PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vermoeden moord op journalisten blijft BBC: twee mannen negen jaar onschuldig in cel FNV wil nog voor weekeinde praten met premier Van Agt kleintjes 1 VAN DER STOEL OVER RAPPORT ZAAK EL SAL VADOR: vandaag' Havenstaking van de baan CBR maakt eind aan 'wisseltruc' met rijbewijzen Politiek doet intrede in waterschap Drie Ambachten VAKBEWEGING VERBOLGEN OVER BEZUINIGINGSBRIEF Benzine zes cent duurder Gulf ontslaat 200 man Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 12 graden. j Weinig wind. 2258 jaargang no. 87 Donderdag 15 april 1982 blijft er vanuit gaan dat de vier Neder landers doelbewust om het leven zijn gebracht. DEN HAAG - Het vermoeden dat er sprake is geweest van een doelbewuste aanslag op de vier jKON-journalisten in El Salvador blijft bestaan, ook al is er geen sluitende bewijsvoering voor. Dat zei minister Van der Stoel van buitenlandse zaken woensdagochtend in een mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken. De bewindsman sprak met de Verzekering kamerleden over het voorlopige rapport, waarin verslag wordt gedaan van het onderzoek naar de dood van vier Nederlandse journalisten op 17 maart in El Salvador. Van der Stoel verklaarde tegenover de kamercommissie dat het onderzoek on er uitermate moeilijke omstandighe- _en heeft moeten plaatsvinden- Door tegenwerking van de Salvadoriaanse autoriteiten zijn de Nederlandse onder zoekers ter plaatse, ambassadeur Speyart van Woerden en woordvoerder van de minister Bertens, niet in de gele genheid gesteld om te spreken met de sergeant en andere leden van de militai re patrouille die de vier Nederlandse journalisten en vier verzetsstrijders hebben gedood. Minister Van der Stoel heeft aangekondig hierover waar schijnlijk vandaag een krachtig protest te laten horen tegenover de Salvado- ;e zaakgelastigde in Den Haag. De regering blijft alsnog proberen een gesprek met de betrokken leden van het Salvadoriaanse leger te krijgen, hoewel Van der Stoel ervoor waar schuwde hiervan geen te hoge verwach tingen te hebben. Hij zei dat bet niet uitgesloten is dat deze militairen op dracht zouden krijgen om in hun ver klaring op één lijn te blijven met de offi ciële lezing van het gebeuren. Getuigen Een tweede moeilijkheid die de minis ter met name noemde, was dat ondanks dat hiervoor kosten nog moeite waren PAGINA 2 fritesooriog „Een gemene rotstreek. Wat heb je er aan om iemand te pesten en zachtjes de nek om te draaien? Hij misgunt mij gewoon mijn bestaansrecht". Dit zegt Rlnus van der Plasse, die sinds enige Hjd met rijn mobiele frites-kraam in een hevige concurrentiestrijd is gewik keld met de vaste snack-kraam van L. Huisman op het Veerplein in Kruinin- gen. PAGINA 3 vermist Na 11 maanden vermist te zijn geweest is de 30-jarige Charles Gerrits uit Zoe- termeer ln de nacht van dinsdag op woensdag weer boven water gekomen. Na een telefoontje van een familielid van de man uit Leeuwarden trof de po litie hem die nacht aan in een auto die Zoetermeer binnen reed. De man ging vervolgens met de politie mee naar het bureau, waar hij woensdag is gebleven omdat niet duidelijk is wat hij nu ei- gespaard, het niet mogelijk is gebleken beschikking zullen staan voor een on- in contact te komen met twee ooggetui- derzoeksgesprek. gen die bij de schietpartij op 17 maart Minister Van der Stoel heeft ai vanaf de benzineprijs Toen ruim twee weken geleden minis ter Terlouw enkele wijzigingen in het maximum prijssysteem voor aardolie- produkten aanbracht, werd de moge lijkheid tot grotere schommelingen van de consumentenprijzen dan voor heen geopend. Hoe dat uitwerkt, zal per 16 april blijken als de benzineprijs weer flink stijgt. PAGINA 12 terug Om elkaar moed in te spreken hielden de naaste familieleden van Leo van Ast ln januari 1980 elkaar voor: let maar op, over een tijdje loopt hü zelis weer te voetballen. Maar in die periode geloofden maar weinigen diep in hun hart dat de begaafde middenvelder van Yerseke ooit weer als wedstrijd speler over de grasmat zou dartelen- ■Nlettemin is het Leo van Ast toch ein delijk weer gelukt, ln het afgelopen weekeinde speelde hij voor het eerst sinds het ongeval weer in het eerste van Yerseke. PAGINA 13 niet gefaald Het is volgens Kees RUvers te vroeg om een oordeel te vellen. De nieuwe lichting in het Nederlands elftal had tegen de Grieken ook de bondscoach niet kunnen imponeren. Maar Kees Rijvers spaarde zijn selectie ln Eind-1 hoven in zijn visie achteraf. „Echt ge- faald hebben deze jongens beslistk niet": Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 6 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Opinie en achtergrond; 4 Sport: 12 en 13 Varia: 15 en 17 Radio en televisie: 18 Financieel: 19 waren ontkomen. Inmiddels zou het be vrijdingsfront Farabundo Marti een te lex gestuurd hebben naar het minsterie in Den Haag waarin wordt gemeld dat de twee gevluchte guerillastrijders zou den zijn getraceerd en binnenkort ter ROTTERDAM (ANP) - Een staking in de Rotterdamse haven is voorlopig van de baan. Op ccn vergadering van kaderleden van de vervoersbond FNV in Rotterdam werd woensdagavond besloten om het ultimatum dat van daag afloopt op te schorten. Eerst willen de leden duidelijkheid over de mogelijke verbeteringen binnen de cao's in de verschillende sectoren als stukgoed, containers, graanoverslag, enz. Dit totale onderhandelingsresul taat moeten de bonden daarna weer voorleggen aan de leden. eerste dag na de dood van de vier tv- verslaggevers grote twijfel geuit over de lezing die de Slavadoriaanse autoritei ten van het gebeurde gaven. Ook in het rapport komt deze twijfel tot uitdruk king, waar de versies van officiële Sal vadoriaanse zijde „ten dele ongeloof waardig en aanvechtbaar" worden ge noemd, mede doordat er nogal eens te genstrijdigheden in voor kwamen. Pover Algemeen directeur Jan Greve en ra dio-directeur Barend de Ronden van de IKON zeiden woensdag in Den Haag het resultaat van het onderhoek pover te vinden. Greve: „het is afschuwelijk dat er in het rapport niet precies wordt beschreven wat er gebeurd is op die dag". De IKON Ten minste negen mensen zijn omge komen en honderen raakten gewond als gevolg van een wervelstorm die maandagavond in delen van Bangla- desj woedde, zo heeft het Bengaalse persbureau BSS bekendgemaakt. Er werd verder behoorlijk veel schade aangericht. In Jamalpur ten noordoos ten van Dacca vielen zes doden en hon derden gewonden. Op het eiland San- dip voor de kust bij Chittagong kwa men drie mensen om, aldus meldde de DEN HAAG - Het Centraal Bureau Krasnt Dainik Bangla. Rijvaardigheidsbewijzengaat.perl mei Na een jarenlang slepende procedure is overeenstemming bereikt over een col lectieve molestverzekering voor om roepmedewerkers. De verzekering die per 1 mei van kracht zal worden, heeft betrekking op omroepmedewerkers in vaste dienst en gecontracteerde free lancers. De molestverzekering houdt in dat de omroepmedewerkers nu beter beschermd zijn tegen de gevaren die hen bij sommige reportages omringen. De hoogste uitkering in de collectieve verzekering is een kwart miljoen gul den. fZie ook pagina 4). Gezichtsverlies om Falklanden DEN HAAG - Tijdens de openbare vergadering van de vaste kamercommissie voor buitenlandse zaken spreekt minister Van der Stoel met commissievoorzitter J. N. Schollen. Geheel links de heer Bertens, één van de onderzoekers die in El Salvador waren. TV-PROGRAMMA NOEMT WARE DADER MOORD (Van onze correspondent LONDEN - Twee mannen die sinds 1973 in Engeland een levenslange straf uitzitten wegens moord op een familie lid, zijn onschuldig. Dat werd woens dag aangetoond in een tv-programma van de BBC, waarin bovendien de naam van de werkelijke moordenaar werd onthuld. Thema van het pro gramma, „Rough Justice", was de gang het oproepsysteem voor rij-examens zodanig aanpassen dat fraudemoge lijkheden onmogelijk worden. Geble ken is dat in het recente verleden enke le malen is gepoogd om door middel van een wisseltruc met pasfoto 's een rij bewijs te verkrijgen voor iemand die he lemaal geen examen had gedaan. Vanaf 1 mei zal het CBR van de kandi daten twee recente, identieke en vooral goed gelijkende pasfoto's verlangen in plaats van één. Eén van de foto's wordt aan het aanvraagformulier gehecht en de andere is bestemd om-na een met succes afgelegd rij-examen - bevestigd te worden op het rijbeivijs. De examina tor, die deze laatste handeling verricht, zal daardoor in staat zijn zich ter plek- TERNEUZEN - De eerste (rechtstreekse) verkiezing van tien hoofdingelanden voor het per 1 januari gevormde waterschap 'De Drie Ambachten' in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen heeft woensdag twee zetels voor de PvdA en één voor de WD opgeleverd. Daarmee heeft de politiek dus intrede gedaan in het water schapsbestuur. Dijkgraaf drs R.C.E. Barbé verwacht overigens niet dat dit direc te gevolgen zal hebben; „In het waterschap gaat het niet om partijpolitiek, maar zuiver en alleen om het takenpakket van het waterschap", meende hij. l^^ènê^mvan'dêScênUmn a totaal m°est«n woensdag tien hoofdingelanden namens de huishoudelijke ke te vergewissen van ae genjicenis van vervuüers het waterschapsbestuur worden gekozen. De 'algemene lijst' wist zes zetels te veroveren en de particuliere lijst van Westdorpenaar M. Weemaes één zetel. Overigens was de opkomst voor deze verkiezingen zeer gering. beide pasfoto's met de voor hem ver schenen kandidaat. Daardoor kan met zekerheid worden vastgesteld dat de kandidaat die zijn praktisch examen gedeelte heeft gedaan, dezelfde is als degene die het theoriegedeelte deed. (Zie ook pag.2). van zaken rond de moord op Francis MacDonagh. De twee veroordeelden, broer Michael en diens zoon Patrick, zonden hem op 28 februari 1973 hebben vermoord. In het programma kwamen enige nieu we getuigen aan het woord. Een van hen gaf toe in hetzelfde gebouw te zijn geweest ten tijde van de moord, en van de werkelijke moordenaar te hebben gehoord dat hij zijn daad had gepleegd. Daarbij gaat het om mevrouw Clara Es- ty, die op de avond dat Francis MacDo nagh werd vermoord op bezoek was bij een vriendin die met de echte moorde naar samenwoonde, in het gebouw waar ook McDonagh een kamer had. Volgens het verhaal van mevrouw Esty kwam op de bewuste avond de vriend van Sheila de kamer binnen, onder het bloed. „Hij zei dat hij zojuist iemand had vermoord", aldus Clara Esty, wier verhaal door haar vriendin wordt be vestigd. Mevrouw Esty werd nimmer door de po litie gehoord. Michael en Patrick hadden de pech, dat zij, vlak voor Francis was vermoord, het gebouw binnendrongen waarin deze woonde. Zij waren aangeschoten, en wilden met Francis een familievete uit vechten. Een van de twee, Patrick, ging het huis binnen na de deur met een i Van onze redactie economie) AMSTERDAM - De vakbeweging wil op zeer korte termijn een gesprek met een kabinetsdelegatie onder leiding van premier Van Agt over het pakket bezuinigingsmaatregelen dat de rege ringsploeg eind vorige week heeft sa mengesteld. FNV-voorzitter Kok wil het nog voor het weekeinde gearran geerd zien. Van CNV-voorzitter Van der Meulen zou het een paar dagen la ter mogen, als het maar op de korte terijn gebeurd. Kok heeft gisteren op het gesprek aan gedrongen in een telegram dat hij na een vergadering van de federatieraad van de FNV aan premier Van Agt stuur de. Gelijktijdig verzond hij een tele gram aan de voorzitter van de Tweede Kamer. Dolman. Daarin wordt het par lement gevraagd de voorstellen niet in behandeling te nemen zolang het kabi net er geen overleg over heeft gevoerd met de vakbonden, Kok toonde zich gisteren buitenge woon verbolgen over de handelwijze van de regering. Hij zei het ongehoord en zonder weerga te vinden dat er een pakket zo ingrijpende maatregelen wordt gepresenteerd zonder dat er be hoorlijk overleg is gevoerd met de meest daarbij betrokken organisaties in de samenleving, de bonden van werk gevers en van werknemers. „De vakbe weging dient een reèle inbreng te kun nen leveren bij de discussie over de fi nanciële en sociaal-economische pro blemen", aldus Kok. Puur bezuinigen Op de voorstellen zelf heeft de FNV on dertussen stevige kritiek. Ze komen neer op pure bezuinigingen in het be lang van 's Rijks kas en van de sociale fondsen zonder dat ze iets laten zien van wat ze bijdragen aan de doelstel lingen ten aanzien van werkgelegen heid, koopkracht en lastenverdeling, zo meent Kok. De FNV ziet met de nu voorgestelde maatregelen levensgroot de ontkoppe ling van lonen en uitkeringen aanko men. Ze noemt het „pure chantage" dat gedreigd wordt met een algehele verla ging van de sociale uitkeringen wan neer bepaalde, nu aangegeven bezuini gingsdoelen niet worden bereikt. Het federatiebestuur is het er ook vol strekt niet mee eens dat voor een aantal sociale wetten de premiebetaling voor in totaal 1 procent wordt verschoven van de werkgevers naar de werkne mers. Dat er meer premie moet worden opgebracht voor de werkloosheidswet kan de FNV nog wel billijken, omdat het aantal werklozen nu eenmaal groeit. Maar ze is het er niet mee eens dat na 1 juli de werkgevers 1 procent minder en de werknemers 1 procent meer moeten betalen aan premie voor enkele van de sociale wetten. VNO Eerder op de dag had de vooratter van de werkgeversorganisatie VNO, Van Veen, zich ook al zeer kritisch over de kabinetsplannen uitgelaten. Dat het fi nancieringstekort van de overheid niet kan worden verkleind zit de werkgevers bijzonder dwars. Ze vrezen dat dc over heid er zoveel geld voor zal moeten le nen dat de rente er twee procent hoger door zal blijven dan ze zou zijn geweest wanneer wel de eerder beoogde verklei ning van het tekort zou zijn nagestreefd en gehaald. „Zo krijgt het bedrijfsleven nog niet de lucht die het nodig heeft om aan het herstel te werken dat daarna weer nieu we werkgelegenheid zou moeten ople veren". Het VNO blijft het erop houden dat de overheidsuitgaven pas goed kunnen worden aangepakt wanneer men afziet van de afspraken dat de lonen van de ambtenaren en de sociale uitkeringen gelijke tred moeten houden met de loonontwikkeling in het bedrijfsleven. Ziekengeld AMSTERDAM - De voorzitter van de Federatie Nederlandse Vakbeweging Wim Kr>k. zp1 woensdag noa vóór het weekeinde een gesprek met het kabinet te willen De Unie BLHP (vakbond van hoger per soneel is intussen met het chemische concern DSM m principe overeengeko men om de werknemers een half pro cent van hun prijscompensatie in te la ten leveren in ruil voor volledige door betaling van het ziekengeld Dit is woensdag bekendgemaakt na overleg over een cao voor de Limburgse DSM- vestigingen. Die cao moet per 1 april ingaan en betreft 11.500 werknemers. Bestuurder Theo Ackermans van de In dustriebond FNV is woedend over de principe-overeenkomst. „Dit druist dwars tegen onze uitgangspunten in, Bovendien doorbreekt de Unie met dit soort plannetjes het vakbondsfront en dat is een btizonder kwalijke zaak DEN HAAG - De benzine gaat meer in prijs omhoog dan vorige weck nog werd verwacht. Super wordt 6 cent duurder, normaal 7 cent. Er was gerekend op een stui ver. De nieuwe prijzen worden vrijdag van kracht. Met de stijging worden de prijsver lagingen die op 16 maart en 1 april ingingen, helemaal ongedaan ge maakt. Op 16 maart gingen de prij zen vijf cent omlaag, op 1 april één (super) en twee cent. De hogere koers van de dollar en scherp geste gen prijzen op de vrije markt voor olieprodukten leiden nu tot de ver hogingen. Op de vrije markt verdwijnen de overschotten snel als gevolg van grote aankopen die dienen voor de vorming van voorraden (vooral aan benzine) voor de komende zomer maanden. Van vrijdag af mag voor een liter super benzine maximaal 167 cent worden gevraagd: een liter nor maal mag maximaal 162 cent kos ten. Dieselolie en petroleum worden 2,4 cent inclusief btw per liter duurder en de prijs van huisbrandolie gaat met 1.9 cent omhoog. Stookolie met een zwavelgehalte van een pro cent gaat met 16,70 gulden exclu sief btw per ton in prijs omhoog, voor twee-procents stookolie is dat 14,90 gulden exclusief btw. De prijs van LPG blijft ongewijzigd. (Zie ook pagina 4) Dl schroevedraaier te hebben openge- wrikt. Wat daarna precies is gebeurd, is nog niet helemaal duidelijk, maar zeker is dat Francis met een mes werd neerge stoken. Patrick had geen mes, Michael was niet eens in het huis, en de politie heeft ook nooit het moordwapen gevonden. Michael en Patrick werden tot levens lang veroordeeld en hebben altijd hun onschuld volgehouden. Er is nu een pe titie naar het ministerie van binnen landse zaken onderweg met het verzoek vader en zoon vrij te laten. Als dat inderdaad gebeurt, hebben zij recht op een omvangrijke schadever goeding. De werkelijke moordenaar, die volgens de BBC Isaac Panton heet, is voortvluchtig omdat hij voor een an der geweldsmisdrijf wordt gezocht. Hij zou daarnaast nog tal van andere misdaden op zijn naam hebben. ROTTERDAM (ANP) - De directie van Gulf-Nederland wil 200 werknemers van de inmiddels niet meer produce rende chemie-vestiging in Rotterdam- Europoort ontslaan. Uit het woensdag aan de onderne mingsraad gepresenteerde sociaal-plan blijkt dat Gulf ongeveer dertig werkne mers van 55,5 jaar en ouder naar huis wil sturen met een aanvulling op de ww- uitkering tot 90 procent van het laatst verdiende salaris. De overige 170 werk nemers worden eveneens ontslagen. Zij krijgen van Gulf uitkeringen die varië ren van drie tot 37 maanden salaris. De ondernemingsraad heeft zich nog niet over het sociaal-plan uitgesproken. re Falkland-crisis begint "met de dag verder ln de gevarenzone te geraken. De aanvankelijke overwinnings- figasaN roes in Argentinië over de be- zettingsactie die de militaire junta op de eilanden heeft uitgevoerd en de vastberadenheid vermengd met gekwetste trots van de Engelsen in reactie daarop maken gaandeweg plaats voor toenemende bezorgdheid- Bezorgdheid over wat tussen beide lan den, maar ook wijd internationaal de gevolgen kunnen zijn als het eerste schot zou worden gelost. Ironisch ge noeg hebben de Britten in deze tijd van razendsnelle wapens en verbindingen, van verdwijnende afstanden ook, een oorlogstoestand-op-termijn gecreëerd. De uit Portsmouth en Southampton vertrokken vloot had er - naar ruwe be rekening - zo'n veertien dagen voor no dig om de Falkland-eilanden met hun 1800 Britse onderdanen ln het uiterste zuiden van de Atlantische Oceaan te bereiken. Sinds het begin van de aan kondiging in Londen „dat er stevige klappen terug zullen worden uitge deeld naar de Argentijnen" is er reke ning mee gehouden dat de reistijd van de Britse armada zou worden benut voor een diplomatiek offensief in hoog tempo. De Verenigde Staten, respectie velijk 'bondgenoot' en 'vriend' van de strijdende partijen, stuurden minister van buitenlandse zaken Haig op pen delmissie om te bemiddelen in het opengebarsten conflict Maar zijn po gingen hebben totnogtoe geen werkelijk uitzicht op een vreedzame op lossing opgeleverd. De zaak zit behoor lijk vast. En de vraag begint zich op te dringen hoeveel tijd Britten en Argen tijnen elkaar nog gunnen voordat rond om de Falklands de eerste bevelen wor den gegeven om tot gewapende militai re actie over te gaan. Met de nadering van de Britse zee macht in het gebied rondom de ei landen waar Londen een blokkade wil leggen lijkt de tevoren ingeschatte re- servetijd voor militair nog onbelast di plomatiek overleg en bemiddeling te verstrijken zonder dat iets wezenlijks wordt bereikt Dat maakt het conflict explosiever en de risico's groter. Boven dien wordt steeds duidelijker dat de oorlogszuchtige sfeer aan weerskanten sneller is opgeroepen dan in al haar ge volgen te overzien. In Buenos Aires hebben de generaals met de herovering van de Malvine-eilanden (zoals ze die noemen) een feestroes weten te veroor zaken, waartoe eerder sinds het bloedi ge aantreden van de junta in 1976 alleen het nationale voetbalelftal bij het win nen van de wereldcup in staat leek. Om hun prestige bij de Argentijnse bevol king op te waarderen hadden de gene raals onder leiding van president Gal- tieri een daad van nationale trots no dig. De vlag op de Malvine-eilanden, het veijagen van de Britten kon daar toe dienen. Het beroep op een stuk sen timent werkte perfect: het Argentijnse volk toonde zich eensgezind bereid om dictatuur en economische misère te vergeten. De vraag is ook hier alleen: hoelang? Van massale steun uit La tijns-Amerikaanse buurlanden voor de Argentijnse junta is niet direct sprake. En de economische tegenmaatregelen van onder meer de Europese Gemeen schap zullen snel voelbaar worden. Aan Britse kant weegt de kwestie van de soevereiniteit over de Falkland- eilandengroep heel zwaar door. Pre mier Margaret Thatcher weet in Lon den vriend en vijand achter zich bij de verdediging daarvan en zij stoelt haar onbuigzaamheid in dit opzicht op de overtuiging dat de Engelsen er een oor log voor over hebben. Toch beginnen ook in Groot-Brittanniè steeds meer critici nauwkeurig te meten hoever de afstand tussen wapengekletter en po gingen aan de onderhandelingstafel om tot een vergelij k te komen moet blijven, wil deze Falkland-kwestie niet uit groeien tot de zoveelste brandhaard in de wereld. De komende dagen vooral zullen bepalend zijn voor het antwoord op de vraag waar aan weerskanten het probleem van internationaal gezichts verlies begint en eindigt. Tegenwerking in El Salvador Het 'voorlopige' rapport over de dood van de IKON-fïlmploeg in het gistende El Salvador laat noodgedwon gen belangrijke vragen open. En dat is - eigenlijk viel nauwelijks anders te ver wachten - te wijten aan regelrechte te genwerking van de Salvadoriaanse au toriteiten bij het Nederlandse onder zoek naar de toedracht van deze zaak. Minister Van der Stoel van buitenland se zaken heeft gisteren in de vaste ka mercommissie voor zijn departement aangekondigd dat hij scherp zal protes teren tegen het 'ernstige feit' zoals hij het zelf omschreef - dat burgers en mili tairen, die ongetwijfeld opheldering kunnen geven over wat zich op 17 maart heeft afgespeeld bij het begin van de ontmoeting tussen de Nederlandse journalisten en de Salvadoriaanse ver zetsstrijders, stelselmatig zijn wegge houden om te getuigen. Zodoende kan het bewind onder de dekmantel van ge dwongen zwijgen de eigen verklaring overeind en de waarheid ln het midden houden. Een onverteerbare erfenis van een schokkende gebeurtenis in een land waar de loop van het geweer re geert. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1