PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Werkgevers niet naar gesprek met kabinet Bierviltjes-theater Groeiende spanning in Falkland crisis GROOT Wiegel benoemd tot commissaris Friesland erom DE GROS-WE B.V. -aZf Ifoétfr-o&aéeh DEN UYL HANDHAAFT ZIEKTEGELDPLAN Porth president El Salvador Verlaging van hypotheekrente D" FRIEZEN REA GEREN AFWIJZEND HAIG BIJ ARGENTIJNSE PRESIDENT Droog j Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 9 graden op de Waddeneilanden tot 14 graden in Bra bant en Limburg. Matige noordoosten wind. 225e jaargang no. 89 Zaterdag 17 april 1982 Automobielbedrijf 5-r «««0 AC Goes T«t»loo« 01100-1M10 (Van onze redactie economie DEN HAAG - De werkgevers zullen zich afzijdig houden van het gesprek dat een delegatie uit het kabinet dinsdagavond met de vakbeweging voert over de bezuinigingsmaatregelen waartoe het eind vorige week besloot bij het voorbereiden van de zogenoemde Voorjaarsnota. De onderne mersorganisaties willen eerst de compleet uitgewerkte nota zien en zullen zich dan nog niet tot het kabinet maat tot de Tweede Kamer wenden. Een en ander wordt de ministers meegedeeld in een brief die de werkgevers, optredend in het verband van de Raad van de Centrale Ondernemingsorganisaties (RCO), gisteren hebben ver stuurd. Ze stellen daarin nog eens vast dat him „grote zorgen ten aanzien van een verdere financiële verzwakking van het Nederlandse bedrijfsleven bepaald niet zijn weggenomen". Het Initiatief tot het gesprek van dins dagavond werd eerder deze week geno men door de FNV, die nog voor het weekeinde een gesprek met het kabinet of een delegatie daaruit verlangde. Het CNV sloot zich bij dat verzoek aan, zij het niet op de zo korte termijn als de FNV wenste. Het kabinet liet daarna alle sociale partners (ook de werkgevers) polsen of ook bij hen belangstelling voor een ge sprek bestond. De vakbeweging stem de ermee in, zij het dat nog niet hele maal zeker is of de Vakcentrale MHP er ook zal zijn. Geen heil De werkgevers zeggen geen heil te zien in bet gesprek. Ze geloven niet dal de kabinetsplannen, waarover de Twee de Kamer al een brief heeft bereikt, door een gesprek met de sociale part ners nog zonden kunnen veranderen. arbeidsplaatsen In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de afge lopen drie maanden ongeveer negen tig arbeidsplaatsen in het midden- en klelnbedrijfvrijwel geruisloos verloren gegaan. Het gewestelijk arbeidsbu reau in 'T'erneuzen verwacht dat er in- de loop van dit Jaar nog eens 100 tot 150 banen ln deze sector en de horeca zullen verdwijnen. PAGINA 3 windmolens Fokker zal niet actief meewerken aan de bouw van windmolens voor het op wekken van elektriciteit. Wel is het concern bereid zijn kennis en ervaring omtrent de wlndmolenbouw aan ande ren beschikbaar te stellen. PAGINA 7 bedden In de psychiatrische afdeling van het nieuw te bouwen streekziekenhuis op Walcheren moeten géén extra bedden komen voor de opname en behande ling van verslaafden (aan alcohol of drugs). Door de stichting streekzieken huis Walcheren ls om een psychiatri sche afdeling van 40 bedden gevraagd, dc raad voor de volksgezondheid in Zeeland wil niet verder gaan dan 24 bedden. PAGINA 9 vertrouwen In totaal 31 prominente leden van de Partij van de Arbeid hebben er in een brief aan het partijbestuur, de be windslieden, de kamerleden en de ge westelijke besturen van de PvdA op aangedrongen het vertrouwen tussen de partjj en de vakbeweging te herstel len. PAGINA 11 shirtreclame AJax wil de shirtreclame het komende seizoen zo nodig doordrukken. Mocht door de overheid of de KNVB het licht' voor Invoering van shirtreclame niet op groen worden gezet, dan zal de Am sterdamse club zelf het initiatief ne men om de spelers met de naam van een Brma op het shirt het veld op te sturen. PAGINA 25 holland festival Met gepaste feestelijkheid ls het pro gramma van het Holland Festival 1982 t«n doop gehouden. Het evenement ls ondanks de Ingetreden recessie weer in omvang toegenomen. Nieuws uit Zeeland: 2, 4, 5 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en 9 Sport: 11 Financieel: 13 Zaterdagkrant: 15, 16, 17, 19, 21 en 23 Radio en televisie: 24 en 25 De RCO richt zich daarom straks lie ver direct tot de parlement. De werkgevers voelen zich overigens ook niet formeel voor het gesprek uitge nodigd; zij beschouwen het overleg als een gebaar van het kabinet in reactie op het verzoek van de FNV. Mocht er als nog een officiële uitnodigingsbrief ko men, dan zullen de werkgeversbonden niet dwars gaan liggen. „Maar we ver wachten zo'n uitnodiging niet", aldus een woordvoerder. Minima Het kabinet zal alleen maatregelen ne men om het koopkrachtverlies voor de „echte minima" op te vangen. „De be sluitenlijst van het kabinet spreekt over de echte minima en niet over dé minima Daarover kan geen enkel mis verstand bestaan". Dat zei premier Van Agt vrijdag na het wekelijkse kabinets beraad. Hij probeerde daarmee een einde te ma ken aan de verschillende uitleg die door hem en de PvdA wordt gegeven over de CAOOVERLEG V EN D GAAT MAANDAG DOOR UTRECHT (ANP)-Na een hele dag on derhandelen over een nieuwe cao bij V en D hebben vakbonden en directie vrijdag besloten het overleg maandag voort te zetten. Bestuurder Ben van Zweden van de dienstenbond FNV vindt het een goed teken, dat de be sprekingen niet zijn „afgekapt". De door de dienstenbond FNV aange kondigde ludieke acties (met name ge richt op de klanten) gaan intussen ge woon door, maar een „verharding" zit er nog niet in. De onderhandelingen tussen de vakbonden en de werkgevers in de bouw. die vrijdag zijn gevoerd, zul len volgende week worden voortgezet. Volgens een woordvoerder van de bouwbond FNS is vrijdag voornamelijk gesproken over de eis van de bond de werkweek terug te brengen tot 38 uur. ■Hij zei, dat de werkgevers daartegen geen principiële, maar wel praktische bezwaren hebben ingebracht SAN SALVADOR (UPI) - De rechtse Antonio lodriguez Porth wordt presi dent van El Salvador. Dat is vrijdag meegedeeld door leiders van de Con servatieve Nationale Verzoeningspar tij (PCN). De beslissing werd genomen in geheime onderhandelingen tussen de christen democraten. de Nationale Republikei- ne Alliantie (Arena) en de PCN. De jurist Rodriguez Porth wilde in 1972 al graag president worden. Hij voerde campagne onder het banier van de Rechtse Volkspartij. Verleden jaar stapte hij over naar de ultrarechtse Are na. Hiermee is voor de gematigde door de Verenigde Staten gesteunde chris ten-democraten (van president Duarte) de hoop vervlogen op een belangrijke rol in de zogenaamde 'regering van na tionale eenheid'. Zij krijgen nu alleen de posten van buitenlandse zaken en justi tie. De christen-democraten kregen bij de laatste verkiezingen 24 zetels in het parlement, dat beheerst wordt door een coalitie van 36 afgevaardigden van vier rechtse partijen. afspraak dat de minima, die volgens de kabinetsplannen uit de Vooijaarsnota bijna 2 procent aan koopkracht moeten inleveren, in de loop van dit jaar een extra uitkering krijgen. Volgens Van Agt is daarover in het ka binet geen meningsverschil. Wel is er een verschil over de vraag wie onder de echte minima moeten worden verstaan. Het CDA meent dat daaronder alleen AMSTERDAM (ANP) - De Rabohypo- theekbank gaat maandag de rente op nieuwe hypotheken verlagen met een half procent tot 10,2 procent. Het gaat hierbij om leningen van drie of vijfjaar vast met maandelijkse betalin gen. Dezelfde hypotheken met betaling per halfjaar achterafhebben een rente van 10,5 procent. De combi- of tophypo- theek draagt een rente van 10,45 respec tievelijk 10,75. Ook de ABN kondigde aan, dat zij di verse hypotheektarieven met een half procent verlaagt. Voor het eerst sinds lange tijd is nu een van de tarieven weer onder de 10 procent gekomen. Het gaat hierbij om hypotheken met een jaar vaste rente, die van 10,3 naar 9,8 pro cent gaat. De bank verwacht, dat bin nenkort een aantal spaartarieven even eens zullen worden gewijzigd. die mensen vallen die met een mini mumloon of minimum-uitkering behal ve zichzelf ook andere mensen moeten onderhouden. PvdA-minister Den Uyl - die met voor stellen voor de steunmaatregel moet komen - wil volgens Van Agt ook al leenstaanden tot de groep van „echte minima" rekenen voorzover zij een mi nimuminkomen hebben zonder dat in hun omgeving iemand is van wiens in komen hij of zij voordeel geniet PvdA-bestuur Het PvdA-partijbestuur vindt het „on denkbaar" dat het kabinet geen maat regelen zou nemen om het verlies aan koopkracht voor alle mensen met een minimum-inkomen te beperken tot 1 procent. Slaagt het kabinet hier toch niet in, dan zal het partijbestuur on herroepelijk een buitengewoon con gres bijeenroepen om de voortzetting van de deelname aan bet kabinet te be zien. Dat zei PvdA-voorzitter Max van den Berg donderdagnacht in Amsterdam, waar het partijbestuur zich urenlang beraadde over een standpunt ten aan zien van de Vooijaarsnota. Voor het bepalen van zijn standpunt heeft het partijbestuur verspreid over twee nachten 14 uur moeten vergade ren. Dat was nodig om de tegenstelling tussen de socialisten Ln kabinet (Den Uyl) en Tweede Kamer (Meijer) aan de ene kant en het partijbestuur aan de andere kant te overbruggen. Een meer derheid in het partijbestuur wilde aan vankelijk harde eisen stellen aan het kabinet om de minima te beschermen. Het lukte uiteindelijk toch de beide vleugels onder één noemer te brengen, zonder dat met portefeuilles hoefde te worden gezwaaid, aldus Van den Berg. In de verklaring van vrijdagmorgen werd het woord „onaanvaardbaar" ver vangen door „ondenkbaar". De advise rende partijraad, die Van den Berg en Van Velzen al op korte termijn bijeen hadden willen roepen, is nu uitgesteld tot na de indiening van de Vooijaarsno- (Slot zie pagina 6 kolom 7) Twee eeuwen Nederland-V S VVD-fractievoorzitter Hans Wiegel wan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - WD-fractieleider Hans Wiegel is vrijdag benoemd tot de nieuwe commissaris van de Koningin in Friesland. Het kabinet maakte gistermorgen de voordracht voor zijn benoeming op, waarna koningin Beatrix de benoeming vrijwel direct in een Koninklijk Besluit bekrachtigde. In Friesland is meteen al zeer negatief gereageerd op Wiegels benoeming. Een vertrouwencommissie uit de Friese Staten had donderdag nog een CDA- kandidaat bij minister Van Thijn voor gedragen. De meeste Friese politici vin den dat Wiegel te weinig affiniteit, met Friesland heeft getoond. Ook de CDA- Tweede-Kamerfractie liet weten „zeer teleurgesteld" te zijn. De CDA-fractie vindt dat er onvoldoen de redenen waren om af te wijken van de voordracht van een CDA-kandidaat. De fractie spreekt van „onverhoeds heid in de besluitvorming". In ruil daar voor claimt het CDA nu al de volgend jaar vrijkomende post van burgemees ter in Leeuwarden, nu overigens een PvdA-post. Wiegel (40) gaat in juni de landelijke po litiek verlaten. Hij volgt dan de huidige Fnese commissaris nu-. Hedzer Rijp- stra (een CDA'er) op. die op 15 juni ver vroegd uittreedt. Ook Rijpstra wist gis terochtend nog van niets. De benoeming van Wiegel is in een re cordtijd door het kabinet afgehandeld. ULM - Een groepje scholieren in het Westduitse Vim benutte de paasvakantie om een plaatsje in het befaamde Guiness Book of Records te veroveren. In zeven dagen bouwden zij dit amjï-lheater van maar liefst SI 500 bierviltjes. Het oude record was een bouwsel van 80.000 stuks. Het gewicht van de verwerkte viltjes bedraagt 250 kg Minister Van Thijn (binnenlandse za ken). die in het kabinet het voorstel moest indienen, verklaarde vrijdag morgen vroeg nog dat hij dat nog niet had gedaan. Wiegel wordt de jongste commissaris van de koningin van na de oorlog. De WD-Tweede-Kamerfractie zal waar schijnlijk eind volgende week een op volger aanwijzen. Wiegel zal daar zelf bij zijn. Als meest serieuze kandidaten voor het fractie- en oppositieleider- schap worden genoemd de kamerleden drs. Ed Nijpels (32), drs. Neelie Smit- Kroes (40), mr. Henk Koning (48) en drs. Rudolf de Korte (44). Met Wiegels benoeming heeft de WD twee van de drie commissariaten in de noordelijke provincies in handen. Al leen Drenthe heeft een PvdA-commis- saris. Premier Van Agt gaf gisteren toe dat hiermee de afspraak uit het regeer akkoord dat D'66'ers bij benoemingen voorrang zullen krijgen, is losgelaten. Volgens Van Agt is zeker niet „voor alle tijden vastgelegd dat de WD drie com missarissen zal hebben" (naast Gronin gen cn Friesland ook Gelderland). Bij komende benoemingen zal het regeer akkoord weer in „aloude glorie" func tioneren, zei Van Agt. WD-voorzitter Jan Kamminga zei vrij dag in een reactie dat met Wiegel „een unieke man van onschatbare waarde voor de actieve politiek verloren gaat". Wiegel heeft volgens hem bewezen dat de sinds 1971 verdubbelde aanhang van de VVD „niet gebaseerd is op de euforie van één dag". Verbijsterd De vertrouwenscommissie uit de Frie se Staten, die een keuze heeft gemaakt uit een lijst van gegadigden voor de functie, en vertegenwoordigers van de diverse fracties reageerden vrijdag verbaasd op de benoeming. „Ik ben verbijsterd. Ik vraag mij af, of het al niet beslist was vóórdat de com missie bij minister Van Thijn kwam", zei de CDA-fractieleider in de Friese Staten en voorzitter van de vertrou wenscommissie, mevrouw Diewke de Graaf-Nauta. Donderdagmiddag nog was die commissie bi) Van Thijn op be zoek. ..Wij zijn compleet platgeslagen, gewoon voor de gek gehouden". De vertrouwenscommissie zou ln Den Haag oud-minister Wil Albeda hebben aanbevolen. Van Thijn had wel gezegd dat hij. buiten de lijst om, nog een voor hem „zwaar wegende" kandidaat had. Mevr. De Graaf zei het jammer te vin den dat het CDA deze post kwijtraakt. „Je krijgt in het Noorden een scheve verhouding met twee WD-commissa- rissen". De PvdA-fractieleider in de Friese Sta ten, Johanneke Liemburg, zei vrijdag dat de commissie gezocht heeft naar de voor Friesland beste kandidaat, van welke partij dan ook. „En dat was voor ons beslist Wiegel niet". Namens D'66 (Slot zie pagina 6 kolom 4) BUENOS AIRES/LONDEN (RTRDPA/ UPI) Terwijl de spanningen rond de Falkland-eilanden verder oplopen is de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Alexander Haig vrijdag de tweede ronde in zijn bemiddelings missie begonnen met een bezoek aan dc Argentijnse president Galtieri. Over de 'nieuwe ideeën' die Haig bij zich zou hebben om alsnog tot een vreedzaam compromis te komen is tot dusver niets bekendgeworden. De stemming in Buenos Aires is, in de woorden van minister van buitenland se zaken Nicanor Costa Mendez. 'van daag wat optimistischer dan gisteren Maar in Londen lijkt eerder een groeiend pessimisme te heersen over de kansen op een vreedzame oplossing Vermoedelijk zal Haig dit weekeinde ook weer naar Londen vliegen. Volgens het Britse dagblad The Guar dian vindt premier Thatcher de 'nieuwe ideeën' van minister Haig niet aan vaardbaar. De regering Thatcher houdt onwrikbaar vast aan het standpunt van de Britse souvereuuteit. Spanning De spanning is gestegen door berichten uit Argentinië dat de Argentijnse vloot is uitgevaren. In Buenos Aires is niet bekendgemaakt welke bestemming de oorlogsschepen hebben, maar defensie kringen in Londen verwachten niet dat de Argentijnse marine zal proberen de Britse blokkade te doorbreken Een woordvoerster van het Britse zondags blad Sunday Times maakte vrijdag be kend dat drie Britse journalisten in Ar gentinië worden vermist Sancties Het embargo dat de EG tegen Argenti nië heeft afgekondigd is vrijdag van kracht geworden. Voorlopig gelden de sancties tot 17 mei. Argentinië heeft drie niet met name genoemde Europese consortia, waaronde een uit Nederland, geschrapt van de lijst van kandidaten die hebben ingeschreven op de aanleg van een gaspijpleiding in de provincie Santa Fe in antwoord op de boycot. Vlees en vleeswaren zullen voorlopig niet duurder worden als gevolg van de invoerboycot, zo verwacht het pro- duktschap voor vee en vlees in Rijs wijk. Van alle EG-landen is Nederland de grootste klant van Argentinië. 'zie ook pagina 13> »it weekeinde vertrekken koningin Beatrix en prins Claus naar de Verenig- de Staten om met een officieel pTiHJ staatsbezoek het belang te onderstrepen van de viering van 200 jaar diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en de VS. Een be zoek, waaraan voor Amerikaanse be grippen grote waarde wordt toegekend. Tegen de historische achtergrond van de vriendschappelijke relaties en bin nen het actuele raamwerk van de ver houdingen tussen de VS en West-Euro pa op dit moment bovendien een be zoek waarvoor aan de overkant van de Atlantische Oceaan bijzondere ruimte wordt geschapen. President Reagan heeft inmiddels 19 april 1982 (aan staande maandag) uitgeroepen tot de 'dag van de Nederlands-Amerikaanse vriendschap'. Op die datum is het pre cies twee eeuwen geleden dat de Sta- ten-Generaai van de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden besloten de onafhankelijke Amerikaanse staten te erkennen. John Adams, een van de leiders van de Amerikaanse revolutie, tweede president van de VS en als eer ste Amerikaanse gezant in Holland aanwezig om de betrekkingen tussen beide landen te bevorderen, bood on middellijk daarna zijn geloofsbrieven aan stadhouder Willem V aan. Ondanks de nodige terughoudendheid in 'offi cieel Den Haag' in die dagen, ingegeven door de vrees voor represailles van de kant van de Engelsen, heeft het Ameri kaanse vTijheidsstreven in Nederland al heel vroeg sympathie veroverd. Op de rede van het eiland Sint-Eustatius (Nederlandse Antillen, een handelsnest van waaruit aan de Amerikanen veel wapens werden geleverd) was de Ameri kaanse vlag al op 16 november 1776 met saluutschoten begroet. Nederland was de eerste buitenlandse mogendheid, die daartoe overging. De erkenning van de Verenigde Staten van Amerika had een sterke voorbeeldwerking. Het ligt voor de hand dat juist het bezoek van het Nederlands ko ninklijk paar in Washington wordt be schouwd als scharnierpunt in de nogal tweeslachtig beoordeelde viering van de - zogeheten - 'Bi-centennial' van de diplomatieke betrekkingen tussen bei de landen. Vandaar ook de hoge uitzon dering die voor het Nederlandse staats hoofd is gemaakt om de Amerikaanse volksvertegenwoordiging - het Con gres - toe te spreken volgende week. Koningin Beatrix zal daarmee een tra ditie voortzetten: haar grootmoeder Wilhelmina (1942) en haar moeder Juliana (1952) deden hetzelfde. Vooral de redevoering van koningin Juliana, nu dertig jaar geleden, heeft destijds in Nederland nogal wat politieke beroe ring veroorzaakt. De Nederlandse vor stin stelde by die gelegenheid ln het ge bouw op Capitol Hill in Washington de vraagstukken van oorlog en vrede in het kader van de verhouding tussen beide landen vrij uitgesproken aan de orde. Toonzetting en inhoud van deze en andere toespraken tijdens het staatsbezoek werden in die dagen als opvallend 'pacifistisch' beschouwd. Koningin Beatrix bezoekt de Ver enigde Staten op een moment dat de onderlinge verhoudingen - hoe mooi gemarkeerd met een jubileumviering ook - sterk worden bepaald door een kritische instelling over en weer. De Amerikaanse opstelling in een aantal brandende kwesties van internationale politiek, de oost-west-verhouding, de kernwapenproblematiek, de rol van de huidige VS-regering in relatie tot die van een aantal militaire regimes op het Latijns-Amerikaanse continent, - velen in Nederland hebben er moeite mee en steken hun kritiek niet onderstoelen of banken. Met ongewoon grote belang stelling wordt dan ook uitgekeken naar de inhoud van de redevoeringen die de huidige Nederlandse vorstin volgende week op verschillende plaatsen en bij uiteenlopende gelegenheden in de Ver enigde Staten zal houden. Verwacht wordt dat deze voor de toekomstige be trekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland 'substantiële elementen' zullen bevatten In een deze week gepu bliceerd interview, dat koningin Bea trix toestond aan Elseviers Magazine heeft zij alvast een aanduiding gegeven door vast te stellen dat „er zich span ningen voordoen in de betrekkingen" tussen beide landen. „We hebben de laatste tijd meer moeite elkaar te be grijpen dan kort na de oorlog, toen wij allen bezig waren met de wederopbouw en wij er dezelfde ideeën op na hielden". Uit het interview is duidelijk geworden dat de huidige Nederlandse vorstin - evenmin als dat in 1952 met haar moe der het geval was - bij dit bezoek de wederzijdse problemen, meningsver schillen en oorzaken van spanningen in de relaties niet uit de weg zal gaan. Ge vraagd naar haar persoonlijke mening over de VS in het algemeen zegt de ko ningin: „Ik zou graag willen benadruk ken dat we erg veel bewondering heb ben voor de sterke democratie en de democratische waarden van de Ver enigde Staten. De openheid, de zelfkri tiek respecteren wij. evenals de moge lijkheden en de kracht om datgene te dragen dat die kritiek en openheid met zich meebrengen". Tweehonderd jaar ononderbroken diplomatieke betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Nederland als markering van nauwe banden die er op elk gebied van de sa menleving in beide landen bestaan zul len de komende week. bij het staatsbe zoek van koningin en prins m de breed ste zin aan de orde komen. Dat tekent de waarde van deze ontmoeting. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1