Werknemers moeten voor korter werken inleveren Haig komt in ernstige tijdnood PZCfi Brandt: niet tornen aan 'dubbelbesluit' van Navo DSM: Terlouw voorbarig over deelname in kolenmijn in VS het weer ANDIJVIE EN VARKENSLAPPEN VüftrtR iavaw J1&2VW PvdA houdt vast aan min 1 pet voor minima DEN UYL VOOR EUROPESE VAKBEWEGING: Meeste Amerikanen voor 'bevriezing' kernwapens KAASJE 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. NIEUW VOORSTEL IN DE FALKLAND CRISIS DINSDAG 20 APRIL 1982 PZC/binnen-buitenland 3 UTRECHT (ANP) - De fractie van de PvdA in de tweede kamer houdt vast aan <en koopkrachtverlies van de laagste inkomens dit jaar van maximaal één procent. ,De socialisten voelen niets voor de gedachte van premier Van Agt om de min één procent alleen te laten gelden als van één minimuminkomen meerdere personen rond moeten komen. „Alle laagste inkomens moeten beschermd blijven, want zo staat het ook in het regeerakkoord vermeld", zo zei fractievoorzitter Wim Meijer voor de 'iKUö-radio na afloop van het fractie-overleg dat maandag in Utrecht plaatsvond. Met de verschuiving van de premielasten voor een aantal sociale verzekeringen van de werkgevers naar de werknemers kan de PvdA alleen ak koord gaan als de werknemers een grotere medezeggenschap krijgen over de besteding van de bedragen die de werkgevers als gevolg hiervan besparen Ook vindt Meijer dat de zijns inziens forse besparing op de overheidsfinanciën - ruim drie miljard gulden dit jaar - niet ten koste mag gaan van de werkgelegenheid bij de overheid (Van ome redactie economie DEN HAAG - Verkorting van de werktijd teneinde meer mensen aan een baan te helpen, mag voor degenen die nu al werk hebben geen teruggang in inkomen tot gevolg hebben. Zo verwoordde de secretaris-generaal van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW), de Fransman Mat thias Hinterscheid, maandag een van de uitgangspunten van het verbond. In Den Haag werd maandag het vierde congres van het EW geopend. Ineen rede tot het congres waarschuw de minister van sociale zaken en werk gelegenheid Den Uyl er namens de Ne derlandse regering juist voor dat ar beidstijdverkorting. als middel tot her verdeling van de werkgelegenheid, niet op rekening van de bedrijven mag ko men. „Gezien de slechte economische gang van zaken zullen de werknemers evenredig moeten inleveren voor korter werken", aldus Den Uyl. FNV-voorzitter Wim Kok, die nu enige jaren tevens president van het EW is, relativeerde de woorden van Hinter- scheid enigszins en kwam daarmee al vast wat tegemoet aan de wens van Den Uyl. Aan de al bestaande inkomens zal niet mogen worden getornd, aldus Kok, maar de werknemers zullen er de ogen ook niet voor mogen sluiten dat er een kostenvraagstuk aan de orde komt: dat de extra mensen die in dienst worden genomen waar anderen minder gaan werken, ook een loon moeten ontvan gen. Voor Kok kan het geld daarvoor echter worden gevonden door bijvoor beeld een deel van de prijscompensatie niet als een verhoging van het bestaan de loon op te eisen. Zowel Den Uyl als (in zijn openingsre de) Kok noemde het maandag absoluut noodzakelijk dat de arbeidstijd wordt teruggebracht en het werk wordt ver deeld, teneinde weer uitzicht op een baan te geven aan het legioen van, in de Europese Gemeenschap, nu elf mil joen werklozen, waar er elke maand 180.000 bij komen. Hoof; water Woensdag 21 april Vlissingen Teroeuzen Ziertkzee Wemeldinge Kreekrak Bnilnlsse 0102 182 01.28 187 02.15 110 02.10 200 02.48 144 02.37 173 03.10 144 l aan water Woensdag 21 april Vlisangen Temeuzen Ziertkzee Hansweert Wemeldinge Kreekrak 07 36 203 08.10 213 08.18 175 08.30 232 08.42 192 08.51 220 08.45 193 Den Uyl. „Er dreigt de komende jaren een tijdperk van beperkte economische groei zonder herstel van werkgelegen heid". Kok: „Geen samenleving kan het zich straffeloos veroorloven om 30 of zelfs 40 procent van de schoolverlaters naar huis te sturen met de boodschap dat er voor hen als werknemer geen plaats is. En niemand kan er zijn ogen voor sluiten dat massawerkloosheid een vruchtbare voedingsbodem is voor politiek extremisme. Een groeiend ver lies aan vertrouwen in de politiek be dreigt de democratie. Het kan de weg vrijmaken voor politieke en militaire avonturiers en uiteindelijk vormen de economische crisis en de massawerk loosheid zelfs een voedingsbodem voor oorlogsgeweld". De Nederlandse minister van sociale NEW YORK (UPI/AFP/RTR/ANP) - Tweederde van de Amerikanen wil dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie hun arsenaal kernwapens bevriezen. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het Amerikaanse weekblad 'Newsweek'. De bevriezing behelst een stopzetting van verdere beproeving, produktie en statio nering van kernwapens. Volgens de peiling is een kwart van de Amerikanen tegen een bevriezing door de beide mogendheden. De bekendmaking van de resultaten van de peiling komt aan de vooravond van de week 'Ground Zero' waarin aanhangers van bevriezing van de kernwapenarsena len de Amerikaanse bevolking willen voorlichten over de gevolgen van een nu cleair conflict. De opiniepeiling van Newsweek wijst uit. dat 51 procent van de Amerikanen de overlevingskans gering acht zelfs in geval van een beperkte Russi sche atoomaanval. Weersvooruitzichten van het KNMI voor woensdag t/m zaterdag. Droog en zonnig. Middagtemperatuur omstreeks 15 graden. Deltagebied Boven Zuid-Engeland en de zuidelijke Noordzee ligt de kern van een omvang rijk hogedrukgebied. De druk in het centrum bedraagt ongeveer 1025 mili- bar. Zowel in de luchtdruk als in de po sitie van het hogedrukgebied komt de- komende twee dagen weinig verande ring. De banen van de depressies blij ven vrij noordelijk boven IJsland en Noord-Scandinavie. Lagedrukgebie den boven de Middellandse Zee laten het weer in West-Europa ongemoeid. Vandaag is het opnieuw vrij zonnig en droog. De maximum temperatuur wordt ongeveer 14 graden Celsius en vannacht wordt een minimum tempe ratuur van rond de 3 graden verwacht. Ir waait een matige noordoostelijke wind, die later vanmiddag een tijd vrij krachtig of krachtig zat worden. Vooruitzichten voor woensdag: weinig verandering. Nautisch bericht Wind: noord tot noordoost 3 tot 4. in de middag toenemend 4 tot 5, mogelijk net GBfl. maar later weer afnemend, zicht: 9oed, temperatuur kustwater: ruim 8 traden, afwijking waterstanden: een 9tringe verlaging, maximale golfhoog te monding Scheldes: bij het hoogwater vanmiddag tegen de halve meter. ZON EN MAAN 21 april zon op 06.32 onder 20.47 maan op 06.08 onder 17.37 SCHIPHOL-Kaasmeisjes, tulpen, vlaggetjes in de kleuren rood-wit-blauw de platenmaatschappij liet niets na om zanger Don Williams zeer duidelijk te maken dat hij zojuist vanuit Zurich op Schiphol was geland. Don Williams is in Nederland voor televisie-opnamen. zaken en werkgelegenheid toonde zich geen tegenstander van het EW-voor- stel om met een internationale beste dingsimpuls de economie op te peppen. Die economische injectie zal in de wes terse industrielanden echter niet mo gen leiden tot eenzelfde soort innovatie en investeringen, omdat dan een situa tie ontstaat waarin men elkaar gemak kelijk dood concurreert. Landen moe ten hun eigen specialisaties ontwikke len en daarvoor is internationale coör dinatie een vereiste. Die samenwerking verloopt nog uiterst moeizaam, zo con stateerde Den Uyl. Om uit het dal te komen zal aan bezui nigingen in de collectieve sector niet te ontkomen zijn, terwijl ook een beheer ste inkomensontwikkeling in dit ver band onontbeerlijk is. zo hield de minis ter de Europese vakbondstop voor. Het congres duurt tot en met vrijdag. Wim Kok zal in de loop van het congres zijn functie neerleggen, omdat hij zijn handen vrij wil hebben om zich volle dig te kunnen wijden aan de binnen landse sociaal-economische problema tiek. Jongeren willen strengere straf voor vandalisme ROTTERDAM (ANP) - Meer dan zestig procent van de jongeren vindt, dat vandalisme strenger moet worden be straft. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Leidse criminoloog dr. A. Hauber in opdracht van de gemeente Rotterdam heeft verricht. Hauber, die twee jaar met het onderzoek bezig is geweest, heeft ruim vijfhonderd Rotterdamse jongeren (scholieren, werkenden en werklozen) uitgebreid ondervraagd. Hij komt tot de conclusie, dat vernielin gen voornamelijk worden aangericht om stoer te doen en uit verveling. Het merendeel van de jongeren vernielt niet uit onvrede, achterliggende problemen of frustaties, maar uit een soort ge woonte. Slechts een kleine groep rekent Hauber onder de 'echte vandalen'. Zij zijn eerder met de politie in aanraking geweest voor andere delicten. Deze jon geren hebben vaak ouders, die er niet in geïnteresseerd zijn wat hun kinderen doen en hoe laat zij thuis komen. Ook Hauber vindt dat er tegen de ver nielers strenger moet worden opgetre den, hoewel dit niet gepaard moet gaan met agressief optreden van de po litie. Het straffen moet consequenter gebeuren. Van de jongeren moet wor den geëist dat zij het vernielen zelf op knappen. Op deze manier kunnen straf en opvoeding hand in hand gaan. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt (rechtsi m gesprek met SPD-voorzitter Willy Brandt 'ALIBI VOOR WASHINGTON EN MOSKOU' MUNCHEN (DPA/AFP/UPI) - De So ciaal-Democratische Partij (SPD) van West-Duitsland moet niet tornen aan het dubbelbesluit dat de NAVO eind 1979 nam. Daarnaast dient de SPD moeite te doen, weer een echte arbei derspartij te worden. Dit heeft de voor zitter van de Westduitse Sociaal-De mocratische Partij, Willy Brandt, maandag in München verklaard op de eerste dag van het partijcongres van de SPD. Brandt wees de 400 afgevaardigden naar het congres, dat de hele week duurt, erop dat een tomen aan het NA- VO-dubbelbesluit zowel de Sowjet- Unie als de Verenigde Staten een alibi zou verschaffen. „Moskou en Washing ton zouden ertoe gebracht kunnen wor den, de onderhandelingen in Genève niet in ernst voort te zetten" De voorganger van de huidige Bonds kanselier Helmut Schmidt sprak als zijn mening uit dat er geen automati sche koppeling is tussen het NAVO- dubbelbesluit en de plaatsing van Eu ro-raketten in West-Europa. Eind 1979 besloten de lidstaten van het westelijk (ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Hollandse andijvie, qq per kilo i.%/0 Magere varkenslappen, 500 gram 4.98 qaq kilo @®®®12^80.ï/0 ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijf Holland Carbon Fuels (HCF) zal binnenkort een beslissing nemen over deelneming in een Amerikaanse kolenmijn. Dit heeft minister Terlouw (economische zaken) maandag in Rotter dam gezegd op een symposium ter gelegenheid van de 200- jarige Amerikaans-Nederlandse handelsbetrekkingen in de Rotterdamse Doelen. HCF is een gezamenlijke onderneming van DSM. de samen werkende elektriciteitsproducenten (SEP) en Hoogovens, opgericht in 1981 om ten behoeve van voornamelijk de Ne derlandse energiebedrijven te handelen in kolen. Ook deel nemen in kolenmijnen is een doelstelling van de HCF. Volgens een woordvoerder van DSM, waar de HCF formeel is ondergebracht, is daar echter nog geen sprake van. Minis ter Terlouw is volgens deze woordvoerder in zijn uitlatin gen zeer voorbarig. Hij bevestigde overigens dat HCF met de, door niemand nog nader genoemde, mijn in onderhande- ünr is. Met deze en andere beoogde deelnemingen in met name Amerikaanse, maar eventueel ook Australische kolenmij nen, wil de HCF in de toekomst een dekking van 20 tot 25 procent van de Nederlandse steenkolenbehoefte kunnen ga randeren, zo zei drs. W van de Gevel, plaatsvervangend hoofd van de directie mijnwezen en kolen bij het ministerie van economische zaken. De rest moet op de termijnmarkt en op de 'spotmarkt' gekocht worden, aldus Van de Gevel. Tijdens het symposium demonstreerden enkele tientallen mensen van drie Midden-Amerika-Comités (Nicaragua, El Salvador en Guatemala) met spandoeken en het uitdelen van pamfletten. Zij vinden het niet gepast dat de gemeente Rotterdam een dergelijk symposium organiseert, omdat 'Nederland er zich van bewust is dat de VS verantwoordelijk zijn voor het voortduren van een aantal onmenselijke dictaturen in La tijns-Amerika. 13.30 190 13.57 212 14.55 146 14.37 228 15.15 175 15.06 209 15.42 179 19.55 183 20.28 195 2035 147 20 48 213 20.59 166 21.13 188 21.12 165 (Van onze correspondenten i BUENOS AIRES/LONDEN - „Ik ben er meer dan ooit van overtuigd dat een oorlog in de Zuidatlantische Oceaan een grote tragedie zal zijn en de tijd raakt uitgeput". Met deze dramatische woorden besloot Alexander Haig, de Amerikaanse bemiddelaar in de Falk land-crisis, zijn verblijf te Buenos Ai res. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken voerde vier dagen lang keiharde onderhandelingen met de Argentijnse militaire junta over het bereiken van een vreedzame oplos sing. Haig. die er uitgeput uitzag, verklaarde voor zijn vertrek naar Washington dat hij samen met de Argentijnse regering een voorstel had uitgewerkt in de geest van de resolutie 502 van de Veiligheids raad en van het Handvest van de Ver enigde Naties. Haig beloofde zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen aan pre mier Thatcher over de bereikte resulta ten De Argentijnste autoriteiten gaven maandagavond geen communiqué uit over de onderhandelingen met de Ame rikaanse bemiddelaar in de Falkland- crisis. Europese waarnemers in Buenos Aires hebben de indruk dat de door Haig be reikte resulaten voor Londen niet aan vaardbaar zijn. Men kan zich in de Ar gentijnse hoofdstad niet voorstellen dat de militaire junta, onder leiding van Leopoldo Galtieri, op voorhand bereid is zijn tienduizend militairen op de Falkland-eilanden en de 250 Ar gentijnse soldaten op de Zuid-Georgiè terug te trekken. Dezelfde bronnen menen dat Alexan der Haig in zijn afscheidstoespraak met opzet de resolutie 502 van de Veilig heidsraad heeft genoemd, om de Argen tijnen duidelijk te maken dat een diplo- schappelijk onderzoek op de archipel vestigen Vervolgens heeft Buenos Ai- ma tieke oplossing alleen bereikt kan worden als Buenos Aires van tevoren zijn troepen van de eilanden terugtrekt. De resolutie 502 roept Argentinië op haar troepen onmiddelijk terug te trek ken van de Falkland-eilanden De Argentijnse junta heeft maandag voor haar doen grote concessies ge daan tijdens de laatste onderhande lingsronde met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Alexander Haig. Buenos Aires accepteert op de Falkland Eilanden een voorlopig be stuur tot 31 december 1982, samenge steld uit Britse eilandbewoners en Ar gentijnen. Tevens aanvaardt de junta dat tot het einde van dit jaar de Britse Union Jack naast de Argentijnse vlag op de archipel gehesen wordt. Dit heedft generaal Lami Dozi, com mandant van de luchtstrijdkrachten gezegd. Vast moet daarbij staan dat - ongeacht het resultaat van de juridische discus sie over de Argentijnse soevereiniteit over de eilanden tussen Groot-Brittan- nie, Argentinië en de Verenigde Staten, die later in de Verenigde Naties zal wor den voortgezet - vanaf 1 januari 1983 uitsluitend de Argentijnse vlag op de Falkland Eilanden zal wapperen. Met deze merkwaardige clausule kwam Ale xander Haig aan de verlangens van de Argentijnse militaire junta omtrent de bevestiging van de Argentynse soeve reiniteit tegemoet. Buenos Aires is bereid Groot-Brittan- nié enkele faciliteiten op de eilanden te verlenen: de Engelsen mogen hun ha ven op de Falkland Eilanden gebruiken om hun schepen te bevoorraden. Daar naast mag Londen een post voor weten- res toegezegd dat men de eilandbewo ners die de eilanden willen verlaten, een schadevergoeding zal toekennen. De militaire regering was tijdens de moeizame onderhandelingen op geen enkele voorwaarde bereid zelfbeschik kingsrecht aan de 1800 Falklanders te verlenen. De militaire, diplomatieke en econo mische druk van Engeland op Argenti nië zal verder worden opgevoerd. Dat zei de Britse minister Pym van buiten landse zaken maandag in het Lager huis, op een moment dat het resultaat van de besprekingen van de Ameri kaanse minister Haig in Argentinië nog niet bekend was. Pym zei dat de missie van de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken de beste kansen op vrede geeft, maar dat Engeland, zolang die missie geen bevredigend resultaat heeft, doorgaat met het treffen van voorbe reidingen voor een gewapende strijd. bondgenootschap, in 1983 in vijf West- europese landen (Nederland. West- Duitsland, Belgié, Italiè en Groot-Brit- tannië) in totaal 572 kernraketten te plaatsen als onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie met tot het gewenste resultaat zouden leiden. Washington en Moskou praten in Genève over een akkoord om het aantal kernwapens aan belde zijden op een zo laag mogelijk niveau te krijgen. Waarnemers op het congres zien in de uitspraak van de SPD-voorzitter een concessie aan de linkervleugel van de partij - en aan de sterke vredesbewe ging in de Bondsrepubliek - die op het standpunt staat, dat er geen nieuwe ra ketten in West-Europa moeten komen zolang Amerikanen en Sowjets in Ge nève met elkaar praten. De plaatsing van de Euro-raketten is bedoeld als een tegenwicht tegen de plaatsing van SS-20-raketten door de Sowjet-Unie. Brandt ontkende met na druk dat de vredesbeweging anti-Ame rikaans is. Brandt riep zijn partijgenoten op tot zelfdiscipline. Hij wil dat men onderüng solidair is en zijn kritiek richt op de christen-democratische oppositie. Hij betreurde zeer, dat in de afgelopen an derhalf jaar 30.000 Westduitsers hun lidmaatschap van de SPD hebben op- De SPD-voorzitter sprak zich krachtig uit voor een voortzetting van de rege- ringscoaliteit tussen SPD en FDP. Vol gens Brandt mag de SPD met het oog op Europa en de internationale toe stand niet afhaken als regeringspartij. Directie: K. Scherphuis, W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie: M P Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS: Vlissingen: Walstraat 56-60,4381 EG Vlissingen, tel (01184) 15144. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel. (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen. tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redac tie bezet van zondag t 'm vri|dag van af 19 00 uur (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatseli|ke kantoren, maandag t/m vri|dag van 08 00-17 00 uur 's Zaterdags van 09 00 tot 11 30 uur Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie (01184163533 Advertentie-afdeling (01186) 1584 s-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (01184) 14796 Overlijden» advertenties maandag t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal f 57.30. franco per post 68. per maand 19.55: losse nummers 0.80 (alle bedragen in clusief 4 pet btw,). Postrek nr 3754316. t.n.v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 117 cent per mm; minimumprijs per advertentie 17.55, ingezonden mededelingen 2 'Ax tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pel btw. Giro 35 93 00, Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 27