I 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Britse marine vaart uit naar Falkland-Eilanden Terlouw bespuwd op gasprijsmanifestatie Bedrijven VS in moeilijk parket door Argentijnse actie THATCHER WIL BRITS GEZAG HERSTELLEN Supportersstaken brand in Zuiderpark 25 KALAND: PRIJZEN HANDHAVEN j Israëlische diplomaat in Parijs doodgeschoten Van Thijn: geen salaris bij stakingen Vreemd telegram Brezjnex Zonnig Droog en zonnig. Middagtemperatuur van 14 graden op de Wadden tot rond 18 graden in het binnenland. Matige zuid- 225 jaargang no. 79 Maandag 5 april 1982 Morgen verschijnt de Bedrijven Krant met informatie over Zeeuwse bedrijven (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Britse oorlogs vloot die naar de Faikland-eilanden onderweg is, zal daar weinig kunnen uitrichten. Dit zeggen Amerikaanse marine-experts. De Engelse macht ter zee. waarvan tweederde nu naar de zuidelijke Atlantische Oceaan is ge stuurd, is ook te gering om een effectie ve blokkade te kunnen uitvoeren. De Amerikanen gaan er dan ook van uit, dat Britse acties voornamelijk de be doeling hebben om de vloot tot een in strument van politieke druk te maken. De VS denken een dag of veertien de tijd te hebben voor het bereiken van een politieke oplossing van het geschil tussen twee landen waarmee Amerika vriendschappelijke en bondgenoot schappelijke betrekkingen onderhoudt - op basis van de resolutie die de Veilig heidsraad zaterdag aannam en die Ar gentinië verordonneert zich van de Faikland-eilanden terug te trekken, vij andelijkheden te staken en onderhan delingen na te streven. Het verloop van de stemming in de Vei ligheidsraad, waarbjj het Westen, Azië, Afrika en zelfs het Zuidamerikaans Guyana zich tegen Argentinië keerden (bij onthouding van de Sowjet-Unie, China, Spanje en Polen, met Panama als tegenstem) wordt beschouwd als een diplomatieke overwinning voor de Britten. Niettemin slaan de VS niet zon der verbazing gade hoeveel moeite het de Britten kost zijn maritieme machts middelen paraat te krijgen. En de vloot die onderweg is ontbeert de overmacht in de lucht en de logistieke steun die voor een gevechtsactie van betekenis, naar Amerikaans oordeel nodig zijn. De Amerikanen constateren ook met teleurstelling dat president Eisenho wer er destijds in slaagde een Brits, Franse, Israëlische actie met het Suez- kanaal als inzet te beëindigen via de telefoon, terwijl president Reagan in een gesprek van vijftig minuten poogde een actie te voorkomen, die al vrijwel was voltooid. De strijd om de Faikland-eilanden be tekent voor de Amerikanen een nieu we positie tussen hamer en aambeeld van de politiek. Enerzijds zijn de Brit ten, via 'speciale banden' en de NAVO, de trouwste bondgenoten. Maar Engel se oorlogsdaden kunnen strijdig zijn met Reagans pogingen de betrekkin gen met Latijns-en Midden-Amerika te versterken tegenover marxistisch-le- ninistische invloeden. (Van onze correspondent) LONDEN - Een vloot van veertig Britse oorlogsschepen, met meer dan duizend mariniers aan boord, gaat vanaf vandaag, maandag, op weg naar dp door Argentinië bezette Faikland-eilanden. Een groot deel van deze schepen vertrekt uit de Zuidengelse havenstad Portsmouth, onder leiding van het vliegdekschip Invincible. Een ander deel van de Britse armada zal vanaf Gibraltar naar het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan varen. Premier mevrouw Thatcher kondigde zaterdag bij een spoedzitting van het Lagerhuis aan dat Engeland de Faikland-eilanden zo snel mogelijk weer onder Brits bestuur zal brengen. „Het is ons doel ervoor te zorgen dat de eilanden worden bevrijd van de bezetting", zo zei ze. Het was het enige moment waarop de Britse premier iets als enthousiasme in het Lagerhuis teweeg bracht De spe ciale zitting van de Engelse Tweede Ka mer - het was de eerste keer sinds 1956 top aanvaring Het Belgische mororjacht 'Vllssinger' is zaterdagmiddag na een aanvaring op de Westerschelde gezonken. Het wrak ligt in het vaarwater en vormt een belemmering voor de grotere zee schepen. PAGINA 3 vastenactie In Amsterdam is zondag de nationale actie van vasten en gebed voor El Sal vador en Midden-Amerika begonnen. Onder de deelnemers aan de actie, die dient ter ondersteuning van een inter nationale actie voor El Salvador in Washington, bevindt zich ook prinses Irene. PAGINA 12 droom De bekerdroom van het heren-hand- balteam EMM is uit. Voor de rust kon den de Middelburgers eredivisieclub Sittardia nog redelijk bijbenen (8-5). Na de pauze was er ichter geen houden meer aan en rekenden de Limburgers af met de twee klassen lager spelende Zeeuwen (24-10). PAGINA 13 teleurstelling Voor Arnemuiden kan de huidige voet balcompetitie niet gauw genoeg afge lopen zijn. Zaterdag ging de ploeg van trainer Jaap van Maris met 1-0 onder uit tegen RWH In Ridderkerk: de zo veelste teleurstelling voor de equipe uit het vissersdorp PAGINA 15 vijfkamp Jos Bongers heeft met zijn eindzege in het Nederlands kampioenschap vijf kamp in Hulst zijn seizoen goed ge maakt. Bongers trad eindelijk eens uit de schaduw van titelgrossier Christ van der Smissen, die een uiterst zwak toernooi speelde. Bongers versloeg in de llnalepartij een andere Jonge biljar ter, Jan Arnouts. PAGINA 16 apathie dat er op zaterdag werd vergaderd - bracht de regering voor het overige hoon en verontwaardiging. Vooral minister van defensie John Nott moest het ontgelden. Parlementsleden van Labour maakten het hem met kre ten van „aftreden" vrijwel onmogelijk te spreken, en ook in Notts eigen partij willen velen dat de minister zijn ontslag indient. Ook de positie van minister van buiten landse zaken Lord Carrington is door de inval van vrijdag in gevaar gebracht. Woedende parlementsleden van alle fracties verweten de regering de drei gende inval niet op tijd te hebben zien aankomen. Oppositieleider Michael Foot zei in zijn rede dat de regering-Thatcher de bevol king van de Faikland-eilanden heeft verraden. Hij verklaarde dat de rege ring zichzelf nu „door daden moét be wijzen, omdat zij dat door woorden niet meer kan". De Britse vloot zal er naar verwachting twee tot drie weken de Faikland-eilanden zijn bereikt. Twee vliegdekschepen, twee door nu cleaire energie voortgedreven duikbo ten, torpedojagers, kruisers en bevoor radingsschepen maken van deze vloot deel uit. Prins Andrew De tweede zoon van de koningin, de 21-jarige Prins Andrew, is een van de bemanningsleden aan boord van de In vincible. Hij heeft kort geleden zijn op leiding tot helikopterpiloot voltooid. De schepen uit Portsmouth en die uit Gibraltar zullen naar verwachting el kaar bij het Britse eiland Ascension, in het midden van de Atlantische Oceaan, ontmoeten. Dit eiland zal dan als uit- PORT STANLEY - Enkele 'Keipers', inwoners van de Falkland/Malvinas-eilan- den, bespreken de situatie na de besetting door Argentijnse troepen. Op de achter - doen alvorens grond enkele Argentijnse tanks. De grote namen hebben het weer af laten weten tn de Ronde van Vlaande- iren De Belgische 'knecht' René Mar tens profiteerde van de apathie in het Ij peloton en pakte zijn eerste klassieke R wielerzege I Nieuws uit Zeeland: 2 en 5. Binnen- en buitenland: 3. Radio en televisie: 7 Sport: 9.10,11,12,13,15 en 16. AMERSFOORT - Ruim 200.000 hand tekeningen tegen de hoge gasprijzen werden zaterdagmiddag overhandigd aan de minister van economische za ken J. Terlouw. Dat gebeurde tijdens een manifestatie in De Flint in Amers foort, georganiseerd door het Lande lijk Actieberaad. Na de handtekenin gen in ontvangst te hebben genomen, hield de minister een korte toespraak, waarmee hij onder enkele aanwezigen wrevel opriep. Een jongeman die het duidelijk niet met Terlouw eens was, stormde het podium op en spuwde de bewindsman in het gezicht. De organisatoren van de manifestatie boden de uit het lood geslagen minister hun excuses aan. maar meenden overi gens wel dat deze het incident min of meer had uitgelokt door te verklaren datslechts sommige Nederlanders door de hoge gasprijzen in de problemen zijn gekomen. En dat terwijl vorig jaar meer dan 40.000 mensen van gas werden afge sloten wegens achterstallige betaling en zo'n 60.000 een afbetalingsregeling moesten aanvragen, aldus René Dam men van het Landelijk Beraad. De actiegroep verzet zich tegen de gas- prijzenpolitiek in Nederland, tegen de gasafsluitlngen en tegen de 18 procent BTW-hefSng op energie. Zij eisen een aanzienlijke tariefsverlaging, de invoe ring van een blokverwarmingstarief voor complexen met collectieve cv-in- stallatie en isolatie op kosten van de overheid. In enkele gevallen vinden de actievoerders gemeenten achter zich. zoals Amsterdam, Groningen, Utrecht, Lelystad, het gastvrije Amersfoort en Zaanstad, wiens wethouder W Jonker een van de sprekers was op de vier uur durende manifestatie. Tal van groeperingen, zoals Giro Blauw, stroomgroep Stop Kernenergie, Nederlands Verbond voor Huurders en de Stichting Landelijke Ombudsman Stadsvernieuwing, brachten tijdens de ze nationale gasactiedag met brochu res en stencils hun ideeën en het verzet tegen de gasprijzen onder de aandacht. Tegen de verwachting van het fel mee levend publiek, antwoordde Terlouw hierop zeer afstandelijk met een uiterst korte toespraak. „De regering is zich er van bewust dat sommige, ja sommige mensen, in moeilijkheden zijn geraakt door de stijgende gasprijzen, maar met deze handtekeningen zal ik bij het kabi net melding maken van uw zorgen". Enkele tientallen toehoorders reageer den hierop heftig geëmotioneerd Een circa 20-jarige jongeman hep het po dium op en spuwde de minister in het gezicht. Terlouw verliet daarna, duide lijk aangeslagen en zonder een woord te zeggen, de manifestatie. Op het par keerterrein bood een der organisatoren valsbasis worden gebruikt voor even tuele acties bij of op de Faikland-eilan den. Bij die acties worden in Engeland ver schillende mogelijkheden genoemd. Naast een zeeslag wint het idee, dat de Engelse vloot een blokkade rond de ei landen zou kunnen aanleggen, aan aan hangers. Ook zou een bestorming van de Faikland-eilanden tot de mogelijk heden behoren. Het Britse ministerie van defensie wil alle mogelijkheden openhouden. Dat blijkt niet alleen uit de manier waarop de schepen dit weekeinde zijn bevoor raad, maar ook uit het soort manschap pen dat is opgeroepen. Minister Nott verklaarde zondag voor de tv niets uit te sluiten, zelfs niet het laten zinken van een deel van de Argen tijnse vloot, of een aanval, gericht op doelen op het Argentijnse vasteland. Geen bluf Hij verzekerde dat het uitrusten en la ten uitvaren van de vloot geen bluf is. „De premier heeft gezegd dat de eilan den weer onder Brits bestuur zullen worden gebracht. En dat doel zullen we hoe dan ook bereiken", zo zei hij. Nott zei dat de komende tijd zal worden geprobeerd via diplomatieke weg Ar gentinië ertoe te bewegen de Faikland- eilanden te verlaten. „Als dat geen suc ces heeft, en het betekent dat we moe ten vechten, dan zullen we dat ook doen", zo zei hij. Desgevraagd zei Nott, bij mislukken van diplomatiek overleg, „absoluut niet te aarzelen" om opdracht te geven Argentijnse schepen te vernietigen. Inmiddels hebben Argentijnse mari niers zondag South Georgia, een eiland dat enkele honderden kilometers van de Faikland-eilanden verwijderd ligt maar er administratief deel van uit maakt, veroverd. Bij hun invasie ont moetten de Argentijnen tegenstand van een groep van 22 Britse mariniers, die een helikopter neerhaalden en hun schip zwaar beschadigde. Bij deze schermutselingen zouden drie Argen tijnen zijn omgekomen. In antwoord op de landelijke manifes tatie in Amersfoort vertelde VEGIN- voorzitter A. Kaland zaterdag voor de TROS-radio dat er in juli geen gas- prijsverlaging zal plaatsvinden. Een verhoging van de gasprijs noemde hij ook overbodig omdat juist een actie dag als deze zou hebben aangetoond dat de maatschappelijke aanvaard baarheid van de gasprijzen is bereikt. Voor de volgende jaren verwacht Ka- land een rustiger ontwikkeling in gas prijzen dan in het verleden, waarbij de koppeling van de gasprijzen aan die van de huisbrandolie zou moeten wor den losgelaten. DEN HAAG - De ware 'supporters' van FC Den Haag hebben in het afgelo pen weekeinde weer op een walgelijke manier van zich doen spreken. Uit onvrede met de slechte resultaten van de Haagse eredivisieploeg en het feit, dat het bestuur van de club geen ruimte vrij kon maken voor een gesprek met deze groep, staken de 'voetbalenthousiasten' het Haagse Zuiderparkstadion in de nacht van zaterdag op zondag in brand. De houten eretribune met een capaciteit van duizend plaatsen werd ver woest en bovendien werden de eletrische installaties vernietigd. De schade wordt geschat op circa anderhalf miljoen gulden. Op de foto bekijkt Den Haag-voorzitter Den Duik de schade aan de tribune. (Zie ook pagina 9) PARIJS (AFP/RTR/UPI) - Zaterdag is in Parijs de tweede secretaris van de Israëlische ambassade in de Franse hoofdstad doodgeschoten. Een vrouw loste vier schoten op de di plomaat, Yacov Barsimatov, toen deze met zijn 17-jarige zoon zijn woning ver liet. De vrouw ontkwam in de menigte bij een naburig metro-station. De ver antwoordelijkheid voor de aanslag in tweemaal opgeëist; zondag in Beiroet door een organisatie die zich Tibanese revolutionaire gewapende groepen' noemde en zaterdag door de onbekende 'beweging van Arabische revolutionai re brigades'. Israel heeft de Palestijnse bevrijdings beweging PLO verantwoordelijk ge steld voor de moordaanslag. Een woordvoerder van de PLO in Beiroet wees de Israëlische beschuldiging van de hand. In Jeruzalem deed de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, zondag een beroep op alle rege ringen 'onmiddellijk alle bureaus van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie in hun landen te sluiten' als reactie op de moord op de diplomaat. Shamir zei dit na het wekelijks kabinetsberaad- Nieuwe vereniging van hartpatiënten HORN (ANP) - Uit onvrede over de gang van zaken binnen de Nederlandse Hartpatièntenvereniging hebben za terdag rond 150 hart- en vaatpatiënten, voor het merendeel afkomstig uit Lim burg, een nieuwe vereniging opgericht tijdens een bijeenkomst in Horn bij Roermond. Volgens voorzitter G. de Kort uit Weert gaat de nieuwe vereniging van start met een kleine 200 leden. Aanleiding tot de oprichting van de 'Belangenvereniging Hart- en Vaatpa- tiëntèn' vormen de recente uitlatingen van voorzitter P. van Overveld van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging over de open-hartoperaties in het Ame rikaanse Houston. De mening van Van Overveld dat de luchtbrug naar Hous ton gestopt moet worden delen de thans afgescheiden leden niet. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Thijn van binnenlandse zaken vindt dat geen salaris moet worden doorbe taald aan personeel" in dienst van ge meenten dat aan stakingsacties deel neemt. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de CDA-tweede-kamerleden B. de Vries en S. Weijers over de acties van ambte naren van de reinigingsdiensten van een aantal plaatsen tegen de ziektewet plannen. Van Thijn is van mening dat de gemeentebesturen het best zelf kun nen beoordelen of het nemen van juridi sche stappen wenselijk is. Hij zei niet te weten of gemeentepersoneel dat ge staakt heeft, salaris wordt doorbetaald- De omgekomen diplomaat AMERSFOORT - Nog onder de indruk van het incident in de Flint in Amersfoort tijdens de manifestatie 'De gasprijs kan en moet lager', wordt minister Terlouw door de organisatoren naar zijn auto begeleid. i Van onze correspondent/ WASHINGTON - Dc Amerikaanse president Reagan is zaterdag avond begonnen met een serie van tien radiopraatjes (vijf minuten elk) in een nieuwe poging de sterk groeiende twijfel aan de kwaliteit van zijn beleid in te dammen. Volgens de laatste opiniepeiling van Gallup is Ronald Reagan in dit tweede jaar van zijn regering de minst populaire president die de Verenigde Staten sedert Harry Truman hebben gehad Slechts 46 procent van de ondervraagden stemde in met zijn beleid en 46 pro cent keurucn net af. Vergeleken bij de cijfers van Carter op hetzelfde moment in zijn ambtstermijn ligt Reagan nog 4 procent achter Voor de verkiezingen van dit na jaar, waarbij belangrijke zetels on der meer in Senaat en Huis van Af gevaardigden (allemaal) op het spel staan, voorspelt dit weinig goeds: de republikeinen zullen ver liezen boeken i zoals de regerende partij dit bij de tussentijdse verkie zingen altijd overkomt*. Maar die verliezen dreigen groter te worden dan zelfs de democraten tot voor kort mogelijk hadden gehouden. MOSKOU lAFP) - De Russische presi dent Brezjnev heeft in een telegram aan de Zuidjemenitische president Ali Na sser Mohammed medeleven betuigd met de familie van de slachtoffers van een 'natuurramp', maar Zuid-Jemen toonde zich dit weekeinde verbaasd over de boodschap. Het heeft er weliswaar tien dagen achtereen geregend, zo wordt in Aden gezegd, maar die regen had geen ramp zalige gevolgen en er zijn geen doden te betreuren. De tekst van het telegram iverd zondag op de voorpagina van het Russische partijblad Pravda gepubli ceerd. Van officiële zijde werd de echt heid ervan verzekerd. Sinds in Moskou geruchten de ronde doen dat de gezondheidstoestand van Brezjnev is verslechterd publiceert de Sovjetpers praktisch elke dag bood schappen van de president, naar men vermoedt om te laten zien dat het leven in het Kremlin normaal verloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1982 | | pagina 1