PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen: voorbereidingen uitvaren vloot Argentinië Kabinet praat dinsdag met sociale partners over bezuinigingsbrief Daling van aantal werklozen te klein DE JAGER-TOLHOEK keukens BEMIDDELAAR HAIG WEER NAAR BUENOS AIRES GEZIEN SEIZOENSINVLOEDEN: AANVRAAG VOOR SEPTEMBER Steenfabriek Aardenburg wil alle 15 man ontslaan PTT vindt Friese postzegels VERDEELDHEID PvdA-BESTUUR BLIJFT n°! Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 14 graden aan zee enkele graden lager. Weinig 225e jaargang no. 88 Vrijdag 16 april 1982 moriKe KEUKENS 5; Houtkade 7, tel. 01100-21250* SSii- ipend ma-vr van 8.00-17 00 uur I 4 zaterdag van 10.00-12 00 uur. (/J 1001 bouwmaterialen onder één dak! MIDDELBURG Korte Noordstraat 1. tel. 01180-33050 OEN HAAG - WD-fractieleider Hans Wiegel gaat waarschijnlijk op korte ter mijn de landelijke politiek verlaten. In politiek Den Haag wordt verwacht dat kijmogelijk vandaag al zal worden voorgedragen voor benoeming tot commis- jyis van de Koningin in Friesland. Wiegel zou als eerste worden geplaatst op de voordracht voor de opvolging van de friese commissaris mr. H. Rijpstra, die binnenkort met pensioen gaat. Donder dagavond viel hiervan overigens nog geen officiële bevestiging te krijgen. Het bericht over Wiegels vertrek uit de landelijke politiek werd gisteravond be kendgemaakt door de N08-radio. De woordvoerder van Wiegel weigerde - na overleg met zijn fractieleider - commentaar te geven op het bericht. Wel zei hij ,dit bekend is dat Wiegel wel iets in die richting wilde". Ook de woordvoerder van het kabinet wilde niet bevestigen dat de benoeming van Wiegel op de agenda van de kabinetsvergadering van vrijdag staat. In politiek Den Haag wordt aangenomen dat het kabinet haast wil maken met de benoeming, die mogelijk al op 1 juni zal ingaan Het kabinet zou de Koningin de benoeming nog willen laten verrichten voordat zij naar de Verenigde Staten ver trekt. In een krante-interview liet de WD-leider vorige week nog doorschemeren dat een commissariaat van de Koningin hem wel zou liggen. In eerdere interviews heeft hij de geruchten daarover echter steeds tegengesproken. Die geruchten gingen al geruime tijd. Zij werden versterkt nadat Wiegels eerste vrouw anderhalfjaar geleden bij een verkeersongeluk om het leven kwam. Na 15 jaar lang leider van de WD te zijn geweest was volgens mensen uit zijn omgeving zijn wens om daar nog langer mee door te gaan danig geslonken. Wiegel kwam in 1967 als jongste kamerlid, hij was toen 26. in de Tweede Kamer. In 1971 werd hij als 30-jarige voor het eerst lijstaanvoerder van de WD, wat hij sinds die tijd is gebleven. Onder zijn leiding en voorai door zijn presentatie en aantrek kingskracht op veel kiezers, slaagde Wiegel erin de WD-aanhang sindsdien flink uit te breiden. Bij de laatste provinciale statenverkiezingen bleek de WD zelfs groter dan de PvdA. in aanhang de tweede partij van het land. In 1977 werd Wiegel in het kabinet-Van Agt I vice-premier en minister van binnenlandse zaken. Sinds de herfst van 1981 was hij weer fractieleider van de WD en oppositieleider in de Tweede Kamer, wat hij ook al was van 1973 tot '77. Wiegel, die twee kinderen heeft, trouwde vorige week voor de tweede maal. LONDEN (APA/RTR/UPI/AFP/GPD) - Het Britse ministerie van defensie heeft aanwijzingen dat eenheden van de Argentijnse marine zich voorbereiden op het opstomen in de richting van het zuiden van de Atlantische Oceaan. In Londen werd eraan herinnerd dat de Britse regering heeft gewaarschuwd dat de atoomonderzeeèrs zullen schieten op schepen die de zone van 200. zeemijl rond de Falkland-eilanden binnendringen. Premier Margaret Thatcher is donder- land eilanden nooit en te nimmer af te staan. Diplomatieke waarnemers in de Argentijnse hoofdstad achten het niet dagmiddag in het ministerie van defen ds m Londen onmiddellijk op de hoog te gesteld van de nieuwe situatie. Zij heeft daarna opnieuw verklaard dat Groot-Brittannië vastbesloten is zijn soevereiniteit over de Falkland-eilan den te verdedigen. Het Argentijnse staatshoofd Leopoldo Galtieri, heeft woensdagavond in een felle rede zijn volk opgeroepen om de herwonnen soevereiniteit over de Falk- uitgesloten dat het binnenkort rond de Falkland eilanden tot een gewapend treffen komt. 'stille tocht' Ongeveer vijfhonderd vrouwen heb ben donderdagochtend deelgenomen aan de 'stille tocht' door Middelburg, die was georganiseerd uit solidariteit met de vrouwen in Argentinië, van wie echtgenoten en zonen worden vermist, i, Hoogtepunt van de tocht was het aan- I; bieden van een petitie aan de commls- 11 saris der koningin dr C. Boertien. PAGINA 3 De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Alexander Haig, vloog donderdag naar Buenos Airos in zijn functie van bemiddelaar tussen Argen tinië en Groot-Brittannië. Nadat hij verslag van zijn missie had gedaan bij president Reagan, zei Haig dat hij zijn werk voortzet met enkele 'nieuwe ideeën' op grond waarvan de Argen tijnse regering hem had uitgenodigd. Voor hij vertrok zei hij dat beide landen blij zijn met zijn bemiddeling. Ook zou den ze er het belang van inzien dat Haig ermee doorgaat. Hij wilde niet zeggen wat de 'nieuwe Amerikaanse ideeën' in hielden. Reagan vroeg de Sowjet-Unie zich niet in het conflict in te mengen. Sovjet-hulp goede opvang In de Rotterdamse haven kan op 1 mei een herstructureringsproces in de stukgoederensector van start gaan dat een goede opvang garandeert voor overtollig geworden personeeL Een overeenkomst die daarvoor al was be reikt tussen de organisaties van werk gevers en werknemers, heeft gistem de instemming gekregen van minister DenUyL PAGINA 7 duikslachtoffers Het ls verdrietig dat de behandeling van slachtoffers in de duiksport niet in Zeeland kan geschieden en dat daar voor naar Belgie moet worden uitge weken. Dat was de teneur van de op merkingen van het WD-statenlld J. 0 van Zwieten, donderdagmorgen in een vergadering van de provinciale raad voor de volksgezondheid. f PAGINA 11 euthanasie De Gezondheidsraad vindt de toepas- sing van euthanasie in ziekenhuizen soms uiterst gebrekkig. De raad zegt i dit In een rapport voor euthanasie en hulp bh zelfdoding, dat gisteren aan minister Gardeniers is aangeboden. PAGINA 13 spoor we go vergang Zou de Italiaan Mario Beccia de Waal se Pijl ook gewonnen hebben indien er 8 kilometer voor de finish geen geslo- ten spoorwegovergang was geweest? li Deze vraag blijft onbeantwoord, om- AMSTERDAM - Leden van het Special Boat Squadron van de Britse marine voeren tijdens een oefening een landing per kano uit. SBS-troepen zouden als eerste Britse eenheid de Falkland Eilanden kunnen betreden mocht de crisis tussen Argentinië en Engeland escaleren Hardnekkige berichten bleven de ron de doen dat de Sovjet-Unie Argentinië helpt met geheime informatie over de Britse vloot en dat de Verenigde Staten soortgelijke gegevens aan de Britten verstrekken over de Argentijnse mili taire activiteit De Argentijnse minister van buitenlandse zaken Nicanor Costa Mendez verklaarde dat Argentinië geen Amerikaanse hulp aan Groot-Brittan- niè zal dulden Argentinië heeft ook al laten weten de ongevraagde Russische spionagehulp niet op prijs te stellen. De Britse regering heeft de Russische ambassadeur in Londen donderdag te verstaan gegeven dat haar standpunt „geen kwestie van kolonialisme is". Voorop staat het principe van zelfbe schikking voor de bewoners van de Falkl andeilanden. De Britse minister van buitenlandse za ken Francis Pym heeft de bewoners van de Falklandeilanden donderdag hulp toegezegd in een speciale radiouitzen ding. De Pym zei bezorgd te zijn over de uitzetting van Britse bestuursfunctio- narissen. De 31 Britse functionarissen die op het vliegtuig waren gezet kwa men donderdag in Londen aan. CHICAGO - Elf arbeiders zijn om het leven gekomen en 19 zijn er gewond bij de instorting donderdag van een brug in aanbouw in de buurt van Chicago. Reddingsploegen kwamen meteen in actie omdat onder beton en staal mensen waren bedolven. (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het aantal van een half miljoen werklozen lijkt enigszins uit het zicht te raken. Na de telkens al iets geringere groei van het werklozenle ger in de eerste twee maanden van dit jaar, daalde het aantal ingeschrevenen bij de arbeidsbureaus in maart met 6700. Eind van die maand stonden nog 486.100 mensen als werkloos geregi streerd. De feitelijke werkloosheid komt iets gunstiger uit dat eerder dit jaar werd gevreesd In januari zei minister van so ciale zaken en werkgelegenheid Den Uyl nog te voorzien dat het aantal werk lozen in februari de 500.000 zou passé ren. In die maand bleef het echter ste ken op bijna 493.000. De kentering deed zich in maart vooral onder de mannen voor. Er waren er eind van de maand 345.300 werkloos, 4900 minder dan eind februari. Het aantal werkloze vrouwen daalde met 1800 tot 140.800. Ondanks deze ontwikkeling is de toe stand op de arbeidsmarkt nog aller minst florissant. Op grond van sei zoensinvloeden (in het voorjaar komen doorgaans nu eenmaal meer banen be schikbaar dan in de winter) had de da ling van het aantal werklozen groter moeten zijn. Dat die grotere daling er met kwam, is een veeg teken dat zich ook laat aflezen uit de statistiek waarin de invloed van de verschillende seizoenen op de werk gelegenheid is weg-gerekend In die zo genoemde 'gecorrigeerde' cijfers is de werkloosheid nog wel degelijk toegeno men. Theoretisch zouden er dan in maart 17.800 bij zijn gekomen en zou het totaal zijn aangegroeid tot 482.000, een nog iets grotere vermeerdering dan in februari. Te denken geeft ook het aantal banen dat nog via de arbeidsbureaus wordt aangeboden. Eind februari hadden de bureaus nog 12.900 aanvragen om per soneel open staan, eind maart hadden ze er nog maar 12.200 te vergeven. LEEUWARDEN (ANP) - De PTT in Leeuwarden heeft donderdag de eerste illegale Friese postzegels tussen de aangeboden poststukken gevonden. Het betrof volgens een woordvoerder van de PTT in Leeuwarden nog geen 10 brieven. Wel is inmiddels bekend dat in elk geval één brief door de stempelma- chines is gegaan en dat die brief ook is bezorgd bij de geadresseerde in Baij- Onbekende Frieze bewegers drukten voor 45.000 gulden een groot aantal Friese postzegels van 65 cent om daar mee, naar hun zeggen, de Friese econo mie te steunen. Men hoopt op deze ma nier vier ton binnen te krijgen, aldus een woordvoerder van de FPTT. AARDENBURG - De directie van de Aardenburgse Steenfabriek heeft bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Ter- neuzen ontslag aangevraagd voor alle 15 personeelsleden. Het gaat om een voorzorgsmaatregel, die van kracht wordt, wanneer het bedrijf er niet in zou slagen om rond september zijn voorraad handvormstenen af te zetten. Directeur J. Trapman schat het over schot op vier maanden produktie. Trekt de markt niet aan, dan zal de reserve tegen de herfst oplopen tot 3 miljoen stenen. „Verder produceren heeft dan niet langer zin. Bovendien bereiken we dan de grens van onze op slagmogelijkheden", zegt hij. Het Aardenburgse familiebedrijf be staat al 80 jaar en is de enige steenfa briek in Zeeland. De handvormstenen die er worden gemaakt vinden hun weg naar Nederland en België, waar ze in hoofdzaak worden gebruikt in de parti culiere (wonlng)bouw. Het inzakken van die markt en de koersschommelin gen van de Belgische frank speelden de fabriek al langer parten. Het perso neelsbestand werd met vijf man inge krompen en de directie paste ook de prijzen aan om te kunnen blijven con curreren met België. In de praktijk be tekent dat, dat de handvormsteen die naar dat land wordt getransporteerd zo'n 10 procent goedkoper is dan enkele jaren geleden. Ook de prijsontwikkeling voor de Ne derlandse markt laat te wensen over, legt Trapman uit. De steenfabrieken in ons land hebben de laatste jaren geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om hun stenen 'op te waarderen', zodat er op dit moment sprake is van een prijsdaling van 25 tot 30 procent Het Aardenburgse bedrijf probeerde de moeilijkheden aanvankelijk het hoofd te bieden met werktijdverkorting. Di recteur Trapman vindt echter, dat een dergelijke maatregel onder de huidige omstandigheden geen zin heeft. 'Niet meewerken Het plan om de 15 personeelsleden (14 produktiemedewerkers en de admini strateur) op voorband aan te melden voor ontslag is uitgebreid met de be trokkenen besproken.„Zoiets kan in (Slot zie pagina 5 kolom 3y 25 km-loop De trimmers, die de Zeeuwse afdeling I' van de KNAU verwij ten dat er niet ge noeg superlange-afstandswedstrijden op touw worden gezet, kunnen zater- ong hun hart ophalen. Op een par koers tussen Middelburg en Veere en wmg houdt Dynamo '70 voor de derde maal in successie een wegwedstrijd over 25 kilometer. Nieuws uit Zeeland: 2, 5. 6 en 7 Binnen- en buitenland: 3 en li Opinie en achtergrond: 4 Sport: 13 en 15 1 Radio en televisie: 17 Financieel: 19 (Van onze redactie economie i DEN HAAG - Het kabinet zal alsnog overleg plegen met vakcentrales en werkgeversorganisaties over de bezui nigingsmaatregelen waartoe het vori ge week heeft besloten. Het gesprek zal dinsdagavond plaatsvinden. Het initiatief tot dit overleg werd don derdag door de FNV genomen in een brandbrief van voorzitter Kok aan pre mier Van Agt. In een toelichting erop noemde Kok het oneehoord dat het ka binet tot zo ingrijpende maatregelen had besloten zonder er de daarbij meest betrokken organisaties van werkgevers en werknemers over te raadplegen. In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer drong de FNV-voorzit- ter er tegelijkertijd bij het parlement op aan de voorstellen niet in behandeling te nemen zolang er niet alsnog overleg over zou zijn geweest tussen het kabi net en de vakbeweging. Het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV» staat in dezen geheel achter de wens van de FNV Het CNV wil met de overheid en sociale partners nagaan of het mogelijk is de premieverschuiving te vervangen door een beperking van de prijscompensatie, waarbij het CNV on der meer denkt aan investeringsloon. De donderdag gehouden speciale ver gadering van de Verbondsraad consta teert dat er nu ernst gemaakt moet wor den met de totstandkoming van een so ciaal contract Het blïikt vol eens het CNV. in toenemende mate onmogelijk om incidentele voorstellen zonder zicht op een middellang termijnbeleid te beoordelen PvdA-beraad Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is er ook gisteravond rond mid dernacht nog niet in geslaagd tot een eensluidend oordeel tc komen over de uitkomsten van het kabinetsberaad over de Voorjaarsnota. Inmiddels is wel besloten in mei een adviserende extra-partijraad bijeen te roepen, om dat dan de officiële Voorjaarsnota op tafel ligt. Bij de vergadering van gis teravond was ook partijleider Den Uyl aanwezig, die is teruggekeerd van een korte vakantie in Frankrijk. Na zeven uur vergaderen woensdag avond en -nacht bleek het zonder Den 'Slot zie pagina 9 kolom Opnieuw herrie in de tent rog geen week na het nachtelijk 'akkoord' over de Vooijaamota 1982 van het pHgju kabinet-Van Agt II begint - ni iMé wat vertraagd door de paas- vakantie van het parlement - het vertrouwde beeld in politiek Den Haag weer helemaal terug te keren. De ruzies gaan gewoon door en ieder heeft zo zijn eigen uitleg van wat gezamenlijk leek overeengekomen. Minister-presi dent Van Agt en vice-premier Den Uyl hebben daaraan al direct in het Paas weekeinde het nodige voedsel gegeven. De mondelinge tevredenheid van beide heren over het bereikte resultaat na et telijke uren van moeizaam kabinetsbe raad beperkte zich tot enige plichtmati ge complimentjes over en weer toen de zaak publiek werd gemaakt. Maar en kele uren daarna brandde via radio en televisie de onenigheid al weer los over de inhoud van de gemaakte afspraken. De grootste meningsverschillen betrof fen de koopkrachtdaling voor de mini muminkomens, waartoe een beslissing is genomen. En daarbij bekampten de heren elkaar voornamelijk over de om vang van die daling en over de vraag wat het verschil is tussen 'alle minima' en 'echte minima'. Kortom, na een ogenblik windstilte weer snel herrie in de tent. Met natuurlijk ais onmiddellijk vervolg dat prompt iedereen over ieder een heen begint te vallen. Het moeilijkst heeft de PvdA het met de gemaakte afspraken in het kabi net. Zeker nadat Van Agt zonder blik ken of blozen had vastgesteld dat de uitslag van de Statenverkiezingen wel degelijk invloed heeft gehad op de uit komsten van het kabinetsberaad. ,.De PvdA heeft haar verlangens en wensen met het oog op de realiteit bijgesteld", was zfjn inschatting. PvdA-partijvoor- zitter Max van den Berg klom meteen in de gordijnen: „Het compromis over de voorjaarsnota is onaanvaardbaar. Het partijbestuur en de partijraad van de PvdA moeten zich uitspreken over de vraag of het regeerakkoord geschon den is in deze voorjaarsnota". Gespier de taal die meteen aanleiding gaf tot langdurige vergaderingen van het par tijbestuur, waarin het niet eenvoudig bleek om tot een eensluidende opstel ling te komen. De PvdA-ministers in het kabinet zien zichzelf in een steeds moeilijker positie gedrongen. Op weg naar de rijksbegroting-1983 (de voor jaarsnota was in vergelijking met. de problemen die daarbij zullen opdoe men nog maar een beginnetje) ritten ze tussen twee vuren Aan de ene kant het CDA (gesteund door D'66). dat wezenlij ke veranderingen wil aanbrengen in het sociale zekerheidsstelsel Daartegen over de eigen 'achterban', die het de so cialistische bewindslieden steeds op nieuw luidruchtig moeilijk maakt als ze het bestaan om compromissen te slui ten die maar een millimeter afwijken van wat bij de kabinetsformatie in een veel te optimistische bui is overeenge komen. Veel rumoer over de bezuinigings plannen van het kabinet ook bij de vakbeweging. FNV en CNV hebben een gesprek geëist met een kabinetsdelega tie onder leiding van Van Agt. De FNV trekt hard van leer over de inhoud van die plannen en over het gebrek aan overleg met de vakbeweging Volgens Kok (FNV) betekent aanvaarding van het compromis in de voorjaarsnota een aanloop naar ontkoppeling van lonen en sociale uitkeringen. Bovendien vindt hij in het pakket aangekondigde maatregelen weinig terug van de doel stellingen ten aanzien van werkgele genheid, koopkracht en lastenverde ling. Het is duidelijk: na de felle weer stand tegen de ziektewetplannen van het kabinet süjpt de vakbeweging nu de messen tegen de teruggang in koop kracht en de aantasting van het sociale zekerheidsstelsel. Als schril contrast staat daar dan weer tegenover de reac tie uit de hoek van de werkgevers, die vinden dat het kabinet nog lang niet ver genoeg is gegaan en vooral bezwaar aantekenen tegen het hoge financie ringstekort van de overheid. De spanningen binnen het kabinet zullen de komende tijd nog hoog oplopen. De afgelopen week heeft al enige schoten voor de boeg opgeleverd. In een interview met het maandblad 'De sociale pistiljon' heeft staatssecre taris d'Ancona (PvdA, emancipatieza ken) gedreigd met aftreden als het kabi net zou beslui ten de sociale ui tkeringen voor niet-kostwinners te verminderen of af te schaffen. Op zijn beurt heeft de CD A-minister van landbouw (en oud informateur) De Koning in een gesprek met het weekblad 'Vnj Nederland' la ten weten dat de kwestie van de ont koppeling van lonen en uitkeringen nu even is vooruitgeschoven, maar straks bij de voorbereiding van de begroting- 1983 in volle hevigheid ter discussie zal komen. Volgens De Koning zal Den Uyl worden gedwongen tot een keus tussen een loonmaatregel of ontkoppeling, wanneer de vakbeweging haar loonei sen niet matigt. Zwaar weer op komst voor intern sterk verdeelde CDA-PvdA- D'66-regeringscombinatie? Het 'ak koord' over de voorjaarsnota lijkt een weinig betrouwbi re voorspelling Ten slotte rijn er ook nog (gemeenteraadsi- verkieringen op komst. vdM By hevige gevechten tussen de sjiie- tische beweging Amal enerzijds en linkse Libanese en Palestijnse groepen anderzijds in Beiroet zijn woensdag avond tot donderdagochtend vr&g ten minste 13 mensen gedood en 27 gewond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1