PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Falkland-missie Haig dreigt vast te lopen Aanslag blokkeert deel Spaans telefoonverkeer Koninklijk paar in VS Penningmeester D '66 legt functie neer kleintjes ARGENTINIË HOUDT VAST AAN SOEVEREINITEIT vandaag Man verdacht van moord op echtgenote Zege Raas in Roubaix meer waard dan de wereldtitel Corruptie bij Daimler-Benz LIJSTTREKKER ZUID-HOLLAND GEROYEERD Zonnig Droog en zonnig. Weinig wind. Middag- temperatuur ongeveer 13 graden, in het Waddengebied enkele graden lager. 225e jaargang no. 90 Maandag 19 april 1982 kunt u telefonisch opgeven 1 MOSKOU (RTR/AFP) - Leonid Brezjnev, president van de Sowjet-Unie, heeft president Reagan van de Verenigde Staten voorgesteld elkaar in oktober te ontmoeten in een derde land, 'Finland of Zwitserland bijvoorbeeld'. Bregnev zegt dat deze topontmoeting goed moet worden voorbereid. Hij maakte bet nieuws bekend in antwoord op vragen van een correspondent van het partij blad Prawda over het recente voorstel van president Reagan. Deze had een topbij- tenkomst in New York voorgesteld, te houden in juni. Ineen verklaring van het Witte Huis werd zondag opnieuw gezegd dat de Verenig de Staten liever een top in juni willen houden. Men zal het voorstel van Brezjnev evenwel grondig bestuderen. Brezjnev zei voor een Sowjet-Amerikaanse topbijeenkomst te zijn „die in overeen stemming moet zijn met de zware verantwoordelijkheid van onze landen voor de internationale toestand en die de hoop zou rechtvaardigen die erin zou worden gesteld". Brezjnev zei dat Reagans voorstel 'een tamelijk vage indruk' had gemaakt Brezj nev zei niet welke vraagstukken besproken zullen worden en verbond ook geen voorwaarden aan zijn voorstel. De laatste top tussen de VS en de SU was in 1979, toen Brezjnev president Carter in Wenen ontmoette. Het Witte Huis had nog geen commentaar (Van onze speciale verslaggever BUENOS AIRES - Alexander Haig, de Amerikaanse bemiddelaar in de Falkland-crisis, heeft in een laatste poging om Argentinië van een oorlog tegen Groot-Brittanniè te weerhouden, zondag rijn verblijf in Buenos Aires voor onbepaalde tijd verlengd. Haig toonde zich in een persgesprek niet optimistisch. Het enige positieve van het moment is dat er nog steeds wordt gepraat, meende hij. Twee van Haig's stafleden vertrokken zondagavond naar Washington om president Ronald Rea gan op de hoogte te stellen van de omvermurwbare houding van de Argentijnse militaire junta, die erop blijft hameren dat de Falkland Eilanden Argentijns zijn en moeten blijven. Nu de besprekingen tussen Argentinië en Alexander Haig dreigen vast te lo pen, heeft president Leopoldo Galtieri een urgent beroep gedaan op de Orga nisatie van Amerikaanse Staten en heeft hjj verzocht om de inwerkingstel- lingvanhet in ter-Amerikaanse verdrag van wederzijdse bijstand TIAR. olievlek Een vloot van sleepboten en bergings vaartuigen is tot zondagavond bezig geweest om op de Westerschelde een plas van 150 tot 200 ton zware stooko lie, die in dikke klodders op het water dreef, op te ruimen. De teerachtlge substantie kwam uit de tanks van de Belgische blnnenvaarttanker 'Bene tank' na een aanvaring met de Spaan se 'Elvira Oria' kritiek PvdA-leider Den Uyl heeft zaterdag kritiek geuit op het optreden van zijn partijvoorzitter Max van den Berg. Uit de afwijzing door Van den Berg van het bezuinigingsakkoord in het kabinet blijkt volgens Den Uyl dat hij „de ei genlijke problematiek van de zaak niet heeft kunnen verwerken". 'ngstig Volkomen verdiend heeft Vllssingen gistermiddag in Zevenbergen het loon van de angst geïncasseerd een 1-0-ne- derlaag tegen Virtus De Zeeuwse ploeg kwam met een uiterst negatieve Instelling in het veld. Bijna voortdu rend stond de formatie van Jo de Waal te verdedigen en zeer terecht scoorde Virtus in de tweede helft het winnende doelpunt. Bijna 90 minuten lang stond Meeu wen-trainer Cas Hubregtse zaterdag aan de zijlijn om zijn spelers de nodige verwensingen naar het hoofd te slinge ren in het duel met Kloetinge HU was echter een roepende in de woestijn- Welke scheldkanonnade hi) ook uit- brleste, het hielp allemaal bitter wei nig. PAGINA 13 De Amerikaanse bemiddelaar verde digde zonder succes vanaf vrijdag een voorstel van vijf punten, waarmee Groot-Brittannië in principe akkoord kon gaan. Het bestuur van de Falkland Eilanden zou Argentijns-Brits moeten zijn. Op de archipel zou zowel de Argen tijnse als de Britse vlag moeten wappe ren. De Argentijnen zouden hun militai ren van de Falkland Eilanden moeten terugtrekken en de Britse vloot zou huiswaarts keren. De controle op de uit voering van de wet zou op de eilanden moeten gebeuren door een Britse en een Argentijnse politie. Vanaf decem ber van dit jaar zouden Argentinië en Groot-Brittannië. in aanwezigheid van de Verenigde Staten, de discussie voe ren over de definitieve status van de Falkland Eilanden. Irritaties lusteloos w is een periode geweest waarin AZVV met tegenstanders als Roda Boys wel raad wist Vooral op eigen veld waren de Axelaars vroeg in dit se^oen bijna niet te kloppen Sinds de gemiste kansen tegen Heerjansdam en RVVH om bi) de top aan te sluiten is de ambitie evenwel ver te zoeken. PAGINA 14 strafzaak Het is vrijwel zeker dat de voetbalclub Sluiskil door de KNVB in Zeist niet Sertraft zal worden voor de ongere geldheden tijdens en na het staken "n de wedstrijd Goes-Sluiskll Nieuws uit Zeeland: 2,4 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 9.10.11,12,13 en 14 Van bet begin af aan is de militaire junta geïrriteerd geweest over het feit dat Alexander Haig in de onderhande lingen nooit de Argentijnse soevereini teit over de Falkland Eilanden heeft benadrukt. Welingelichte bronnen in Buenos Aires hebben onthuld dat Ar gentinië er genoegen mee neemt als de uitdrukking 'Argentijnse soevereini teit' niet in een verdrag met Groot- Brittanniè gebezigd wordt. Wèl zou uitdrukkelijk vermeld moeten worden dat alleen de Argentijnse vlag - hierin ziet de junta op een pragmatische ma nier de Argentijnse soevereiniteit be vestigd - op de Falkland-, de Zuid- Georgia- en de Zuid-Sandwich-eilan- den mag wapperen. De besprekingen tussen Alexander Haig en Leopoldo Galtien liepen zater dag al muurvast toen de Argentijnse president Haig te kennen gaf dat het uit handen geven van het bestuur en van de controle op de Falkland Eilanden onaanvaardbaar was voor de militaire junta. Hierbij bleef Galtieri erop hame ren dat de bezetting van de eilanden de steun had van de meerderheid van het Argentijnse volk. Hierop verzocht Ale xander Haig. die inzag dat generaal Leopoldo Galtieri inzake bestuur en controle op de archipel niet bereid was enige concessies te doen, om een onder houd met de opperbevelhebber van de Argentijnse marine, admiraal Anaya, en de chef van de luchtmacht, generaal Lami Düzo. Tijdens dit onderhoud deden zich twee incidenten voor. Op de klacht van Haig dat de Argentijnse pers meende dat de Verenigde Staten in het conflict partij kiezen voor Groot-Brittannië ant- STEKELENBURG GEEN OPVOLGER GROENEVELT UTRECHT (ANP) - Johan Stekelen- burg. districtshoofd van de Industrie bond FNV in Rotterdam, heeft afgezien van zijn kandidatuur voor het voorzit terschap van de bond. Enig overgebleven kandidaat van het bestuur. Dick Visser. Stekelenburg wordt nu lid van het bondsbestuur. dat in de toekomst niet meer uit vijftien maar uit negen mensen zal bestaan. Dat is mogelijk geworden doordat Ties Hagen ('concern-bestuurder') zich als kandiaat voor die post heeft terugge trokken Stekelenburg krijgt als bonds- bestuurder de chemische bedrijfstak in zijn portefeuille. De regering van Zimbabwe heeft zondag besloten de naam van de hoofd stad Salisbury te veranderen in Hara re De naamswijziging past in het stre ven van de Zimbabwese autoriteiten om de sporen van 90 jaar kolonialisme uit te wissen. Deze maand viert het land de tweede verjaardag van de onafhan kelijkheid. woordde admiraal Anaya botweg: „Wij geloven dat dit juist is". De spanning tussen Haig en de Argen tijnse militairen bereikte een hoogte punt toen de Amerikaanse bemidde laar een toespeling maakte op de NA- VO-band tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittanniè in oorlogstijd. De Argentijnse militairen, die met deze be wering de partijdigheid van Haig voor Groot-Brittannië bevestigd zagen, hie ven ogenblikkelijk de zitting op. Even later antwoordde de Argentijnse mili tairejunta met het onmiddellijk bijeen roepen van de organisatie van Ameri kaanse staten en met het verzoek om het inter-Amerikaanse verdrag van we derzijdse bijstand TIAR in werking te stellen. Haig, die een ferme tegenstan der van de toepassing van TIAR is. be- ARNHEM (ANP)- De Arnhemse politie heeft zondagmorgen de 26-jarige E. U. uit Huissen gearresteerd op verden king van de moord op zijn 26-jarige echtgenote Ida Huisman. De vrouw werd op tweede paasdag dood in haar auto aangetroffen. Ze bleek met zeven messteken in de borst om het leven te zijn gebracht sloot hierop zijn verblijf in Buenos Aires met een dag te verlengen. Inmiddels stevent de Britse vloot sinds zaterdag met een vertraagde snelheid - 27 kilometer per uur- naar de Falkland Eilanden, waardoor de schepen pas eind volgende week hun bestemming zullen bereiken. De Argentijnse opposi tie ziet deze vertragingsactie van de Britten als een psychologische cam pagne. De Argentijnse burgers en bedrijven be ginnen steeds meer spaargelden van de banken op te nemen, die men besteedt aan het kopen van levensmiddelen. De Argentijnse Nationale Bank heeft verleden week speciale maatregelen ge nomen om het bedrijfsleven te steunen, waardoor de rente in één klap tot de helft werd teruggebracht. In plaats van 200 procent betaalt men nu maar 100 procent rente voor een kortlopende le ning. Vulcan Vulcan-bommenwerpers worden in middels in gereedheid gebracht om deel uit te gaan maken van de Britse aanvalsmacht die onderweg is naar de Falkland Eilanden. Dat heeft het Brit se ministerie van defensie zondag be kend gemaakt. De Argentijnse straaljagers hebben een bereik dat hen in staat stelt de Bntse vloot, als die In de buurt van de Falk land Eilanden komt, te bestoken. De taak van de Vulcan-bommenwerpers zal zijn, het risico te verkleinen. Ze zouden dit kunnen doen door de Ar gentijnse vliegvelden te bombarderen, en zo de straaljagers het opstijgen on mogelijk te maken. Vulcan-bommen werpers kunnen 8000 kilo aan bommen vervoeren en zijn, doordat ze laag kun nen vliegen en uitgerust zijn met tal van elektronische snufjes, moeilijk door een radar te ontdekken. Het Britse ministerie van defensie heeft zaterdag de veerboot 'Nortland' van de rederij 'P and O', die verbinding tussen Rotterdam en Huil onderhoudt, gevor derd voor de Falkland-expeditie. ROUBAIX - Voor kenners van de wielersport heeft Jan Raas zondag met zijn overwinning in Parijs-Roubaix meer bereikt dan in 1979 mei het wereld kampioenschap in Valkenburg. In de 'Hel het Noorden' maakte de Zeeuw immers alleen maar ellende mee. Zijn pijnlijke rug zal hem waarschijnlijk zijn leven lang blijven herinneren aan verschillende tuimelingen op de willekeurig neergekivakte kasseien op de karresporen van het armoedige Noordfranse landschap. Ook zijn knie kreeg het nodige te verduren en zette vorig jaar zelfs een voortzetting van zijn loopbaan op de tocht.. IMeer over de historische zege van Jan Raas op pagina 9i. (Van onze correspondent WASHINGTON - Koningin Beatrix en prins Claus zijn, met een gevolg van zo'n twintig personen, zondagmid dag in de Amerikaanse hoofdstad aangekomen. Zater dagmiddag en het grootste deel van de zondag verbleef het koninklijk paar zich in de oude koloniale hoofdstad van de staat Virgina, Williamsburg. Het officiële be zoek begint vandaag. Het regeringsvliegtuig PBX heeft de oversteek gemaakt met tussenlandingen m Keflavik op IJsland en Gander (New Foundland). In IJsland stond de vrouwelijke presi dent Vigdis Finnbogadotir ter begroeting klaar. De aan komst in de VS, op het vliegveld van Newport News, 's middags om drie uur, verliep zonder veel plichtplegin gen. Op verlangen van de koningin was het verblijf in Williamsburg in de pnvé-sfeer geregeld. Koningin Beatrix en Prins Claus verbleven in Bassett Hall, een landgoed dat eens toebehoorde aan John D Rockefeller. Van Williamsburg vloog het koninklijk paar naar Was hington. Omdat minister van buitenlandse zaken Alexander Haig nog onderhandelt in Buenos Aires over de Falk land-crisis en onderminister Walter Stoessel in het Mid den-Oosten verblijft waren bij de aankomst op de An drews luchtmachtbasis bij Washington mevrouw Haig en de derde man van het ministerie van buitenlandse zaken lawrence Eagleburger aanwezig. Het koninklijk paar verbluft in Blair House, het officiële gastenverblijf van de Amerikaanse regering, schuin tegenover het Wit te Huis. Vandaag is de ontvangst op het Witte Huis, een officiële lunch op het ministerie van buitenlandse zaken en een kma legging op de nationale ere-begraafplaats Arling ton. 's Avonds volgt een staatsiediner op het Witte Huis. Het koninklijk paar tijdens de begroeting op het vlieg veld van Newport News. POLITIEMAN DOOD BIJ AANVAL OP PANTSERWAGEN (Van onze correspondent) MADRID - Spanje is de afgelopen da gen opnieuw geteisterd door aansla gen. In de nacht van zaterdag op zon dag richtten diverse explosieve ladin gen, volgens de politie met een totaal- gewicht van ongeveer 170 kilogram, een gigantische ravage aan in een van de telefooncentrales in Madrid. Door de ontploffing, die volgens een eerste globale schatting meer dan 25 miljoen gulden schade veroorzaakte, raakten ongeveer 700.000 telefoonlijnen ge blokkeerd. Ook de databank van de te lefooncentrale werd totaal vernield. Het telefoonverkeer tussen de Spaanse hoofdstad en de rest van Spanje en het buitenland was zondag bijna volledig gestremd. Een aantal explosieve ladin gen, aangebracht bij het reservoir van de stookolie in het gebouw ontplofte niet. Door het late uur waarop de aan slag plaatsvond (half vier 's nachts) was de telefooncentrale vrijwel verlaten. Al leen de nachtwakers en een aantal toe vallige passanten (vijf in totaal) liepen lichte verwondingen op. Premier Leopolde Calco Sotela riep zijn kabinet zondag in spoedzitting bijeen. Er zijn strenge veiligheidsmaatregelen Syne heeft alle banden met het buur land Irak verbroken en heeft zich voor genomen al het mogelijke te doen om het bewind van president Saddam Hoessein omver te werpen. Dit heefl de waarnemend premier van Syrië, Walid Hamdoun, verklaard. afgekondigd voor alle openbare gebou wen in de Spaanse hoofdstad, radio- en televisiestations, beide hoofdstations, de ondergrondse, de luchthaven Bara- jas en de elektriciteitscentrale. Pantserwagen Zaterdag in alle vroegte wachtte een ETA-commando in Pamplona een MÜNCHEN/STUTTGART (DPA) - De Westduitse justitie heeft de kantoren van de export-afdeling van Daimler- Benz in Stuttgart en de huizen van zes personeelsleden laten doorzoeken op verdenking van een steekpenningenaf faire die in de miljoenen kan lopen. In München is beslag gelegd op de banktegoeden van enkele Arabische autohandelaren ter waarde van enkele miljoenen, zo bericht het in Munchen verschijnende economische blad 'Eta ge' Volgens dit blad is de vraag naar Merce- des-vrachtwagens in enkele oosterse landen zo groot dat er leveringsmoei lijkheden bestaan. Tussenpersonen zouden daarom vrachtwagens in Mün chen laten afleveren en die met een winst tot 40.000 mark doorverkopen aan belanghebbenden. BU deze trans actie worden de belastingwetten over treden. pantser voertuig van de nationale poli tie op. Een projectiel van zwaar kaliber boorde zich dwars door de wand van de pantserwagen en veroorzaakte de dood van de politie-agent die het voertuig be stuurde. Zes andere agenten liepen ver wondingen op. Van één van hen moest een been worden geamputeerd. Bij twee andere aanslagen, tegen een in aanbouwzijnd woonblok van de Guar- dia Civil in Bilbao en eveneens uitge voerd met granaten, liepen twee Guar- dia Civiles verwondingen op. Eén van hen zal een arm moeten missen. De ETA stelde vorige week een ultima tum, dat binnen een maand alle Guar- dia Civiles. politie-agéntcn en militai ren, die niet van Baskisehe origine zijn, de drie Baskisehe provincies moe ten hebben verlaten met hun gezinnen. Zo niet. dan heeft de ETA gedreigd niet alleen de agenten, maar ook hun fami lieleden als doelwit van hun acties te zullen uitkiezen. Een jongen van 10 jaar is vrijdag avond ernstig gewond bij felle gevech ten tussen jongeren en politiemannen in het Noordierse Londonderry. De ge vechten vonden plaats in de republi keinse wijk Bogside. De PSP in Bussum heeft voor de ver kiezingen voor de gemeenteraad in die plaats op 2 juni ten behoeve van blin den zijn programma op een geluids band gezel. Voor slechtzienden is het programma tevens in een extra grote letter gedrukt lVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - D'66 is dit weekeinde in opspraak geraakt door besluiten rond enkele prominente leden. Zaterdag be sloot het hoofdbestuur van de partij de lijsttrekker voor Zuid-Holland bij de laatste provinciale statenverkiezin gen. F. Pieters, als lid te royeren. Pie- ters heeft voor de partij verzwegen ge houden dat hij dertien jaar geleden veroordeeld is wegens fraude. Zaterdag legde tevens de eerste pen ningmeester van D'66, K. Klaver, zijn functie neer en zegde tevens zijn lid maatschap van D'66 op Maar inmid dels wordt door D'66-fractieleider Lau rens Jan Brinkhorst en oud-voorzitter en minister Henk Zeevalkmg met par tijvoorzitter Jan van Berkom een be middelingspoging ondernomen, met als doel Klaver voor de partij te behou den Pieters heeft volgens het D'66-hoofdbe- stuur „op laakbare wijze politiek rele vante informatie met betrekking tot •zijn kandidatuur achtergehouden" en daarmee de partij in diskrediet ge bracht. Pieters wilde in het weekeinde nog niet reageren op zijn royement Hij zei eerst te willen wachten op de brief van het hoofdbestuur waarin hem het besluit wordt medegedeeld Daarna w il hij die brief met zijn juridisch adviseur bespre ken om te bezien of stappen tegen het besluit mogelijk zijn. Persoonlijk Penningmeester K. Klaver was zon dagavond zeer terughoudend over zijn besluit uit het bestuur en de partij te stappen. Volgens hem gaat het om „een zeer persoonlijke zaak". Hij kwam in conflict met het partijbestuur omdat hij bepaalde persoonlijke zaken, welke wilde hij niet zeggen, niet met het hele partijbestuur had besproken. Volgens Klaver betrof het hier nadruk kelijk geen politieke kwesties, maar persoonlijke, „waarvan anderen menen dat zij politieke consequenties zouden kunnen hebben". Klaver kon het echter niet eens worden met het. bestuur. In korte tijd zijn nu al drie D'66'ers in opspraak gekomen. Vorige week nog bekende het Haarlemse D'66-gemeen- teraadslid J Bregman zijn eigen wo ning opzettelijk in brand gestoken te hebben. D'66-voorzitter Van Berkom zei zon dag desgevraagd deze gebeurtenissen te betreuren. „Wij hebben ais hoofdbe stuur besluiten moeten nemen en dan komt dat helaas naar buiten. Maar wij kunnen niet lijdelijk toezien dat de naam van de partij in diskrediet wordt gebracht". Ook Van Berkom bena drukte dat er in alledrie gevallen geen sprake is van politieke problemen. Het gaat om persoonlijke kwesties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1