Rotterdam verliest fors garantie koopwoningen 2000 op GeefluditW Geen registratie Volksunie en de lijst Glimmerveen Grotere groei bevolking tot EINDHOVEN HEEFT VUILSTE LUCHT dIT JAAR AL 634 WANBETALERS Dierentuin Fietsfan GROTE OPRUIMNG Meer betalen voor de bibliotheek RAAD VAN STATE: CENTRUMPARTIJ TOEGESTAAN Aardbeving in Turkije MINDER JEUGD, MEER OUDEREN Economische aspecten kernenergie tellen Steun het Astma fbnds.M DINSDAG 20 APRIL 1982 PZC/binnen-buiten land EINDHOVEN (ANP) - De regio Eindhoven heeft de meest vervuilde lucht van kttl Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek dat ir. J. van Lier (T.H. Eindhoven) p den Boer in opdracht van de werkgroep voor natuurbehoud en milieube- vtfr hebben uitgevoerd. Sloffen zoals zwaveldioxyde, stikstofoxyden, koolmonoxyde, ozon en lood komen iade omgeving van Eindhoven in hogere concentraties voor dan in andere delen AD ons land Metingen vanaf 1976 wijzen uit dat de landelijke normen voor deze doffen in de regio Eindhoven herhaaldelijk worden overschreden. Die stoffen tomen volgens het onderzoek voor in hoeveelheden die schadelijk zijn voor mens, «en plant Zo wordt een grenswaarde voor stikstofoxyde in de periode 1979- 1530 op niet minder dan 30 dagen overschreden terwijl volgens richtlijnen van het ulnlsterie van volksgezondheid en milieuhygiëne overschrijding op maximaal ttn dag aanvaardbaar is. Volgens het onderzoek kan die overschrijding bij de bevolking leiden tot irrita tie van de luchtwegen en hebben vooral bronchitispatiènten en astmalijders daar last van. Het loodgehalte in de atmosfeer boven Eindhoven ligt acht keer zo hoog als in de regio Amsterdam en vier keer zo hoog als in het Rijnmond-gebied. Oorzaak van de grote luchtvervuiling in de omgeving van Eindhoven is volgens de onderzoekers de geografische ligging. Eindhoven krijgt met de wind vuile lucht aangevoerd uit het Ruhrgebied. de regio Luik, het havengebied Antwerpen en het Rijnmondgebied. Daarnaast speelt het intensieve verkeer in Eindhoven een be langrijke rol. Eindhoven heeft vergeleken met de andere grote steden verhou dingsgewijs de meeste auto's. De onderzoekers doen een aantal suggesties om de luchtvervuiling terug te dringen. De doorstroming van het verkeer zou moeten worden bevorderd en verder pleiten ze voor schonere brandstoffen en schonere motoren. ROTTERDAM (ANP) - Tot eind vorig jaar heeft de gemeente Rotterdam ruim vijf miljoen gulden verloren op de gemeentegarantie voor koopwoningen. Voor dit jaar berekent de stad het verlies op een bedrag tussen de 7,5 en 10 miljoen gulden. Deze cijfers staan in een nota van het college van b. en w. aan de gemeentely- to commissie stadsvernieuwing. Om dergelijke verliezen in de toekomst te voorkomen, adviseren b. en w. voortaan alle aanvragen voor een gemeente garantie per stuk zeer streng te beky- ïenen aanvragen met te veel risico niet te honoreren. Rotterdam wil de ge- ueentegarantie niet afschaffen. Het totale verlies op de gemeente- earantie in de Maasstad bedroeg tot eind 1981 ruim tien miljoen 1.562,00 gulden). De helft van dit bedrag wordt altijd door het rijk ver goed. Bij dit verllesbedrag gaat het om het verschil tussen de schuld aan de honk en de opbrengst van de verkoop. Het verlies dat voor dit jaar wordt ver sacht, komt door het aantal van 634 PEKING RTR- Een groep Chine se soldaten, gelegerd op het afgele gen eiland Xisha, heeft pogingen om het menu uit te breiden met eie ren, uiteindelijk moeten bekopen met een vechtende dierentuinEen Chinese krant verhaalt dat de mili tairen een stel kippen van het mteland lieten komen naar hun eiland in de Zuidchinese Zee. Maar de grote ratten op het eiland richt ten een enorme ravage aan onder de kippen. Dus lieten de soldaten eenstel katten komen om de ratten- bevolking wat uit te dunnen. Maar de katten deden zich te goed aan een beschermde vogelsoort op het eüand, zodat de geplaagde solda ten tenslotte honden lieten aanvoe ren om de katten in te tomen die de ratten moesten bestrijden die de kippen aten die eieren legden die de soldaten graag zouden ivillen eten. Maar de katten verschansten zich in de bomen en het eind van het verhaal was dat de honden vooral met elkaar vochten. Of de soldaten na toch nag een eitje bij het eten krijgen vermeldt de krant niet. AMSTERDAM (ANP) - In de ach tertuin van een ivoning in de Corne- lis Krusemanstraat in Amsterdam heeft de politie maandag veertig zo goed als nieuwe fietsen in beslag genomen. De politie hield de 45-ja- hge bewoonster op verdenking van diefstal aan. De vrouw zelf ver klaarde dat zij de fietsen op de Wa- terloopeinmarkt had gekocht, al dus een politiewoordvoerder. De politie was getipt door omwon den, die het maar vreemd vonden dat er in de tuin zoveel nieuwe fiet sen stonden te verroesten. wanbetalers. Hun totale betalingsach terstand is ruim twee miljoen gulden. Het totale hypotheekbedrag dat hierbij in het geding is, beloopt ruim 45 miljoen gulden. Gemiddeld hebben de wanbe talers een betalingsachterstand van 3606 gulden per persoon. Vooral het aantal gedwongen verkopen blijkt de afgelopen periode flink te zijn toegenomen. In 1978 en 1979 kwamen nog twaalf respectievelijk veertien hui zen gedwongen onder de hamer, in 1980 waren dat er al 55 en 1981 (tot decem ber) zelfs 116. De verliezen per woning lopen ook zienderogen op. Was het ge middelde verlies per woning 1979 nog ruim 23.000 gulden, in 1981 was dat ge middelde al bijna verdubbeld: ruim 65.000 gulden. Verliezen rijk Niet alleen Rotterdam kampt met ver liezen op de gemeentegarantie. Het mi nisterie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening houdt de verliezen per gemeente weliswaar niet bij maar weet wel hoeveel het voor het rijk kost. Vol gens een zegsvrouw van het ministerie kostte de gemeentegarantie het minis terie vorig jaar ruim acht miljoen gul den. Ook de jaren daarvoor waren de kosten 'aanzienlijk', Z(j acht het niet waarschyniyk dat het aandeel van het rijk (50 procent) de ko mende jaren wordt opgeschroefd on danks de oplopende lasten voor de ge meenten. Het ministerie is niet geluk kig met het feit dat gemeenten extra eisen gaan stellen aan bewoners by het verkrijgen van een gemeentegarantie op hun koopwoning. Het ministerie vindt dat gemeenten de garantie moe ten blijven verstrekken. Enkele ge meenten zoals Utrecht, Amersfoort en Beverwijk, overwegen echter al om het zij andere normen by het verstrekken aan te leggen of zelfs de garantie hele maal af te schaffen. Het ministerie kan dat niet tegenhouden omdat gemeen ten niet verplicht zyn de garantie te ge ven. Oorzaken iADVERTENTIE Zeelieden weer veroordeeld wegens overboord zetten van verstekeling AMSTERDAM (ANP) - Het gerechts- Amsterdam heeft maandag de Nederlandse zeeman A.B. wegens het medeplegeu van doodslag op een ver stekeling tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het hof beschouwt de eerste stuurman als hoofdverantwoordelijke voor de ver drinking van een 20-jarige Ghanese ver stekeling, die in oktober 1979 voor de Sust van Nigeria over de reling van het Nederlandse koelschip 'Emmely' werd t. Twee medeverdachten, de ma in J. C. en W. D. kregen van het hof el voorwaardelijke straffen opge- van zes maanden, eveneens met sen proeftijd van twee jaar. Het drietal serd indertijd door de rechtbank in Rotterdam tot vier maanden gevange nisstraf veroordeeld, een vonnis dat door het hof in Den Haag werd beves tigd. De hoge raad vernietigde dit ar resten verwees de zaak voor een nieuwe behandeling terug naar het hof in Am sterdam. De 'Emmely' lag ten tyde van het dra ma in de monding van de Bonny River in Nigeria, een paar honderd meter van de wal. Het lichaam van de verstekeling Is nooit teruggevonden. De kapitein gaf opdracht de Ghanees overboord te zetr ten omdat er anders 'grote moeihjkhe- den' met de autoriteiten zouden kim- nen komen. De overige twee verdachten, B. en D., hebben bij het hof verstek laten gaan. Zij zijn vermoedeiy k in het buitenland. DEN HAAG - Wat betreft het apart heidsregime in Zuid-Afrika is „van daag de keus tussen sancties of een bloedig conflict Men kan niet voor vrede zijn en tegen sancties", aldus de voorzitter van de speciale VN-commis- sie tegen apartheid, de Nigeriaanse di plomaat Maitama-Sulë. De Nigeriaan sprak tijdens de oprichtingsvergade ring van de Nederlandse stichting, die het besluit van de Verenigde Naties dat 1982 het jaar van sancties tegen Zuid-Afrika moet worden, wil gaan uitvoeren. De Nederlandse regering heeft - in tegenstelling tot acht andere westerse landen - in de VN voor deze resolutie gestemd. Voorzitter van de „Stichting VN-jaar voor de sancties tegen Zuid-Afrika", is Albert van den Heuvel De Nederlandse stichting voor het sanctiejaar tegen Zuid-Afrika stelt zich o.m. ten doel „de bewustwording onder de Nederlandse bevolking te bevorde ren over de situatie in zuidelijk Afrika en over de noodzaak de Zuidafrikaanse regering onder druk te zetten via sanc tiemaatregelen".. Alhaji Maitama-Sule, VN-ambassadeur van Nigeria in gesprek met Jan Nico Scholten, Nederlands lid van het bestuur van de stichting VN-Jaar voor sancties tegen Zuid-Afrika. (ADVERTENTIE) Steun het Astma lands. Rotterdam wyt de problemen aan de tydens de afgelopen periode voortdu rend gestegen hypotheeklasten en de stygmg van de energielasten. Boven dien, beschrijft- de nota. zyn gedurende lange tyd woningen, verkocht zonder dat kopers de financiële gevolgen over zagen. De transacties kwamen toen vaak snel en onder druk tot stand: „U moet vlug beslissen, want ik heb nog drie gega digden". Kopers wilden koste wat het kost de aankoop van een woning en de financiering daarvan rondkrijgen en verkopers gaven vaak een te rooskleu rige voorstelling van zaken over de mogelijkheden van de adspirant-ko- per. Legereenheden, die onder Zuidafri kaanse leiding staan, hebben maandag in het noorden van Namibië acht guer rillastrijders van de SWAPO (Zuidwest- afrikaanse volksorganisatie) gedood, zo is gemeld in een militair communi qué. Afgelopen weekeinde werden in hetzelfde gebied zes SWAPO-strijders gedood. STAA TSSECRETA RIS: UTRECHT (ANP) - „Ook het biblio theekwerk moet inleveren. Om het peil van het werk toch te kunnen handha ven zal aan de gebruiker een grotere eigen bijdrage moeten worden ge vraagd", dat zei staatssecretaris H. de Boer van erm maandag in Utrecht op de jubileumbijeenkomst van het 10-ja- rige Nederlands Bibliotheek- en Lec tuurcentrum (NBLC). De bewindsman schetse een aantal nieuwe taken die het bibliotheekwezen volgens hem in de komende tyd op zich zal moeten nemen. Tegenover die nieu we taken zullen, zo zei de staatssecreta ris, weinig of geen extra middelen staan. Om het hoofd boven water te houden zullen de bibliotheken dan ook een groter deel van hun kosten by de gebruikers in rekening moeten bren gen. Hoeveel hoger de eigen bydrage van de lezers in de toekomst zal uitval len gaf De Boer niet aan. De explosieve groei in het gebruik van bibliotheken, zoals die de afgelopen tien jaar te zien is geweest, is volgens de bewindsman voorby. Ook de invoering van de kaderwet spe cifiek welzijn in 1984 zal het nodige van de bibliotheken vergen, aldus De Boer. Zy zullen, als de wet er is, voortaan door de gemeenten worden betaald uit de zelfde pot waaruit ook de subsidies van andere welzynsinstellingen komen. De Soiojet-Unie heeft zijn staatsbe drijven toestemming gegeven naar delf stoffen te zoeken op de bodem van de oceaan. Deze beslissing Is een reactie op de houding van de Verenigde Staten die belangrijke wijzigingen willen in een ontwerp-zeerechtverdrag. CHARLESTON-De hoge schoorstenen van de Libby-Owens glasfabriek in Kanawha City in de Verenigde Staten werden gisteren opgeblazen met dynamiet. De schoorstenen moeten plaats maken voor een nieuw te bouwen winkelcentrum. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Volksunie en de lijst Glimmerveen mogen niet onder die namen deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni. De Centrumpartij mag zich wel laten registreren. Dat heeft de afdeling recht spraak van de Raad van State maandag bepaald. De laatste partij wil in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht uitkomen met een lijst. De afdeling van de Raad van State deed uitspraak over bezwaarschriften, inge diend tegen registratie van de Cen trumpartij, de Nederlandse Volksunie en de Ujst Glimmerveen door de centra le stembureaus in de viersteden en nog een aantal andere splinterpartijen By de uitspraak dat de Centrumpartij zich wel mag laten registreren zegt de afdeling rechtspraak dat er geen dusda nig zwaarwegende redenen zyn die ver band houden met de openbare orde en goede zeden, dat op grond daarvan de gevraagde registratie had moeten wor den geweigerd. Over de Nederlandse Volksunie zegt de afdeling dat deze par ty in een recent verleden is opgetreden op een wyze, die niet anders dan in strijd met de openbare orde en de goede zeden kan worden gebracht. De bezwaarschriften tegen de Cen trumpartij waren afkomstig van parti culieren. organisaties van Surinaamse werknemers, buitenlandse werkne mers en politieke partijen. Al deze groeperingen hadden onover- komenlyke bezwaren tegen wat zy noe men 'sterk racistische karakter van de Centrumparty. Zy wezen in dit verband op het feit dat de Nederlandse regering in een toelich ting op het vyfde rapport inzake de toe passing van het internationale verdrag tot uitbanning van elke vorm van ras sendiscriminatie de Centrumparty als racistisch afschilderde. Tegenstanders van de Nederlandse Volksunie hechtten zwaar gewicht aan het feit dat die party door de Europese commissie voor de rechten van de mens als racistisch is bestempeld. De afde ling rechtspraak van de Raad van State ANKARA (UPD- Een aardbeving heeft maandag de Turkse havenstad Izmir en omgeving getroffen. Functionaris sen hebben gemeld dat er geen doden of gewonden zijn. Bijna 150 huizen zijn beschadigd. De beving, die een kracht had van 4.5 op de schaal van Richter, trof vooral het kustgebied Foca. 45 km van het in West-Turkye gelegen Izmir De rode halve maan, de Turkse variant van het Rode Kruis, heeft tenten naar Foca ge stuurd. De scholen zyn tydehjk geslo ten. zag in de bevindingen van de Europese commissie voldoende feitelyke grond slag om het besluit van het centraal stembureau de Nederlandse Volksunie te registreren, te vernietigen. Wat betreft de Ujst Glimmerveen wees de Raad van State ook naar het oordeel van de Europese commissie voor de rechten van de mens. Die commissie concludeerde indertijd dat de poUtieke denkbeelden van Glimmerveen, des tijds bestuursUd by de Nederlandse Volksunie, duidelyk rassendiscrimina tie ten toon spreidden. De afdeling rechtspraak oordeelde op die basis dat ook de Ujst Glimmerveen handelt in stryd met de openbare orde en goede zeden. Aanleiding voor de Raad van State het besluit van het centraal stem bureau de Ujst Glimmerveen te regi streren, te vernietigen. Hoewel de Raad van State benadrukt dat de inhoud van het politieke pro gramma van een politieke groepering, niet kan leiden tot afwijzing van een verzoek tot registratie, wil zij niet voorbijgaan aan de wijze waarop Glimmerveen zijn partijprogramma uitdraagt. „De rechten van anderen worden geraakt, aldus de Raad van State in haar toelichting. DEN HAAG - Bij de vraag of kernenergie een rol zal tnoeten blijven spelen in onze energievoorziening zijn de economische aspecten van groot belang. Minister Terlouw (economische zaken) stelt dat in een brief aan Eerste en Tweede Kamer, waarin hij de visie van de regering geeft op het commentaar van de Algemene Energie Raad naar aanleiding van de nota Energiebeleid deel 3. Het kabinet vindt de constaterin gen van de AER interessant dat de elektriciteitsprijzen op basis van kernenergie lager zyn dan die op basis van kolen en dat die maar weinig gevoelig zyn voor verande ringen in de prijzen van uranium. De mening van de AER dat afzien van kernenergie gevolgen zal heb ben voor de groeimogeiykheden van de industrie (als het kosten voordeel blyft) is van betekenis voor de maatschappeUjke discus sie over het energiebeleid. De regering onderschrijft de visie van de energieraad dat kostprijs- vergeiy kingen tussen kolen en uraan geen voUedig inzicht geven in de beschikbare investeringsmo gelijkheden en dat ook andere kan sen op kostenontwikkelingen moe ten worden bekeken. Als het om in vesteringen gaat moet ook reke ning worden gehouden met facto ren als lmportgevoeügheid, milieu, beschikbaarheid van brandstoffen. Over deze kwesties heeft de rege ring nog geen standpunt, hangende het verloop van de maatschappeUj ke discussie, waarover in 1984 be sluiten moeten worden genomen. In afwachting van besUssingen op dit terrein dient aUerle kernener gie-onderzoek voortgang te vinden. Gezien de Tweede-Kameruitspra ken staat het de regering echter niet vrij voor de opslag van kernaf val proefboringen in zoutkoepels te doen. De gedachte om elektriciteits- en gasbedrijven in energiebesparing te laten Investeren verdient zeker stimulering, schrijft Terlouw. Som mige nutsbedrijven zyn al actief be trokken by het opzetten van aller- lei besparingsprojecten. Het kabi net vindt met de AER dat er enkele proefprojecten met kleine, middel grote en grote windturbines moe ten worden uitgevoerd. Terlouw zegt verder dat ook in de industrie de noodzaak bestaat om, gezien het peil van de kilowattuur- prijzen, zo snel mogelijk kolen in te voeren. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal in het jaar 2000 ruim een half miljoen inwo ners meer tellen dan tot nu toe werd aangenomen. Het zullen er tussen de 15,3 en 16 miljoen zijn. Dat de nieuwe uitkomsten hoger uitvallen is voornamelijk te danken aan twee factoren: meer buitenlanders en minder sterfte. Het Nederlands Interuniversitair Demografische Instituut heeft dit maandag in zyn jongste bulletin gepubUceerd. De bevolkingsprognose is gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die de vorige in 1976 heeft vervaardigd. Niet alleen neemt de bevolking in omvang toe, ook zai het aantal personen van 65 jaar en ouder zyn gestegen van 1,6 miyoen in 1980 tot 2,1 in 2000. Het aandeel van deze vergrijzing in de totale bevolking zal daarmee zijn opgelopen van 11,5 procent tot ongeveer 13,5 procent, Het aantal jongeren zal dalen. Tot negentien jaar zyn er thans In ons land 4.4 miyoen personen In het jaar 2.000 zullen het er tussen de 3,7 en 4.2 miyoen zyn In percentages berekend, behoort nu 31,5 procent van de bevolking tot deze jongeren, wat aan het einde van deze eeuw ongeveer 25 procent zal zyn. Verondersteld is, dat de sterfterisico's in alle leeftijden nog verder zullen afne men. Nu worden mannen gemiddeld 72 jaar en vrouwen 78,5 jaar. In de jaren negentig overlijden de mannen op een gemiddelde leeftijd van bijna 73,5 jaar en vrouwen met 79,5 jaar. (ADVERTENTIE) Kollekte week 19-25 April 1982

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 11