PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Per 1 juli glijdende schaal uitkeringen Haig terug naar VS met 'nieuwe Falkland-ideeën' Verscherpte controle op spaarbrieven aan toonder Koningin: spanningen in betrekkingen met Amerika Amerikaanse Falkland Dragonders Aanslag Tempelberg in Veiligheidsraad autn adria VERHOGING WW-PREMIE MET HALF PROCENT it WtlWl// NA VER WARRENDE DA G GESPREKKEN IN LONDEN: DRUK OVERLEG SINAI Omroepbijdrage drie tot elf gulden omhoog ACTIES BIJ VEND BESTRIJDING BELASTINGFRA UDE pril Droog Wolkenvelden en bijna overal droog, bliddagtemperatnur ongeveer 9 gra den. Matige westelijke wind. 225e jaargang no. 86 Woensdag 14 april 1982 imdea. i/mwutm, afhymfm., dweJU-.d/mm westhavendiik 150 4463 AE goes 01100 20440 /^STERDAM- Er zijn spanningen en in de betrekkingen tussen Nederland en de merkt de koningin op dat die niet alle in hun doeleinden gelijk zijn. Het valt Verenigde Staten, maar de basis van die betrekkingen is nog steeds goed en evenwel niet te ontkennen dat in een aantal Europese landen een reële angst oosüie Dit zegt koningin Beatrix in een interview met hoofdredacteur F. A. Hoo- heerst voor de steeds verdergaande kernbewapeningaldus koningin Beatrix, gendijk, van Elseviers Magazine,aan de vooravond van het staatsbezoek aan de Zij meent dat die angst wellicht te verklaren is uit de kwetsbare positie van VS. Over de kritiek vanuit Amerika op Nederland zegt de vorstin dat een openhar- Europa, hg gesprek over de problemen mogelijk moet zijn. Over de vredesbewegingen (Zie verder pagina 11) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft aangekondigd op alle sociale uitkeringen te zullen korten, wanneer de regeringspartijen het niet eens worden over een aantal systeem-wijzigingen in de sociale zekerheid. Het gaat hierbij om de invoering van een „glijdende schaal" al per 1 juli van dit jaar en van een soort van „kostwinnersprincipe" per 1 januari 1983. De ww-premie wordt per 1 juli een half procent verhoogd. Deze verhoging komt boven de ver schuiving van 1 procent van ww, zw en wao van werkgevers naar werknemers. De glijdende schaal houdt in dat de uit keringen vanaf het modale dagloon (f33.000,-) geleidelijk minder worden. Daardoor leveren de hogere uitkerin gen extra in. Zo'n maatregel zou dit jaar al 150 miljoen gulden kunnen opleve ren, en volgend jaar 590 miljoen. Volgens het. kostwinnersprincipe gaan mensen die van een minimum-uitke ring slechts zichzelf hoeven te onder houden meer inleveren dan mensen die van zo'n uitkering meerdere mensen moeten onderhouden. Deze maatregel De gemiddelde prijs van een koopwo ning ln Zeeland is In 1 - - sterker gedaald dan i len van het land. Mede door deze ont wikkeling hebben acht Zeeuwse make laarskantoren hun deuren moeten sluiten Voor veel andere makelaars is de situatie evenmin rooskleurig. In 1980 verkeerde zeventig procent van hen in de rode cijfers, PAGINA 3 proces In Rome begint vandaag het proces legen 63 leden van de Romeinse colon ne van de Rode Brigades. Onder hen bevinden zich de ontvoerders en moor denaars van de Italiaanse ex-premier Aido Moro. Van de aangeklaagden zit ten er 43 in de gevangenis, 11 van min der zware misdrijven verdachten ver keren in voorlopige vrijheid. Een ne gental is nog voortvluchtig. PAGINA 7 beheer De gemeente Zlerikzee heeft het be heer opgeelst van de jachthaven van de Zierlkzeese watersportvereniging. piraterij De negentien gemeenten van de Brus selse agglomeratie ondervinden steeds meer last van piraterij met am bulances. Particuliere eigenaren van ziekenwagens blijken de laatste tijd de stad af te schuimen naar verkeers- en andere ongevallen. PAGINA 13 jongensdroom Gerald Vanenburg had zich bij het be- gbi van dit seizoen „Ajax' beste zes tien" tot doel gesteld. Een basisplaats in de hoofdmacht van de Amsterdam se club had hij voor een latere datum gereserveerd, een intrede in de elite groep van Jong Oranje en het Neder landse voetbalteam beleefde hij alleen ln zijn dromen. „Een jongensdroom gaat dus aanstaande woensdag in ver vulling", zegt de frele middenvelder over zijn eerste interland. Nieuws uit Zeeland: 2,4,5, 7 en 9 Binnen- en buitenland: 3 en 11 Sport: 12 en 13 Radio en televisie: 14 Financieel: 15 De PZC-kinderkrant besteedt onder meer aandacht aan het verschijnen van het eerste deel van de Encyclope die van Zeeland en het besluit een der de dubbeldekker te bouwen voor de Westerscheldeveren. Thema is deze keer 'de bedreigde natuur'. Verder in deKrullebak- volleybal en de vaste ru brieken koken en puzzelen. zou volgend jaar 700 miljoen gulden moeten opleveren. Dit blijkt uit de brief die minister-presi dent Van Agt dinsdag namens het kabi net aan de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Daarin geeft hij een overzicht van de maatregelen waartoe het kabi net vorige week ten aanzien van de Voorjaarsnota heeft besloten. De echte Voorjaarsnota (van minister Van der Stee) komt over enkele weken, zo schrijft Van Agt. Alternatieven Mocht het kabinet het niet tijdig eens worden over deze punten, of brengt de Tweede Kamer te ingrijpende wijzi gingen in eventuele voorstellen aan, dan zal het kabinet maatregelen ne men. Als niet voor 1 juli a.s. stemming over de glijdende schaal be staat, zullen de bovenminimale uitke ringen vanaf het modale niveau wor den bevroren, wat in feite een veel ver dergaande maatregel is. Het kabinet acht dit nodig om toch de 150 miljoen aan bezuinigingen te halen. En wanneer later dit jaar geen overeen stemming over de „uitkering naar be hoefte" mogelijk is, zal uiterlijk per 1 januari 1983 een algemene korting op alle uitkeringen worden toegepast, al dus Van Agt in zijn brief aan de Tweede Kamer. Overigens wordt in de brief het woord „kostwinnersprincipe" niet genoemd. Vooral bij PvdA en D'66 bestaan grote weerstanden tegen het kostwinner sprincipe en met name minister Den Uyl heeft zich daar vorige week fel tegen verzet. Van Agt spreekt daarom slechts van „differentiatie naar relatieve be hoeften", wat in feite hetzelfde is als uit kering naar behoefte. In het regeerak koord is afgesproken dat het kabinet voorstellen voor een gefaseerde invoe ring daarvan zou doen. In het kabinet zal het komende halve jaar gesproken moeten worden over de vorm waarin dat gebeurt. In de brief van Van Agt wordt niet ge rept over de „solidariteitsheöing", de (Slot zie pagina 6 kolom 1) PASADENA - Twee Amerikaanse 'Lords' zijn begonnen een eigen 'regiment' uit de grond te stampen om de Brit ten te steunen in het Falkland-conflict. De heren Robert Ellsworth (links) en Robert Dempster (rechts) laten in het Californische Pasadena ronselpapieren rondgaan waarmee vrijwilligers zich kunnen aanmelden voor de 'Koninklijke Overzeese Dragonders van Pasadena'. De aanvoerders willen premier Thatcher een petitie sturen waarin zij hun steun aan het Britse streven uitspreken. De Dragonders zullen niet daadwerkelijk worden inge zet, vooral omdat ze niet echt bestaan. Hier de beide strijdlustige heren, in toepasselijke kledij en tot de tan den bewapend, bij een met een afbeelding van Prins Charles versierde automobiel met in de hand hun ronsel- brief. (Van onze correspondent) LONDEN - Alexander Haig, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken die bemiddelt in het conflict over de Falkland-eilanden, is dinsdagmiddag met „enkele nieuwe ideeën" vanuit Londen naar de VS vertrokken. Daar zal hij president Reagan rapport uitbrengen, terwijl in Londen en Buenos Aires die ideeéen worden bestudeerd. JERUZALEM - Alan Harry Goodman, die zondag een aanslag pleegde op Arabie ren op de Tempelberg in het oude stadsdeel van Jeruzalem heeft maandagnacht tijdens een reconstructie van het gebeuren laten zien hoe hij zijn aanval, die twee mensen het leven kostte en waarbij een honderd gewonden vielen, uitvoerde NEW YORK (AFP/DPA/UPI) - De Vei ligheidsraad der Verenigde Naties is gisteravond bijeengekomen ter be spreking van de situatie die is ont staan door de recente gewelddadighe den in Jeruzalem. Om de bijeenkomst was gevraagd door Marokko en de Ara bische Liga. Het verzoek werd door 34 islamitische landen gesteund. Namens deze landen eist Irak als voor zitter van de islamitische conferentie een behandeling van de 'zeer ernstige situatie' die door de 'krankzinnige en opzettelijke aanval van een Ameri kaanse jood op de heiligste plaats van de moslems' is ontstaan. Sinaï De Israëlische minister van defensie Sharon zal donderdag ln Cairo een on derhoud hebben met de Egyptische president Moebarak. Naar dinsdag door het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo bekend werd gemaakt zal met name worden gesproken over de problemen rond de Israëlische terug trekking uit de Sinaï. Sharon zal ook overleg voeren met zijn ambtgenoot Kamal Hassan Ali. Deze verklaarde dinsdag dat zijn land „het vredesverdrag (met Israël) strikt uit voert". Hij sprak beschuldigingen uit Israël tegen dat Egypte meer troepen heeft overgebracht naar het westelijke deel van de Sinaï. Ali had dinsdag een tweede onderhoud in twee dagen met de Amerikaanse ambassadeur in Cai ro, Atherton. Vrijdag komt de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Stoes- sel in Egypte aan na een bezoek aan Israël. Koning Chaled van Saoedi-Ara- biê heeft dinsdag aan de mohammeda nen in de hele wereld gevraagd om een staking van een dag vandaag uit solida riteit met de opstandige Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jor daanoever en in de Strook van Gaza. Dode In beide gebieden was het gisteren weer onrustig. Een Palestijnse jongen van zeven jaar werd door Israëlische militairen doodgeschoten. Ook vielen er veel gewonden bij betogingen. De druk op Begin om ontruiming van de Sinaï uit te stellen is toegenomen. In Arabische kringen vreest men een Is raëlische inval in Libanon, Haig wilde op het Londense vliegveld Heathrow niet toelichten waaruit deze ideeën bestaan. Hij vertrok na een dag vol verwarring scheppende en onver wachte gesprekken met leden van de Britse regering. Niemand durft te speculeren of Haig zal slagen in zijn bemiddelingspoging, maar de voortekenen zijn weinig gun stig. Engeland noch Argentinië blijkt bereid concessies te doen waar het de soevereiniteit van de Falkland-eilan den betreft. Argentinië heeft, zo is inmiddels be kend geworden, geweigerd mee te doen aan een juridische constructie waarbij Engeland, Argentinië en de Vérenigde Staten de soevereiniteit van de eilan dengroep zouden delen. Haig zou aan vankelijk maandagavond naar Buenos Aires vertrekken, na een elf uur durend gesprek met mevrouw Thatcher en haar ministers van buitenlandse zaken en defensie. Maandagnacht heeft de Amerikaanse bewindsman koortsachtig overleg ge voerd met president Reagan en de Ar gentijnse minister van buitenlandse za ken Costa Mendez. Hij moet daarbij van de Argentijnen te verstaan hebben gekregen dat hij niet hoefde te komen, omdat er niets nieuws was om over te praten. Haig sprak dinsdagmorgen nog met premier Tatcher en 's middags met mi nister Pym van buitenlandse zaken, die meedeelde dat er in Argentinië proble men waren gerezen. Haig zei bij zijn ver trek dat de situatie in het gebied rond de Falkland-eilanden steeds gevaarlij ker wordt, en dat daardoor de noodzaak van een politieke oplossing ook steeds dringender wordt. Argentinië heeft een verbod ingesteld op de import van goederen uit de Euro pese Economische Gemeenschap )EEG) als vergelding voor de invoer- stop die de EEG heeft afgekondigd voor Argentijnse goederen. Inmiddels is be kend geworden dat ook Canada de in- De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft maandag de 19e april be stempeld tot dat van Nederlands-Ame rikaanse vriendschap. In een geschreven proclamatie zei Rea gan dat 19 april de 200ste herdenkings dag is van het aangaan van diplomatie ke betrekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten „Dit is de langste ononderbroken, vreedzame verhou ding van de Verenigde Staten met welk vreemd land dan ook," schreef Reagan. De Hongaarse partijleider Janos Kadar zal op 27 april een bezoek van twee dagen brengen aan de bondsrepu- h.tek. Naar dinsdag in Bonn werd be kendgemaakt geeft Kadar met zijn be zoek gevolg aan een uitnodiging van bondskanselier Schmidt. Bijzonderhe den over het programma zijn nog niet bekend voer van produkten uit Argentinië heeft stopgezet. Brazilië Negen Braziliaanse oorlogsschepen en een onderzeeër hebben dinsdag de ha ven van Rio de Janeiro verlaten om ten noorden van de Falkland-eilanden oe feningen te houden. Volgens de marine gaat het om routine-oefeningen, die vo rig jaar al zijn vastgesteld. Uit diploma tieke bron in Brazilië werd echter ver nomen dat de vloot naar verwachting in het zuidelijke deel van de Braziliaanse wateren positie in zal nemen. Bolivia is bereid zijn luchtmacht in te zetten tegen Groot-Brittannië, zo heeft de Boliviaanse minister voor de lucht strijdkrachten, Natalio Morales, dins dag meegedeeld. Morales verklaarde dat zijn land dezelfde lijn volgt als Peru en Argentinië zowel materiële als more le steun verleent. Het Russische persbureau Tass zei dat de bemiddelingspogingen van Haig er op zijn gericht de Falkiands onder Amerikaanse controle te krijgen. DEN HAAG (ANP) - De omroepbijdra gen worden met ingang van 1 januari 1983 verhoogd naar 153 gulden voor be zitters van radio en televisie (omroep bijdrage a) en naar 54 gulden voor be zitters van uitsluitend een radio (om roepbijdrage b). In het kabinet is hier over overeenstemming bereikt. De a- bijdrage wordt hierdoor elf gulden ho ger en de b-bijdrage drie gulden. Dit heeft het ministerie van CRM dinsdag bevestigd. Volgens een woordvoerder van CRM is deze verhoging nodig omdat de Wereld omroep niet langer uit de algemene middelen bekostigd zal worden maar uit de omroepmiddelen. Van de elf gul den verhoging (a-bijdrage) is vijf gulden nodig voor de financiering van de We reldomroep. Zes gulden is bestemd voor de financiering van de uitgave ten behoeve van de binnenlandse omroep. In 1985 moet het bedrag dat bestemd is voor de financiering van de Wereld omroep via jaarlijkse verhogingen uit eindelijk p vijftien gulden uitkomen. UTRECHT (ANP) - Bij het warenhuis concern V en D zijn de komende dagen acties te verwachten, nadat dinsdag middag een ultimatum van de dien stenbonden FNV en CNV is verstreken, zonder dat een bevredigend antwoord van de V en D-directie werd ontvan gen. De bonden gaan vandaag met hun ka derleden bij het warenhuisconcern de actiemogelijkheden bekijken, die kun nen variëren van demonstratieve acties met een „speels" karakter in de winkels tot hardere acties als stakingen bij de magazijnen en de transportafdeling van Vroom en Dreesmann. De acties zullen erop zijn gericht de V en D-directie tot een soepeler houding te dwingen tegenpver de vakbondsei- sen voor de nieuwe cao. Daarbij staan een kortere werkweek van 38 uur, door betaling van het volledige ziekengeld en handhaving van de koopkracht voor de laagste inkomens centraal. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De toezicht op de handel in spaarbrieven aan toonder wordt in de toekomst nog verder verscherpt om belastingontduiking te voorkomen. Minister Van der Stee en staatssecretaris Kombrink schrijven in een brief aan de Tweede Kamer dat zij hierover aanvullende afspraken heb ben gemaakt met Nederlandse banken. Het gaat de bewindslieden op het minsiterie van financiën om aanvullingen van het in september van het vorige jaar bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de uitgifte, handel en verzilvering van spaarbewijzen aan toon der. Volgens Van der Stee en Kombrink is de combinatie van het wetsontwerp en de aanvullende maatregelen die zij nu voorstellen de meest doeltreffende bestrijding van belasting fraude. Nummeringregistratie De banken zullen in het vervolg op de registratienota's die worden opgemaakt van de handel in spaarbewijzen aan toonders ook de nummers van de papieren noteren. De ban ken hebben een centraal registratiesysteem voor het op slaan van de gegevens zodat eenvoudig kan worden nage gaan onder welke naam en waar de spaarbrieven zijn ge kocht en verkocht. Wanneer de belastingdienst achter de nummers van spaar bewijzen komt, dan is het voor deze dienstvervolgens slechts een kleine moeite de gegevens uit het centrale stelsel te halen. Daarmee kan de belastingaangifte van de betreffende persoon worden gecontroleerd Het is vrij simpel om bij de aankoop van spaarbewijzen aan toonder een valse naam op te geven, omdat er niet naar identiteitspapieren wordt gevraagd. Wanneer echter de be lastingdienst door het nieuwe systeem op een dergelijke valsheid in geschrifte zal stuiten, is het voornemen van de bewindslieden bij het Openbaar Ministerie aangifte daarvan te doen. Bovendien zullen de betreffende waardepapieren op de zoge naamde recherchelijst van de Vereniging voor de Effecten handel worden geplaatst. De banken hebben toegezegd in principe bereid te zijn dergelijke spaarbewijzen niet aan te nemen. Buitenland Verder is ook de handel van spaarbewijzen aan toonder in het buitenland aan banden gelegd. Ook in de buitenlandse vestigingen van Nederlandse banken zullen de nummers van de verhandelde spaarbewijzen worden genoteerd. Bo vendien zal de handel van nieuwe spaarbewijzen die niet op de beurs staan genoteerd, in buitenlandse vestigingen niet meer zijn toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1