Ja PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EXTRA INLEVEREN MINIMA MOETEN 'Scherp signaal' EG-Argentinië PvdA wil zich intern over akkoord beraden PAASDRUKTE Woningnood Kikker bedreigd Omroepbijdrage 11 gulden hoger AFKEURING AGRESSIE Dit jaar 3,4 miljard bezuiniging Regei Regen, wind, koude Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien, sommige met hangel of natte u sneeuw, middagtemperatuur rond 8 graden. Krachtige wind, eerst weste lijk, later uit het noordwestent 225e jaargang no. 84 Zaterdag 10 april 1982 tamse bv sinds 1881 UW ELEKTRO TECHNISCH INSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 Het kabinet van de monumenten Iet Paas-akkoord van het kabinet over de inhoud de Voorjaarsnota-1982 gaat de geschiedenis in met een etiket, waarop een van die wonderlijke Van Agtiaan- se teksten, „een monument van coali tie-bereidheid". Ettelijke weken van vingeroefeningen met kennelijk veel te botte beitels waren zonder zichtbaar re sultaat voorafgegaan aan het moment, waarop de minister-president zichzelf publiekelijk vastlegde met de medede ling dat er vóór het nu aangebroken weekend besluiten zouden worden ge nomen over het beleid van de regering voor de rest van het jaar 1982. Bijna 18 uur marathonberaad was er tenslotte nodig om zover te komen dat het resul taat van geven en nemen, van loven en bieden, van slikken of stikken, eigenlijk het resultaat van het onvermijdelijke kon worden onthuld. En even bizar als het getob en gesteun waaronder de be zuinigingsproblemen de afgelopen we ken werden bedolven was bij het aan breken van Goede Vrijdag in Den Haag het uitdelen van complimentjes tussen PvdA en CDA over de manier waarop men elkaar dan tenslotte had gevon den. Nederland beleefde het genoegen zich te kunnen vergapen aan het schouwspel dat drie partijen, die meer dan een half jaar geleden met elkaar afspraken dat zij het land door een eco nomische crisis heen naar betere tijden zouden loodsen, ook inderdaad bereid bleken ieder voor zich zoveel water in de wijn te doen dat met die opdracht althans een aarzelend begin van uitvoe ring kan worden gemaakt. Voor Van Agt ging het daarbij om een 'monu ment'. Wie de moeite neemt het werkstuk van dichterbij te bekijken kan al leen maar tot de conclusie komen dat het kabinet bij gebrek aan beter voor alle drie deelnemende partijen een in terne crisis heeft overleefd- Van het re geerakkoord, dat in de vroege herfst van vorig jaar de basis vormde om van start te gaan, is nog nauwelijks één doelstelling ongeschonden gebleven- De harde werkelijkheid van een nog steeds verslechterende economie, van zware tegenvallers en van ontwikkelin gen waarvoor men (misschien wel be wust) de ogen sloot, heeft uiteindelijk gedicteerd wat er moest gebeuren. Dat was - vooral voor de PvdA - even wen nen. Het optimisme over de weg waar langs economisch herstel zou zijn te be reiken heeft bij de socialisten plaats ge maakt voor (wat wel is genoemd) 'nieuw realisme' Daarom was het bij de sa menstelling van het nu dichtgebonden bezuinigingspakket inleveren van wen sen. vroeger zelfs 'strijdpunten', gebla zen. Het desastreuze verkiezingsresul taat van 24 maart jL heeft bij de PvdA totdat besef bijgedragen. Den Uyl heeft zich tot het uiterste verzet. Met het ex cuus dat hij tenslotte de absolute eis van handhaving van de koppeling tus sen sociale uitkeringen en lonen over eind heeft kunnen houden, bleek hij be reid om mee te blijven doen. De mini mum-inkomens gaan er verder op achteruit dan was afgesproken. Er is een duidelijke verschuiving van de col lectieve lastendruk van werkgevers naar werknemers. Het totaal aan bezui nigingen is per saldo aanzienlijk groter dan de PvdA bij de 'miljarden-dans' van de laatste weken steeds heeft volge houden. Het kabinet zit nu duidelijk op de toer van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven. In de huishoudporte monnee zal dat heel goed voelbaar wor den. Toch heeft ook het CDA moeten ervaren dat blijven regeren met de so cialisten inslikken betekent. Voorne mens om de problemen met 'lef en 'ge durfde maatregelen' te lijf te gaan resul teerden erin dat premier Van Agt zijn 'eindbod' van deze week tot diep in de nacht van donderdag op vrijdag steeds opnieuw heeft moeten bijstellen. Voor de plannen om het financieringstekort van de overheid dit jaar terug te drin gen is dat niet zonder gevolgen geble ven. Het blijft op dezelfde hoogte als in 1981 (8,25 procent). Van Agt noemde het nu al een geschiedenis makende presta tie dat het gat tussen inkomsten en uit gaven bij de overheid niet nog groter wordt. Redelijk opgelucht over het vermo gen tot politieke plooibaarheid, waarmee de krachttoer van de Voor jaarsnota werd doorstaan, is de kabi- netsploeg op paasvakantie gegaan. Toch is het maar de vraag of het monu ment van regeerkracht dat de CDA- PvdA-D'66-coalitie voor zichzelf heeft opgericht een beetje weerbestendig zal blijken te zijn. Wat nu bereikt kon wor den is een uiterste minimum met nog tal van onzekerhedenHet directe effect op verbetering van de werkgelegenheid ziet er maar magertjes uit Bovendien is van de nu overeengekomen maatrege len weinig te verwachten aan over heidsinvloed op de daling van de rente. De afspraken, gemaakt voor nieuwe be zuinigingen in 1983, zijn erg globaal en tamelijk vaag. Alles bijeengenomen geeft de Voorjaarsnota dus niet meer dan wat lucht voor een korte periode. Op nieuwe tegenvallers is het 'monu ment van coalitie-bereidheid' in geen enkel opzicht berekend. En nieuwe te genvallers zullen zich ongetwijfeld aan dienen. Dat heeft het eerste halfjaartje het kabinet-Van Agt n inmiddels wel geleerd. Na het voorjaar komt de zomer en vóór Prinsjesdag moet er een begro- tlng-1983 op tafel liggen Weer een mo nument van water in de wijn? Of Ls al leen het resultaat dat telt? vdM Een werk van de Franse schüv Henri Matisse (1869-1954) heeft op ee veiling bij Drouot in Parijs de record prijs van 6,8 miljoen frank (circa 2,9 miljoen i opgebracht. GOES - Ruilverkaveling van Walcheren zal een sterk nega tieve invloed hebben op de amftbieenstand. Volgens een on derzoek lopen de bruine kikker, groene kikker, kleine water salamander, gewone pad en rugslreeppad. opnieuw kans uit Walcheren te worden verdreven. Dat gebeurde ook al ten gevolge van de inundatie 1944-1946 Het onderzoek beklemtoont dat amfibieën sterk gebonden zijn aan speciale milieu-omstandiheden. Zie ook pagina 2. Met man en macht proberen de meisjes van het Amsterdamse VVV-kantoor, nu gevestigd in het NZH-koffiehuis bij het Centraal station plaatsen te vinden voor de vele Paastoeristen die de hoofdstad aandoen. DRIEBERGEN (ANP) - Het is vrijdag tamelijk druk geweest op de Nederlandse wegen, maar tot grote problemen heeft dat volgens de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen niet geleid. Zoals verwacht ontstonden de meeste files op de wegen van en naar Duitsland door de toeloop van paastoeristen uit dat land. De langste file werd gemeten op de weg Arnhem-Apeldoorn, waar vrijdag middag enige tijd een rij auto's van acht kilomter stond Door het slechte weer kwam het paas- bergen heeft de verkeersdienst vrijdag verkeer volgens Driebergen pas rond 'live'ina Hilversum 1 verkeersinfoi ma- elf uur vrijdagmorgen op gang. Bij de tie op de autoradio's gebracht. Evenals grensovergangen Bergh, Venlo en vorig jaar was een medewerker van de Heerlen ontstonden wachttijden tot een Nachrichten- und Fuhrungszentrale in uur. Bij Eindhoven liep het verkeer in Dusseldorf naar Driebergen gekomen de war door wegopbrekingen. Er waren om de Duitse automobilisten in hun ei- een paar ongevalletjes - onder andere gen taal te vertellen waar het knelde, door de sneeuw - maar de schade bleef Omgekeerd was iemand van de Neder landse verkeersdienst voor de Duitse radio te horen. Na half vijf had de poli tie helemaal geen last meer van files en waren ook de problemen bij de grens overgangen goeddeels achter de rug. Leden van de actiegroep Onkruit hebben in de nacht van donderdag op vrijdag het miniatuur Witte Huis, dat staat opgesteld in het miniatuurstadje Madurodam, in Den Haag, onder han den genomen met verf, mokers en afbijt- middelen. In een verklaring aan het ANP zegt Onkruit met deze vernieling te unllen protesteren tegen de feestelijkhe den rond de viering Van de 200 jaar di plomatieke en handelsbetrekkingen tussen Nederland en Amerika. beperkt tot wat deuken. Vanuit Drie- DEN HAAG-De omroepbijdragen wor den met ingang van 1 januari 1983 ver hoogd tot 153 gulden (was 142 gulden) per jaar. Dat bedrag geldt voor bezit ters van een radio en televisie. Voor de radio alleen moet in het nieuwe jaar 45 gulden per jaar worden betaald. Dit heeft de ministerraad donderdag beslo ten. BRUSSEL (ANP/AFP/RTR) - De tien landen van de Europese Gemeenschap willen Argentinië een 'politiek signaal' geven om duidelijk te maken, hoezeer zij de bezetting van de Falkland Eilanden afkeuren. De politieke directeuren van de ministeries van buitenlandse zaken stelden vrijdag in Brussel een verklaring van deze strekking op die, na goedkeuring door de tien regeringen, vanmiddag zal worden bekendgemaakt. Op de vier uur durende bijeenkomst die door de Belgische minister van buiten landse zaken. Leo Tindemans, als fun gerend voorzitter van de Europese mi nisterraad was belegd, werd tot een al gemene stopzetting van de wapenle veranties aan Argentinië besloten, zo als Engeland. Nederland, Frankrijk, West-Duitsland. Italië en België reeds hebben afgekondigd Over economische sancties wordt door de ambassadeurs bij de E.G nog ge praat. Een belangrijke factor daarbij is dat de uitvoer van de EG naar Argen tinië groter is dan de invoer uit dat land - 2.2 miljard dollar tegen 1,8 mil jard dollar in 1981. Een volledig em bargo van de EG tegen Argentinië zou zeker tot vergeldingsmaatregelen lei den. Daarvan zouden vooral West- Duitsland, Frankrijk en Italië t« lijden hebben. Wel zou erop kunnen worden gerekend dat de meeste, zo niet alle EG-landen hun ambassadeur in Buenos Aires zul len terugtrekken. Bovendien zou Ar gentinië moeten rekenen op grote poli tieke druk van de EG-landen in interna tionale organisaties. In de gemeenschappelijke verklaring zouden de tien landen er sterk op aan dringen dat de Argentijnen de Falkland Eilanden direct ontruimen en meewer ken aan een vreedzame oplossing van het conflict. Intussen heeft na andere vooraan staande figuren in de EG ook voorzit ter Dankert van het Europese parle ment het Argentijnse optreden veroor deeld en gepleit voor een oplossing langs diplomatieke weg. Hij kondigde in een verklaring aan dat het parle ment over tien dagen in Straatsburg een debat zal houden over het conflict. (Zie ook pagina 3 en 4i. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De mensen met de laagste inkomens zullen extra moeten inleveren als gevolg van de vrijdagochtend door het kabinet genomen besluiten over de Voorjaarsnota. De hogere inkomens gaan er voorlopig juist minder op achteruit dan in het regeerakkoord was afgesproken. Het kabinet wil alleen de koopkrachtdaling bij de 'echte minima' zo nodig beperken door aanvullende maatregelen. Uit voorlopige becijferingen blijkt dat de totale achteruitgang voor de minima nu op kan lopen tot bijna twee procent. In het regeerakkoord lag de grens nog bij min 1 procent. De hogere inkomens komen daarentegen „duidelijk lager uit dan min 4 procent," aldus premier Van Agt. na afloop van het bijna achttien uur durende kabinetsberaad. Het overleg duurde vrijwel onafgebro ken vanaf 12 uur donderdagmiddag. Pas om half zes vrijdagochtend verlie ten de ministers het ministerie van al gemene zaken. Voor het nemen van de PAGINA 2 deltawerk De ervaring met de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde heeft nog geen extra werk opgeleverd. Slechte terloops wordt er hier en daar een beroep gedaan op de kennis die met de voorbereiding van de pijlerdam ls opgedaan. PAGINA 3 falkland-eilanden Regeringskringen in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires hebben vrij dag laten weten dat Argentinië geen benoegen zal nemen met één van de twee oplossingen voor de Falkland-cri sis die voor GrooLBritannlè accepta bel zouden kunnen zijn. Noch de zoge naamde Hong-Kong-variant (het af staan van de Falkland-eilanden aan Engeland gedurende 99 jaar) noch de vorming van een gemengdBrits-Ar gentijns bestuur, zijn aanvaardbaar voor de Argentijnse regering. PAGINA 7 uiteindelijke beslissing polsten zij vroeg in de ochtend eerst nog de fractie leiders van de regeringspartijen. De minister-president toonde zich na afloop vooral tevreden over de stabili satie van het overheidstekort als ge- Aanhouding verkoper 'zaagsel-sigaretten TILBURG (ANP) - De rijkspolitie in Brabant heeft in samenwerking met de gemeentepolitie te Tilburg drie mannen aangehouden, die de laatste weken op diverse plaatsen in het zuiden van het land sloffen sigaretten verkocht hebben die bij nadere inspectie grotendeels met zaagsel gevuld bleken. De arrestanten zijn een vader en zijn twee zoons, zon der vaste woon- of verblijfplaats. Tot nu toe heeft de politie achttien gevallen van oplichting opgelost, maar zij houdt er rekening mee dat meer mensen de dupe zijn geworden van deze truc. Hoe veel geld het drietal bij deze oplichting rijker is geworden wist de politie niet te vertellen. volg van de bezuinigingsmaatregelen. „Een kabinet dat de stijging van het financieringstekort tot staan brengt, maakt geschiedenis. Dat krijgt lang zaam allure," zei hij in antwoord op een vraag over de „nationale allure" van het kabinet. Vice-premier, en PvdA-leider, Den Uyl bleek ook Ingenomen met het bereikte resultaat „Het is een heel redelijk com promis, het was een kwestie van geven en nemen. Er zitten verschillende ele menten in die ik liever anders had ge wild, maar ik heb gestreden voor het behoud van de koppelingen. Dat is ge lukt," zei Den Uyl. Bezuinigingen De door het kabinet gemaakte afspra ken behelzen een bruto bezuiniging van f 3,4 miljard in de rest van dit jaar. Volgend jaar kbmt daar nog eens f 8,4 miljard bovenop. Van deze bedragen wordt dit jaar f 300 miljoen en volgend jaar nog eens f500 miljoen beschik baar gesteld voor de werkgelegenheid en het bevorderen van nieuwe investe- de lasten van het bedrijfsleven in 1982 en 1983 met achtereenvolgens f 600 mil joen en f 1200 miljoen te verlagen. Dat gebeurt door een verschuiving van de premiedruk van de werkgevers naar de werknemers. Dat betreft met name de werknemerspremies voor ww (verho ging 0,7 procent), wao (0,5 procent) en ziektewet (0,3 procent). In totaal levert deze maatregel f600 miljoen op aan lastenverlichting. Door de doorwerking in de ambtenarensala rissen bespaart de overheid nog eens f 625 miljoen. Hierbovenop gaan amb tenaren en trendvolgers 1 procent van hun loon inleveren ten behoeve van de werkgelegenheid in him sector (op brengst f 330 miljoen) Minister Den Uyl heeft voorts toege zegd voor het eind van het jaar met voorstellen te komen om het huidige stelsel van sociale zekerheid te wijzi gen- Op grond van deze toezegging heeft het kabinet besloten af te zien van de onmiddellijke invoering van het kostwinnersprincipe (opbrengst f250 miljoen). Er zal opnieuw bezuinigd worden in de f Slot zie pagina 4 kolom 1) kernenergie De Coördinatiegroep Energiebespa ring Zeeland weigert een vertegen woordiger van het Zeeuws Coördina tieorgaan ais lid toe te laten. De keme- nergieopvattlngen van de natuur- en milieubescherming zijn de energiebe- sparlngsgroep in het verkeerde keel gat geschoten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PvdA wil dat binnen afeienbare tijd een extra congres of partijraad van de socialisten wordt gehouden voor de beoordeling van het in de nacht van donderdag op vrijdag gesloten akkoord binnen bet kabinet over de Voorjaarsnota. Dit vooral omdat op basis van dat akkoord een aantal uitgangs punten van het regeerakkoord wordt losgelaten. PvdA-secretaris Wim van Velsen, zei dat vrijdagavond voor de KRO-radio. Het PvdA-partijbestuur doelt hierbij vooral op het loslaten van de garantie dat de minima dit jaar niet meer dan min 1 procent zullen inleveren. Van Velsen vindt dat nu het regeerakkoord niet meer overeind kan blijven de partij-instantie die des tijds dat regeerakkoord heeft getoetst, en de minister toestemming heeft gegeven om in het kabinet te gaan zitten, ook moet toetsen of dit nieuwe akkoord wel naast het regeerakkoord overeind kan blijven. Of dat moet gebeuren door een bijzonder partijcongres bijeen te roepen, of door een vergadering van de partijraad, kon Van Velsen nog niet zeggen. Daarover wordt binnenkort beslist. Als de 'dood' voor een boete NEW YORK (DAP) - Een Ameri kaanse student die zijn dood voor wendde om een boete wegens te snel rijden niet te hoeven betalen, moet binnenkort terechtstaan. De student, van de universiteit van Bowling Green in Ohio, liet de rech ter weten dat hij de boete niet kon betalen omdat hij in het ziekenhuis lag. Enkele dagen later ontving de rechter een brief met het briefhoofd van het ziekenhuis, waarin stond dat de student was overleden. Het proces werd gesloten. Een plaatselijke krant meldde de dood van de student. Een kennis van de student zag het bericht en weinig later de 'dode' zelf op het terrein van de universiteit rondlo pen. Hij stelde de krant in kennis en die op haar beurt de rechtbank. Toen de student even later bij de rechtbank verscheen om de boete te betalen, weigerde deze het geld aan te nemen. Hij staat nu op 16 april weer voor de rechter - dezelf de die hij zijn 'overlijden' had ge meld. bezuinigingen Een werkgroep die door b en w van Vlisslngen werd Ingesteld om bezuini- glngsmogpiijkheden te vinden ziet een aantal maatregelen waardoor er nog dit jaar een half mihoen op de gemeen- tebegroting gekort kan worden. PAGINA 11 ondernemen De Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindustrie schrijft in het Jaarverslag over 1981 dat de kleine en i, middelgrote bedrijven onmogelijk hun aandeel in het 'verwerken' van nieuw aanbod op de arbeidsmarkt kunnen handhaven, als het ondernemen niet aantrekkelijker wordt gemaakt. PAGINA 25 voetbalstaking Met vijfduizend gulden heeft bewind voeder mr M, Franken van de Tilburg- se eredivisieclub Willem II de staking van spelers en trainer 'gebroken'. Het bedrag moet de financiële nood onder de spelers lenigen. Willem II heeft in februari en maart geen salaris ultbe- Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 25. Radio en televisie: 26 en 27. Zaterdagkrant: 17, 18, 19 en 21. UTRECHT - Tienduizenden jongeren bevolken de Prinses lrenehal in Utrecht tijdens het No Nukes Festival dat vrijdag werd gehouden. Tot 's avonds elf uur traden een dozijn popgroepen uit binnen- en buitenland op, zoals Doe Maar, The Stranglers, Urbanus en Steel Pulse. AMSTERDAM (ANP) - Er waggelen in Artis in Amsterdam zoveel pinguins rond, dat de dieren te kampen hebben met woningnood'. Begin dit jaar was het al een krappe situatie, maar de geboorte van 24 kerngezonde kuikens is de kwette rende kolonie echt veel te groot geworden. Er zijn nu 136 pinguins en dit moeten er tachtig worden. De beschikbare broedruimte laat nu eenmaal niet meer vogels toe Binnenkort zal voor het pinguinsoverschot een ander plaatsje binnen of buiten Nederland gezocht worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1