Kabinet in marathon voorjaarsnota DEARKENOACHS OP DE VELUWE Thatcher: onderhandelen na vertrek Argentijnen Racist Mark Twain in discussie SPANNING IN NACHTELIJK BERAAD Duizenden begroeten Flyer9 DE JAGER-TOLHOEK Opnieuw strijd in El Salvador BOODSCHAP VOOR BEMIDDELAAR HAIG Buien Wisselend, bewolkt met regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 graden. Tot vrij krachtig afnemende noordwesten affindÉO KEUKENS MIDDELBURG: Korte Noordstraat 1, FAIRFAX VIRGINIA- Een Amerikaanse school die naar de schrijver Mark Fmin is vernoemd heeft kritiek op diens boek The adventures of Huckleberry Finn', omdat zwarten er neerbuigend in zouden worden behandeld. Volgens de Fairfax Journal in de gelijknamige stad is John Wallace, bestuurslid van de school, tegen gebruik van het boek in de lessen omdat hij het een 'grotesk voor beeld van rascistische rommel' vindt. Rel hoofd van de school, John Martin, heeft het advies aangenomen van een comité van leerkrachten, ouders en bestuurders de zaak te bekijken naar aanlei ding van een verzoek van het comité voor de mensenrechten van de school in december, het boek van het lesrooster te verwijderen, maar het roei te handhaven als discussiestuk wanneer Mark Twain en zijn werk aan de orde zijn. m nl?\T Ui in Ho* L-oKinc (Van onze parlementaire redactie) IDEN HAAG - Het kabinet was er vanmorgen vroeg nog niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over nieuwe bezuinigingen voor 1982. Daarbij stonden centraal de handhaving van de positie van de minima en de vraag of gehuwde vrouwen wel of geen voledige uitkering zouden J moeten ontvangen. Vooral op dit laatste punt botsten de meningen van minister Den Uyl (sociale zaken) en premier Van Agt. naire zitting bijeen. Daarvoor hadden premier Van Agt, en de vice-premiers Den Uyl en Terlouw in afzonderlijke ge sprekken geprobeerd de patstelling te doorbreken. I De meningsverschillen over de positie I van de minima en het zgn. 'kostwinner- I sprincipe' leidden al eerder op de avond tot forse meningsverschillen. Deze I moesten eerst in onderlinge gesprek- ken worden opgelost, voordat het kabi- I net aan de -naar het zich liet aanzien- definitief laatste bespreking van het 1 eindvoorstel van premier Van Agt kon 1 beginnen. (Ondanks optimistische verklaringen I van de kant van de Rijksvoorlichtings- st. eerder op de avond, kwam het as ver na tweëen weer in ple- De Stichting Cultuurspreiding Zee land wordt opgeheven. De voorzitter van het subsidièntenoverleg van de stichting, mr J. P. Boersma, zegde gis teravond toe dat de provincie zal pro beren de twaalf personeelsleden van de SCZ een 'redelijk' oplossing aan de hand te doen. PAGINA 3 prijzen De prtlzen zijn in de eerste drie maan den van dit jaar met twee procent ge slegen. De prognose voor het hele jaar (v«f tot vijfeneenhalf procent) zal ichijnUJk moeten worden bijge- Ook het inflatietempo is toege- liftsluis De Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer vindt het ongehoord dat de Raad van de Waterstaat de liftsluis in de Ocstcrdam wil schrappen. Schut tevaer zegt de mening van de raad uit betrouwbare bronnen te hebben ver nomen PAGINA 11 werkgelegenheid Werkgevers en werknemers in de raad voor de arbeidsmarkt zijn het niet eens over de aanpak van de werkloosheid. Beide partijen kiezen voor rende mentsherstel, maar de werknemers willen bovendien een gericht econo misch structuurbeleid en herverdeling van de arbeid door arbeidstijdverkor ting. PAGINA 13 voetbalstaking Bij de eredivisievereniging Willem II wordt gestaakt. Spelers en trainer be sloten gisteren het werk neer te leggen, Directe aanleiding tot de staking is de weigering van bewindvoerder Fran ken en bestuur van de club om de sala rissen over februari en maart te beta len. Willem II verkeert ln surséance van betaling. PAGINA 19 biotechnologie De Nederlandse Industrie is ijzersterk op het gebied van de biotechnologie. Een commissie die de mogelijkheden op dit terrein onderzocht, komt met de aanbeveling overheid, wetenschap en bedrijfsleven samen te laten werken om de toepassing van biotechnologi- sche vindingen op korte termijn moge Hik te maken. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 11. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13 en 15. Kunst en cultuur: 16. Radio en televisie: 17. „Financiën, economie: 19. SAN SALVADOR (DPA/RTR7AP/ANP) - De strijd in EI Salvador is weer opge laaid, zo is woensdag, ruim anderhal ve week na de verkiezingen, gebleken uit mededelingen van een legerwoord- voerder. Het leger (s met steun van helikopters een groot zuiveringsoffensief langs de Panamerikaanse hoofdweg begonnen. Het verzet blies, naar hy zei, woensdag avond bij Metapan tussen de hoofdstad en de grens met Guatemala een spoor brug op, op een hoofdlijn, die Guatema la gebruikt voor zijn invoer via de Sal- vadoriaanse haven Acajutla. Bij een aantal op de oostelijke voorstad Soya- pango van San Salvador werd nog een brug vernield en schade aangericht aan een elektriciteitscentrale. Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft minister Van der Stoel van buitenlandse zaken ge vraagd de resultaten bekend te maken van het onderzoek naar de dood van vier Ikon-journalisten in El Salvador. Het ministerie van defensie van Nica ragua heeft medegedeeld dat 'contra revolutionaire troepen' gelijktijdig vanuit Honduras en Costa Rica aan vallen hebben uitgevoerd op Nicara guaanse grensposten. Hierbij is een soldaat gedood en zijn twee anderen gewond. Kort voor middernacht meldde een woordvoerder van de RVD-nog dat het slechts een kwestie „van de laatste centimeters" was. Op dat moment was het wachten op het verwijderen van de laatste scherpe kantjes,. meldde hij. Maar zowel in PvdA- als in D'66-krin- gen achtte men deze mededeling rijke lijk voorbarig. In ieder geval zag het er op dat moment naar uit dat het overleg nog zeker enkele uren in beslag zou ne men. Eerder op de avond had premier Van Agt een doorbraak trachten te forceren door het kabinet zijn definitieve eind voorstel voor te leggen. Somber Enkele uren eerder was het beeld heel wat somberder. Zo werd het begin van het laatste overleg ongeveer anderhalf uur uitgesteld, tot tien uur. Minister Den Uyl (sociale zaken) wees er om half negen nog op dat het gevaar van een kabinetscrisis nog steeds niet voorbij was. Ook had Van Agt laten weten dat er langzamerhand een eind kwam aan zijn bereidheid tot het zoeken naar nog weer nieuwe compromissen. Minister De Koning, die als informa teur nauw betrokken was bij het opstel len van het regeerakkoord, liet even eens weten dat er nog harde tegenstel lingen overwonnen moesten worden. Daarbij zou het niet alleen gaan om de positie van de 'minima'. Ook politieke meningsverschillen veroorzaakten pro blemen. Via een koeriersdienst werden onder tussen „technische berekeningen" overgebracht van het Catshuis (waar de CDA-ministers bijeen waren) naar het ministerie van algemene zaken (PvdA-bewindslieden). De D'66 be windslieden vergaderden elders in Den Haag. De bezwaren van de PvdA-bewindslie den spitsen zich voorts toe op het be drag dat het kabinet als extra impuls voor de werkgelegenheid wil uittrek ken. De PvdA vindt dat te laag. Ook wezen de socialisten de door het CDA gewenste invoering van het „kostwin ners-begrip" in de sociale verzekerin gen af. Van Agt wilde niet zeggen welke wijzi gingen hij in zijn voorstel (totaal 3,3 mil jard bezuinigingen, waarvan een deel door premieverhogingen) heeft aange bracht. Van Agt benadrukte dat „som mige PvdA-ministers" nog steeds grote moeite met zijn voorstel hebben. Door de wijzigingen in Van Agt's voor stel moest het kabinetsberaad eerder al om zes uur worden onderbroken. Daarna trok minister Van der Stee (fi nanciën) zich intussen terug met zijn directeur voor de rijksbegroting, drs. B. Leblanc, en andere adviseurs om de voorgestelde wijzigingen door te reke nen. Later kwamen daar de CDA mi nisters bij. Kangoeroes, ganzen, eenflamingo en hertekoppen, samen een minimaal deel van de ca. 250.000 opgezette dieren die in Brummen bij een evangelist zijn aangetroffen. BRUMMEN (ANP) - Verscholen in het dichte naaldhout van het Velu- wemassief, opgeslagen in enkele tientallen bouwvallige, schimme lige schuurtjes en muffe onder aardse keldergewelven heeft de rijkspolitie van Brummen een bij na ongelooflijke vondst j meer dan 350.000 opgezette dieren, duizenden vogeleieren en een gi gantische insectenverzameling. Het complete levenswerk van de 72-jarige 'ome John' Roeleveld, evangelist/preparateur en naar zijn zeggen trouwe slaaf van de Heer, die hem opdracht heeft gege ven met zijn Ark van Noach te wachten op de dag des oordeels, om dan met enkele trouwe volge lingen de wederopstanding van de duizenden opgezette beesten mee te maken. Slot zie pagina 8 kolom 1) LONDEN (UPI/DPA/AFP/RTR) - De Britse minister-president, Margaret Thatcher, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Haig, ge zegd dat Groot-Brittannië niet ROTTERDAM - Duizenden belangstellenden hebben donderdag in Rotterdam het zeiljacht de 'Flyer' en zijn bemanning onder leiding van schipper Conny van Riet schoten i midden op de fotoi ingehaald Hel jacht heeft onlangs een zeilwedstrijd om de wereld winnend afgeslo ten. De Willemskade in het Rotterdamse scheepvaart kwartier zag even na het middaguur zioart van de men sen. Op de Maas werd de 'Flyer' begroet door een twintig tal andere jachten en onder meer de antieke stoomsleep- boot 'Furie', bekend uit de tv-serie 'Hollands Glorie' Prins Bernhaia nuiun de zegetocht, over de Nieuwe Waterweg mee Conny van Rietschoten en zijn bemanning maakten gis termiddag nog een rijtoer door de stad naar het stad huis. waar zij door het college van benw van Rotterdam werden ontvangen. Tijdens de ontvangst maakte burgemeester Peper van Rotterdam Van Rletschotensbenoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau bekend. over de toekomst van de kolo nie de Falkland Eilanden wil onderhandelen totdat alle Ar gentijnse troepen daarvan zijn teruggetrokken en de eilanden weer onder Brits bestuur staan. Dit hebben Britse func tionarissen meegedeeld. Zij zeiden dat premier Thatcher deze boodschap aan Haig heeft meegegeven, die vandaag vrijdag naar Buenos Aires vertrekt voor het tweede deel van zijn bemiddelingspoging, waarvoor hij van president Reagan opdracht kreeg. Haig en Thatcher spraken anderhalf uur met elkaar in de ambtswoning van de premier aan Downing Street 10. Eer der overlegde Haig een uur met de nieu we Britse minister van buitenlandse za ken, Francis Pym. Amerikaanse func tionarissen wilden, krachtens een be sluit van Haig, geen commentaar geven op de gesprekken. Volgens de Britse functionarissen leg de premier Thatcher de nadruk op de „warme en intense" gevoelens bij de Britten over de Argentijnse invasie op de Falkland Eilanden, zowel bij het parlement als bij het Britse volk. Me vrouw Thatcher verklaarde met na druk dat het niet alleen een kwestie van de Falkland Eilanden is, maar ook van agressie tegen een vrij volk die, zo werd zij geciteerd, enorme implicaties kan hebben voor het westers bondge nootschap en de vrije wereld. Volgens de functionarissen zei me vrouw Thatcher dat een dictator zulke daden niet straffeloos kan begaan. Haig werd door Thatcher op de hoogte ge steld van de Britse positie en zal deze aan de Argentijnse autoriteiten over brengen, zeiden zij. Onderzoek Thatcher, wier positie verzwakt is door ontevredenheid over haar optre den in de crisis, zegde in het Lagerhuis een onderzoek toe naar de toedracht van de gebeurtenissen die hebben ge leid tot de bezetting van de Falkland zoek zal krijgen. Mr. W J. Geertsema, commissaris van de koningin in de provincie Gelder land, is donderdag voor observatie op genomen in het ziekenhuis in Apel doorn. Volgens zijn secretaresse heeft de commissaris te kampen met ast maklachten. Hoelang mr. Geertsema opgenomenmoet blijven, is niet bekend. De Argentijnse minister van buiten landse zaken, Nicanor Costa Mendez, heeft woensdag verklaard nog te ver trouwen op de mogelijkheid van een vreedzame regeling over de F alk! and kwestie. „In het kader van een gemeen schappelijk akkoord kan over alles wor den onderhandeld," zei hij in interview met de Amerikaanse tv-maatschappij ABC. Naar het oordeel van Joseph Luns, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft Groot-Brittanniè in het conflict om de Falkland Eilanden „het recht om te reageren zoals het gedaan heeft". Het zou een „verschrikkelijk voor beeld" voor de geloofwaardigheid van Europa zijn geweest, wanneer een land uit zijn midden de inname van een deel van zijn grondgebied zonder slag of stoot had geaccepteerd. Dat zei Luns donderdag tot de Rhein-Ruhrclub in Düsseldorf. De Engelse staatssecretaris van finan ciën Brittan heeft inmiddels in het La gerhuis gezegd dat de militaire acties bij de Falkland Eilanden vrijwel zeker tot belastingverhogingen alsmede ver dere bezuinigingen zullen leiden. (Zie ook pagina 3) Haig begroet Margaret Thatcher LONDEN - Een huisvrouw in Wales, de 37-jarige Enyd Muxworthy, is haar eigen propaganda-oorlog tegen Argentinië begonnen. Zijpakte donderdag de telefoon, draaide een willekeurig nummer in Buenos Aires en gaf enkele regels van 'Rule Britannia' ten beste. „Ik had de beelden gezien van onze marinemacht die uitvoer. Ik voelde me zeer patriottisch, maar ook zeer gefrustreerd omdat ik niets doen kon. Na het opbellen voelde ik mij een stuk beter". Een telefoongesprek met Buenos Aires kost een pond tegen de vijfguldem per minuut. Mevrouw Muxworthy wil eerst de telefoonrekening afwachten alvorens haar campagne uit te breiden. Haar echtgenoot merkte overigens op dat zij 'een vreselijke stem heeft'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1