PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van Agt: overleg nu in beslissende fase Gokhallen vanaf 16 LONDEN VRAAGT OM BOYCOT ARGENTINIË HE isrggl 1 n Wereldkampioenschap voetbal dupe Falkland-crisis? EIGEN VOORSTEL BEZUINIGINGEN ifi BABY-LIJK GEVONDEN VAARWEL Nadruk op economische sancties Tegen werkloosheid verzekerd VS bemiddelen in Falkland-Eilanden REM OP DE FLIPPERKAST Ylissinger (29) bekent honderd inbraken Regen en wind Veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 gra den, aan zee enkele graden lager. Af en toe krachtige zuidwestelijke wind. 225e jaargang no. 81 Woensdag 7 april 1982 1 kunl u ,clefoniM-h opK<>v Vlissingen 01184-15144 1 (Van onze sportredactie) BIRMINGHAM - Het conflict tussen Engeland en Argentinië over de Falkland- eilanden kan gevolgen hebben voor het wereldkampioenschap voetbal. Groot- Brittannië is van 13 juni tot 11 juli met drie naties vertegenwoordigd in Spanje en daar trekt ook wereldkampioen Argentinië het voetbaltenue aan. Schotland, Noord-Ierland en Engeland zijn niet in dezelfde groep ingedeeld als de Zuidame rikanen, maar in het verloop van het toernooi is een ontmoeting tussen de landen denkbeeldig. Schotland kan in de tweede ronde op de wereldkampioen stuiten. De voetbalbonden van Engeland, Noord-Ierland en Schotland hebben het minis terie van buitenlandse zaken gevraagd hoe zij zich moeten opstellen. Voor televi sierechten zijn miljoenen betaald, de handel in WK-prularia is op gang gekomen en de supporters hebben reizen geboekt. Het ministerie heeft officieel nog niet gereageerd, officieus is vernomen dat met terugtrekking rekening gehouden moet worden als het bij aankomst van de Engelse vloot tot een treffen tussen de Britten en Argentinië komt Bovendien is men in Engeland hoogst onaangegaam getrof fen door de pro-Argentië-houding van Spanje. De naar Argentinië afgereisde „Ossie" Ardiles - zijn terugkeer was in verband met de WK-voorbereiding gepland - heeft bij thuiskomst in Buenos Aires ver klaard volledig achter de bezetting van de Falkland-eilanden te staan, hetgeen hem bij terugkomst op menig boegeroep zal komen te staan. Ook zaterdag in de halve finale van de FA-Cup tussen Tottenham en Leicester werd Ardiles langdu rig uitgefloten. (Zie ook pag. 4). )van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het kabinetsoverleg over de extra bezuinigingen verkeert volgens premier Van Agt in een beslissende fase. Hij zal nog vandaag een eigen voorstel voorleggen aan het kabinet, dat vermoedelijk vanavond bijeenkomt. Van Agt gaat er nog steeds van uit dat de Voorjaarsnota eind deze week zal verschijnen, hoe wel de besprekingen met de fractieleiders van de drie rege ringspartijen. die dinsdag heb ben plaatsgevonden, volgens hem „weinig verhelderend" wa ren geweest. Nieuwe gezichts punten hadden ze niet opgele verd. rsv de steun van dc overheid zal waar schijnlijk honderden miljoenen gul dens belopen. Naast de al aangekon digde dertig tot vijftig miljoen hulp zal het ministerie van economische zaken ook delen in het verlies bij de afwikke ling van de Rotterdamse Off-shore en Scheepsbouwcomblnatie PAGINA 3 belastingontvangst Door de verslechterde economische si tuatie en de doorgevoerde loonmati ging is de belastingontvangst in de eerste twee maanden vna dit jaar op nieuw fors teruggelopen. In een briel aan de tweede kamer meldt minister Van der Stee een extra 'tegenvaliertje' van 150 mUJoen bij de belastingop brengst van vorig jaar. PAGINA 7 verzetskruisen Prins Bernhard heeft dinsdag in de statenzaal in Middelburg 47 verzets- herdenkingskruisen uitgereikt. industrie Het Zeeuwse bedrijfsleven vindt dat de provincie de ontwikkeling van de Industrie niet serieus ter hand neemt Dit blijkt uit een rapport van het Eco nomische Technologisch Instituut voor Zeeland. PAGINA 15 ombudsman De Nationale Ombudsman, prof. dr. J. F. Rang heeft de tweede kamer verslag gedaan van zijn bevindingen. Het aan tal klachten dat de organisatie van de ombudsman krijgt te verwerken is veel groter dan werd verwacht. Prof. Rang wil zijn taken uitbreiden. PAGINA 17 eredivisie P8V en AJax blijven samen aan de lei ding in de eredivisie van het betaald voetbal. De Amsterdammers zagen gisteren kans hun toch al gunstig doel saldo nog wat verder op te vljzelea Alax versloeg Sparta met 5-1 en komt daarmee op honderd doelpunten in de lopende competitie. PAGINA 23 risico 's banken Volgens dr. A. Batenburg, voorzitter van de raad van bestuur van de Alge mene Bank Nederland, zijn de onttrek kingen aan de Voorziening Algemene Risico's van de banken de laatste twee Jaar groter geweest dan de toevoegin gen. De winst van de ABN steeg vorig Jaar met ruim tien procent. Nieuws uit Zeeland: 2, 5, 7 en 9. Binnen- en buitenland: 3 en 15. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 17 en 19. Radio en televisie: 21. Financiën, economie; 23. Inmiddels is duidelijk geworden dat de ministers van de Vijfhoek (naast Van Agt de ministers Den Uyl, Terlouw, Van Thijn en Van der Stee) er definitief niet uit zijn gekomen. Vandaar dat Van Agt sinds het afgelopen weekeinde druk aan het schaven is aan zijn eigen voor stel. Het overleg, dat dinsdagochtend op het Catshuis plaatsvond met achtereenvol gens Engwirda (D'66) en Meijer (PvdA), heeft bij hen nauwelijks verhelderend gewerkt, zeiden zij na afloop. Maandag avond besprak Van Agt zijn voorstel al met CDA-fractieleider Lubbers. Volgens de socialist Meijer heeft Van Agt hem geen compleet voorstel voor gelegd, maar slechts enkele suggesties gedaan. „Ik denk dat ik nu wel begre pen heb in welke richting Van Agt een compromis wil zoeken," zei hij. Ook Meijer toonde zich dinsdagochtend na zijn gesprek niet pessimistisch. „De standpunten van CDA en PvdA nade ren elkaar," zei hij. Opmerkelijk is dat de Rijksvoorlich tingsdienst dinsdagavond ontkende dat Van Agt de fractieleiders zijn plan al had voorgelegd. Hij zou hen alleen op de hoogte hebben gebracht van de stand van zaken bij het kabinetsover- leg. De RVD ontkende voorts dat minis ter Den Uyl (sociale zaken) afgelopen vrijdag een compromis had voorge- Naar verluidt werkt Van Agt aan een voorstel waarbij naast een aantal be zuinigingen ook de premies enigszins verhoogd worden. In totaal wil hij op deze wijze een kleine f 3,5 miljard vrij maken, waarvan ongeveer een half miljard bestemd is voor de stimule ring van het werkgelegenheidspro gramma. Daarmee komt Van Agt dicht in de buurt van de voorstellen, die D'66 vorige week in het kabinet op tafel heeft gelegd. De premier denkt aan een verhoging van de ziektewetpremie voor werkne mers met 1 procent. Deze verhoging zou moeten leiden tot een even grote daling 's-HERTOGENBOSCH - Een ambte naar van de afdeling gemeentewerken van 's-Hertogenbosch heeft dinsdag morgen om ongeveer half elf in een vuilniszak het stoffelijk overschot van een kind aangetroffen. Het geheel lag in een afwateringska naal nabij de Oosterpias in 's-Hertogen bosch, aldus heeft de politie meege deeld. De recherche is onmiddellijk met een onderzoek begonnen. De patholoog anatoom van het laboratorium voor ge rechtelijke geneeskunde in Rijswijk zal vanmorgen sectie op het stoffelijk over schot verrichten. DEN HAAG - Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de plantsoen dienst in Den Haag plantte premier Van Agt dinsdagmiddag waterlelies in de Hofvijver. Van Agt bleek er niet tegen op te zien een paar natte handen te halen, maar voor de zekerheid hield men hem toch maar bij zijn jasje vast om een frisse duik te voorkomen.... voor werkgevers, zodat er sprake is van een verschuiving van de lasten van werkgever naar werknemer. De totale lastendruk blijft op deze wijze gelijk. Daarnaast wil Van Agt de WW-premie met 0,5 procent verhogen. De beide ver- nogingen zouden ook moeten gelden voor ambtenaren en sociale uitkerin gen. Deze moeten verder op 1 juli 1 pro cent extra inleveren in de vorm van 'in- vesteringsloon' voor het scheppen van extra banen bij de overheid. De door werking van deze maatregelen naar de overheidssector betekent dat de be staande koppelingen tussen lonen, uit keringen en ambtenarensalarissen ge handhaafd kan blijven. Mensen, die van een uitkering leven en alleen zich zelf hoeven te onderhou den, zonden voorts eveneens extra moeten inleveren. De kinderbijslag kan bevroren worden, terwijl op de overheidsuitgaven verder een bezuini ging van f 1,5 miljard moet worden doorgevoerd. Een deel hiervan moet dan gebruikt worden voor werkgele- genheidscheppende projecten. Tegenover de plannen van Van Agt staat het compromisvoorstel van Den Uyl, zoals PvdA-fractieleider Meijer dat maandagavond presenteerde. Den Uyl houdt daarbij vast aan totale bezuini gingen van f2 miljard, aangevuld met een verhoging van sociale premies (AOW, AWW en WW), met totaal f500 miljoen. Daarnaast zou er voor nog eens dit bedrag extra bezuinigd moeten wor den op de ambtenarensalarissen en so ciale uitkeringen. Het miljard dat op deze wijze gevonden wordt, wil Den Uyl gebruiken voor het scheppen van werkgelegenheid. Vol gens Meijer gaat het bij het plan-Den Uyl om echte bezuinigingen, en moet het voorstel gezien worden als een handreiking tot de coalitie-partners. Maar zowel CDA als D'66 achten de voorgestelde premieverhoging geen bezuiniging, maar een lastenverzwa ring. Daarnaast wordt op deze wijze het financieringstekort niet terugge drongen, zodat de échte bezuinigingen nog steeds niet meer dan ongeveer f 2 miljard bedragen. Daarnaast door kruist Den Uyls voorstel de afspraak om de collectieve lastendruk niet ver der te laten stijgen. PLYMOUTH - Mevrouw Linda Pain en haar 18 maanden oude dochtertje Amanda kijken het bevoorradingsschip Sir Galahad na, dat dinsdag de haven van Plymouth uitvoer met haar man en vader David aan boord. Het schip is op weg om zich bij de Britse vloot te voegen die op weg is naar de Falkland-eilanden. (Van onze correspondenten BRUSSEL - Groot-Brittannië heeft de EG-partners dinsdag gevraagd de moge lijkheden te bestuderen voor economische sancties tegen Argentinië. Londen denkt met name aan importbeperkingen van onder andere staal, schoenen, tex tiel en iandbouwprodukten en aan bevriezing van de Argentijnse banktegoeden in Europa. De ambassadeurs van de Europese Gemeenschap, die gisteren over de Brits- Argentijnse crisis vergaderden, hebben over het Britse verzoek nog geen besluit genomen. Daarvoor ontbraken ook de nodige instructies uit de diverse hoofdste den. Vandaag komen de EG-ambassadeurs weer bijeen om verder over de zaak te praten. Het werd gisteren in Brussel niet duide lijk of Engeland voor zijn optreden ten aanzien van Argentinië kan rekenen op de onverdeelde steun van de negen an dere lidstaten van de EG. Met name de harde militaire aanpak die Londen mo menteel heeft gekozen, zou in sommige landen nogal wat aarzelingen hebben opgeroepen. In dat verband is in Brussel gisteren ook nogal opgekeken van een harde pro-Engeland verklaring die de Europe se Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, gisteren uitgaf. De commis sie, die op internationaal politiek ter rein eigenlijk slechts een bescheiden rol speelt, spreekt in die verklaring 'zijn so lidariteit uit met Groot-Brittannië'. In Brussel werd er gisteren op gewezen dat er aanzienlijke handelsbelangen op het spel staan, mocht het tot economi sche sancties tegen Argentinië komen. De EG exporteert namelijk aanzienlijk meer naar Argentinië dan het uit dat HOEVELAKEN-Het Bouwjonds Nederlandse Gemeenten heeft eennieuwe verze- keringsvorm geïntroduceerd waarbij de eigenaar-bewoner zich tegen onvrijwilli ge werkloosheid kan verzekeren. De zogenaamde woonwaarborg geeft de werk loos geworden bezitter van een eigen huis een belastingvrije uitkering van f 500 per maand. Voor toekomstige bewoners van een Bouwfonds-woning is de woon waarborg bij de koopsom inbegrepen. Diegenen die een hypotheek bij het Bouw fonds afsluiten kunnen zich verzekeren tegen een éénmalige premie van f250. Uitgesloten van de verzekering zijn zelfstandigen, directeuren en grootaandeel houders, werknemers in hun proeftijd en werknemers ouder dan 50 jaar. De woonwaarborg wordt afgesloten voor een periode van vier jaar. Gedurende het eerste halfjaar vindt geen uitkering plaats. Volgens het Bouwfonds is gebleken dat bij veel vxmingbezitters de vrees bestaat werkloos te werden en dat men als gevolg daarvan de woonlasten niet meer kan dragen. land importeert. De handelsbalans van 1980 vermeldde een bedrag van 4,4 mil jard aan import en 5,5 miljard aan ex port. Bij de import zijn met name WASHINGTON (AP) - De Argentijnse ambassadeur in de VS, Esteban Ta- kacs, heeft dinsdagavond na een on derhoud van 45 minuten met de Ameri kaanse minister Haig gezegd dat zijn land hoopt dat het geschil over de Falkland-eilanden zonder geweld kan worden geregeld. Op de vraag of Haig hem enig voorstel had gedaan zei Takacs: „Ik denk dat er algemene interesse bestaat voor het vinden van een weg de geschillen te overbrugge". Haig had ook een gesprek met de Britse ambassadeur in de VS, sir Nicolas Hen derson, en zou later op de avond de Ar gentijnse minister van buitenlandse za ken, Nicanor Costa Mendez ontmoeten. De vier leden van een Vietnamees ge zin in het dorpje Willich, in het West- duitse Ruhrgebied, zijn op wrede wijze vermoord. Dit heeft de politic van de Bondsrepubliek dinsdag bekendge maakt. Agenten ontdekten dinsdagmorgen de lichamen van de 38-jange vader en de 31-jarige moeder, badend in het bloed. Vlak bij hen lagen de lijken van hun 1-jarige dochter en 2-jarige zoon. De kinderen leken te zijn gewurgd. grondstoffen en vlees belangrijk, bij de export machines, auto's en chemische produkten. Als gevolg van vrees voor een Britse blokkade van Argentijnse havens wor den er al vrijwel geen exporttransac ties meer gesloten voor vooral iand bouwprodukten, waarvan Argentinië een belangrijke exporteur is, graan, vlees en fruit. Dit werd dinsdag uit handelskringen vernomen. Het sei zoen voor de verscheping van mais is zojuist begonnen. Voor een aantal Europese landen geldt "dat het bedrijfsleven ook nog eens grote investeringen in Argentinië heeft ge daan Wat Nederland betreft gaat het daarbij om de grote multinationals zo als Unilever, Shell en Philips. Hollandse Signaal Nederland weigert onder de huidige omstandigheden wapens en wapenon derdelen te leveren aan Argentinië, zo heeft een woordvoerder van het minis- lees verder op pagina 3. zie pagina 3: Thatcher blijft waar ze zit. zie pagina 4: Gibraltar en de Falklands. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Speelautomatenhallen worden verboden ter rein voor kinderen beneden 16 jaar. Bovendien zullen ex ploitanten van dergelijke hallen strafbaar zijn indien zij personen jonger dan 16 jaar toelaten. Alleen onder begelei ding van een ouder, voogd of verzorger zou zo'n jongere wel toegelaten mogen worden. Dat staat in een voorstel tot wijziging van de Wet op de Kansspelen, dat de staatssecretarissen Scheltema (justitie) en Van Zeil (economische zaken) dinsdag bij de Tweede Ka mer hebben ingediend Het gaat hierbij om een aanscherping van de reeds door het vorige kabinet opgestelde wet, die met name het exploiteren van fruit- en andere speelautomaten wil regelen. Het verbod voor beneden 16-jarigen geldt overigens niet voor de speelautomaten in horecagelegenheden, voor zover jon geren daar al mogen komen. De bewindslieden menen dat daar moeilijker te bewijzen valt dat iemand op zo'n auto maat aan het gokken is. Bovendien is de sociale controle op jeugdige spelers in horecagelegeheden groter dan in speelau tomatenhallen, menen Scheltema en Van Zeil. Welke straffen kunnen staan op overtreding van een derge lijke maatregel is nog niet bekend. De jeugdige overtreders zullen via het gewone strafrecht worden bestraft, de exploi tant van de speelautomatenhal via de wet op de economi sche delicten. In hun voorstel - dat ook nog andere aanscherpingen van de speelautomatenhandel bevat - stellen de staatssecretaris sen voor speciale opsporingsambtenaren aan te stellen, die de naleving van de wettelijke regels moeten gaan controle ren. De aanscherpingen die Scheltema en Van Zeil willen aan brengen, zullen ook de zogenaamde behendigheidsspelen - zoals flipperkasten en de televisie- en videospelen - treffen. VLISSINGEN - De 29-jarige K. v. S. uit Vlissingen heeft de politie be kend vanaf 1977 bijna honderd in braken en insluipingen te hebben verricht, in verschillende plaatsen in het land. De man woont sinds vorig jaar in Vlissingen, waar hij uiteindelijk tegen de lamp liep, na 18 inbraken en insluipingen gedu rende de afgelopen acht maanden. Bovendien bekende hij nog zeven inbraken in kantoren en woningen in Middelburg en twee in Zierik- zee. Hij is maandag voorgeleid voor de officier van justitie in Mid delburg, maar verblijft nog in ver zekerde bewaring op het politie bureau in Vlissingen, in verband met het voortgaande onderzoek naar de inbraken, elders in het land. Bij de inbraken in Vlissingen maakte hij een bedrag buit van 26.000 gulden, dat hij volgens de po litie opmaakte aan een 'royaal' le ven. Bovendien ontvreemde hij voor 25.000 gulden aan sieraden en voor 15.000 gulden aan andere goe deren. Een groot deel daarvan is ge vonden en wordt aan de eigenaars teruggegeven. De man bekende de Vlissingse poli tie ook 30 inbraken in zijn vorige woonplaats Maastricht te hebben verricht. Hij was al vanaf 1977 op (Slot zie pagina 5 kolom lj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1