PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oorlogsvoorbereiding Falklands gaat door LAAGTE-RECORD PAASTOERISME Spanning rond Sinaï HAIG: ENIGE VOORUITGANG GEBOEKT HOE KOUD HET WAS. kleintjes jeugdbende richt voor 8 ton schade aan Politie schiet man (68) neer Ghotbzadeh in staat van beschuldiging RELLEN EN GEVECHTEN JERUZALEM Het blijft koud .Zonnige perioden maar ook nog en kele winterse buien. Middagtempera- tuut ongeveer 7 graden. Matige aan de kust nog krachtige noordwesten wind. 2258 jaargang no. 85 Dinsdag 13 april 1982 kunt u telefonisch opgevc VlLSSlngën 01184-15144 I 1 AWA Middelburg 01180-27651 Goes 01100-16140 1 n. Bel Terneuzen 01150-94457 Hulst 0114014058 e Zicrikzee 01110- 5855 J dat beide partyen doorgaan met de roorbereidingen voor een oorlog. „Er is mij niets bekend over een wapenstil- stand of een aarzeling dan wel pauze in deze voorbereidingen", aldus Haig. Terwijl Haig en mevrouw Thatcher on derhandelden, groeide maandag over dag aanvankelijk de hoop op zo'n Teedzame oplossing. Zeker toen uit lekte dat er telefonisch contact was ge veest tussen Haig en de Argentijnse mi- Bister van buitenlandse zaken, was er ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft, zeventien jongens van vijftien niets van hun gading vonden. Bij de inbraken werd voor ongeveer 35.000 gulden tnustienjaar aangehouden. Bij de ongeveer zeventig inbraken en brandstichtin- buitgemaakt. De opbrengst werd besteed in discotheken en aan soft-drugs. De gen die zij vorig jaar pleegden werd voor bijna achthonderd gulden schade aange- jeugdbende pleegde ook een aantal berovingenwaarbij messen werden gebruikt. richt. Vooral oudere mensen waren volgens de politie het slachtoffer. De zaak kwam aan Bij een inbraak in clubgebouw 'De Tulp' op het Noordereiland in de Maasstad het rollen doordat twee leden van de bende op heterdaad werden betrapt bij het verd voor zeven ton vernield. De jongens staken het clubgebouw in brand toen zij plegen van een inbraak (Van onze correspondent) LONDEN - Er is enige vooruitgang geboekt, maar er zijn aanzienlijke meningsverschillen overge bleven. Deze boodschap had de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig maandag avond na elf uur onderhandelen met de Britse premier mevrouw Thatcher en haar ministers van buitenlandse zaken en defensie over de Falkland-crisis. Voor zijn vertrek naar Buenos Aires zei „helemaal niet" hoopvoller gestemd te zijn over de mogelijkheid het geschil over de Falk- Jand-eilanden op vreedzame wijze op te lossen. Op de korte persconferentie zei Haig de hoop dat er substantiële vorderin- gen werden gemaakt. Ook de aankondiging dat het Britse parlement woensdag van het Paasreces wordt teruggeroepen om naar een ver klaring van mevrouw Thatcher te luis teren, gaf deze hoop enige voedingsbo dem. Dat werd nog in de hand gewerkt door het gegeven dat de eerste dag dat bom Evenals In de duels met FC Den Haag en FC Utrecht werd Feyenoord in de duels met FC Den Haag en FC Utrecht werd Feyenoord in de wedstrijd tegen AZ'67 op onaangename wijze verrast door een bomincident. Kort na rust ontplofte er een projectiel op het veld ln Alkmaar. AZ had op dat moment een 1-0 voorsprong. De wedstrijd werd onderbroken, maar pas in de laatste minuten wisten de Rotterdammers AZ nog moeilijk te maken Het bleef 1-0. nac-ajax Ajax heeft aangetoond gereed te zijn voor de belangrijke ontmoeting met PSV De Amsterdammers versloegen NAC ln Breda met 4-0 pressievoetbal De Graafschap heeft het PSV moeilijk gemaakt. Pas na een uur pressievoet bal doorbrak PSV de muur voor doel man Pasveer. Hoewel De Graafschap daarna probeerde de nederlaag klein te houden, moest het toch nog drie treffers van Koolhof toestaan laterdagcompetitie Veere heeft een beslissende voor sprong genomen in de eerste klas van de Zeeuwse zaterdagcompetitie. Hoe wel de Walcherse ploeg tegen VCK niet verder kwam dan een 3-3 gelijk spel (na een 3-0 voorsprong), zijn de zes punten verschil met de naaste concur- bruse boys geklopt Mei lood ln de schoenen kwam RVVH zaterdag naar Brulnisse voor de wed strijden tegen Bruse Boys. In de eerste helft leek die angst terecht. De thuis club had een sterk overwicht. Even voor rust werd de ban gebroken: RWH maakte met enig geluk het eer- We doelpunt Na rust hadden de Rid derkerkers hun zelfvertrouwen her wonnen. Bruse Boys verloor met 0-2. PAGINA 16 beste man verliest pe Belf Fons de Wolf greep in het afge lopen weekeinde net naast de overwin ning ln de wielerwedstrijd Luik-Baste naken-Luik De Wolf, zonder twijfel de ocste man in de finale van de koers, werd op de streep geklopt door de Ita- haan BUvano Continl De Nederlander Johan van de Velde werd zesde Nieuws uit Zeeland: 2 en 5 Binnen- en buitenland: 3 Radio en televisie: 7 Sport: 11,12,13,14, lben 16 de Britse oorlogszone rond de Falk- land-eilanden van kracht werd. zonder incidenten verliep. LELYSTAD (ANP) - Een 68-jarige in woner van Lelystad is zondagmiddag door een politieman neergeschoten toen hij enkele politiemensen met een hooivork te lijf wilde gaan. De man is inmiddels geopereerd in een zieken huis in Zwolle en is buiten levensge vaar. In totaal vier politiemensen wilden be middelen tijdens een ruzie tussen twee families De pogingen liepen echter op niets uit, waarna de man de vier politie mensen bedreigde met de hooivork. De politie loste eerst enkele waarschu wingsschoten,jwaarna gericht werd ge schoten. De man werd geraakt in de on derbuik. De politie heeft een 31-jarige zoon van het slachtoffer, die de politiemensen met een slagersmes bedreigde, aange houden wegens poging tot doodslag. De rijksrecherche stelt een nader onder zoek ln naar de schietpartij. Volgens de woordvoerder van de politie ligt aan de ruzie tussen de twee families een machtsstrijd ten grondslag, waar bij de inzet het leiderschap van een be volkingsgroep is. De laatste jaren heeft die inzet al vaker tot spanningen en ru zies geleid, aldus de woordvoerder LONDEN (RTR.UPI) - De Iraanse oud minister van buitenlandse zaken Sa- deq Ghotbzadheh, die drie dagen gele den in Teheran is gearresteerd, is za terdag beschuldigd van samenzwering tegen het leven van de islamitische re volutionaire leider Khomeini om zich daarna meester te kunnen maken van de macht. In een verklaring van het militaire revo lutionaire tribunaal stond dat Ghotb zadeh een van verschillende, monar chisten en opportunisten' was die ver band met de samenzwering waren gear resteerd. De beschuldiging tegen de oud-minis ter is de ernstigste in het post-revoiu- tionaire Iran en als hij schuldig wordt geoordeeld zou het vuurpeloton zijn voorland kunnen zijn. Het is niet be kend waar de oud-minister is sinds zijn aanhouding door revolutionaire solda ten op woensdag. Verwanten vertel den dat ook zijn broer en drie vrienden werden opgehaald. Maar de korte verklaring van een zichtbaar vermoeide Haig- hij heeft in vijf dagen 30.000 kilometer gereisd, en was maandagavond alweer onderweg naar Argentinië - heeft deze hoop voor alsnog de bodem ingeslagen. Haig was maandagochtend in Londen aangekomen met, naar hij zei, „enige ideeën" voor een diplomatieke oplos sing van het geschil over de Falkland- eilanden. Welke richting zijn ideeën uit gaan. is niet te zeggen, maar het staat vast dat ze op kernpunten voor de Brit se regering niet aanvaardbaar zijn. De Argentijnse ambassadeur in de Ver enigde Staten liet maandag weten, dat Argentinië bereid is zijn troepen van de Falkland-eilanden te halen, als Enge land akkoord gaat met het overdragen van de souvereiniteit van de eilanden, en de oorlogsvloot weer naar huis roept. Deze uitspraak laat ruimte voor de zo genaamde „Hongkong-oplossing". waarbij Engeland gedurende een aan tal jaren de Falkland-eilanden pacht, terwijl Argentinië juridisch eigenaar van de eilanden wordt. Na afloop van de afgesproken penode zou Argentinië ook het feitelijk bestuur over de eilan den krijgen. Volgens het Britse ministerie van de fensie waren er maandagochtend vroeg, toen de oorlogszone van 200 mijl rond de Falkland-eilanden van kracht werd, geen Argentijnse schepen meer in het betrokken gebied te vinden. Alle schepen van de Argentijnse marine bevinden in havens op twee kleinere schepen na. Die schepen zouden zich ophouden in een gebied dat niet kan worden bestreken door de torpedo's van de Britse kernonderzeeboten die rond de Falkland-eilanden op wacht liggen. Admiraal John Fieldhouse zei later, dat de operatie een volledig succes was. „Er is niet geschoten want er is niets om op te schieten, en daar ging het ons om", aldus de admiraal. Minister van buiten landse zaken Francis Pym heeft dit weekeinde voor de radio gezegd, ook niet te verwachten dat Argentijnse oor logsschepen zich in de zone zullen ver tonen. Dat zou volgens hem pogingen het geschil diplomatiek op te lossen, frustreren. Pym zei alle mogelijkheden om tot zo'n oplossing te komen, serieus te willen nemen. In dat verband werden, naast de Hongkong-oplossing, een gedeelde soevereiniteit genoemd, en het op de eilanden brengen van een VN-vredes- macht. (Zie ook pagina 3) ZOUTELANDE - Met warm-gewatteerde handschoenen aan op het strand: het beeld van een kille Pasendie de toeristen weinig aangenaams kon bieden. (Zie elders op deze pagina en pagina 2: Begin seizoen niet hélemaal mislukt DEN HAAG - Het buitenlands bezoek aan ons land heeft tijdens de kille paasda gen een absoluut laagterecord bereikt. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) telde 650.000 buitenlanders, maar de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus komt tot een aantal van slechts 300.000. Vorig jaar, toen de weersomstandigheden niet veel beter waren, trok ons land volgens peilingen van het NBT ruim 900.000 toeristen van over de grens. Veel vakantiegangers, voornamelijk uit In Scheveningen kwam het zondag- West-Duitsland, Frankrijk en Enge land, gingen maandag al vrij vroeg huiswaarts. Tegen zes uur 's avonds on- tond een aantal files, met name op de A-2 ter hoogte van Eindhoven en de A- 12 richting Arnhem en Duitse grens. Op het drukste moment van de avond regi streerde de rijkspolitie zeven files met een totale lengte van 45 kilometer. Als gevolg van sneeuw- en hagelbuien kwam het tot enkele lichte ongevallen, waarbij 52 auto's waren betrokken- Slechts één persoon raakte gewond. middag tot een verkeerschaos doordat boze strandtenthouders de toegangs wegen naar de badplaats een uur lang blokkeerden. De strandexploitanten willen dat de gemeente Den Haag geld beschikbaar stelt om het strand op te hogen. De bekende toeristische trekpleisters hebben de invloed van het slechte weer duidelijk ondervonden. De toeschou wersaantallen bleven vrijwel overal ver achter bij die van vorige jaren. De Am- FALKLAND EILANDENModerne automatische geweren en een historisch ka non. een tegenstelling op de Falkland Eilanden, waar de Argentijnse bezetters zich opmaken voor een mogelijk treffen met de Britten. (Van onze correspondent BONN - De grootste blokkade op de Rijn sinds 1945, waardoor vanaf vorige week donderdag 450 Rijnaken gedwongen werden voor anker te gaan, is ten einde. De Rijn kan sinds maandagavond weer stroomop vaarts in kiellinie weer worden bevaren. Oorzaak van de totale scheepsblokkade was een ongeluk met het Duitse containerschip Hornberg, dat ter hoogte van Remagen bij Bonn plotseling slag zij maakte waardoor vijftig van z'n 63 geladen container overboord gingen en op de Rijn wegdreven of op de rivierbodem terecht kwamen. Tot op 18 stuks na hebben de duikers de obstakels in dag- en nachtwerk naar boven kunnen brengen. Het bleek een bijzonder zwaar karwei in de zware stro ming hijstouwen onder de containers door te trekken en deze zo uit de vaargeul te hijsen. sterdamse 'Florlade' trok de meeste mensen: 100.000. Daarna volgden de Keukenhof (75.000-in 1981 130.000) en Madurodam (45.000 - in 1981 55.000). Er was weinig animo voor de dierentuinen: zo'n vijftig procent minder kijkers dan in'81. De overdekte attractiepunten (vooral musea) daarentegen draaiden zeer goed. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) schrijft het tegenvallend buiten landse bezoek geheel toe aan het slech te weer. Het NBT heeft de indruk dat ondanks de kou toch veel Nederlanders er in eigen land op uit zijn getrokken. De regio's hebben nauwelijks geprofi teerd van het paasbezoek. Veel mensen trokken naar de grote steden. De hotels en pensions zaten goed voL De steekproeven van het NBT en van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) over het aan tal buitenlandse bezoekers dat de afge lopen dagen ons land bezocht lopen ver uiteen. Een groep touroperators bin nen de ANVR meent dat op grond van steekproeven bij onder andere attrac tiepunten en horeca-ondernemingen het totaal aantal vakantiegasten (Ne derlanders en buitenlanders) niet meer dan 500.000 is. Het NBT zegt met het aantal van 650.000 uitsluitend bui tenlandse toeristen „een redelijk goe de schatting te geven". Het Nationaal Bureau voor Toerisme is tot dat getal gekomen op grond van tellingen bij de grens met apparatuur van het ministe rie van verkeer en waterstaat. JERUZALEM (AFP/DPA/UPI/RTR) - Israël heeft Egypte maan dag gedreigd op 25 april zijn terugtrekking uit de Sinai, anders dan afgesproken, niet te voltooien als Egypte de akkoorden van Camp David niet eerbiedigt. Op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook was het ook op de tweede paasdag uiterst onrustig door demonstraties van Arabieren. De Amerikaanse president Reagan was zo bezorgd over de ge spannen toestand in het Midden-Oosten dat hij besloot ondermi nister van buitenlandse zaken Walter Stoessel er onmiddellijk op uit te sturen om Israël en de Arabische leiders tot terughou dendheid te manen. en in de Gazastrook trachtten de orde te herstellen. De Palestijnen zorgden daar voor grote onrust. In Oost-Jeruzalem verhinder den de soldaten een protestmars van Arabieren naar de heilige moslimplaats 'de Tempelberg', waar maandag bij een schietpartij door een 30-jarige geeste lijk gestoorde jood van Amerikaanse af komst twee mensen om het leven kwa men en er meer dan 100 werden gewond. De politie arresteerde 37 deelnemers van de protestmars. Naar de radio meldde, werd aan een oproep van mos limleiders tot een algemene staking van een week overal in de bezette gebie den en in Oost-Jeruzalem gehoor gege- De Israëlische vice-premier David Levy zei volgens de Israëlische radio dat Egypte moet ophouden met alle activi teit die de vredesakkoorden schaadt. De Egyptische minister van buiten landse zaken Kamal Hassan Ali ver wierp Levy's uitlatingen en zei dat de terugtrekking op de afgesproken dag een feit moet zijn All sprak de Israëli sche beschuldiging tegen dat Egypte de Palestijnen in de door Israël bezette ge bieden wapens levert. Tientallen Israëliërs en Arabieren als ook enkele buitenlandse toeristen wer den maandag gewond toen Israëlische soldaten met traangas en gerichte schoteD op de Westelijke Jordaanoever ven. Scholen en winkels bleven dicht, terwijl er geen openbaar vervoer reed De Israëlische regering veroordeelde de stakingsoproep als 'misbruik van een tragedie'. In Washington zei een woordvoerder van het Witte Huis dat onderminister Stoessel instructie heeft de spanning in het Midden-Oosten te verminderen. Stoessel zou woensdag een eerste ge sprek hebben met de Israëlische pre mier Begin. De bezorgdheid in Washington groeide door de onlusten in de bezette gebieden en de versterking van de Israëlische strijdkrachten langs de grens met Liba non. Begin heeft de Verenigde Staten op het hart gedrukt dat hij niet van plan is Zuid-Libanon binnen te vallen. Secretaris-generaal Habib Chatti van de islamitische conferentie heeft de is lamitische staten maandag opgeroe pen zich gezamenlijk tegen Israel te ke ren en ae Palestijnen te helpen bij de bevrijding van Jeruzalem Chatti noemde de schietpartij maandag bij de Tempelberg een actie van zionisten. Koeweit heeft besloten woensdag uit solidariteit met de Palestijnen in de bezette Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever alle contact met de bui tenwereld te verbreken. JERUZALEM - Enkele gewapende Israëlische soldaten arresteerden maandag een jonge Palestijn, die tijdens de rellen in Jeruzalem, stenen gooide.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1