crco PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CRISISSFEER IN BRITSE KABINET Steunoperatie RSV-concern Van Agt praat vandaag met fractievoorzitters MILJOENENFIK mmSebm Lord Carrington treedt af VROEGE ZONAANBIDDER PROBLEMEN MET DE VOORJAARSNOTA Minder doden in verkeer z Brezjnev met normale wintervakantie ZAAK VAN MILJOENEN Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister-president Van Agt heeft voor vanochtend de fractielei ders van de drie regeringspartijen uitgenodigd om te komen praten over de problemen binnen het kabinet. In politiek Den Haag wordt aangenomen dat hij dan vooral zal peilen in hoeverre het kabinet, bij het opstellen van de Voorjaars nota, kan afwijken van het regeerakkoord. Ook zal dan wellicht gesproken worden over een voorstel van de Partij van de Arbeid om dit jaar nog 3 miljard te be zuinigen, bijna 1 miljard meer dan waartoe de PvdA tot nog toe bereid was. Minister Den Uyl (sociale zaken) heeft daartoe in het kabinet een voor stel op tafel gelegd, maar dat is al op weerstand van CDA en D'66 gestuit. Afgelopen vry dag zei Van Agt al dat het regeerakkoord niet langer uitvoerbaar is. Het regeerakkoord is met name een ak koord tussen de Tweede Kamer-frac ties en minder tussen de ministers in het kabinet. Daarom zou Van Agt nu bij Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) willen nagaan hoever hij kan gaan bij het opstellen van het eindvoorstel dat hij donderdag aan het kabinet wil voorleggen. Volgens kabinetskringen zou premier Van Agt weinig heil meer zien in een gesprek van de ministers uit de zoge naamde vijfhoek (Van Agt. Den Uyl. Terlouw. Van. der Stee en Van Thijn). Een voor maandagavond geplande ver gadering van deze vijf werd afgezegd. Daarom geeft Van Agt nu de voorkeur aan afzonderlijke contacten met de vier bewindslieden, deels persoonlijk, deels schriftelijk. Dat gebeurde ook maan dag. toen hij onder meer een langdurig beraad voerde met minister Van der Stee (financiën). De ministers kregen De vorige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. is maandag benoemd tot hoogleraar di plomatie aan de Georgetown-universi- teit van Washington. Waldheim zal als 'distinguished research prfessor' ver bonden zijn aan de 'school of foreign service' van de universtiteit en colleges en lezingen geven. maandag een stuk met nieuwe cijfers en berekeningen van het ministerie van fi nanciën voorgelegd, maar over de in houd daarvan lekte maandagavond niets uit. PvdA-fractieleïder Wim Meijer noem de het voorstel van Den Uyl maandag avond 'een handreiking'. Volgens hem ligt nu de basis voor overeenstemming op tafel. DEN HAAG - Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft hel verkeer op de openbare weg vorig jaar 1807 mensenlevens gekost. Dat is tien procent minder dan in 1980. Het aantal ongelukken waarbij een of meer personen om het leven kwam of gewond raakte daalde in 1981 met vijf procent tot circa 47.000. Ook het aantal gewonden nam aj met vijf procent. De daling was in absolute zin het grootst onder de fietsers en procentueel het grootst onder de motorrijders. MOSKOU (DPAJUPI)-De Russische staats- en partijleider Brezjnev bevindt zich, volgens een verklaring van het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken, op een •normale wintervakantie'. Over zijn gezondheidstoestand werd niets meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie gaf een korte verklaring naar aanleiding van een artikel in he Amerikaanse tijdschrift 'Newsweekwaarin werd gezegd dat Brezjnev kennelijk 'zeer ernstig ziek is'. Volgens dit blad had de Russische leider een 'zeer ernstige hersenbloeding' gehad en zou hij van plan zijn in mei af te treden. De woordvoerder wilde niet in bijzonderheden ingaan op de gezondheidstoestand van Brezjnev Hij zei slechts dat het bericht in 'Newsiveek' ..niet klopte met de werkelijkheid". .jLeonid Brezjnev bevindt zich op een normale wintervakantie", aldus de Russische voorlichter. Waar hij zich bevindtwas maandag niet duide lijk. Naar verluidt zou hij verblijven in een van zijn woningen in Moskou. alag isho; »- ïzeis Goes Middelburg Vlissingen EEN HUIS VOL MODE Engeland in oorlog i »y TTen crjsis is snel geboren. VyCT Ui Nog maar enkele dagen jfóogj geleden hechtten regering en pSfflO volk van Groot-Brittannië geen enkel geloof aan de In- dianen-verhalen van overzee, dat de Argentijnen zich opmaakten de Falkland-eilanden te veroveren. De Ar gentijnen de Britten uitdagen? Te ab surd om te veronderstellen! Maar intus sen is het absurde gebeurd. Argentijnse troepen hebben de Falkland-eilanden bezet en Groot-Brittannië - althans naar het gevoel van de Britten - voor schut gezet tegenover de gehele wereld De Britten zijn boos en verontwaardigd en ze schreeuwen luidkeels om wraak. De eerste 'kop' is al gesneld, de bekwa me minister van buitenlandse zaken Lord Carrington heeft gisteren zijn ont slag aangeboden. Zijn opvolger is in middels al benoemd. In crisissituaties moet immers snel worden gehandeld. In allerijl is het afgelopen weekend een vloot van veertig schepen samenge steld, die inmiddels richting Falkland- eilanden en Argentinië is gedirigeerd. Tegen de Argentijnen wordt nu een 'strafexpeditie' ondernomen, zoals de Britten in meer dan vijfentwintig jaar met meer hebben aanschouwd. Grootr Brittannië, zich moreel gesteund we tend door de Veiligheidsraad van de VN. zijn Europese bondgenoten en nog een stel andere vrienden in de wereld, is van de ene dag op de andere van een vredelievende natie een oorlogszuchtig volk geworden. Een metamorfose, waarachter frustratie en vernedering schuil gaat. Politiek links en rechts, hoog en laag, arm en rijk. zo meldde onze Londense correspondent, zijn het roerend met elkaar eens: de Argentij nen moet een lesje worden geleerd dat ze nooit meer vergeten. Voer voor psy chologen. Hoe kan een volk toch zo snel zijn mening herzien en bijna massaal om oorlog smeken, zoals thans ge beurt? Het is een van die merkwaardige gemoedstoestanden, die een heel volk kortere of langere tijd in zijn ban kan houden en waarvoor nauwelijks een ra tionele verklaring is te geven. Lakonie- ke Engelsen, die warm lopen voor een oorlog: het is nauwelijks te geloven. De vraag of de Falkland-eilanden een oorlog waard zijn tussen twee be schaafde landen als Engeland en Ar gentinië kan zonder aarzelen met neen worden beantwoord. Maar dat is niet relevant op dit moment Argentinië heeft zich tot agressor bestempeld door het grondgebied van een soevereine staat - formeel behoren de op elfdui zend kilometer van Europa gelegen Falkland-eilanden tot Groot-Brittan- niè - aan te vallen. Volgens het hand vest van de Verenigde Naties heeft En geland het volste recht wapengeweld te gebruiken tegen de invallers. Van dit formele recht wenst Engeland dan ook gebruik te maken. Het uitvaren van een sterke Britse vloot moet vooral worden gezien als een poging tot intimidatie van de vijand. De Britse regering heeft veel kritiek ondervonden vanwege haar afwachtende en volgens vele Engelsen laffe houding Dat verwijt is met hele maal terecht. De regering-Thatcher heeft een beoordelingsfout gemaakt door aan te nemen, dat de Argentijnen alleen maar dreigden en nimmer de be slissende stap van een invasie zouden durven doen. Londen zou ongetwijfeld anders hebben gereageerd als - om maar eens een voorbeeld te noemen - de Ieren zouden overwegen hun "Kelti sche broeders' in Wales van het Engelse juk te bevrijden. Wees er van overtuigd, dat mevrouw Thatcher en haar minis ters tijdig de nodige (militaire) maatre gelen zouden hebben genomen. De vraag is hoe de Engelse publieke opinie - om van de rest van de wereld maar niet te spreken - zou hebben gerea geerd als Groot-Brittannië veertien da gen geleden een grote armada richting Argentinië had gestuurd. Ook in dat ge val zou de regering het niet goed heb ben gedaan. Een dergelijk machtsver toon zou evenmin in goede aarde zijn gevallen. De Engelse reactie op het gebeurde op de Falkland-eilanden is echter overdreven, hoeveel begrip men ook kan hebben voor de positie, waarin de regering in Londen nu is komen te ver keren. De weg naar verdere escalatie staat wagenwijd open. Het is duidelijk, dat de regering-Thatcher politieke en diplomatieke druk op de Argentijnen wil uitoefenen, waarbij heel nadrukke lijk de militaire optie openblijft. Dat kan in dit geval maar op een manier door machtsvertoon van de vloot, dat de vijand duidelijk moet maken, dat het ernst is aan de Engelse kant. Zo is wat aanvankelijk nog een bizar, zelfs operette-achtig geschil leek in slechts enkele dagen tijd uitgegroeid tot een conflict met dramatische en gevaarlij ke kanten. Wie gelooft, dat Engeland onbaatzuchtig de tweeduizend schaap herders van de Falkland-eilanden te hulp snelt is alleen maar naïef. De En gelsen voelen zich vernederd. Dat moet gewroken worden. Altijd een slecht uit gangspunt om een geschil te beslech ten. Dim Vorig jaar zijn in El Salvador onge veer 12.000 ongewapende burgers om het leven gekomen. Dit aantal heeft de aartsbisschop van El Salvador, mgr Rivera y Damas, genoemd volgens een maandag in Rome door Amnesty Inter national gepubliceerd bericht. Dc meeste gewelddadigheden en folte ringen zijn volgens dit bericht begaan door politie en leger tegen burgers die niet tot de guerrüleros behoorden Afkoeling Geleidelijk meer bewolking. Tempera- erne-, tuur oplopend tot 18 graden In de mid- M. t dag afkoeling en mogelijk een bui. wort - h°it; n eiï 1» 225e jaargang no. 80 Dinsdag 6 april 1982 waterpolo Hetheren-waterpoloteam van de Mid delburgse zwemsportvereniging Luc- tor trekt zich aan het eind van de hui dige competitie terug uit de derde klas van de landelijke polocompetitie On langs werd bekend dat ook het dames team afhaakt PAGINA 17 samen sterk Negentien Nederlandse bedrijven, die apparatuur, gebouwen, deskundig heid en andere hulpmiddelen voor de I landbouw exporteren, hebben beslo ten hun activiteiten te bundelen Zij exporteren machines en diensten, maar ook totale stal- en tuinbouwkas- cn pluimveehouderijprojecten. Be langrijkste doel van de samenwerking is het profiteren van eikaars ver koopkanalen en -apparaten. Nieuws uit Zeeland: 2,5 en 7. Binnen- en buitenland: 3 en 13. Opinie en achtergrond: 4. Sport: 13. Radio en televisie: 15. Financiën, economie: 17. Varia: 12. GROOT-VALKENISSE - Een vroege zonaanbidder op hellj o w, uikenisse At enkele dagen vertoeft daar een zeehond, tegenwoordig eenzeldzame verschijning aan de kustlijn Men ivacht nog teven i met vangacties om het dier de kans te gunnen op eigen kracht het ruime sop te kiezen, iZie ook pagina 2>. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering zal het RSV- concern opnieuw financieel steunen, nu met een bedrag van tussen dc 30 en 50 miljoen gulden. Minister Terlouw van economische zaken heeft dat be sluit maandagavond genomen. De de tails van de steunoperatie zullen in de loop van vandaag - dinsdag - worden bekendgemaakt. Duidelijk lijkt dat de overheid RSV een aantal strenge voor waarden zal opleggen, waarvan er en kele neerkomen op een doorlichting van het concern. Op splitsing zal niet direct worden aangedrongen, zo werd maandagavond in Den Haag duidelijk. De preciese details van de nieuwe ope ratie waren maandagavond laat nog niet bekend. Het gaat in ieder geval om een bedrag van 30 tot 50 miljoen gulden voor een belangrijk deel voortvloeiend uit de kosten van ce liquidatie van de ROS, de Rotterdamse Offshore- en Scheepsbouwcombinatie. Daar ls ln op dracht van Völker-Stevin het wande lend baggerplatform Simon Stevin ge bouwd, dat lange tijd onderwerp van een heftige ruzie tussen bouwer en op drachtgever is geweest. Beide concerns zullen vandaag bekend maken welke oplossing zij in de onder handelingen. waarbij ook Terlouws mi nisterie direct betrokken was. hebben gevonden In afwachting van die mede delingen werden de noteringen van de aandelen van de RSV en Volker maan dag opgeschort. Terlouws steun ziet er globaal zo uit: - 30 tot 50 miljoen voor de afwikkeling van de RÓS, economische zaken heeft er twee jaar geleden al 280 mil joen in gestoken, maar dal bedrag was onvoldoende. Contractueel ivas de overheid verplicht opnieuw te be- Slot zie pagina 2 kolom 2) einde staking De dienstenbonden FNV en CNV heb ben de acties ln het bankbedrijf beëin digt. Met de werkgevers viel niet te praten over verkorten van de arbeids- tljd tot 36 uur per week. Vandaag gaat het bankpersoneel weer aan het werk. PAGINA 13 vind dat ik niet kan blijven", aldus de brief. Lord Carrington schrijft verder: .Feit blijft dat de invasie van de Falk land Eilanden een vernederende beledi ging voor ons land is". Met Carrington vertrekken ook de staatssecretarissen Atkins en Luce. Met het verdwijnen van de top van bui tenlandse zaken zijn de gemoederen in het.Lagerhuis voorlopig gesust. Bij de speciale zitting van het Lagerhuis op zaterdag werd het aftreden van Car rington en, meer nog. van Nott geëist. De Conservatieve parlementsleden zul len nu voor het overgrote deel vinden dat eenheid in de huidige crisistijd het belangrijkste is. Naar algemeen wordt verwacht zal ook de Labour-party be sluiten zich achter de regeringsbeslis sing op te stellen, om de crisis op de Falkland Eilanden desnoods gewapen derhand op te lossen. GOES - Zes jongetjes, in leeftijd variërend van 10 to 12 jaar. hebben maan dagmiddag in Goes vuurtje gestookt met vérgaande gevolgen, drie miljoen schade en een verwoest opslaggebouw van de Veiling Honderd brandweer lieden moesten in touw komen om de enorme vuurzee in het kislenmagazijn te bestrijden. Vuur te over, water tekort. Zie pagina 2) I Van onze correspondent) LONDEN - De Britse minister Lord Carrington (buitenlandse zaken) en twee van zijn staatssecre tarissen zijn maandag afgetreden als gevolg van de gebeurtenissen op de Falkland Eilanden. Ook defensieminister John Nott heeft zijn ontslag ingediend, maar dit is door premier mevrouw Thatcher geweigerd. Ze zei hem dat hij moet aanblijven om de Britse militaire actie tegen de Argentijnen te leiden. Mevrouw Thatcher heeft enkele uren 1 nadat Carrington zijn ontslag indiende, een opvolger benoemd. Het is Francis j Pym, leider van het Lagerhuis en minis- ter zonder portefeuille. Pym zelf wordt opgevolgd door de huidige minister van handel, John Biffen. ,De verschuivingen in het kabinet zijn in een crisissfeer verlopen. Mevrouw Thatcher heeft er bij Carrington met klem op aangedrongen, toch te blijven. Maar de minister vond dat hjjals eerst- verantwoordehjke voor de Falkland- irisis, geen keus had. Het kabinet-Thatcher is met het ont slag van Carrington zijn meest in aan zien staande minister kwy tgeraakL Le den van de oppositie, maar ook Conser- PAGINA 3 etherpiraten BIJ een rampenoefening rond de kern centrale Dodewaard is gebleken dat etherpiraten de alarmregeling zoals die voor de energiefabriek is ontwor pen ernstig kunnen ontwrichten. Een Iclandestiene zendamateur stoorde gisteren de verbinding tussen het rampgebied en kring Gelderland van de Bescherming Bevolking. Voor de oefening was een lek in de reactor van de kerncentrale gesimuleerd PAGINA 7 hefproef Dc Ostrea. het hefschip voor de plaat sing van de pijlers van de stormvloed kering ln de monding van de Ooster- schelde, heeft de eerste test van het hefvermogen doorstaan. bankoverval By een overval op het hulppostkan toor in het winkelcentrum De Spinne in Goes maakten drie gewapende overvallers gisteren enkele duizenden guldens buit. Een bejaarde vrouw, die toevallig in het kantoor binnenkwam, moest haar portemonnee aan het drie tal afstaan. (Van onze correspondent) LONDEN - Onder luidde toejui chingen van duizenden met vlag gen zwaaiende mensen zijn maan dagochtend de Britse vliegdek schepen Invincible en Hermes be gonnen aan hun 12.000 kilometer lange reis naar de Falkland-eilan den. De Invincible en de Hennes zijn de leiders van een vloot die uiteindelijk zeker veertig oorlogs schepen moet tellen..Deze vloot zal naar verwachting over twee tot drie weken aankomen bij de door Argentinië bezette Falkland Ei landen. In de armada gaat ook een passa giersschip mee. de Canberra van de rederij P en O De regering, zo zei minister van handel Biffen maan dag in het Lagerhuis, heeft het schip gevorderd. Ook andere sche pen kunnen, met het oog op de noodtoestand, door de regering worden opgeëist, aldus Biffen. lees verder op pagina 8 zie ook pagina 4: Eeuwen lange strijd om de Falk- landsKrachtmeting tussen een moderne en een tweede hands vloot; Carrington en Pym. pagina 17: de gevolgen voor het Pond Sterling. vatieve parlementariërs vragen ach nu af, of dit kabinet nog wel bestaansrecht heeft, en of mevrouw Thatcher niet zelf zou moeten aftreden. Zij wijzen er in dit verhand op dat dc premier ook de rapporten van de in lichtingendiensten kraakt, en boven dien, als hoofd van de regering, verant woordelijk voor het debacle op de ei landen is. Mevrouw Thatcher heeft zich echter op het standpunt gesteld dat de regering moet aanblijven, zeker nu er een Britse vloot onderweg is. In zijn ontslagbrief schrijft Lord Car rington dat er de afgelopen dagen hevi ge kritiek is geweest in parlement en pers als gevolg van de Argentijnse inva sie. „Veel van deze kritiek is ongefun deerd, maar ik ben verantwoordelijk en Francis Pym

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1