien jaar op het gebied van de volksbuis- vesting in Zeeuwsch-Vlaanderen on der zijn leiding tot stand is gebracht. „Ik heb mijn tijd bij de woningbouw vereniging ronduit een geweldige tijd gevonden. Wat dat betreft zeg ik zeker niet: gelukkig dat ik vertrek". Van Rooy (50) verlaat de regionale Zeeuws-VTaam.se woningbouwvereni ging op een moment dat de bouwstro- men van weleer door chronisch gebrek aan financiële middelen bij de overheid bouwstroompjes zijn geworden. Hij be gint met ingang van volgende maand (officieel per 1 juni) met frisse moed als directeur van de Bredase woningbouw vereniging St. Laurentius, die, ge plaagd door tal van interne problemen met smart zit te wachten op een opvol ger va n de sinds juli 1980 geschorste Laurentiusdirecteur P. van H. Van Rooy: „Bij Laurentius ligt veel werk te wachten. Alleen de interne problemen vormen al een uitdaging. Maar er is meer: Breda is een groeistad met tal van mogelijkheden, de stadsvernieu wing ligt er nog braak, de één- en twee persoonshuishoudens. nieuwbouw. Ik hoop er de komende vijftien jaar nog heel wat werk te verzetten". Op 1 november 1966 stapte Van Rooy als directeur bij de regionale woning bouwvereniging Zeeuwsch-Vlaanderen binnen. Zo op het oog geheel ander werk dan zijn voorgaande functie, offi cier van de militaire administratie in Middelburg. „Nee", zegt Van Rooy, „het werk bleef in feite exact hetzelfde: een bedrijfseconomische functie, ge richt op de dienstverlening. Aanpas singsmoeilijkheden heb ik dan ook niet gekend". Door de jaren heen werkte Van Rooy met zijn dienst en In samenwerking met gemeenten en andere instanties ge staag aan de (sociale) uoningbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen. De cijfers zijn er de stille getuigen van: bij zijn komst exploiteerde de woningbouwvereni ging, opgericht in oktober 1947, zegge en schrijve achthonderd woningen, nu, ruim vijftien jaar later, zijn dat er 4300. Waarbij de kleine kernen nadrukkelijk niet zijn vergeten. Van Rooy, terugblik kend: „Ik heb, in samenwerking uiter aard met anderen, de volkshuisvesting kunnen dienen met een geweldige groei vanuit de corporatie. En dan, het som bere nu is, dat die moeilijkheden er op dit moment niet meer zijn. Somber dan met name voor de streek: Zeeuwsch- Vlaanderen kent dan wel geen woning nood, maar het aantal woningzoeken den. er liggen lijsten van zo'n 1200 TERNEUZEN - In het bejaardencen- "Vremdieke" in Hoek ls op 84-jari- K leeftijd de oud-advocaat mr G. Ti telman uit Terneuzen overleden. De «er Tichelman, die zich in 1927 In de raeldestad vestigde en tot 1978 actief blijven in de advocatuur, kreeg flotc bekendheid als strafpleiter. In de oorlogsjaren had hij een belang- nA aandeel ln het verzet en was onder «erbetrokken bij de OD. Na de bevrij- zat hij in het speciale tribunaal. Jat collaborateurs berechtte. Hij trad TOe tientallen jaren op als waarne- ■knd kantonrechter in Terneuzen en actief in de besturen van de JWsteüjke Kleuterschool en de Stich- •"8 Protestantse Bejaardenzorg in k«uw5ch-Vlaanderen. De heer Tichel- la in stilte begraven. Schaken Hulst HULST - In het kader van een interne competitie van de schaakvereniging 'SV Hulst' werden in het gemeen schapscentrum 'Den Dullaert' drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen: J. Heynen-J. Bareman 0-1. W. KenUe-P. d'Hondt 0-1 en H. Dumont-W. Ken- tie 0.5-0,5. De stand: 1 W van Denderen 15- 10,5 punt, 2 H. Francken 15-11,5 punt, 3 E. Eggink 15-10.5 punt. 4 M. Mlsseghers 14-10 punten. 5 C. van Gassen 15-10 punten. Op 23 en 30 april worden de volgende wedstrijden in het kader van de interne competitie en laddercompetitie ge speeld. Op 7 mei houdt de Hulster schaakvereniging het lente-schaak- kampioenschap. Op 14 mei wordt de al gemene ledenvergadering gehouden, waarna de bekende schaker R. Belle mans een simultaanwedstnjd tegen de leden van de SV Hulst zal spelen. Th. P. van Rooy wachtenden, is nog veel te groot om te zeggen: er behoeft niet meer te worden gebouwd. Zestien jaar is dan ook niet genoeg geweest, Zeeuwsch Vlaanderen vraagt om door te gaan, alleen zijn de mogelijkheden er niet meer. De terug val in de woningtoewijzing is dan ook bijzonder jammer, maar, het is een alge meen beeld. Maar voor een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen komt de klap juist veel harder aan". Andere functie Geplaatst in dat kader ziet Van Rooy voor zijn opvolger dan ook een geheel andere functie weggelegd. Zegt: „Per 1 juli treedt de automatisering van de huuradministratie in werking, ge volgd door een algehele automatise ring. Voor mijn opvolger ligt er een mooie functie, ai zal die nieuwe man of vrouw minder zelf moeten doen en meer moeten coördineren. Dat zal een zware taak worden". Van Rooy wijst daarbij tevens op de huurdersparticipatie, waarvoor vorig jaar al de statuten van de woningbouw vereniging zijn aangepast, en de harmo nisering van de huren. „De bewoners van vandaag zijn anders dan vroeger, er bestaat een grotere betrokkenheid, er is meer overleg. De bewonersparticipatie zal, naast de normale taken als nieuw bouw en exploitatie, een erg belangrij ke plaats binnen de woningbouwver eniging gaan aannemen. De organisatie wordt er op aangepast met een speciale afdeling bewonerszaken. Of dat alles doorwerkt naar de huurders? De wo ningbouwvereniging zal de kar zelf moeten trekken, het zal in hoofdzaak van de vereniging zelf moeten uitgaan. En wat de huurharmonlsatie betreft: op 1 juli krijgen we de normale huurverho gingen, maar daarnaast is het ook be paald niet uitgesloten, dat bij leegstand harmonisatie al wordt doorgevoerd. Gevolg daarvan is, dat er een volkomen scheef beeld ontstaat, de ene bewoner betaalt voor dezelfde woning meer huur dan zijn buurman. Als woningbouwver eniging zijn we daarmee niet bepaald gelukkig, maar aan de andere kant, mo gelijk dat meer mensen dan zullen be sluiten een huis te kopen Van Rooy neemt vrijdag afscheid. Na een bijeenkomst met het personeel is er tussen 16.00 en 17.30 uur een receptie in het gebouw van de woningbouwver eniging in Axel. VOORTBESTAAN MUSEUM NIET IN GEVAAR Het winnende handwerk van mevrouw Van Schaik-de Kraker,Vlinder op kam perfoelie'. HULST - Voorzitter K. J. A. Brand en zijn vrouw E. M. Brand-Smit, die secre taresse was, zijn uit de museumcom missie van het streekmuseum 'De Vier Ambachten' in Hulst gestapt Het echt paar kon het werk niet meer voortzet ten 'door het ontbreken van materiële, financiële en morele steun'. De directe aanleiding voor het echtpaar Brand om met het werk te stoppen zijn de ge rezen problemen rond de begroting '83, waarop een tekort prijkt van ruim twaalfduizend gulden en dat voor achtduizend gulden door de gemeente Hulst zal worden gedekt. Verdergaan de bezuinigingen om het gat van vier duizend gulden te dichten zijn volgens Brand niet wenselijk. Het voortbestaan van het museum aan de Steenstraat in Hulst komt door het aftreden van het echtpaar Brand niet in gevaar. Er is inmiddels een commissie au uiiaun gekomen, die voor het ko mende seizoen het museum draaiende zal proberen te houden. De nieuwe voorzitter is het bestuurslid van de oud heidkundige kring de heer J W. Grem- men. Het secretariaat wordt nu waarge nomen door de heer J. Steijns, die reeds in de museumcommissie zat. In een persbericht laat het echtpaar Brand weten vorige week woensdag de administratie van het museum aan de oudheidkundige kring 'De Vier Am bachten' te hebben overgedragen. De heer en mevrouw Brand hopen dat het museum blijft voortbestaan. Mevrouw Brand zei dat zij en haar man het erg moeilijk met dit besluit hebben gehad Ook ziet zij weinig heil in de toezegging, van het college van b en w dat wil bezien of de lasten voor het museum nog kun nen worden verlicht. „Dat blijkt toch wel uit ons besluit om met dit werk te stoppen", was haar reactie. De nieuwe secretaris van de museum commissie de heer Steijns ziet de toe komst niet zo somber in. Hij wijst erop dat de gemeente in ieder geval 8000 gul den op tafel zal leggen, de oudheidkun dige kring 2000 gulden en daar komen dan nog de entreegelden van het mu seum bi). „We gaan dit Jaar proberen met een smaller budget de zaak draai ende proberen te houden", zei Steijns. „We zullen moeten bezuinigen op de aankoop van voorwerpen, porti enzo voorts. Je weet wat je hebt en je spring zover als je polsstok lang is" Hij ver klaarde verder dat de afwijzing van de gemeente een bijdrage 'zonder plafond' te geven voor Brand het breekpunt is geweest. Het echtpaar Brand wilde ver der geen commentaar geven op de ge beurtenissen. Wethouder E. N. J. H. de Rechter van onder meer culturele zaken ziet wel mo gelijkheden de lasten voor de commis sie te verlichten. Hij denkt daarbij aan vaste kosten, die het afgelopen jaar zeer zijn gestegen als de onroerend-goedbe- lastlng en energie. Hij zegt wel wat mo gelijkheden te zien. maar toch niet zo veel dat daarmee het gat van vierdui zend gulden zal kunnen worden ge dicht. Binnenkort komt het college over deze kwestie meteen voorstel. Dat zal worden besproken in de welzijns- commissle. Het museum opent zaterdag 29 mei zijn deuren voor het publiek. Oorspronke lijk zou dat 1 mei gebeuren, maar door de onzekerheid die bij de museumcom missie bestond over het financieel rondkrijgen van de begroting werd en kele weken geleden al de opening ver schoven naar een later tijdstip. Dit staat los van het opstappen van het echtpaar Brand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 31