PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kabinet dicht bij oplossing 'Hongkong-oplossing' voor de Falklands? Veldslag politie-krakers VAN A GT: BINNEN 24 UUR kleintjes IN DE BLOEMEN Wiegel getrouwd Rustige paasdagen? HAIG NAAR LONDEN EN BUENOS AIRES Londen: rond de Falklands oorlogsgebied Op de fiets in New York Regenachtig Veel bewolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Zuidwestelijke wind, draaiend naar noordwest, vrij krachtig. 225e jaargang no. 82 Donderdag 8 april 1982 kunl u telefonisch opgeven. Bel Vlissingen 01184 15144 I Terneu: HAREN (ANP) - In de Groningse gemeente Haren is woensdag VVD-fractieleider Hans Wiegel (40) in het huwelijk getreden met de 30-jarige mevrouw Marjan Frederiks, een oudere zuster van de eind 1980 door een verkeersongeval om het leven gekomen eerste vrouw van Wiegel, Jacqueline. Het huwelijk werd voltrokken door burgemeester K. Weide van de gemeente Haren, een persoonlijke vriend van Wiegel. Wiegel trouwde in 1973 met Jacqueline Frederiks, die toen achttien jaar was. Uit dat huwelijk heeft hij twee kinderen: Eric (7) en Marieke (5). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet lijkt woensdagavond dicht bij een oplossing te zijn gekomen bij het vaststellen van de extra bezui nigingen voor 1982. De ministers komen vanmiddag om 12.00 uur opnieuw bijeen. Volgens premier Van Agt zal dat de beslissende vergadering zijn. Hij zei gisteravond dat het vinden van een definitieve oplossing nog slechts 24 uur op zich zou laten wach ten. De ministerraad heeft woensdagavond nog geen beslissingen genomen, maar wel het definitieve voorstel van premier Van Agt besproken. Het overleg duurde dan ook slechts twee en een half uur. De minister-president sloot na afloop van het gesprek overigens niet uit dat het rsv minister Terlouw stelt als dwingende voorwaarde bi) de driehonderd mil joen gulden steun die hfi Ryn-Schelde- Verolme geeft, dat de winstgevende dochters van de onderneming, waar toe ook De Schelde in Vlisstngen be hoort. niet langer worden uitgehold ten bate van de minder Qorissante tak van het bedrijf. De bewindsman wil de steuncyclus aan RSV doorbreken en ziet de nu toegekende steun als 'laat ste hulp'. PAGINA 3 benzineprijs De prijs van benzine zal aan het eind van de volgende week met zeker vfif cent omhoog gaan Verdere prijsverho gingen zijn in aantocht De plotselinge stijging wordt veroorzaakt door het aantrekken van de vrije oliemarkt en de koers van de dollar. PAGINA 7 kabinet nog geringe wijzigingen in zyn plannen zal aanbrengen. „Het gaat vooral om de essentie van het plan. Aanpassingen in de marge zijn nog mo gelijk". In zijn plan heeft Van Agt voorgesteld: - een verhoging van de row-premie met 0,5 procent (opbrengst 290 miljoen); - een verhoging van de ziektewetpre mie met 1 procent; - doorwerking hiervan in de ambtena rensalarissen, bij de trendvolgers en de uitkeringen (675 min.); - verdere bezuinigingen op de gezond heidszorg (250 min.); - een extra matiging als voorschot op het 'investeringsloon' van 1 procent bij ambtenaren en trendvolgers om de werkgelegenheid bij de overheid te bevorderen (330 min.); - invoering van een glijdende schaal bij de uitkeringen, dat moet leiden tot een extra korting bij de hogere uitke ringen (150 min.); - invoering van een kostwinnersprin- cipe bij uitkeringen (niet-kostwin- ners moeten extra inleveren) (250 min.); - maatregelen tegen koppelbazen (125 min.); - beperking van de kinderbijslag (250 min.); - bezuinigingen op de sociale werk voorziening (25 min.); - het wegwerken van franje' in de ambtenarensalarissen (60 min.). Via deze voorstellen wil Van Agt in to taal 2.4 miljard bezuinigen. Daarnaast moeten de departementen ook nog eens f900 miljoen bezuinigen op hun 'gewone' uitgaven. Van de totale bezui nigingen van f3,3 miljard wil Van Agt ongeveer f 300 miljoen uittrekken voor extra beleid, gericht op het bestrijden van de werkloosheid. Binnen het kabinet lijken de partijen het langzamerhand in hoofdlijnen over deze plannen eens te worden. Met name D'66 en het CDA vinden hun opvattin gen in grote mate hierin terug. Maar. samen met de PvdA. wijzen de Demo craten het 'kostwinnersprincipe' van de hand, omdat dat anti-emancipatoir is. De PvdA heeft daarentegen nog steeds grote moeite met het hoge bedrag aan bezuinigingen dat Van Agt heeft voor gesteld. Blijmoedig AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix heeft woens dagmiddag de internationale tentoonstelling Floriade '82 in Amsterdam geopend. Dit deed zij met het luiden van een scheepsbel die later op de trekschuit, een van de attractiepunten van de Floriade, zal worden gemon- tppr* Ttjj de officiële opening waren ook minister De Koning van landbouw en visserij, de commissaris van de koningin in Noord-Holland en burgemeester Polak van Amsterdam aanwezig. Na het officiële gedeelte maakten de koningin en de andere gasten een korte rondleiding over de Floriade. Een naar zijn zeggen „blijmoedige" premier Van Agt zei na afloop van het beraad te verwachten dat zijn voorstel op hoofdlijnen zal worden aanvaard. „De reacties zijn niet tegengevallen. Zij waren ongeveer wat ik ervan ver wachtte. Daarom acht ik de kans op aanvaarding ervan in essentie reëel. De waarschijnlijke uitkomst zal niet bijster veel afwijken van hetgeen van avond is voorgesteld". Volgens de premier heeft woensdag avond slechts een eerste discussieron de plaatsgevonden en heeft nog nie mand zich vastgelegd. „Nog 24 uur van de schone voleinding, en dan is de voor jaarsnota eindelijk opgesteld. De zaak is moeilijk maar moet oplosbaar kun nen zijn. Niemand krijgt volledig zijn zin. Iedereen lijdt pijn". D'66-minister Terlouw zei dat de zaken er „vrij goed" voorstaan. „Ik denk dat het mogelijk is morgen tot een beslis sing te komen. Ik heb geen enkel geluid gehoord dat volstrekt afwerend was. Al met al ben ik hoopvol gestemd". Ter louw sprak lovende woorden over het (Slot zie pagina 6 kolom 5) (Van onze correspondent) WASHINGTON/LONDEN - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig gaat in Londen en Buenos Aires proberen te bemiddelen in het geschil tossen Groot-Brittannië en Argentinië over de Falkland-Eilanden. In opdracht van president Reagan is Haig woensdagavond op weg gegaan vlak voor hij met de president voor een 'werk-vakantie' zou vertrekken naar Jamaica en Barba dos. De VS denken omstreeks een week de tijd te hebben voor het bereiken van een vreedzame oplossing, voordat met het naderen van de Britse oorlogsvloot geweld waarschijnlijk wordt. Minister Den Uyl gisteravond op het Binnenhof in gesprek met verslaggevers. „We verlangen allen naar rustige paasdagen," zei de bewindsman. faillissementen In Zeeland werden gisteren drie bedrij ven failliet verklaard. In Middelburg sluiten Sas Maintenance Services bv en Handels Constructie- en Adviesbu reau bv, die samen 25 man in dienst i hadden. In Goes gaat loonzetterlj Mc- lio dicht en krj gen twaalf werknemers ontslag, PAGINA 9 paasvakantie De paasvakantie zorgt dit Jaar voor volop drukte. Winkeliers en recreatie- ondernemers melden een flinke toeris tische bedrijvigheid. Vooral onze Oos- terburen hebben eer. belangrijk aan deel in de toeristenstroom PAGINA 13 ontzuild onderwijs Het besluit van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel om te gaan streven naar een ontzuild onder- S wijssysteem waarin ruimte is voor le vensbeschouwing en vrijheid van schoolkeuze is een splij tzwam in de fe deratie van onderwijs vakorganisaties, PAGINA 23 accijnsverhoging De accijnsverhoging op bier en fris- I dranken stellen de brouwerijen voor onoverkoombare problemen, aldus het bestuur van Heineken. De leiding r V0n Heineken schrijft in het Jaarver slag van de onderneming dat ernstige r werkgelegenheidsproblemen onuf- wendbaar zijn bij de aangekondigde I accijnsverhoging Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 13. 1 Sport: 15. Varia: 17 en 19. Radio en televisie: 21. i1 Financiën, economie 23. t - NIJMEGEN - De ontruiming van een gekraakte flatwoning in Nijmegen is gisteren ontaard in een complete veld slag tussen de mobiele eenheid en zo'n 250 krakers. Daarbij werd de politie bestookt met straatklinkers, benzine en verfbommen, en zelfs met vuur werk. Tijdens een charge vroeg in de avond werden twee krakers gearres teerd wegens openlijke geweldple ging. Een van hen wordt tevens verbo den wapenbezit cn poging tot doodslag ten laste gelegd. De krakers maakten ook gebruik van katapults waarmee op korte afstand met knikkers op de politie geschoten. Tijdens de hevige schermutselingen raakte een politie man in het gelaat gewond toen hij een De Organisatie van Amerikaanse Sta ten (OAS), die haar hoofdkwartier in Washington heeft, komt vandaag, don derdag in een speciale zitting bijeen op initiatief van Colombia. Een woordvoerder van het Witte Huis, die de missie van Haig toelichtte, ken schetste die als 'een poging tot bij stand' en ais 'bemiddeling'. Hij herhaal de dat de VS met beide landen bevriend zfjn en dat het voornaamste nu is verder gebruik van geweld te vermijden. Haigs taak wordt niet vereenvoudigd door het feit dat Groot-Brittannië de VS reeds heeft laten weten geen bemiddelings voorstellen te zullen aanvaarden die be tekenen dat de huidige situatie wordt bevroren, met de Argentijnse vlag wap perend boven de Faikiand-Eilanden. Argentinië zou bereid zijn zijn troepen van de Faikiand-Eilanden terug te trek ken, maar dan moet Groot-Brittannië eerst de Argentijnse soevereiniteit over de eilandengroep erkennen. Dit schreef woensdag het onafhankelijke Argen tijnse nieuwsagentschap Notlclas Ar- gentinas. Het agentschap citeerde officiële bron nen. Daaruit zou het vernomen hebben dat een terugtrekking van de troepen LONDEN (RTR) - Groot-Brittaniè be schouwt vanaf volgende week maan dag vanaf06.00 uur 's morgens eenzone van 200 zeemijlen rond de Falkland-ei- landen als 'oorlogsgebied'. Dit heeft de Britse minister van defensie, John Nott, woensdag meegedeeld aan het parle ment. Het Britse besluit betekent dat ieder Ar gentijns schip dat vanaf dat moment in de zone wordt aangetroffen 'als vijan- -dig' zal worden behandeld en kan wor den aangevallen Nott zei dat de eerste acties van de Brit se marine erop zullen zijn gericht de bevoorradingswegen van de Argentijn se troepen op de Falklands af te snij den. bijtende stol in het gezicht kreeg ge spoten. Na behandeling in het Rad- boud-ziekenhuis kon hij huiswaarts keren. De Nijmeegse politie had gistermiddag aanvankelijk getracht de woning te ontruimen met inzet van tien geünifor meerde agenten om elk machtsvertoon achterwege te laten. de basis kan vormen van een regeling tussen Londen en Buenos Aires. In een reactie verklaarden Britse rege ringsfunctionarissen dat het bericht een 'proefballon' kan zijn. Ze voegden eraan toe dat het gesuggereerde voor stel in ieder geval niet aanvaarbaar is voor Londen. Lagerh ui s de bal De Britse regering lijkt een wat min der harde houding tegenover Argenti nië aangenomen te hebben. Specula ties hierover deden woensdagavond in het Lagerhuis de ronde. Er was veel verwarring in het Lagerhuis na een toespraak van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Francis Pym. Wat Bemiddelaar Haig De artsen zullen - zü het voorlopig slechts op beperkte schaal - weer gege vens gaan verstrekken aan de politie. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst heeft in sep tember 1981 besloten, dat behandelend artsen geen inlichtingen over verkeers slachtoffers en dergelijke meer aan de politie mochten verstrekken, omdat de politie die informatie ten onrechte nog al eens bleek te gebruiken voor opspo ringsactiviteiten. Een commissie heefteen compromis be reikt. Het Dieet" gisteravond rumoerig rond de ontruimde woning in de Keizer Karei- flat. Tegen tien uur trok een groep van veertig krakers naar het hoofdbureau van politie om haar misnoegen kenbaar te maken over de aanhouding van twee van hen. De achter de hand gehouden mobiele eenheid wist hen op afstand te houden. opviel was, dat hij in zijn speech niet sprak over het herstellen van de Britse soevereiniteit op de eilanden, maar over het herstellen van het bestuur daar. Dat zou een essentieel punt kunnen zijn. De stellingname van Pym, aldus veel parlementsleden, zou erop kunnen wijzen dat de Britse regering bereid is voor de Falkland Eilanden een zelfde oplossing te kiezen ais voor Hongkong. Engeland heeft in de vorige eeuw Hong kong van de Chinezen gehuurd en die huur gaat door tot 1997. Daarna kan de stad weer onder Chinees bestuur wor den gebracht, als de Chinezen dat ten minste willen. Als Engeland voor de Falkland-Eilan den ook zo'n bestuursvorm kiest, dan betekent dit. dat het land bereid zou zijn de eilanden formeel aan de Argen tijnen over te doen, onder voorwaarde dat het de eilanden gedurende bijvoor beeld 100 jaar kan huren. Thatcher had zaterdag nog nadrukkelijk gesproken over 'herstel van de soevereiniteit'. Het feit dat Pym dit woensdag in een voor het overige zeer goed ontvangen speech niet deed, leidde tot speculaties rond de (Slot zie pagina 3 kolom 5) DEN HAAG-Premier Van Agt doet over twee weken mee aan eenfiets- marathon in de Amerikaanse stad New York. Hij is dan voor het hou den van enkele spreekbeurten in Amerika. Volgens de premier is het 'volstrekt toeval' dat zijn bezoek samenvalt met het wielerfestijn. RSV: laatste herkansing Het Rijn-Schelde-Verolme- concem (RSV) heeft van het kabinet een laatste her kansing gekregen „om beter te functioneren", zoals minis ter Terlouw van economische zaken het gisteren letterlijk uitdrukte. In een brief aan de tweede kamer heeft de bewindsman zich bereid verklaard tot een nieuwe steunoperatie aan de on derneming, diep in de problemen. Er zal een bedrag van niet minder dan 300 miljoen op tafel komen. Maar dat geld krijgt RSV alleen als het voldoet aan een serie strikte, harde voorwaarden. En daarmee is het concern, dat de afge lopen jaren te kampen had met een op eenstapeling van stroppen en andere el lende, tegelijk de wacht aangezegd. Er moet grondig orde op zaken worden ge steld, heet het in de brief aan het parle ment, waarin omvang en noodzaak van deze zoveelste financiële injectie wor den omschreven. RSV heeft in Den Haag de noodklok geluid omdat het be drijf op de ondergang afstevende als ge volg van een aantal problemen, die het zelf opnieuw niet meer de baas kon. De steun van de overheid, die er nu in wordt gestopt, is bestemd voor de af wikkeling van de zogeheten ROS-affai- re (de Rotterdamse offshore- en scheepsbouwcombinatie), de oplossing dus van de problemen met de scheeps- nieuwbouwwerf VDSM in Rijnmond en andere verliesgevende projecten bin nen dit geheel; ze is ook bedoeld om RSV tegemoet te komen bij de verlies- afdekking van het debécle met het wan delend baggereiland 'Simon Stevin' dat RSV te laat heeft opgeleverd en aan de opdrachtgever Volker Stevin niet meer kwijt kan. Zoveel is wel duidelijk dat het kabi net met de misère bij RSV stevig voor het blok zat. Weigering van steun zou hebben betekend dat grote onge lukken voor de werkgelegenheid waren te verwachten. Toch is de 'wanhoops- operatie' van nu tegen de afspraken die in 1979 zijn gemaakt, toen duidelijk werd vastgesteld dat RSV voor de laat ste keer met ettelijke miljoenen uit de brand zou worden geholpen. Alles bij een heeft het rijk sinds de mammoetfu sie waaruit RSV destijds ontstond, een bedrag van 1,1 miljard aan steun in deze onderneming gestoken. Steeds ge beurde dat in de overtuiging dat RSV er bovenop zou komen en met duidelijk nieuwe perspectieven de toekomst te gemoet zou gaan. De werkelijkheid was dat het concern zulke gigantische klap pen kreeg te incasseren dat ook de ge zonde 'poten' voortdurend in de geva renzone belandden. De gang van zaken en de vooruitzichten bij de koninklijke maatschappij 'De Schelde' in Vlissin- gen passen in dat beeld van de afglij dende schaaL De nieuwe steunoperatie heeft als voordeel dat een aantal duide lijk herkenbare feilen en gebreken in de bedrijfsvoering bij RSV niet langer meer kunnen worden toegedekt, maar onverhuld ter discussie staan. Heen en weer schuiven van verantwoordelijkhe den heeft veel te lang gediend als een afleidingsmanoeuvre om te verbloe men waar het in het logge, ongrijpbare beslissingscentrum van dit concern nu precies aan schortte. Een ogenblik heeft het er naar uitge zien dat het rijk zijn greep op het doen en laten van het RS V-concem zeer ver zou willen laten gelden. Er was aan drang om de onderneming door een on afhankelijk organisatiebureau te laten doorlichten en het concern te verplich ten tot opsplitsing van een aantal tak ken. Zover heeft minister Terlouw het niet willen laten komen. Op een persbij eenkomst in Den Haag zei de bewinds man gisteren dat het kabinet 'geen be hoefte heeft aan een meerderheidsaan deel van de staat in de onderneming". Maar de geconstateerde mankementen aan de leiding van de onderneming (het management) en de handicaps van de allesbeheersende 'dwarsverbanden' zfin bfj deze nieuwe financiële injectie voor RSV (in Terlouws woorden) „on derwerp van zeer intensieve interne be spreking geweest". Met andere woor den: RSV krijgt nog eenmaal de gele genheid in eigen huis de vloer aan te vegen, maar de stok staat achter de deur. Een laatste gelegenheid dus om te redden wat te redden is bij RSV, ge paard gaand met aangrijpingspunten voor een vergaande sanering. RSV krijgt geld op tafel onder het beding dat er maatregelen worden genomen en dat er opening van zaken wordt gegeven. Duidelijke veranderingen aan de top van de onderneming zijn voorwaarde: het management moet worden 'ver sterkt'. Bovendien stelt Terlouw zich op het standpunt dat de door vakbewe ging en ondernemingsraad bepleite ontrafeling van dwarsverbanden moet worden doorgezet. Met andere woor den: voorkomen dient te worden dat het ene RSV-onderdeel het andere in zijn val meesleurt. En dan moet RSV - op straffe van een alsnog van buitenaf opgelegd onderzoek - vóór 1 oktober van dit jaar met een eigen waarde-oor- deel over de kansrijke en de zwakke plekken van de onderneming voor de draad komen. Voor RSV (en met dit concern de werkgelegenheid in Neder land op een breed front) staat veel op het spel. De jongste steunoperatie biedt alle betrokken partijen de gelegenheid om de gang van zaken by deze onderne ming voortaan nadrukkelijk te volgen. Het is zaak dat dit ook gebeurt. vdM Een schilderij van de Nederlandse schilder Piet Mondriaan is door het Londense veilinghuis Sotheby verkocht voor bijna drie miljoen gulden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1