PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Recht op een eigen mening in de NAVO Bouwplannen kolencentrale Borssele op losse schroeven o n 3 Ontruiming van Sinaï verloopt volgens plan Bedrijven CL KONINGIN OP HET WITTE HUIS: RECLAMESPOT Bonn: geen hulp voor Argentijnse atoombom vandaag SCHELDEKAN GROTE ORDER MISLOPEN VERKLARING PREMIER BEGIN: Nijpels voert de VVD aan Matige wind Zonnig, maar ook enkele wolkenvel den. Uiddagtemperatuur ongeveer 14 gra den, maar vlak aan zee rond 10 gra den. Matige noordelijke loind. 225e jaargang no. 91 Dinsdag 20 april 1982 zie pagina 16 BONN (UPI) - Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft maandag een bericht van de BBC tegengesproken als zou Westduitse hulp Argentinië in staat resteld hebben een atoombom te maken. Woordvoerder Lothar Ruhl noemde een documentaire-film van de Britse om roep getiteld 'Duitsland en de Argentijnse bom' onwaar. Ruhl legde zijn verklaring af enkele uren voor de vertoning van de documentaire op de Britse televisie. De woordvoerder zei dat de Duits-Argentijnse samenwerking op het terrein van de kernenergie alleen voor vreedzame doeleinden is bedoeld en het fiat heeft van het internationale atoombureau in Wenen. Hij zei dat de beschuldiging van de BBC dat West-Duitsland verrijkt uranium naar Argentinië heeft gestuurd even onwaar was als andere beweringen in de film. Hij sprak de hoop uit dat de Britse regering de Westduitse tegenspraak zou ondersteunen. In 1974 leverde de Westduitse 'Kraftwerk Union' een kerncentrale van 340 mega watt aan Argentinië en de firma bouwt er momenteel een van 745 megawatt. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Koningin Beatrix en prins Claus hebben in de Verenigde Staten maandag een stralend welkom gekregen. Toch zijn bij alle klaroengeschal en vlagvertoon op het zuidelijke gazon van het Witte Huis, en ook op het departement van buitenlandse zaken en in de toespraak bij het staatsiediner de politieke verschillen van opvatting tussen Nederland en de VS niet buiten beschouwing gebleven. Koningin Beatrix heeft, voorzover men dat in de context van een staatsbezoek kan zeggen, voor Nederland het recht op een eigen mening binnen het Atlan tisch bondgenootschap opgeëist en daarenboven respect voor de rechten van de mens gekenschetst als een es sentieel onderdeel van het buitenlands beleid van democratieën. President Reagan droeg in zijn wel komstwoorden al een politiek motief aan. nadat het Wilhelmus met de 21 sa- liftsluis Minister Zeevalldng van verkeer en waterstaat zal zich bij zijn besluit over de bouw van een liftsluis in de Oester- dam mogelijk ook openstellen voor niet zuiver waterstaatkundige argu menten. Een Brabantse delegatie die met de minister sprak om tegengas te geven het negatief advies over de llf- sluis van de Raad van Waterstaat, is voorzichtig optimistisch over de kans op aanleg van de omstreden sluis. PAGINA 3 arbeidstijdverkorting In een rede voor het congres van het Europees Verbond van Vakverenigin gen heeft minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid gewaar schuwd, dat arbeidstijdverkorting niet op rekening van de bedrijven mag komen. PAGINA 6 slecht bestuur Dit een onderzoek van de gemeentelij ke accountantsdienst van Middelburg naar de financiële administratie van de plaatselijke VW blijkt dat de ver eniging door laakbare handelingen van het bestuur op de rand van de af grond is gebracht. Slechts een kleine tegenvaller kan de VW nu fataal wor den. De accountants hebben onder meer moeite met de onkostendeclara- ties van de secretaris van de vereni ging. PAGINA 9 gemeentegarantie De gemeente Rotterdam verwacht dit jaar 7,5 tot 10 miljoen gulden te verlie zen op de gemeentegarantie voor koopwoningen. Rotterdam heeft 634 wanbetalers die gemiddeld per per soon een achterstand van 3606 gulden hebben op hun hypotheekverplichtin gen, PAGINA 11 contributie Onder dreiging van aftreden van het bestuur van de afdeling Zeeland van de KNVB heeft Piet de Biaeij van de voetbalvereniging Hoek gisteravond zijn voorstel ingetrokken over contri butie van leden, die inmiddels voor hun club bedankt hebben. PAGINA 15 goudhandel In Londen is de eerste Europese ter- mijnmarkt voor goud geopend De ter- mljnhandel maakt het mogelijk zich tegen onverwachte prijsschommelin- gen te dekken. In Londen hoopt men dat de grootste goudproducenten ter wereld. Zuid-Afrika en de Sowjet-Unie van de markt gebruik zullen maken. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 6 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 9. Sport: 11 en 13. Radio en televisie: 14. Financiën, economie: 15. luutschoten en het Amerikaanse volks lied waren verklonken: „Op deze pla neet genieten de mensen slechts op en kele plaatsen van vrijheid en rust. Zij moeten zich bewust zijn van de prijs van zulk welzijn". In een zinsnede daar aan voorafgaand zei hij niet zonder poli tieke bijbedoeling: „De erkenning van de menselijke waardigheid is een be langrijker goed dan de rijkdom door handel verworven en door nijverheid. En het verlangen naar vrede is machti ger dan de dreiging van een tiran", en voorts: „Als totalitaire landen wordt toegestaan militaire superioriteit te verkrijgen, zullen vrijheid en vrede nog uitsluitend afhangen van de welwil lendheid van tirannen". Koningin Beatrix (in een opgewekte zomerjurk) herinnerde aan de 200 jaar van nooit onderbroken diplomatieke en handelsbetrekkingen: „In zekere zin kunnen wij ons bezoek beschouwen als een mijlpaal op een reis die zo'n tweehonderd jaar geleden is begonnen en waarvan het einde nog niet in zicht is". De officiële ontvangst op het Witte Huis vond plaats tegen het prachtige decor van Washington in de lente, met bloeiende magnolia's en andere bloe sems als omlijsting voor het Washing ton Monument en dat voor president Jefferson, blinkend wit in het zonlicht. De voormalige minister van buiten landse zaken van Iran en ex-vertrou- weling van ayatollah Khomeiny, Sa- degh Ghotzadeh, heeft maandagavond in een televisie-interviero erkend dat hij een komplot voorbereidde om Khomei ny en de voornaamste leiders van de islamitische republiek te vermoorden. In een 15 minuten durende uitzending zei Ghotbzadeh, wiens arrestatie op 10 april officieel werd gemeld, dat hij de samenzwering drie maanden geleden op touw had gezet met Iraanse legerof ficieren. Van plichtmatige redevoeringen is op de eerste dag van het koninklijk be zoek aan Washington, dat met name in Nederland politieke betekenis heeft, van Nederlandse kant althans geen sprake geweest. Bij de lunch op het ministerie van bui tenlandse zaken, met 110 aanzlttenden en tevens de eerste gelegenheid waarbij de koningin haar zuster Christina en haar echtgenoot in de VS ontmoette, zei de koningin: „Ik ben ervan over tuigd dat het waarachtige besef van vrijheid - vrijheid die ons allen zo na aan het hart ligt - elke deelgenoot van het Atlantisch bondgenootschap het recht laat de wereld op zijn eigen wijze te beschouwen en in overeenstemming met die zienswijze te handelen. Twee honderdjaar lang zijn wij niet eenmaal afgeweken van deze opvatting, die ook als devies in het grootzegel van de Ver enigde Staten voorkomt: 'E pluribus unum' (eenheid in verscheidenheid)". Onderdeel van het programma vorm de gisteren ook een bezoek aan de ere begraafplaats Arlington, waar zich een na de tweede wereldoorlog door Nederland geschonken carillon be vindt. Bij het galadiner op het Witte Huis, met pianospel van George Shearing en ster ren als Charlton Heston en Zsa Zsa Ga- bor onder de gasten zei koningin Bea trix: „Samen treden wij een steeds on zekere toekomst tegemoet Laten wij daarbij het oog gericht houden op het ideaal van een rechtvaardige en mens waardige samenleving voor allen op de ze aarde. Wij kunnen dit niet bereiken zonder op te komen voor vrijheid en eer biediging van mensenrechten. Deze idealen moeten ook de grondslag vor men van onze wederzijdse samenwer king. Het spreekt echter vanzelf, dat dit thema bij onze beide volkeren elk met hun eigen rijke geschiedenis, in ver schillende variaties weerklinkt. Erken nend dat vooral in tijden van tegen spoed de eendracht voorop dient te staan beschouw ik pluriformiteit ook binnen ons Noordatlantisch deelge nootschap als natuurlijk en zinvol. Het verbond zou niet gebaat zijn bij kri tiekloze wederzijdse bewondering". „Nederland wil een bijdrage leveren aan gemeenschappelijke bezinning met een open geest en een niet dogma tische aanpak. Verdraagzaamheid was steeds een van de kenmerken van de Nederlandse samenleving. Mag ik daarom de hoop uitspreken dat ver draagzaamheid, openheid en geduld kenmerken blijven van ons internatio nal samengaan. Welke ook ons aller verschillen zijn, er is oneindig veel meer dat onze volkeren bindt". WASHINGTON - Koningin Beatrix en president Ronald Reagan tijdens de officiële ontvangst op het Witte Huis. De welkomstceremonie werd live uitgezonden door één van de grote televisiestations, 'Cable Network'. De toespraak vanpresident Reagan kwam in zijn geheel op de beeldbuis, terwijl koningin Beatrix halverwege werd onderbroken door een reclame-spot voor grasma chines. VLISSINGEN - De plannen voor de vervanging van de con ventionele PZEM-centrale te Borssele door een kolenge- stookte centrale zijn op losse schroeven komen te staan. Dit betekent, dat de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen vermoedelijk een uiterst belangrijke order mis loopt. De opdracht voor de om bouw van de centrale-ketels zou naar de KMS gaan. Binnen de SEP (Samenwerkende Elec- GOUDA (ANP) - Een boze Gouwenaar heeft maan dagavond tijdens de ver gadering van de gemeen teraad in het stadhuis 150.000 gulden aan pa piergeld in het gezicht van de leden van het col lege van burgemeester en wethouders geworpen. De geldconfetti zorgde voor grote opschudding in de vergadering. Een verbouwereerde burge meester K. F. Broekens schorste de vergadering voor tientallen minuten. De 45-jarige geldstrooier werd door bodes het stad huis uitgezet, terwijl amb tenaren de bankjes ver zamelden. De anderhalve ton ont ving de Gouwenaar voor een perceel grond aan de Lazaruskade, dat door de gemeente na vijftien jaar conflict in het najaar van 1981 via een gerechtelijke uitspraak werd ontei gend. De man, die ter plekke twintig garagebo xen verhuurde en een werkplaats had, vindt de som te weinigJk wil geen fooi, maar recht", is zijn mening. Hij heeft met zijn bedrijfje moeten stop pen, maar woont nog wel op het perceel. triciteits Produktiebedrijven) zijn echter ernstige bezwaren gerezen tegen de hoge kosten die met de ombouw van de Borssele-centrale gemoeid zijn. Die kosten worden op ruim 600 miljoen gulden ge raamd. De zogeheten 'commissie samenwer king' van de SEP (deze commissie wordt gevormd door de directeuren van de Nederlandse energiebedrijven) zal naar verwachting een negatief advies uitbrengen. De definitieve beslissing wordt over enkele maanden genomen door de raad van commissarissen van de SEP. De SEP heeft ook nogal wat moeite - eveneens vanuit financiële overwegingen - met de ombouw van de Flevo-centrale. De ombouwplannen voor de electriciteitscentrale op de Maasvlakte loopt vooralsnog geen ge vaar. PZEM-directeur ir M. D. Dalebout be vestigde maandagavond desgevraagd dat de ombouw van de Borssele-centra le uiterst onzeker is geworden. Volgens ir Dalebout is het zeer waarschijnlijk dat de commissie met een negatief ad vies op tafel komt. „Wij zullen proberen om het tij nog te doen keren, maar ik acht de kans dat dit lukt niet erg groot' Gedeputeerde W. Don vindt het nog te vroeg om alle hoop te laten varen. „We moeten niet onmiddellijk in paniek ra- (Slot zie pagina 5 kolom 2) Israëlische soldaten bezig met het hardhandig verwijderen van tegenstanders van de teruggave van de Sinai aan Egypte (Van onze correspondent! JERUZALEM- De Israëlische premier Begin heeft voldoen de garanties van Egypte gekregen om de ontruiming van de Sinai volgens plan te laten verlopen. Dat heeft hij gister avond na besprekingen met de Egyptische minister van buitenlandse zaken Kamel Hassan Ali laten weten. Minis ter Ali zei dat er de komende dagen een volledig akkoord zal worden bereikt over de nog bestaande meningsverschillen. De minister beloofde voortzetting van het proces volgens de akkoorden van Camp David, alsmede van de onderhandelin gen over Palestijnse autonomie Verder zullen volgens Ali de bilaterale betrekkingen met Israël na en door de ontruiming nieuwe impulsen krijgen. De regering zal woensdag in bijzondere zitting bijeenkomen om de ontruiming op 26 april definitief te bevestigen. Als voorbereiding daartoe werd gisteren begonnen met de ont ruiming van het Yamit-district, waar ongeveer 2000 tegen standers tegen de teruggave van de Sinai zich hebben ver schanst. Allereerst werden de kleinere verzetshaarden opge ruimd. De bezetters toonden geen actief verzet. Sommigen van hen moesten van de daken van de huizen worden gehaald via kooien, die met een hijskraan naar boven en vervolgens naar beneden werden geui auu. De grote 'slag' komt woens dag, als het stadje Yamit ontruimd zal worden. Daar heb ben onder anderen de aanhangers van de Joodse Defensie Liga van rabbijn Kahane zich verschanst. Zij hebben aan gekondigd collectief zelfmoord te zullen plegen bij een ge welddadige ontruiming. Ook een aantal heeft zich in een gebarricadeerde bunker verschanst, die zij op zullen blazen bij een actie van het leger. Zij hebben verzekerd het leger gewapend weerstand te zullen bieden, ondanks smeekbeden van de Israëlische opperrab bijnen die midden in de nacht naar Yamit zijn gevlogen om via een gat in de muur van de belegerde veste de 'opstande lingen' met religieuze argumenten tot andere gedachten te brengen. Intussen dreigen er voor premier Begin nieuwe moeilijkhe den op het binnenlandse front, nu een van de ministers van de coalitie wegens fraude en bedrog door een rechtbank is schuldig gevonden. Het gaat om de minister van sociale zaken Aboe Chatsera, leider van een kleine etnische oriën taals joodse partij. Deze partij beschikt over drie parle mentszetels. Een gedwongen ontslag van Aboe Chatsera en een uittreden uit de coalitie zou de val van de regering met zich meebrengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De 32-jarige Ed Nij pels uit Bergen op Zoom geldt in Den Haag als de meest serieuze kandidaat voor de opvolging van Hans Wiegel als leider van de VVD in de Tweede Kamer. De fractie van de VVD zal hoogstwaarschijnlijk vandaag beslissen dat Nijpels de nieuwe voorzitter wordt. Op een geheim gehouden plaats hebben Wiegel, partijvoorzitter Kamminga en vice-voorzitter van de fractie Rietkerk maandag de VVD-kamerleden geraadpleegd over de opvolging van de politieke leider van de partij, die Commissa ris van de Koningin in Friesland wordt. Maandagavond boog het hoofdbestuur van de VVD zich over een advies aan de fractie. Behalve de naam van Nijpels, cir culeerden die van het kamerlid Ru- dolf de Korte en van de oud-staats secretarissen Neelie Smit-Kroes en Henk Koning als kandidaten voor de opvolging van Wiegel. Vooraan staande VVD'ers op het Binnenhof tipten maandag echter Ed Nijpels als de enige werkelijke kansheb ber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1