Ajax speelt PSV zonder Cruijff weg Jan Raas onstuitbaar in 's werelds meest beroemde klassieker DRIE BLESSURES LERBY PROFITEERT VAN BLESSURE JOHAN CRUIJFF SOLOZEGE DOOR... GEBREK AAN ZELFVERTROUWEN UITSLAG Van kilometer tot kilometer 19 APRIL 1982 Foto links: Johan Cruijff in duel met Jong Mo Huh. Foto rechts: Sören Lerby, die met twee fantastische doelpunten uit vrije trappen de wedstrijdAjax-PSV beslist. Op de achtergrond Peter Boeve. AMSTERDAM - Met de 3-0 overwinning van Ajax op PSV heeft Soren Lerby aangetoond dat juist hij zich beter zonder dan met Johan Cruijff kan manifesteren. De 24-jarige Deen heeft sinds de rentree van de „nummer 14" bij Ajax begin december van het vorig jaar constant geworsteld met een vormcrisis, waaraan Kindagmiddag in het Olympisch Stadion een1 abrupt einde kwam toen Cruijff in de rust met een knieblessure in de kleedka mer moest achterblijven. Lerby, die zich in dienst van de voet balmeester vaak als een leerling heeft laten behandelen, greep de vrijheid die hij in de tweede helft kreeg aan om een wedstrijd, die 45 minuten lang maar niet wilde beginnen, te voorzien van hoogstandjes waarvoor de 60.000 toe schouwers waren gekomen. De „papie- aanvoerder van de Amsterdam mers maakte drie minuten na rust een eind aan de patstelling en aan de on macht van Ajax door de bal uit een vrije trap van 30 meter afstand in de- uiterste hoek van het doel van PSV te kogelen. Een half uur later kopieerde Lerby dat werkstuk en kort voor het einde leidde hij via Tcheu La Ling het door Schoenaker verzorgde derde doelpunt in. Tussen die bedrijven door was Lerby weer de regisseur die hij voor de komst van Cruijff was. Waar hij zich weken lang zelf had laten sturen daar dirigeer de hij nu weer zijn medespelers. Op die manier maakte de middenvelder duide lijk dat hij niet naar de reservebank be hoeft. te worden verwezen waar het steeds meer naar begon uit te zien toen talenten om hem heen zich in de dit seizoen heropende hoge school in de Meer steeds meer op hun gemak begon nen te voelen. Goochelen Hoewel Lerby na afloop van de twee- kampgenoot van de waardering en de belangstelling die hij zo lang heeft moeten missen, liet hij zich er niet toe verleiden om zijn succes aan het ver trek van Cruijff te koppelen: „Ik voet bal echt niet tegen mijn zin met hem. Ik vind het geen probleem om een dienen de rol te vervullen. Echt slecht heb ik dc laatste weken ook niet gespeeld. Het valt alleen niet altijd op wat ik doe maar het is wel belangrijk. Je kan niet allemaal spelers hebben die alleen maar goochelen", aldus Lerby die er «mdeuig geluk" in ieder geval verant woordelijk voor was dat het circus tenminste nog een bedrijf voor de nodige variété kon zorgen. Na het openingsdoelpunt van Lerby was er de ruimte voor het nodige stunt werk dat daarvoor had ontbroken om dat PSV de wedstrijd nauwkeurig maar uiterst sober had gecontroleerd. De Eindhovenaren lieten Ajax lange tijd niet in zijn spel komen. Thoresen stoor de naar hartelust op de fijn Jansen-Rij- kaard-Cruijff, verdedigers schoven bij balbezit snel op en de Koreaan Huh zorgde ervoor dat de centrale Cruijff die anders altijd het binnenkomende en uitgaande verkeer pleegt te regelen, vrijwel constant buiten werking werd gesteld. Poortvliet De meeste tegenstanders van Ajax hebben tot nu toe de vrijheid-blijheid gedachte gehuldigd waar het Cruijff betrof. PSV wenste met die ongebon denheid echter niets te maken te heb ben. Dat lag trouwens ook niet in de lijn der verwachtingen. De verwach ting was echter dat Poortvliet die Cruijff vier jaar geleden in het UEFA- cupduel PSV-Barcelona „onzichtbaar" heeft gemaakt, zich als cipier van het fenomeen zou opwerpen. In plaats daarvan gaf trainer Thijs Libregts de voorkeur aan Huh, die Cruijff geen me ter ruimte gunde. „Het is toch vol strekt belachelijk wat die Huh deed. Op eigen helft werd ik al geschaduwd", zo reageerde Cruijff zich later kwaad af. Huh zorgde er ook voor dat Cruijff het voor de tweede maal in zijn „tweede' Ajax-leven" voortijdig voor gezien moest houden. Cruijff: „De hele week had ik al last van mijn rechterknie. Toen Huh me van achter een tik gaf, klapte ik dubbel en ging het niet meer". stekend op dreef was, betekende hij niet zoveel voor PSV als Cruijff. Die stond centraal in het concept dat Li bregts had opgesteld. Libregts: „Cruijff bepaalt altijd wat er bij Ajax gebeurt. Zou hij zijn uitgeschakeld, dan zonden we al heel wat hebben ge wonnen". Toen Cruijff van het toneel was verdwe nen, wist PSV geen nieuw antwoord meer te bedenken. Huh begon zonder opdracht te zwemmen, zoals alle Bra banders niet meer wisten wat zij moes ten doen toen de Ajacieden heel wat meer lijnen begonnen uit te zetten dan de hoofdweg die anders altijd via Cruijff loopt. Daarbij kwam dat Ajax in de rust van het trainereduo De Mo-s-Linder te verstaan had gekregen dat het niet lan ger kort, maar lang moest spelen. De snel gescoorde openingstreffer van Lerby zorgde er ook voor dat Ajax ein delijk geïnspireerd raakte. In de eerste helft leek het Amsterdamse gezelschap op een kunstenaarscollectief waarvan je niet kimt eisen dat het op vaste tijden over de nodige inspiratie beschikt. Al leen Boeve en Jansen, die zijn Feye- noord-niveau steeds dichter gaat bena deren, deden in die periode dingen die ze eigenlijk niet kunnen. Na de explosie van Lerby voegden Rijkaard en Vanen burg zich bij hen. Zij zorgden voor de extra klasse waarover P8V in de eerste helft niet had beschikt, hoe goed het de wedstrijd ook had gecontroleerd. Tegen paal Nadeliger Het vertrek van Cruijff leek voor PSV achteraf nadeliger dan het uitvallen in dezelfde periode van René van de Kerkhof, die vermoedelijk verrekte enkelbanden heeft overgehouden aan een harde charge van Ophof. Hoewel Van de Kerkhof vooral in het begin uit- Ondanks het feit dat het topduel tussen Ajax en PSV zeker niet hard kon worden genoemd (de Amsterdammers maakten 13 overtredingen en de Eindhovenaren 21) raakten drie spelers behoorlijk gewond. Aan PSV-zijde Hep Ernie Brandts een gebroken middenhandsbeentje op en verrekte Rene van de Kerkhof vermoedelijk zijn enkelbanden, nadat hij door Ophof fors was aangevallen. In eerste instantie werd gedacht aan een breuk maar foto's wezen uit dat sprake is van een verrekking of een kneuzing. Bij Ajax moest Johan Cruijff zich na een duel met Huh met een knieblessure laten vervan- Sen. Verwacht wordt dat hij aanstaande zaterdag tegen Go Ahead Eagles in Deventer weer meespeelt. PSV speelde erg gedisciplineerd en ge concentreerd, maar miste het oor spronkelijke in zijn optreden dat vele acties van Ajacieden kenmerkt. Door zichzelf te worden en het tempo op te voeren, speelde Ajax zijn tegenstander bij vlagen weg. Dat leidde niet alleen tot drie doelpunten, maar ook tot in- zetten-van-dichtbij van Kieft, Ling en Schoenaker, waartegenover doelman Doesburg uitstekende reddingen zette, tot een door Lerby tegen de paal ge schoten bal en tot een overtreding van Stevens tegen Olsen, die met een pe nalty bestraft had moeten worden. In het begin van de vorige competitie had scheidsrechter Keizer er geen moeite mee om Ajax in het duel tegen PSV drie strafschoppen te geven, die destijds leidden tot een geflatteerde 5- 2-overwinning van de Amsterdammers. Ditmaal maakte het niet uit dat Keizer zijn medewerking niet wilde verlenen. Ajax won na rust zoals het wilde en nam revanche voor de nederlaag van 3-0 die het ook zonder Cruijff in Eindhoven had geleden. De negende zege in successie (het laat ste puntverlies dateert van 31 januari, toen met 2-2 werd gelijkgespeeld bij Feyenoord) heeft Ajax in een riante po sitie aan de kop van de eredivisie ge bracht Voor het seizoen was voor de ploeg een plaats in de sub-top toege dacht. omdat van de jongeren nog geen topprestaties werden verwacht. In werkelijkheid blijkt Ajax met en zonder Cruijff zijn tijd ver vooruit. En dat ter wijl de volgende generatie alweer klaar staat In het UEFA-team spelen immers maar liefst acht Ajacieden, tegen nul PSV'ers. In tegenstelling tot Ajax, blijft PSV vooralsnog gokken op het kapitaal en blijft het spelers van bui tenaf aantrekken. Vooral na rust bleek in het Olympisch Stadion dat Ajax een betere visie heeft gehad, door al jaren geleden volop aandacht te besteden aan de eigen kweek, waartoe Lerby, die als 18-jarige al naar Amsterdam werd gehaald, in zekere zin ook be hoort. (Door Peter Heerkens) ROUBAIX - Gebrek aan zelfvertrouwen is voor Jan Raas de basis geweest van een succes dat hij na 270 kilometer van stofvreten en bonken over kasseien omschreef als „mijn meest tot de verbeelding sprekende uitslag in een klassieker". Pari js-Roubaix dus, 's werelds beroemdste eendaagse dank zij een keienparkoers waarvoor thans een comité ijvert om het onder monumentenzorg te krijgen zodat de oprukkende asfalteermachines deze wielerrelikwie niet verpletteren. Jan Raas deed het zoals het hoort bij de heroiek van Parijs-Roubaix: hij kwam alleen binnen. Bang als hij was geweest voor een sprint tegen wat er in de spits van het deelnemersveld overbleef: Hinault, Braun, Bertin, Mutter, De Vlaeminck, Planckaert, Ser geant. dit keer niet af met drukte, maar met kalm-doen. Het zat bij hem helemaal van binnen. Zo maakten we hem nog nooit mee". Jan Raas zelf bleek zich al helemaal ingesteld te hebben op een totaal verloren voorseizoen. Pa rijs-Roubaix winnen, leek hem een onbereikbaar doel: „Ik ging me al he lemaal instellen op koersen die voor mij het seizoen goed konden maken: een Nederlands kampioenschap bij voorbeeld, en Tour-de-France-etap- pes. Daar was Ik al flink mee bezig. „Ik had geen vertrouwen ln mezelf", zei Jan Raas over de intentie die ten grondslag lag aan zijn solo die op vier kilometer van het einde begoa „Vroeger zou ik het best op een sprint hebben durven laten aankomen. Nu had ik er angst voor. Er zat dus niets anders op dan het in mijn eentje te proberen". Pechvogel Het gemis aan vertrouwen in zijn grootste kwaliteit die hem behalve een wereldtitel in zeven jaar be- roepswielrennen elf klassiekerover- winningen opleverde, groeide in Jan Raas door een pechvol voorseizoen. Nog nooit is hij in de eerste maanden van het jaar zo vaak ziek geweest (twee keer uitgeschakeld door een ernstige vorm van buikloop en een keer een stevige griep). Hij raakte in totaal vijf kilo onder zijn gewicht, werkte er daar intussen drie van weg, maar hij bleef zich minder sterk en daardoor onzeker voelen. „In het voorjaar", aldus Jan Raas, „ben ik nooit zo erg aan de sukkel geweest als nn. Uitgerekend in de tijd van de klassiekers. Ik voelde vaak dat ik macht te kort kwam en in de sprints kon ik niet wat ik van mezelf gewend ben". Zijn naaste omgeving heeft in de af gelopen weken met geen woord ge rept over 'het geval Raas'. Er was al genoeg narigheid aan de top. Maar nu in Roubaix het leed geleden was, kon het geen kwaad meer. Ploeglei der Peter Post: ,,Hlj was niet de Raas die wij kennen. Anders druk en ner veus voor belangrijke koersen, nu op vallend rustig. Ik stond er verbaasd van". En ploeggenoot Cees Priem, zijn persoonlijke vriend die ais sterke helper al zo vaak voor hem de weg naar een overwinning vrijmaakte: .Hij is ontzettend met zichzelf bezig geweest. Hoe beroerder het ging, hoe stiller hij werd. En dat was voor ons allemaal nieuw. Hij reageerde zich De uitslag van de tachtigste Parijs-Rou baix is 1 Jan Raas (Ned) 270.5 km in 7 uur 21 min 50 sec. (gemiddelde snelheid 36,733 km per uur): 2 Yvon Bertin (Fr) op 16 sec.; 3 Gregor Braun (W-Dld) zt; 4 Stefan Mut ter (Zwi) zt, 5 Eddy Planckaert (Bel) op 37 sec., 6 Roger de Vlaeminck (Bel) zt; 7 Mare Sergeant Bel) zt. 8 Ludo Peeters Bel) zt; 9 Bernard Hinault (Fr) zt; 10 Francesco Mo- serfltiop 1.37,11 Jean-Luc van den Brouc- ke Bel) zt.; 12 Sean Kelly (Ier) zt; 13 Fons de Wolf (Bel) zt, 14 Patrick Versluys (Bel) zt, 15 Hennie Kuiper (Ned) op 2.38; 16 Paul Haghedooren (Bel) op 3.17; 17 Ste phen Roche (Ier) zt; 18 Jonathan Boyer (VSt.) zt; 19 Paul Verschuere (Bel) op 6.20; 20 Gilbert Duclos Lassalle (Fr) zt; 22 Adri van Houwelingen (Ned) op 6.20; 32 Adrie van der Poel (Ned) op 15.11; 37 Genie van Gerwen (Ned) op 17.46. Samenspel De wanhoopspoging waarmee hij op vier kilometer voor Roubaix succes had, gebeurde in samenspel met zijn ploeggenoot Ludo Peeters die hem in de finale aanbood verkenner te gaan spelen. Peeters: „Eerst wilde hij zelf gaan, zo'n veertig kilometer voor Roubaix, maar dat raadde ik hem af. Laat mij het doen, zei ik, dan kun jij zien wie in de achtervolging de beste indruk maakt zodat je weet wie je het meest in dc gaten moet gaan houden". Voor één man onder de concurrenten was die filosofie een absoluut overbo- ROUBAIX - In Compiegne starten 182 renners voor de 80e editie van de klassie ker Parijs-Roubaix. Het is koud maar droog. 30 km: aanval van Bonnet. 33 km: Heine sluit aan bjj Bonnet. 100 km: voorsprong twee leiders 11 min 13 sec 109 km: bij betreden van de "Hel van het Noorden' voorsprong gedaald tot 9 min. Verschillende valpartijen in peloton met o.a. BernaudeaiL Duclos Lassalle rijdt lek. 142 km: Demierre sluit aan bij Bonnet. Heine valt terug. Voorsprong 1 min. 150 km: Demierre gaat ail een door 167 km: Demierre Ingelopen door groep met o.a Lubberdlng. Eerste groep bestaat uit ongeveer veertig renners met alle kans hebbers. 203 km: lekke band Moser. Masclarelli geeft wieL Hinault opent offensief. 205 km: valpartij met o.a Wlllems en Maertens. Beiden geven op. Vooraan nog twintig kanshebbers. 243 km: aanval Hinault, De Wolf en Pee ters mislukt. Peeters demarreert opnieuw na 246 km. Lekke banden van De Wolf, Kuiper en Van den Broucke. 252 km: Kuiper terug ln groep achtervol gers. 255 km: voorsprong Peeters 30 sec. 260 km: Kuiper moet groep Hlnauit/Raas laten gaan. Nog acht rennersjagen op Pee ters. 265 km: Peeters Ingelopen Demarrage van Raas. Mutter probeert te volgen, maar moet afhaken 273 km: Raas wint de 80e Parijs-Roubaix, 16 sec. voor Bertin, Braun en Mutter dige gedachte: Bernard Hinault. Van hem had Iedereen al lang kunnen zien dat hij ln een geweldige vorm stak. „Niet gewoon sterk", zou Jan Raas later over Hinault zeggen, „maar verschrikkelijk sterk. Onge looflijk zoals-ie te keer ging". Aan de eindstreep vertelde mede-koploper Eddy Planckaert dat het hem was opgevallen hoe Bernard Hinault zijn aanvalswerk had gestaakt op het moment dat J an Raas met een mach tige solo op de finish afging. „Ik vond het vreemd", zei Planckaert op een manier die geen twijfel liet over de beschuldigende ondertoon. Bernard Hinault: „Ik had al zoveel gedaan vandaag dat ik het niet meer kon op brengen om achter Jan Raas aan te gaan. Ik probeerde het wel, maar ik voelde dat ik er door zat. Echt: ik was helemaal op". Kansloos Dat gold ook Roger de Vlaeminck die lang op weg leek om het legenda rische aantal van vijf overwinnin gen in deze wedstrijd te bereiken, maar wiens krachten te kort schoten toen het er echt op aankwam. De Vlaeminck: „Ik wilde wel, maar ik kon niet". Een andere grote rivaal voor Jan Raas was op dat moment al kansloos: Francesco Moser, drievou dig winnaar en opnieuw een van de grootste favorieten. Hij kreeg onge veer vijftig kilometer voor het einde een lekke band die hem tot een ach tervolging dwong waar de donkere Italiaan schitterend werk van maakte, maar wat hem geen succes opleverde. Een uur lang joeg hij op een afstand van ongeveer een mi nuut achter de door lekke banden en valpartijen steeds kleiner wordende kopgroep. Ook met de steun van de door tegenslag achterop gesukkelde cracks als De Wolf, Kelly en Van de Broucke, redde Moser het niet Van Hennie Kuiper- sterk geconcen treerd naar deze koers - had Jan De verliezende Bernard Hinault Raas evenmin last want hij verloor het contact op vijftien kilometer van het einde. Twee lekke banden kost ten hem via de jachten te veel aan kracht en bovendien rammelde Kui per van de honger: „Ik miste de twee de ravitaillering en dat brak me in de finale op". Met Jan Raas (die demarreerde kort nadat zijn ploeggenoot Ludo Peeters die voor hem de koers openbrak, was achterhaald) stond er eindelijk weer een vedette op het erepodium van een klassieker. Na vijf mislukte po gingen. Het werd tijd. ROUBAIX - Jan Raas is de derde Nederlandse winnaar van Parijs-Roubaix. Peter Post (1964) en Jan Janssen (1967) gingen de Zeeuw vooral Voor Raas, die in 1975 beroepsrenner werd, was dit de 107e overwinning ln totaal, zijn vierde ln dit seizoen na de proloog in de Ster van Besseges, dwars door België en de 'kermlskoere' ln Schendelbeke. Raas staat bekend als klassiekerspecia-' list. Hij won er dertien in totaal. Daarmee is hij veruit de succesvolste Neder lander aller tijden op dat gebied. Zijn rijtje gewonnen klassiekers ziet er als volgt uit: 1977: Mllaan-San Remo en de Amstel Goldrace. 1978: Amstel Goldrace, Parijs-Brussel en de Grote Herfstprijs. 1979: Amstel Goldrace, Ronde van Vlaanderen en wereldkam pioenschap. 1980: Amstel Goldrace. 1981: Omloop het volk, Gent-Wevelgem en Grote Herfstprijs. 1982: Parijs-Roubaix. Met de armen in triomf boven het hoofd gaat onze landgenoot Jan Raas hier als eerste over de eindstreep na de wielerklassieker Parijs-Roubaix.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 9